Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Βρε κοριτσια δωστε κανενα σημειο ζωης! Που χαθηκατε? Ιωαννα εισαι καλυτερα? Οι αλλες μανουλες πως περνατε? Εγω καλα οπως τα ξερατε, περιμενω τον χειμωνα που δεν ερχεται, οχι οτι μου λειπει βεβαια.. Οι κορουλες μεγαλωνουν, με τον συζυγο ολα καλα κι ομως κατι μου λειπει, τι να ειναι αραγε? Βρε μηπως προκαλουμε την τυχη μας? Λεω εγω τωρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κοριτσια δωστε κανενα σημειο ζωης! Που χαθηκατε? Ιωαννα εισαι καλυτερα? Οι αλλες μανουλες πως περνατε? Εγω καλα οπως τα ξερατε, περιμενω τον χειμωνα που δεν ερχεται, οχι οτι μου λειπει βεβαια.. Οι κορουλες μεγαλωνουν, με τον συζυγο ολα καλα κι ομως κατι μου λειπει, τι να ειναι αραγε? Βρε μηπως προκαλουμε την τυχη μας? Λεω εγω τωρα..

Ζακουλίνι καλημέρα, μα τι σου λείπει βρε κορίτσι?Μήπως αυτό που μου έλειπε και μένα και σαν αύριο 10 Νοέμβρη πέρυσι ήρθε και φώλιασε στην κοιλίτσα μου??Χιχι, κάτι τέτοιο σου λέιπει ή άσχετο?:-P:razz::-P:razz:Πού είστε όλες καλέ?Όλες γενική κάνετε?Εγώ περιμένω να ξυπνήσει παρέα με τον δεύτερο που χθες έκανε εμετούς κι έμεινε σπίτι, ελπίζω ως την Κυριακή να είμαστε όλοι οκ, ένεκα η βάφτιση ντεεεεεεεεεε!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε μαρουσκακι μακαρι κι εγω να θυμαμαι την δικη μου επετειο συλληψης του χρονου! Περαστικα σας και με το καλο η βαπτιση σας! Κανει και ωραιο καιρο ελπιζω να κρατησει.. Πως θα τον πειτε τον μικρουλη σας?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!πώς είστε;;;εγω είμαι καλυτερα, ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!το μεσημερακι εχω γιατρο να δει τον μαγκα και να μου πει πώς το προχωράμε το θεμα..παντως ειλικρινα, δεν το πιστευω πώς εχει περασει ο καιρος...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Τώρα πλέον που και ο σύζυγος θέλει πολύ (πολύ καλό αυτό!) άλλο ένα μωράκι, αυτό δεν έρχεται... Δεύτερη προσπάθεια, οργανωμένη, καλή και... περίοδος! Και είχα ένα θετικό σημάδι 7 μέρες μετά τις επαφές, καφέ κηλίδα, λέω κι εγώ η εμφύτευση, αλλά ήρθε "κυρία". Απογοήτευση!!! Προσπαθώ να αποβάλω το άγχος, γιατί είναι σίγουρα ανασταλτικός παράγοντας, θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι την επόμενη φορά όσο μπορώ. Εύχομαι να είστε καλά και εύχομαι στα κορίτσια που προσπαθούν και για πρώτο ή και δεύτερο και τρίτο μωράκι καλή επιτυχία, κάθε προσπάθεια και δύσκολη, κάθε μωρό και το ίδιο πολύ επιθυμητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κι εγω με τη σειρα μου εδω εχω ενα προβληματισμο.εγω κι ο αντρας μου οταν εμεινα εγκυος ψαχναμε να βρουμε μια νονα για το κοριτσακι μ που να ταιριαζουμε ηλικιακα κ να εχουμε καλες κ συχνες επαφες.να αγαπαει το μωρο μου κ να το βαφτισει.βρηκαμε μια κοινη γνωστη μας που σαν χαρακτηρας φαινοταν οκ.της το λεμε το συζητα με τον αντρα της(τον οποιο δεν χωνευουμε καθολου ολο μαγκια και ιστορια το παιζει)και συμφωνουν.μετα απο 3 μηνες μενει κι αυτη εγκυος σε διδιμα..για να μην μακρυγορω γενναω ερχετε βλεπει το μωρο του φερνει ενα ματακι κ ουτε αγκαλια δν το πηρε με τη δικαιολογια οτι δεν μπορουσε επειδι ηταν εγκυος(δεν θα το επερνε να κανει βαρακια2.500 κιλα ηταν.)περνα ο καιρος κ μ λεει να σε δω πηρα κατι στη μπεμπα εφοσον ειχε γεννησει κ το μωρο μ ηταν 4 μηνων πλεον.