Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω δίδυμα αγοράκια 4,5 μηνών και το ταίσμα του ενός έχει γίνει γολγοθάς... όλη μέρα προσπαθώ να τον ταίσω, αναγκαστικά παραμελώ τον αδερφό του και νιώθω πολύ άσχημα!

 

Δε θήλασα και από την αρχή σχεδόν πίνει το γάλα του με μπιμπερό. Οι πρώτοι 2 μήνες ήταν πολύ καλοί, το μωρό έπινε από το μπιμπερό με πολλή όρεξη και έπαιρνε πολύ καλό βάρος. Μετά ξεκίνησαν οι ταλαιπωρίες. Άρχισε να έχει πολλές αναγωγές, που μέχρι τους 3 μήνες εξελίχθηκαν σε εμετούς, 1 με 2 φορές την ημέρα. Στο διάστημα αυτό αλλάξαμε πολλά γάλατα (Frisolac, Frisolac Comfort, Frisolac HA, HIPP, Almiron, S26gold και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα), αλλά οι εμετοί δε σταματούσαν με τίποτα. Ο παιδίατρός μας δεν ανησυχούσε, παρόλο που τον έπαιρνα συνεχώς τηλέφωνο, και έλεγε ότι το μωρό θα μεγαλώσει και το πρόβλημα θα φύγει από μόνο του. Τελικά τον πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο, ο οποίος μας έγραψε μικροβιολικές εξετάσεις και υπέρηχο, οι οποίοι δεν έδειξαν απολύτως τίποτα.

 

Να μην τα πολυλογώ, το μωρό ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ, εμείς δοκιμάσαμε τα πάντα χωρίς να βρούμε ούτε ποιό είναι το πρόβλημα, ούτε ποιά είναι η λύση. Τώρα του δίνουμε frisolac απλό και ευτυχώς όπως είπε ο παιδίατρος, οι εμετοί και οι αναγωγές έχουν σχεδόν σταματήσει. Δυστυχώς όμως επειδή προσπαθούσαμε πάρα πολύ να τον ταίσουμε σωστά, σιγά σιγά δημιουργήθηκε μια κατάσταση που το μωρό φοβάται το μπιμπερό και κάθε φορά που το βλέπει κλαίει και οδύρεται. Τελικά αναγκάζομαι να τον κοιμήσω για να τον ταίσω, και κάθε τάισμα μου παίρνει 1,5 ώρα. Ξεκινάμε με εμένα να προσπαθώ να του δώσω το μπιμπερό ξύπνιο, αυτόν να κλαίει, μετά να τον ηρεμώ και να τον κοιμίζω, και μετά να τον ταίζω κοιμισμένο :( Δοκίμασα να τον αφήσω να πεινάσει μπας και πάρει το μπιμπερό καλύτερα, αλλά μάταια... Για τον αδερφό του δεν το συζητώ, όλο τον έχει η μαμά ή ό άντρας μου γιατί όλη μέρα προσπαθώ να ταίσω τον άλλον :(:(:(:(

 

Ανησυχούμε πολύ... το τελευταίο δεκαπενθήμερο πήρε μόνο 200 γραμμάρια. Ο γιατρός δεν ανησυχεί ακόμη, γιατί το βάρος του είναι σχετικά καλό :( Το πρόβλημά του είναι σίγουρα ψυχολογικό, δηλαδή έχει φοβηθεί το μπιμπερό, αφού όταν τρώει κοιμισμένος δεν κλαίει ούτε πονάει. Έχει πάθει καμιά κάτι παρόμοιο; Πως το έλυσε; Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω να δίνω στερεες τροφές ή να δώσω το γάλα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι;

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι μου θύμισες τώρα! Η κορη μου απο 2,5 μηνων δε δεχοτανε

το μπιμπερο και ακριβως τα ιδια ειχαμε.Ο λογος που εμενα το ειχε παθει πρεπει να ητανε λογω της συγχισης με το στηθος.

θυμαμαι ολο κλαματα ,να την κοιμιζω και την ταιζα κοιμισμενη.

Ν αγωνιζομαι να μετραω τα ml που επινε. Ειχαμε και προβλημα βαρους.

Μολις εγινε 4 μηνων αρχισα σιγα σιγα ρυζαλευρο και γενικα μπηκαμε στις τροφες λιγο νωριτερα. με τον καιρο επανηλθε και στο γαλα. τωρα ειναι 3.5 χρονων και δε μπορει χωρις γαλα.

