Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

matoula αν δεν του βάλεις υπόθετο καθε ποτε θα τα κάνει; Σε ρωταω γιατι τα μωρα που θηλάζουν αποκλειστικά μπορει να φτάσουν και 10ημερο χωρις να υπάρχει πρόβλημα...μετα βεβαια φωνάζεις τον αχόρταγο :) :) :)

Δοκιμασες να το αφήσεις χωρις υπόθετο.

Ακομα και η κλασσική παιδιατρος μου ελεγε να μην ανησυχω γιατι απο την στιγμή που τρωει νορμάλ καποια στιγμή θα τα βγάλει θελοντας και μη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια γεια σας,χρειζομαι την βοηθεια σας....το μωρο μου ειναι τρειων μηνων και 15 ημερες εδω και ενα μηνα ενεργητε μονο με υποθετο.Τον προηγουμενο καιρο γεμιζε μεχρι και 6 πανες την ημερα και ξαφνικα σταματησε και απο τοτε τιποτα.να σας πω οτι μονο δικο μου γαλα πινει και με αυστηρη διαιτα απο μερος μου λογω το οτι εχει αλεργεια στο αγελαδινο γαλα.

Τον βλεπω που υποφερει απο πονακια και δεν ξερω τι να κανω,υποφερει το παιδακι μου.Επισης του βαζω υποθετω καθε 4 με 5 μερες και τα κακακια του ειναι μαλακα.Τι να κανω δεν θελω να του βαζω συνεχεια υποθετο.

αν είναι μαλακά, δεν έχει δυσκοιλιότητα!

όπως λέει η yogini, είναι φυσιολογικό στα μωρά που θηλάζουν, αφού σαραντήσουν, να περνάνε πολλές μέρες χωρίς κακά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,ευχαριστω για τις συμβουλες.δεν ξερω πραγματικα τι να κανω γιατι τον βλεπω ανησυχο....το πουλακι μου δινει..δινει..αλλα τιποτα μονο μας αρωματιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eφοσων θηλαζει αποκλειστικα στην ηλικια που ειναι,ειναι φυσιολογικο οπως σου ειπαν τα κοριτσια να αργει να κανει κακακια του.

Αν συνεχισεις να βαζεις υποθετο το μωρο σου θα συνηθισει να ενεργειτε μονο με αυτον το τροπο γιατι αδρανοποιειτε το εντερακι του.

Δοκιμασε να βαλεις λιγο λαδακι σε μια μπατοτετα (κατα προτιμηση ελαιολαδο) και βαλε το στον πωπο του,εξω εξω,μετα κανε λιγο μασαζακι στην κοιλιτσα,πιεσε τα ποδαρακια του προς την κοιλια του,να δεις ισως να εχετε αποτελεσματα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει αυτο αλλα τιποτα..απλα ανησυχω,με τοσες μερες μην μου παθει τιποτα.Εχεις δικαιο θα κανω υπομονη..πρεπει να σταματησουμε το υποθετο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το μωρακι σου παιρναει αλμα αναπτυξης (των τριων μηνων) βλεπε ''Αλματα αναπτυξης''.

Σ'αυτες τις περιοδους τα μωρα περνανε περισσοτερες ωρες στο στηθος,αλλαζουν συμπεριφορα,γκρινιαζουν,και ισως χρειαζονται περισσοτερο γαλατακι.

Το μητρικο γαλα αφομειωνεται και πολλες φορες αναλογως τις αναγκες του καθε μωρου, δεν ''πετιεται'' τιποτα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί πίνει ξένο;

 

 

 

η δική σου διατροφή δεν μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του εντέρου του μωρού, το μωρό τρώει μόνο γάλα και στο γάλα δεν περνούν οι ίνες και οι σπόροι από το δικό μας πεπτικό...

 

 

αν το μωρό τρέφεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με μητρικό γάλα και δεν νιώθει δυσφορία, τότε δεν έχει δυσκοιλιότητα.

