Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Η μαία στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής μας είχε πει ότι με αποκλειστικό θηλασμό τα μωρά μπορούν και για 2 εβδομάδες να μην ενεργηθούν χωρίς πρόβλημα ενώ όταν παίρνουν ξένο γάλα θα πρέπειοπωσδήποτε μια φορά την ημέρα (δε θυμάμαι αν μας είχε πει και περισσοτερες) να λερώνουν την πάνα τους. Ο αρμόδιος βέβαια είναι ο παιδίατρος και αφού ο ίδιος το θεωρεί φυσικό μή σε αγχώνει..θα σου πεί όταν χρειαστούν υποθετάκια ή μίνι κλυσματάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επισης, φοβαμαι οτι οι γιατροι θα μου πουν να διακοψω τον θηλασμο. δεν εχω και κανει καποια εξειδικευμενη διαιτα ποτε, οποτε δεν ξερω τι να αποφευγω και τι οχι. λες να φταιει ο θηλασμος????? μου το λενε ολοι αυτο? με την εννοια των τροφων που τρωω.

 

Ο θηλασμός δεν έχει σχέση με τη δυσκοιλιότητα. Μόνο το αγελαδινό γάλα μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα ή διάρροια αν το μωρό έχει κάποια δυσανεξία.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία εξειδικευμένη δίαιτα για τη δυσκοιλιότητα του παιδιού.

 

Οι γιατροί δεν έχουν εκτελεστική εξουσία, δηλαδή δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να κάνεις κάτι που δεν θέλεις.

Στη χώρα μας εκτελεστική εξουσία έχει μόνο ο αστυνομικός και ο δικαστής.

Link to comment
Share on other sites

σωστο. εχεις απολυτο δικιο.

οσο για την διατροφη, για να καταλαβω, εγω πειραζει ή δεν πειραζει να τρωω αγελαδινα? αυτο το εχω απορια εδω και παρα πολυ καιρο και ακομα δεν εχω καταλαβει.

στο μωρο κανει να δινω προβεια ή κατσικισια?

τα νεα της μικρης μας ειναι οτι σημερα καναμε δακτυλικη εξεταση ευτυχως δεν φανηκε να εχει καποια στενωση.εκανε κακα το πρωι και αρκετα ακομα μετα την δακτυλικη. ξεκινησαμε σιροπι γιατι ειναι πολυ σκληρα τα κακα και τα αναστελλει συνεχως προφανως απο φοβο μηπως πονεσει. αυτα ειναι τα πρωτα συμπερασματα μας με τον παιδιατρο μου.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα πολλους παιδιατρους και κανεις μαλλον δεν ξερει 100%!!! Παιδιατρος με ειδικευση στις αλλεργεις μου ειπε να μην κοψω τιποτα απο την διαιτα μου, αντι8ετα με την δικη μου παιδιατρο που μου ειπε να τα κοψω μαχαιρι..... Τι να πω ......

Link to comment
Share on other sites

Lilia, μόνο αν το παιδί έχει διαπιστωμένες αλλεργίες σε κάτι το κόβεις. Από όσα έγραψες καταλαβαίνω ότι δεν σας έχει απασχολήσει το ζήτημα, προφανώς γιατί δεν υπάρχουν άλλες ενδείξεις. Εσύ συνεχίζεις τη διατροφή που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Αργησα να γραψω τα νεα μας (ειναι περιπου 15 μερες τωρα), αλλα ηθελα να εχω μια ολοκληρωμενη εικονα της καταστασης.

Νομιζω οτι πλεον οι κενωσεις μας εχουν γινει απολυτως φυσιολογικες. Ακολουθησα με ευλαβεια τις συμβουλες της amaretto και πλεον εχουμε 2-3 κενωσεις την ημερα, μαλακες και αφθονες (:lol:), αλλα και 1-2 μικροτερες κενωσεις. Ο παιδιατρος ειναι ευχαριστημενος και δεν επιμενει στην προταση που ειχε κανει για ξενο γαλα.

 

Εφόσον μιλάμε για ένα τέτοιο μπουκάλι, εύκολα θα το κόψεις.

Το κοψαμε! Μπουκαλι παιρνουμε μονο αν η μαμα χρειαζεται να παει σε καποια δουλεια και μας ταϊζει αλλος. Σπανιο, αλλα εχει τυχει 2-3 φορες.

 

Παραθετω ξανα τις μετρησεις του βαρους του μωρου μαζι με την πιο προσφατη:

25/02/2010 3.360gr (γεννηση)

03/03/2010 3.160gr (εξοδος απο μαιευτηριο)

25/03/2010 4.140gr (ζυγαρια παιδιατρου)

Νομιζω οτι ειναι καλα και ελπιζω να συνεχισουμε ετσι.

