Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ


Recommended Posts

μπορεις να μας δωσεις επιπλεον πληροφοριες για χημιοπροφυλαξη κ εντερο?

 

 

Εμεις σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη μετα απο 18 μηνες και αρχικα παιρναμε για ενα μηνα ενα ομοιοπαθητικο που μας εδωσε ο γιατρος. Για 3 μηνες ηταν καλα και μετα επαθε ουρολοιμωξη. Αυτο εγινε γιατι εμεινα σε αυτο που μας εδωσε ο γιατρος στην αρχη και δεν τον κυνηγησα μετα, νομιζα θα μου ελεγε αυτος για συνεχιση θεραπειας αν το εκρινε σκοπιμο. Μετα αλλαξαμε γιατρο κι αφου παθαμε την ουρολοιμωξη μας εδωσε το ιδιο ομοιοπαθητικο για προφυλαξη παραλληλα με το βοτανο uva ursi του vogel καθημερινα. Απο το καλοκαιρι δεν εκανε αλλη ουρολοιμωξη, εχουμε σταματησει το ομοιοπαθητικο φαρμακο αλλα συνεχιζουμε το βοτανο. Η φαρμακοποιος μας ειπε οτι ειναι εξαιρετικα αποτελεσματικο και βασικα αυτο προσφερε την προφυλαξη και οχι τοσο το ομοιοπαθητικο. Αυτο τονιζω ηταν δικη μας αποφαση, να μη παρουμε δλδ χημειοπροφυλαξη με αντιβιωση οπως προτεινει το πρωτοκολλο. Αποφασισαμε να το ρισκαρουμε με εναλλακτικα μεσα και ως τωρα μας εχει βγει σε καλο. Το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα, να ειμαστε εξηγημενοι. Πιστευω οτι πρεπει να εχεις τον καταλληλο γιατρο σε αυτο το θεμα και γι αυτο το λογο (επειδη δεν τον ειχα βρει) εδινα επι εναμισι χρονο αντιβιωση στο παιδι και το εχω χιλιομετανοιωσει. Δεν ηθελα απο μονη μου να παρω πρωτοβουλια να του την κοψω και δεν το συστηνω σε κανενα. Αυτα τα θεματα θελουν προσοχη και ιατρικη παρακολουθηση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 15 δημοσιεύσεις

  • Agapi6

    Agapi6 10 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 7 δημοσιεύσεις

  • elenip

    elenip 7 δημοσιεύσεις

Εμενα ο μικρος μου μπηκε 15 ημερων στο Ιασω παιδων με ουρολοιμωξη,κατσαμε 5 μερες μετα καναμε κυστεουρηθρογραφια δεν εδειξε παλλινδρομηση παρολλα αυτα μας ειπαν να παρουμε προληπτικα χημειοπροφυλαξη για 6 μηνες αλλα εγω δεν ηθελα ουτε η παιδιατρος μας και μεχρι τωρα που ειναι 12 μηνων ευτυχως δεν εχει ξαναπαθει.Βεβαια κανουμε καλλιεργεια ουρων καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη μετα απο 18 μηνες και αρχικα παιρναμε για ενα μηνα ενα ομοιοπαθητικο που μας εδωσε ο γιατρος. Για 3 μηνες ηταν καλα και μετα επαθε ουρολοιμωξη. Αυτο εγινε γιατι εμεινα σε αυτο που μας εδωσε ο γιατρος στην αρχη και δεν τον κυνηγησα μετα, νομιζα θα μου ελεγε αυτος για συνεχιση θεραπειας αν το εκρινε σκοπιμο. Μετα αλλαξαμε γιατρο κι αφου παθαμε την ουρολοιμωξη μας εδωσε το ιδιο ομοιοπαθητικο για προφυλαξη παραλληλα με το βοτανο uva ursi του vogel καθημερινα. Απο το καλοκαιρι δεν εκανε αλλη ουρολοιμωξη, εχουμε σταματησει το ομοιοπαθητικο φαρμακο αλλα συνεχιζουμε το βοτανο. Η φαρμακοποιος μας ειπε οτι ειναι εξαιρετικα αποτελεσματικο και βασικα αυτο προσφερε την προφυλαξη και οχι τοσο το ομοιοπαθητικο. Αυτο τονιζω ηταν δικη μας αποφαση, να μη παρουμε δλδ χημειοπροφυλαξη με αντιβιωση οπως προτεινει το πρωτοκολλο. Αποφασισαμε να το ρισκαρουμε με εναλλακτικα μεσα και ως τωρα μας εχει βγει σε καλο. Το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα, να ειμαστε εξηγημενοι. Πιστευω οτι πρεπει να εχεις τον καταλληλο γιατρο σε αυτο το θεμα και γι αυτο το λογο (επειδη δεν τον ειχα βρει) εδινα επι εναμισι χρονο αντιβιωση στο παιδι και το εχω χιλιομετανοιωσει. Δεν ηθελα απο μονη μου να παρω πρωτοβουλια να του την κοψω και δεν το συστηνω σε κανενα. Αυτα τα θεματα θελουν προσοχη και ιατρικη παρακολουθηση.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.να φανταστεις εδω κ ενα χρονο απο 14 ημερων παιρνουμε αντιβιωση κ δεν ειχα ξανακουσει οτι θα μπορουσε να επηρεσει το εντερο.ειναι καλο που λεγονται γιατι καποιοι γονεις ειτε το εχουν ψαξει περισσοτερο ειτε απο προσωπικη εμπειρια ξερουν παραπανω πραματα.εστω να υπαρχει στι πισω μερος του κεφαλιου κ μια τετοια περιπτωση.πραγματικα ευχαριστω πααααααρα πολυ!!!!
Link to comment
Share on other sites

