Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπνος μωρου 2 μηνων-τη συμβουλη σας


smak

Recommended Posts

Μανουλες καλησπερα!

Εχω μια μπουμπου 2 μηνων η οποια δυστυχως φαινεται οτι αγαπαει να κοιμαται στην αγκαλιτσα της μαμας! Ενω το βραδυ εχουμε καταφερει να το ξεχωριζουμε κ κοιμαται χωρις να διαμαρτυρηθει στο κρεβατι της, την ημερα την κοιμιζω αγκαλιτσα κ μολις την ακουμπησω στο.κρεβατι της μετα απο 5' ξυπναει. Εχω παρατηρησει ομως οτι αν την βαλω μπρουμητα ή που θα μεινει ετσι ή αν ξυπνησει θα καταφερω συνηθως να τη νανουρισω χωρις να την σηκωσω. Ετσι ομως θελει επιτηρηση! Επισης αν την αφησω στο ρηλαξακι της 2 στις 3 φορες θα μεινει. Αλλα κανει να κοιμαται εκει? Ο γιατρος μου ειπε μια μεθοδο η οποια ομως δεν μου πολυπαει... Μα να μην μπορει με τιποτα ανασκελα αυτο το παιδι?! Μονο τη νυχτα ευτυχως παλι... Οχι τιποτα αλλο βρε κο ριτσια αλλα θελω να μπορω να κανω καμια δουλιτσα μεσα στην ημερα! Καμια συμβουλη? Υπαρχουν ελπιδες να αλλαξει αυτο?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μια δικη μου προταση ειναι να δοκιμασεις μηπως την βοηθησει στο κρεββατακι της ενα μαξιλαρι θηλασμου. Εγω το κανω στην μπεμπα μου η οποια εχει συνηθισει στο ρηλαξ που ειναι εκει χουχουλιασμενη, ετσι την βαζω αναμεσα στο μαξιλαρι θηλασμου πλαγια(ετσι λειτουργει και σαν σφηνακι) , κανω δηλαδη το μαξιλαρι σαν ενα Λ. Νιωθει και εκει χουχουλιασμενη πιστευω.

Το μπρουμυτα απαγορευεται γιατι ευθυνεται για αιφνιδιο θανατο. Οσο για το ρηλαξ απο οτι μας ειπε ο γιατρος μας εφοσον δεν καθεται το παιδι αλλα εχει μια κληση (δεν ξερω ποιο ρηλαξ εχεις, εμεις εχουμε chicco που ειναι απο νεογεννητο) δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Θα ελεγα ομως να μην το αρχισεις να την συνηθιζεις εκει,, γιατι ακουω περιπτωσεις που το συνηθισαν(οπως εμας, ολη μερα κοιμουνται στα ρηλαξ) και δυσκολευτηκαν μετα τα παιδια οταν χρονισαν και δεν χωραγαν να μαθουν να κοιμουνται κατευθειαν στο κρεβατι τους. Να δω και εμεις τι θα κανουμε αν συμβει κατι τετοιο.

Ποια μεθοδο σου ειπε ο γιατρος σου?

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλησπερα!

Εχω μια μπουμπου 2 μηνων η οποια δυστυχως φαινεται οτι αγαπαει να κοιμαται στην αγκαλιτσα της μαμας! Ενω το βραδυ εχουμε καταφερει να το ξεχωριζουμε κ κοιμαται χωρις να διαμαρτυρηθει στο κρεβατι της, την ημερα την κοιμιζω αγκαλιτσα κ μολις την ακουμπησω στο.κρεβατι της μετα απο 5' ξυπναει. Εχω παρατηρησει ομως οτι αν την βαλω μπρουμητα ή που θα μεινει ετσι ή αν ξυπνησει θα καταφερω συνηθως να τη νανουρισω χωρις να την σηκωσω. Ετσι ομως θελει επιτηρηση! Επισης αν την αφησω στο ρηλαξακι της 2 στις 3 φορες θα μεινει. Αλλα κανει να κοιμαται εκει? Ο γιατρος μου ειπε μια μεθοδο η οποια ομως δεν μου πολυπαει... Μα να μην μπορει με τιποτα ανασκελα αυτο το παιδι?! Μονο τη νυχτα ευτυχως παλι... Οχι τιποτα αλλο βρε κο ριτσια αλλα θελω να μπορω να κανω καμια δουλιτσα μεσα στην ημερα! Καμια συμβουλη? Υπαρχουν ελπιδες να αλλαξει αυτο?

