Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ


Recommended Posts

8 μηνών ο μπέμπης μας και πάθαμε ουρολοίμωξη. Μετά απο κυστεογραφία διαπιστώσαμε ότι εχει παλινδρόμηση 3ου βαθμού. Είδαμε τον κ. Μιχαήλ παιδοουρολόγο ο οποίος μας είπε ότι είναι κατά της χημειοπροφύλαξης.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς με όσα είχαμε διαβάσει είμασταν κατά, αλλά η παιδιατρος μας μας έλεγε να κάνουμε χημειοπροφύλαξη για 2 χρόνια, έτσι αποφασίσαμε να δουμε τον κ. Μιχαήλ για μια 2η γνώμη απο κάποιον πιο ειδικό απο την παιδίατρο. Επίσης μας είπε (ο κ.Μιχαήλ) ότι εάν κάνει ουρολοίμωξη θα έχουμε κάποιο σύμπτωμα, το λέω για τις ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις, μπορεί να μην είναι υψηλός πυρετός αλλά δεν θα έχει όρεξη για φαγητό κ.α.

 

Εάν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να την μοιραζόσασταν μαζί μου, με ενδιαφέρει περισσότερο στην αντιμετώπιση σε βάθος χρόνου. Ευχαριστώ

 

Οταν λες χημειοπροφύλαξη εννοείς να παίρνει προληπτικά αντιβίωση? Αν ναι μίας φίλης μου στον 6 μήνα έπαθε ουρολοίμωξη, έκαναν κυστογραφία και είχε και ο μικρός τους παλινδρόμηση 3 βαθμού, η παιδίατρός τους που την εμπιστεύονται απόλυτα τους είπε ότι οπωσδήποτε θα πρεπει να παιρνει αντιβίωση.. θυμαμαι του έδιναν καθε βραδυ μέχρι 3 χρονών που έκανε πάλι κυστογραφία και η παλινδρόμηση είχε υποχωρήσει και δεν χρειάστηκε να κανει επέμβαση ο μικρούλης.. η φίλη μου είναι γενικώς κατά στο να πάρει το παιδί κάτι αλλά θυμάμαι ότι η παιδίατρος της είχε πει απόλυτα όμως ότι είναι πολύ χειρότερο να πάει μικρόβιο στα νεφρά σε μια ενδεχόμενη ουρολοίμωξη παρά η μακροχρόνια χρήση αντιβιωτικού.. ο καθένας όπως νομίζει για το παιδί του τι να πω... και εγώ πάντως επειδή είμαι φοβιτσιάρα συμφώνησα με την παιδίατρο της φίλης μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οταν λες χημειοπροφύλαξη εννοείς να παίρνει προληπτικά αντιβίωση? Αν ναι μίας φίλης μου στον 6 μήνα έπαθε ουρολοίμωξη, έκαναν κυστογραφία και είχε και ο μικρός τους παλινδρόμηση 3 βαθμού, η παιδίατρός τους που την εμπιστεύονται απόλυτα τους είπε ότι οπωσδήποτε θα πρεπει να παιρνει αντιβίωση.. θυμαμαι του έδιναν καθε βραδυ μέχρι 3 χρονών που έκανε πάλι κυστογραφία και η παλινδρόμηση είχε υποχωρήσει και δεν χρειάστηκε να κανει επέμβαση ο μικρούλης.. η φίλη μου είναι γενικώς κατά στο να πάρει το παιδί κάτι αλλά θυμάμαι ότι η παιδίατρος της είχε πει απόλυτα όμως ότι είναι πολύ χειρότερο να πάει μικρόβιο στα νεφρά σε μια ενδεχόμενη ουρολοίμωξη παρά η μακροχρόνια χρήση αντιβιωτικού.. ο καθένας όπως νομίζει για το παιδί του τι να πω... και εγώ πάντως επειδή είμαι φοβιτσιάρα συμφώνησα με την παιδίατρο της φίλης μου..

 

ναι αυτο εννοώ. Το θέμα με την αντιβίωση είναι ότι δεν σε προστατεύει, όπως διαβάσαμε και μας επιβεβαίωσε και ο ουρολόγος γιατι σε αυτην την ηλικία όταν θα του δώσεις την αντιβίωση το βράδυ, στο πρώτο μισάωρο θα έχει κατουρήσει οπότε δεν προλαβαίνει να "μείνει" στην κύστη 8-9 ώρες κατα την διάρκεια την νύχτας έτσι ώστε να το προστατεψει. Χαρακτησριστικά μας είπε ότι περισσότερο προστατεύει την πάνα του μωρού παρά την κύστη. Όσο αναφορά την παλινδρ΄'ομηση γενικότερα, αυτού του βαθμού, το σύστημα είναι ακόμα σε ανάπτυξη, είναι ανώριμο. Έτσι συνήθως στα 3 έτη που έχει ολοκληρωθεί κάνουν την επαναλήπτική.

 

Και εμείς σκεφτόμασταν τις ουλές στα νεφρά, αλλά σκεφτόμασταν και την μακροχρόνια λήψη αντιβίωσης σε αυτήν την ηλικία. Απο την στιγμή που μπορούμε να το "ελένχουμε" με συχνές καλλιέργιες ούρων είπαμε να αποφύγουμε την αντιβίωση αρχικά. Βέβαια εάν δούμε ότι μας κάνει ουρολοίμωξεις συχνα πυκνά, δεν το συζυτάμε θα πάμε σε χημειοπροφύλαξη. Δεν ρισκάρουμε !!!

 

Πάντως και στο εξωτερικό, οι παιδοουρολόγοι δεν συνιστούν χημειοπροφύλαξη στα μωρά μέχρι 30 μηνών με μια και μόνο ουρολοίμωξη.

