Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοντεύω να τρελαθώ!

Τόσον καιρό πίστευα πως όλα πήγαιναν καλά και τώρα διάβασα και αυτά στο φόρουμ και παλάβοσα.Το αγοράκι μου είναι 5,5 χρόνων και αναρωτιέμαι καλά κανένας δεν βρέθηκε από τους γιατρούς που το παρακολουθούν να μου πει κάτι να ανησυχήσω νωρίτερα?

¨Οταν γεννήθηκε το παρακολουθούσαμε και ο γιατρός μου είπε μην ανησυχείς θα το βλέπω κάθε εξάμηνο για 4 φορές και θα σου πω τι θα κάνουμε αν δεν κατέβει . Μου είπε πως τελικά δεν έχει κρυψορχία το παιδί πως να το , το πιάνουμε απλά είναι λίγο πιο πάνω κλπ. Να ησυχάσω γιατρέ? Ναι μου λέει να ξεχάσεις το θέμα και εγώ τώρα έχω ενοχές γιατί το άφησα τόσο.

Ούτε υπέρηχο δεν μου είπαν να κάνω από σας τα μαθαίνω κι εγώ.

Σήμερα κιόλας θα πάμε για νέα εξέταση και θα ζητήσω να του κάνουν υπέρηχο για να δούμε την πραγματική κατάσταση και να μην αγχώνομαι άδικα γιατί η αλήθεια είναι πως το πιάνω το μπαλάκι που όλο δραπετεύει όμως μέσα στο σακουλάκι του δεν είναι και από αυτά που διάβασα είναι μάλλον κακό. Ξέρει κανείς να μου πει κάτι υπεύθυνο παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητή jennygeorge1994

 

Η διάκριση ανελκόμενου όρχι και κρυψορχίας είναι κλινική και πολύ σημαντική για την εξέλιξη του πολύτιμου αυτού αδένα.

Εάν κατά την ψηλάφηση βρίσκεται άνετα στο όσχεο και για λίγο τραβιέται προς τα πάνω αυτό συνιστά φυσιολογικό κρεμαστήριο αντανακλαστικό και δεν γεννά ανησυχία.

Σε διαφορετική περίπτωση και αν ο όρχις βρίσκεται πάντα έξω από το όσχεο και μέσα στο βουβωνικό κανάλι τότε πρόκειται για αληθή κρυψορχία και διορθώνεται εύκολα σε ημερήσια νοσηλεία.

 

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με τα αποτελέσματα του υπερήχου.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να ρωτήσω κάτι, εμείς έχουμε κρυψορχία του δεξιού όρχι αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας το έχουμε αφήσει μέχρι να τελειώσουμε με αυτό το θέμα. πιστεύουμε μέχρι τον φεβρουαριο να μπορέσουμε να ασχοληθούμε με την κρυψορχία.το μωρό είναι ήδη 17 μηνών(γεννήθηκε πρόωρος 32εβ) έχουμε χρονο ώστε να σωθεί ο όρχις η θα τον χάσουμε?(τον όρχι τον έχει ψηλαφίσει και παιδοχειρουργός και η παιδίατρος και είχαμε κάνει υπέρηχο στο παίδων πριν τον πάρουμε σπίτι από την θερμοκοιτίδα και τον είδαμε να ανεβοκατεβαίνει.) απλά διαβάζω ολα αυτά και ανησύχησα πάρα πολύ.αν μπορούσε ο κύριος Μαρινόπουλος να μου απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων!!!!!!!! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, εμείς έχουμε κρυψορχία του δεξιού όρχι αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας το έχουμε αφήσει μέχρι να τελειώσουμε με αυτό το θέμα.

 

Αγαπητή dwraki

 

Η δεξιά κρυψορχία είναι η συχνότερη. Είναι σωστό να διορθώνεται τους πρώτους 6 μήνες διότι έρευνες απέδειξαν ότι οι μικροσκοπικές αλλοιώσεις είναι μη αναστρέψιμες ήδη από την ηλικία αυτή. Επίσης ο όρχις χρειάζεται σταθεροποίηση ώστε να προφυλαχθεί από πιθανή συστροφή. Η επέμβαση στην ηλικία του γιού σας γίνεται σε ημερήσια νοσηλεία χωρίς παραμονή στην κλινική περισσότερο από 3 ώρες μετεγχειρητικά. Η απαραίτητη αναισθησία απαιτεί μια καλή γενική κατάσταση του αναπνευστικού του παιδιού. Εάν επιθυμείτε περισσότερες πληροφορίες για τον προγραμματισμό επικοινωνήστε σε ένα από τα παρακάτω τηλέφωνα ή email.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή dwraki

