Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις ευχές!

 

Η Νάσια είχε κολικούς απο 20 ημερών μεχρι 6 μηνών... :shock::shock:

 

Αλήθεια;;; Μα είσαι σίγουρη ότι ήταν κολικοί; Όλοι οι παιδίατροι λένε πως αν τα πονάκια διαρκούν πάνω από 3 μήνες ίσως είναι κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως π.χ. παλινδρόμηση και όχι "κολικοί".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για τις ευχές!

 

Η Νάσια είχε κολικούς απο 20 ημερών μεχρι 6 μηνών... :shock::shock:

 

Αλήθεια;;; Μα είσαι σίγουρη ότι ήταν κολικοί; Όλοι οι παιδίατροι λένε πως αν τα πονάκια διαρκούν πάνω από 3 μήνες ίσως είναι κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως π.χ. παλινδρόμηση και όχι "κολικοί".

 

 

Σιγουρότατη!Της κάναμε και εξετάσεις για παλινδρόμηση αλλά ηταν οκ! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κολικούς είχαμε πολλούς και υποφέραμε!!! Τι μας έσωσε; Το θαυματουργό πιστολάκι!!! Ήταν μονίμως στην μπρίζα δίπλα στην αλλαξιέρα της ... δοκιμάστε το αξίζει τον κόπο :wink::wink::wink: !!!

 

Υγ. Προτιμήστε αυτά που έχουν επιλογή και κρύου αέρα .... εμάς ήταν καλοκαίρι οπότε ήταν must αυτό!

 

Α! και κάτι ακόμα. Το πιστολάκι μας έσωσε και από ένα επίμονο παράτριμμα ( σύγκαμα ). Μετά το πλύσιμο στεγνώμα με το πιστολάκι στην περιοχή της πάνας :wink: .... μας το σύστησε δερματολόγος και είχε απόλυτο δίκαιο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς υποφέραμε για τουλάχιστον 4 μήνες!!¨Οταν άνοιγε αυτά τα ματάκια μέχρι να τα ξανακλέίσει δεν σταματούσε το κλάμα!Ειδικά το βράδυ μπορεί να ήταν ξύπνιος κάθε φορά για 2 ώρες συνεχόμενες! Με πολύ τέντωμα χέρια πόδια και γοερό κλάμα!Εγώ χόρευα με κλασική μουσική για κανένα δίωρο.Χτυπούσα κάτι 2-4 το βράδυ με το μωρό στο μάρσιπο... :shock: που νόμιζα κάποια στιγμή ότι θα πέσω από την αυπνία..Ηρεμούσε όμως!

Ούτε ο Παβαρότι δεν θα έχει χορέψει τόσο κλασική μουσική στη ζωή του!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

ΥΓ. Κάποια φίλη μου μου είπε τότε: βρε παιδί μου γιατί δεν βάζεις κανέναν Χατζηγιάννη ή κανέναν Πλούταρχο ή τελοσπάντως κάποιον που να σου αρέσει κι εσένα να το ευχαριστιέσαι κι εσύ τουλάχιστον;;;; :lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βασικα δεν εχω γινει μανουλα ακομα,αλλα καθως εψαχνα γενικως στο ιντερνετ περι εγκυμοσυνης και αργοτερα σχετικα με μωρακια,βρηκα καποιες συμβουλες για τις μανουλες που τα μωρακια τους υποφερουν απο κολικους.

Ελπιζω να αποδιδουν και να εχετε πιο ηρεμα μωρακια χωρις να υποφερουν!

 

Κολικοί

 

Κανείς δεν ξέρει πως και γιατί δημιουργούνται στα μωρά, απλά εικάζεται ότι φταίει ο αέρας που μπορεί να καταπίνουν μαζί με το γάλα τους.

Ξεκινάνε περίπου στις 20 ημέρες μετά τη γέννηση και συνήθως τελειώνουν μέχρι την 14η εβδομάδα. Για αυτό κουράγιο.

 

Βασικές συμβουλές και ματζούνια!

1) Προσπαθήστε να κάνετε το παιδί να ρευτεί καλά μετά το φαγητό και ακόμη καλύτερα και ενδιάμεσα.

 

2) Συνήθως τα παιδιά που θηλάζουν δεν εμφανίζουν κολικούς εκτός και αν χρησιμοποιείται θηλή θηλασμού.

 

3) Υπάρχουν στο εμπόριο ειδικά μπιμπερό που είναι για την αντιμετώπιση των κολικών. Αυτά έχουν κλίση προς τα πάνω και τρύπες στον πάτο τους για να παίρνουν από εκεί τον αέρα και όχι από την θηλή τους.

