Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ


Recommended Posts

στειρα σημαινει τελειως καθαρη.επιτρεπεται βεβαιως.το μωρακι μου γεννηθηκε με μια τεραστια ελια που πιανει ολο το μπουτι και νομιζαν οτι ειναι αιμαγγειωμα και καναμε υπερηχο σε ολα τα ζωτικα οργανα και ηταν ολα τελεια

 

την κυστογραφία την κάνουν για να δουν εάν υπάρχει παλινδρόμηση στα νεφρά και συνήθως άμα ένα μωράκι πάθει ουρολοίμωξη την συστήνουν οι γιατροί... σαν εξέταση είναι πολύ σπαστική, εμένα ο μικρός την έκανε όταν ήταν 1 εβδομάδας γιατί έπαθε ουρολοίμωξη με το που γέννησα στο μαιευτήριο... εγώ δυστυχώς μπήκα μαζί του μόνη μου μέσα (ο άντρας μου δούλευε μην το σχολιάσω) οι γιατροί παρηγορούσαν εμένα όχι το μωρό, γιατί έκλαιγα πιο πολύ από αυτό :-P ήταν και οι ορμόνες βέβαια γιατί μόλις βγήκαμε από την μαιευτική μπήκαμε στην παιδιατρική για ενδοφλέβια αντιβίωση λόγω της ουρολοίμωξης.... επειδή το μωράκι όμως είναι μεγάλο καλό θα ήταν να μπεις μεσα μαζί του, μην φοβηθεί... δεν ξέρω εάν πονάει σίγουρα όμως για το μωρό είναι άβολο να του βάζουν το καθετηράκι και να πρέπει να μείνει ακίνητο.... ε ρε τι τραβάμε οι δόλιες μάνες !!! εύχομαι να μην έχει παλινδρόμηση το μωράκι και καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν ειχε παλλινδρομηση δε θα το ειχαμε καταλαβει ως τωρα με καποιο τροπο?

 

