Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ


Recommended Posts

Αααααχχχχχχχ μετά από 5ημερη ταλαιπωρία σιγά σιγά επανερχόμαστε. 1 έτους, 2η φορά ουρολοίμωξη και είδα και το θερμόμετρο στους 40 βαθμούς. Για εμάς Ceclor 2,5ml για 10 κιλά. 4 προσπάθειες για συλλογή ούρων. Συνολικός χρόνος 6,30 ώρες. Δεν την παλεύω άλλο και στεναχωρέθηκα με την μικρή η οποία μάλλον πόναγε αρκετά αυτή την φορά. Να προσθέσω σε όλο το πακέτο 2 δόντια και πλήρη άρνηση για φαγητό (50 ml Γάλα όλη την ημέρα)

 

πως ξαναέπαθε ουρολοίμωξη; η αντιβίωση δεν υποτίθεται ότι προστατεύει;

 

Όχι 100% στα ισχυρά μικρόβια. Αυτό σημαίνει οτι δυσκολεύει και η αντιμετώπιση :cry: . Και εμείς σε χημειοπροφύλαξη 10-12 mg /kg είμαστε και ευτυχώς δεν έχει παρουσιαστεί ακόμα ουρολοίμωξη.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 15 δημοσιεύσεις

  • Agapi6

    Agapi6 10 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 7 δημοσιεύσεις

  • elenip

    elenip 7 δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κάτι επιδή μάλλον θα πάμε για κυστεογραφία. Πονάει; Την λυπάμαι πολύ με την ταλαιπωρία που πέρασε τις τελευταίες μέρες

 

Δεν πονάνε, απλά όσο πιο μεγάλα είναι, τόσο πιο πολύ ταλαιπωρουνται γιατί καλαταβαίνουν πιο πολλά πράγματα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα,θαθελα να ρωτησω,γονεις παιδιων με ΚΟΠ δευτερου η τριτου βαθμου,που εχουν κανει τα παιδια τους,την επεμβαση με deflux.Πηγαν ολα καλα,σταματησαν την χημειοπροφυλαξη και τελειωσε το προβλημα?Η κορη μου ειναι 8 χρονων και απο τα 3,5 που επαθε την πρωτη οξεια πυελονεφριτιδα,παιρνει αντιβιωση καθε βραδυ,την παρακολουθουσε γιατρος στο Αγ.Κυριακου.Τον Οκτωβριο του 2008 μετα την κυστεογραφια μαθαμε για την επεμβαση στο Αγ.Σοφια.Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μας βοηθησει γιατι αρχες Φεβρουαριου θα μπει η μικρη για να την κανει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα,θαθελα να ρωτησω,γονεις παιδιων με ΚΟΠ δευτερου η τριτου βαθμου,που εχουν κανει τα παιδια τους,την επεμβαση με deflux.Πηγαν ολα καλα,σταματησαν την χημειοπροφυλαξη και τελειωσε το προβλημα?Η κορη μου ειναι 8 χρονων και απο τα 3,5 που επαθε την πρωτη οξεια πυελονεφριτιδα,παιρνει αντιβιωση καθε βραδυ,την παρακολουθουσε γιατρος στο Αγ.Κυριακου.Τον Οκτωβριο του 2008 μετα την κυστεογραφια μαθαμε για την επεμβαση στο Αγ.Σοφια.Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μας βοηθησει γιατι αρχες Φεβρουαριου θα μπει η μικρη για να την κανει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/quote

ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΜΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΧΕ ΑΤΥΠΕΣ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΕΙΣ Η ΜΙΚΡΗ Κ ΜΑΘΑΜΕ ΠΕΡΣΙ ΣΤΑ 5 ΜΙΣΗ οτι εχει 2ου βαθμου παλινδρομηση και στους 2 ουρητηρες και το δεξι νεφρο μειωμενη λειτουργεια. στο Αγ σοφια ποιον εχεις? εμεις την κομιανου. πολυ καλη. ακομα δεν ξερουμε κι εμεις για επεμβαση, θα κανουμε επαναληπτικη κυστεοουρηθρογραφια σε 1 χρονο και βλεπουμε. παντως ξερω πως πριν τα 12 δεν κανουν επεμβαση γιατι συνηθως φτιαχνει. εσυ μπορει λογω να μην επεκταθει η βλαβη στα νεφρα να την κανει. παντως οσες ανακαλυψατε στα μωρακια σας παλινδρομηση ειστε τυχερες που το μαθατε νωρις και γλυτωσατε τα νεφρα. μακαρι να χα φαει την ταλαιπωρια οσο ηταν μωρο και να γλιτωνα το χαλι με την ουρολοιμωξη που ειχε μονο πυρετο και εκανε εισαγωγη με το μικροβιο 1 μηνα στο σωμα και διαταση σ ολα τα οργανα. και να γλιτωνα το νεφρο και μια ζωη θα ταλαιπωριεται το παιδι μου κι ειναι και κοριτσι και μεθαυριο θα κανει παιδια και θα πρεπει να προσεχει σα τρελη. ασε που τα ουλοποιημενα νεφρα δεν εχουν καλη προγνωση μετα τα 7. αντε σας κουρασα!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΙΛΙΑ

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια.