 

Χαίρομαι πάντως που ακούω ότι στα 3 ο μπέμπης το ξεπέρασε πλήρως :-P

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννοώ. Το θέμα με την αντιβίωση είναι ότι δεν σε προστατεύει, όπως διαβάσαμε και μας επιβεβαίωσε και ο ουρολόγος γιατι σε αυτην την ηλικία όταν θα του δώσεις την αντιβίωση το βράδυ, στο πρώτο μισάωρο θα έχει κατουρήσει οπότε δεν προλαβαίνει να "μείνει" στην κύστη 8-9 ώρες κατα την διάρκεια την νύχτας έτσι ώστε να το προστατεψει. Χαρακτησριστικά μας είπε ότι περισσότερο προστατεύει την πάνα του μωρού παρά την κύστη. Όσο αναφορά την παλινδρ΄'ομηση γενικότερα, αυτού του βαθμού, το σύστημα είναι ακόμα σε ανάπτυξη, είναι ανώριμο. Έτσι συνήθως στα 3 έτη που έχει ολοκληρωθεί κάνουν την επαναλήπτική.

 

Και εμείς σκεφτόμασταν τις ουλές στα νεφρά, αλλά σκεφτόμασταν και την μακροχρόνια λήψη αντιβίωσης σε αυτήν την ηλικία. Απο την στιγμή που μπορούμε να το "ελένχουμε" με συχνές καλλιέργιες ούρων είπαμε να αποφύγουμε την αντιβίωση αρχικά. Βέβαια εάν δούμε ότι μας κάνει ουρολοίμωξεις συχνα πυκνά, δεν το συζυτάμε θα πάμε σε χημειοπροφύλαξη. Δεν ρισκάρουμε !!!

 

Πάντως και στο εξωτερικό, οι παιδοουρολόγοι δεν συνιστούν χημειοπροφύλαξη στα μωρά μέχρι 30 μηνών με μια και μόνο ουρολοίμωξη.

 

Χαίρομαι πάντως που ακούω ότι στα 3 ο μπέμπης το ξεπέρασε πλήρως :-P

 

Δεν ξέρω τι να σου πω κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του.. χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις βέβαια νομίζω ότι η αντιβίωση καλύπτει αρκετές ώρες δεν νομίζω ότι με τα ούρα φεύγει αμέσως... και η φίλη μου είχε αγχωθεί πολύ πάντως αλλά της είχε πει η παιδίατρος ότι συνήθως υποχωρεί η παλινδρόμηση... εύχομαι και στο μωράκι σας να εξαφανιστεί!!!

Link to comment
Share on other sites

val80 καλησπερα,

η δευτερη μου κορη,σημερα 15 μηνων,επαθε εμπυρετη ουρολοιμωξη πυελονεφριτιδα σε ηλικια 3μηνων.Νοσηλευτηκαμε,πηραμε αντιβιωση,περασε,καναμε υπερηχογραφικη κυστεογραφια στην Θεσσαλονικη(γλιτωσαμε την ακτινοβολια),πηγαμε σε πολυ εμπειρο,μεγαλης ηλικιας παιδονεφρολογο,διαγνωστηκε παλινδρομηση ουρων Β βαθμου.

Μπηκαμε σε χημειοπροφυλαξη για 6 μηνες.Την σταματησαμε στο 6μηνο μετα απο συμβουλη του παιδονεφρολογου,αλλά η μικρη μας επαθε παλι ουρολοιμωξη (κυστιτιδα ευτυχως αυτη την φορα-γνωριζεις την διαφορα;-,την οποια βρηκαμε με τακτικη εξεταση ουρων) οποτε πηραμε αντιβιωση και συνεχισαμε για αλλο ενα 6μηνο χημειοπροφυλαξη.Ο παιδονεφρολογος δεν ηταν και πολυ υπερ της χημειοπροφυλαξης,αλλά απο τη στιγμη που υποτροπιασε,λιγο καιρο μετα που την σταματησαμε,σημαινει οτι εκανε δουλεια και ότι το παιδι την χρειαζοταν.

Σε λιγο καιρο θα κλεισουμε παλι ραντεβου για υπερηχο νεφρων και μαλλον θα σταματησουμε το φαρμακο.

Επαναληπτικη κυστεογραφια μπορει και να μην κανουμε,μιας και ειναι σχεδον βεβαιο οτι υποχωρει με την παροδο του χρονου.

 

Η πιθανοτητα να παθει σοβαρη βλαβη του νεφρο υπαρχει και οι συνεπειες θα ειναι πολυ χειροτερες απο αυτες της χρονιας χημειοπροφυλαξης.

Κι εγω στεναχωρηθηκα παρα πολυ,εκλαψα.

Η μεγαλη μου κορη ειναι 4,5 και δεν εχει παρει ποτέ αντιβιωση.

Αλλά, αυτο ειναι το καλυτερο για την μικρη μου κι αυτο εκανα.

Εγω σαν μαμα κανω οτι καλυτερο μπορω,την θηλαζω και προσεχω την διατροφη της,ετσι ωστε να μειωνονται ακομη περισσοτερο οι αρνητικες επιπτωσεις του φαρμακου πανω της.

 

Ο,τι χρειαστεις,στην διαθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μικρη επαθε σοβαροτατη πυελονεφριτιδα στα 2. Βρηκαν διαταση νεφρου μικρη και μας ειπαν να παμε να δουμε για παλινδρομηση. Αν εβγαινε οτι ειχε θα μπαιναμε χημιοθεραπεια. Δεν θελαμε ουτε ραδιοισσοτοπα να μπουν στο σωμα της ουτε αντιβιωση οποτε με επιλογη ξεκινησαμε συχνες καλλιεργειες ουρων. 1.5 χρονο μετα δεν επαθε ουτε μια ουρολοιμωξη, δεν πηρε φαρμακα και δεν εκανε ραδιοισσοτοπα. Αν υπαρχει πιο 'υγιης' τροπος και πιο 'ελευθερος' φαρμακων διαλεξε αυτον. Οτι και να λενε η συνεχομενη αντιβιωση εχει επιπτωσεις. Εδω μας λενε οχι συνεχεια αντιβιωση, δεν θα ειναι θεμα αυτο? Αν φυσικα δεν υπαρχει επιλογη δεν το συζηταμε, αλλα προσπαθησε με αλλο τροπο πριν καταφυγεις σε αυτον. Αστον για το τελος.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H υπερηχογραφικη κυστεογραφια γινεται μονο με υπερηχο και καθετηρα χωρις ραδιοισοτοπα.Υπαρχει επιλογη!