 

Αν το μωρό εμφανίσει κολικούς μετά από αυτά, εκτός από υπομονή και ψυχραιμία μπορούμε να κάνουμε τα εξής απλά:

 

1) Ζεσταίνουμε την κοιλιά του με το χέρι μας είτε όταν είναι ξαπλωμένο είτε στην αγκαλιά μας. Κομπρέσες με ζεστά πανάκια βοηθάνε επίσης πολύ και μιας και θα είσαστε με τη σιδερόστρα αγκαλιά για πολύ καιρό, σιδερώστε ένα πανάκι και βάλτε του στην κοιλίτσα.

 

2) Μασάζ στην κοιλιά επίσης βοηθάει.

 

3) Ροφήματα. Κάθε παιδί ηρεμεί με το δικό του ρόφημα.

Κίντερτε: Μάλλον το πιό "άχρηστο", ειδικά σε κολικούς. Για ένα περίεργο λόγο έχει αποκλειστεί από πολλούς παιδιάτρους.

Χαμομήλι: Αρκετά καλό, το φυσικό όμως. Μην βαρεθείτε να βράσετε δικό σας φτιάχνοντας από τη σκόνη του εμπορίου. Κίντερτε και χαμομήλι σε σκόνη περιέχουν γλυκαντικά.

Γλυκάνισο: Αρκετά καλό. Στην περίπτωσή μας το καλύτερο.

 

4) Επάληψη με λάδι ποτισμένο με χαμομήλι.

Βάζουμε το λάδι σε ένα σκεύος και το βράζουμε σε σιγανή φωτιά με χαμομήλι. Πριν αυτό κάψει και βρωμίσει την κουζίνα το βγάζουμε. Δεν θέλουμε τηγανιτό χαμομήλι στην τελική.

Με αυτό αλοίφουμε την κοιλιά και το στομάχι του μωρού όταν το αλλάζουμε.

Στα περισσότερα μωρά δουλεύει, σε άλλα απλά τους δίνει μία μυρωδιά τηγανιτής πατάτας.

 

5) Gripe Water

Κυκλοφορεί στα φαρμακεία, είναι λάδι με απόσταγμα χαμομηλιού, γλυκάνισου, ginger κλπ. Στα μωρά δίνουμε ένα κουταλάκι του γλυκού πριν εμφανίσουν τους κολικούς, δηλαδή το πρωί και το μεσημέρι.

 

Τα περισσότερα "φυσικά" σκευάσματα, όπως επίσης και το Gripe Water έχουν εμετική γεύση για εμάς τους μεγάλους, αλλά τα μωρά συνήθως δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μόνο σε περίπτωση που το μωρό δεν πίνει με τίποτα το χαμομήλι ή το γλυκάνισο που φτιάχνουμε εμείς είναι καλό να πάμε σε έτοιμο παρασκεύασμα, γιατί δεν είναι καλό να ξεκινάμε από βρεφική ηλικία την ζάχαρη, αν και μπορούμε να γλυκάνουμε λίγο τα φυσικά με ελάχιστη καφέ ζάχαρη πριν καταφύγουμε στην ευκολία της σκόνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αν και θήλαζα αποκλειστικά δυστυχώς είχαμε κολικούς για περίπου 2 μήνες… :(:(

Δεν έκατσα να διαβάσω τις προηγούμενες 8 σελίδες και μπορεί αυτό που θα γράψω να έχει ήδη γραφτεί…όσες μανούλες θηλάζουν μακριά από ανθρακούχα αναψυκτικά. . .κάθε φορά που έπινα έστω και μισό ποτήρι αναψυκτικό όλο το βράδυ υπέφερε η μικρή μου, σταμάτησα να πίνω και ησυχάσαμε!!! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

υπομονή αγκαλίτσα κ βολτίτσες. Και αν η μαμα θηλάζει ας προσεξει λίγο την κατανάλωση γαλακτοκομικών. Εγω χτυπαω το κεφαλι μου που δε το ηξερα κ επινα το γαλα σα νερο κ να σου τα κλάμματα η μπεμπούλα.... Ευτυχως κόπηκαν μαχαίρι στον τριτο μήνα!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μόλις γέννησα έκανα ολική επίθεση στις σοκολάτες και το μωρό μου έκλαιγε γοερά 3 μέρες, ώσπου μου είπε η παιδίατρος ότι οι σοκολάτες προκαλούν κολικούς. :shock:

αντίο σοκολάτες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας ήταν τυχερός και δεν τα πέρασε αυτά πέρα από 3 νύχτες ευτυχώς...