έχθες πηραμε την απάντηση απο το DMSA. το δεξί νεφρο λειτουργεί κανονικά. το αριστερό λειτουργεί κατα 46%. η παιδίατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα. ειναι πολυ μικρή η απώλεια και θα φτιαξει. βεβαια εγώ εχω τρελλαθει. πιστευω να με καταλαβαίνεται. συνεχιζει κανονικα και την αντιβιωση μεχρι 2 χρονων που θα κανει την επομενη κυστεογραφια. την δευτέρα εχω ραντεβού και στο παιδων με την Κα κιμιανου που απ' οτι διαβασα ειναι καλή. το μονο που με παρηγορεί ειναι οτι είναι μικρη ακομα και δεν θα τα θυμαται.

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Ειμαι νεα στο site,αλλα βλεπω πολλα κοινα προβληματα...Η κορη μου ειναι 8 χρονων και μεχρι την Δευτερα ειχε προβλημα,παλλινδρομηση 2 σταδιο αμφοτερα.Η ιστορια ξεκινησε το 2004 με πολυ ψηλο πυρετο(πρωτη μου φορα εβλεπα 41,5 στο θερμομετρο!!!!),εμετους,διαρροιες και ενα ομορφο γκρι χρωμα στο προσωπακι της...Με ολα τα συμπτωματα μιας σοβαρης λοιμωξης,πηγαμε στην Ευρωκλινικη παιδων(ΜΑΚΡΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ)οπου ο γιατρος που την εξετασε ,βρηκε μια απλη γαστρεντεριτιδα και μας ειπε να ξαναεπιστρεψουμε μετα απο2-3 μερες αν συνεχιστουν τα συμπτωματα..Ο ΠΛΕΟΝ ΗΛΙΘΙΟΣ!!!!Γιατι αν ειχε καταλαβει τι συνεβαινε δεν θα μας ελεγε να φυγουμε.Μετα απο 2 μερες,ο πυρετος συνεχιστηκε και η ταλαιπωρια επισης,ετσι εκανε εισαγωγη με γαστρεντεριτιδα.Εως οτου να βγουμε της εκαναν απειρες εξετασεις χωρις να εχουν βρει τι εχει,γαστρεντεριτιδα ειπαν,αδενοιο ειπαν και τελικα αφου εκανε και υπερηχο καταλαβαν πως ειχε ουρολοιμωξη!!!!!!!!!!!!!Αυτο σημαινε πως εδιναν λαθος αντιβιωση που δυστηχως δεν επιασε καλα το μικροβιο....Ολη την ολυμπιαδα του 2004 την περασαμε στην ευρωκλινικη,και βγηκαμε στα μεσα της παραολυμπιαδας...με διαγνωση γαστρεντεριτιδας και αδενοιου και ουρολοιμωξης απο κολοβακτηριδιο.Πηρε ενδοφλεβια αντιβιωση και συνεχισε με BACTRIMEL για 15 μερες.Μας ειχαν πει σε ενα 6μηνο να κανει κυστεογραφια και υπερηχο ξανα,οποτε και διαπιστωσαμε πως ειχε 3ου βαθμου παλινδρομηση ουρων και ελαφρα ουλη στο δεξι νεφρο,υπολειτουργουσε κατα 37% απο οτι μας εξηγησε ο κος Παπανικολαου(γιατρος ακτινολογος με εξαιρετικο εργαστηριο στο HILTON απεναντι).Ξεκινησε να την παρακολουθει ο κος Στεφανιδης,μας τον συνεστησαν ως πολυ καλο γιατρο,στο Αγ.Κυριακου.Ο συγκεκριμενος γιατρος αφου μας ζητησε διαφορες εξετασεις(υπερηχο νεφρων,κυστεογραφια,εξετασεις αιματος και ουρων)συνεστησε καθε βραδυ 5cc bactrimel και θα συνεχιζαμε ετσι μεχρι να περασουν τα χρονια και να διορθωθει η παλινδρομηση μονης της!!!!!!!!!Αυτο σημαινε παρακολουθηση συχνη με υπερηχους και καθε φορα που ξεκινουσε κρυωμα,καναμε καλλιεργεια και γενικη ουρων για να αποκλεισουμε καθε ενδεχομενο υποτροπης.Αλλα τα Χριστουγεννα του2006,δυστηχως ξανα εκανε εισαγωγη αυτη την φορα στο Αγ.Κυριακου,που μπορει να ηταν αφορητη διαμονη αλλα η διαγνωση εγινε εγκαιρως και η θεραπεια αμεση.Δεν αντεξα ομως το περιβαλλον που επρεπε να αγορασω μεχρι και ντουσιερα για να κανει μπανιο στην κοινη ντουσιερα η κορη μου,ως και χαρτι τουαλετας,αλλα κυριοτερα την βρωμα των γυρω αλλοδαπων και μη!!!Δυστηχως μειναμε ως 6-1-2007,οπου και βγηκε και συνεχισε σπιτι την αντιβιωση.Τελικα απο τοτε το εψαξα πολυ εντος και εκτος Ελλαδος,κατεληξα στον κο Τσαχουριδη και στον κοΣτεφανιδη στο Αγ.Σοφια,που με κατατοπησαν πληρεστατα για την διορθωση που εγινε τελικα.Προκειται για ενδοσκοπικη διορθωση και για μια μερα ουσιαστικα παραμονη στο νοσοκομειο.Τελικα μπηκαμε την Κυριακη 15-2-2009 και την Δευτερα 16-2-09 μπηκε το πρωι στις 9.00 και βγηκε 10 παρα ο γιατρος και μας ειπε πως ολα πηγαν πολυ καλα,διορθωθηκε το προβλημα.Πλεον απο την Τριτη που βγηκε μονο λιγο τσουξιμο εχει κατα την ουρηση,θα παιρνει αντιβιωση για 2 μηνες και μετα θα κανει υπερηχο που λογικα δεν πρεπει να δειξει τιποτα!!!!!!Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση οπως μας ειχε πει ο γιατρος,να μην εχει διορθωθει εντελως,οποτε σε 5-6 μηνες ισως να ξαναχρειαστει να μπει παλι,αυτο ειναι σε ενα ποσοστο 10% των παιδιων, που συνηθως εχουν μεγαλυτερο βαθμο παλινδρομησης.Αυτη την στιγμη παντως δεν με απασχολει τιποτα,το παιδι μου ειναι καλα,γερο και υγειες και περιμενω να το χαρω να μεγαλωνει και να συνεχισω να της στεκομαι καθε στιγμη της ζωης της!!!!Γιατι οσο ηταν μεσα ημουν μαζι της συνεχως και μπορω να πω σε ολες μας πως αυτες τις στιγμες,κανεις εσωτερικη αναζητηση και αυτοκριτικη και δεν ειναι ευχαριστα αυτα που βλεπεις μεσα σου!!!!!!!!!!Τελος ομως προχωραμε με το κεφαλι ψηλα και ευχαριστουμε τονΘεο που μας σταθηκε καθε στιγμη.