 

Επισης επιλεγεις το ρισκο πιθανης μονιμης βλαβης καποιου νεφρου απο τις επιπτωσεις της αντιβιωσης.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς νοσηλευτήκαμε στο παίδων διόμιση μηνών με ουρολοίμωξη..και φυσικά ακολουθήσαμε κατά γράμμα το πρωτόκολλο της χημειοπροφύλαξης..και από τότε ευτυχώς τίποτα, ως τα πεντέμιση που είμαστε τώρα.

προσωπικά έκρινα ότι καλύτερη επιλογή είναι η 'επιβάρυνση' με ένα αντιβιωτικό, παρά μια μόνιμη βλάβη στους νεφρούς που είναι ζωτικότατο όργανο, σε τόσο μικρή ηλικία..

εξετάσεις ούρων κάνεις ούτως ή άλλως πάρεις δεν πάρεις αντιβίωση..και αν εμφανιστεί ξανά και ξανά η ουρολοίμωξη τι κερδίζεις? απλά το εντοπίζεις και επιβαρύνεις το ουροποιητικό..κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτά όταν αρρωσταίνουμε..

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς νοσηλευτήκαμε στο παίδων διόμιση μηνών με ουρολοίμωξη..και φυσικά ακολουθήσαμε κατά γράμμα το πρωτόκολλο της χημειοπροφύλαξης..και από τότε ευτυχώς τίποτα, ως τα πεντέμιση που είμαστε τώρα.

προσωπικά έκρινα ότι καλύτερη επιλογή είναι η 'επιβάρυνση' με ένα αντιβιωτικό, παρά μια μόνιμη βλάβη στους νεφρούς που είναι ζωτικότατο όργανο, σε τόσο μικρή ηλικία..

εξετάσεις ούρων κάνεις ούτως ή άλλως πάρεις δεν πάρεις αντιβίωση..και αν εμφανιστεί ξανά και ξανά η ουρολοίμωξη τι κερδίζεις? απλά το εντοπίζεις και επιβαρύνεις το ουροποιητικό..κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτά όταν αρρωσταίνουμε..

 

 

 

μεχρι τωρα παιρνετε χημειο?

το βαθμου παλινδρομηση εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις !!!

 

ο παιδοουρολόγος μας είπε ότι το πρωτόκολλο τέινει να αλλάξει, μετά απο έρευνες κτλ κτλ. (είναι ο κ. Μιχαήλ τον είδαμε στο Ιασώ, θεωρείται απο τους καλούς στην Αθήνα) Σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά απο τους γιατρούς μας. Δεν ρισκάρεις με τα νεφρά του παιδιού, και να του δημιουργήσεις ένα μελλοντικό πρόβλημα !!! Αλλά δεν θέλω και με μια και μόνο ουρολοίμωξη να ποτίζω το μωρό αντιβιώση για τα επόμενα 2 χρόνια. Θα το παρακολουθήσουμε με συχνές καλλιέργειες ούρων και εφόσων ξαναεμφανίσει τότε δεν το συζητάμε πάμε βουρ για χημειοπροφύλαξη.

 

Τώρα το θέμα είναι..........στο συγκεκριμένο θέμα ακολουθείς την οδηγίες του παιδοουρολόγου ή της παιδιάτρου ?????????? Έχω ανχωθεί !!!!!!! Θεωρώ ότι ο παιδοουρολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Επίσης μας είπε ότι ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις δεν υπάρχουν, αν πάθει ουρολοίμωξη θα έχει κάποιο συμπτωμα. Γνωρίζεται κάτι παραπάνω???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις !!!

 

ο παιδοουρολόγος μας είπε ότι το πρωτόκολλο τέινει να αλλάξει, μετά απο έρευνες κτλ κτλ. (είναι ο κ. Μιχαήλ τον είδαμε στο Ιασώ, θεωρείται απο τους καλούς στην Αθήνα) Σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά απο τους γιατρούς μας. Δεν ρισκάρεις με τα νεφρά του παιδιού, και να του δημιουργήσεις ένα μελλοντικό πρόβλημα !!! Αλλά δεν θέλω και με μια και μόνο ουρολοίμωξη να ποτίζω το μωρό αντιβιώση για τα επόμενα 2 χρόνια. Θα το παρακολουθήσουμε με συχνές καλλιέργειες ούρων και εφόσων ξαναεμφανίσει τότε δεν το συζητάμε πάμε βουρ για χημειοπροφύλαξη.

 

Τώρα το θέμα είναι..........στο συγκεκριμένο θέμα ακολουθείς την οδηγίες του παιδοουρολόγου ή της παιδιάτρου ?????????? Έχω ανχωθεί !!!!!!! Θεωρώ ότι ο παιδοουρολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Επίσης μας είπε ότι ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις δεν υπάρχουν, αν πάθει ουρολοίμωξη θα έχει κάποιο συμπτωμα. Γνωρίζεται κάτι παραπάνω???