 

το ίδιο πρόβλημα είχαμε κι εμείς!όταν η κόρη μας έφτασε σχεδόν 2 μηνών δυσκολευόταν στον ύπνο!το βράδι ειδικά ξυπνούσε κάθε μία ωρα!!ενώ μέχρι τότε θήλαζε κάθε 4 ώρες!εκείνο που καταλάβαμε εμείς είναι ότι ήθελε να κοιμηθεί μπρούμυτα και δεν τα κατάφερνε το παιδί μέσα στην καλαθούνα!μας ειχανε πει πως θα μας βολέψει για κανένα εξάμηνο!:shock:

την ημέρα λοιπόν την έβγαλα και την έβαλα να κοιμηθεί στον καναπέ μπρούμυτα για να δω τι θα κάνει και φυσικά την επέβλεπα αφού ήμουνα εκεί και έκανα δουλειές!;) σε πληροφορώ ότι αυτόματα χτυπησε 5ωρο!από τότε τη μετέφερα στο δωμάτιό της σε ημίδιπλο αρχικά και μετά στην κούνια της όταν ήρθε αφού δεν την είχαμε παραγγείλει έγκαιρα αφού πιστευαμε πως θα κάναμε δουλειά με την καλαθούνα!από τότε μέχρι και σήμερα που είναι 20 μηνών τα ξενύχτια της είναι μετρημένα στο ενα χέρι!:P

δε σου προτείνω να κανεις ο,τι κάναμε!σου προτείνω όμως να σκεφτείς και αυτό το ενδεχόμενο!ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να ενοχλεί το παιδί!δεν πιστευω εν ολίγοις πως γεννιούνται τα παιδιά έχοντας κακή σχέση με τον ύπνο!κάτι τα ενοχλεί!και είναι υποχρέωση μας να το βρούμε!;)

σου έυχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δε συμφωνω να τη βαζεις μπρουμυτα, ο κινδυνος αιφνιδιου θανατου ειναι μεγαλος. Ισως εχει παλινδρομηση και για αυτο τη βολευει μπρουμυτα..Βγαζει γουλιτσες?Εμενα ειχε παλινδρομηση, τον κοιμιζα συχνα αγκαλια αλλα και στο ριλαξ μεχρι 6 μηνων που το ξεπερασε και κοιμηθηκε μια χαρα στην κουνια του. Αν το ριλαξ σου ειναι καταλληλο για νεογεννητα δεν υπαρχει φοβος. Κατι το ενοχλει το μωρο για να μην κοιμαται..!Μπορεις να δοκιμασεις και κατι ειδικα σφηνακια για παλινδρομηση που μπαινουν μεσα στην κουνια σαν φωλιτσες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια, επιτελους καποιος μου απαντησε!!!

Φυσικα το προβλημα συνεχιζεται & εγω συνεχιζω να τη βαζω οποτε τα βρισκω πιλυ σκουρα μπρουμητα! Ξερω οι οδηγες ειναι πλεον ανασκελα ή αντε στο πλαϊ αλλα ρε παιδια, εμεις μπρουμητα μεγαλωσαμε! Οι γονεις μας ετσι μας ειχαν! Τι να πω, οσο την εχω μπρουμητα την προσεχω κ τουλαχιστον κανω κ καμια δουλεια. Βεβαια το ασχημο ειναι οτι αρχισε κ ζηταει κ τη νυχτα μπρουμητα κ εκει να δειτε υπνους!!!

Δεν νομιζω οτι την ενοχλει κατι, απλα θελει αγκαλιτσα. Ο γιατρος μας ειπε οτι αφου την νανουρισω οπως κανω κ την αφησω στο κρεβατακι της κ ξυπνησει, να μην την ξανασηκωσω αλλα να ειμαι απο πανω της κ να της μιλαω κ να τη νανουριζω μεχρι να την παρει ο υπνος. Αποτελεσμα? Σπανε περισσοτερο τα νευρα της, φυσικα δεν κοιμαται κ οταν πια την ξαναπαρω αγκαλθα δεν ηρεμει ουτε εκει γιατι πλεον εχει εκνευριστει μεχρι αηδιας! ειναι κ νευροσπαστο συν τοις αλλοις!!!