σας γραφω και εγω την εμπειρια γιατι ξερω οτι ολεσ οι μανουλεσ θα χαρειτε.εχω ενα γιο 14 μηνων που οταν ηταν 30 ημερων επαθε πυελονεφριτιδα.μεγαλο σοκ να μην τα θυμαμαι.πυρετος,νοσοκομεια,κλαμα,εγω ασαραντηστη χαλια μαυρα.καναμε κυστεογραφια και ειχαμε γ βαθμου παλινδρομηση στο ενα νεφρο και δευτερου στο αλλο.ακολουθησαμε κανονικα ολο το πρωτοκολλο δηλ χημειοπροφυλαξη,καλλιεργεις,dmsa και επαναληπτικη κυστεογραφια στον ενα χρονο.και ενω πηγα με τη σιγουρια οτι δεν υοαρχει περιπτωση να εχει φυγει ως εκ θαυματος δεν υπαρχει πλεον παλινδρομηση.ο παιδονεφρολογος μας ειπε οτι ειναι κατι που συμβαινει πολυ σπανια δεν το περιμενε ουτε ο ιδιος κοιτουσε ξανα και ξανα τις εξετασεις...

δεν ξερω τι να σας συμβουλευσω αν πρεπει να παιρνουν τα παιδια χημειοπροφυλαξη η οχι,νομιζω οτι οταν ειναι τοσο μικρα η οχι δεν παιρνεις πρωτοβουλιεσ για πειραματα ακολουθεις κατα γραμμα την πεπατημενη.η αληθεια ειναι οτι και εγω αν συνεχιζε η παλινδρομηση θα την εψαχνα αλλιως αλλα οταν ειναι ημερων το μωρο σου δεν μπορεισ να ρισκαρεις.

πανω απο ολα ομως πιστευω στη βοηθεια του θεου οσο κλισε και αν σας ακουγεται,γιατι οταν σου λεει ο γιατρος οτι ειναι σαν να κερδισες το λαχειο δεν μπορει να ειναι τυχαιο