 

Κοίταξε να δεις γιατρός δεν είμαι θα σου μεταφέρω την εμπειρία της φίλης μου που στο θέμα ουρολοίμωξης έχει πάρει διατριβή με τόσο που το έψαξε... ο μικρός γύρω στον 6ο μήνα δεν έπαιρνε βάρος.. δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε πυρετό τίποτε... η παιδίατρός της της είπε να κάνει εξέταση για ουρολοίμωξη και το παιδί είχε.... χωρίς κανένα σύμπτωμα.... ο μικρός μου βγήκαμε με ίκτερο από νοσοκομείο ξαναμπήκαμε αμέσως μετά για τον ίκτερο και του έκαναν εξετάσεις και μας είπαν ίκτερος και ουρολοίμωξη.. το μωράκι δεν είχε κανένα σύμπτωμα.... αυτά σου τα γράφω πολύ υπεύθυνα γιατί το θέμα σου είναι σοβαρό... εμάς δόξα τω Θεω δεν είχε παλινδρόμηση.. της φίλης μου όμως που είχε 3ου βαθμού όπως σου είπα η παιδίατρος ήταν κάθετη μαζί της για την χημειοπροστασία... δεν το συζήταγε καθόλου.. επίσης η φίλη μου γέννησε και τα 2 παιδιά της στο ΙΑΣΩ.. το δεύτερο μωράκι είχε ένα θεματάκι όταν γεννήθηκε από το ΙΑΣΩ .. ο παιδοχειρούργος του ΙΑΣΩ της είπε δεν είναι τίποτε 1 επεμβασούλα 1 ημέρα το παιδάκι θα γυρίσει σπίτι του... στο ΠΑΙΔΩΝ (που είναι κορυφή σε αυτά) της είπε η παιδίατρός της να το δει το παιδί παιδοχειρούργος ουρολόγος και της είπε ότι είναι σοβαρή επέμβαση τουλάχιστον 1 εβδομάδας να νοσηλευτεί το παιδί... εάν μπορείς πάρε μία δεύτερη γνώμη από το ΠΑΙΔΩΝ... και κάτι τελευταίο.. ο παιδίατρός μας είναι στο ΠΑΙΔΩΝ.. στο παιδί μου έχω ιδιωτική ασφάλιση, μου καλύπτει τα πάντα στα ιδιωτικά, πρώτη θεση.. ο παιδίατρός μου συνεργάζεται ως επιστημονικός συνεργάτης στο ΜΗΤΕΡΑ όπου και γέννησα.. όταν τον ρώτησα "γιατρέ, αν μη γένοιτο το παιδί πάθει κάτι που να το πάω?" μου απαντά "ούτως ή άλλως θα μιλήσουμε, εάν είναι κάτι απλό καμία εξετασούλα πήγαινέ το στο ΜΗΤΕΡΑ για κάτι πιο σοβαρό δεν το συζητάμε καν θα το φέρεις στο ΠΑΙΔΩΝ" .. εάν μπορείς παρε μια δεύτερη γνώμη από το ΠΑΙΔΩΝ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά στο μητέρα πηγαίνουμε για ότι έκτακτο και για εξετάσεις, στο Ιασώ απλά δεχεται επισκέψεις ο Μιχαήλ μια φορά την εβδομάδα, και βρήκα αμέσως ραντεβού ενώ στο ιατρείο του έπρεπε να περιμένω. Θα κοιτάξω πάντως και στο παίδων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις !!!

 

ο παιδοουρολόγος μας είπε ότι το πρωτόκολλο τέινει να αλλάξει, μετά απο έρευνες κτλ κτλ. (είναι ο κ. Μιχαήλ τον είδαμε στο Ιασώ, θεωρείται απο τους καλούς στην Αθήνα) Σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά απο τους γιατρούς μας. Δεν ρισκάρεις με τα νεφρά του παιδιού, και να του δημιουργήσεις ένα μελλοντικό πρόβλημα !!! Αλλά δεν θέλω και με μια και μόνο ουρολοίμωξη να ποτίζω το μωρό αντιβιώση για τα επόμενα 2 χρόνια. Θα το παρακολουθήσουμε με συχνές καλλιέργειες ούρων και εφόσων ξαναεμφανίσει τότε δεν το συζητάμε πάμε βουρ για χημειοπροφύλαξη.

 

Τώρα το θέμα είναι..........στο συγκεκριμένο θέμα ακολουθείς την οδηγίες του παιδοουρολόγου ή της παιδιάτρου ?????????? Έχω ανχωθεί !!!!!!! Θεωρώ ότι ο παιδοουρολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Επίσης μας είπε ότι ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις δεν υπάρχουν, αν πάθει ουρολοίμωξη θα έχει κάποιο συμπτωμα. Γνωρίζεται κάτι παραπάνω???

 

 

Εγω παντως μιλαω με τον παιδονεφρολογο που ειναι ειδικοτερος.

 

Αν ημουν στην θεση σου,θα επαιρνα κι αλλη γνωμη,από καποιον άλλο,ειδικο.

 

Φυσικα και υπαρχουν ασυμπτωματικες ουρολοιμωξεις,οπως σου ειπε και η elenip.Απλά οι ουρολοιμωξεις που ΔΕΝ κανουν πυρετο,ειναι κυστιτιδες και οχι πυελονεφριτιδες,οποτε και δεν κινδυνευουν τα νεφρα.

Στις κυστιτιδες υπαρχει κυριως τσουξιμο και πονος,οποτε σε μικρα μωρακια,δεν μπορεις να το καταλαβεις ευκολα.

 

 

Μακαρι να μην παθατε άλλη ουρολοιμωξη!

Link to comment
Share on other sites

H υπερηχογραφικη κυστεογραφια γινεται μονο με υπερηχο και καθετηρα χωρις ραδιοισοτοπα.Υπαρχει επιλογη!

 

Επισης επιλεγεις το ρισκο πιθανης μονιμης βλαβης καποιου νεφρου απο τις επιπτωσεις της αντιβιωσης.

