Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ


anna-d

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΝΝΑ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΘΟΥΣΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ. 2009 ΠΡΩΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΥΣΤΗΣ 8 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ. 2011 ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΥΣΤΗΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ. 2013 ΚΥΣΤΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ 6 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ.ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΩΝ.1Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ ΤΗΝ 8Η ΒΔΟΜΑΔΑ.ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΞΑΝΑ?ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΑΥΓΩΝ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΩΟΘΗΚΗΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ.ΜΟΝΟ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ ΔΙΝΕΙ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ.Ο ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΩ.ΑΛΛΑ ΠΩΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΤΡΟΦΗ?Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΒΟΗΘΑΕΙ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αννα μου ειμαι κ εγω παθουσα τησ ενδομητριωσης κ ετοιμαζομαι για την πρωτη μου εξωσωματικη και εχω ψαξει αρκετα το θεμα. θα σου προτεινα να παρεις σιγουρα 2η και 3η γνωμη και να ψαξεις εξωσωματικο που να ξερει καλα την ενδομητριωση κ το συμαντικοτερο να εχει καλο εμβρυολογο παιζει τεραστιο ειδικα σε γυναικες με ενδομητριωση. εμενα ο γιατρος μου με στελνει σε συγκεκριμενο κεντρο για αυτο το λογο.

εαν θεσ οποιαδηποτε πληροφορια πεσ μου.

Εσυ σε ποιο κεντρο εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω εχω ενδομητριωση και εμφανιστηκε με την μορφη κυστης στην αριστερη ωοθηκη και μεχρι να αφαιρεθει ειχε κυριολεκτικα καταστρεψει τον ωοθηκικο ιστο απο την αριστερη ωοθηκη η οποια ειχε επιπλεον εστιες και περιχαρακωματα, το ιδιο και η δεξια. Δεν πτοηθηκα ομως παρολο που οι γιατροι ελεγαν ο καθενας τα δικα του (3 γιατροι) και εγω δεν ηξερα ποιον τελικα να πιστεψω. Ωσπου εκανα το χειρουργειο, πηρα 6μηνη ενεσιμη θεραπευτικη αγωγη, μου ηρθε η περιοδος και μετα απο 3 χρονια αφου γνωρισα τον ανδρα μου με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυοσ φυσιολογικα οπου και γεννησα χωρις κανενα προβλημα. Η κορη μου ειναι 17 μηνων.

 

Σας ευχομαι καλη επιτυχια...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

koalaki kai gw exw xeiroyrghthei 2 fores kai apla prospathoyme na apofygoyme to trito xeiroyrgeio.makari na htan toso apla ta pragmata..kai an xeiroyrghthw kai poyne oti prepei na afairethei kai h wo8hkh ti kanoyme?menw me thn wo8hkh pou xeiroyrghsa 2 fores?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koalaki kai gw exw xeiroyrghthei 2 fores kai apla prospathoyme na apofygoyme to trito xeiroyrgeio.makari na htan toso apla ta pragmata..kai an xeiroyrghthw kai poyne oti prepei na afairethei kai h wo8hkh ti kanoyme?menw me thn wo8hkh pou xeiroyrghsa 2 fores?

 

Σε καθε χειρουργειο "τρωνε" και ωοθηκικο ιστο που αυτο αυτοματα σημαινει λιγοτερος χωρος για το ωαρια. Ωστοσο θα προτεινα να παρεις και μια αλλη γνωμη πριν να κανεις οτιδηποτε αλλο. Η ωοθηκη αφαιρειτε σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις και οταν δεν υπαρχει καθολου ιστος. Οπως και να εχει σιγουρα θα πρεπει να μιλησεις με καποιον εμβρυολογο ουτως ωστε αν συμβει η εσχατη περιπτωση να εισαι κατοχυρωμενη.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω εχω ενδομητριωση και εμφανιστηκε με την μορφη κυστης στην αριστερη ωοθηκη και μεχρι να αφαιρεθει ειχε κυριολεκτικα καταστρεψει τον ωοθηκικο ιστο απο την αριστερη ωοθηκη η οποια ειχε επιπλεον εστιες και περιχαρακωματα, το ιδιο και η δεξια. Δεν πτοηθηκα ομως παρολο που οι γιατροι ελεγαν ο καθενας τα δικα του (3 γιατροι) και εγω δεν ηξερα ποιον τελικα να πιστεψω. Ωσπου εκανα το χειρουργειο, πηρα 6μηνη ενεσιμη θεραπευτικη αγωγη, μου ηρθε η περιοδος και μετα απο 3 χρονια αφου γνωρισα τον ανδρα μου με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυοσ φυσιολογικα οπου και γεννησα χωρις κανενα προβλημα. Η κορη μου ειναι 17 μηνων.

 

Σας ευχομαι καλη επιτυχια...!!!

Koalaki ευχαριστούμε για το κουράγιο που μας δίνεις. Να χαίρεσαι την κορούλα σου. Εμένα εκτός απο την κυστη δε βρέθηκαν αλλες εστίες κ ο γιατρός μου ειπε να μην κάνω θεραπεια κ να ξεκινήσω αμέσως προσπάθειες αν κ δεν μου έδωσε πολλές ελπίδες για φυσική σύλληψη παρόλο που οι σαλπιγγες ήταν διαβατες μου είπε ότι υπήρχαν κάποιες συμφυσεις που ίσως με δυσκολέψουν. Ωστόσο έχω θετική σκέψη κ ελπιζω θα περιμένω λίγους μηνες κ μετα θα ζητήσω τη βοήθεια της επιστήμης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...κ εγω παθουσα ενδομητριωσης..ειμαι 23 χρονων και ξεκινησε με κυστες στις ωοθηκες που μεγαλωσαν αποτομα μεσα σε λιγους μηνες και κοντεψα να χασω τις ωοθηκες μου...η γυναικολογος μου νομιζε οτι ηταν απλες κυστες...λογο οικονομικων δυσκολιων περιμενα σε λιστα αναμονης για να χειρουργηθω σε δημοσιο νοσοκομειο..μετα απο 6 μηνες με καλεσαν κ φετος τον μαρτιο αφαιρεσα τις κυστες που πλεον τις μετρουσαν σε ml και οχι σε εκατοστα,καθως και την μιση δεξια ωοθηκη...μετα απο 6μηνη θεραπεια με visannette ξεκινησαμε τον προηγουμενο μηνα τις προσπαθειες...μακαρι ολα να πανε καλα κ να τα καταφερουμε συντομα!!!μετα απο ολα αυτα το αξιζουμε κοριτσια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...