καλη δυναμη σε ολεσ τισ μανουλεσ,ειναι δυσκολο το ξερω αλλα ευτυχως ειναι κατι που περναει,δυστυχως υπαρχουν και χειροτερα που συμβαινουν σε αλλα μωρακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εμενα η μικρη επαθε σοβαροτατη πυελονεφριτιδα στα 2. Βρηκαν διαταση νεφρου μικρη και μας ειπαν να παμε να δουμε για παλινδρομηση. Αν εβγαινε οτι ειχε θα μπαιναμε χημιοθεραπεια. Δεν θελαμε ουτε ραδιοισσοτοπα να μπουν στο σωμα της ουτε αντιβιωση οποτε με επιλογη ξεκινησαμε συχνες καλλιεργειες ουρων. 1.5 χρονο μετα δεν επαθε ουτε μια ουρολοιμωξη, δεν πηρε φαρμακα και δεν εκανε ραδιοισσοτοπα. Αν υπαρχει πιο 'υγιης' τροπος και πιο 'ελευθερος' φαρμακων διαλεξε αυτον. Οτι και να λενε η συνεχομενη αντιβιωση εχει επιπτωσεις. Εδω μας λενε οχι συνεχεια αντιβιωση, δεν θα ειναι θεμα αυτο? Αν φυσικα δεν υπαρχει επιλογη δεν το συζηταμε, αλλα προσπαθησε με αλλο τροπο πριν καταφυγεις σε αυτον. Αστον για το τελος.

Αφου δεν εχεις κανει κυστεογραφια πως ξερεις οτι ειχε παλιδρόμηση ουρων? πολυ πιθανον να μην εχει κιολας.... η χημειοπροφυλαξη εφοσον επιλεχθει ως μεθοδος προληψης της ουρολοιμωξης (γτ οντως επιστομονικα διιστανται οι αποψεις για το αν ειναι απαραιτητη) χρειαζεται μονο αν εχει παλλιδρομηση. στην δικη σας παριπτωση εφοσον δεν εχετε κανει κυστεογραφια δεν ξερετε καν αν ειχε παλλιδρομηση, οποτε μιλαμε σε αλλη βαση σε σχεση με τα παιδια που εχουν παλλιδρομηση και ιδιως ανω των 3 βαθμων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.να φανταστεις εδω κ ενα χρονο απο 14 ημερων παιρνουμε αντιβιωση κ δεν ειχα ξανακουσει οτι θα μπορουσε να επηρεσει το εντερο.ειναι καλο που λεγονται γιατι καποιοι γονεις ειτε το εχουν ψαξει περισσοτερο ειτε απο προσωπικη εμπειρια ξερουν παραπανω πραματα.εστω να υπαρχει στι πισω μερος του κεφαλιου κ μια τετοια περιπτωση.πραγματικα ευχαριστω πααααααρα πολυ!!!!

 

Να σαι καλα!

 

Κανονικα οσο δινεις αντιβιωση σε ενα μωρο πρεπει παραλληλα να δινεις ισχυρα προβιοτικα. Οταν αρχισει να τρωει στερεες να εισαγεις και τροφες με προβιοτικα. Αν διαβασεις το τοπικ για την gaps διατροφη http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239 θα δεις τι ακριβως κανουμε για να επαναφερουμε το εντερακι των μωρων μας. Ο μικρος μου εκανε συνεχεια φριχτα κακα, σαν λασπη και δυσοσμα και κανενας γιατρος δεν εδινε σημασια. Ειχε γεμισει το εντερακι του με βλαβερα παθογονα και ακομα παλευουμε για να το διορθωσουμε. Ειμαστε σε καλο δρομο ομως, εχουν φτιαξει πολυ τα κακα του, ειναι φυσιολογικα αλλα εχουμε πολυ δουλεια ακομα. Πρεπει να συνεχισουμε την ειδικη διατροφη για κανα δυο χρονια, ομως τον βλεπω πολυ καλα. Συνεχιζουμε το uva ursi μη τυχον και δεν εχει διορθωθει η παλλινδρομιση, κακο δεν του κανει. Δεν θελω να τον υποβαλω ξανα στο μαρτυριο της κυστεογραφιας για να τον τσεκαρω, αν και η νεα παιδιατρος αναφερε οτι μπορει να γινει καποιος ειδικος υπερηχος. Τεσπα δεν εχω μπει στη διαδικασια να το ψαξω μιας και παει πολυ καλα. Ειναι θαυματουργο το uva ursi, το βλεπω και σε μενα που οποτε παει να με πιασει κυστιτιδα αρκει να το πιω και σε 20 λεπτα ειμαι μια χαρα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα!