 

 

Για το σίδηρο να ξέρεις ότι, όταν θηλάζεις πολλές φορές (τουλάχιστον 8-12), αυξάνεις τις πιθανότητες να αργήσει η περίοδος να έρθει, οπότε θα έχεις μείωση στην απώλεια αίματος. Ο θηλασμός ωφελεί και την μαμά!
Αυτο ειναι και το μονο "προβλημα" που εξακολουθει να με ταλαιπωρει. Ο αιματοκριτης μου συνεχιζει να ειναι πολυ χαμηλος (27,5 πριν δυο μερες) με αποτελεσμα να αισθανομαι αδυναμια. Δεν θελω ομως να παρω συμπληρωμα σιδηρου και προσπαθω να τον φτιαξω με διατροφη. Νομιζω οτι θα τα καταφερω σιγα σιγα.

Και πραγματικα ελπιζω η περιοδος να αργησει γιατι ακομα εχω τα λοχεια να με ταλαιπωρουν. Το μονο που μου λειπει ειναι να ακολουθησει και η περιοδος...

 

Θελω να ευχαριστησω πολυ την amaretto για ολες τις συμβουλες που μου εδωσε. Ηταν πολυτιμες και μας βοηθησαν να αποφυγουμε το ξενο γαλα! :wink:

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θελουμε τη βοηθεια σας κι εμεις!

Εχθες ενω ειναι ησυχη η δικια μου (7,5 μηνων) ολο γκρινιαζε, σφιγγοταν, εκανε ανα 2-3 ωρες μια κουκκιδιτσα σαν της κατσικουλας σφιχτη και εκλαιγε.σημερα δεν εχει κανει τιποτα ενω παντα κανει 2-3 πανες.

Ξερουμε τι φταιει, εχουμε ξεκινησει τις στερεες και μεχρι στιγμης ετρωγε πρωι μηλο-μπανανα και απογευμα πατατα-καροτο καθε μερα (εχουμε δοκιμασει και αχλαδι και κολοκυθακι αλλα δεν τα τρωει με τιποτα οποτε τα κοψαμε). Απο εχθες εκοψα το καροτο και το μηλο, αλλα βελτιωση δεν ειδα. Σημερα ηταν να ξεκινησουμε κοτοπουλακι....το αφησα προς το παρον.

Να της δωσω χαμομηλι? Πώς θα προλαβουμε να μην επιδεινωθει? Μετα απο ποσες μερες παιρνουμε τον παιδιατρο οταν εχει ξεκινησει στερεες?

Πολλα-πολλα δεν μπορω να της δωσω γιατι ειμαστε και αλλεργικες.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς τα ίδια πάθαμε όταν ξεκινήσαμε τις στερρεές τροφές. Πρίν 3 μήνες δηλαδή. Η μπανάνα και το μήλο είναι που φέρνουν δυσκοιλιότητα. Ο γιατρός μας είπε να δίνω μόνο αχλάδι για αρχή και πορτοκάλι και σταδιακά έβαζα πολυ λιγο απο μήλο και μπανάνα. Τώρα βάζω ένα αχλάδι και τα άλλα απο μισα. Το χαμομήλο βοηθάει. Και στις 4 μέρες αν δεν κάνει καλα είναι να πεις το παιδιατρο. Μια φορα κάναμε βρεφικο κλισματακι για να στρώσει το εντεράκι του. Απο τότε δοξα το Θεο είμαστε πολυ καλα με τις κενώσεις μας

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι κατ'αρχήν για να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για όσα είπατε και στείλατε (Ηρώ να' σαι καλά!) και για να ενημερώσω πως χθες τη νύχτα το μωράκι μας γέμισε 2 πάμπερς!!! Φοβερή σύμπτωση αν σκεφτεί κανείς ότι χθες ζήτησα τις συμβουλές - εμπειρίες σας! Γράφω λοιπόν την έκβαση της υπόθεσης μήπως και την δει και κάποια άλλη αγχωμένη μανούλα και χαλαρώσει! Και ενώ περίμενα ότι ο μικρούλης όταν θα τα έκανε θα λερωνόταν μέχρι το σβέρκο, διαπίστωσα ότι ναι μεν έκανε αρκετά κακάκια, αλλά ήταν πιο πηχτά από ότι συνήθίζε. Και το χρώμα πάλι σαν μουστάρδα αλλά λίγο πιο σκούρο. Και χωρίς άσπρους κόκκους... Χμμμ, ήταν άραγε φυσιολογικά??? Αναρωτιέμαι αν για την όλη κατάσταση έφταιξε κάτι στη δική μου διατροφή. Γνωρίζει κανεις? Επίσης αναρωτιέμαι πότε θα ξανακάνει!!!

 

Σε κάθε περίπτωση ξανα σας ευχαριστώ μανούλες και μανούλες to be (kounelitsa και zouzounel με το καλό και με έναν πόνο!)