 

Με καθε 15 μερες καλλιεγεια δεν ρισκαρεις.....θα φανει οτι ειναι και το παιδι δεν παιρνει ουτε φαρμακα ουτε της χωνεις καθετηρες....;) Υπαρχει και 3η λυση. 1 χρονο την παρακολουθουσαμε στενα. Το παιδι ουτε ταλαιπωρηθηκε ουτε πηρε αδικα φαρμακα και μετα απο κοντα 2 χρονια ειναι μια χαρα. Δοξα τον παναγαθο δεν εχει ξαναπαει ουρολοιμωξη.

 

ΥΓ: Εμας ηταν ασυμπτωματικη οπως λες, αλλα τελικα δεν ηταν και ΤΟΣΟ ασυμπτωματικη. 4-5 μερες πριν ξεκινησουν οι πυρετοι δεν ετρωγε και εκανε και κανα 2 εμετους......και οταν ανεβασε πυρετο δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης. Ηταν 40ρια γιατι πλεον ειχε μικροβιο στα νεφρα. Γλιτωσαμε την νοσηλεια στο παρα 5.....κυριως επειδη ηταν κοντα στα 2 οταν την επαθε.....και μπορεσε να ανταποκριθει ΑΜΕΣΩΣ στην αντιβιωση. Δλδ πρωτη δοση ο πυρετος επεσε στο 36.6, το επομενο πρωι της αντιβιωσης η καλλιεργεια ηταν πεντακαθαρη ενω το προηγουμενο μεσημερι ηταν τιγκα στα μικροβια, στο αιμα και στο πυον......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Με καθε 15 μερες καλλιεγεια δεν ρισκαρεις.....θα φανει οτι ειναι και το παιδι δεν παιρνει ουτε φαρμακα ουτε της χωνεις καθετηρες....;) Υπαρχει και 3η λυση. 1 χρονο την παρακολουθουσαμε στενα. Το παιδι ουτε ταλαιπωρηθηκε ουτε πηρε αδικα φαρμακα και μετα απο κοντα 2 χρονια ειναι μια χαρα. Δοξα τον παναγαθο δεν εχει ξαναπαει ουρολοιμωξη.

 

ΥΓ: Εμας ηταν ασυμπτωματικη οπως λες, αλλα τελικα δεν ηταν και ΤΟΣΟ ασυμπτωματικη. 4-5 μερες πριν ξεκινησουν οι πυρετοι δεν ετρωγε και εκανε και κανα 2 εμετους......και οταν ανεβασε πυρετο δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης. Ηταν 40ρια γιατι πλεον ειχε μικροβιο στα νεφρα. Γλιτωσαμε την νοσηλεια στο παρα 5.....κυριως επειδη ηταν κοντα στα 2 οταν την επαθε.....και μπορεσε να ανταποκριθει ΑΜΕΣΩΣ στην αντιβιωση. Δλδ πρωτη δοση ο πυρετος επεσε στο 36.6, το επομενο πρωι της αντιβιωσης η καλλιεργεια ηταν πεντακαθαρη ενω το προηγουμενο μεσημερι ηταν τιγκα στα μικροβια, στο αιμα και στο πυον......

 

 

To μικροβιο στα νεφρα ειναι ουρολοιμωξη,οξεια πυελονεφριτιδα.....

 

 

2 ετων παθατε την πρωτη ουρολοιμωξη;ειχατε παλινδρομηση;

 

Φυσικα και ρισκαρεις με καλλιεργεια ανα 15 μερες.Νομιζεις δεν το ψαξα;;;

Απο την στιγμη που υπαρχει πυρετος,η φλεγμονη στα νεφρα εχει ηδη γινει.Το αν θα αφησει ουλη ή μονιμη βλαβη εξαρταται απο πολλα πραγματα.

 

 

Κι η δικη μου η μικρη παρολο που ηταν 3μηνων,ανταποκριθηκε αμεσως στην αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

To μικροβιο στα νεφρα ειναι ουρολοιμωξη,οξεια πυελονεφριτιδα.....

 

 

2 ετων παθατε την πρωτη ουρολοιμωξη;ειχατε παλινδρομηση;

 

Φυσικα και ρισκαρεις με καλλιεργεια ανα 15 μερες.Νομιζεις δεν το ψαξα;;;

Απο την στιγμη που υπαρχει πυρετος,η φλεγμονη στα νεφρα εχει ηδη γινει.Το αν θα αφησει ουλη ή μονιμη βλαβη εξαρταται απο πολλα πραγματα.

 

 

Κι η δικη μου η μικρη παρολο που ηταν 3μηνων,ανταποκριθηκε αμεσως στην αντιβιωση.

 

Δεν καταλαβες τι σου ειπα. Ειπα οτι ο πυρετος της ΔΕΝ ηταν απο την ουρολοιμωξη που ξεκινησε στην κυστη 'η στην ουριθρα (γιατι εχει σκαλες εξελιξης ολο αυτο). Εκει δεν εκανε τπτ αλλο η μικρη παρα χασιμο ορεξης και μετα 2 εμετους που εγω ΔΕΝ τους συνεδεσα (λαθος μου) με ουρολοιμωξη. Και φυσικα ηταν ουρολοιμωξη αλλα σε μας εκδηλωθηκε πλεον ως 40 πυρετος με οξεια πυελονεφριτιδα 3 μερες μετα τους εμετους.

 

Τωρα για τα αλλα. Ναι την επαθε σχεδον 2 χρονων. Λιγο πριν τα κλεισει αν θυμαμαι. Πηγαμε για υπερηχο και βρηκαν μικρη διαταση ενος νεφρου τοτε και μας ειπαν κυστεογραφια. Ρισκαραμε και ΔΕΝ καναμε ουτε κυστεογραφια ουτε πηρε αντιβιωση. Με συμφωνια της παιδιατρου την παρακολουθουσαμε στενα απο εκει και περα και το παιδι δεν επαθε τπτ. Ειναι 3.5 τωρα και μια χαρα.