 

Κανονικα οσο δινεις αντιβιωση σε ενα μωρο πρεπει παραλληλα να δινεις ισχυρα προβιοτικα. Οταν αρχισει να τρωει στερεες να εισαγεις και τροφες με προβιοτικα. Αν διαβασεις το τοπικ για την gaps διατροφη http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239 θα δεις τι ακριβως κανουμε για να επαναφερουμε το εντερακι των μωρων μας. Ο μικρος μου εκανε συνεχεια φριχτα κακα, σαν λασπη και δυσοσμα και κανενας γιατρος δεν εδινε σημασια. Ειχε γεμισει το εντερακι του με βλαβερα παθογονα και ακομα παλευουμε για να το διορθωσουμε. Ειμαστε σε καλο δρομο ομως, εχουν φτιαξει πολυ τα κακα του, ειναι φυσιολογικα αλλα εχουμε πολυ δουλεια ακομα. Πρεπει να συνεχισουμε την ειδικη διατροφη για κανα δυο χρονια, ομως τον βλεπω πολυ καλα. Συνεχιζουμε το uva ursi μη τυχον και δεν εχει διορθωθει η παλλινδρομιση, κακο δεν του κανει. Δεν θελω να τον υποβαλω ξανα στο μαρτυριο της κυστεογραφιας για να τον τσεκαρω, αν και η νεα παιδιατρος αναφερε οτι μπορει να γινει καποιος ειδικος υπερηχος. Τεσπα δεν εχω μπει στη διαδικασια να το ψαξω μιας και παει πολυ καλα. Ειναι θαυματουργο το uva ursi, το βλεπω και σε μενα που οποτε παει να με πιασει κυστιτιδα αρκει να το πιω και σε 20 λεπτα ειμαι μια χαρα.

 

Βερα τι κανεις;

 

Ποιο uva ursi δινεις;εχεις βρει ειδικο για παιδια;εγω βρηκα ενα για ενηλικες.

Γκρανμπερις δινεις;Εγω δινω σε σκονη καθημερινα μισο κουταλακι του γλυκου.

Και δινω και προβιοτικα,εκτος απο αυτα του θηλασμου.

Η μικρη ειναι τωρα 22 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Ayto to uva ursi που λες. Βαζω σε λιγο νερο 3-4 σταγονες (εσυ δωσε 2-3). Καθε μερα. Ξεχασα επι μια βδομαδα να δινω τωρα που ειμασταν στο χωριο αλλα δεν εγινε τιποτα. Η φαρμακοποιος μου ειπε οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο κι αυτη ταλαιπωρειται απο ουρολοιμωξεις.

 

ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ παιρνει φυσικα λογω της γκαπς. Δινεις ακομα αντιβιωση?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ayto to uva ursi που λες. Βαζω σε λιγο νερο 3-4 σταγονες (εσυ δωσε 2-3). Καθε μερα. Ξεχασα επι μια βδομαδα να δινω τωρα που ειμασταν στο χωριο αλλα δεν εγινε τιποτα. Η φαρμακοποιος μου ειπε οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο κι αυτη ταλαιπωρειται απο ουρολοιμωξεις.

 

ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ παιρνει φυσικα λογω της γκαπς. Δινεις ακομα αντιβιωση?

 

οχι οχι δεν δινω ανιτβιωση.Αλλά παθαμε απο τον Ιουνη που σταματησαμε 3 φορες ουρολοιμωξη κυστιτιδα.Οσο παιρναμε προφυλαξη δεν παθαμε.

Την παλευουμε χωρις προφυλαξη,με γκρανμπερις προβιοτικα μητρικο γαλα,πλυσιματα,συχνη αλλαγη πανας.Περιμενω και την ανοιξη να την κοψουμε την πανα.