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλή σας μέρα και Χριστός Ανέστη

 

Η δικιά μας ιστορία συνεχίζεται... Ο μικρός έχει να ενεργηθεί από το πιο προηγούμενο Σάββατο(27/03). Τον είδε ο γιατρός την τελευταία Τετάρτη και μου είπε "δεν ανησυχούμε, όλα είναι φυσιολογικά εφόσον θηλάζει, ακόμα και 2 βδομάδες είναι οκ, οπότε περιμένουμε κανα δυό μερούλες ακόμη και μετά κάνουμε ένα μίνι κλυσματάκι".

Το οποίο και του έκανα την Παρασκευή και ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ!:roll:

 

Η μαία μου στη συνέχεια με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον το παιδι θηλάζει αρκετά και βρέχει πολλές πάνες ημερησιώς. Εκείνη είναι κατά των κλυσμάτων και μου σύστησε ομοιοπαθητικά σκευάσματα για 2 ημέρες (Nux Vomica d 12) τα οποία δίνω από χθες αλλά δεν είδα κακά. Θα δω βέβαια και σήμερα πώς θα πάει. Είναι η 16η μέρα.

 

Γράφω εδώ για όποια συμβουλή και καθησυχασμό. Επίσης με έπιασε το προληπτικό μου και σκέφτηκα μήπως μου φέρει γούρι το parents όπως την προηγούμενη φορά

 

Τέλος ήθελα να ρωτήσω: Τι πρόβλημα μπορεί να έχει ένα παιδι που δεν ενεργείται? Είναι ανατομικό το θέμα? Τι ψάχνουν οι γιατροί σε ένα "άκακο" -όπως φωνάζουμε χαριτολογώντας τον μπέμπη μας- μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

καλησπερα από μια απελπισμένη μανούλα, Αγλαία κ όλες οι λοιπές SOS.

έχω μια μπουμπού 5 1/2 μηνών κιλά γύρω στα 7 πρέπει να έγινε τώρα(αύριο έχουμε παιδίατρο).μόλις έκλεισε τον πέμπτο μας άρχισε σταδιακά την φρουτόκρεμα(πρώτα με αχλάδι -μήλο)κ ανά 3 ημέρες κ εισαγωγή νέου φρουτου.εδώ κ 3 ημέρες ξεκινησαμε κ χορτοσουπα(καροτο,πατατα,κολοκυθι,ριζάκι)κ σήμερα είναι η πρώτη που φάγαμε κ κοτούλα.θηλάζω με πολυ λίγο συμπλήρωμα καθώς αυξηθηκαν οι αναγκες μας απότομα.να σημειώσω ότι η μικρη είχε δυσανεξια στο αγελαδινο κ ακολουθούσα αυστηρη δίαιατα με πληρη έλλειψη γαλακτοκομικών.εδω κ κανα 2-3 μέρες έχω εισαγει στη διατροφη μου ξανα λιγο γάλα, γιαουρτι αγελαδινο κ κασέρι.η μικρη εδω κ 3-4 μερες έχει παρουσιάσει δυσκοιλιότητα,δηλ.κάνει ελάχιστη ποσότητα,σκληρα κ σχηματισμένα μετα από κοκκινισμα στο προσωπο,σφιξιμο κ πολυ πονο.υπαρχει περιπτωση να πειραξε το αγελαδινο που ξαναεβαλα στη διατροφημου η μηπως δεν ειναι ετοιμη να δεχτει στερεη τροφη?συνεχιζω να της δινω φρουτο κ φαγητό τομεσημερι , να πω ακομη οτι καθε απογευμα τρωει ρυζαλευρο βανιλια.επίσης σημερα της εβαλα στη φρουτοκρεμα το πρωι λίγο ακτινίδιο κ λίγο χυμό πορτοκάλι,επίσης ότι συμπλήρωμα γάλακτος το φτιάχνω με χαμομήλι αντι για νερό καθώς κ το ρυζάλευρο το απόγευμα το φτιάχνω παλι με χαμομηλι αντι νερού,αλλά μάταια.τέλος να σημειώσω ότι εδω κ αρκετο καιρο ζοριζόμαστε με τα δοντακια μας κ όλα τα ούλα μας είναι τούμπανο.τι πρέπει να κάνω ,πως να συνεχισω με τη διατροφη της? σας εκλιπαρω για βοηθεια γιατι θα σαλταρωωωω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Εφόσον έχετε ξεκινήσει στερεές τροφές είναι λογικό τα κακά της να είναι πιο σκληρά και σχηματισμένα. Θυμάμαι πως την πρώτη φορά που ο γιος μου έκανε σχηματισμένα κακά (σαν πλαστελίνη) πήρα αμέσως τηλ. την παιδίατρο. Εκείνη μου εξήγησε πως δυσκοιλιότητα υπάρχει όταν τα κακά είναι μικρές μικρές μπαλίτσες σαν της κατσίκας. Το καλό είναι πως αύριο θα πάτε στην παιδίατρο και θα σου λύσει όλες τις απορίες. Μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα από μια απελπισμένη μανούλα, Αγλαία κ όλες οι λοιπές SOS.

