Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορθοδοντική θεραπεία (παιδιά) & κόστος


Recommended Posts

προκειται να ξεκινησω ορθοδοντικη θεραπεια στο παιδι μου 7 ετων η οποια θα διαρκεσει μεχρι την ΣΤ΄δημοτικου, θα κοστισει περιπου 4000 ευρω..σε ιδιωτη ορθοδοντικο,το παιδι ειναι ασφαλισμενο στον οαεε γνωριζει καποιος αν μπορω να παρω καποια χρηματα απο το ταμειο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προκειται να ξεκινησω ορθοδοντικη θεραπεια στο παιδι μου 7 ετων η οποια θα διαρκεσει μεχρι την ΣΤ΄δημοτικου, θα κοστισει περιπου 4000 ευρω..σε ιδιωτη ορθοδοντικο,το παιδι ειναι ασφαλισμενο στον οαεε γνωριζει καποιος αν μπορω να παρω καποια χρηματα απο το ταμειο;

 

Καλημέρα! Είχα αντίστοιχο θέμα και δεν υπήρχε οικονομική δυνατότητα για ιδιώτη. Οπότε είχα 2 επιλογές. ή θα άφηνα το παιδί με πεταχτά δόντια ή που θα πήγαινα μέσω του του ταμείου μου (ΙΚΑ). Κατάφερα με κόπους και βάσανα να κλείσω ραντεβού μέσω ΙΚΑ και από τότε τον παρακολουθεί παιδορθοδοντικός κάθε μήνα, φόρεσε μασελάκι και στο επόμενο ραντεβού θα του φορέσει κανονικά σιδεράκια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη και ο γιατρός είναι πολύ κατατοπιστικός και εξαιρετικός με το παιδί. Τώρα που είμαστε όλοι ΕΟΠΥΥ πάρε τηλέφωνο σε ένα από αυτά τα πενταψήφια να βρεις ραντεβού, αλλά φρόντιζε να παίρνεις από τις 7 το πρωί γιατί κλείνονται αμέσως. Από τη στιγμή που θα καταφέρεις να βρεις το πρώτο ραντεβού μετά δεν έχεις πρόβλημα, μπαίνεις αυτόματα σε σειρά. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλημέρα! Είχα αντίστοιχο θέμα και δεν υπήρχε οικονομική δυνατότητα για ιδιώτη. Οπότε είχα 2 επιλογές. ή θα άφηνα το παιδί με πεταχτά δόντια ή που θα πήγαινα μέσω του του ταμείου μου (ΙΚΑ). Κατάφερα με κόπους και βάσανα να κλείσω ραντεβού μέσω ΙΚΑ και από τότε τον παρακολουθεί παιδορθοδοντικός κάθε μήνα, φόρεσε μασελάκι και στο επόμενο ραντεβού θα του φορέσει κανονικά σιδεράκια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη και ο γιατρός είναι πολύ κατατοπιστικός και εξαιρετικός με το παιδί. Τώρα που είμαστε όλοι ΕΟΠΥΥ πάρε τηλέφωνο σε ένα από αυτά τα πενταψήφια να βρεις ραντεβού, αλλά φρόντιζε να παίρνεις από τις 7 το πρωί γιατί κλείνονται αμέσως. Από τη στιγμή που θα καταφέρεις να βρεις το πρώτο ραντεβού μετά δεν έχεις πρόβλημα, μπαίνεις αυτόματα σε σειρά. Καλή επιτυχία!

 

Γειά σας. Μήπως κάποια μανούλα ξέρει αν υπάρχει ορθοδοντικός του ΕΟΠΥΥ στη Θεσσαλονίκη και έχει εμπειρία?Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μήπως κάποια μανούλα ξέρει αν υπάρχει ορθοδοντικός του ΕΟΠΥΥ στη Θεσσαλονίκη και έχει εμπειρία?Σας ευχαριστώ![/QU

 

Εχεις ψάξει στην Οδοντιατρική Σχολή του ΑΠΘ μήπως κάνεις τη δουλειά σου? Εγώ εργάζομαι στην Οδοντιατρική στην Αθήνα και κάνουν τα πάντα σε ό,τι αφορά τα δόντια και σε παιδιά και σε ενήλικες. Εγώ έβαλα σιδεράκια εδώ μέσα στη σχολή πριν λίγες μέρες και η δουλειά είναι άψογη και με σαφώς λιγότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

προκειται να ξεκινησω ορθοδοντικη θεραπεια στο παιδι μου 7 ετων η οποια θα διαρκεσει μεχρι την ΣΤ΄δημοτικου, θα κοστισει περιπου 4000 ευρω..σε ιδιωτη ορθοδοντικο,το παιδι ειναι ασφαλισμενο στον οαεε γνωριζει καποιος αν μπορω να παρω καποια χρηματα απο το ταμειο;