κ τι λετε πως της πηρε;καλτσακια με ενα μισι ευρω απο τα τζαμπο..ενταξει τι να πω αφου δεν ντραπηκε να τα δωσει..τελοσπαντον αυτο ειναι το λιγοτερο..η μπεμπα μου εχει παει 7 μηνων κ σε ολο αυτο το διαστημα μονο μια φορα την εχει παρει αγκαλια κι αυτο σαν αγγαρεια..κ τηλεφωνο που με παιρνει μου λεει τα δικα της κ για τη μπεμπα ουτε που ρωταει..κι οπως καταλαβαινεται εχω ξενερωσει.με ρωτησε ποτε θα γινει η βαπτιση κ της ειπα δεν ξερω κ κατι αλλα(γιατι δεν θελω πια να μου το βαφτισει)της ειπα οτι αν δεν μπορει επειδη εχει κ 2 μωρα αυτη να το αφησουμε κι οτι δεν παρεξηγω κ οτι θα μαστε οπως πριν μηπως κ μου πει ενταξει..αλλα αυτη λεει εγω δεν σου ειπα αυτο σε ρωτησα ποτε γιατι θελω να κανονισω για τα δικα μου βαφτιση να μην πεσουν μαζι..κ μενει εκει..πως να το ακυρωσω χωρις να παρεξηγηθει κ να συμφωνησει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ελπιζω να ειστε ολες καλα! Ιωαννα πως πηγε ο υπερηχος? Πως νιωθεις οσο περνα ο καιρος? Φαμα μην απογοητευεσαι και συνεχισε την προσπαθεια, αλλα οσο μπορεις μην το βλεπεις σαν προσπαθεια.. Ειναι πολυ ομορφο που συντονιστηκατε με τον συζυγο και τωρα θα στο χαλασει το αγχος? Θα ερθει και το επομενο μωρακι και για σενα και για ολες μας, το πιστευω πολυ αυτο! Ελπιζω να το θελετε ολες ακομα, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια.μπηκα στον ογδοο (ή μαλλον αυτή τη βδομαδα αλλαζω μηνα).ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ...ειχα στο μυαλο μου ότι θα γεννησω -πρωτα ο Θεος- μετα τις γιορτες, και τωρα που με ρωτάει ο αντρας μου πότε να στολίσουμε, με κοβει κρυος ιδρωτας διοτι διαπιστωνω ότι ερχονται αυτές οι γιορτες!!!!!!!!δεν είναι ότι δε θελω να γεννησω, ισα ισα, εχω γινει τοσο δυσκινητη που αποζητω τις ημερες που ημουν αεικινητη.ομως, είμαι ακομα απροετοιμαστη ψυχολογικα και για τη διαδικασια της καισαρικης /νοσοκομειο/κρεβατι, αλλα και για τις ανατροπες στην οικογενειακη μας ισορροπια.ξερω όμως βαθεια μεσα μου, ότι αν πανε όλα καλα, και δουμε την καινουργια φατσουλα, όλα τα αλλα θα μας φανουν παιχνιδακι..(με τη βοηθεια του Θεου παντα...). Πειτε μου οι υπολοιπες, τωρα που ερχονται γιορτες (OMG) δε σας εχει ερθει λιγουρα για μπεμπεκι;;; και οσες αποκτησατε προσφατα νινι, δεν περιμενετε πώς κ πώς να στολισετε δεντρακι;;αχ δεν ξερω, περιεργα αισθανομαι φετος. στις 9 Δεκεμβρη εχω ραντεβού με τον γιατρο να μας δωσει πανω κατω μια ημερομηνια να ξερουμε πού βρισκόμαστε...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντε Ιωαννα κοντευεις, πως περασε ο καιρος, ποτε ηταν που μας το ανακοινωνες και τωρα το μπεμπεκι ερχεται! Ευχομαι να πανε ολα καλα, να αναρρωσεις ευκολα και να μπειτε στους νεους σας ρυθμους, της πολυτεκνιας! Θα ειναι λιγο ζορικα στην αρχη, γιατι ειναι και χειμωνας, αλλα οπως λενε χειμωνιατικη γεννα, καλοκαιρινη χαρα! [το εζησα κι εγω με τη μικρη μου, φλεβαριατικο μωρο]. Οι υπολοιπες που ειστε, μαρουσκακι πως πηγε η βαπτιση σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τζα, μπαίνω λίγο στα γρήγορα τώρα που κοιμάται!Ιωάννα μου, όλα φυσολογικά που νιώθεις και μια χαρά η γέννα χειμωνιάτικα, μέχρι την άνοιξη θα έχει λίγο ξεπεταχτεί και θα αρχίσετε βόλτες.Χίλιες φορές χειμώνα παρά την τυράννια του καλοκαιριού!!;)