 

Ρισκο ειναι ολα. Μετρας τις επιλογες. Τι σε νοιαζει να φορτωθει το παιδι και τι οχι, αν μπορεις να 'αντεξεις' να το κανεις αλλιως και κρινεις.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι εσεις ησασταν 2 ετων,οχι 3 μηνων,και μπορουσατε να παρακολουθειτε καλυτερα το παιδι.Επισης στην ηλικια των 2 τα νεφρα δεν κινδυνευουν τοσο αμεσα με μια πυελονεφριτιδα οσο οταν ειναι βρεφη.

 

Δεν ειμαι εγω που δεν καταλαβα,εσυ δεν το εξεφρασες σωστα για το 40αρι.

 

Στην κυστιτιδα η ανορεξια και οι εμετοι ειναι οντως συμπτωματα.Κι η δικια μου ειχε,αλλά τοτε δεν ηξερα.

 

Επισης η διαταση νεφρου αποτελει λογο για ουρολοιμωξεις.Εμεις διαταση δεν εχουμε,οποτε και οι πιθανοτητες για παλινδρομηση αυξηθηκαν,και οντως ειχε.

 

Και φυσικα και με νοιαζει τι φορτωνεται το παιδι μου,λες να μη με νοιαζει.

Με νοιαζει,γι αυτο και ειναι 16 μηνων και η κυρια τροφη της ειναι ο θηλασμος,οχι χαζοκρεμες,ψωμια και μακαρονια.

Αλλά μολις κοψαμε την χημειοπροφυλαξη,επαθε σε 20 μερες κυστιδα πάλι,οποτε φορτωθηκαμε αντιβιωση παλι,μιας και δεν υποχωρουσε μονη της.

 

Ειστε τυχεροι ολοι εσεις που δεν υποτροπιασαν τα παιδια σας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν χρειάζονται εντάσεις.. ειναι σοβαρό το θέμα.. κάθε γονιός κρίνει το καλύτερο για το παιδί του και αποφασίζει... το καλύτερο εννοείται πως είναι το παιδί να μην "φορτώνεται" με τίποτε... η κολλητή μου που είναι γιατρός μου έχει πει άπειρα περιστατικά για γιατρούς που ακολουθούν το πρωτόκολλο για γιατρούς κορυφές για γιατρούς άσχετους κλπ... καλό είναι σε σοβαρές περιπτώσεις να παίρνουμε μία δεύτερη γνώμη και από κάποιον άλλον γιατρό όσο το δυνατόν πιο αναγνωρίσιμο και σοβαρό στον τομέα του.... εμένα για παράδειγμα ο γιατρός μου, που ο μικρός είχε παλινδρόμηση, μου είχε "επιβαλλει" το σιροπάκι για να μην πάθει το παιδί οισοφαγίτιδα... άλλοι γονείς ήταν εντελώς κάθετοι στο να το δώσουν.... ο καθένας ρισκάρει σύμφωνα με τα θέλω και τα πιστεύω του... εγώ προσωπικά είμαι στους ανθρώπους που δεν θα ρισκαρα π.χ. να πάθει το παιδί μου μία μόνιμη βλάβη στα νεφρά και θα προτιμούσα να το "φορτώσω" με την αντιβίωση... κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί την αντιβίωση "κακή από μόνη της" και να ρισκάρει να μην του συμβεί κάτι κακό.. επιλογές είναι αυτές... απλώς στην δική μου περίπτωση επειδή η επιλογή η δική μου δεν θέλω να κάνει κακό στο παιδί μου, θα προτιμούσα από το χειρότερο το κακό...

Link to comment
Share on other sites

ναι εσεις ησασταν 2 ετων,οχι 3 μηνων,και μπορουσατε να παρακολουθειτε καλυτερα το παιδι.Επισης στην ηλικια των 2 τα νεφρα δεν κινδυνευουν τοσο αμεσα με μια πυελονεφριτιδα οσο οταν ειναι βρεφη.

 

Δεν ειμαι εγω που δεν καταλαβα,εσυ δεν το εξεφρασες σωστα για το 40αρι.

 

Στην κυστιτιδα η ανορεξια και οι εμετοι ειναι οντως συμπτωματα.Κι η δικια μου ειχε,αλλά τοτε δεν ηξερα.

 

Επισης η διαταση νεφρου αποτελει λογο για ουρολοιμωξεις.Εμεις διαταση δεν εχουμε,οποτε και οι πιθανοτητες για παλινδρομηση αυξηθηκαν,και οντως ειχε.

 

Και φυσικα και με νοιαζει τι φορτωνεται το παιδι μου,λες να μη με νοιαζει.

Με νοιαζει,γι αυτο και ειναι 16 μηνων και η κυρια τροφη της ειναι ο θηλασμος,οχι χαζοκρεμες,ψωμια και μακαρονια.

Αλλά μολις κοψαμε την χημειοπροφυλαξη,επαθε σε 20 μερες κυστιδα πάλι,οποτε φορτωθηκαμε αντιβιωση παλι,μιας και δεν υποχωρουσε μονη της.

 

Ειστε τυχεροι ολοι εσεις που δεν υποτροπιασαν τα παιδια σας.

 

Καταρχας ανεφερα πουθενα το ονομα σου σε κατι που ειπα? Γενικα μιλησα και εννοειτε ο καθενας κρινει με τα 'δεδομενα' του την εκαστοτε στιγμη.

 

Απο εκει και περα επειδη ειναι σοβαρο θεμα δεν εχω σκοπο να ανεβω στις 'εντασεις' σου τις οποιες προφανως τις εχεις για δικους σου λογους που επισης ΔΕΝ με ενδιαφερουν.