κράταγε από τις 21:00 - 02:00 και αυτό με κλάματα... :cry::cry::cry: μάζευε τα ποδαράκια του, σφιγγότανε και έβρισκε παρηγοριά μόνο στον ώμο μου αγκαλίτσα...

 

Δεν ξέρω αν το εχουν γράψει ποιό κατω (δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα post) υπάρχει ένα φαρμακάκι που είναι ακίνδυνο, μου το είχε συστήσει η παιδίατρος αλλά τελικά δεν το χρειαστήκαμε, το λένε INFACOLIC.

Μια φίλη μου μ' αυτό είχε σωθεί... σε άλλη δεν έκανε και πολλά.

 

Δε ρωτάτε το γιατρό σας....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το Infacolic έχουν γραφτεί παραπάνω ποστ, αλλά επειδή κανένα φάρμακο δεν είναι ακίνδυνο και ειδικά όταν χορηγείται σε τόσο μικρά μωρά, καλό είναι αν μπορείτε να το αποφύγετε. Είναι κρίμα να πλακώνουμε τα μωράκια στα φάρμακα από τόσο νωρίς. Τώρα αν η κατάσταση θεωρείτε ότι είναι ανυπόφορη και προκειμένου να σωθείτε από κανένα νευρικό κλονισμό...

Εγώ πάντως, παρότι υπήρξαν πολλές φορές που ήθελα να ανοίξω την πόρτα και να φύγω, γιατί ο μικρός είχε κολικούς όλη την ημέρα επί τρεις μήνες, δεν του έδωσα τίποτα άλλο, εκτός από λίγο χαμομηλάκι, κι αυτό στις πολύ δύσκολες μέρες. Υπομονή, βρε παιδιά... :?

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το Infacolic έχουν γραφτεί παραπάνω ποστ' date=' αλλά επειδή κανένα φάρμακο δεν είναι ακίνδυνο και ειδικά όταν χορηγείται σε τόσο μικρά μωρά, καλό είναι αν μπορείτε να το αποφύγετε[/quote']

εννοείτε πως το καλύτερο είναι να μην του δώσουν φάρμακα, όσο για το επικύνδινο/ακίνδυνο φάρμακο εγώ απλά στηρίχτηκα στη σύσταση της παιδιάτρου και στις εσώκλειστες οδηγίες που το περιγράφανε κάπως σαν ένα απλό υγρό που κάνει πέρασμα από τα έντερα και παίρνει τις φυσαλίδες αέρα που δημιουργούν τους κολικούς.... φυσικά έκανα την υπομονή μου (σπάραζε η ψυχή μου που το έβλεπα έτσι...) και δεν του το έδωσα...

 

Δεν ξέρω αν έπιασε τόπο ή όχι, αλλά εφάρμοσα τη συμβουλή μιας άλλης μαμάς... αν και κατακαλόκαιρο, είχα το μωρό συνέχεια με βαμβακερά καλτσάκια. Τα μωρά κρυώνουν από τα ποδαράκια μου είπε... και πονάει η κοιλίτσα τους! Τυχαίο ή μη, δεν είχε άλλη ενόχληση.........

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην αρχή δεν ξέραμε τι να κάνουμε γιατί η γιατρός που είχαμε έλεγε "δεν πειράζει που έχει κολικούς, όλα τα παιδιά το περνάνε και πονάνε..δεν μπορείτε να κάνετε τελικά τίποτα". Αλάξαμε γιατρό και ανακαλύψαμε ότι το μωρό είχε παλινδρόμηση και άν το ξέραμε απο την αρχή ίσως δεν θα υπέφερε τόσο πολύ. Μας είπε πως πολλοί γιατροί τα μπερδεύουν αυτά. Περιόρισα την διατροφή μου διότι τον τάιζα και δικό μου γάλα και ξένο. Το γάλα άρχισα να το βγάζω με θήλαστρο και προσθέταμε και Aptamil AR μέσα(1 κουπάκι). Η παλινδρόμηση δεν έχει σταματήσει αλλά έχει περιοριστεί και το μωρό δεν πονάει.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την el_dec το Ιnfacolic ειναι ακινδυνο. Εμενα ο γιατρος μου μου το συστησε γιατι η μικρη υπεφερε απο κωλικους ολο το 24ωρο σχεδον...ζοριζοταν πολυ ακομα και στον υπνο της...και δεν της εκανε τιποτα το απλο χαμομηλι, αλλα ουτε και οι εντριβες και οι ζεστες πετσετες στην κοιλιτσα της. Ζωριζοταν τοσο πολυ που το πρωι ξυπνουσε γδαρμενη στο προσωπο της απο το πολυ ζορι, Εμεις παντως το infacolic το παιρνουμε ακομα (μονο το βραδυ)...και ας πλησιαζει να κλεισει τους 4 μηνες...με συσταση του γιατρου μας, παντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