Τι προβιοτικα παιρνει;εξτρα συμπληρωμα;ή εννοεις αυτα του κεφιρ ,τουρσι κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε uva ursi και θα σαι ησυχη. Εμενα επαθε ουρολοιμωξη 3 μηνες αφοτου κοψαμε την χημειοπροφυλαξη αλλα απο οτι εδειξε το αντιβιoγραμμα θα την παθαινε ουτως αλλως αφου το μικροβιο ηταν ανθεκτικο στο αμοξιλ. Αυτα παθαινουμε με την καταχρηση αντιβιoτικων γινονται ανθεκτικα τα μικροβια! Βασικα ειχαμε ξεκινησει τοτε με την ουρολοιμωξη την αρχικη με σεκλορ ειχαμε ιστοριες με πρασινες κενωσεις και ψηλες τρανσαμινασες και απο φοβο ο νεφρολογος ειπε να αφησουμε το σεκλορ που ειναι πολυ τοξικο και να περασουμε στο αμοξιλ προειδοποιωντας με βεβαια οτι δεν πιανει ολα τα μικροβια. Τεσπα 18 μηνες πορευτηκαμε με αυτο χωρις θεματα.

 

Προβιοτικα παιρνει τα biocult γιατι κανουμε τωρα την ιντρο της gaps. Παλευω με τις τροφες (τουρσια κλπ) αλλα δεν τα θελει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φρύνη τι κάνεις; Σας σκεφτόμουνα πολύ τελευταία!

 

Κρίμα το μωρό, δώσε κι εσύ το Uva Ursi, η παιδίατρος μας είναι πολύ ψαγμένη με τα βότανα και για να τα δίνει πρέπει να είναι πολύ αποτελεσματικό.

Σκέψου ότι έχω και στο σπίτι για τυχών έκτακτη ανάγκη, αλλά μάλλον Βέρα θα σας το δώσω εσάς, δεν θέλω αρνητικές σκέψεις!

 

Κεφί δεν πίνει Φρύνη το μωρό; Ή τουλάχιστον αυτό του νερού με λίγο φρέσκο χυμό; Η δικιά μου το πίνει πολύ ευχάριστα αυτό, το άλλο του γάλακτος που ξυνίζει όχι και τόσο, ανάλογα με τη φάση της.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαστε Rosie,μια χαρα,εσεις;

Η Ελιζα παει σχολειο και ειναι πολυ χαρουμενη.

Η Ηρω καλυτερα,μεγαλωνει,ειναι μερες που τρωει τα παντα.

 

Το κεφιρ νερου, η αληθεια ειναι οτι το παρατησα.

Πρεπει να πάρω καινουριους σπορους απο την Αγλαια.

 

Μου κανει εντυπωση που δινετε uva ursi και δεν δινετε γκρναμπερις,εσυ δηλαδη Βερα.

Γιατι γενικα για τα γκρανμπερις παντου βρισκω οτι βοηθαει πολυ στο ουροποιητικο.

Παντως θα το ξεκινησω κι εγω παλι αν ειναι το uva ursi.

 

Εμας παντως απο τα αντιβιογραμματα προκυπτει οτι το μικροβιο ειναι σε ολα ευαισθητο.

 

Οσο κι αν προσπαθησαμε ομως με πολλα υγρα κτλ δεν εφευγε η ουρολοιμωξη.

Κι ετσι καταληξαμε στην αντιβιωση,οχι ομως στην προφυλαξη.

Ευτυχως ο Λαφαζανης που μας παρακολουθει ειναι "ελαστικος"με το θεμα προφυλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Eixa χρονια κυστιτιδα κι ετσι εντυπωσιαστηκα οταν διαπιστωσα στον εαυτο μου ποσο γρηγορα κι αποτελεσματικα λειτουργει το uva ursi. Μεσα σε 20 λεπτα εφευγαν ολα τα συμπτωματα. Οποτε εχω κολλησει σε αυτο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα , εχω κανει στα δυο χρονια της κορης μου κυστεογραφια,