 

Δεν ξερω τι θεμα εχετε...αλλα το ποσο μου φαινεται τραγικα τεραστιο... εγω πηγα 3 παιδια και στοιχισε και για τα 3 παιδι 2600....οποτε τα 4000 για ενα παιδι ... :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Linav σε ευχαριστώ όμως το έψαξα ήδη και το κόστος είναι 1500 ευρώ που τα θέλουνε μάλιστα προκαταβολικά!Συν το γεγονός ότι πρέπει να πηγαίνεις πρωί και άρα να χάνουνε τα παιδιά σχολείο.

Αφροδίτη που βρήκες τόσο φθηνή θεραπεία? Έχω και εγώ τρία παιδιά οπότε καταλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Linav σε ευχαριστώ όμως το έψαξα ήδη και το κόστος είναι 1500 ευρώ που τα θέλουνε μάλιστα προκαταβολικά!Συν το γεγονός ότι πρέπει να πηγαίνεις πρωί και άρα να χάνουνε τα παιδιά σχολείο.

Αφροδίτη που βρήκες τόσο φθηνή θεραπεία? Έχω και εγώ τρία παιδιά οπότε καταλαβαίνεις!

Καλημερα!Αλλα στον εοππυ ζητανε και χρηματα;Παντως ξερω οτι κανουν καλη δουλεια!Για τη Θεσσαλονικη ξερω οτι εχει ορθοδοντικο στο ΙΚΑ Φοινικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Αλλα στον εοππυ ζητανε και χρηματα;Παντως ξερω οτι κανουν καλη δουλεια!Για τη Θεσσαλονικη ξερω οτι εχει ορθοδοντικο στο ΙΚΑ Φοινικα.

 

Τα 1500 ευρώ τα ζητάει η οδοντιατρική σχολή αν πας εκεί. Για τον ΕΟΠΠΥ δεν ξέρω αν και πόσα ζητάνε. Αυτό για τον Φοίνικα το άκουσα και εγώ? Μήπως ξέρεις πως μπορώ να κλείσω ραντεβού ή άλλες λεπτομέρειες? Πχ αν είναι συνεπής στα ραντεβού αν κάνουν καλή δουλειά κτλ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θεμα εχετε...αλλα το ποσο μου φαινεται τραγικα τεραστιο... εγω πηγα 3 παιδια και στοιχισε και για τα 3 παιδι 2600....οποτε τα 4000 για ενα παιδι ... :/

 

Σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ... αλλα επειδη συζηταμε πολλες φορες με τον ορθοδοντικο και μας εχει αναφερει πως καποιοι συναδελφοι του προσπαθουν γενικα να πιασουν κωλο..και κανουν διαφορα (οπως πχ απ την αρχη καποιοι βαζουν ολη την θεραπεια μαζι..ενω αναλογα το παιδι μπορει να κανει μεγαλη δουλεια τα μασελακια και να μην χρειασουν πχ σιδερακια...αλλα αυτοι τα εχουν παρει τα λεφτα και δεν τους νοιαζει κ.α. πολλα)

 

Να διευκρινισω επισης οτι η μικρη ειχε το μικροτερο προβληματακι (ειχε μονο κενο στα δοντακια και θελαμε να το κλεισουμε λιγο...οποτε και να μην εκανε τιποτα δεν ειχε θεμα..αν θελαμε βαζαμε μασελακι..και φορεσε μονο 1 μασελακι πανω...οποτε το ποσο το 2600 ηταν πιο πολυ για τις αλλες 2) .Στην μεγαλη ειχαν αρχισει να πετανε τα δοντια τα πανω προς τα εξω (σαν κουνελι) και οταν εκλεινε το στομα η πανω γναθος με την κατω ειχαν πανω απο 1 εκατοστο διαφορα . Η μεσαια εχει μεγαλα δοντια και μικρο κενο..οποτε επρεπε να ανοιξουμε γναθο και να δουμε αν θα χωρεσουν τα δοντια για να ισιωσουν.

Η μεσαια θεωρουσε οτι ειχε το πιο μεγαλο προβλημα..και η μεγαλη ηταν το αμεσως επομενο σοβαρο προβλημα.

Φορανε μασελακια απ τον Ιουλιο και η μικρη τελειωσε ..οι αλλες δυο εχουν ακομα μελλον αλλα οπως φαινεται εχουν ξεφυγει το κινδυνο για τα σιδερακια .( και δεν ξεκινησαν μικρες...αλλα η μεγαλη 11 και ο μικρες 9)

Νομιζω οτι αξιζει να το ψαξεις λιγο ακομα.