Λοιπον οσο μπορω να βοηθησω,ρωτηστε με θα χαρω να ειμαι κοντα σας.

Link to comment
Share on other sites

χριςχαρις σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα και να ξεχάσετε - και κυρίως το παιδί- την ταλαιπωρία!!

 

 

καλημέρα κορίτσια.

έχθες πηραμε την απάντηση απο το DMSA. το δεξί νεφρο λειτουργεί κανονικά. το αριστερό λειτουργεί κατα 46%. η παιδίατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα. ειναι πολυ μικρή η απώλεια και θα φτιαξει. βεβαια εγώ εχω τρελλαθει. πιστευω να με καταλαβαίνεται. συνεχιζει κανονικα και την αντιβιωση μεχρι 2 χρονων που θα κανει την επομενη κυστεογραφια. την δευτέρα εχω ραντεβού και στο παιδων με την Κα κιμιανου που απ' οτι διαβασα ειναι καλή. το μονο που με παρηγορεί ειναι οτι είναι μικρη ακομα και δεν θα τα θυμαται.

christina24 εμείς μάλλον περνάμε ακριβώς τα ίδια. Εγώ μετά το DMSA πήγα και στον κ. Καπόγιαννη, νεφρολόγο στο Αγ. Σοφία με όλες τις εξετάσεις και μου είπε να κάνουμε όταν ο μικρός γίνει 2 χρ μια ραδιοισοτοπική κυστεογραφία και αν δεν έχει διορθωθεί θα πάρει μέχρι 4χρ αντιβίωση και μετά πάλι τα ίδια. Μακάρι να διορθωθεί όσο το δυνατόν συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM!ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΔΥΜΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!ΧΘΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ ΕΧΕΙ ΗΠΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΠΑΘΗΣΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΡΙΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΥΣΤΕΟΥΡΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΡΙΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ..ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΠΩς ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΦΙΓΓΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ...ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΔΙΟΡΘΟΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ..ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ..

ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΡΧΙΣΕ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ 40 ΠΥΡΕΤΟ .ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ..ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Την κόρη μου την λένε Μαρία η όμορφη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ' αρχήν δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας - διαβάστε κάποια πράματα που σας παραθέτω απλά και μόνο για δική σας γνώση , μην ανησυχείται όμως κι εύχομαι που θα είναι όλα περαστικά.

 

 

Με τον όρο κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση (vesicoureteral reflux) χαρακτηρίζεται η παθολογική εκείνη κατάσταση, κατά την οποία τα ούρα της κύστης επιστρέφουν στους ουρητήρες και τους νεφρούς, ιδιαίτερα στη φάση της κένωσής της.Φυσιολογικά η ουροδόχου κύστη, υποδέχεται τα ούρα που κατέρχονται δια των ουρητήρων από τους νεφρούς και δεν επιτρέπει την παλινδρόμησή τους, την επιστροφή τους δηλαδή στους ουρητήρες. Έτσι οι νεφροί προστατεύονται από τις υψηλές πιέσεις που

αναπτύσσονται στην κύστη κατά την κένωσή της και από την επιμόλυνσή τους από τυχόν εντός αυτής μολυσμένα ούρα.

Η φυσιολογική αυτή κατάσταση εξασφαλίζεται από τη λειτουργία της ουρητηροκυστικής συμβολής και από τη λοξή υποβλεννογόνια πορεία του τελικού τμήματος του ουρητήρα (ενδοτοίχια μοίρα), οι μυϊκές ίνες του οποίου συνέχονται με εκείνες του κυστικού τριγώνου,που είναι τμήμα του εξωστήρα μύ της κύστης, δηλαδή του μυϊκού της χιτώνα. Η σύσπαση του εξωστήρα μύ και κατ΄ επέκταση του κυστικού τριγώνου στη φάση της κένωσης της κύστης, έλκουν προς τα κάτω την ενδοτοίχια μοίρα του ουρητήρα και την αποφράσσουν,εμποδίζοντας τα ούρα να παλινδρομήσουν προς τους νεφρούς.