Μόνο η συγκεκριμένη εξέταση δείχνει εάν υπάρχει παλινδρόμηση.. και μακάρι να μην το καταλάβετε από μόνοι σας εάν υπάρχει παλινδρόμηση γιατί τότε θα σημαίνει ότι θα υπάρχει σοβαρή λοίμωξη... έχε υπόψη σου ότι στα μωράκια πολλές φορές υπάρχει παλινδρόμηση σε διάφορα "συστήματα" του οργανισμού επειδή δεν είναι τελειοποιημένα, δηλ. ανώριμα .. κάτι που γίνεται με τον καιρό.. εμάς ο μικρός π.χ. είχε παλινδρόμηση στο φαγητό λόγω ανωριμότητας του σφιγκτήρα στον οισοφάγο.. το οποιο στο έτος πάνω έφτιαξε... όταν ενα μωράκι παθαίνει ουρολοίμωξη του κάνουν απαραίτητα κυστογραφία για να δουν εάν υπάρχει παλινδρόμηση στα νεφρά λόγω ανωριμότητας ακόμη του ουροποιητικού συστήματος... αν διαβάσεις και παραπάνω συνήθως στα 3 χρόνια εάν υπάρχει παλινδρόμηση φτιάχνει καθώς τελειοποιείται το συστηματάκι.... εάν δεν υπάρχει παλινδρόμηση όλα καλά.. εάν υπάρχει όμως υπάρχει ο κίνδυνος εάν το μωράκι ξαναπάθει ουρολοίμωξη (που προκαλείται από μικρόβιο) να υπάρξει παλινδρόμηση στα νεφρά (δηλ. να πάνε ούρα εκεί μολυσμένα) και να προσβληθούν τα νεφρά (με ότι αυτό συνεπάγεται).... οι περισσότεροι γιατροί σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνουν χημειοπροφύλαξη, λήψη δηλ. προληπτικά αντιβίωσης από το στόμα μέχρι 3 ετών που ξανακάνουν την κυστογραφία να δουν εάν έχει υποχωρήσει ή όχι η παλινδρόμηση.. εάν έχει υποχωρήσει όλα καλά.. εάν όχι κάνουν μια επεμβασούλα και πάλι όλα καλα... το θέμα το έχω σπουδάσει καθώς όπως έχω γράψει και πιο πάνω είχε παλινδρόμηση παιδάκι του κύκλου μου και η μαμά του μου έλεγε τον πόνο της καθημερινά ... οπότε σαν εξέταση μπορεί να είναι σπαστική αλλά αν την κάνει το μικρούλι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η συγκεκριμένη εξέταση δείχνει εάν υπάρχει παλινδρόμηση.. και μακάρι να μην το καταλάβετε από μόνοι σας εάν υπάρχει παλινδρόμηση γιατί τότε θα σημαίνει ότι θα υπάρχει σοβαρή λοίμωξη... έχε υπόψη σου ότι στα μωράκια πολλές φορές υπάρχει παλινδρόμηση σε διάφορα "συστήματα" του οργανισμού επειδή δεν είναι τελειοποιημένα, δηλ. ανώριμα .. κάτι που γίνεται με τον καιρό.. εμάς ο μικρός π.χ. είχε παλινδρόμηση στο φαγητό λόγω ανωριμότητας του σφιγκτήρα στον οισοφάγο.. το οποιο στο έτος πάνω έφτιαξε... όταν ενα μωράκι παθαίνει ουρολοίμωξη του κάνουν απαραίτητα κυστογραφία για να δουν εάν υπάρχει παλινδρόμηση στα νεφρά λόγω ανωριμότητας ακόμη του ουροποιητικού συστήματος... αν διαβάσεις και παραπάνω συνήθως στα 3 χρόνια εάν υπάρχει παλινδρόμηση φτιάχνει καθώς τελειοποιείται το συστηματάκι.... εάν δεν υπάρχει παλινδρόμηση όλα καλά.. εάν υπάρχει όμως υπάρχει ο κίνδυνος εάν το μωράκι ξαναπάθει ουρολοίμωξη (που προκαλείται από μικρόβιο) να υπάρξει παλινδρόμηση στα νεφρά (δηλ. να πάνε ούρα εκεί μολυσμένα) και να προσβληθούν τα νεφρά (με ότι αυτό συνεπάγεται).... οι περισσότεροι γιατροί σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνουν χημειοπροφύλαξη, λήψη δηλ. προληπτικά αντιβίωσης από το στόμα μέχρι 3 ετών που ξανακάνουν την κυστογραφία να δουν εάν έχει υποχωρήσει ή όχι η παλινδρόμηση.. εάν έχει υποχωρήσει όλα καλά.. εάν όχι κάνουν μια επεμβασούλα και πάλι όλα καλα... το θέμα το έχω σπουδάσει καθώς όπως έχω γράψει και πιο πάνω είχε παλινδρόμηση παιδάκι του κύκλου μου και η μαμά του μου έλεγε τον πόνο της καθημερινά ... οπότε σαν εξέταση μπορεί να είναι σπαστική αλλά αν την κάνει το μικρούλι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

 

elenip καλησπερα διαβασε και την δικη μου περιπτωση (την εγραψα στην robενula ) να μου πεις τι πιστευεις γιατι σε βρισκω αρκετα ενημερη....

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε παλλινδρομηση δε θα το ειχαμε καταλαβει ως τωρα με καποιο τροπο?