 

Η δεξιά κρυψορχία είναι η συχνότερη. Είναι σωστό να διορθώνεται τους πρώτους 6 μήνες διότι έρευνες απέδειξαν ότι οι μικροσκοπικές αλλοιώσεις είναι μη αναστρέψιμες ήδη από την ηλικία αυτή. Επίσης ο όρχις χρειάζεται σταθεροποίηση ώστε να προφυλαχθεί από πιθανή συστροφή. Η επέμβαση στην ηλικία του γιού σας γίνεται σε ημερήσια νοσηλεία χωρίς παραμονή στην κλινική περισσότερο από 3 ώρες μετεγχειρητικά. Η απαραίτητη αναισθησία απαιτεί μια καλή γενική κατάσταση του αναπνευστικού του παιδιού. Εάν επιθυμείτε περισσότερες πληροφορίες για τον προγραμματισμό επικοινωνήστε σε ένα από τα παρακάτω τηλέφωνα ή email.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

 

σας ευχαριστω παρα πολυ.

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ανακαλύψαμε, ότι ο ένας όρχις που έχει μείνει πλέον, είναι ανασπόμενος.

Εδώ και μία βδομάδα που το παρατηρώ, είναι πολύ χαμηλά στον βουβωνικό πόρο και μόλις πιέσεις ελαφρά με την παλάμη σου δεξιά από το πουλάκι του, κατεβαίνει και εμφανίζεται πολύ καθαρά.

Αν δεν πιέσεις εκείνο το σημείο, το ψηλαφείς και πάλι καθαρά, αλλά λίγο πιο ψηλά.

Ο χειρούργος που μας εγχείρισε(μέχρι τότε δεν ήταν ανασπόμενος), μας είχε πει να τον καθηλώσουμε σε εένα χρόνο μετά τη ν εγχείρηση που κάναμε και αφαιρέσαμε τον αριστερό.

Σκέφτομαι από δευτέρα να τον καλέσω να του πω τις εξελίξεις.

Επειδή είμαι αναστατωμένος, θα ηθελα να μάθω αν επιτρέπεται να γίνει δεύτερο χειρουργείο αυτό το χρονικό διάστημα και αν ο όρχις είναι πιθανόν να ανέβει πάνω και να χαθεί..

Είναι ήδη υπερτροφικός.οπότε και σχετικά διογκωμένος.

Κε Μαρινόπουλε γνωρίζετε να μου απαντήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Γιάννη_Χ

 

Είναι πολύ σωστή η απόφαση χειρουργικής καθήλωσης του εναπομείνοντις όρχι λόγω της μεγάλης αξίας που έχει αυτός ο αδένας για την σωστή ανατομική και ψυχολογική εξέλιξη του μικρού σας.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Γιάννη_Χ

 

Είναι πολύ σωστή η απόφαση χειρουργικής καθήλωσης του εναπομείνοντις όρχι λόγω της μεγάλης αξίας που έχει αυτός ο αδένας για την σωστή ανατομική και ψυχολογική εξέλιξη του μικρού σας.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

 

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω το εξής:

Μεταξύ την πρώτης επέμβασης που έγινε και της δεύτερης που πρέπει να γίνει, πόσος καιρός μπορεί να παρεμβάλεται κατ ελάχιστο?

Πρέπει να περιμένω ακόμη ένα χρόνο?

 

Και δεύτερον:

O όρχις στον βουβονικό πόρο(χαμηλά), καταστρέφεται μέχρι να γίνει η επέμβαση καθήλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρονικό πλαίσιο. Η καθήλωση έπρεπε να γίνει μαζί με την ορχεκτομή ώστε να μηδενιστεί ο κίνδυνος συστροφής του μοναδικού πλέον γεννητικού αδένα. Σιγουρέψτε τον όρχι όσο πιο γρήγορα μπορείτε.

Για άλλες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου στο προσωπικό μου email.