έχω μια μπουμπού 5 1/2 μηνών κιλά γύρω στα 7 πρέπει να έγινε τώρα(αύριο έχουμε παιδίατρο).μόλις έκλεισε τον πέμπτο μας άρχισε σταδιακά την φρουτόκρεμα(πρώτα με αχλάδι -μήλο)κ ανά 3 ημέρες κ εισαγωγή νέου φρουτου.εδώ κ 3 ημέρες ξεκινησαμε κ χορτοσουπα(καροτο,πατατα,κολοκυθι,ριζάκι)κ σήμερα είναι η πρώτη που φάγαμε κ κοτούλα.θηλάζω με πολυ λίγο συμπλήρωμα καθώς αυξηθηκαν οι αναγκες μας απότομα.

 

Έχε υπόψην ότι τρία γεύματα σε αυτή την ηλικία *συνήθως* είναι πολλά για μωρά που θηλάζουν και εισάγοντας συμπλήρωμα διακινδυνεύεις την παραγωγή σου περαιτέρω και κατ'επέκταση ενθαρρύνεις ταχύτερο απογαλακτισμό. Το μητρικό γάλα καλύπτει το μωρό για το δεύτερο εξάμηνο, αρκεί ο θηλασμός να είναι συχνός και ανεμπόδιστος.

 

να σημειώσω ότι η μικρη είχε δυσανεξια στο αγελαδινο κ ακολουθούσα αυστηρη δίαιατα με πληρη έλλειψη γαλακτοκομικών.εδω κ κανα 2-3 μέρες έχω εισαγει στη διατροφη μου ξανα λιγο γάλα, γιαουρτι αγελαδινο κ κασέρι.η μικρη εδω κ 3-4 μερες έχει παρουσιάσει δυσκοιλιότητα,δηλ.κάνει ελάχιστη ποσότητα,σκληρα κ σχηματισμένα μετα από κοκκινισμα στο προσωπο,σφιξιμο κ πολυ πονο.υπαρχει περιπτωση να πειραξε το αγελαδινο που ξαναεβαλα στη διατροφημου η μηπως δεν ειναι ετοιμη να δεχτει στερεη τροφη?

 

Για τη δυσκοιλιότητα μπορεί να φταίει ακόμη και το συμπλήρωμα που δίνεις ή το γάλα που περιέχεται στις έτοιμες κρέμες ή τα γαλακτοκομικά που τρως εσύ. Μπορεί να φταίει μια καινούργια τροφή που δοκίμασε.

Η ετοιμότητα συνυπολογίζεται με άλλους παράγοντες αλλά αφού δεν είχατε πρόβλημα ως τώρα, νομίζω ότι πρέπει να δώσεις σημασία σε αυτά που άλλαξαν τις τελευταίες μέρες.

 

συνεχιζω να της δινω φρουτο κ φαγητό τομεσημερι , να πω ακομη οτι καθε απογευμα τρωει ρυζαλευρο βανιλια.επίσης σημερα της εβαλα στη φρουτοκρεμα το πρωι λίγο ακτινίδιο κ λίγο χυμό πορτοκάλι,επίσης ότι συμπλήρωμα γάλακτος το φτιάχνω με χαμομήλι αντι για νερό καθώς κ το ρυζάλευρο το απόγευμα το φτιάχνω παλι με χαμομηλι αντι νερού,αλλά μάταια.τέλος να σημειώσω ότι εδω κ αρκετο καιρο ζοριζόμαστε με τα δοντακια μας κ όλα τα ούλα μας είναι τούμπανο.τι πρέπει να κάνω ,πως να συνεχισω με τη διατροφη της? σας εκλιπαρω για βοηθεια γιατι θα σαλταρωωωω

 

Το ρυζάλευρο συχνά προκαλεί δυσκοιλιότητα και δεν προσφέρει και κάτι ιδιαίτερο στη διατροφή, εκτός από θερμίδες. Νερό προσφέρεις εκτός από αυτό που περιέχεται στο φαγητό;

Προσωπικά θα προχωρούσα πιο αργά στις στερεές κρατώντας το πολύ δυο γεύματα με τροφές όσο το δυνατόν πιο φυσικές τροφές, που να μην περιέχουν αγελαδινό ή άλλο γάλα και θα φρόντιζα να προσφέρω συχνότερα και στήθος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα από μια απελπισμένη μανούλα, Αγλαία κ όλες οι λοιπές SOS.

έχω μια μπουμπού 5 1/2 μηνών

 

μόλις έκλεισε τον πέμπτο μας άρχισε σταδιακά την φρουτόκρεμα(πρώτα με αχλάδι -μήλο)κ ανά 3 ημέρες κ εισαγωγή νέου φρουτου.εδώ κ 3 ημέρες ξεκινησαμε κ χορτοσουπα(καροτο,πατατα,κολοκυθι,ριζάκι)κ σήμερα είναι η πρώτη που φάγαμε κ κοτούλα.