 

εγω κοιταγα συνεχεια αν κανει τσισα του γιατι νομιζα οτι θα καταλαβαινα αν εχει παλινδρομιση...αλλα τσαμοα κοιταγα γιατι δεν υπαρχει ενδειξη....οσο για την κυστεοσκοπιση καλυτερα να ειναι μεσα οπως ειπε η elenip γιατι ειναι μεγαλο τομωρο σου και θα σε χρειαζετε ενω εμενα ηταν 2 μηνων ....αλλα να σαι δυνατη ...εγω εκλαιγα μονο που ηξερα οτι του βαζουν καθετηρακι....ευχομαι ολα να ειναι καλα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenip καλησπερα διαβασε και την δικη μου περιπτωση (την εγραψα στην robενula ) να μου πεις τι πιστευεις γιατι σε βρισκω αρκετα ενημερη....

 

Γεια σου ... γιατρός δεν είμαι αλλά στο θέμα ουρολοίμωξης επειδή η φίλη μου το είχε ψάξει όσο δεν παίρνει άλλο τα έχω μάθει όλα :) εσείς από ότι κατάλαβα δεν έχετε θέμα παλινδρόμησης βάσει κυστογραφίας οπότε και ουρολοίμωξη να πάθει το παιδάκι (που εύχομαι να μην συμβεί ποτέ) δεν κινδυνεύουν τα νεφρά από μικρόβιο.. για την διάταση που λες είναι κάτι διαφορετικό... δες και άλλα θέματα εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50168

Link to comment
Share on other sites

αχ να μαι και εγω καναμε υπερηχο και ο ενας νεφρος λεει φαινεται διπλος-εγκεφαλικο κοντεψα να παθω με ελουσε ιδρωτας κρυος-εχει λεει 2 ουρητηρες και μπορει να παλλινδρομει ο ενας οποτε θα κανουμε κυστεογραφια.μονο στο θεμα ουρολοιμωξη μπορει να δημιουργει προβλημα λεει.ξερετε εσεις κατι?ολο στεναχωριες ρε γαμωτο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αχ να μαι και εγω καναμε υπερηχο και ο ενας νεφρος λεει φαινεται διπλος-εγκεφαλικο κοντεψα να παθω με ελουσε ιδρωτας κρυος-εχει λεει 2 ουρητηρες και μπορει να παλλινδρομει ο ενας οποτε θα κανουμε κυστεογραφια.μονο στο θεμα ουρολοιμωξη μπορει να δημιουργει προβλημα λεει.ξερετε εσεις κατι?ολο στεναχωριες ρε γαμωτο

 

Καταρχην να προσπαθησεις να εισαι ψυχραιμη *... Το ουροποιητικο ειναι ενα συστημα ολοκληρο, ναι μπορουν να υπαρχουν διαφοροποιησεις απο ανθρωπο σε ανθρωπο οι οποιες ειναι απλα διαφορετικες απο το συνηθες δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα υπαρχει και προβλημα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αγνοησεις εφοσον το ξερεις... Πρπει να ακολουθησεις τις οδηγιες των γιατρων σου!!! Οι παιδονεφρολογοι στην Αθηνα ειναι λιγοι (ως αριθμος) και τους βρισκεις στο Αγ Κυριακου/Παιδων και στα ιδιωτικα... μπορεις λοιπον να παρεις τις απαντησεις και τη θεραπεια που χρειαζεσαι... Εξαιρετικος σε θεματα υπερηχων για βρεφη ειναι και ο κ Θ Παπανικολαου πισω απο το Χιλτον... Η κυστεογραφια στα βρεφη δεν ειναι επιπονη (αλλα η περιγραφη της μας φοβιζει)... Οσο τα παιδια μεγαλωνουν τα μικροπροβληματα στο ουροποιητικο τεινουν να διορθωνονται απο μονα τους... Η αντιβιωση που χορηγειται προληπτικα σε πολυ μικρες δοσεις εχει σαν στοχο να προφυλαξει εαν υπαρξουν ουρολοιμωξεις να μην γινει καποια μεγαλυτερη βλαβη... Μπορεις και να μην παρεις την αντιβιωση αλλα ετσι θα παρεις και ενα ρισκο σε περιπτωση που συμβει κατι... Σε καθε περιπτωση απευθυνσου σε ενα παιδονεφρολογο και ακολουθησε τις οδηγιες του!!! * το μηνυμα σου με εκανε να γραφτω στο φορουμ, ψυχραιμια και ολα να σας πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που εμφανιζεται ουρολοιμωξη συστηνουν κυστεογραφια για να δουν αν υπαρχει παλλινδρομηση,υπερηχο νεφρων για να εξετασουν την επιφανεια των νεφρων για τυχον ουλες και dmsa νεφρων για να δουν τη λειτουργια των νεφρων.η χημειοπροφυλαξη για παλλινδρομηση ωσ και 3 βαθμου χωρις να εχει εμφανισει ομως περαν τις αρχικης επαναλαμβανομενες ουρολοιμωξεις δεν κρινεται απαραιτητη πλεον ουτε στην ελλαδα(βαση νεου ιατρικου πρωτοκολου).

