Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Οκ κορίτσια. 'Οντας η ίδια δυσκοίλια ακολουθώ διατροφή έτσι και αλλιώς. Τσαντίστηκα γιατί η παιδίατρος επιμένει ότι με λίγο χαμομήλι (στο παιδί) όλα λύνονται και ότι θα πρέπει να προσπαθώ παραπάνω με στέρεες τροφές αφού σύμφωνα με εκείνη θα έπρεπε να έχουμε κόψει θηλασμό και να κάνουμε τρία γεύματα.( που δεν βρίσκει εμένα σύμφωνη με τίποτα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εμεις αντιμετωπίσαμε θέμα δυσκοιλιότητας με τις στερεες.

Αν υποθέσουμε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με κάποια τροφή, εγώ συμφωνώ ιδιαιτέρως με το νερό, βοηθάει πολύ.

ο δικός μου δεν ξέρει να πιει από μπιμπερόν κι έτσι του δίνω με κουταλάκι, ακόμα και 10 κουταλίτσες τη μέρα κάνουν δουλειά.

Επίσης, ακτινίδιο στη φρουτόκρεμα.

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

επιτρέπετε ακτινίδιο?? :o

 

Το ακτινίδιο είναι αλλεργιογόνο, οπότε αποφεύγεται τουλάχιστον μέχρι το πρώτο έτος ειδικά για περιπτώσεις με προδιάθεση σε αλλεργίες. Φαίνεται όμως ότι πολλοί γιατροί το επιτρέπουν, όπως και το πορτοκάλι, και μόνο αν εμφανισθούν αντιδράσεις συνιστούν τη διακοπή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα θα πρεπει να γραψω!!!!!!Και εμεις εχουμε χασει τη σειρα μας με τα κακια μας , αλλα δεν ανησυχω . Θηλαζουμε αποκλειστικα εδω και 4 μηνες και κανουμε και 4 μερες να κανουμε κακα . Στην αρχη ανυσηχουσα πολυ , αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι εντελως φυσιολογικο μεχρι και μια βδομαδα . Το καλο ειναι το εχουμε αρκετα αερια ,οποτε ξελαφρωνει ο μπουμπουκος μου . Παντως δεν υπαρχει πιο ομορφο και χαλαρωτικο για μια μητερα απο το να θηλαζει !!!!!!!!Το λατρευω και θυμωνω με αυτες που τα παρατανε στην πρωτη δυσκολια , πιστευω οτι ειναι υποχρεωση μας να θηλαζουμε τα μωρα μας οσο πιο πολυ μπορουμε και οχι να τα παραταμε στην πρωτη δυσκολια . Ακουω διαφορες ιστοριες απο μαμαδες που ψαχνουν δικαιολογια για να μην θηλασουν και εκνευριζομαι . Συγχαρητηρια σε οσες το παλευουν και συνεχιζουν!!!!!Να ναι καλα η Αγλαια!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ? ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΛΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΕΒΑΛΕ 1 ΓΕΥΜΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΜΕΤΟΥΣ.ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΕΝΝΟΩ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ. ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ??? ΒΟΗΘΑ???ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ Η΄ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ???? HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πολλά για ΓΟΠ αλλά νομίζω οτι καλύτερα να πίνει μονο μητρικό...γιατί είναι πολύ πιο ευπεπτο απο το αγελαδινό, κι ας είναι ειδικό για ΓΟΠ.....και αφού από τότε ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα γιατί το συνεχίζεις?

 

Παίρνει βάρος το μωρό?

 

Θα έλεγα να πάρεις 2η γνώμη...υπάρχει εδώ ένα σχετικό τόπικ...

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να κοψεις το ξένο γαλα αυτο θα σας λυσει ολα τα προβληματα :D

Το μητρικο γαλα ειναι οτι καλυτερο για την παλινδρόμηση δεν χρειαζεται στοκο το στομαχι του μωρου σου !

Το χαμομήλι αστο να το φάνε οι αγελαδίτσες το μωρό σου εχει το στηθος για οτι χρειάζεται :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ? ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΛΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΕΒΑΛΕ 1 ΓΕΥΜΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΜΕΤΟΥΣ.ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΕΝΝΟΩ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ. ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ??? ΒΟΗΘΑ???ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ Η΄ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ???? HELP!!!!

