Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί δεν ηρεμεί μαζί μου??


Recommended Posts

το μωρό μου είναι 11 ημερών..έχουμε ψιλοθεματάκι με το φαγητό αλλά κατα τα άλλα βγήκε τελειόμηνο κ υγιέστατο.

αυτό που με προβληματίζει είνει οτι κλαίει συνέχεια κ δεν ηρεμεί πάνω μου (όχι πάντα δηλαδή) ενώ στον μπαμπά ή στις γιαγιάδες ηρεμεί!:(

πάντα πίστευα οτι στη μαμά ηρεμούν τα νεογέννητα!

είμαι βέβαια λίγο αγχωμένη κ ίσως το εισπράττει..καμιά ιδέα?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα...δεν φταις φυσικα σε τιποτα..ετσι ειναι τα μωρα,την μια ηρεμουν εδω την αλλη εκει..η κορουλα μου ως 3 μηνων ηθελε 3 ατομα(εμενα,τον ανδρα μου κ την μαμα μου) απο πανω της..μια την κρατουσαμε ετσι μια αλλιως κ εκεινη τσιριζε(ειχαμε φοβερουυυυς κολικους) τωρα ομως ονο στην αγκαλια μου κοιμαται! επισης πιστευω οτι της μεταδιδεις το αγχος που εχεις..καταλαβαινω πως ειναι ο πρωτος καιρος αλλα πρεπει να ηρεμησεις κ να της δειξεις ποιος ειναι το αφεντικο!!;):D:D

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

το μωρό μου είναι 11 ημερών..έχουμε ψιλοθεματάκι με το φαγητό αλλά κατα τα άλλα βγήκε τελειόμηνο κ υγιέστατο.

αυτό που με προβληματίζει είνει οτι κλαίει συνέχεια κ δεν ηρεμεί πάνω μου (όχι πάντα δηλαδή) ενώ στον μπαμπά ή στις γιαγιάδες ηρεμεί!:(

πάντα πίστευα οτι στη μαμά ηρεμούν τα νεογέννητα!

είμαι βέβαια λίγο αγχωμένη κ ίσως το εισπράττει..καμιά ιδέα?

 

Κοριτσάκι καλησπέρα,

Το μόνο που φταίει ( αφου το μικρούλι σου ηρεμεί σε άλλους) είναι το άγχος σου και η νευρικότητα σου. Χαλάρωσε και απολαυσέ το! μια ερώτηση - οι γιαγιάδες είναι όλη μέρα στο σπίτι σου και σε τρελαίνουν όλοι με τις πολύτιμες συμβουλές τους? αν ναί πέτα τους έξω ....θα τους φωνάζεις μόνο όταν τους χρειάζεσαι ΕΣΥ!!!! Αποψή μου το πρώτο διάστημα με το μωρό θέλεις το χρόνο και το χώρο σου...ας μην μπερδεύονται και άλλοι για την ανατροφή του παιδιού μόνο οι γονείς θα είναι παρόντες, οι υπόλοιποι είναι για τις δουλιές του σπιτιού και μόνο...Μην κοιτάς να αποδείξεις σε κανέναν τίποτε...σορρυ προτρέχω μάλλον γιατί θυμήθηκα τα δικά μου....η πεθερά μου χτυπαγε 18ωρα στο σπίτι μου μέχρι που την έδιωξε ο παιδίατρος χα χα χα

υπομονή ηρεμια και αγάπη, πάρτο αγκαλίτσα και τραγουδησέ του, χαιδεψέ το στην πλατούλα και αστο να κουρνιάσει πάνω σου, και κούρνιασε και συ πάνω του....θα χαλαρώσετε και οι δύο το έχετε ανάγκη......

αγοράκι ή κοριτσάκι είναι ?

να σου ζήσει γλυκιά μου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω σην αρχη τ ιδιο αγχος ειχα

πολλες φορες ηθελε τον μπαμπα του για ν ηρεμησει κ πιστευα οτι τ παιδι μου δεν θ δεθει μαζι μου αλλα τελικα εφταιγε οτι ειχα πολυ αγχος,ακομα κ οταν τον αλλαζα το πρωσο ποτ μου ηταν σφιγμενο κ εκανα γρηγορες κινησεις

μετα τις 10-15 μερες περιπου αρχισαν ν καλυτερευουν τ πραγματα

τωρα που ειμαστε 3 μηνων μ κοιταει στα ματια κ αν εινια κ καποιος αλλος κ του μιλαει κοιταει εμενα συνεχεια,πρεπει ν φυγω απο τ οπτικο του πεδιο για να σταματησει ν μ κοιταει κ ν χαμογελαει

 

αρα υπομονη,σιγα σιγα θ σου φυγει κ εσενα τ αγχος κ θ δεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

...η πεθερά μου χτυπαγε 18ωρα στο σπίτι μου μέχρι που την έδιωξε ο παιδίατρος χα χα χα

 

 

α καλα ...μηπως ειχε μετακομισει σπιτι σας κ δεν τ ξερατε??