στα 4χρ ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια,

και τωρα στα 6 χρ θα επαναλαβω ραδιοσοτοπικη

ξερετε κανενα διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον οεπυ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 4 ΕΤΩΝ ΜΕ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΗ ΟΥΡΩΝ. ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΕΠΑΘΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, 1,5 ΕΤΩΝ ΕΠΑΘΕ ΔΥΕΤΡΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΥΠΟ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, 2,5 ΕΤΩΝ ΤΡΙΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗΣ. ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΕΠΑΘΕ ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑ 2ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΕ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΜΠΗΚΑΜΕ ΠΑΛΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΤΟΥ 2013 ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ , ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Η ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΣΗ. 4 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 3 ΠΡΟΣ 4 ΒΑΘΜΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΠΡΟΣ 3 ΒΑΘΜΟΥ ΔΕΞΙΑ, 2,5 ΕΤΩΝ ΗΤΑΝ 2 ΒΑΘΜΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 1 ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΓΕ ΠΑΛΙ 3 ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΔΕΞΙΑ. ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ; ΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΧΗΜΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ.

STELLA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για αρχή παρακαλούμε μην γράφεις συνεχώς κεφαλαία.

 

Κατα τα άλλα διάβασε το νήμα.

Να μην ξαναπάει δύσκολο, το ζητούμενο είναι να περνάει τις επόμενες ποιο ελαφριά και όλο και σπανιότερα.

 

Ίσως η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει , ίσως η διατροφή με προβιοτικά (δες gaps), ίσως ... :?:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 10 months later...

Καλησπερα σε ολους!το θεμα ειναι παλιο αλλα ισως καποιες μαμαδες το διαβαζουν και αν μην γραφουνε κατι, οπως τα εχω διαβασει και εγω, ολα τα θεματα για την παλλινδρομηση ουρων.Εχω ενα αγορακι 3 χρονων, 6μηνων αρρωστησε απο ουρολοιμωξη και διαγνωστηκε με παλλινδρομηση 3 βαθμου απο αριστερα!Στεναχωρεθηκα πολυ , εκλαψα πολυ απο φοβο για το παιδι, ταλαιπωρια με της εξετασεις ουρων καθε μηνα και φυσικα αντιβιωση καθε μερα!Ο λογος που γραφω ειναι για να πω οτι πρεπει να ακολουθητε της οδηγιες του γιατρου, υπομονη , θαρρος και ολα θα περασουνε.Ειναι κατι που περναει, σημερα καναμε κυστεογραφια και δεν εχει τιποτα το παιδι μου ειναι μια χαρα.τερμα οι αντιβιωσης τερμα οι καλλιεργιες, ολα ειναι μια χαρα!κανενα προβλημα με τα νεφρα καμια ουλη!ολες οι εξετασεις ειναι αβολες και ολες οι μαμαδες εχουμε αγχος να μην πονεσουνε τα παιδακια μας , αλλα ειναι μικρα και δεν θα θυμουνται τιποτα.θα κλαψουνε σπαραχτικα 5λεπτα και τελος.ειναι ολα για καλο!θελω να δωσω κουραγιο σε καθε μανουλα επειδη εχω περασει τα ιδια και ολα πηγανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!το θεμα ειναι παλιο αλλα ισως καποιες μαμαδες το διαβαζουν και αν μην γραφουνε κατι, οπως τα εχω διαβασει και εγω, ολα τα θεματα για την παλλινδρομηση ουρων.Εχω ενα αγορακι 3 χρονων, 6μηνων αρρωστησε απο ουρολοιμωξη και διαγνωστηκε με παλλινδρομηση 3 βαθμου απο αριστερα!Στεναχωρεθηκα πολυ , εκλαψα πολυ απο φοβο για το παιδι, ταλαιπωρια με της εξετασεις ουρων καθε μηνα και φυσικα αντιβιωση καθε μερα!Ο λογος που γραφω ειναι για να πω οτι πρεπει να ακολουθητε της οδηγιες του γιατρου, υπομονη , θαρρος και ολα θα περασουνε.Ειναι κατι που περναει, σημερα καναμε κυστεογραφια και δεν εχει τιποτα το παιδι μου ειναι μια χαρα.τερμα οι αντιβιωσης τερμα οι καλλιεργιες, ολα ειναι μια χαρα!κανενα προβλημα με τα νεφρα καμια ουλη!ολες οι εξετασεις ειναι αβολες και ολες οι μαμαδες εχουμε αγχος να μην πονεσουνε τα παιδακια μας , αλλα ειναι μικρα και δεν θα θυμουνται τιποτα.θα κλαψουνε σπαραχτικα 5λεπτα και τελος.ειναι ολα για καλο!θελω να δωσω κουραγιο σε καθε μανουλα επειδη εχω περασει τα ιδια και ολα πηγανε καλα!