 

H παιδίατρος είναι απαράδεκτη σύμφωνα με κάποιους πιο εξειδικευμένους συναδέλφους της (παιδογαστρεντερολόγους).

 

Να την αλλάξετε αφού διαβάσετε προσεκτικά:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

 

Είναι απαράδεκτο το να είναι τόσο ανενημέρωτη και να ταλαιπωρεί έτσι ένα βρέφος. :?

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είχε πει μία καλή γαστρεντερολόγος, τα ξένα γάλατα πέρα από το ότι προέρχονται από τροποποιημένο αγελαδινό που είναι αλλεργιογόνο ή από μεταλλαγμένη σόγια που είναι επικίνδυνη, περιέχουν κάποια ραφιναρισμένα φυτικά έλαια (πχ. φοινικέλαιο) τα οποία συχνά προκαλούν στα βρέφη δυσκοιλιότητα. Καλύτερα κόψε το ξένο γάλα.

 

Επειδή η ΓΟΠ και γενικά οι αναγωγές με έχουν απασχολήσει πολύ στο παρελθόν, υπεύθυνα σου λέω ότι το μόνο που θα σε βοηθήσει είναι το να συνεχίσεις να θηλάζεις αποκληστικά το μπεμπουλίνι σου...

 

Μην αφήσεις κανέναν άσχετο παιδίατρο να θέσει σε κίνδυνο το θηλασμό και μέσω αυτού την υγεία του παιδιού σου. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη... αν και πολύ φοβάμαι ότι οι παιδίατροι στην Ελλάδα τελικά μακράν απέχουν αυτού που θα έπρεπε να είναι...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θα ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι. Ο μπέμπης μου σε 3 μέρες κλείνει τους 2 μήνες. Έχουμε και μεις πρόβλημα με τα κακά μας. Έχει μέρες να κάνει κακά, μια φορά τον πριμέναμε 4 μέρες και του βάλαμε βρεφικό υπόθετο και τα έκανε, από τότε τα κάνει μόνο με την βοήθεια μας. Εμείς χρησιμοποιούμε πιο παραδοσιακούς τρόπους (με φύλλο μολόχας), τον περιμένουμε 2μέρες και στην τρίτη του βάζουμε γιατί κλαίει ασταμάτητα, κλοτσαει, δεν κοιμάτε παραπάνω από μισή ώρα και γκρινιάζει. Θηλαζει αλλά πίνει το γαλατάκι του και με μπιμπερό (το δικό μου γάλα, που αντλώ με νοσοκομειακό θήλαστρο). Μόνο μια φορά την ημέρα πίνει ξένο γάλα, κάθε πρωί (100γρ.). Συνολικα την ημέρα τρώει 4 μπουκαλάκια ΄των 120μλ δικό μου γάλα και 100μλ ξένο συν όσο θηλάσει. Με το βάρος πάει καλα. Βρέχουμε και πολλές πάνες. Είναι φυσιολογικό να μη θέλει να κάνει κακά μόνος του? Όταν κάνει κακά με την μολόχα βλέπω ότι τα κακά του δεν είναι σκληρά.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

το μωρο ειναι 3 μηνων και 25 ημερων γεννηθηκε στις 29/1/08 3900γρ.

υπαρχει περιπτωση να φταιει η μαγια περνω της lanes; στην δοσολογια που αναφερει η αγλαϊα

 

Γιατί παίρνεις μαγιά της μπύρας;

 

μερικές φορές στα μωρά δεν αρέσει η γεύση του γάλακτος εξαιτίας της μαγιάς και θηλάζουν λιγότερο με αποτέλεσμα να μειώνεται η παραγωγή αντί να αυξάνεται.