Όταν ο βαλβιδικός αυτός μηχανισμός της ουρητηροκυστικής συμβολής, που επιτρέπει την κάθοδο των ούρων από τους ουρητήρες στην κύστη, αλλά παρεμποδίζει την επιστροφή τους είναι ανεπαρκής, τότε αυτά παλινδρομούν ελεύθερα προς τους νεφρούς. Ετσι είναι ορατός ο κίνδυνος επιμόλυνσης των νεφρών από τα μολυσμένα ούρα της κύστης , η ανιούσα οδός είναι η κύρια αιτία πρόκλησης της πυελονεφρίτιδας.

 

Συχνότητα εμφάνισης

 

Η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση, που απαντάται συχνότερα στα κορίτσια από ότι στα αγόρια, με μία αναλογία 10:1, είναι μία σοβαρή κατάσταση και αποτελεί τη συχνότερη αιτία πρόκλησης ουρολοιμώξεων στα νεογνά και τα βρέφη. Αποτέλεσμα των λοιμώξεων είναι η δημιουργία ουλών στο νεφρικό παρέγχυμα, η γνωστή νεφροπάθεια της παλινδρόμησης (reflux nephropathy), που μπορεί να οδηγήσει στην έκπτωση της νεφρικής λειτουργίας. Οι νεφρικές ουλές απαντώνται σε ποσοστά 30% έως 50% μεταξύ των παιδιών με ουρολοίμωξη, στα οποία και ιδιαίτερα στα μικρότερα και στα βρέφη η κυστεουρητηρική παλινδρόμηση συναντάται σε ποσοστά μέχρι 70%, ενώ παρατηρείται και σε ασυμπτωματικά παιδιά (15-20%). Η τελευταία παρατήρηση δείχνει ότι ο βαλβιδικός μηχανισμός της κυστεοουρητηρικής συμβολής, ωριμάζει και ολοκληρώνεται με την πάροδο

του χρόνου, μέχρι συνήθως τη συμπλήρωση των 24 έως 48 μηνών της ζωής. Η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση είναι επίσης συχνό εύρημα, μέχρι 40% στις περιπτώσεις των εμβρυϊκών υδρονεφρώσεων, που ποκαλύπτονται στον προγεννητικό έλεγχο των εγκύων γυναικών.

 

Αίτια που προκαλούν την παλινδρόμηση

 

Τα αίτια που προκαλούν την κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση διακρίνονται σε συγγενή και επίκτητα, που συνήθως είναι ιατρογενή. Γενικά οποιαδήποτε κατάσταση συνοδεύεται από βράχυνση, σμίκρυνση της ενδοτοίχιας πορείας του ουρητήρα, μπορεί να οδηγήσει σε ανεπάρκεια του βαλβιδικού μηχανισμού της κυστεοουρητηρικής συμβολής .

 

Συγγενή αίτια κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης

 

Τα συνηθέστερα συγγενή αίτια που την προκαλούν είναι:

 

Η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση των ούρων

α. Εξασθένηση του τριγώνου (trigonal weakness) ή πρωτοπαθής παλινδρόμηση

(primary reflux) Είναι συχνό

αίτιο στα κορίτσια και λιγότερο συχνό στα αγόρια και παρατηρείται ετερόπλευρα ή αμφοτερόπλευρα, με αποτελέσμα η ενδοτοίχια πορεία του ουρητήρα να είναι βραχύτερη του κανονικού και το ουρητηρικό στόμιο να μετατοπίζεται πλάγια, προς τά έξω. Λόγω της αδυναμίας του τριγώνου, του τριγωνικού μυός δηλαδή και του συμπλέγματος που αποτελεί

με το μυϊκό χιτώνα του ουρητήρα, η ενδοτοίχια μοίρα του ουρητήρα δεν έλκεται προς τα κάτω και δεν αποφράσσεται, κατά τη σύσπαση του εξωστήρα και την κένωση της κύστης, με αποτέλεσμα τα ούρα να παλινδρομούν προς τα άνω.

Εξασθένηση του τριγώνου (trigonal weakness) ή πρωτοπαθής παλινδρόμηση

(primary reflux) ,βλέπετε τις βλάβες κατά την εξέταση της ενδοφλέβιας ουρογραφίας –πυελογραφίας (IVP).

β. Διπλός ουρητήρας (ureteral duplication) Σε περιπτώσεις διπλού ουρητήρα,μέχρι την εκβολή του στην κύστη, όπου το κάτω ουρητηρικό στόμιο παροχετεύει τον άνω ημίνεφρο και το άνω τον κάτω (νόμος των Weigert-Meyer), παρατηρείται παλινδρόμηση στον κάτω ημίνεφρο, λόγω της μικρότερης ενδοτοίχιας πορείας του σύστοιχου σκέλους του

διπλού ουρητήρα.

Η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση των ούρων

Παρατηρείται την εικόνα του διπλού ουρητήρα καθώς επίσης και τον νόμο των Weigert-Meyer.Επίσης βλέπετε την τοπογραφική εικόνα καθώς και τον διπλασιασμό τοθ ουρητήρα σε ανατομικό παρασκεύασμα. γ. Έκτοπος ουρητήρας (ureteral ectopia) Ο ουρητήρας που εκβάλλει σε έκτοπη θέση, χαμηλά στο τρίγωνο, στον αυχένα ή την οπίσθια ουρήθρα, κατά κανόνα συνοδεύεται από παλινδρόμηση των ούρων. Το ίδιο συμβαίνει και σε διπλό ουρητήρα, το ένα σκέλος του οποίου εκβάλλει έκτοπα.