ο καιρος εκεινος ομως ητανε γολγοθας.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είχαμε και εμείς με τον παιδιατρο να επιμένει οτι ειναι ψυχολογικό κλπ,αλλάξαμε και εμείς καθ γάλατα πολλα και παιδογαστρεντερολογο πήγαμε και εξετάσεις πολλές.μεχρι που αλλάξαμε παιδιατρο και απο τη πρώτη στιγμη που το είδε το μωρο μας είπε να δώσουμε epadoren,το μωρο με το γάλα που έβγαζε είχε ερεθιστει ο ισοφαγος και ηταν επίπονο γι'αυτο να πιει το γάλα,σε 2 μέρες μετα το σιρόπι το μωρο έτρωγε κανονικα και δεν γκρινιαζε,πήρε 2 κιλα σε ένα μήνα!!

Γι'αυτο να το ψάξεις καλα γιατι όπως μας είπε η δεύτερη παιδιατρος να ειναι καλα η γυναίκα,το παιδι όταν πειναει το αισθάνεται σαν πόνος τη πεινα γι'αυτο αν δεν συμβαίνει κάτι άλλο δεν υπαρχει περίπτωση να μη τρώει!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ!

 

christinapap μου δίνεις κουράγιο! Κάποια μέρα θα το ξεπεράσουμε κι εμείς!

 

Σόνια το epadoren λειτουργεί μετά από δύο 24ωρα; Γιατι τελικά μας είπε ο γιατρός να του δίνουμε 1ml πρωι και 1ml το βράδυ. Του έδωσα μια μέρα (χτες) αλλά δεν άλλαξε κάτι στη συμπεριφορά του... μήπως πρέπει να επιμείνω περισσότερο με το epadoren? Μήπως το 1ml είναι λίγο;

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Έχω δίδυμα αγοράκια 4,5 μηνών και το ταίσμα του ενός έχει γίνει γολγοθάς... όλη μέρα προσπαθώ να τον ταίσω, αναγκαστικά παραμελώ τον αδερφό του και νιώθω πολύ άσχημα!

 

Δε θήλασα και από την αρχή σχεδόν πίνει το γάλα του με μπιμπερό. Οι πρώτοι 2 μήνες ήταν πολύ καλοί, το μωρό έπινε από το μπιμπερό με πολλή όρεξη και έπαιρνε πολύ καλό βάρος. Μετά ξεκίνησαν οι ταλαιπωρίες. Άρχισε να έχει πολλές αναγωγές, που μέχρι τους 3 μήνες εξελίχθηκαν σε εμετούς, 1 με 2 φορές την ημέρα. Στο διάστημα αυτό αλλάξαμε πολλά γάλατα (Frisolac, Frisolac Comfort, Frisolac HA, HIPP, Almiron, S26gold και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα), αλλά οι εμετοί δε σταματούσαν με τίποτα. Ο παιδίατρός μας δεν ανησυχούσε, παρόλο που τον έπαιρνα συνεχώς τηλέφωνο, και έλεγε ότι το μωρό θα μεγαλώσει και το πρόβλημα θα φύγει από μόνο του. Τελικά τον πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο, ο οποίος μας έγραψε μικροβιολικές εξετάσεις και υπέρηχο, οι οποίοι δεν έδειξαν απολύτως τίποτα.

 

Να μην τα πολυλογώ, το μωρό ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ, εμείς δοκιμάσαμε τα πάντα χωρίς να βρούμε ούτε ποιό είναι το πρόβλημα, ούτε ποιά είναι η λύση. Τώρα του δίνουμε frisolac απλό και ευτυχώς όπως είπε ο παιδίατρος, οι εμετοί και οι αναγωγές έχουν σχεδόν σταματήσει. Δυστυχώς όμως επειδή προσπαθούσαμε πάρα πολύ να τον ταίσουμε σωστά, σιγά σιγά δημιουργήθηκε μια κατάσταση που το μωρό φοβάται το μπιμπερό και κάθε φορά που το βλέπει κλαίει και οδύρεται. Τελικά αναγκάζομαι να τον κοιμήσω για να τον ταίσω, και κάθε τάισμα μου παίρνει 1,5 ώρα. Ξεκινάμε με εμένα να προσπαθώ να του δώσω το μπιμπερό ξύπνιο, αυτόν να κλαίει, μετά να τον ηρεμώ και να τον κοιμίζω, και μετά να τον ταίζω κοιμισμένο :( Δοκίμασα να τον αφήσω να πεινάσει μπας και πάρει το μπιμπερό καλύτερα, αλλά μάταια... Για τον αδερφό του δεν το συζητώ, όλο τον έχει η μαμά ή ό άντρας μου γιατί όλη μέρα προσπαθώ να ταίσω τον άλλον :(:(:(:(

 