 

Τα συμπληρώματα δεν είναι αθώα, πρέπει να τα παίρνουμε μόνο αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη και πάλι πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση ώστε αν δούμε κάτι δυσάρεστο να τα δικόψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι. Ο μπέμπης μου σε 3 μέρες κλείνει τους 2 μήνες. Έχουμε και μεις πρόβλημα με τα κακά μας. Έχει μέρες να κάνει κακά, μια φορά τον πριμέναμε 4 μέρες και του βάλαμε βρεφικό υπόθετο και τα έκανε, από τότε τα κάνει μόνο με την βοήθεια μας. Εμείς χρησιμοποιούμε πιο παραδοσιακούς τρόπους (με φύλλο μολόχας), τον περιμένουμε 2μέρες και στην τρίτη του βάζουμε γιατί κλαίει ασταμάτητα, κλοτσαει, δεν κοιμάτε παραπάνω από μισή ώρα και γκρινιάζει. Θηλαζει αλλά πίνει το γαλατάκι του και με μπιμπερό (το δικό μου γάλα, που αντλώ με νοσοκομειακό θήλαστρο). Μόνο μια φορά την ημέρα πίνει ξένο γάλα, κάθε πρωί (100γρ.). Συνολικα την ημέρα τρώει 4 μπουκαλάκια ΄των 120μλ δικό μου γάλα και 100μλ ξένο συν όσο θηλάσει. Με το βάρος πάει καλα. Βρέχουμε και πολλές πάνες. Είναι φυσιολογικό να μη θέλει να κάνει κακά μόνος του? Όταν κάνει κακά με την μολόχα βλέπω ότι τα κακά του δεν είναι σκληρά.

 

Είναι πολύ πιθανό το ξένο γάλα να προκαλεί δυσκοιλιότητα.

Για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά, είναι φυσιολογικό να έχουν κενώσεις κάθε λίγες μέρες, αρκεί τα κακά τους να είναι μαλακά και να μην φαίνονται ότι ταλαιπωρούνται.

Αν αυτό το ξένο γάλα είναι απαραίτητο (η ποσότητα αυτή είναι μικρή σε σχέση με το συνολικό γάλα που πίνει, μήπως υπάρχει τρόπος να δίνεις μόνο δικό σου γάλα), τότε ίσως πρέπει να συζητήσεις με τον παιδίατρο για να δοκιμάσετε κάποιο άλλο γάλα. Δεν είναι καλό να βασίζεται ο οργανισμός μόνο στο εξωτερικό ερέθισμα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε μόνο με ξένο γάλα και σιγά σιγά αντικατέστησα τα 4 γεύματα με δικό μου γάλα.΄Τώρα προσπαθώ να αντλώ περισσότερα για να αντικαταστήσω και το 5το γεύμα, αλλά δεν ξέρω πότε θα έχω την ποσότητα που χρειάζομαι γι'αυτό. Το παράξενο είναι ότι με το ξένο γάλα δεν είχε προβλήμα με τα κακά του. Τα έκανε 2-5 φορές την ημέρα και αυτό μεχρί τα σαράντα του περίπου. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το δικό μου γάλα? Ξέρω ότι δεν είναι καλό συνέχεια εμείς να προκαλούμε τις κενώσεις, αλλά όταν το βλέπω να ζορίζεται, να χτυπιέται και να κλαιει το λυπάμαι. Του δίνω που και που και τσαγάκια (χαμομήλι ή μάραθο) αλλά και αυτά δεν βοηθάνε.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 6,5 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Πριν 1,5 μήνα ξεκίνησα διστακτικά τις στερεές τροφές και πρίν δυο βδομάδες κατέληξα στο νοσοκομείο με την γιατρίνα να βγάζει τα κακά του μωρού με θερμόμετρο εξαιτίας της δυσκοιλιότητας. Είχε να κάνει κακά 8 μέρες και είχανε πετρώσει.

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες τρώει μόνο ευκοίλια φρούτα (ακτινίδιο, αχλάδι, φράουλα, δαμάσκηνο, λίγο μήλο) με δυσκολία. Αρνείται να φάει λαχανικά, ο παιδιάτρος είπε σε δυο τρείς μέρες να προσθέσω το κρέας. Έχει παρόλαυτα δυσκοιλιότητα έχει κενώσεις κάθε δύο μέρες με αίμα.