 

δ. Ουρητηροκήλη (ureterocele) Είναι η συγγενής διάταση της ενδοτοίχιας μοίρας του ουρητήρα, που σαν μπαλόνι προβάλλει στο κυστικό τρίγωνο. Συχνότερα η ουρητηροκήλη παρουσιάζεται σε διπλό ουρητήρα, στο σκέλος του που παροχετεύει τον άνω ημίνεφρο, όμως παρατηρείται και σε μονήρεις ουρητήρες. Συνήθως στην ουρητηροκήλη το στόμιο του ουρητήρα είναι στενό, όμως σε μερικές περιπτώσεις παρατηρείται και παλινδρόμηση των ούρων.

Ουρητηροκήλη και συγγενής διάταση της ενδοτοίχιας μοίρας του ουρητήρα «σαν μπαλόνι»

ε. Άλλα συγγενή αίτια, που μπορεί να προκαλέσουν παλινδρόμηση είναι εκείνα που συνοδεύονται από ανατομική ανωμαλία στην περιοχή του κυστικού τριγώνου, όπως συμβαίνει σε συγγενή εκκολπώματα που εντοπίζονται κοντά στα στόμια (εκκόλπωμα του Hutch), που μετατοπίζουν τα στόμια προς τα πλάγια και βραχύνουν την ενδοτοίχια πορεία του ουρητήρα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί σε περιπτώσεις αποφράξεων στο κατώτερο ουροποιητικό (βαλβίδες οπίσθιας ουρήθρας), που προκαλούν δοκίδωση (trabeculation) της κύστης ή αυξημένες ενδοκυστικές πιέσεις, όπως αυτό συμβαίνει και σε συγγενούς αιτιολογίας νευρογενείς κύστεις (μηνιγγομυελοκήλη). Επίκτητα αίτια κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης Ορισμένες εγχειρήσεις είναι δυνατόν να προκαλέσουν προσωρινή ή και μόνιμη κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Μεταξύ αυτών είναι οι διάφορες μορφές της προστατεκτομής, η αφαίρεση ή η λεγόμενη σχάση της ουρητηροκήλης και η διάνοιξη του ουρητηρικού στομίου. Οι εγχειρήσεις αυτές μπορεί να επηρεάσουν τη λειτουργία ή την ακεραιότητα του βαλβιδικού μηχανισμού και να προκαλέσουν κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Η Κλινική εικόνα και η Διάγνωση της παλινδρόμησης Η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση προκαλεί συμπτώματα λόγω των επιπλοκών της, των ουρολοιμώξεων και της πυελονεφρίτιδας, που είναι και η συχνότερη αιτία εκδήλωσης, αναζήτησης και αποκάλυψής της. Ετσι περισσότερα από το 50% πρ4ραιδιών με ουρολοίμωξη αποδεικνύεται να έχουν παλινδρόμηση, γιʼ αυτό και κάθε αγόρι ή κορίτσι με ή μεγαλύτερα άτομα με συχνά επεισόδια κυστίτιδας άλλες μορφές ουρολοίμωξης, πρέπει να ερευνώνται για το ενδεχόμενο αυτό. διάγνωση της κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης γίνεται με την ανιούσα κυστεογραφία , που πρέπει να συνοδεύεται και από μία ή περισσότερες λήψεις κατά την ούρηση (κυστεοου ρηθρογραφία ), για την αναζήτηση τυχόν υποκυστικών αιτίων αλλά και για το ότι η παλινδρόμηση μπορεί να εμφανίζεται όταν αναπτύσσονται υψηλές ενδοκυστικές πιέσεις μόνο, όπως αυτό συμβαίνει στη διάρκεια της ούρησης . Με την κυστεογραφία προσδιορίζονται οι πέντε βαθμοί της παλινδρόμησης (grade of reflux), ανάλογα με το ποσό ούρων που παλινδρομεί και τις επιπτώσεις στη νεφρική μορφολογία και λειτουργία , γεγονός που επηρεάζει τον τρόπο αντιμετώπισης των ασθενών. Το υπερηχογράφημα των νεφρών μας πληροφορεί για την κατάσταση του φλοιού (πάχος, περίγραμμα) και η ενδοφλέβια ουρογραφία τη νεφρική λειτουργία, η μελέτη της οποίας γίνεται πληρέστερα το σπινθηρογράφημα και το νεφρόγραμμα, κύρια με το DMSA, που απεικονίζουν ακόμη καλύτερα το νεφρικό περίγραμμα και τις ουλές. Οι νεφρικές ουλές οφείλονται στην ανιούσα λοίμωξη και στα επεισόδια της πυελονεφρίτιδας δείχνουν το βαθμό της βλαπτικής επίδρασης στους νεφρούς. Σε προχωρημένα στάδια της πάθησης προκαλείται νεφρική ανεπάρκεια και οι ασθενείς παρουσιάζονται ουραιμία υπέρταση. Αντιμετώπιση Θεραπεία της παλινδρόμησης αντιμετώπιση των ασθενών περιλαμβάνει δύο σκέλη, την φαρμακευτική θεραπεία, που εφαρμόζεται συνήθως σε περιπτώσεις παλινδρόμησης χαμηλών βαθμών (1ου, 2ου και 3ου), χωρίς υποκυστικό κώλυμα ή κάποια ανατομική ανωμαλία που ευθύνεται για την παρουσία της και τη χειρουργική θεραπεία, που εφαρμόζεται στις περιπτώσεις που αποτυγχάνει η φαρμακευτική θεραπεία ή εξ αρχής, σε ασθενείς με μεγάλου βαθμού παλινδρόμηση (4ου και 5ου βαθμού) εκείνους με παλινδρόμηση συνεπεία ανατομικής ανωμαλίας (διπλός ουρητήρας, ουρητηροκήλη, έκτοπος ουρητήρας)