 

Υπήρχε κάποιος λόγος κι έγινε τόσο πρόωρα η εισαγωγή των στερεών;

 

θηλάζω με πολυ λίγο συμπλήρωμα καθώς αυξηθηκαν οι αναγκες μας απότομα.

μήπως μπήκαν πολλές στερεές και το μωρό χάνει πολλά γεύματα;

 

να σημειώσω ότι η μικρη είχε δυσανεξια στο αγελαδινο κ ακολουθούσα αυστηρη δίαιατα με πληρη έλλειψη γαλακτοκομικών.

 

η μικρη εδω κ 3-4 μερες έχει παρουσιάσει δυσκοιλιότητα,δηλ.κάνει ελάχιστη ποσότητα,σκληρα κ σχηματισμένα μετα από κοκκινισμα στο προσωπο,σφιξιμο κ πολυ πονο.

για ένα μωρό με δυσανεξία, θα ήταν περίεργο το να μην παρουσιάσει πρόβλημα...

 

υπαρχει περιπτωση να πειραξε το αγελαδινο που ξαναεβαλα στη διατροφημου η μηπως δεν ειναι ετοιμη να δεχτει στερεη τροφη?

νομίζω ότι την πείραξε πολύ περισσότερο το γάλα που περιέχεται στο ρυζάλευρο-βανίλια και το ξένο γάλα που πίνει απευθείας από το μπουκάλι, παρά οι μικροποσότητες από τη δική σου διατροφή

 

συνεχιζω να της δινω φρουτο κ φαγητό τομεσημερι , να πω ακομη οτι καθε απογευμα τρωει ρυζαλευρο βανιλια.

από πότε τρώει ρυζάλευρο βανίλια;

η δυσανεξία είναι από μόνη της αρκετή για να αποτρέψει το γιατρό να προτείνει κάτι τέτοιο (όμως από ότι φαίνεται δεν πτοείται!)

 

 

σας εκλιπαρω για βοηθεια γιατι θα σαλταρωωωω

 

Ψυχραιμία

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να καταλάβεις τις αιτίες του προβλήματος

 

1. Πρόωρη εισαγωγή στερεών

2. Ξένο γάλα που δεν δικαιολογείται μετά από τόσους μήνες θηλασμού

3. Ρυζάλευρο με αγελαδινό γάλα (!!!)

4. Ο παιδίατρος που πρότεινε τα παραπάνω

 

Το να προσπαθείς να λύσεις το πρόβλημα με επιπλέον παρεμβάσεις όπως το χαμομήλι, δεν έχει νόημα.

 

3 γεύματα στερεών για ένα μωρό αυτής της ηλικίας είναι υπερβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα!!!Λιγο που διαβασα μαλλον εκανα βλακεια που δεν μπηκα πιο νωρις να ψαξω για λυση στο φορουμ...Θηλαζουμε αποκλειστικα καταρχην..

Εδω και 5 μερες η μικρη σταματησε να εχει κενωσεις...απο 4-5 τη μερα ξαφνικα τιποτα...πηρα το γιατρο μου λεει αστη 3 μερες και βλεπουμε...προχτες λοιπον αφου ειχε 3 24ωρα χωρις κενωση (αλλα με πολλα αερια)μου πε και της καναμε μικροκλυσμα γλυκερινης για βρεφη...κατι εβγαλε αλλα σκουρα και λιγα...την επομενη μερα (χτες) και αφου παλι περασε ενα 24ωρο χωρις κενωση μου ειπε να της ξανακανω...το μισο εφυγε απεξω βεβαια αλλα αυτη τη φορα εβγαλε πηχτες βλεννες...σημερα παλι μου πε να της ξανακανω και να συνεχισω μεχρι να κανει ποσοτητα αρκετη...καπως καλυτερα χρωματικα σημερα αλλα παλι ειχε λιγες βλεννες...

Ο παιδιατρος μου πε μην ανχωνεσαι ειναι τα πρωτα απο πολλα μικροκλυσματα που θα της κανεις με τον καιρο...

για να μην πολυλογω ολες αυτες τις μερες ηθελε συνεχεια στηθος πραγμα σχεδον φυσιολογικο γτ ουτως η αλλως ολη τη μερα ετσι την περναμε..μονο που ενω το βραδυ κοιμοταν τωρα ξυπναει συνεχεια καθε μιση ωρα και θελει στηθος..παραλληλα βγαζει φωνουλες σαν λυγμους την ωρα που θηλαζει ενιοτε παραταει το στηθος τεντονεται μαζευεται η παταει ενα δυνατο κλαμα για δευτερολεπτα και μετα συνεχιζει το φαι...Επισης ενω μεχρι τωρα δεν εβγαζε ποτε γουλιες τωρα βγαζει γουλιτσες και 4-5 φορες εβγαλε αρκετο σαν 2-3 κουταλιες της σουπας...