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Την ουρολοίμωξη την τρέμω! Μέχρι το πρωί που θα προσπαθήσω να πάρω ούρα στη μικρή μου (3 ετών), ανησυχώ για το πόσο καιρό μπορεί να έχει ένα μικρόβιο ουρολοίμωξης ώστε να μην κινδυνέψουν νεφρά.

 

Τον περασμένο μήνα είχε τσούξιμο στα ούρα και της έκανα μόνη μου γενική ούρων που βγήκε ΚΑΘΑΡΗ. Τώρα που χει πάλι τσούξιμο αναρρωτιέμαι μήπως είχε γίνει λάθος στην εξέταση και έχει περάσει τόσος καιρός...είναι λέτε δυνατόν να είχε βγει ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;;

Link to comment
Share on other sites

Την ουρολοίμωξη την τρέμω! Μέχρι το πρωί που θα προσπαθήσω να πάρω ούρα στη μικρή μου (3 ετών), ανησυχώ για το πόσο καιρό μπορεί να έχει ένα μικρόβιο ουρολοίμωξης ώστε να μην κινδυνέψουν νεφρά.

 

Τον περασμένο μήνα είχε τσούξιμο στα ούρα και της έκανα μόνη μου γενική ούρων που βγήκε ΚΑΘΑΡΗ. Τώρα που χει πάλι τσούξιμο αναρρωτιέμαι μήπως είχε γίνει λάθος στην εξέταση και έχει περάσει τόσος καιρός...είναι λέτε δυνατόν να είχε βγει ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;;

 

 

Αν δεν εχει πυρετο,τα νεφρα δεν κινδυνευουν,γιατι και να εχει ουρολοιμωξη,ειναι κυστιτιδα και οχι πυελονεφριτιδα.

Δωστης πολλα υγρα,πλυνε την καλα και μπορει να της περασει.

για να εισαι ησυχη μαζεψε ουρα και δωστα για γενικη και καλλιεργεια.

Λαθος αποτελεσμα αποκλειται να ειχε βγει,δηλαδη να βγηκαν τα ουρα καθαρα ενω ειχε μικροβιο.

Το αντιστροφο συμβαινει πολυ συχνα,δηλ.να δειξουν μικροβιο ενω στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας και απο Κρητη! Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ αν και με τις σηζητησης σας με εχετε βοιθηση πολλες φορες! Και εμεις εχουμε παληνδρομηση ουρον και τωρα 9 μηνων ειναι ο μικρος καναμε το dmsa και παθαμε ενα σοκ! 30% απο την μια και 70% απο την αλλη λειτουργηκοτητα. Οι γιατροι βεβαια μας καθησηχασανε οτι δεν ειναι τραγικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ηταν 3 μηνων πηγαμε νοσοκομειο με 40,7 πυρετο, ουρολοιμοξη πυελονεφριτιδα και ετσι μαθαμε οτι εχουμε παλιδρομηση 3 απο την μια και 4 βαθμου απο την αλλη. απο τοτε παιρνουμε χημειοπροφυλαξη.