Εγω ενα ξερω: οτι μια σταλια σκατουλια μας κανουν οτι θελουν!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην το βλεπεις ετσι.Κατι το ενοχλει γι αυτο συμβαινει αυτο.Καταρχην τα μωρα μεχρι τον 3ο μηνα δεν κακομαθαινουν,κλαινε γιατι εχουν καποια αναγκη.Αλλά και μετα απο αυτο εγω δεν πιστευω σε αυτο που λενε "θα το κακομαθεις".Εχουμε μεσα στο μυαλο μας τοσο πολύ τον συγχρονο τροπο ζωης που νιωθουμε οτι μολις τα παιδιά μας σαραντισουν έχουν πλέον μεγαλώσει και θα κοιμουνται μονα τους και θα παιζουν μονα τους..Βάζω και τον εαυτό μου μέσα.Συνειδητοποιησα οτι το έβλεπα ετσι αλλά μετά κατάλαβα ότι δεν είναι καθολου έτσι.Το μωρό ειδικά τον πρώτο χρονο θέλει να νιώθει μονιμως τους γονείς του κοντά του.Θα τα κάνει ολα-τον υπνο μονο του ,το παιχνιδι -οταν θα είναι έτοιμο κι αυτό θα γίνει σιγά σιγά.Θα δεις οτι οταν και η δικιά μου ήταν 2 μηνων άνοιξα θέμα εδώ για να πάρω συμβουλές αλλά το ολο θεμα με την μικρή τελικα ήταν οτι ήθελε να μας νιώθει κοντά της.Ετσι αυτό της έδωσα.Κοιμομαστε μαζί της και κοιμαται σαν πουλάκι και ξυπνάει το πρωι με το χαμογελο στο στόμα.Κατα την διάρκεια της ημέρας την κοιμιζω πάνω μου και οταν κοιμηθεί βαριά την ακουμπάω στο κρεβατάκι της για όσο κοιμηθεί.Κάποια στιγμή θα νιώθει ασφαλεια και θα κοιμάται μονη της.Φυσικά θα έρθει η στιγμή που θα κανω τις δοκιμές μου για να δω αν είναι ετοιμη.Βέβαια κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Απλά παραθετω την αποψή μου και αν βοηθήσει κάποιον καλώς..;) Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλεπεις ετσι.Κατι το ενοχλει γι αυτο συμβαινει αυτο.Καταρχην τα μωρα μεχρι τον 3ο μηνα δεν κακομαθαινουν,κλαινε γιατι εχουν καποια αναγκη.Αλλά και μετα απο αυτο εγω δεν πιστευω σε αυτο που λενε "θα το κακομαθεις".Εχουμε μεσα στο μυαλο μας τοσο πολύ τον συγχρονο τροπο ζωης που νιωθουμε οτι μολις τα παιδιά μας σαραντισουν έχουν πλέον μεγαλώσει και θα κοιμουνται μονα τους και θα παιζουν μονα τους..Βάζω και τον εαυτό μου μέσα.Συνειδητοποιησα οτι το έβλεπα ετσι αλλά μετά κατάλαβα ότι δεν είναι καθολου έτσι.Το μωρό ειδικά τον πρώτο χρονο θέλει να νιώθει μονιμως τους γονείς του κοντά του.Θα τα κάνει ολα-τον υπνο μονο του ,το παιχνιδι -οταν θα είναι έτοιμο κι αυτό θα γίνει σιγά σιγά.Θα δεις οτι οταν και η δικιά μου ήταν 2 μηνων άνοιξα θέμα εδώ για να πάρω συμβουλές αλλά το ολο θεμα με την μικρή τελικα ήταν οτι ήθελε να μας νιώθει κοντά της.Ετσι αυτό της έδωσα.Κοιμομαστε μαζί της και κοιμαται σαν πουλάκι και ξυπνάει το πρωι με το χαμογελο στο στόμα.Κατα την διάρκεια της ημέρας την κοιμιζω πάνω μου και οταν κοιμηθεί βαριά την ακουμπάω στο κρεβατάκι της για όσο κοιμηθεί.Κάποια στιγμή θα νιώθει ασφαλεια και θα κοιμάται μονη της.Φυσικά θα έρθει η στιγμή που θα κανω τις δοκιμές μου για να δω αν είναι ετοιμη.Βέβαια κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Απλά παραθετω την αποψή μου και αν βοηθήσει κάποιον καλώς..;) Καλή συνεχεια!

 

Συμφωνω μαζι σου στο οτι πρεπει να τους δινουμε οση αγαπη εχουμε κ οσο απο τους εαυτους μας μπορουμε. Πιστευω ομως οτι δεν γεννιουνται εχοντας καποιο προγραμμα ή απαιτησεις κ ετσι εμεις ειμαστε αυτοι που θα τους το φτιαξουμε κ θα τους δωσουμε αυτα που εχουν αναγκη, αγαπη κ φροντιδα. Απλα βλεπω φιλες μου που τα χουν καταφερει διαφορετικα απι εμενα κ σκεφτομαι οτι ισως κανω κατι λαθος... ε κ οσο να'ναι κ οι υποχρεωσεις μεσα στο σπιτι τρεχουν...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κάπως έτσι είμασταν και με τα 2 μου παιδιά...