Σημερα και αφου της καναμε το 3ο κλυσμα διαβασα το χαρτακι που χει μεσα στο κουτι(νωρις το σκεφτηκα..) και ελεγε οτι συνιστομενη δοση για βρεφη ειναι 1 μικροκλυσμα ανα 3 μερες..κι εμεις της εχουμε κανει 3 στη σειρα(1 τη μερα) και κατα τη γνωμη του γιατρου θα συνεχισουμε..κι ερχομαι κι αναρωτιεμαι...ετσι θα τα κανει το παιδι μου στο εξης?δλδ δεν υπαρχει αλλη λυση?

να πω οτι ολα αυτα απο το τηλεφωνο..του πα να την παω να την δει και μου πε οτι αφου δεν εχει πυρετο δεν χρειαζεται και οτιαν τον ρωτησα που μπορει να οφειλεται μου πε οτι ειναι συνηθισμενο και να μην ανχωνομαι..

Α!ειναι ο δευτερος παιδιατρος που ειναι ο και καλα υπερμαχος του θηλασμου σε σχεση με τους αλλους εδω...

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ...Οποια συμβουλη δεκτη..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή είχαμε το ίδιο θέμα σε καταλαβαίνω απόλυτα.... θα σου σύστηνα να βρεις άλλον παιδίατρο γιατί κατά την γνώμη μου είναι απαράδεκτος... κι εμένα εκείνη που είχα τότε ήταν υποτίθεται υπέρ του θηλασμού αλλά με έβαζε και έδινα στο μωρό χαμομήλι-πράξη που σαμποτάρει τον θηλασμό και νουγιολ-δλδ καθαρτικό... μερικοί είναι πραγματικά πολυ επικίνδυνοι...

 

συμβουλές για τον θηλασμό δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω γιατί εμένα κατάφεραν με τις συμβουλές των παιδιάτρων να μου κοπεί το γάλα αλλά πρόσεχε με τα μικροκλύσματα... μου φαίνεται πολύ παράξενο που ο γιατρός τα συστήνει τόσο απλόχερα...

 

να σου ζήσει και εύχομαι να βγάλεις άκρη γρήγορα ώστε να μην ταλαιπωρηθει το μικρούλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Λιγο που διαβασα μαλλον εκανα βλακεια που δεν μπηκα πιο νωρις να ψαξω για λυση στο φορουμ...Θηλαζουμε αποκλειστικα καταρχην..

Εδω και 5 μερες η μικρη σταματησε να εχει κενωσεις...απο 4-5 τη μερα ξαφνικα τιποτα...πηρα το γιατρο μου λεει αστη 3 μερες και βλεπουμε...προχτες λοιπον αφου ειχε 3 24ωρα χωρις κενωση (αλλα με πολλα αερια)μου πε και της καναμε μικροκλυσμα γλυκερινης για βρεφη...κατι εβγαλε αλλα σκουρα και λιγα...την επομενη μερα (χτες) και αφου παλι περασε ενα 24ωρο χωρις κενωση μου ειπε να της ξανακανω...το μισο εφυγε απεξω βεβαια αλλα αυτη τη φορα εβγαλε πηχτες βλεννες...σημερα παλι μου πε να της ξανακανω και να συνεχισω μεχρι να κανει ποσοτητα αρκετη...καπως καλυτερα χρωματικα σημερα αλλα παλι ειχε λιγες βλεννες...

Ο παιδιατρος μου πε μην ανχωνεσαι ειναι τα πρωτα απο πολλα μικροκλυσματα που θα της κανεις με τον καιρο...

για να μην πολυλογω ολες αυτες τις μερες ηθελε συνεχεια στηθος πραγμα σχεδον φυσιολογικο γτ ουτως η αλλως ολη τη μερα ετσι την περναμε..μονο που ενω το βραδυ κοιμοταν τωρα ξυπναει συνεχεια καθε μιση ωρα και θελει στηθος..παραλληλα βγαζει φωνουλες σαν λυγμους την ωρα που θηλαζει ενιοτε παραταει το στηθος τεντονεται μαζευεται η παταει ενα δυνατο κλαμα για δευτερολεπτα και μετα συνεχιζει το φαι...Επισης ενω μεχρι τωρα δεν εβγαζε ποτε γουλιες τωρα βγαζει γουλιτσες και 4-5 φορες εβγαλε αρκετο σαν 2-3 κουταλιες της σουπας...

Σημερα και αφου της καναμε το 3ο κλυσμα διαβασα το χαρτακι που χει μεσα στο κουτι(νωρις το σκεφτηκα..) και ελεγε οτι συνιστομενη δοση για βρεφη ειναι 1 μικροκλυσμα ανα 3 μερες..κι εμεις της εχουμε κανει 3 στη σειρα(1 τη μερα) και κατα τη γνωμη του γιατρου θα συνεχισουμε..κι ερχομαι κι αναρωτιεμαι...ετσι θα τα κανει το παιδι μου στο εξης?δλδ δεν υπαρχει αλλη λυση?