 

Αγλαια καλησπερα, μια και βλεπω οτι ολες οι μανουλες εδω αναζητουν τα φωτα σου για θεματα θηλασμου και διατροφης μηπως θα μπορουσες να με βοηθησεις και μενα στο προβλημα που εχω με την μικρη μου, ειναι 42 ημερων και 10 μερες αφου γεννηθηκε ενω εκανε κανονικα κακα της, μια φορα τη μερα σταματησε και μπορει να της παρει και 3-4 μερες να κανει, αν βεβαια παει τοσο πολυ της βαζω μπατονετα στον ποπο της γιατι ζοριζεται παρα πολυ, χτυπιεται,κοκκινιζει και δεν κοιμαται με τιποτα. Θηλαζω και μερικες φορες δινω και συμπληρωμα οταν δε φτανει το δικο μου γαλα, εχω βγαλει απο τη διατροφη μου τα γαλακτοκομικα, μοσχαρισιο κρεας, φασολια, λαχανο, ντοματα,αυγο μετα απο υποδειξη του παιδιατρου μου και τις τελευταιες μερες προσπαθω να θηλαζω αποκλειστικα αλλα παλι δε βλεπω ¨φως¨.

 

Εχεις να με συμβουλεψεις κατι;Εχει και κολικους, που πιστευω οτι οφειλονται στην δυσκοιλιοτητα περισσοτερο γιατι την πιανουν ακριβως μετα το γευμα (τοτε εκανε κακα της τις πρωτες 10 μερες). Οι κολικοι ειναι παρα πολυ εντονοι και μερικες φορες διαρκουν 3-4 ωρες. Ειμαι κοντα στην τρελα μερικες φορες γιατι τιποτα δε πιανει, ουτε το μασαζ, ουτε η βολτα, ουτε ο απορροφητηρας!!!!Βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπον η μικρη εχει ξεκινησει κανα δεκαημερο να κανει κακα ανα τρεις μερες ή το πολυ 4....ξερω οτι μεχρι βδομαδα ειναι φυσιολογικο...αλλα για ποσο θα συνεχιστει αυτο??ειναι κατι που θα διαρκει ή γινεται για συγκεκριμενους λογους πχ..καποια αλλεργια ....

 

επισης απο τοτε που το κανει αυτο το βραδυ κοιμαται σερι χωρις φαγητο μινιμουμ 6 ωρες και σημερα εκανε το θεϊκο να φαει στις εντεκα το βραδυ και να ξυπνησεις 9μιση για φαγητο το πρωι....δεν ειναι πολλες ωρες???

(αν ετρωγε ανα δυο ωρες το βραδυ παλι θα γκρινιαζα το ξερω...απλα μου φαινεται κουλο....πανες βρεχει,βαρος βαζει...ειναι αυτα σημαδια οτι ολα καλα ή να εχω για κατι στο νου μου?:-)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Τι γάλα δίνεις στο μικρούλη σου?

Είχαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα. Η παιδίατρος μας είπε ότι αν δεν κάνει μέχρι την τέταρτη ημέρα, υπάρχει πρόβλημα και θα βάζαμε υποθετάκι, αλλά ευτυχώς την ώρα που πήγαμε να το βάλουμε, έκανε κακά.

Έπινε almiron και το αλλάξαμε σε s-26 gold και τώρα όλα καλά.

Κάνει κάθε μέρα κακά και καμμιά φορα και δύο φορες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η μικρή μου είναι 3 μηνών κ έχουμε το ίδιο θέμα ακριβώς με σας.

Όταν έγινε 40 ημερών περίπου σταμάτησε να κάνει κακά σχεδόν σε κάθε γεύμα κ από τότε κάνει κάθε 4-5 μέρες.

Απ' όσα έχω διαβάσει εδώ στο Forum ένα παιδί όταν θηλάζει αποκλειστικά μπορεί να κάνει κ βδομάδα να ενεργηθεί κ αυτό είναι φυσιολογικό γιατί μπορεί να χρειάζεται όλο το γαλατάκι ο οργανισμός του.

Εγώ βασικά πιάνω τον εαυτό μου να ανησυχεί στην 5 ημέρα αλλά συνήθως τότε κάνει, γενικά την παρατηρώ αν είναι όπως πάντα δλδ ευδιάθετη, σφίγγεται βέβαια κ έχει κ αέρια αλλά όταν τα κάνει δεν ζορίζεται ιδιαίτερα σε φυσιολογικά πλαίσια μπορώ να πω, απλά έχουν γίνει λίγο πιο σκούρα τα κακακια της δεν είναι κίτρινα είναι πιο πολύ πρός το πορτοκαλί, εσάς?? Ο παιδίατρος μου μας είχε πεί να ανυσηχήσουμε αν το μωρό κανει κακά σαν τις κατσίκας! (δεν ξέρω αν ισχύει)

Με τον ύπνο μου έκανε ακριβώς το ίδιο κοιμήθηκε 10ωρο αλλά δεν το ξαναέκανε φτανει συνήθως στις 8ωρες συνεχόμενα που πιστεύω είναι μια χαρά.