Σκέφτομαι να σταματήσω εντελώς τις στερεές τροφές και να επανέλθω στον αποκλειστικό θηλασμό. Μέχρι πόσο μπορώ με ασφάλεια να παρατείνω την εισαγωγή στερεών τροφών χωρίς να προκαλέσω πρόβλημα στην διατροφή του? Η δική μου διατροφή επηρρεάζει την δυσκοιλιότητα του μωρού? Γενικώς τι να κάνω ? Είναι ευνόητο οτι υποφέρει και κάτι πρέπει να κάνω γι αυτό.

 

ΧΡΙΣΙΝΑ (φίλη Ζωής που είναι μέλος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα θυμάμαι εμένα μου είχε πει η γιατρός (εναλλακτική γιατρός που ειδικεύεται στη διατροφή) που επισκέφτηκα όταν ήτανε ν' αρχίσει τις στερεές το μωρό μου, ότι τα φρούτα υψηλής περιεκτικότητας σε πηκτίνη πρέπει να βράζονται λίγο πριν δωθούν στο μωρό, προκειμένου να διασπαστεί η πηκτίνη και να μην ερεθίσει πολύ την πεπτική οδό. Πηκτίνη περιέχεται στα μήλα, τα αχλάδια, τα ροδάκινα, τα βερίκοκα (αναφέρω μόνο τα κοινά φρούτα). Επίσης, μπορείς να βράσεις μαζί με τα πιο πάνω φρούτα ξηρά δαμάσκηνα και βερίκοκα που βοηθάνε πολύ.

Όταν ρυθμιστεί το μωράκι, τότε θα μπορείς να αρχίσεις και λίγο κρέας.

Εγώ τα έβραζα τα φρούτα αυτά για 2-3 μήνες, αν και με τον καιρό μείωνα το χρόνο βρασμού και έβαζα και μπανάνα (και ένα κρόκο ελαφρά βρασμένου αυγού).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η δυσκοιλιότητα ήταν ένα θέμα που αντιμετώπισα με την Μελίνα μου όταν θήλαζε και ξεκινήσαμε στερεές τροφές.

 

Εκτός από αυτά που η Ρόζυ σου είπε θα πρέπει να εφαρμόσεις και κάποια άλλα πράγματα που βοηθάνε.

 

-Μετά το γεύμα στερεάς τροφής δίνε στο μωρό νεράκι με ένα κουταλάκι. Δέκα κουταλάκια νερό την ημέρα βοηθάνε πάρα πολύ.

-Κάνε στο μωρό απαλό μασάζ χαμηλά στην κοιλίτσα του με κυκλικές κινήσεις για να διευκολύνεις τη λειτουργία του εντέρου.

-Κάνε του επίσης λίγη γυμναστική κουνώντας του εναλλάξ τα ποδαράκια για 4-5 λεπτά και στη συνέχεια κουνώντας τα μαζί διπλωμένα προς την κοιλιά.

-Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι συχνά η δυσκοιλιότητα είναι σημάδι πως κάποια τροφή δεν την δέχεται καλά το μωράκι σου. Ξεκίνα από την αρχή να δίνεις μία μία τις τροφές που τρώει κρατώντας ένα διάστημα 3-4 ημερών μέχρι να προσθέσεις την επόμενη τροφή ώστε να εντοπίσεις τι ακριβώς είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα.

-Καλό θα ήταν να μη δώσεις στο μωρό κρέας αν δε λυθεί το πρόβλημα.

 

Μην ανησυχείς και μην δεχτείς να δώσουν στο παιδάκι σου σιρόπια που προκαλούν κένωση διότι αν το παιδί συνηθίσει να κάνει με αυτόν τον τρόπο τα κακάκια του είναι πολύ πιθανόν να αδρανήσει το εντεράκι του και το πρόβλημα να γίνει χρόνιο.

 

Ελπίζω να βοήθησα και καλή επιτυχία!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

-Κάνε στο μωρό απαλό μασάζ χαμηλά στην κοιλίτσα του με κυκλικές κινήσεις για να διευκολύνεις τη λειτουργία του εντέρου.

-Κάνε του επίσης λίγη γυμναστική κουνώντας του εναλλάξ τα ποδαράκια για 4-5 λεπτά και στη συνέχεια κουνώντας τα μαζί διπλωμένα προς την κοιλιά.