Δεν είχαν τίποτα, απλά βολεύοτναι μπρούμητα...

 

Το θέμα με τον αιφνίδιο θάνατο είναι όμως σοβαρό. Κι εγώ κάπως έτσι όπως λες το πήγαινα, μέσα στη μέρα τους άφηνα και λίγο μπρούμητα να ξεκουραστούν και αυτά λίγο καλύτερα, ο κανόνας όμως ήταν στο πλάι (στο ανάσκελα δεν καθοταν καθόλου).

 

Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει να τους αφήνω περισσότερο μπρούμητα από όταν αρχίσουν να γυρνάνε ή να μισογυρνάνε μόνα τους (από ανάσκελα μπρούμητα). Κάτι που έγινε αρκετά γρήγορα (πριν το δίμηνο) και για τους 2! Ίσως ακριβώς επειδή το ήθελαν και το προσπαθούσαν συνέχεια.

 

Να σου πω επίσης ότι αν πράγματι και η δική σου μπουμπου θέλει το μπρούμητα, είναι συνήθως γενικότερη προτίμηση. Η μεγάλη μου ακόμα και τώρα στα τρια για να την πάρει ο ύπνος πρέπει να είναι μπρούμητα (από 2,5 χρονών και μετά άρχισε να γυρνάει έστω λίγο ανάσκελα στον ύπνο της) και ο μικρός κοιμάται ακόμα αποκλειστηκά μπρούμητα και δε θέλει ανάσκελα ούτε στο άλλαγμα, ούτε μέσα στο νερό το καλοκαίρι, ούτε καν στο παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο μικρός μου κοντά 3 χρονών πια από ασαράντιστο βρέφος, γύριζε μπρούμητα. Ούτε ένα βράδυ δεν κοιμήθηκε πλάι ή ανάσκελα, όταν έγινε και 4-5 μηνών έχωνε και τη μουρίτσα του όπου έβρισκε (στο πάντα, στο κουβερτάκι του κλπ). Γι' αυτό άργησα να βγάλω τη κούνια από δίπλα μου, τον είχα συνέχεια τον νου μου. Τον γύριζα ανάσκελα, ε στο λεπτό είχε πάρει πάλι τη θέση που τον βόλευε. Ώσπου κι' εγώ τον άφηνα να βολεύεται όπως ήθελε αλλά τον είχα το νου μου όλο το βράδυ.

Μέχρι σήμερα κοιμάται μπρούμητα και θέλει να έχει κάτι για να ακουμπάει το μουτράκι του, γι΄αυτό και δεν μπορεί χωρίς το μαξιλάρι του.

Όσο για την αγκαλίτσα, μέχρι 3 μηνών την έχουν απόλυτη ανάγκη! και μετα εννοείτε αλλά μέχρι τότε.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου στο οτι πρεπει να τους δινουμε οση αγαπη εχουμε κ οσο απο τους εαυτους μας μπορουμε. Πιστευω ομως οτι δεν γεννιουνται εχοντας καποιο προγραμμα ή απαιτησεις κ ετσι εμεις ειμαστε αυτοι που θα τους το φτιαξουμε κ θα τους δωσουμε αυτα που εχουν αναγκη, αγαπη κ φροντιδα. Απλα βλεπω φιλες μου που τα χουν καταφερει διαφορετικα απι εμενα κ σκεφτομαι οτι ισως κανω κατι λαθος... ε κ οσο να'ναι κ οι υποχρεωσεις μεσα στο σπιτι τρεχουν...

 

Συμφωνω σ αυτο που λες οτι εμεις θα τους βαλουμε προγραμμα κτλ.Απλά θεωρω οτι δεν μπορει να γινει αυτο μεσα σε 1-2 μηνες οταν ηταν 9 μηνες μεσα στην κοιλια μας σε μια εντελως διαφορετικη πραγματικοτητα.Μεχρι 6-7 μηνων τα μωρα νιωθουν οτι ειναι ενα με την μαμα τους, δεν εχουν συνειδητοποιησει οτι ειναι ξεχωριστες οντοτητες.Οποτε ειναι λογικο να θελουν να ειναι πανω τους συνεχεια.Από την αλλη κι εγω μπορει να της δινω αυτο που θελει αλλά μεσα σε καποια πλαισια.Π.χ. κοιμομαστε μαζι αλλά προσπαθω να της φτιαξω ενα υποτυπωδες προγραμμα υπνου και στο 6μηνο θα προσπαθησω να την κοιμισω στην κουνια με εμας στο ιδιο δωματιο και στο χρονο μονη της.Αν ειναι ετοιμη καλως αλλως θα προσπαθησω ξανα αργοτερα.Αυτες τις στιγμες μια φορα τις ζεις δε θα ξαναρθουν ΠΟΤΕ.Οποτε δεν βιαζομαι.Ετσι το βλεπω.