 

Γιάννης Μαρινόπουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρονικό πλαίσιο. Η καθήλωση έπρεπε να γίνει μαζί με την ορχεκτομή ώστε να μηδενιστεί ο κίνδυνος συστροφής του μοναδικού πλέον γεννητικού αδένα. Σιγουρέψτε τον όρχι όσο πιο γρήγορα μπορείτε.

Για άλλες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου στο προσωπικό μου email.

 

Γιάννης Μαρινόπουλος

 

Δεν έγινε η καθήλωση την ίδια ημέρα,λόγω αντισωμμάτων.

Δεν κατάλαβα ακριβώς..

Ο Όρχις στον βουβωνικό πόρο(χαμηλά), αλλοιώνεται?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έγινε η καθήλωση την ίδια ημέρα,λόγω αντισωμμάτων.

Δεν κατάλαβα ακριβώς..

Ο Όρχις στον βουβωνικό πόρο(χαμηλά), αλλοιώνεται?

Σας ευχαριστώ.

 

Γνωρίζει κάποος?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος?

 

Είναι γνωστό από μελέτες ότι οι όρχεις που παραμένουν στο βουβωνικό πόρο αντί της φυσιολογικής θέσης τους στο όσχεο παρουσιάζουν μικροσκοπικές αλλοιώσεις ήδη από τους πρώτους 6 μήνες. Οι αλλοιώσεις αυτές αφορούν την σπερματογένεση, είναι μη αναστρέψιμες και οφείλονται στη επίδραση της διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ σώματος και οσχέου.

Με λίγα λόγια οι όρχεις αναπτύσσονται σωστά και ωριμάζουν στη σωστή θέση τους στο όσχεο και όχι μέσα στον βουβωνικό πόρο.

Φυσικά αυτό δεν ισχύει για τους ανελκόμενους όρχεις οι οποίοι βρίσκονται στο όσχεο τις περισσότερες ώρες της ημέρας και έλκονται προς τον βουβωνικό πόρο από το ζωηρό κρεμαστήριο αντανακλαστικό κατόπιν ενός κατάλληλου ερεθίσματος αφής ή ψύχους.

Στη δικιά σας περίπτωση ο όρχις πρέπει να καθηλωθεί στο όσχεο για τον κίδυνο συστροφής αφού είναι ο μοναδικός αδένας που θα δώσει στην κατάλληλ στιγμή ανδρικά χαρακτηριστικά στο γιό σας.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα κι απο μένα!

πλησιάζει ο καιρός για την επέμβαση της κρυψορχίας και μ'εχουν ζώσει τα φίδια κανονικότατα!έχω τρελλαθεί . ο γιός μου γεννήθηκε με κρυψορχία δεξιού όρχεος. έχουμε κάνει υπερηχογράφημα και ό όρχις βρίσκεται ενδοκοιλιακά και είναι λίγο μικρότερος απο τον όρχι που έχει κατέβει. ο παιδοχειρούργος μας διαβεβαιώνει ότι δεν είναι δύσκολή η επέμβαση αλλά εγώ ανησυχώ.

θα ήθελα να ρωτήσω τι εξετάσεις σας ζητήσαν πριν την επέμβαση,αν τα παιδάκια σας αναρρώσαν εύκολα μετα και άν γίνεται πιο δύσκολή η επέμβαση επειδή ό όρχης είναι ενδοκοιλιακός

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, Κατερίνα.

Στην δική μας περίπτωση, δεν φαινόταν καν ο όρχις και φαντάσου μετά από 20 λεπτά που τον πήραν μέσα, τον βρήκαν και μας ρώτησαν τι θέλουμε να κάνουμε, λόγω μικρού μεγέθους.

Μετά από μισή ώρα ακόμη, βγήκε.

Η ταλαιπωρία του ήταν μόνο τις επόμενες 4-5 ώρες, που πονούσε και έκλαιγε.

Αυτό μόνο.

Η τομή, σιγά σιγά κρύβεται, αν και ήταν σχετικά μεγάλη.

Για το θέμα των εξετάσεων που ρωτάς, δεν κάναμε τίποτα ιδιαίτερο.

Εκτός τον υπέρηχο που προηγήθηκε, την ημέρα της εγχείρησης, έκανε εξέταση αίμοτος.

Αυτό μόνο.

Ότι θέλεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις..

Συμπάσχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, Κατερίνα.

Στην δική μας περίπτωση, δεν φαινόταν καν ο όρχις και φαντάσου μετά από 20 λεπτά που τον πήραν μέσα, τον βρήκαν και μας ρώτησαν τι θέλουμε να κάνουμε, λόγω μικρού μεγέθους.