 

Επισης κατι αλλο που δεν γνωριζουμε (εγω δυστυχως οταν το εμαθα ηταν αργα ..ειχαμε ηδη ξεκινησει) ειναι οτι μια κοπελα παει το γιο της καπου και δεν πληρωνει τιποτα ( δεν ξερω τι ταμειο εχουν...αλλα τοτε ο αντρας της ηταν αποθηκαριος σ ενα σουπερ μαρκετ..και τωρα ειναι και οι 2 ανεργοι.

Ειναι ορθοντικος συμβεβλημενος και τα εξοδα καλυμενα απ το ταμειο...οποτε για ψαξ το πιο πολυ ..ειτε ιδιωτικα (πολλα τα λεφτα) ειτε με ασφαλειες

 

Ρωτησε τον επισης αυτα τα 4000 χιλ τι καλυπτουν και πως ειναι σιγουρος πχ (αν εχει βαλει σιδερακια και μεσα στην τιμη ) οτι οντως θα χρειαστει το παιδι

 

..και μην ξεχναμε οτι οντως μπορει τελικα τοπαιδι να χρειαζεται μεγαλη θεραπεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Αλλα στον εοππυ ζητανε και χρηματα;Παντως ξερω οτι κανουν καλη δουλεια!Για τη Θεσσαλονικη ξερω οτι εχει ορθοδοντικο στο ΙΚΑ Φοινικα.

Θα παρεις στο 19400 η στο αλλο πενταψηφιο και θα κλεισεις ραντεβου.Εγω εκλεισα εχθες για 2 μηνες μετα αλλα δεν πειραζει.Μου εχουν πει γονεις οτι κανουν καλη δουλεια και ξερω παιδια που ειχαν καλο αποτελεσμα.Ρωτησα και εκει και θελει στο πρωτο ραντεβου πανοραμικη δοντιων.Το τηλ. του Φοινικα ειναι 472796 αλλα δεν κλεινουν ραντεβου.Καλημερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα παρεις στο 19400 η στο αλλο πενταψηφιο και θα κλεισεις ραντεβου.Εγω εκλεισα εχθες για 2 μηνες μετα αλλα δεν πειραζει.Μου εχουν πει γονεις οτι κανουν καλη δουλεια και ξερω παιδια που ειχαν καλο αποτελεσμα.Ρωτησα και εκει και θελει στο πρωτο ραντεβου πανοραμικη δοντιων.Το τηλ. του Φοινικα ειναι 472796 αλλα δεν κλεινουν ραντεβου.Καλημερα

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Θα πάρω και εγώ τηλέφωνο και θα σας ενημερώσω τι έγινε μήπως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος. Να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή πήρα τηλέφωνο να ενημερώσω και για όποιον άλλο ενδιαφέρεται. Πρέπει πρώτα να κλείσεις ραντεβού με παιδοοδοντίατρο του ΕΟΠΠΥ προκειμένου να σου δώσει παραπεμπτικό αλλιώς δεν θα σε δεχτεί ο ορθοδοντικός. Ενδεικτικά σας λέω ότι έκλεισα ραντεβού σήμερα για 30/4 στην Πύλη Αξιου για παιδοδοντίατρο και 30/5 για ορθοδοντικό. Άντε να δούμε γιατί σε ιδιώτη κάτω από 4000 με 5000 για τα 2 παιδιά δεν το βλέπω. Και έχω και την μικρή που ακολουθεί....

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι σε ορθοδοντικό πηγαίνουν τα παιδιά όταν έχουν βγάλει όλα τα μόνιμα δόντια, δηλαδή μετά τα 12 ή 13. Κάνω λάθος;

 

Απ΄ότι έχω καταλάβει (μετά από 5 ορθοδοντικούς που επισκέφτηκα...) υπάρχουν διαφόρων ειδών ορθοδοντικά προβλήματα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί ένα παιδάκι να χρειαστεί θεραπεία και 6 και 7 χρονών. Αυτό όμως το εντοπίζει ο οδοντίατρος και στο λέει. Εμένα ας πούμε η μια κόρη μου αν τη δεις δεν πάει το μυαλό σου ότι μπορεί να χρειαστεί ορθοδοντικό. Όμως έχει ένα θέμα που πρέπει τώρα να ξεκινήσει να διορθώνεται. Οπότε όταν πας στον οδοντίατρο για τσεκ απ τον ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι σε ορθοδοντικό πηγαίνουν τα παιδιά όταν έχουν βγάλει όλα τα μόνιμα δόντια, δηλαδή μετά τα 12 ή 13. Κάνω λάθος;