 

Χτες ειχαμε ραντεβου στη (μοναδικη στο Ηρακλειο, απο οτι ξερουμε) παιδονεφρολογο, μας ειπε οτι ολα ειναι καλα και η λειτουργια των νεφρων που εδειξε η εξεταση πυστευει οτι ειναι εκ γεννεθης κ οτι δεν το εχει παθει τωρα, αλλα ολα καλα δεν ειναι κατι ανησυχητικο μπορη να πεσει κιαλλο η λειτουργικοτητα. Εχουμε τρελλαθει με αυτα που ακουσαμε, συγνωμη τοσο απλο ειναι αυτο? οποτε οπωσδηποτε θελουμε μια δευτερη γνωμη και ψαχουμε για γιατρο στην Αθηνα. Εχετε ακουσει για το Καπογιαννη? Η καποιον αλλων?

Link to comment
Share on other sites

κομιανου στο παιδων αγια σοφια.μου την εχει συστησει η γιατρος μου που εργαζοταν μεσα στο παιδων και ξερει πολυ κοσμο.ειναι πολυ συζητησιμη,σου αναλυει τα παντα ...δεν ξερω εγω εμεινα ευχαριστημενη.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι στο 1535.απλα κλεισε απογευματινο για να σε δει σιγουρα αυτη κι οχι καποιος απο την ομαδα της.οτι χρειαστεις στη διαθεση σου.ευχομαι να πανε ολα καλα!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

κΙ εμεις με παλλινδρομιση 2ου βαθμου απο 3 μηνων που εκδηλωσε ουρολοιμωξη. Επαιρνε χημειοπροφυλαξη μεχρι 18 μηνων οταν με συμφωνη γνωμη του νεου (ομοιοπαθητικου) παιδιατρου την κοψαμε. Πηραμε ομοιπαθητικη προφυλαξη για ενα μηνα, επειτα χαθηκε η επαφη με το γιατρο, δεν ειχα αλλες οδηγιες, αλλαξα και γιατρο εντω μεταξυ και 3 μηνες μετα εκανε ουρολοιμωξη παλι. Θα την εκανε βεβαια ακομα κι αν συνεχιζε την χημειοπροφυλαξη καθοτι η συγκεκριμενη αντιβιωση πλεον δεν τον πιανει (αυτο ειναι και το κακο με την χημειοπροφυλαξη-αχρηστευονται οι αντιβιωσεις). Απο κει κι επειτα συνεχισαμε προφυλαξη με ομοιοπαθητικο φαρμακο για κατι μηνες και καθημερινα επαιρνε και παιρνει το UVA URSI ΤΟΥ VOGEL ενα εξαιρετικο βοτανο για τετοιες περιπτωσεις. Επειδη κι εχω εχω χρονιες κυστιτιδες μετα απο πολλες ουρολοιμωξεις εχω διαπιστωσει οτι λειτουργει θαυματουργα. Προς το παρον (εχουμε κλεισει τα δυο μισι) ειμαστε μια χαρα. Δεν καναμε δευτερη κυστεογραφια (στα δυο) οπως ελεγε ο παιδονεφρολογος, δεν καναμε καν αυτη τη dmsa, απλα παιρνουμε το βοτανο μας και περιμενουμε να περασει η παλλινδρομιση. Εχω μετανοιωσει που επαιρνε τοσο καιρο χημειοπροφυλαξη, του κατεστρεψε το εντερο και τωρα προσπαθω να το θεραπευσω.