 

Στο προκειμενο ειχα και ΕΧΩ την υποχρεωση να ενημερωσω τους γονεις σε ενα ΤΟΣΟ σοβαρο θεμα οτι υπαρχουν εναλλακτικες και στις κυστεογραφιες (που δεν ειναι και τοσο ανωδυνες αλλα ουτε και τοσο ακινδυνες οσο νομιζεις αλλα δεν πειραζει) αλλα και στις χημειοπροφυλαξεις. Και αυτο θα συνεχισω να κανω αρεσει δεν αρεσει.....

 

Υγεια σε ολα τα παιδια.

 

ΥΓ: Να ΜΗΝ ξεχασω, λογω του ρισκου που πηραμε εκεινη την εποχη μου ειχε πει η παιδιατρος να της δινω ΠΟΛΥ νερο.......και της λεω 'αμα δεν θελει?' .....μου ειχε πει να ΒΡΩ τροπο να θελησει και επισης να βγουν οι πανες. Το αυτο μου ειχε πει και ο παιδονεφρολογος του Ιασω. Οποτε βγαλαμε πανες απο 2 χρονων και δεν με ενοιαζε και κατω να τα εκανε (που τελικα μια χαρα τα καταφεραμε), αλλα και με το νερο βρηκα κολπο και επινε μισο λιτρο το παιδι και βαλε. Πως? Με μια συριγγα. Γεμιζα την συριγγα νερο και της αρεσε η αισθηση του πιεσμενου νερου στο στομα. Της εδινα 350 μλ το πρωι, 350 μεσημερι και 350 βραδυ σαν παιχνιδι. Βεβαια κατουρουσε ΣΥΝΕΧΕΙΑ και αναγκαζομουν να την σηκωνω να κανει πιπι και το βραδυ αλλα ηθελα να ξερω οτι ξεβγαζεται ο οργανισμος καλα. Μου ειχε πει η παιδιατρος οτι αν εχει παλινδρομηση το πολυ νερο μπορει και να μας σωσει απο μελλοντικες ουρολοιμωξεις και απο μονο του. Τωρα ειχε? δεν ειχε και ηταν τυχαια η πρωτη και τελευταια ουρολοιμωξη/και μετεπειτα πυελονεφριτιδα?.....δεν θα το μαθουμε ποτε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτα για τις εντασεις που λες δεν τα σχολιαζω....

 

Οι κυστεογραφιες δεν ειπα οτι ειναι ουτε ανωδυνες ουτε ακινδυνες!!!ελεος!Ειπα οτι η υπερηχογραφικη κυστεογραφια δεν εχει ακτινοβολια!Ξερεις τι ειναι;;;;

 

Επισης,αυτο με το νερο ισχυει,αλλά δεν μπορεις να το κανεις σε βρεφος.

 

Πολυ πιθανον να μην ειχατε παλινδρομηση,μιας και την πρωτη ουρολοιμωξη την παθατε 2 ετων.Σε αυτη την ηλικια οι μικρου βαθμου παλινδρομησεις αρχιζουν ηδη να υποχωρουν.

 

 

Και να ξερετε οτι εκλαψα πολυ που δινω αυτο το παλιοφαρμακο στο παιδι μου,και δεν το θεωρω καθολου ακινδυνο αλλά δεν μπορω να κανω διαφορετικα,να βαλω σε ρισκο τα νεφρα.Μιας και αποδειχθηκε οτι η χημειοπροφυλαξη εκανε δουλεια,αφου μολις την σταματησαμε στο 6μηνο,παθαμε κυστιτιδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

 

Και φυσικα ειναι ολα ρισκο,πχ και τα εμβολια ειναι ρισκο αλλά τα κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια δεν μπορεσα να διαβασω οοολες τις συζητησεις αλλα υπεπεσε στο ματι μου αυτο ναι εσεις ησασταν 2 ετων,οχι 3 μηνων,και μπορουσατε να παρακολουθειτε καλυτερα το παιδι.Επισης στην ηλικια των 2 τα νεφρα δεν κινδυνευουν τοσο αμεσα με μια πυελονεφριτιδα οσο οταν ειναι βρεφη.

Μεεεγα λαθος και ρωτηστε το γιατρο σας γιατι εγω πλεον εχω γινει ειδικος μετα απο τοσα χρονια ταλαιπωριας!!

1ον: Δεν ειναι απαραιτητο να εχει συμπτωματα το παιδι και να καταλαβεις οτι κατι εχει μονο και μονο επειδη ειναι πανω απο 1 ετους. Εμενα η δικια μου ηταν 5 ετων και δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ συμπτωμα, ουτε τσουξιμο!!

2ον:Ποιος ειπε οτι τα μονο τα παιδια με παλινδρομηση κανουν σοβαρες ουρολοιμωξεις? Εμενα το παιδι επαθε απο πολυ ελαφριας μορφης ακρατεια, καιη ουρλοιμωξη ηταν αυτη που μας δημιουργησε παλινδρομηση.

3ον: Το ΠΙΟ σοβαρο. Οποιος νομιζει οτι επειδη επαθε το μωρακι του ουρολοιμωξη ,παλινδρομηση, βλαβη στο νεφρο,ειναι καταδικασμενος, κανει τεραστιο λαθος. Το ουροποιητικο των μωρων δεν ειναι τελειοποιημενο και ετσι εχει περιθωρια να διορθωσει τυχον βλαβες. Ρωτηστε κι εμενα που το παιδι σ αυτη την ηλικια λογω της ουρολοιμωξης εμεινε με το δεξι νεφροστο 80% λειτουργιας και στο μισο μεγεθος απ τ αριστερο..κι αυτο δεν προκειτε ποτε να φτιαξει, αντιθετως καποια στιγμη το ουλοποιημενο νεφρο θα καταληξει

Οσο για την χειμειοπροφυλαξη καντε οτι νομιζεται, εμενα παντως η γιατρος (διοτι μας αφησαν χωρις χημειοπροφυλαξη 6 μηνες) μου ειπε να παω να ανψω λαμπαδα γτ ετσι και παθαινε 1 ουρολοιμωξη μεσα σ αυτο το διαστημα θα ΕΧΑΝΕ το παιδι μου το νεφρο του!!!!!!!!