 

εμενα που μενει απο κατω κ μερικες φορες κανω κ 4 μερες ν την δω κ εγω κ τ μωρο

πάρτο αγκαλίτσα και τραγουδησέ του, χαιδεψέ το στην πλατούλα και αστο να κουρνιάσει πάνω σου, και κούρνιασε και συ πάνω του..

 

αυτες ειναι υπεροχες στιγμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα. Γι'αυτό και τα λέω παιδιά και όχι νεογέννητα, βρέφη κτλ.

Ενα και το αυτό!

Μάλιστα έχουν τρομερά ανεπτυγμένη αντίληψη, αν σκεφτείς ότι ο μόνος τρόπος να επιβιώσουν είναι αυτός, να αντιλαμβάνονται και να ανταποκρίνονται, όταν πεινάνε, όταν πονάνε, όταν κάποιος τα μεταχειρίζεται άσχημα, όταν νυστάζουν, όταν όταν!!!

Ετσι το εκλαμβάνω εγώ.

 

- ξέρεις την ιστορία μας, ένας από τους λόγους που έκοψα το γάλα ήταν ακριβώς αυτό, είχα απίστευτο εκνευρισμό, αβεβαιότητα, θολωμένο μυαλό, το μόνο που σκεφτόμουν ήταν πως θα θηλάσει, πως θα βγάλω γάλα, 1000 πως μόνο σε σχέση με το φαγητό του, και μέχρι να τα σκεφτώ ερχόταν η επόμενη μηχανική αλλαγή πάνας, το επόμενο μηχανικό πλύσιμο του μωρού, όλα μηχανικά επειδή έπρεπε να γίνουν σύντομα για να "κάνω" φαγητό για το παιδί.

Οταν όμως σκέφτηκα πόσα άλλα είμαι για το μωρό εκτός από το φαγητό του κατάλαβα ότι πρέπει να ηρεμήσω, έκοψα αυτό που μου προκαλούσε θέμα και τέλειωσε το παραμύθι.

Την επόμενη μέρα άρχισε το δικό μας παραμύθι, έβλεπα το παιδί μου ευτυχισμένο στα χέρια μου!

Ο άντρας μου μου είπε πως ήταν η πρώτη φορά που χαμογελούσα!:shock:

Ευτυχώς το παιδάκι χαμογελάει διαρκώς, μαζί του χαμογελάω πλέον ό,τι κι αν έχω. Και μόνο που με βλέπει ηρεμεί! Στην αγγαλιά μου το πήρε ο ύπνος σήμερα, κι ας γύρισε από βόλτα, κι ας πεινούσε, κι ας είχε κάνει τσίσα!

Χτίσε τη σχέση σας, δεν είναι δεδομένη επειδή το γέννησες! Δίνεις και παίρνεις, και τα μωρά δίνουν τόσο απλόχερα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλε Dimmi μην επηρεάζεις την κοπέλα και κάνει τόση προσπαθεια!!! :wink:

Και που να δεις όταν θα παει 6 μηνών και θα αρχίσουν οι στερεές και θα είσαι ΟΛΗ μέρα στην κουζίνα. Φτιάξε, πλυνε, ταισε, πλυνε την μούρη του μωρου, καθάρισε το καρεκλακι και μέχρι να τελειωσεις ήρθε η ώρα για το επόμενο γεύμα! Εκει να δεις μηχανικοτητα!!! Κάπου εκεί θα θυμηθείς και το σκηνικό με το θηλαστρο!