 

Η φαρμακευτική θεραπεία συνίσταται στην επι μακρόν (6-12 μήνες) χορήγηση κεφαλοσπορίνης πρώτης γενιάς ή κοτριμοξαζόλης (σουλφομεθοξαζόλης-τριμεθοπρίμης), σε μικρή δόση, του ενός τετάρτου ή του μισού της κανονικής δόσης (χημειοπροφύλαξη), μέχρις ότου υπάρξει αυτόματη υποχώρηση της παλινδρόμησης. Η χημειοπροφύλαξη αρχίζει αφού πρώτα αντιμετωπιστεί η αρχική λοίμωξη με την οποία εκδηλώθηκε η παλινδρόμηση, που επιβεβαιώνεται με τη γενική ούρων και την αρνητική καλλιέργεια και έχει σκοπό να διατηρήσει τα ούρα στείρα. Ο έλεγχος γίνεται με καλλιέργεια των ούρων ανά μήνα στην αρχή και ανά τρίμηνο στη συνέχεια αν υπάρξει υποτροπή, διακόπτεται για την αντιμετώπισή της με κανονικές δόσεις αντιβιοτικών. Επί αποτυχίας της συντηρητικής θεραπείας, λόγω παραμονής της παλινδρόμησης για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 2-4 χρόνων ή λόγω συχνών υποτροπών λοίμωξης, καταφεύγουμε στη χειρουργική θεραπεία. χειρουργική θεραπεία συνίσταται στην διακυστική ή εξωκυστική παρασκευή του κατώτερου τμήματος του ουρητήρα και στην επανεμφύτευσή του στην ουροδόχο κύστη (ουρητηρο-νέο-κυστεοστομία), ώστε να αποκτήσει μακρύτερη ενδοτοίχια πορεία. Αυτό γίνεται με μία από τις καθιερωμένες μεθόδους (Politano-Leadbetter, Cohen, Gregoir), παρέχουν ποσοστά επιτυχίας μέχρι 98%. Σε περίπτωση αποτυχίας, λόγω στενώματος επιχειρείται νέα προσπάθεια. ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΗΡΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΓΝΑ - Συχνότερη στα κορίτσια (αναλογία προς αγόρια 10:1) Η συχνότερη αιτία ουρολοίμωξης Συναντάται στο 70% αυτών με λοίμωξη 30-50% αυτών με λοίμωξη παρουσιάζουν νεφρικές ουλές Συχνό εύρημα (40%) σε εμβρυϊκές υδρονεφρώσεις ΑΙΤΙΑ ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΗΡΙΚΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ Συγγενή αίτια Επίκτητα αίτια - Εξασθένηση τριγώνου - Προστατεκτομή Διπλός ουρητήρας Αφαίρεση ουρητηροκήλης Εκτοπος ουρητήρας - Σχάση ουρητηροκήλης Ουρητηροκήλη - Σχάση ουρητηρικού στομίου Εκκολπώματα κύστης Μετεμφύτευση ουρητήρα Βαλβίδες ουρήθρας ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΗΡΙΚΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ - Πρωτοπαθής παλινδρόμηση 4ου και 5% βαθμού Παλινδρόμηση οφειλόμενη σε ανατομική ανωμαλία Δευτεροπαθής συνεπεία υποκυστικού κωλύματος νευρογενή κύστη Αποτυχία της συντηρητικής θεραπεία (συχνές λοιμώξεις, επιμένουσα στο χρόνο ή επιδεινούμενη παλινδρόμηση)http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=151&Itemid=126

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια, θα ήθελα να μάθω το όνομα του γιατρού σου του παιδουρολόγου, γιατί η μικρή μου έχει παλινδρόμηση ούρων..δεν ξέρω ακόμα τον βαθμό και θα ήθελα μόλις πάρω τα αποτελέσματα να πάω σε έναν πιο εξειδικευμένο γιατρό!Ευχαριστώ

 

 

 