Πιστεύω οτι αν το παιδάκι σου είναι ευδιάθετο, τα κακά του είναι μαλακά κ αφού παίρνει βάρος κανονικά κ βρέχει πάνες δν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Για της πολλές ώρες που κοιμήθηκε αν σου το ξανακάνει θα μπορούσες ίσως να την ξύπνήσεις λιγο πιο νωρίς το πρώι αν ανησυχείς, πάντως καλό είναι που κοιμάται όλο το βράδυ κ αυτή ξεκουράζεται κ εσύ!

Ρώτα βέβαια κ τον παιδίατρο σας, εγώ πάντως οταν το ρώτησα μου είπε να δώσω χαμομήλι δεν έδωσα βέβαια, είχα διαβάσει απο μία κοπέλα εδώ οτι μπόρεις να πίνεις εσύ χαμομήλι κ ίσως βοήθάει.

Ευχομαι να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα!

Αντιμετωπιζω προβλημα με τις κενωσεις του μωρου μου και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Παραθετω τα στοιχεια που ζηταει η Αγλαϊα:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38w+2d

Β. Το φύλο του βρέφους

Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Γενικη αναισθησια

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Δεν εμφανισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Γεννησα με καισαρικη στην 38η εβδομαδα λογω ινσουλινοεξαρτωμενου διαβητη κυησης. Το μωρο νοσηλευτηκε αμεσως μετα τη γεννηση του σε μοναδα ειδικης φροντιδας νεογνων για παρακολουθηση 48 ωρων μια και ειναι συνηθες να εμφανιζονται υπογλυκαιμιες και αλλα προβληματακια στα μωρα μαμαδων με ινσουλινοεξαρτωμενο διαβητη κυησης. Δυστυχως, στο τελος της 2ης ημερας, το μωρο εμφανισε ελαφρια υπασβεστιαιμια η οποια διορθωθηκε με ληψη ασβεστιου απο το στομα. Τον πηραμε μετα απο μια εβδομαδα νοσηλειας. Στη διαρκεια αυτης της εβδομαδας τρεφοταν κυριως με ξενο γαλα και πολυ λιγο δικο μου στον ελαχιστο χρονο που επιτρεποταν ο θηλασμος στην μοναδα.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

25/02/2010 3.360 gr

03/03/2010 3160 gr

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

~7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν παιρνει συμπληρωμα απο γαλα σκονη, αλλα στο βραδυνο γευμα δινω και μπιμπερο με αντλημενο δικο μου γαλα γιατι, ενω πειναει, ειναι πολυ κουρασμενος για να θηλασει.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Δεν παιρνει

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela Symphony διπλης αντλησης

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

~ 5

7β. ποιες ώρες αντλείτε

πριν απο καθε γευμα του μωρου

και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

περιπου δεκα λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1 φορα το πολυ με κακα πολυ καλα σχηματισμενα (σαν κατσικας) και πολυ λιγα (συνηθως ενα μικρο γρομπαλακι)

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Μοιαζει ευδιαθετος αν και ζοριζεται λιγο κατα την κενωση.

 

Διαβασα στο φορουμ οτι ειναι φυσιολογικο ακομη και διαστημα μιας εβδομαδας αναμεσα στις κενωσεις μωρου που θηλαζει, οποτε η μια κενωση την ημερα δεν με ανησυχει ιδιαιτερα. Ομως, με απασχολει που τα κακα ειναι πολυ καλα σχηματισμενα. Επισης, μου κανει εντυπωση που οσο ηταν στην μοναδα δεν εμφανιζε προβλημα δυσκοιλιοτητας. Ειχα δει κενωση του και ηταν αρκετα σε ποσοτητα, μαλακα και μαλλον σκουρου χρωματος.

Τελος, να προσθεσω οτι ο γυναικολογος μου θελει να συνεχισω να παιρνω συμπληρωμα σιδηρου λογω πολυ χαμηλου αιματοκριτη (~27). Μηπως ομως πρεπει να το σταματησω?

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αύξησε τη συχνότητα των γευμάτων (τουλάχιστον 8-12) και να μην αντλείς πριν το θηλασμό αλλά μετά ή θήλαζε από το ένα στήθος και κάνε την άντληση από το άλλο. Βάλε 1-2 νυχτερινούς θηλασμούς. Μην χρησιμοποιείς πιπίλα. Όταν θηλάζεις αρκετά, το χαμομήλι δεν χρειάζεται. Το χαμομήλι κόβει την όρεξη στο μωρό και μπορεί να χάνει γεύματα. Πόσο αντλημένο παίρνει το μωρό α) σε κάθε γεύμα β) στο 24ωρο; Καλό θα είναι σταδιακά να διώξεις το μπουκάλι, γιατί το μωρό σου μπορεί να συνηθίσει και να μην δέχεται υπομονετικά το στήθος.