 

Καλο ειναι ειδικα τα κοριτσια αν χρειαζονται σιδερακια να τα βαζουν μετα τα 12-13 (λογια ορθοδοντικου)

Εαν ομως θελουν να φτιαξουν καποιο προβλημα με μασελακια..καλο ειναι να ξεκινουν αφου βγουν καλα τα πρωτα μονιμα δοντια (δλδ σιγουρα οχι πριν τα 7-:cool: ..δεν χρειαζεται να βγουν ολα τα μονιμα πχ οι κυνοδοντες κατεβαινουν πειρπου στα 11-12 και τοτε ειναι αργα για να φτιαξουν αλλα προβληματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μόλις μίλησα με ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει διαθέσιμο ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ μόνο στην Αθήνα, πουθενά αλλού !

 

μηπως ρωτησες απο πια ηλικια μπορουν να ξεκινησουν θεραπεια?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως ρωτησες απο πια ηλικια μπορουν να ξεκινησουν θεραπεια?

 

Βρε κορίτσια αφού εγώ έκλεισα ραντεβού στη Θεσσαλονίκη!Έχει και εδώ ένα και μοναδικό στο Φοίνικα.

Δεν υπάρχει κανόνας για την ηλικία έναρξης της θεραπείας. Εξαρτάται από το πρόβλημα. Όμως θέλουν πρώτα παραπεμπτικό από παιδοοδοντίατρο του ΕΟΠΠΥ ο οποίος υποτίθεται ότι θα κρίνει αν το παιδί χρήζει θεραπείας:wink:

Link to comment
Share on other sites

ο μεγαλος μου πηγε προσφατα στο οδοντιατρικο του εοππυ για σφραγισματα.οτι χρειαζεται ορθοδοντικο πρεπει να του το πω εγω?δεν πρεπει απο μονος του να το πει?(ειναι φως φαναρι στον γιο μου)

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο μεγαλος μου πηγε προσφατα στο οδοντιατρικο του εοππυ για σφραγισματα.οτι χρειαζεται ορθοδοντικο πρεπει να του το πω εγω?δεν πρεπει απο μονος του να το πει?(ειναι φως φαναρι στον γιο μου)

 

Αν κατάλαβα σωστά από τα τικεράκια σου ο μικρός σου είναι πολύ πολύ μικρούλης. Είναι 3μιση ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά. Διότι σε καμμία περίπτωση δεν κάνεις ορθοδοντική θεραπεία τόσο μικρός. Εκτός και αν είναι μεγαλύτερος αλλά και πάλι θεώρησε ο οδοντίατρος ότι το θέμα του δεν είναι του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά από τα τικεράκια σου ο μικρός σου είναι πολύ πολύ μικρούλης. Είναι 3μιση ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά. Διότι σε καμμία περίπτωση δεν κάνεις ορθοδοντική θεραπεία τόσο μικρός. Εκτός και αν είναι μεγαλύτερος αλλά και πάλι θεώρησε ο οδοντίατρος ότι το θέμα του δεν είναι του παρόντος.

 

ο μεγαλος μου εκλεισε τα 9.3 εχω αλλα δεν χωρουσαν τα τικερακια!!:oops:

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα εοππυ.οσα παιδια ειναι 9-13 τα βλεπει κατευθειαν ορθοδοντικος.αν ειναι μικροτερο αποφασιζει ο οδοντιατρος αν χρειαζεται να παει σε ορθοδοντικο

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και η πλάκα είναι ότι ο ΕΟΠΠΥ καλύπτει ορθοδοντική θεραπεία σε παιδιά μόνο μέχρι 13 ετών! Τι να πω! Λες και μετά ισιώνουν από μόνα τους τα δόντια!

απ οτι εχω καταλαβει να ξεκινησουν μεχρι τα 13 κ οσο τους παρει

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα εοππυ.οσα παιδια ειναι 9-13 τα βλεπει κατευθειαν ορθοδοντικος.αν ειναι μικροτερο αποφασιζει ο οδοντιατρος αν χρειαζεται να παει σε ορθοδοντικο

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Εμένα η κοπέλα από αυτούς τους πενταψήφιους που παίρνεις για να κλείσεις ραντεβού μου το είπε ότι πρέπει να έχω γνωμάτευση. Βρε λέτε να μην τρέχω τζάμπα και στον οδοντίατρο?Γιατί ειναι και πολύ μακριά μου και στο ΙΚΑ γίνεται χαμός. Σε ποιό τηλέφωνο παίρνεις τον ΕΟΠΠΥ για τέτοιου είδους πληροφορίες?σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...