Αυτα κοριτσια κι ευχομαι οτι καλυτερο στα παιδακια σας!!

Εβελίνα 11/10/2000 & Νικόλ 01/10/2002

Μπεμπάκι?????

 

 

ersgp3.png

Link to comment
Share on other sites

το μωρακι μου 8 μηνων επαθε ουρολοιμωξη.90.οοο e coli.μετα απο 3 μερες αντιβιωση η καλλιεργεια ειναι στειρα.την πεμπτη θα κανουμε υπερηχο.ο ενας παιδιατρος ειπε για χημειοπροφυλαξη μεχρι να κανει και κυστεογραφια ο αλλος μονο υπερηχο και καλλιεργεια 3 μερες μετα το τελος της αντιβιωσης.τι να κανω?η κυστεογραφια τι ειναι?ποναει?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

το μωρακι μου 8 μηνων επαθε ουρολοιμωξη.90.οοο e coli.μετα απο 3 μερες αντιβιωση η καλλιεργεια ειναι στειρα.την πεμπτη θα κανουμε υπερηχο.ο ενας παιδιατρος ειπε για χημειοπροφυλαξη μεχρι να κανει και κυστεογραφια ο αλλος μονο υπερηχο και καλλιεργεια 3 μερες μετα το τελος της αντιβιωσης.τι να κανω?η κυστεογραφια τι ειναι?ποναει?

 

robenula καλησπερα ..περαστικα στο μωρακι σου....εμενα ο μπεμπης ειναι 4 μηνων και ειχαμε θεματα με διαταση του νεφρου.(το ειχαμε δει στο doppler ).πολλα παιδακια το εχουν αλλα περνωντας ο καιρος περναει μονο του...εμεις καναμε υπερυχο 17 ημερων και ξανα 2 μηνων και ειχε μεγαλωσει η διαταση απο 0.75 στο 1 ....μας ειπαν να κανουμε κυστεοσκοπιση να δουμε μην τυχων κανει παλλινδρομιση..αν εκανε θα περναμε χειμιοπροφυλαξη αλλα ευτυχως δεν εκανε και το αφησαμε ετσι...μαλλον ειναι εκ γεννητης ετσι...θα ξανα κανουμε υπερυχο γιανα δουμε αν μεγαλωσε οταν ειναι 6 μηνων ο μπεμπης....οσο γιατην κυστεοσκοπιση πιστευω οτι ειναι θεμα παιδιου...εμενα ο μπεμπης ηταν πολυ συνεργασιμος..η διαδικασια κραταει 10 λεπτα το πολυ..κοιτα τι του κανουν....τα ξαπλωνουν γυμνα σε μια επιφανια που απο πανω ειναι αυτο που τραβαει ακτινογραφια...φαντασου το λιγο....βαζουν καθετηρα στο πουλακι του και ριχνουν ενα υγρο (σκιαγραφικο)καθως θα κατουραει θα βγαζουν ακτινογραφιες....απλα θα πρεπει να κρατανε τα χερακια του και τα ποδαρακια του σταθερα γιανα μην κουνιετε γιανα βγουν οι ακτινογραφιες...αυτο ειναι ολο...μετα θα ενοχλειτε λιγο στο κατουρημα...εμεις ειχαμε πιει αντιβιωση ceclor για 4 μερες λογω καθετηρα....εγω θα σου προτυνα να μην εισαι μεσα στην αιθουσα εκεινη την ωρα...εμενα ηταν ο αντρας μου με τον κουμπαρο μας-νονο του,,δεν θα μπορεις να συνεργαστεις το ιδιο καλα οσο ο αντρας σου γιατι εμεις στεναχωριομαστε πιο ευκολα....ελπιζω να βοηθησα....ολα καλα να πανε ευχομαι!!!!!!!στειλε μας νεοτερα.....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω καλο μου κοριτσακι.εμεις καναμε υπερηχο οταν γεννηθηκε εξαιτιας αλλου προβληματος και ηταν ολα τελεια.απλα αναρωτιεμαι με μια απλη ουρολοιμωξη και μαλιστα στον ενατο μηνα σε στελνουν για κυστεογραφια?σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω καλο μου κοριτσακι.εμεις καναμε υπερηχο οταν γεννηθηκε εξαιτιας αλλου προβληματος και ηταν ολα τελεια.απλα αναρωτιεμαι με μια απλη ουρολοιμωξη και μαλιστα στον ενατο μηνα σε στελνουν για κυστεογραφια?σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

 

αν επιτρεπεται γιατι ειχατε κανει υπερυχο???θα θελουν να δουν αν κανει παλινδρομιση γι;ατι αν κανει και εχει ουρολοιμωξη πρεπει να θεραπευτει παιρνοντας και αλλη αντιβιωση.παλινδρομιση ειναι οταν ξαναγυρνανε τα τσισακια πισω στο νεφρο και οταν ειναι μολυσμενα τα τσισακια δεν ειναι καλο..οταν λες στειρα εννοεις δεν εχει αλλαξει η τιμη ,, σωστα????μαλλον και γιαυτο σου πανε να κανεις επειδη με αντιβιωση που ηπιε επρεπε να ειχε καλυτερεψει,,,,μας τρελαινουν γαμωτο.....μπορει να την κανεις και τσαμπα...αλλα τι να κανεις θα αφησεις ετσι το μωρακι σου????

Link to comment
Share on other sites

στειρα σημαινει τελειως καθαρη.επιτρεπεται βεβαιως.το μωρακι μου γεννηθηκε με μια τεραστια ελια που πιανει ολο το μπουτι και νομιζαν οτι ειναι αιμαγγειωμα και καναμε υπερηχο σε ολα τα ζωτικα οργανα και ηταν ολα τελεια

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...