 

Να είσαι ήρεμη! Είναι και οι ορμόνες στην μέση οπότε κάποια τυχαία γεγονότα μπορεί να τα λαμβάνεις λίγο πιο βαριά... Είμαι σίγουρη ότι ηρεμει στα χέρια σου απλα ίσως είσαι συναισθηματικά φορτισμένη και κάθε γκρίνια ή κλάμα το μεταφράζεις αλλιώς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ξέρει την ιστορία μου από το δίπλα φόρουμ Νίνα μου, τα λέμε κι εκεί, ή μάλλον κυρίως εκεί! Μάλλον την επηρέασα πολύ να θηλάσει και τώρα που τρέχει θα με βρίζει :confused:

Καλε Dimmi μην επηρεάζεις την κοπέλα και κάνει τόση προσπαθεια!!! :wink:

Και που να δεις όταν θα παει 6 μηνών και θα αρχίσουν οι στερεές και θα είσαι ΟΛΗ μέρα στην κουζίνα. Φτιάξε, πλυνε, ταισε, πλυνε την μούρη του μωρου, καθάρισε το καρεκλακι και μέχρι να τελειωσεις ήρθε η ώρα για το επόμενο γεύμα! Εκει να δεις μηχανικοτητα!!! Κάπου εκεί θα θυμηθείς και το σκηνικό με το θηλαστρο!

 

Να είσαι ήρεμη! Είναι και οι ορμόνες στην μέση οπότε κάποια τυχαία γεγονότα μπορεί να τα λαμβάνεις λίγο πιο βαριά... Είμαι σίγουρη ότι ηρεμει στα χέρια σου απλα ίσως είσαι συναισθηματικά φορτισμένη και κάθε γκρίνια ή κλάμα το μεταφράζεις αλλιώς.

έχει πολύ δίκαιο στο τελευταίο η Νανά, τα μεταφράζεις ενδεχομένως αλλιώς, αλλά και πάλι ένα είναι το αποτέλεσμα, αγχώνεσαι!

Χαλάρωσε λουλαμπάκι, χαμογέλα στο παιδάκι σου, χαίδεψε το, θήλασε το!

 

Οταν θα φτάσουμε στις στερεές λέω να μαζευτούμε όλες οι βιδωμένες μαμάδες και να τα έχουμε μαζί, να πετάνε σάλτσες το ένα στο άλλο. Μια θα μαγειρεύει, μια θα καθαρίζει κτλ κτλ χαχαχαχα(εμένα θα είναι και φαγανό ή άφαγο, τρέλα σκέτη και τα δύο!)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες γειαααααα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Εχετε δίκιο όλες.. Εχω ένα άγχος κ μια κούραση παραπάνω αφού το προσπαθώ πολύ με το θηλασμό κ γενικά με το όλο "να γίνω καλή μαμά"..

Το θήλαστρο με έχει κουράσει,θέλω να το πετάξω απο το μπαλκόνι!

Αυτές τις μέρες με το κοριτσάκι μου πάμε καλύτερα,τώρα άρχισα να τη μαθαίνω,και πάνω μου της αρέσει να κάθεται.Οι γιαγιάδες δεν έρχονται συχνά κ όταν έρχονται τις κοιτάζει εξεταστικά,ίσως γιαυτό να ναι έτσι ήσυχη..

Επίσης το βράδυ θέλει χέρια κ επειδή νυστάζω κλαίει ασταμάτητα μέχρι να γίνει το δικό της,κοινώς με ψαρώνει!

Κι επειδή η dimmi τα ξέρει απο δίπλα,θα πω κι εδώ την αμαρτία μου,σπάστηκα μια φορά που την ηρέμησε η πεθερά :oops: ενώ την άλλαζα κ της μιλούσα να ηρεμήσει..μαχαίρι στην καρδιά ήταν!!πωπω είμαι καρακατινάρααααα :D:D:D

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ φυσιολογικά αυτά που νιώθεις..εμένα μέχρι μεγάλο χρονικό διάστημα ήθελε μ΄νο τον μπαμπά της, γιατί ήταν ήρεμος ενώ εγώ όχι..θα στρώσετε..δώσε χρόνο και κυρίως κατανόηση στον εαυτό σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχ λουλαμπάκι μου θα το πετάξεις το θήλαστρο, βασικά μη το πετάξεις έιναι και ακριβά!

Τα μπουκαλάκια όμως μπορείς να τα βάλεις κάτω και να τα πατάς :P

Ολα καλά θα πάνε, βασικά πηγαίνουν ήδη πολύ καλά! Μόλις περάσουν 1-2 βδομάδες ακόμη θα νιώσεις κι συ καλύτερα, θα δείς. Τώρα είναι όλα...στο κόκκινο!

Με την πεθερά μόνο δε σου εγγυώμαι ότι θα νιώσεις καλύτερα :PPP Αλλά αυτά δίπλα χαχαχ

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...