Τωρα θα μου πεις εχω ξεφυγει απο το θεμα...:wink:Το μωρακι σου απλως θελει να κοιμαται μπρουμυτα κι εγω σου γραφω γι αλλα.Ομως τα εγραψα αυτα με αφορμη αυτο που εγραψες

Εχω μια μπουμπου 2 μηνων η οποια δυστυχως φαινεται οτι αγαπαει να κοιμαται στην αγκαλιτσα της μαμας!

κι αυτο

ειναι κ νευροσπαστο συν τοις αλλοις!!!

Εγω ενα ξερω: οτι μια σταλια σκατουλια μας κανουν οτι θελουν!!!

και για να σε καθησυχασω οτι το εβλεπα κι εγω ετσι ομως το μωρο μου τελικα μπηκε σιγα σιγα σε προγραμμα υπνου και σιγα σιγα καθεται ολο και πιο πολυ μονο του.Απλά θελει το χρονο του.

Οσο για το μπρουμυτα για να επανελθω στο θεμα:lol: συμφωνω με την alexele και τη naya

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια, επιτελους καποιος μου απαντησε!!!

Φυσικα το προβλημα συνεχιζεται & εγω συνεχιζω να τη βαζω οποτε τα βρισκω πιλυ σκουρα μπρουμητα! Ξερω οι οδηγες ειναι πλεον ανασκελα ή αντε στο πλαϊ αλλα ρε παιδια, εμεις μπρουμητα μεγαλωσαμε! Οι γονεις μας ετσι μας ειχαν! Τι να πω, οσο την εχω μπρουμητα την προσεχω κ τουλαχιστον κανω κ καμια δουλεια. Βεβαια το ασχημο ειναι οτι αρχισε κ ζηταει κ τη νυχτα μπρουμητα κ εκει να δειτε υπνους!!!

Δεν νομιζω οτι την ενοχλει κατι, απλα θελει αγκαλιτσα. Ο γιατρος μας ειπε οτι αφου την νανουρισω οπως κανω κ την αφησω στο κρεβατακι της κ ξυπνησει, να μην την ξανασηκωσω αλλα να ειμαι απο πανω της κ να της μιλαω κ να τη νανουριζω μεχρι να την παρει ο υπνος. Αποτελεσμα? Σπανε περισσοτερο τα νευρα της, φυσικα δεν κοιμαται κ οταν πια την ξαναπαρω αγκαλθα δεν ηρεμει ουτε εκει γιατι πλεον εχει εκνευριστει μεχρι αηδιας! ειναι κ νευροσπαστο συν τοις αλλοις!!!

Εγω ενα ξερω: οτι μια σταλια σκατουλια μας κανουν οτι θελουν!!!

 

καλησπέρα...κι εγώ είχα ακούσει ότι δεν κάνει μπρούμυτα μέχρι να μπορεί να γυρίσει το μωρό το κεφάλι μόνο του από τη μια πλευρά στην άλλη, παρ' όλα αυτά ο δικός μου ανακάλυψε αυτή τη στάση μόνος του, όταν ήταν ενάμιση μηνός!!! Τον έβαζα πλάγια και μετά από λίγο τον έβρισκα μπρούμυτα. Εκεί περίμενα να δω αν μπορεί να γυρίσει το κεφαλάκι του και το έκανε μια χαρά. Από τότε, τον κοίμιζα και μπρούμυτα, εφόσον τον βόλευε τόσο πολύ. Δεν έπαθε τίποτα (είναι 3 ετών σήμερα) και απήλαυσε έτσι άπειρες ώρες ύπνου. Μπορεί κι η δικιά σου να είναι παρόμοια περίπτωση. Τους πρώτους μήνες, μάλιστα, για να κάνω κι εγώ τις δουλειές μου, τον έβαζα να κοιμηθεί στο φορητό κρεβατάκι (τύπου κούνιας με χερούλια να το παίρνεις όπου θες, δεν θυμάμαι τώρα πώς λέγεται) και τον είχα στο σαλόνι ή στην κουζίνα. Έτσι, συνήθισε και με θορύβους να κοιμάται, αλλά με ένιωθε σαν παρουσία στον χώρο και νομίζω αυτό τον έκανε να κοιμάται ακόμη καλύτερα. Όταν ξυπνούσε μάλιστα, δεν έκλαιγε, αλλά προσπαθούσε να συγκεντρωθεί στους θορύβους που άκουγε από εμένα ( το γλυκό μου!). Από την αρχή, δεν ήθελα να τον μάθω να κοιμάται αγκαλιά, ακριβώς για να μην έχουμε θέματα ύπνου αργότερα.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες Zerberini μου μα εχω απογοητευτει τοσο πολυ που τα βπελω ολα μαυρα!