Καλημερα σου , συγχαρητηρια για τα ευχαριστα νεα, σου ευχομαι αλλη ταλαιπωρια να μην περασει το παιδακι σου! Η δικη μου κορη δυστυχως απο τα 2 που διεγνωστηκε η παλλινδρομηση (επαθε πρωτη φορα στα δυο ουρολοιμωξη) μεχρι και τα 6 που καναμε ραδιοσ κυστεογραφια δυστυχως δεν εξαληφθηκε το προβλημα, σε κανενα 3μηνο θα ξανακανουμε (κλεινει τα 7) και ας ελπισουμε σε κατι καλυτερο! εχει πανω απο χρονο που σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη και εχει παθει μονο μια φορα ουρολοιμωξη. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι επηρρεασμενη απο την εκπομπη πρωταγωνιστες : τα παιδακια σας γεννηθηκαν με προκληση ? ισχυει αυτο που ειπε η μητερα στην εκπομπη? οτι η παλλινδρομηση οφειλετε σε ανωριμο αναπτυγμενο ουροποιητικο λογω προωρη προκλησης τοκετου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σου , συγχαρητηρια για τα ευχαριστα νεα, σου ευχομαι αλλη ταλαιπωρια να μην περασει το παιδακι σου! Η δικη μου κορη δυστυχως απο τα 2 που διεγνωστηκε η παλλινδρομηση (επαθε πρωτη φορα στα δυο ουρολοιμωξη) μεχρι και τα 6 που καναμε ραδιοσ κυστεογραφια δυστυχως δεν εξαληφθηκε το προβλημα, σε κανενα 3μηνο θα ξανακανουμε (κλεινει τα 7) και ας ελπισουμε σε κατι καλυτερο! εχει πανω απο χρονο που σταματησαμε την χημειοπροφυλαξη και εχει παθει μονο μια φορα ουρολοιμωξη. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι επηρρεασμενη απο την εκπομπη πρωταγωνιστες : τα παιδακια σας γεννηθηκαν με προκληση ? ισχυει αυτο που ειπε η μητερα στην εκπομπη? οτι η παλλινδρομηση οφειλετε σε ανωριμο αναπτυγμενο ουροποιητικο λογω προωρη προκλησης τοκετου?

Σε ποιόν παιδονεφρολόγο ή παιδοουρολόγο πηγαίνετε στη Θεσσαλονίκη?Άν θέλεις στείλε μου πμ.Την εκπομπή δυστυχώς εγώ δεν την είδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας! Επαναφέρω το θέμα μιας και με καιει!!Λοιπον το κοριτσακι μου 2,5 μηνών έπαθε εμπύρετη ουρολοίμωξη (38.3), νοσηλευτηκαμε, θεραπευτήκαμε και προγραμματισαμε κυστεογραφια η οποια έδειξε παλινδρόμηση 3ου βαθμού..Ξεκινήσαμε χημειοπροφύλαξη- αρχικά με ceclor και τώρα μας την άλλαξε η παιδονεφρολόγος σε cotrim.Επίσης έχουμε κάνει υπέρηχο νεφρών- βγήκε καθαρός- και η παιδονεφρολόγος θεωρεί πως προς το παρόν δεν χρειάζεται να κάνουμε σπινθηρογράφημμα, γιατι δεν έκανε ψηλό πυρετό, αλλά σε περίπτωση που ξανανοσήσουμε είτε με πυρετό είτε χωρίς, θα το κάνουμε. Θα ήθελα να ρωτήσω αν πήρε καμιά άλλη την cotrim. Επίσης το παιδί από την άρχη που ξεκινήσαμε την χημειοπροφύλαξη, από εκεί που κάναμε κακά κάθε δεύτερη μέρα, τώρα πλέον φτάνει και τις 7 φορές την ημέρα (με την ceclor ειδικά)!Επίσης κάθε απόγευμα η θερμοκρασία της είναι 37-37.2.Είχε καμιά άλλη παρόμοια εμπειρία; (Συγνώμη συγνώμη για το τεράστιο ποστ:-()