να πω οτι ολα αυτα απο το τηλεφωνο..του πα να την παω να την δει και μου πε οτι αφου δεν εχει πυρετο δεν χρειαζεται και οτιαν τον ρωτησα που μπορει να οφειλεται μου πε οτι ειναι συνηθισμενο και να μην ανχωνομαι..

Α!ειναι ο δευτερος παιδιατρος που ειναι ο και καλα υπερμαχος του θηλασμου σε σχεση με τους αλλους εδω...

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ...Οποια συμβουλη δεκτη..

 

Nα σου ζήσει η μικρούλα σου!

Στην ηλικία που είστε τώρα είναι φυσιολογικό για ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά να έχει κένωση από πολλές φορές την ημέρα μέχρι και μόνο 1 φορά την εβδομάδα! Μπορούμε λοιπόν να περιμένουμε χωρίς παρέμβαση μέχρι και 7 ημέρες.

για τις γουλιές τώρα, αν συνεχιστούν, θα πρέπει να αξιολογηθεί το μωρό μήπως έχει ΓΟΠ (γαστροϊσοφαγική παλλινδρόμηση). Η αξιολόγηση γίνεται από τα συμπτώματα (συχνές γουλιές ή εμμετοί, δυσφορία κατά τη σίτιση, το μωρό δείχνει να πονάει) και από απλό υπέρηχο. Περνάει με την ηλικία που ωριμάζει το πεπτικό, αλλά μπορείς να ανακουφίσεις το μωρό με το να το κρατάς αρκετή ώρα μετά τα γεύματα να ρευτεί, δίνοντας μικρά και συχνά γεύματα (συνήθως τα μωρά που θηλάζουν το κανονίζουν μόνα τους αυτό), διακόπτοντας ίσως το γεύμα για να ρευτεί ενδιάμεσα (θα το δείξει και το ίδιο το μωρό με ανησυχία, αφήνοντας και ξαναπιάνοντας τη θηλή και/ή κλαίγοντας την ώρα του θηλασμού), τοποθετώντας το για ύπνο σε θέση με κλίση τουλάχιστον 45 μοιρών, βάζοντας βιβλία κάτω από το στρώμα ή τα πόδια της κούνιας του κλπ. Δες πρώτα αν συνεχίζονται οι γουλιές και μετά το συζητάς με έναν αξιόπιστο παιδίατρο

Υπάρχει στην ενότητα του θηλασμού θέμα για τη ΓΟΠ, νομίζω στους "συχνούς προβληματισμούς-ειδικές περιπτώσεις"

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια απορια που αν και ρωτησα τον παιδιατρο θα ηθελα τη γνωμη σας αν σας εχει συμβει και τη γνωμη της Αγλαιας. ο μικρος μου σχεδον 3 μηνων θηλαζει αποκλειστικα και οι κενωσεις του ειναι 1 φορα την εβδομαδα.τρωμε κανονικα και μαλιστα τρωει πολυ αν σκεφτειτε οτι ειναι ηδη 8 κιλα. τα κακα του αυτη τη μια φορα ειναι μαλακά αλλα πηχτα και παρα πολλα.τις υπολοιπες μερες που δεν κανει κακα δεν παραπονιεται ουτε δειχνει σημαδια δυσφοριας.ο γιατρος μου ειπε οτι δεν πρεπει να αφηνω το μωρο τοσες μερες χωρις να κανει κακα γιατι αδρανοποιειται το εντερο και μπορει να επελθει ρηξη. ετσι μου ειπε το πολυ μετα απο 2 μερες να το βοηθαω με ενα θερμομετρο η υποθετο για να κανει κακα. και ρωταω λοιπον....υπαρχει λογος εφοσον τα κακα του ειναι μαλακά και δεν δειχνει καμια δυσφορια ουτε οταν τα κανει ουτε και πριν να τον ταλαιπωρω με υποθετα????

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

χελωνίτσα, δες το λινκ που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμά μου (αμέσως πάνω απ' το δικό σου) καθώς και αυτό

http://pediatros-thes.gr/?page_id=627

 

Για τα βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά, μετά τις 6 εβδομάδες μπορεί να έχουν συχνότητα μόνο μία φορά την εβδομάδα και αυτό είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει γιατί το μητρικό γάλα έχει ελάχιστες ουσίες που πρέπει να αποβληθούν από τον οργανισμό του μωρού, οι περισσότερες απορροφώνται από το έντερο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

χελωνίτσα, δες το λινκ που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμά μου (αμέσως πάνω απ' το δικό σου) καθώς και αυτό

http://pediatros-thes.gr/?page_id=627

 

Για τα βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά, μετά τις 6 εβδομάδες μπορεί να έχουν συχνότητα μόνο μία φορά την εβδομάδα και αυτό είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει γιατί το μητρικό γάλα έχει ελάχιστες ουσίες που πρέπει να αποβληθούν από τον οργανισμό του μωρού, οι περισσότερες απορροφώνται από το έντερο.