Το μωρό πρέπει να έχει 3-4 κενώσεις καθημερινά σε αυτή την ηλικία, αυτό που γνωρίζεις για λιγότερες φορές ισχύει μετά τις 4-6 εβδομάδες.

Ο σίδηρος είναι δυνατόν να προκαλεί δυσκοιλιότητα στο μωρό. Συζήτησε με τον γιατρό σου παράλληλα με την αύξηση των θηλασμών να διακόψεις τον σίδηρο για λίγες μέρες , για να δεις πώς θα πάει. Αν δεν είναι δυσκοιλιότητα λόγω του σιδήρου, είναι πιθανό το μωρό να μην παίρνει αρκετό γάλα. Συζήτησε το και με κάποιον παιδίατρο που να είναι σχετικός με το θηλασμό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :P

Θα προσπαθησω να εφαρμοσω τις συμβουλες σου και ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση. Εχω καταλαβει και εγω οτι το χαμομηλι δεν ειναι λυση. Του κοβει την ορεξη και μετα θηλαζει λιγοτερο. Ελπιζω οτι η απαντηση θα ειναι η αυξηση του αριθμου των θηλασμων.

Το μωρο παιρνει αντλημενο γαλα μονο μια φορα το 24ωρο στο γευμα που κανει στις 2 το βραδυ περιπου. Η ποσοτητα του αντλημενου ειναι γυρω στα 50-60 ml. Εχω προσπαθησει να δωσω αντλημενο ως συμπληρωμα και στα υπολοιπα γευματα (περισσοτερο για να δω αν χορταινει), αλλα ο μικρος δεν δειχνει κανενα ενδιαφερον.

Οσο για τον σιδηρο, πηρα μονη μου την αποφαση και τον εκοψα για λιγες μερες για να δω αν η δυσκοιλιοτητα του μικρου προερχεται απο εκει. Αν οχι, θα τον ξαναρχισω αργοτερα.

Ελπιζω να βελτιωθουν τα πραγματα τις επομενες μερες. Και παλι ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :P

Θα προσπαθησω να εφαρμοσω τις συμβουλες σου και ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση. Εχω καταλαβει και εγω οτι το χαμομηλι δεν ειναι λυση. Του κοβει την ορεξη και μετα θηλαζει λιγοτερο. Ελπιζω οτι η απαντηση θα ειναι η αυξηση του αριθμου των θηλασμων.

Το μωρο παιρνει αντλημενο γαλα μονο μια φορα το 24ωρο στο γευμα που κανει στις 2 το βραδυ περιπου. Η ποσοτητα του αντλημενου ειναι γυρω στα 50-60 ml. Εχω προσπαθησει να δωσω αντλημενο ως συμπληρωμα και στα υπολοιπα γευματα (περισσοτερο για να δω αν χορταινει), αλλα ο μικρος δεν δειχνει κανενα ενδιαφερον.

Οσο για τον σιδηρο, πηρα μονη μου την αποφαση και τον εκοψα για λιγες μερες για να δω αν η δυσκοιλιοτητα του μικρου προερχεται απο εκει. Αν οχι, θα τον ξαναρχισω αργοτερα.

Ελπιζω να βελτιωθουν τα πραγματα τις επομενες μερες. Και παλι ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

 

 

Εφόσον μιλάμε για ένα τέτοιο μπουκάλι, εύκολα θα το κόψεις.

Πάντα πρόσφερε το στήθος πριν δώσεις το μπουκάλι και κάποια στιγμή θα το πιάσει. Μπορείς να αλείφεις τη θηλή σου με λίγο γάλα, ώστε το μωρό να το μυρίζει και να επιθυμεί να θηλάσει. Επίσης, να μην είναι πολύ ζεστά, γιατί το μωρό ναρκώνεται.

Αν συνεχίσετε με ανεπαρκείς κενώσεις για 2-3 μέρες, επικοινώνησε οπωσδήποτε με το γιατρό, γιατί μπορεί το μωρό να μην παίρνει αρκετό γάλα.