Ειναι 2 μερες τωρα δε που ουτεμπρουμητα δεν κοιμαται μεσα στη μερα!!!! Μονο αγκαλια!

Με αποτελεσμα επειδη δεν μπορω να την κραταω συνεχεια κ την βαζω στο κρεβατακι της κ ξυπναει να εχει κοιμηθει το μωρο μεσα στη μερα μονο 1,5 με 2 ωρες!!!!!

Κ τη νυχτα πια κατακοπη κοιμαται... τι να πω δεν ξερω... ουτε στον πατερα της δεν κοιμαται πια! Ας επλισουμε να περναει απλα μια φαση κ να περασει... σας ευχαριστω παντως ολες που μπαινετε στον κοπο να μου απαντατε!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες Zerberini μου μα εχω απογοητευτει τοσο πολυ που τα βπελω ολα μαυρα!

Ειναι 2 μερες τωρα δε που ουτεμπρουμητα δεν κοιμαται μεσα στη μερα!!!! Μονο αγκαλια!

Με αποτελεσμα επειδη δεν μπορω να την κραταω συνεχεια κ την βαζω στο κρεβατακι της κ ξυπναει να εχει κοιμηθει το μωρο μεσα στη μερα μονο 1,5 με 2 ωρες!!!!!

Κ τη νυχτα πια κατακοπη κοιμαται... τι να πω δεν ξερω... ουτε στον πατερα της δεν κοιμαται πια! Ας επλισουμε να περναει απλα μια φαση κ να περασει... σας ευχαριστω παντως ολες που μπαινετε στον κοπο να μου απαντατε!

 

Μην απογοητευεσαι!Ετσι θα ειναι.Μια θα φτιαχνει προγραμμα την αλλη θα χαλαει ειτε λογω αλματος αναπτυξης,ειτε λογω δοντιων ή ανησυχιας.Μπορει να διανυει αλμα γι αυτο να θελει πολυ αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι!Ετσι θα ειναι.Μια θα φτιαχνει προγραμμα την αλλη θα χαλαει ειτε λογω αλματος αναπτυξης,ειτε λογω δοντιων ή ανησυχιας.Μπορει να διανυει αλμα γι αυτο να θελει πολυ αγκαλια.

 

η αληθεια ειναι οτι διανυει την 12η εβδομαδα που λενε οτι περναει αλμα...

ναι αλλα πως? θα σταματησει ετσι απλα μονη της να θελει ολο αγκαλια κ θα κοιμαται?

ή θα συνηθισει κ παει, καηκα!?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι διανυει την 12η εβδομαδα που λενε οτι περναει αλμα...

ναι αλλα πως? θα σταματησει ετσι απλα μονη της να θελει ολο αγκαλια κ θα κοιμαται?

ή θα συνηθισει κ παει, καηκα!?

 

Το άλμα κρατάει από 2-3 μέρες μέχρι και μια βδομάδα.Μετά πιθανόν θα παρατηρήσεις οτι η μικρή κάθεται περισσότερο μόνη της ή κοιμάται πιο εύκολα κτλ.Μη βάζεις μέσα στο μυαλό σου το οτι θα συνηθίσει.Απλά επειδή κατακλύζεται από τοσα συναισθηματα και καινούρια πράγματα γι αυτην θέλει να νιώθει ασφάλεια στην αγκαλιά σου.Μολις νιώσει την σιγουριά και κατακτησει τις νέες της δεξιότητες θα χαλαρώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχα και εγώ αυτό το σοβαρό πρόβλημα με το να κοιμάται η μικρή αγκαλιά και με το που την ακουμπούσα κάτω να ξυπνάει...

 

Λοιπόν να σου εξηγήσω τι έγινε..Επειδή δεν άντεχα όλο αυτό και η μικρή εκνευριζόταν πήρα ένα μαρσιπο και την κοίμιζα πάνω μου όσο ήμουν αραχτή και εγώ στον καναπέ. Αυτό κράτησε μέχρι 5....?Πέρασε γρήγορα ο καιρός και δε με χάλασε και εμένα λίγο χουζούρεμα στον καναπέ, αλλά χωρίς να επιβαρύνω μέση και χέρια. Βέβαια άκουγα πολλά από ανθρώπους γύρω γύρω πως θα μάθει έτσι κτλ.....