 

Δήμητρα μήπως έτυχε να δεις το τόπικ για το βρεφικό μασάζ στο "Έχει γούστο"; Παρουσιάστηκα με μια γνωστή μου ειδική στο θέμα του βρεφικού μασάζ (και με το μωράκι μου φυσικά!) και κάναμε αυτά ακριβώς που λες :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

-Κάνε στο μωρό απαλό μασάζ χαμηλά στην κοιλίτσα του με κυκλικές κινήσεις για να διευκολύνεις τη λειτουργία του εντέρου.

-Κάνε του επίσης λίγη γυμναστική κουνώντας του εναλλάξ τα ποδαράκια για 4-5 λεπτά και στη συνέχεια κουνώντας τα μαζί διπλωμένα προς την κοιλιά.

 

 

Δήμητρα μήπως έτυχε να δεις το τόπικ για το βρεφικό μασάζ στο "Έχει γούστο"; Παρουσιάστηκα με μια γνωστή μου ειδική στο θέμα του βρεφικού μασάζ (και με το μωράκι μου φυσικά!) και κάναμε αυτά ακριβώς που λες :D

 

Αλήθεια, πότε; Αν και το έχει γούστο είναι από τις λίγες εκπομπές που μου αρέσουν στην ελληνική τηλεόραση, έχω καιρό να την παρακολουθήσω. Κρίμα.

 

Δε θυμάμαι πώς ανακάλυψα την συγκεκριμένη τεχνική. Είχαμε σοβαρό πρόβλημα και μια απαράδεχτη παιδογαστρεντερολόγος μας είχε προτείνει ένα σιρόπι από αυτά που συνηθίζουν να προτείνουν οι γιατροί και που είχε αρκετά σοβαρές παρενέργειες όπως διάβασα στις εσώκλειστες οδηγίες. Έξω από το ιατρείο της εν τω μεταξύ άκουσα ιστορίες για παιδάκια που δεν μπορούσαν να αφοδεύσουν αν δεν έπιναν τη δόση τους! Εψαξα λοιπόν και βρήκα κάπου αυτή την τεχνική και παρατήρησα πως τη βοήθησέ πολύ σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πότε; Αν και το έχει γούστο είναι από τις λίγες εκπομπές που μου αρέσουν στην ελληνική τηλεόραση, έχω καιρό να την παρακολουθήσω. Κρίμα.

 

Έχει καιρό, πέρσι το χειμώνα, όταν ήταν ο γιος μου βρέφος ακόμη.

Μια χαρά τα ξέρεις, μόνο να προσθέσω, αν θυμάμαι καλά, ότι οι κυκλικές κινήσεις γίνονται δεξιόστροφα γύρω από τον ομφαλό του μωρού. Και εννοείται ότι χρησιμοποιούμε πάντα ένα καλό λαδάκι, πχ καλέντουλας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό διάστημα αποκλειστικού θηλασμού είναι οι κλεισμένοι 6 μήνες σύμφωνα με τον ΠΟΥ αλλά σε περιπτώσεις αλλεργικών παιδιών κτλ, μπορεί να παραταθεί. Το να παρατείνεις τον αποκλειστικό θηλασμό για κάποιο διάστημα εξαρτάται από το πώς αναπτύσσεται το μωρό. Αν το μωρό βάζει βάρος και αναπτύσσεται κανονικά, έχεις περιθώριο τουλάχιστον λίγους μήνες ακόμη. Η κόρη μου με θηλασμό και 2 κουταλιές "φαγητό" την ημέρα έβαζε αρκετό βάρος και δεν προβληματίστηκα να της αυξήσω την ποσότητα του φαγητού (στο χρόνο ήταν 12,4 κιλά). Επίσης, συχνά και για άσχετους λόγους, μπορεί να μην έδινα στερεές κάθε μέρα, μέχρι το χρόνο. Επειδή το στοιχείο που μπορεί να λείψει είναι κυρίως ο σίδηρος, προσωπικά προτιμώ να προσφέρω καταρχάς το κρέας και μετά να επιμείνω για τις άλλες τροφές. Το κρέας σαν πρώτη τροφή συζητιέται όλο και περισσότερο για ορισμένα πλεονεκτήματα που προσφέρει.