Γεια σας κορίτσια! Ο σύζυγος είναι γιατρός-μικροβιολόγος και συνεχώς μέχρι τον 1ο χρόνο του κάναμε εξετάσεις του Γιαννιού μου, οπότε σε κάποια φάση που έκανε υψηλό πυρετό, αλλά όπου δεν διαπιστώθηκε με ακρίβεια αν ήταν από ουρολοίμωξη ή από άλλη αιτία, του έκανε αντιβιόγραμμα και είδε την ανθεκτικότητα στο Septrin. Καλύτερα, πάντως που το αλλάξαμε γιατί η συγκεκριμένη αντιβίοση είναι πολύ ισχυρή. Η δόση πάντως αυξάνεται με την αύξηση των κιλών του παιδιού. Μη στηρίζεσαι πάντως και πολύ στους παιδιάτρους, γιατί μόνο γενικές γνώσεις έχουν για το συγκεκριμένο θέμα. Εμείς, ησυχάσαμε μόνο όταν επισκεφθήκαμε τον παιδουρολόγο, που μου τα εξήγησε εμένα όλα αναλυτικότατα και με ηρέμησε. Βικυ, διάβασα την ιστορία σου (αν δεν κάνω λάθος κάτι έβλεπες στον κόλπο της μικρής?). Με σωστή καθοδήγηση και εξετάσεις όλα θα πάνε καλά. Και εγώ έπαθα σοκ την πρώτη φορά και έχασα τον κόσμο, γιατί έβαζα με το μυαλό μου τα χειρότερα, γιατί έχω περάσει και άλλα άσχημα πολύ, αλλά τώρα όλα καλά. Ό, τι πληροφορία θέλετε από μένα, ευχαρίστως να βοηθήσω. ΦΙΛΙΑ!!! :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΕΜΑΣ Ο ΧΡΗΣΤΑΚΗΣ ΣΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΟΥΡΩΝ ΤΡΙΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ septrin.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
καλησπερα,θαθελα να ρωτησω,γονεις παιδιων με ΚΟΠ δευτερου η τριτου βαθμου,που εχουν κανει τα παιδια τους,την επεμβαση με deflux.Πηγαν ολα καλα,σταματησαν την χημειοπροφυλαξη και τελειωσε το προβλημα?Η κορη μου ειναι 8 χρονων και απο τα 3,5 που επαθε την πρωτη οξεια πυελονεφριτιδα,παιρνει αντιβιωση καθε βραδυ,την παρακολουθουσε γιατρος στο Αγ.Κυριακου.Τον Οκτωβριο του 2008 μετα την κυστεογραφια μαθαμε για την επεμβαση στο Αγ.Σοφια.Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μας βοηθησει γιατι αρχες Φεβρουαριου θα μπει η μικρη για να την κανει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

την κανατε τελικα;τι εγινε;

 

 

Εχουμε κι εμεις παλινδορμηση 2ου βαθμου(3,5μηνων κοριτσακι),στην μια πλευρα και μονο κατα την ουρηση.Θα παρουμε χημειοπροφυλαξη για ενα χρονο οποτε και θα επαναλαβουμε την κυστεογραφια.

Για το σπινθηρογραφημα δεν ξερω αν θα το κανουμε,θα δουμε,γιατι γινεται με ραδιενεργο ισοτοπο και δεν ειναι και τοσο αθωο.

 

Ανησυχω πολυ για την χημειοπροφυλαξη...δεν βλαπτει τον οργανισμο τοσο καιρο;Δεν πειραζει το συκωτι;Οταν καποτε την σταματησει,θα εχει πολυ εξασθενημενο ανοσοποιητικο;;;;Ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σας παρακαλω οποιος ξερει ας απαντηση σημερα καναμε υπερηχων νεφρων στον μπεμπη προληπτικα(ειναι 4 μηνων) και μας ειπαν οτι εχει διαταση του αριστερου νεφρου και κανει κατακρατηση ουρων θα κανουμε κυστεοουριθρογραφια.Παω να τρελαθω...πως γινεται αυτη η εξεταση ειναι επιπονη;θελουν να δουν αν κανει παλλινδρομηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας παρακαλω οποιος ξερει ας απαντηση σημερα καναμε υπερηχων νεφρων στον μπεμπη προληπτικα(ειναι 4 μηνων) και μας ειπαν οτι εχει διαταση του αριστερου νεφρου και κανει κατακρατηση ουρων θα κανουμε κυστεοουριθρογραφια.Παω να τρελαθω...πως γινεται αυτη η εξεταση ειναι επιπονη;θελουν να δουν αν κανει παλλινδρομηση

θα του κάνουν ένεση με ένα σκιαγραφικό υγρό και μετά από κάνα 2ωρο θα τον βάλουν σε ένα μηχάνημα σαν τομογράφο για να δουν την κύστη και πως έχει κατανεμηθεί το σκιαγραφικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εμεις καναμε κυστεογραφια υπερηχογραφικη χωρις ακτινοβολια και ειναι ελαχιστα επιπονη.

Στην Θεσσαλονικη.Στην Αθηνα δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο.

Ειχαμε παλινδορμηση 2ου βαθμου,παθαμε μια ουρλοιμωξη,οξεια πυελονεφριτιδα 3 μηνων.Πηραμε 6 μηνες χημειοπροφυλαξη,δυστυχως.Τωρα την σταματησαμε.

 

Υπερηχο νεφρων πως και κανατε;Προφανως το ειχατε δει απο τον Β επιπεδου;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ο μπεμπης γεννηθηκε με προωτιαιο επαρμα και μας ειχε πει ο παιδιατρος οτι απο μελετες τα παιδια που γεννιουνται με αυτο μπορει να εχουν η να παρουσιασουν καποιο προβλημα στα νεφρα και να κανουμε μεχρι 6 μηνων ενα υπερηχο.Στα υπερηχογραφηματα προ τοκετου ολα ηταν φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως από την εμπειρία μου θα σας πω οτι η κυστογραφία ειναι πολύ επώδυνη για το παιδί. Μπαίνει καθετήρας οπότε είναι πολύ δύσκολο. Και ειδικά στα αγοράκια. Εμένα ο μικρός μου ουρλιαζε και χτυπιόταν κάθε φορά. Και το κακό είναι ότι χρειάζεταιτρεις με τέσσερις φορές να γίνει αυτή η εξέταση μέχρι να σιγουρευτει ο γιατρός ότι τέλειωσε η παλλινδρόμηση

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μας εμπειρια δεν ηταν καθολου επωδυνη.