VR1Zp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Και εμεις μια απο τα ιδια! Μολις καναμε ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια και ανακαλυψαμε παλλινδρομηση 4ου βαθμου στον δεξιο νεφρο. Ολα ξεκινησαν οταν η μικρη μου ηταν 50 ημερων εκανε ψηλους πυρετους και διαγνωστηκε με ουρολοιμωξη. Βγαινοντας απο το νοσοκομειο μειναμε χωρις προφυλαξη γιατι καναμε κυστεογραφια και βγηκε καθαρη!!! αλλα παλι ειχε πυρετους. Μετα απο αναλυσεις δεν βρεθηκε μικροβιο στα ουρα αν και ειχε υψηλο αριθμο πυοσφαιριων. Ο παιδονεφρολογος επεμενε οτι δεν ηταν ουρολοιμωξη το περιστατικο και δεν μας εδωσε προφυλαξη. Οποταν μπηκαμε για 2η φορα στο νοσοκομειο. Μετα την εξοδο μας απο το νοσοκομειο και μετα απο οδηγιες του παιδονεφρολογου παλι δεν δωσαμε προφυλαξη. Αυτο ειχε ως συνεπεια να μπουμε για 3η φορα στο νοσοκομειο!!! Ζουσαμε ενα μαρτυριο!! Μετα απο εξετασεις οι εξειδικευμενοι γιατροι (ε οχι και ετσι) ανακλυψαν μικροβιο στα ουρα!!! Μας στελουν για ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια και ανακαλυψαν παλλινδρομηση 4ου βαθμου στον δεξιο νεφρο!!! Μετα απο τοση ταλαιπωρια ναμαστε εδω αντιβιωσεις καθε βραδυ χωρις τελειωμο!!!! Πραγματικα τοσο αγχος ποτε μουδεν ειχα!! Ο παιδονεφρολογος μας προγραμματισε και Dmsa νεφρων το οποιο πραγματικα με φοβιζει. Δεν ξερω ποιες αποφασεις θα παρει μετα απο αυτο!! Σας ετυχε κατι παρομοιο; φοβαμαι πραγματικα για το κοριτσακι μου!!:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Επαναφέρω το θέμα μιας και με καιει!!Λοιπον το κοριτσακι μου 2,5 μηνών έπαθε εμπύρετη ουρολοίμωξη (38.3), νοσηλευτηκαμε, θεραπευτήκαμε και προγραμματισαμε κυστεογραφια η οποια έδειξε παλινδρόμηση 3ου βαθμού..Ξεκινήσαμε χημειοπροφύλαξη- αρχικά με ceclor και τώρα μας την άλλαξε η παιδονεφρολόγος σε cotrim.Επίσης έχουμε κάνει υπέρηχο νεφρών- βγήκε καθαρός- και η παιδονεφρολόγος θεωρεί πως προς το παρόν δεν χρειάζεται να κάνουμε σπινθηρογράφημμα, γιατι δεν έκανε ψηλό πυρετό, αλλά σε περίπτωση που ξανανοσήσουμε είτε με πυρετό είτε χωρίς, θα το κάνουμε. Θα ήθελα να ρωτήσω αν πήρε καμιά άλλη την cotrim. Επίσης το παιδί από την άρχη που ξεκινήσαμε την χημειοπροφύλαξη, από εκεί που κάναμε κακά κάθε δεύτερη μέρα, τώρα πλέον φτάνει και τις 7 φορές την ημέρα (με την ceclor ειδικά)!Επίσης κάθε απόγευμα η θερμοκρασία της είναι 37-37.2.Είχε καμιά άλλη παρόμοια εμπειρία; (Συγνώμη συγνώμη για το τεράστιο ποστ:-()

 

Συγνωμη που ρωτω...αλλα ανησυχω γτ νομιζω εχουμε παρομοιο προβλημα! Τι γινεται τωρα με το παιδακι σας; παιρνει ακομα χημειοπροφυλαξη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...