Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 21/2/2020 at 7:04 ΠΜ, spitzim είπε:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

Και ξέχασα να σου πω όπως είπαν κ τα κορίτσια παραπάνω ναι πολύ πολύ αγκαλιά..ανάποδα στο χέρι με την κοιλιά να κοιτάει το εδαφος,πολύ απορροφητήρα,πιστολάκι κάνουν πολύ δουλειά!!!

Και ναι οι κολικοί υπάρχουν γτ κάποια κοπέλα είπε πως δεν υπάρχουν.η μάνα π το παιδί της έχει κολικούς το αναγνωρίζει σχεδόν κατευθείαν.μαζεμα τεντωμα πόδια κλάμα λες κ το σφάζουν ακόμα κι όταν θέλουν απλά να τις αμολυσουν.με την βοήθεια το γονιών καπως ξαναλέω ΚΑΠΩΣ ηρεμουν. ε κ γενικά άλλο να το συζητάμε κι άλλο να το ζεις..

Είναι πολύ ευαίσθητο το εντερικό σύστημα των μωρών κ γενικα κάποια μωρά το περνάνε χειρότερα από κάποια άλλα.εδω εμείς οι μεγάλοι συχνά πυκνά έχουμε εντερικές διαταραχές κ πονάμε.σκεψου αυτό να το περνάει ένα μωρό.

Κ θα σ πω κ το άλλο.ναι τα μωρά όλο κ κάπου θα πονάνε(δόντια κλπ) γκρινιάζουν κλαίνε και στην πορεία αλλά πίστεψέ με μετά τους κολικούς θα σ φαίνονται σχεδόν παιχνιδάκι!

Πωπω όσο σκέφτομαι ότι αν κάνω 2ο μπορεί να τα ξαναπερασουμε(τους κολικούς εννοώ) ένας προβληματισμός με πιάνει..αλλά μετά λέω όπως πέρασαν αυτοί έτσι θα περάσουν αν έρθουν ,όποτε ναι θα κάνω κ δεύτερο χαχα!!!

Υπομονή κορίτσι μου!!!ότι καλύτερο σου εύχομαι κ να τελειώσουν γρήγορα!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 21/2/2020 at 7:04 ΠΜ, spitzim είπε:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

Καλησπερα,εμεις γινομαστε 3 μηνων μεθαυριο.Ειχαμε κολικους κ πολυ κλαμα ολη μερα!Τωρα εδω κ 2-3 βδομαδες ειμαστε πολυ καλυτερα,σχεδον εχουν φυγει.Κανε υπομονη,κ μενα τα ιδια μου ελεγαν.Εγω εκλαιγα καθε μερα,ελεγα δεν θα περασει ποτε αυτη τη φαση κι ομως περασε.Τωρα μας εμεινε η γκρινια γ αλλους λογους αλλα εκεινα τα κλαματα καθε μερα δεν τα εχουμε πια!Υπομονη ...εγω να σου πω ειδα διαφορα με τις infacolic και με το τζελ της frezyderm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα και από εμας!

Περάσαμε κ εμεις τους κολικους μας και υποφέραμε για ερκετές εβδομάδες :(

Κάναμε όλα τα κολπάκια που διαβάσαμε, απορροφητήρα, πιστολάκι αλλά τπτ...

Την λύση μας την έδωσε o παιδίατρος μας, τον οποίο ευγνωμονώ!!!! :):) :) :) 

 

Μας είπε οτι το μπεμπάκι πιθανόν να έχει δυσσανεξία στην Λακτάση και μας πρότεινε το Delictase! (μιας και δεν ειχα ιδεα τι εστί δυσανεξία στην λακταση κλπ κλπ, πέρα αυτών που μας εξήγησε ο γιατρος, ενημερώθηκα από το site του, το οποίο τα εξηγεί ιδιαίτερα αναλυτικά)

Είναι Φυτικό οπότε δεν το φοβηθήκαμε! Δεν μπορείτε να φανταστείτε την ανακούφιση που νοιώσαμε όλοι μας (και το μπεμπάκι και εμείς) !! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...