 

Οσοι παιρνετε χημειοπροφυλαξη προσεξτε πολυ το εντερακι τους, δινετε καθημερινα προβιοτικα στα παιδια, σε καψουλες και τροφες. Ειναι απαραιτητα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κΙ εμεις με παλλινδρομιση 2ου βαθμου απο 3 μηνων που εκδηλωσε ουρολοιμωξη. Επαιρνε χημειοπροφυλαξη μεχρι 18 μηνων οταν με συμφωνη γνωμη του νεου (ομοιοπαθητικου) παιδιατρου την κοψαμε. Πηραμε ομοιπαθητικη προφυλαξη για ενα μηνα, επειτα χαθηκε η επαφη με το γιατρο, δεν ειχα αλλες οδηγιες, αλλαξα και γιατρο εντω μεταξυ και 3 μηνες μετα εκανε ουρολοιμωξη παλι. Θα την εκανε βεβαια ακομα κι αν συνεχιζε την χημειοπροφυλαξη καθοτι η συγκεκριμενη αντιβιωση πλεον δεν τον πιανει (αυτο ειναι και το κακο με την χημειοπροφυλαξη-αχρηστευονται οι αντιβιωσεις). Απο κει κι επειτα συνεχισαμε προφυλαξη με ομοιοπαθητικο φαρμακο για κατι μηνες και καθημερινα επαιρνε και παιρνει το UVA URSI ΤΟΥ VOGEL ενα εξαιρετικο βοτανο για τετοιες περιπτωσεις. Επειδη κι εχω εχω χρονιες κυστιτιδες μετα απο πολλες ουρολοιμωξεις εχω διαπιστωσει οτι λειτουργει θαυματουργα. Προς το παρον (εχουμε κλεισει τα δυο μισι) ειμαστε μια χαρα. Δεν καναμε δευτερη κυστεογραφια (στα δυο) οπως ελεγε ο παιδονεφρολογος, δεν καναμε καν αυτη τη dmsa, απλα παιρνουμε το βοτανο μας και περιμενουμε να περασει η παλλινδρομιση. Εχω μετανοιωσει που επαιρνε τοσο καιρο χημειοπροφυλαξη, του κατεστρεψε το εντερο και τωρα προσπαθω να το θεραπευσω.

 

Οσοι παιρνετε χημειοπροφυλαξη προσεξτε πολυ το εντερακι τους, δινετε καθημερινα προβιοτικα στα παιδια, σε καψουλες και τροφες. Ειναι απαραιτητα!

 