Μαρια,αφου εισαι απο Θεσνικη,πως και δεν πηγατε στην κυρια που κανει υπερηχογραφικη κυστεογραφια ;

Επισης,εξαρταται απο τον βαθμο της παλινδρομησης,το ποσες φορες θα επαναληφθει.Εμεις καναμε μια φορα,και μαλλον δεν θα ξανακανουμε.Αναλογως αν ξαναπαθουμε ουρολοιμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτην πήγαμε. Αλλά πάλι μπαίνει καθετήρας. Ελέγχεις κάθε χρόνο για να δεις αν έχει περάσει. Ο μικρός μου από ενος έτους που το ανακαλυψαμε ξεκίνησε μέχρι τα πέντε που του πέρασε εντελώς. Χρειάζονται δύο αρνητικές κυστεογραφίες για να είναι σίγουροι οι γιατροί. Οπότε υπολόγισε, δύο αυτές και μία στην αρχή που το βρήκαμε, γίνονται σίγουρα τρεις. Και κάναμε και ενδιάμεσα άλλη μια και μια DMSA.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτην πήγαμε. Αλλά πάλι μπαίνει καθετήρας. Ελέγχεις κάθε χρόνο για να δεις αν έχει περάσει. Ο μικρός μου από ενος έτους που το ανακαλυψαμε ξεκίνησε μέχρι τα πέντε που του πέρασε εντελώς. Χρειάζονται δύο αρνητικές κυστεογραφίες για να είναι σίγουροι οι γιατροί. Οπότε υπολόγισε, δύο αυτές και μία στην αρχή που το βρήκαμε, γίνονται σίγουρα τρεις. Και κάναμε και ενδιάμεσα άλλη μια και μια DMSA.

μήπως εννοείς κυστεοσκόπηση?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τι καναμε εμεις. Παθαμε οξεια πυελονεφριτιδα πριν 1.5 χρονο και ειδανε ελαφρια διαταση δεξιου νεφρου. Μας προτιναν να κανουμε αυτη την εξεταση. Επιλεξαμε να ΜΗΝ την κανουμε και να ελεγχουμε για ουρολοιμωξη καθε 15 μερες. Μετα καθε μηνα, μετα καθε διμηνο κ.ο.κ. Επισης δεν πηραμε προληπτικα αντιβιωση και απλα προσεχαμε πολυ μεχρι να ξαναχτυπησει. Ειχαμε πει οτι αν ξαναπαθει θα κανουμε την εξεταση, αλλα μεχρι να ξαναγινει δεν θα της διναμε ουτε φαρμακα ουτε θα την βαζαμε σε ραδιοισσοτοπα 2 χρονων παιδι. 1,5 χρονο μετα δεν εχει παθει τπτ και θα κανουμε ενα προληπτικο υπερηχο μονο σε κανα 2 βδομαδες.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τι καναμε εμεις. Παθαμε οξεια πυελονεφριτιδα πριν 1.5 χρονο και ειδανε ελαφρια διαταση δεξιου νεφρου. Μας προτιναν να κανουμε αυτη την εξεταση. Επιλεξαμε να ΜΗΝ την κανουμε και να ελεγχουμε για ουρολοιμωξη καθε 15 μερες. Μετα καθε μηνα, μετα καθε διμηνο κ.ο.κ. Επισης δεν πηραμε προληπτικα αντιβιωση και απλα προσεχαμε πολυ μεχρι να ξαναχτυπησει. Ειχαμε πει οτι αν ξαναπαθει θα κανουμε την εξεταση, αλλα μεχρι να ξαναγινει δεν θα της διναμε ουτε φαρμακα ουτε θα την βαζαμε σε ραδιοισσοτοπα 2 χρονων παιδι. 1,5 χρονο μετα δεν εχει παθει τπτ και θα κανουμε ενα προληπτικο υπερηχο μονο σε κανα 2 βδομαδες.........

 

πόσο χρονων-μηνων παθαρε την ουρολοιμωξη;

κι εμεις το σκεφτηκαμε αυτο,αλλά η απαντηση ολων ηταν ότι αν φτασει να ξανακανει ουρολοιμωξη,η ζημια στα νεφρα μπορει να εχει γινει ηδη...και τα νεφρα δεν ρισκαρονται...

Την κυστεογραφια την καναμε χωρις ισοτοπα εμεις,υπερηχογραφικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

8 μηνών ο μπέμπης μας και πάθαμε ουρολοίμωξη. Μετά απο κυστεογραφία διαπιστώσαμε ότι εχει παλινδρόμηση 3ου βαθμού. Είδαμε τον κ. Μιχαήλ παιδοουρολόγο ο οποίος μας είπε ότι είναι κατά της χημειοπροφύλαξης.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς με όσα είχαμε διαβάσει είμασταν κατά, αλλά η παιδιατρος μας μας έλεγε να κάνουμε χημειοπροφύλαξη για 2 χρόνια, έτσι αποφασίσαμε να δουμε τον κ. Μιχαήλ για μια 2η γνώμη απο κάποιον πιο ειδικό απο την παιδίατρο. Επίσης μας είπε (ο κ.Μιχαήλ) ότι εάν κάνει ουρολοίμωξη θα έχουμε κάποιο σύμπτωμα, το λέω για τις ασυμπτωματικές ουρολοιμώξεις, μπορεί να μην είναι υψηλός πυρετός αλλά δεν θα έχει όρεξη για φαγητό κ.α.

 

Εάν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να την μοιραζόσασταν μαζί μου, με ενδιαφέρει περισσότερο στην αντιμετώπιση σε βάθος χρόνου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...