 

Μετά τους 5 μήνες που αρχίσανε και οι στερεές θεώρησα πως το μωράκι μου μεγάλωσε πιά για να κοιμάται πάνω μου, και έθεσα το θέμα στον παιδίατρο. Μου είπε να την κοιμίζω αγκαλίτσα, όταν την πάρει ο ύπνος να ξαπλώνουμε μαζί στο κρεβάτι και σιγά σιγά να φεύγω. Να την μεταφέρω στην κούνια της μετά απο 5 λεπτά. Στην κόρη μου τα 5 λεπτά δεν ήταν αρκετά γιατί δεν έπεφτε τόσο γρήγορα σε βαθύ ύπνο, επομένως την περιμέναμε 13 λεπτά με το ρολόι:P:p. Αυτή η πρακτική/τελετουργία ισχύει μέχρι σήμερα που είναι 16 μηνών.

 

Η μετάβαση από το μάρσιπο στη συμβουλή του παιδιάτρου έγινε πολύ άνετα, και η κόρη μου δεν αναζητάει την αγκαλιά σχεδόν ποτέ. Το μάρσιπο το χρησιμοποιήσαμε για βόλτες κτλ. μέχρι τους 8 μήνες, μετά δε βολευόμασταν.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρηγορη η περιπτωση σου Psi. Ευχομαι να καταφερω καποια στιγμη κ εγω να την νανουριζω κ να συνεχιζει τον υπνο της στο κρεβατακι της!

Μεταξυ μας κοριτσια κ ςςςς μην μας ακουσει η πονηρη, εδω κ μιση ωρα κοιμαται στο κρεβατακι της μπρουμητα φυσικα κ με ενα αρκουδακι που το ειχα ολη μερα αγκαλια μου για να παρει τη μυρωδια μου... για να δουμε!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Η δική μου γνώμη είναι να τη σταματήσεις απο το ρηλάξ όσο είναι καιρός. Σε λίγους μήνες θα μάθει να γύρνάει. Θα θέλει να γυρνάει και στον ύπνο της και δεν θα βολεύεται με αποτέλεσμα να σου ξυπνάει. Το έχω πάθει εγω με τον γίο μου ο οποίος είναι 11 μηνών πλέον και τον κοιμίζω στο καρότσι και αμέσως μόλις τον πάρει ο ύπνος τον βάζω στην κούνια. Φάντάσου και στο ριλάξ που είναι και πιο στενο και πιο επικίνδυνο για να κοιμάται εκεί. Όσον αφορά να την κοιμίζεις αγκαλιά δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολέψει, ειδικά όταν θα φτάσει τα 10 κιλά. Εγώ στην αρχη αγκαλίτσα τον κοίμιζα ώσπου βάρυνε και δεν μπορούσα άλλο. Σε πάνικό βρίσκομαι κι εγώ γιατί σκέφτομαι πωσ σε λίγο χρονίζει γίνεται σιγά σιγά ολόκληρο παιδί και ακόμα τον κοιμίζω με το καρότσι. Μου έχουν πεί και εμένα για κάτι μεθόδους αλλά όπως λες και εσύ δεν μου ταιρίαζουν. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά με το θέμα του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

οχι ενταξει, στο ρηλαξακι της εχει κοιμηθει 4-5 φορες απο την πολυ νυστα πιστευω, δεν το χουμε κανει συνηθειο... στο καροτσι αν την κοιμισω κ επιχειρησω να τη μεταφερω, ειμαι σιγουρη οτι θα ξυπνησει η αλαφροΐσκιωτη!!!! οσο για το βαρος ηδη μου πεφτουν τα χερια! 2,5 μηνων κ ειναι 6,5 κιλα!!! θα μαρτυρησω!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστε μου !!!

2 μερες τωρα δεν πιανει ουτε το μπρουμητα!

Σχεδον μονο το βραδυ κοιμαται! Κ τη μερα στην αγκαλια μου κανενα 20λεπτο + 5 λεπτα αφου την ακουμπησω στο κρεβατι της!!!!

ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΠΙΑ???

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να την βαλεις σε sling η meitai κ θα κοιμαται ενω κανεις τις δουλειες σου!

 

 

αν σου πω οτι το δοκιμασα κ δεν επιασε...?

ισως δεν επεμεινα κ πολυ...? θα ξαναδοκιμασω.

παντως το παιδι εχει γινει νευρικο απο την αϋπνια.

δεν παιρνει κ τη ρημαδα την πιπιλα να την νανουριζει!

