Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

δε με πειράζει η αντιβίωση!οτιδήποτε αρκεί να είναι καλά το παιδί.ουφ!μακάρι να πάνε όλα καλά!ο όρχις μας βέβαια είναι αρκετά ψηλά οπότε δεν ξέρω αν θα έχει καλό μέγεθος ή ποιότητα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα σας

τετάρτη μπαίνουμε κι εμείς χειρουργείο και έχω αγχωθεί τρομερά. ελπίζω όλα να πάνε καλά. θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα

1την επόμενη της επέμβασης χρειάστηκε να το εξετάσει ο παιδοχειρούργος?

2. πήραν αντιβίωση τα μικρά σας? αν ναι, για πόσες μέρες? χρειάστηκε να πάτε μετά απο κάποιες μέρες στον παιδοχειρούργο για να ελέγξει το μικρό και να κόψει την αντιβίωση? ή πήρατε εξιτήριο και δε χρειαστηκε καμία περαιτέρω επίσκεψη στον παιδοχειρούργο?

3. αν υποθέσουμε ότι ό όρχις τοποθετείται στο όσχεο χρειάζονται εξετάσεις μετά απο καιρό για να διαπιστωθεί αν όντως δουλεύει και μεγαλώνει σωστά?

οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν αφάνταστα παιδιά!

1. ναι

2. δεν ξερω αν πηρε ενδοφλεβια γιατι ειχε ορο

3. αν γινει ορχεοπηξια ο ορχις δεν εχει κανενα προβλημα και δεν ξαναανεβαινει οπως συμβαινει σε πολλες περιπτωσεις

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς, δεν χρειάστηκε να τον δει παιδοχειρούργος.

Μόνο είδε την ουλή του χειρουργείου η παιδίατρος, προληπτικά, με δική μας πρωτοβουλία.

Αντιβίωση, δεν πήρε.

Τώρα, στον ορό τι είχανε, δεν ξέρω να σου πω.

Και όσον αφορά το τρίτο ερώτημα, δεν μας είπανε κάτι για εξετάσεις..

ΜΗΝ αγχώνεσαι και καλή επιτυχία από τα βάθη της καρδιάς μας, Κατερίνα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κάναμε λοιπόν προχθές κι εμείς την επέμβαση..!

 

η δική μας περίπτωση, όπως αποδείχτηκε στο χειρουργείο ήταν ενδομήτρια συστροφή όρχεος. απ΄ότι κατάλαβα δηλαδή, ο όρχις του παιδιού ήταν στο σακουλάκι αλλά κάποια στιγμή όταν ήμουν έγκυος έπαθε συστροφή και νεκρώθηκε.

η γιατρός που μας έκανε τους υπέρηχους έβλεπε τον όρχι ενδοκοιλιακά ο παιδοχειρούργος μας όμως ήταν πάντα δύσπιστος με τους υπέρηχους γιατί κάτι ψηλαφούσε στο σακουλάκι και είχε την υποψια για ενδομήτρια συστροφή.μας έλεγε όμως οτι σίγουροι θα είμαστε μόνο στο χειρουργείο.

 

τελικά επιβεβαιώθηκε ο χειρούργος :στην κοιλιά δεν υπήρχε ορχις. ήταν στο σακουλάκι νεκρωμένος και είχε ατροφήσει. έγινε ταυτόχρονα καθήλωση του γερού όρχι και προς το παρόν τέλος οι επεμβάσεις.

 

το παιδί συνήλθε γρήγορα μετά ,είχαμε γκρίνια μόνο για 4-5 ώρες και μετά όλα καλά. είχε ορό για ένα απόγευμα περίπου και τώρα θα παίρνουμε αντιβιωση για λίγες μέρες και θα προσέχουμε την τομή στην αλλαγή της πάνας.

α!ευχαριστώ πολύ όλους εσάς που μπαίνατε στον κόπο να μου απαντάτε όταν ήμουν τρελλαμένη απο την αγωνία μου. το πόσο με βοηθήσατε δε λέγεται!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Κατερίνα!!

Χαίρομαι πολύ για εσάς!

Αύριο θα κλείσω νέο ρααντεβού για καθήλωση του μοναδικού πλέον όρχι.

Άντε να τελειώνουμε..

 

ευχαριστώ πολύ! με το καλό να κάνετε κι εσείς την καθήλωση!δεν κρατάει πολύ η διαδικασία απ' ότι κατάλαβα και είναι αρκετά απλό! σ'εμάς βγήκαν , μας ενημέρωσαν για τον ατροφικό όρχι μας πήραν την έγκριση για να κάνουν την καθήλωση και σε περίπου μισή ώρα είχαν φέρει το παιδί στο δωμάτιο και όλα καλά!

με το καλό να την κάνετε κι εσεις!όλα καλά θα πάνε!

ενημέρωνε μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έχουμε ξαναπεί..

Πρέπει να γίνει και μάλιστα όσο μικρότερος τόσο καλύτερα.

Μετά τα 2 του χρόνια, θα θυμάται πολλά.

Κανένα παιδί δεν του αξίζει..

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί..

Πρέπει να γίνει και μάλιστα όσο μικρότερος τόσο καλύτερα.

Μετά τα 2 του χρόνια, θα θυμάται πολλά.

Κανένα παιδί δεν του αξίζει..

 

συμφωνώ!κι εμείς προσπαθήσαμε να κάνουμε την επέμβαση όσο το δυνατό γρηγορότερα.όσο για τη φίμωση, κι εμέίς δεν έχουμε λύσει το θέμα ακόμα . μας είπε βέβαια ο παιδοχειρούργος ότι πάμε καλά αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται να γίνει κάτι αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

τα ειπαμε..το 4η φορα μεσα στο Παιδων σκεφτομαι..ουφφφφφφ

θα περάσει καλέ κι αυτό!η διαδικασία αυτή της καθήλωσης δεν κράτησε πολύ και είναι απλή όπως μας είπε ο παιδοχειρούργος. όλα καλά θα πάνε, να τελειώνει κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, την Τετάρτη κλείσαμε ραντεβού για την καθήλωση.

Πίστεύω να πάνε όλα καλά σαν την πρώτη φορά και σε 3 ωρίτσες να είμαστε ξανά όλοι σπίτι μας, σαν οικογένεια.

Για την καθήλωση που ρώτησα, μου είπε ότι αναλόγως το τι θα κρίνει ο παιδοχειρούργος, θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά, την Τετάρτη κλείσαμε ραντεβού για την καθήλωση.

Πίστεύω να πάνε όλα καλά σαν την πρώτη φορά και σε 3 ωρίτσες να είμαστε ξανά όλοι σπίτι μας, σαν οικογένεια.

Για την καθήλωση που ρώτησα, μου είπε ότι αναλόγως το τι θα κρίνει ο παιδοχειρούργος, θα γίνει.

μπράβο γιάννη!με το καλό να πάτε και όλα θα πάνε μια χαρά!

 

σε μας δεν κράτησε πολύ ώρα η διαδικασία !

 

εύχομαι τα καλύτερα για το μικρό σου!περιμένουμε νέα σας!

Link to comment
Share on other sites

γαζα και λιγο μπεταντιν δεν ειχαμε και πριν, δε θυμαμαι και καλα πια, αλλα τιποτα το τρομερο, να μη το βρεξει για λιγες μερες και τελος, μην ανησυχεις

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...