Ηταν ο λογος ο βασικος που αποφασισα να μην κανω εγω στην δικη μου χημειοπροφυλαξη μετα την σοβαροτατη πυλεονεφριτιδα στα 2 της. Δεν χρειαστηκε. Το συζητησαμε πολυ με την συμβατικη μου την παιδιατρο και αποφασισαμε να το δουλεψουμε χωρις φαρμακα αλλα με πολυ στενη παρακολουθηση. Καλλιεργειες καθε 10 μερες για ΠΟΛΛΟΥΣ μηνες, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νερο και απαραιτητα κοψιμο πανας και ετυχως ειμαστε μια χαρα. Τωρα στα 4 εγινε χθες υπερηχος (για αλλο λογο ιωσης στα εντερα) και ειδαν και τα νεφρα. Το ενα μια χαρα το αλλο ελαχιστη διαταση 6.5 (που με τις καινουργιες μετρησεις θεωρειτε φυσιολογικο) αλλα η ακτινολογος μου ειπε πιθανον να ειχε ελαφρια παλινδρομηση οταν επαθε την πυελονεφριτιδα. Επισης δεν καναμε ουτε καμια αλλη εξεταση αλλα ουτε και κυστεογραφια. Ηταν περιττο απαξ και αποφασισαμε απλα να την παρακολουθουμε και να μην δωσουμε φαρμακο, γιατι οτι και να εβγαζε η κυστεογραφια η αντιμετωπιση ηταν η ιδια. Αν δεν ειναι πολυ σοβαρα τα πραγματα με την παλινδρομηση σας παντως (γιατι διαβαζω και σοβαροτατες περιπτωσεις εδω μεσα) τοτε ισως καλο θα ηταν να προσπαθησετε ΚΑΙ με αλλους τροπους περαν της χημειοπροφυλαξης.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κΙ εμεις με παλλινδρομιση 2ου βαθμου απο 3 μηνων που εκδηλωσε ουρολοιμωξη. Επαιρνε χημειοπροφυλαξη μεχρι 18 μηνων οταν με συμφωνη γνωμη του νεου (ομοιοπαθητικου) παιδιατρου την κοψαμε. Πηραμε ομοιπαθητικη προφυλαξη για ενα μηνα, επειτα χαθηκε η επαφη με το γιατρο, δεν ειχα αλλες οδηγιες, αλλαξα και γιατρο εντω μεταξυ και 3 μηνες μετα εκανε ουρολοιμωξη παλι. Θα την εκανε βεβαια ακομα κι αν συνεχιζε την χημειοπροφυλαξη καθοτι η συγκεκριμενη αντιβιωση πλεον δεν τον πιανει (αυτο ειναι και το κακο με την χημειοπροφυλαξη-αχρηστευονται οι αντιβιωσεις). Απο κει κι επειτα συνεχισαμε προφυλαξη με ομοιοπαθητικο φαρμακο για κατι μηνες και καθημερινα επαιρνε και παιρνει το UVA URSI ΤΟΥ VOGEL ενα εξαιρετικο βοτανο για τετοιες περιπτωσεις. Επειδη κι εχω εχω χρονιες κυστιτιδες μετα απο πολλες ουρολοιμωξεις εχω διαπιστωσει οτι λειτουργει θαυματουργα. Προς το παρον (εχουμε κλεισει τα δυο μισι) ειμαστε μια χαρα. Δεν καναμε δευτερη κυστεογραφια (στα δυο) οπως ελεγε ο παιδονεφρολογος, δεν καναμε καν αυτη τη dmsa, απλα παιρνουμε το βοτανο μας και περιμενουμε να περασει η παλλινδρομιση. Εχω μετανοιωσει που επαιρνε τοσο καιρο χημειοπροφυλαξη, του κατεστρεψε το εντερο και τωρα προσπαθω να το θεραπευσω.

 

Οσοι παιρνετε χημειοπροφυλαξη προσεξτε πολυ το εντερακι τους, δινετε καθημερινα προβιοτικα στα παιδια, σε καψουλες και τροφες. Ειναι απαραιτητα!

μπορεις να μας δωσεις επιπλεον πληροφοριες για χημιοπροφυλαξη κ εντερο?

Link to comment
Share on other sites

τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο έντερο του παιδιού η χημειοπροφύλαξη?

 

Αντιβιωση ειναι και σκοτωνει τα μικροβια που υπαρχουν στο εντερο. Οχι ολα ομως και δυστυχως σκοτωνει και τα χρησιμα μικροβια που κρατουν την ισορροπια στη χλωριδα του εντερου. Οταν αυτα σκοτωνονται τοτε μυκηττες αλλα και επικινδυνα μικροβια που δεν τα πιανει η αντιβιωση πολλαπλασιαζονται και βλαπτουν τον οργανισμο ποικιλοτροπως. Παραγουν τοξινες που ειναι πολυ βλαβερες. Οταν παιρνουμε αντιβιωση πρεπει να φροντιζουμε να δινουμε συνεχεια καλα προβιοτικα στα παιδια αλλα και τροφες με προβιοτικα οπως το κεφιρ (χειροποιητο οχι εμποριου) τουρσια, κομπουχα και γιαουρτι σπιτικο. Αλλα οταν η αντιβιωση ειναι καθημερινη ειναι δυσκολο να αποφυγεις τα προβληματα.

 

Επισης οσο καιρο κραταει η θεραπεια δεν τρωμε τιποτα που να εχει ζαχαρη, αποφευγουμε δημητριακα και αμυλουχες τροφες και περιοριζουμε τα φρουτα για να μη τρεφονται οι μυκηττες και τα παθογονα μικροβια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...