 

Επίσης, πρέπει να συνεκτιμηθεί ιστορικό αλλεργιών στην οικογένεια. Η δυσκοιλιότητα μπορεί να είναι σύμπτωμα όχι απλώς μη έτοιμου πεπτικού αλλά αλλεργίας (αν και από ο,τι καταλαβαίνω αρχίσατε αρκετά νωρίς - 5 μηνών - και με τις ποσότητες που προτείνουν οι παιδίατροι, οπότε μάλλον για τέτοιο θέμα ετοιμότητας πρόκειται). Πιστεύω ότι οι καλοκαιρινές πρώτες τροφές είναι αρκετά πιο ελαφριές για τα αλλεργικά στομάχια. Θα σε βοηθήσει να κάνεις έναν κατάλογο με τροφές και να κάνεις ένα πλάνο εισαγωγής τους και έτσι θα δεις κατά πόσο σε βολεύει να περιμένεις 1-2 μήνες. Πχ αν το μωρό έχει πρόβλημα με τα φρούτα, μπορεί να τρώει μόνο λαχανικά, μέχρι να έρθουν τα καλοκαιρινά φρούτα κτλ.

 

Η χλωρίδα στο έντερο της κόρης μου άλλαξε, όταν αυξήθηκαν οι στερεές στην ποσότητα κανονικής μερίδας, μέχρι τον χρόνο περίπου είχαμε μουσταρδί κακά, παρόλο που έτρωγε μικρές μερίδες από διάφορες τροφές. Δεν ξέρω σε τι βαθμό και πόσο γρήγορα θα επανέλθει ένα μωρό, που ήδη έχει αλλάξει η χλωρίδα του εντέρου του.

Αλλά πιστεύω ότι μια ολιγοήμερη διακοπή στις στερεές θα βοηθήσει το σύστημα να ηρεμήσει πιο γρήγορα.

 

Παράλληλα με τις προτάσεις που έκαναν τα κορίτσια, μπορείς να προσφέρεις απλά μικρές ποσότητες στερεών για τον αρχικό σκοπό, δηλαδή εξοικείωση με τις τροφές, και να τις αυξάνεις ανάλογα με την πορεία σας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κρέας σαν πρώτη τροφή συζητιέται όλο και περισσότερο για ορισμένα πλεονεκτήματα που προσφέρει.

 

Κρέας (βιολογικό μοσχάρι) μου πρότεινε κι εμένα η γιατρός που πήγα σαν πρώτη τροφή, καθώς και κρόκο αυγού. Ο δικός μου έτρωγε με λαιμαργία, οπότε του τα άρχισα όλα μαζί από τους 5 1/2 μήνες, κρέας, κρόκο, και φρούτα (ένα-ένα όμως τα φρούτα τις πρώτες μέρες).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΜΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ Κ Η ΓΙΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΝΟΒΑΛΑΚ ΙΤ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ 50 gr ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΜΕ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΖΑΧΑΡΗ.... ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΖΑΧΑΡΙ ΣΕ 50 gr? ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΌ....ΕΚΑΝΑ ΑΜΑΝ ΝΑ ΕΔΡΕΥΩΘΕΙ Ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΌΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΑΛΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙ?

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΜΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ Κ Η ΓΙΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΝΟΒΑΛΑΚ ΙΤ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ 50 gr ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΜΕ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΖΑΧΑΡΗ.... ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΖΑΧΑΡΙ ΣΕ 50 gr? ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΌ....ΕΚΑΝΑ ΑΜΑΝ ΝΑ ΕΔΡΕΥΩΘΕΙ Ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΌΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΑΛΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙ?

 

:shock::shock::shock:

 

Ο γιατρός είναι απαράδεκτος από κάθε άποψη! Το μόνο που προσπαθεί να κάνει ο γιατρός είναι να απογαλακτίσεις. Το ενδιαφέρον για την υγεία του παιδιού είναι ανύπαρκτο.

 

Να πάρεις τη γνώμη κάποιου πιο υπεύθυνου γιατρού.

 

Τα μωρά που θηλάζουν δεν κάνουν δυσκοιλιότητα. Το ότι δεν έχουν κενώσεις δεν σημαίνει ότι έχουν δυσκλοιλιότητα.

 

Παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...