 

Για το σίδηρο να ξέρεις ότι, όταν θηλάζεις πολλές φορές (τουλάχιστον 8-12), αυξάνεις τις πιθανότητες να αργήσει η περίοδος να έρθει, οπότε θα έχεις μείωση στην απώλεια αίματος. Ο θηλασμός ωφελεί και την μαμά!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χρειαζομαι την βοη8εια σας αμεσα. Το μωρο μου εχει να ενεργη8ει σχεδον μια εβδομαδα (θηλαζει αποκλειστηκα). Πριν απο αυτο ειχε παλι περιπου τις 4 μερες να ενεργη8ει και οταν ενεργηθηκε ηταν η ποσοτητα μιας δαχτυλι8ρας. Δεν ξερω τι να κανω. Παρολα αυτα δεν δειχνει να δυσανασχετει η να γκρινιαζει. Μια εβδομαδα κοριτσια!!!!!Βοη8εια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χρειαζομαι την βοη8εια σας αμεσα. Το μωρο μου εχει να ενεργη8ει σχεδον μια εβδομαδα (θηλαζει αποκλειστηκα). Πριν απο αυτο ειχε παλι περιπου τις 4 μερες να ενεργη8ει και οταν ενεργηθηκε ηταν η ποσοτητα μιας δαχτυλι8ρας. Δεν ξερω τι να κανω. Παρολα αυτα δεν δειχνει να δυσανασχετει η να γκρινιαζει. Μια εβδομαδα κοριτσια!!!!!Βοη8εια.

 

ποσες πάνες βρέχει? πόσο συχνά θηλάζετε?

η κοιλίτσα μαλακή ή σκληρή?

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρεχει περιπου τις 4-5 πανες. Η κοιλιτσα οσο μπορω να καταλαβω ειναι μαλακη. Να σημειωσω οτι υποφερω απο τρελο πετρωμα και στα 2 στηθη που ερχετε και φευγει, μια εβδομαδα τωρα (ζητημα να περασα μια μερα χωρις να φουσκωσω.) Προσπα8ησα να δωσω λιγο χαμομηλακι χτες (συμβουλη παιδιατρου) με το εκπαιδευτικο ποτηρακι avent αλλα δεν το η8ελε η δεν ηξερε να πιει και τελικα ηπιει λιγακι. Αεριζετε και μυριζει πολυ εντονα (ποτε πριν δεν μυριζαν του μωρου). Κατα τυχη αυτην την τελευταια εβδαμαδα ειχα κοψει το σιδηρο. Βλεπω την Αγλαια που λεει για παιδιατρους που παρακολουθουν και εχουν επιστημονικα τεκμηριωμενη αποψη για παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα και αναρωτιεμαι που ειναι αυτοι οι χρυσοι αν8ρωποι? Στον ΠΕΙΡΑΙΑ υπαρχει κανεις "χρυσος"?

Link to comment
Share on other sites

Περιπου τις 2 ωρες την ημερα και την νυχτα ειναι μια βδομαδα περιπου που μου ξυπναει στις 4 για να φαει. Δεν ξερω τι να πω. Και πηγαιναμε και τοσο καλα. Το βαρος μας ηταν μεν οριακο αλλα τουλαχιστον επινε μητρικο γαλα. Εγω ειμαι χαλια και ψυχολογικα και σωματικα. Με πετρωμενο στη8ος και πληγωμενες θηλες εχει γινει μαρτυριο ο θηλασμος. Ειναι τωρα και το μωρο που δεν κανει κακακια. Σκεφτομαι να ρωτησω την Δευτερα την παιδιατρο πως να σταματησω σιγα σιγα... οχι πως 8α ξερει πως να απο8ηλασω και αν ειναι μαλακη μεταβαση και για το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό για ένα μωρό που θηλάζει να περνούν και πολλές μέρες για να κάνει κακά. Το μητρικό γάλα απορροφάται πολύ καλά, γι'αυτό δεν αφήνει πολλά "υπολείμματα". Δεν ανησυχούμε για μια βδομάδα αλλά, αν περάσουν παραπάνω μέρες και το μωρό δυσφορεί κτλ, μιλάμε με τον γιατρό.

Αν θέλεις να αποθηλάσεις, διάβασε στα σχετικά τόπικ, το πιθανότερο είναι ότι ο γιατρός δεν θα σε βοηθήσει σωστά, ίσως σου προτείνει χάπια και άλλα άσχετα και επικίνδυνα. Αλλά πιστεύω ότι αξίζει να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα που έχεις και ίσως το δεις με άλλο μάτι. Έχεις διαβάσει εδώ στο φόρουμ για το πετρωμένο στήθος, για τις πληγωμένες θηλές; Τι εφάρμοσες και τι αποτελέσματα είχε;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...