Κορίτσια, εμείς χθες κλείσαμε τον 4ο μήνα και δεν το πιστεύω ότι αυτό το ευλογημένο πλασματάκι που γελά συνέχεια είναι δικό μας!Η βάφτισή του ήταν υπέροχη, τίποτα φανταχτερό, στο μισό κοιμόταν, ξύπνησε όταν τον ξέντυσα και μετά απόλαυσε τη βάφτισή του αφού λατρεύει το νερό!!Ο γλυκός αγαπημένος, ο μοναδικός Λουκάς μου!!Δεν πίστευα πόση αγάπη κρύβουμε μέσα μας για κάθε παιδάκι που έρχεται...Σας φιλώ!Καλές γιορτές!!

Ιωαννάκι με το καλό πουλάκι μου!! Τα άλλα κορίτσια καλά?Ανυπομονώ για τις γιορτές όχι για το δέντρο, δε μου αρέσει να στολίζω καθόλου χαχα, αλλά γιατί θα είμαστε όλοι μαζί σπίτι!:P:p:p:p

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρε κοριτσια που ειστε, παει το θεμα μας επιασε αραχνες.. Ελπιζω να ειστε ολες καλα, παρα την κουραση, να περασετε ομορφες γιορτες με τις οικογενειες σας! Ιωαννα κοντευεις? Τι ειπε ο γιατρος? Εμεις εδω οικογενειακα θα περασουμε και φετος, δεν εχουμε και χωρια να παμε.. Δεν πειραζει, να ειμαστε καλα. Το μονο που σκεφτομαι αυτες τις μερες ειναι οτι περασε αλλος ενας χρονος χωρις το ονειρο μου να γινει πραγματικοτητα.. Αχ.. Εχω τις ελπιδες μου για το νεο ετος, αφου και η μια μου η κορη ζητησε απο τον Αη-Βασιλη για μενα.. τι αλλο.. ενα μωρακι! Αχ αυτα τα παιδια σε συγκινουν.. Καλα Χριστουγεννα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια που ειστε, παει το θεμα μας επιασε αραχνες.. Ελπιζω να ειστε ολες καλα, παρα την κουραση, να περασετε ομορφες γιορτες με τις οικογενειες σας! Ιωαννα κοντευεις? Τι ειπε ο γιατρος? Εμεις εδω οικογενειακα θα περασουμε και φετος, δεν εχουμε και χωρια να παμε.. Δεν πειραζει, να ειμαστε καλα. Το μονο που σκεφτομαι αυτες τις μερες ειναι οτι περασε αλλος ενας χρονος χωρις το ονειρο μου να γινει πραγματικοτητα.. Αχ.. Εχω τις ελπιδες μου για το νεο ετος, αφου και η μια μου η κορη ζητησε απο τον Αη-Βασιλη για μενα.. τι αλλο.. ενα μωρακι! Αχ αυτα τα παιδια σε συγκινουν.. Καλα Χριστουγεννα σε ολες!

 

Οντως αραχνες πιασαμε που ειστε κοπελιες; Τα νεα μου;Μετακομισαμε στο δικο μας σπιτι επιτελους κ συγχρονως επιασα κ δουλεια επικρατει μια τρελα κ στο σπιτι και στο μυαλο μου.Αποσυντονιστηκα εντελως!Δεν ξερω που να βαλω τα ποδια μου να τα ξεκουρασω.Εσεις πως πατε; Φανταζομαι ολες κουρασμενες ε;

Ιωαννα;σε ποια φαση εισαι;Ζακουλα σου ευχομαι αυτο που ζητησε η μικρη σου να γινει πραγματικοτητα.Εμεις τωρα με την δουλεια...που σκεψη για επομενο.

Μαρουσκακι Φριντομ Μαμα Αγκα κ ολα τα υπολοιπα κοριτσια ευχομαι να ειστε ολες καλα κι εσεις κ οι οικογενειες σας.