Ανησυχούμε πολύ... το τελευταίο δεκαπενθήμερο πήρε μόνο 200 γραμμάρια. Ο γιατρός δεν ανησυχεί ακόμη, γιατί το βάρος του είναι σχετικά καλό :( Το πρόβλημά του είναι σίγουρα ψυχολογικό, δηλαδή έχει φοβηθεί το μπιμπερό, αφού όταν τρώει κοιμισμένος δεν κλαίει ούτε πονάει. Έχει πάθει καμιά κάτι παρόμοιο; Πως το έλυσε; Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω να δίνω στερεες τροφές ή να δώσω το γάλα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι;

Θα σου ελεγα να δεις και το θεμα αλλεργια.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά βρήκαμε μια λύση που δουλεύει κάπως:

δίνουμε epadoren σε όλα τα γεύματα, αλλά και για να μην έχουμε αυτή την γκρίνια λόγω του φόβου που έχει αναπτύξει, τον ξαπλώνω σε ένα μαξιλάρι και με το ένα χέρι του δίνω το μπιμπερό και με το άλλο κρατάω ένα παιχνιδάκι που έχει φωτάκια και κάνει μουσική! Ταυτόχρονα τραγουδάω και κάνουμε γελάκια! Αυτός κοιτάει το παιχνίδι, εγώ χώνω το μπιμπερό, και πίνει! Με λίγα λόγια τον ξεγελάω, αλλά δουλεύει! Τρώει αρκετά ικανοποιητικά!

 

.....Και αν αποτύχω επαγγελματικά, θα σκεφτώ να κάνω καριέρα ως ζογκλερ, τώρα που έμαθα να κάνω πολλά πράγματα ταυτόχρονα!

 

Σε λίγες μέρες θα σας πω αν λύθηκε το πρόβλημα εντελώς!

 

Για αλλεργίες μας έγραψε εξετάσεις ο παιδογαστρεντερολόγος, αλλά δε βρέθηκε κάτι...

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η μικρή μου σε 2 μέρες θα γίνει τριών μηνων και θηλάζει αποκλειστικά! Το πρόβλημα μου είναι πως σε 1 μήνα γυρνάω στη δουλειά μου και είπαμε να ξεκινήσουμε μπιμπερο. Δεν το δέχεται με τίποτα! Έχουμε δοκιμάσει με δικό μου αντλημενο, με ξένο, αλλάξαμε μπιμπερό, θηλές, αυξήσαμε μειωσαμε τη ροή,προσπάθησα εγώ, ο πατέρας της οι γονείς μου, με εμένα έξω από το σπίτι και οτι άλλο διάβασα ως συμβουλή. Πάλι τίποτα! Κλαίει σαν να τη σφαζουνε! Σε ένα μήνα θα έχουμε καταφέρει κάτι η θα μένει νηστικια για 8 ώρες? Κάθε συμβουλή και υπόδειξη δεκτή! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο θεμα.πηρα μπιμπερο μεντελα αντλουσα με επαγγελματικο θηλαστρο και ενα μηνα πριν ξεκινησω δουλεια αρχισαμε τις προβες΄οταν καταλαβε οτι το γαλα που τρεχει ειναι δικο μου και η ροη ειναι σαν αυτη του στηθους το συνηθισε. καλη επιτυχια!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλει τρομερή προσπάθεια και πολύ υπομονή. Εμείς κάναμε κάτι ζογκλερικά σαν αυτά που περιγράφει η MAmom. Βάλαμε και θηλή από καουτσούκ - την σιλικόνη ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙ καθόλου. Τα καταφέραμε σε 10 ημέρες. Ηλικία 3,5 μηνών.

 

Λένε για τα μπιμπερό calma (medela) και το breastflow (στο άμαζον το βρίσκεις νομίζω). Αυτά τα δύο μπιμπερό μιμούνται ακριβώς την θηλαστική κίνηση. Δεν τα έχω δοκιμάσει, λένε όμως πως λύνουν αυτό το πρόβλημα.

 

Προσοχή: εμείς τελικά μάθαμε το μπιμπερό όπως λέω παραπάνω. Οταν όμως μπήκαμε στις στέρεες και το μπιμπερό κόπηκε γιατί στο πρωίνό και στα βραδινά γεύματα θήλαζε, πάλι ξεσυνήθισε. Εχτές μου βγήκε η πίστη να την ταϊσω, δεν τα κατάφερα τελικά. Πάλι ξεκινάμε απ' την αρχή.... και ήθελα να βγώ με τον άντρα μου μια βόλτα αυτές τις μέρες....

Θέλω να πω, αν το καταφέρετε, ταϊζετε που και που για να μην ξεμάθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλει τρομερή προσπάθεια και πολύ υπομονή. Εμείς κάναμε κάτι ζογκλερικά σαν αυτά που περιγράφει η MAmom. Βάλαμε και θηλή από καουτσούκ - την σιλικόνη ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙ καθόλου. Τα καταφέραμε σε 10 ημέρες. Ηλικία 3,5 μηνών.