Μετά από μισή ώρα ακόμη, βγήκε.

Η ταλαιπωρία του ήταν μόνο τις επόμενες 4-5 ώρες, που πονούσε και έκλαιγε.

Αυτό μόνο.

Η τομή, σιγά σιγά κρύβεται, αν και ήταν σχετικά μεγάλη.

Για το θέμα των εξετάσεων που ρωτάς, δεν κάναμε τίποτα ιδιαίτερο.

Εκτός τον υπέρηχο που προηγήθηκε, την ημέρα της εγχείρησης, έκανε εξέταση αίμοτος.

Αυτό μόνο.

Ότι θέλεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις..

Συμπάσχουμε!

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!μου δίνεις πολύ κουράγιο γιατί μέρα με τη μέρα όλο και πιο χάλια γίνομα!ο άντρας μου προσπαθεί να με καθησυχάσει αλλά εγώ αγχώνομαι τρομερα.ελπίζω όλα να πάνε καλά , τι να πω..!

και παλι σ'ευχαριστώ πολύ!ο θεός να χει πάντα καλά τα παιδάκια μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις τον πηραν μεσα απο τα χερια μου.....σε 20 λεπτα βγαινει και μου λεει ο γιατρος ολα καλα..και μετα απο ενα τεταρτο βγηκε εξω κοτοπουλιασμενος

μετα απο 4 ωρες χοροπηδαγε στο κρεββατακι εκει και λιγο μετα φυγαμε

το απογευμα χοροπηδαγε στο κρεββατι μου

εφαγε και μια τουμπα!!!!!!

τα συμπερασματα δικα σου!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πω πω!μακάρι να είναι και σε μας σχετικά απλή και σύντομη η διαδικασία γιατί μ'έχει φάει το άγχος πια!

 

να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να ναι πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

μολις τον πηραν μεσα απο τα χερια μου.....σε 20 λεπτα βγαινει και μου λεει ο γιατρος ολα καλα..και μετα απο ενα τεταρτο βγηκε εξω κοτοπουλιασμενος

μετα απο 4 ωρες χοροπηδαγε στο κρεββατακι εκει και λιγο μετα φυγαμε

το απογευμα χοροπηδαγε στο κρεββατι μου

εφαγε και μια τουμπα!!!!!!

τα συμπερασματα δικα σου!!!

 

Μιλάς για την αφαίρεση ή κάνατε και την καθήλωση?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

τετάρτη μπαίνουμε κι εμείς χειρουργείο και έχω αγχωθεί τρομερά. ελπίζω όλα να πάνε καλά. θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα

1την επόμενη της επέμβασης χρειάστηκε να το εξετάσει ο παιδοχειρούργος?

2. πήραν αντιβίωση τα μικρά σας? αν ναι, για πόσες μέρες? χρειάστηκε να πάτε μετά απο κάποιες μέρες στον παιδοχειρούργο για να ελέγξει το μικρό και να κόψει την αντιβίωση? ή πήρατε εξιτήριο και δε χρειαστηκε καμία περαιτέρω επίσκεψη στον παιδοχειρούργο?

3. αν υποθέσουμε ότι ό όρχις τοποθετείται στο όσχεο χρειάζονται εξετάσεις μετά απο καιρό για να διαπιστωθεί αν όντως δουλεύει και μεγαλώνει σωστά?

οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν αφάνταστα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι καλα

1.ΟΧΙ

2.ΟΧΙ? και στη βδομαδα επισκεψη για το ραματακι, ειναι μια ελαχιστη ουλη πια

3.δε ξερω, τον αφαιρεσαμε, λογικο μου ακουγεται , ενας επαναληπτικος υπερηχος

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι καλα

1.ΟΧΙ

2.ΟΧΙ? και στη βδομαδα επισκεψη για το ραματακι, ειναι μια ελαχιστη ουλη πια

3.δε ξερω, τον αφαιρεσαμε, λογικο μου ακουγεται , ενας επαναληπτικος υπερηχος

 

σ'ευχαριστώ πολύ!αυτό με την αντιβίωση που μας είπε ο παιδοχειρούργος μου ακούστηκε κάπως γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω.

να σαι καλά που μου απαντάς, με βοηθάς πολύ γιατί έχω αγχωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...