Καλα Χριστουγεννα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Zakoula,

Πες του ότι και να πειστεί, αυτο δε σημαίνει ότι θα ειναι εύκολο να πετύχει, ότι θελει ίσως αρκετό χρόνο η προσπάθεια και τα περιθώρια λόγω ηλικίας κακά τα ψέματα μπορεί και να στενέψουν, αλλά αφού εσυ έχεις τις δυνάμεις και το κουράγιο να περάσεις όλη αυτή τη διαδικασία γιατι πάνω απ όλα ενα ακομη παιδάκι ειναι χαρά και ευτυχια, αυτός δεν εχει να φοβάται τιποτα. Μεταφέρω το μηνυμα και στο τοπικ " πολύτεκνες οικογένειες" αν θέλεις να το συνεχίσουμε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσι μου, δικιο εχεις αλλα αμα το θεσω ετσι και συμφωνησει τελικα, θα αγχωθει και θα εχουμε μετα αλλο προβλημα! Για αυτο περιμενω να γινει κανενα θαυμα-ατυχημα, αλλα ως τοτε τον εχω απο κοντα και του μιλαω συνεχως.. Ηδη εχει λιγο καιρο σταματησε να με αποπαιρνει, με ακουει, απλα δεν μιλαει.. Αγαλια αγαλια θα το παμε, ομως δεν χανω τις ελπιδες μου. Εσεις συνεχιζετε τις προσπαθειες? Ελπιζω αφου το θελετε τοσο πολυ να συμβει γρηγορα! Θα μιλαμε ενταξει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι καλύτερα σιγα σιγά να τον πείσεις, παρά βεβιασμένα και μετά με άγχος να μην γίνεται τίποτα κι ας έχει πειστεί. Πάντως να ξέρεις ότι όταν πειστεί και προσπαθείτε σοβαρά και δεν έρχεται το μωράκι τους πειράζει και τους άντρες πάρα πολύ κι ας διαφωνούσαν αρχικά.

Εμείς προσπαθούμε ήδη τρεις μήνες με τέσσερεις κύκλους, τεστάρω ωορηξία αλλά τίποτα ακόμη. Αυτή τη φορά έχω αποβάλει αρκετό από το άγχος και η λογική μου μού λέει ότι είναι πολύ δύσκολο και αυτό με ηρεμεί στην αναμονή. Ελπίζω όμως, πιστεύω και προσπαθώ. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια κ από εμενα και χρονια πολλα σε εσας και τις οικογενειες σας.εγω ακομα εδώ, περιμενω τη μεγαλη μερα!βεβαια δεν πολυβιαζομαι καθως την τεταρτη συμπληρωνω 37 εβδομάδες οπου θεωρούνται το οροσημο για ένα τελειομηνο μωρο, καθως το προηγουμενο το ειχα γεννησει 36 κ 5 κ μου το βγαζανε προωρο (μπηκε κ μια εβδομαδα μενν για αναπνευστικο πρόβλημα).οποτε μετραω μια μια τις ημερες!ακομα δεν το πιστευω ότι ερχεται μωρο!προσευχηθειτε λοιπον να βγουμε γεροι και εγω και αυτό από το μαιευτηριο...!ο γιατρος είναι πολύ χαλαρος, και ενώ θα γεννησω με καισαρικη, θελει να με ξαναδει όταν θα είμαι 38 εβδομάδων και 5 ημερων!!!!!!!!!!!δεν τον καταλαβαινω μιας κ ξερω ότι στις 38 εβδομάδες τα παιρνουν οσα είναι με καισαρικη.μεταξυ μας, δεν πιστευω ότι θα φτασουμε μεχρι εκει, με βλεπω να με πιανουν οι πονοι και να τρεχουμε και να μη φτανουμε να με χειρουργησουν πρωτοχρονιάτικα!!!!!ΣΑΣ ΦΙΛΩ

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Fama νομιζω οτι οι 4 κυκλοι ειναι λιγοι για να αγχωθεις! Το λεω γιατι πιστευω οτι οταν μετα απο αντισυλληψη ξαναρχιζεις τις προσπαθειες το σωμα χρειαζεται μια περιοδο προσαρμογης.. Εμενα βεβαια μονο ενα θαυμα με σωζει.. Αληθεια, ποσο καιρο σου πηρε να πεισεις τον συζυγο? Και ποια ηταν τα δικα του επιχειρηματα?

ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ καλοριζικο το σπιτι και καλη υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα κοριτσι μπραβο που εφτασες μεχρι εδω! Τωρα καθε μερα μετραει υπερ για το μωρο, μαλλον για αυτο θελει ο γιατρος να το αφησει.. Τι καλα που θα εχουμε παλι γεννητουρια στο θεμα! Λες να ειναι απο τα πρωτα μωρακια του 2016? Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό iwanna, εγώ στο τρίτο με καισαρική επέμενα να φτάσω 39 εβδομάδες για να μην εχει ικτερο το μωρό που στο πρώτο με 2 βδομάδας νωρίτερα μπήκε και σε λάμπα, το δεύτερο τελειομηνο 40 εβδομάδων και το τρίτο 39 εβδομάδων όλα καισαρική, μη φοβάσαι λοιπόν. Εύχομαι το 2016 να ειναι τυχερό για όλες μας. Κάτι δε μου άρεσε σε αυτο το 2015, να φύγει λοιπόν.

Ο σύζυγος πείστηκε απο άλλον, οχι απο μένα, κάποιος που εκτιμαει και εχει κύρος γι αυτόν του το ειπε και του έκανε το κλικ, μου το λεει και σε μια ωρα ήμουν στο γυναικολόγο μου για Παπ και τσεκ. Στην προσπάθεια για ελεύθερα κόλλησε... Το πήρε πίσω, έξαλλη εγώ, η πρωτη προσπάθεια χωρίς επιτυχία. Μετα απο κάποιες συζητήσεις, όπου δεν είχε ουσιαστικά επιχειρήματα, του έλεγα τα γνωστά, ότι με ενα τέταρτο παιδί θα κανεις δώρο στα υπόλοιπα τρία σου, εφόσον εγώ έχω τις δυνάμεις, εσυ τι φοβάσαι; κλπ. Τελικά το γεγονός ότι περνούσαν οι κύκλοι και δεν πετύχαιναν οι προσπάθειες, τον στεναχωρούσε και τον έκανε πλέον να το θελει συνειδητοποιημένα, περιμένει κάθε φορά με αγωνία την περίοδο, δεν κανει πλέον πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται και εγω εναν τριτο πρεπει να βρω να τον πεισω, αλλα ελα που δεν υπαρχει! Ολοι οι συγγενεις, φιλοι και γνωστοι εχουν ολοκληρωσει τις οικογενειες τους-η ετσι νομιζουν.. Το λεω αυτο για μια φιλη στην ηλικια μου που οταν της ελεγα περσι οτι θελω κι αλλο, με κοιτουσε σαν τρελη και τωρα ειναι εγκυος στο τεταρτο, που ηρθε απο το πουθενα! Γι'αυτο λεω αν ειναι να ερθει ο,τι προφυλαξη και να παιρνεις, οσο κι αν το αποφευγεις, αυτο θα'ρθει!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο με τις δυναμεις και την σιγουρια της γυναικας σαν επιχειρημα τον δικο μου δεν τον πειθει, γιατι σκεφτεται οτι θα ασχοληθει κι αυτος αρκετα, αν οχι με το μωρο, με τα μεγαλυτερα ναι. Μου το ειπε κιολας.. Ασε που τα δικα μας τα παιδια ηταν και ειναι μαλωμενα με τον υπνο.. Η μικρη που κοντευει τα 4 ακομα μας ξυπναει τα βραδια. Που πας κυρ-Καραμητρο?

Link to comment
Share on other sites

Zakoula, κι εμένα, αυτός που του ειπε και πείστηκε ειναι άνθρωπος μεγάλος με τελειωμένες τις υποχρεώσεις, εχει σημασία πώς το λεει οχι ποιος το λεει, ειναι μια καλη λύση το τρίτο άτομο. Επίσης όταν αποφασίσαμε για τρίτο έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι είχαμε πολλα παραδείγματα στο φιλικό μας περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Και όσο για το πόσο θα βοηθάει και ο δικός μου ξερει ότι θα εχει μια επιπλέον κούραση, αλλά δεν τον φοβίζει αυτο, γενικά βοηθάει, αν και δουλεύει πολλές ωρες. Απο ύπνο δεν εχουμε κουραστεί, μονο το τρίτο λιγο μας παίδεψε, εμένα κυρίως, για ενα χρόνο περίπου, μετα και αυτο έστρωσε σαν τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...