 

ευχαριστω sofuka ειχα αρχισει να αγχωνομαι....

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

 

Η κατάσταση θεωρείται φυσιολογική όταν το μωρό δεν δυσανασχετεί και όταν η μητέρα και το μωρό ΔΕΝ παίρνουν συμπλήρωμα σιδήρου. Αν κάποιος από τους δύο λαμβάνει συμπλήρωμα, τότε αυτό θα πρέπει να διακοπεί για κάποιες μέρες για να διαπιστωθεί αν σχετίζεται.

 

ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ

αυτο ξαναπεστο!!

Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΣΟΒΑΡΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ......

καλησπερα κ απο μενα..

εχουμε κ μεις θεμα με τα κακακια,τοσο που με χει ριξει πολυ-πλεον-ψυχολογικα!!

το μωρο μου ειναι 2 μηνων,πεινει μητρικο γαλα(αλλα το βγαζω με το θηλαστρο κ του το δινω)παντου διαβαζω οτι το μ.γ πολυ σπανια προκαλει δυσκοιλιοτητα κ λεω....μαλλον εκει ανηκουμε εμεις..

ομως διαβαζοντας το παραπανω επαθα σοκ :shock:λεω λες;;;περνω σιδηρο ακομα..λετε να φταιει αυτο;;!!:rolleyes::rolleyes:

το μωρο μου τρωει κανονικα αλλα κακακια θα κανει μονο με υποθετακι στις 4 μερες κ ζοριζετε πολυ,ειναι συνεχεια μαζεμενο εχει πολλα αερια κ μετα την κενωση εχει χαλαρωσει τοοοσο πολυ που κοιμαται 5 ωρες χωρις να βγαλει αχνα!!ειναι εμφανες οτι ζοριζεται απ τα κακακια..

να πω επισης οτι καποιες απ τις φορες που προσπαθησαμε να βαλουμε το υποθετο δεν..εμπαινε κ..βγηκαν τα κακακια πιχτα,η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι αφυδατομενα λογο των πολλων ημερων που εχει να τα κανει..

μακαρι να φταιει το σιδηρο!!αν το σταματησω τωρα θα περιμενω μια βδμ για να δω αν ενεργηθει σωστα;;

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα..

εχουμε κ μεις θεμα με τα κακακια,τοσο που με χει ριξει πολυ-πλεον-ψυχολογικα!!

το μωρο μου ειναι 2 μηνων,πεινει μητρικο γαλα(αλλα το βγαζω με το θηλαστρο κ του το δινω)παντου διαβαζω οτι το μ.γ πολυ σπανια προκαλει δυσκοιλιοτητα κ λεω....μαλλον εκει ανηκουμε εμεις..

ομως διαβαζοντας το παραπανω επαθα σοκ :shock:λεω λες;;;περνω σιδηρο ακομα..λετε να φταιει αυτο;;!!:rolleyes::rolleyes:

το μωρο μου τρωει κανονικα αλλα κακακια θα κανει μονο με υποθετακι στις 4 μερες κ ζοριζετε πολυ,ειναι συνεχεια μαζεμενο εχει πολλα αερια κ μετα την κενωση εχει χαλαρωσει τοοοσο πολυ που κοιμαται 5 ωρες χωρις να βγαλει αχνα!!ειναι εμφανες οτι ζοριζεται απ τα κακακια..

να πω επισης οτι καποιες απ τις φορες που προσπαθησαμε να βαλουμε το υποθετο δεν..εμπαινε κ..βγηκαν τα κακακια πιχτα,η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι αφυδατομενα λογο των πολλων ημερων που εχει να τα κανει..

μακαρι να φταιει το σιδηρο!!αν το σταματησω τωρα θα περιμενω μια βδμ για να δω αν ενεργηθει σωστα;;

 

Πιστεύω ότι 4 μέρες είναι λίγες για μωρά που θηλάζουν. Νομίζω είναι φυσιολογικό να μην κάνουν και μια εβδομάδα.

Αν όμως ζορίζεται πολύ και δυσανασχετεί όπως λες τότε πιθανότατα κάτι το ενοχλεί. Ίσως να είναι το συμπλήρωμα σιδήρου. Αφού το κόψεις φρόντισε να αδειάσει το εντεράκι του παιδιού για να είσαι σίγουρη ότι τα κακά που έχουν μείνει στο έντερο δεν ενοχλούν, δεν έχουν στουμπώσει στο έντερο ώστε να εμποδίζουν όσα ακολουθούν.

Και εμένα ε'ιχε δυσκοιλιότητα και το ενοχλούσαν τροφές που έτρωγα εγώ.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! είχα κόψει το σίδηρο και της πέρασε η δυσκοιλιότητα της μικρής μου. Προτείνω να το δοκιμάσεις αλλά κάνε και μια εξέταση αιματοκρίτη να δεις που βρίσκεσαι...

hDxrp3.pnghkS0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...