 

Είμαι ένας νέος χαζομπαμπάς με μια κορούλα μόλις 11 ημερών. Βέβαια με αφήνει άϋπνο αυτές τις μέρες γιατί πονάει και τεντόνεται (πιθανότατα θέλει να τα κάνει) το κακό είναι όμως ότι αυτό δειάρκει αρκετά σε σημείο να μην ξέρουμε τι να κάνουμε για να ησυχάσει (ΚΟΙΝΟΣ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ). ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΠΑΛΙΟ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε κατα αρχήν να σας ζήσει η ζουζούνα σας!!!!!!

Αυτοί οι πόνοι είναι μάλλον κολικοί, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Μπορείς να τη βάλεις μπρούμυτα στα γόνατα σου και να της κάνεις ελαφρή μασάζ στην πλατούλα, το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις το χεράκι σου στην κοιλίτσα της για να την κρατάει ζεστή και φυσικά βόλτες πάνω κάτω έχοντας την στην αγκαλιά σου αυτό συνήθως ηρεμεί τα μωρά!!!!! Και αν η μαμά θηλάζει να προσέχει τι τρώει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό να του δίνω Τσαϊ (χαμομήλι ή μάραθο) ή α ζεστένω καμιά πετσέτα και να την βάζω στην κοιλίτσα της ? Επίσης ζυρίζει υπερβολικά το κεφάλι της μια δεξιά μια αριστερά μια σταματάει και μας κοιτάζει, έτσι κάνουν όλα ?

Link to comment
Share on other sites

Stefane! :D να σας ζήσει η μπεμπούλα σας !

Έτσι κάνουν όλα :lol: γυρίζουν το κεφαλάκι να δούν τις υπάρχει τελικά έξω απο την κοιλίτσα της μαμας τους !

Εχεις δίκαιο , σε πιάνει πανικός κάτι τετοιες ώρες ... το άσχημο έιναι ότι το άχνος μας , το μεταφέρουμε στα μωράκια , και είναι ακόμα πιο δύσκολο να ηρεμίσουν!

Κουράγιο και υπομονή.... σε κανα 2 μήνες όλα θα είναι ακόμα πιο τέλεια , θα δείς!

Η δική μου συμβουλή σε αυτή την περίπτωση ( το έχω ξαναεπεί ..κάπου) ειναι μία : Αγκαλίτσα !!! πολύ Ακγκαλίτσα!!! είναι πολύ δύσκολο για το μωρό να συνηθήσει στην ιδέα ότι έχει αποχωριστεί την φωλίτσα του μετά απο 9 μήνες σχεδόν!

Και πάλι να σας ζήσει!!! :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τώρα που γράφω θα έχουν λυθεί τα προβλήματα με τους κολικούς απλά ήθελα να προσθέσω κάτι που έμαθα στη συνάντηση για το babywearing. Η στάση "βούδας" που δείχνει και σε φωτογραφίες στο site όπου το μωρό το "φοράς" κοιτώντας προς τα έξω με τα ποδαράκια του χιαστή στο στήθος του το ανακουφίζει παρα πολύ από τους κολικούς.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Υπαρχει λυση;

Σας ετυχε, πως το αντιμετωπισατε;

Ποσο καιρο κρατησε;

Ποσο συχνα εμφανιζοταν στην ημερα;

Καμμια ιδεα;

Βασιλης

 

Προσωπική μου άποψη (και εμπειρία με 3 παιδιά) είναι ότι οι κολικοί έχουν πάντα να κάνουν ΚΑΙ με τη ψυχολογική διάθεση της μαμάς.

 

Είναι περίοδος προσαρμογής και για αυτήν, δύσκολη περίοδος και χρειάζεται να βρει την ηρεμία μέσα της, την ασφάλεια και τη σιγουριά γιατί τα μωρά σε αυτή την ηλικία "πιάνουν" το παραμικρό άγχος μας, τη παραμικρή ανασφάλεια μας και αντιδρούν σε αυτήν.

 

Πάντως, αυτό που το ανακουφίζει είναι να το τοποθετείτε μπρούμιτα πάνω στα γόντατα σας, κάθετα προς εσάς, με την κοιλίτσα του στα γόνατα και τα πόδια και το κεφάλι να "κρέμονται" μπρος-πίσω.

 

Αυτό πιέζει την κοιλίτσα και το ανακουφίζει. Χρειάζεται μόνο μερικά λεπτά...και φυσικά όχι αμέσως μετά από γεύμα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...