ειπαμε, αγκαλια κ παλι αγκαλια...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι δε θες το ρηλαξ??εγω ειχα ενα της φισερ νομιζω με δονηση κ με εσωσε κ με τα δυο μου μωρα! ειδικα ο μεγαλος που ειχε κ κολικους κ ενα σωρο νευρα κοιμοταν στο ρηλαξ μεχρι 18 μηνων..(βασικα απο τον χρονο κ επειτα τον κοιμιζα εκει κ μετα τον μεςτεφερα σε παρκο ή κρεβατι)οσο γισ την πιπιλα κ εμενα ο 2ος δεν την ηθελε καθολου κ παρολο που θηλαζε αποκλειστικα το παλεψα να του την μαθω κ ηρεμησα!!ειδικα το βραδυ ειχε το στηθος πιπιλα κ με κουραζε πολυ..αν της την δινεις θα την συνηθισει.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε θες το ρηλαξ??εγω ειχα ενα της φισερ νομιζω με δονηση κ με εσωσε κ με τα δυο μου μωρα! ειδικα ο μεγαλος που ειχε κ κολικους κ ενα σωρο νευρα κοιμοταν στο ρηλαξ μεχρι 18 μηνων..(βασικα απο τον χρονο κ επειτα τον κοιμιζα εκει κ μετα τον μεςτεφερα σε παρκο ή κρεβατι)οσο γισ την πιπιλα κ εμενα ο 2ος δεν την ηθελε καθολου κ παρολο που θηλαζε αποκλειστικα το παλεψα να του την μαθω κ ηρεμησα!!ειδικα το βραδυ ειχε το στηθος πιπιλα κ με κουραζε πολυ..αν της την δινεις θα την συνηθισει.

 

 

στο ρηλαξ ετυχε να κοιμηθει μερικες φορες μονο.

εχω κ εγω μια κουνια της φισερ αλλα ουτε να τη δει δεν θελει η ατιμη!

πρεπει να παλεψω την πιπιλα....

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι :) αλλά εμάς μας έσωσαν τα εξής δύο προϊόντα: http://www.amazon.co.uk/Miracle-Blanket-Swaddling-poppers-scratch/dp/B0013T1M04/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1382711510&sr=8-1&keywords=miracle+blanket

Για φάσκιωμα, ναι φάσκιωμα, λειτουργεί μαγικά γιατί δεν τρομάζουν από τα χέρια τους που κουνιούνται και άρα τα ξυπνάνε, ΠΡΟΣΟΧΗ το φάσκιωμα επιτρέπεται μόνο μέχρι να αρχίσουν τα μωρά να γυρνάνε μόνα τους στο κρεβάτι [εμάς άργησε ευτυχώς!]

Δεύτερο μαγικό προϊόν : http://www.amazon.co.uk/BABYBJ%C3%96RN-Babysitter-Balance-Silver-Cotton/dp/B001ET6P7I/ref=sr_1_1?s=baby&ie=UTF8&qid=1382711999&sr=1-1&keywords=baby+bjorn+balance+bouncer

Ειλικρινά, μαγικό... το τι ύπνους έχει ρίξει εκεί μέσα η Ευγενίτσα δεν περιγράφεται....

 

Βέβαια ήταν και "εύκολο" μωράκι, τώρα το δεύτερο που περιμένω ελπίζω να μην με διαψεύσει γιατί πολύ εξυπνη το παίζω στο θέμα του ύπνου και το σύμπαν θα με εκδικηθεί :-P

 

Πάντως σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει [και το έχω ψάξει αρκετά γιατί ως μαμά μιας κάποιας *γκουχ* ηλικίας, δεν έχω τις αντοχές που έχετε εσείς οι μικρομάνες] είναι 2-3 βασικά πραγματάκια που πρέπει να προσέξει κανείς στα μικρά μωράκια.

 

Το ΠΛΕΟΝ σημαντικό είναι να μην μπαίνουν στη φάση overtired δηλαδή υπερένταση, συστήνεται ο πρώτος υπνάκος της μέρας να είναι μιάμιση ώρα μετά το πρωϊνό ξύπνημα [ναι κι όμως!] όπως επίσης και το διάστημα ανάμεσα στους πρωϊνούς ύπνους να είναι το ΠΟΛΥ 3 ώρες.

 

Εννοείται ότι προσέχουμε σε τι "εθίζουμε" τα μωρά σε σχέση με την ώρα που τα παίρνει ο ύπνος [κούνημα? Τζιζ, αγκαλιά? Τζιζ, παρουσία γονιού? Τζιζ κ.ο.κ.]

 

Ελπίζω κάποια κάπου κάποτε να βοηθηθεί από τα αποστάγματα σοφίας μου :)

 

...και ελπίζω διπλά να πιάσουν και στο δεύτερο μωρό μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...