 

Λένε για τα μπιμπερό calma (medela) και το breastflow (στο άμαζον το βρίσκεις νομίζω). Αυτά τα δύο μπιμπερό μιμούνται ακριβώς την θηλαστική κίνηση. Δεν τα έχω δοκιμάσει, λένε όμως πως λύνουν αυτό το πρόβλημα.

 

Προσοχή: εμείς τελικά μάθαμε το μπιμπερό όπως λέω παραπάνω. Οταν όμως μπήκαμε στις στέρεες και το μπιμπερό κόπηκε γιατί στο πρωίνό και στα βραδινά γεύματα θήλαζε, πάλι ξεσυνήθισε. Εχτές μου βγήκε η πίστη να την ταϊσω, δεν τα κατάφερα τελικά. Πάλι ξεκινάμε απ' την αρχή.... και ήθελα να βγώ με τον άντρα μου μια βόλτα αυτές τις μέρες....

Θέλω να πω, αν το καταφέρετε, ταϊζετε που και που για να μην ξεμάθει.

 

Όταν έκλαιγε επιμένετε με το μπιμπερό η τα παρατατε κ προσφέρετε μπιμπερό σε επόμενο γεύμα? Η δικιά μου σπαραζει, από τοπρώτο δευτερόλεπτο που αντιλαμβάνεται το μπιμπερό! Προσπαθώ κάνα 5 λεπτό κ μετά τα παραταω! Ας πάρει κ 10 κ 20 μέρες αρκεί να πάρει το μπιμπερό γιατί φοβάμαι οτι η θα αφήσω τη δουλειά μου η θα λιμοκτονησει η μπέμπα στη διάρκεια της μέρας!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκλαιγε επιμένετε με το μπιμπερό η τα παρατατε κ προσφέρετε μπιμπερό σε επόμενο γεύμα? Η δικιά μου σπαραζει, από τοπρώτο δευτερόλεπτο που αντιλαμβάνεται το μπιμπερό! Προσπαθώ κάνα 5 λεπτό κ μετά τα παραταω! Ας πάρει κ 10 κ 20 μέρες αρκεί να πάρει το μπιμπερό γιατί φοβάμαι οτι η θα αφήσω τη δουλειά μου η θα λιμοκτονησει η μπέμπα στη διάρκεια της μέρας!

 

Οπως κι εσύ τα παρατούσα τότε, ε πόσο να επιμένεις, το λυπάσαι το καημένο.. Τελικά ανέλαβε η αδελφή μου που είναι πολύυυυυυυυυυ υπομονετική και το αγαπάει πολύ (νονά κι όλας). Και τα κατάφερε. Μετά συνέχισε η μητέρα μου τις προσπάθειες. Εκανε κάπου 10 ημέρες να συνηθίσει το μωρό - μην νομίζεις ότι είναι εύκολο. Και πάντα είχα δυσκολία να το ταϊσω εγώ εννοείται.

Και τώρα που λες θα περιμένω μάλλον το ΠΣΚ να έρθει η αδελφή μου να το παλέψει - πραγματικά ήθελα να βγω λίγο μετά από τόσους μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Οπως κι εσύ τα παρατούσα τότε, ε πόσο να επιμένεις, το λυπάσαι το καημένο.. Τελικά ανέλαβε η αδελφή μου που είναι πολύυυυυυυυυυ υπομονετική και το αγαπάει πολύ (νονά κι όλας). Και τα κατάφερε. Μετά συνέχισε η μητέρα μου τις προσπάθειες. Εκανε κάπου 10 ημέρες να συνηθίσει το μωρό - μην νομίζεις ότι είναι εύκολο. Και πάντα είχα δυσκολία να το ταϊσω εγώ εννοείται.

Και τώρα που λες θα περιμένω μάλλον το ΠΣΚ να έρθει η αδελφή μου να το παλέψει - πραγματικά ήθελα να βγω λίγο μετά από τόσους μήνες...

Τι να πω ελπίζω σε ένα μήνα να τα καταφέρουμε! Είναι μια κατάσταση που πραγματικά με αγχώνει παρά πολύ και φοβάμαι πως δύσκολα θα αλλάξει αν αλλάξει! Θα αγοράσω κ το μπιμπερό της μεντελαμιας και είναι το μόνο που δεν δοκίμασα ακόμα! Ώρες ώρες σκέφτομαιεάν για κάποιο λόγο δεν κάνει να τη θηλασω για κάποιες μέρες τι θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...