Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και μένα η παιδίατρος ήταν κάθετη σ'αυτά ειδικά στο ότι δεν υπάρχει φάρμακο για τους κολικούς και αυτά που λένε κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό... Τώρα τι να σας πω.. εμείς δεν δώσαμε.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω ακουσει οτι αν η μαμα στην εγκυμοσυνη καταναλωνει καφεινη και καπνιζει εχει κολικους το μπεμπε.

 

Ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο?

 

(εγω πριν μεινω εγκυος και καπνιζα και καφε επινα αλλα τα εκοψα γιατι δεν τα ηθελε μαλλον ο οργανισμος μου)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι αν η μαμα στην εγκυμοσυνη καταναλωνει καφεινη και καπνιζει εχει κολικους το μπεμπε.

 

Ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο?

 

(εγω πριν μεινω εγκυος και καπνιζα και καφε επινα αλλα τα εκοψα γιατι δεν τα ηθελε μαλλον ο οργανισμος μου)

 

ουτε καπνιζω ουτε πινω καφε,ειμαι πολυ αυστηρη στο θεμα υγειας,ο μικρος μου ειχε 4 μηνες κωλικους!!!αντε βγαλε ακρη.....

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν κάπνιζα (το είχα κόψει περίπου 1 χρόνο πριν μείνω έγκυος) αλλά από καφέ... του έδινα και καταλάβαινε... (μετά το 1ο τρίμηνο βέβαια που δεν μπορούσα ούτε να τον μυρίσω).

Η μικρή μου δεν είχε ποτέ κολικούς !!!!

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω πιστευω οτι αυτα ειναι χαζομαρες!

 

Ασχετο εχει παθει κατι το forum και δε βλεπω τις προσφατες απαντησεις?Μου τα δειχνει και λιγο περιεργα...Τι ειναι αυτο το "υπομνημα" που γραφει στα τοπικ?? :roll:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μεις τα ίδια.. επί 4 μήνες κάθε βράδυ ατελείωτο κλάμα. Ούτε κάπνισμα στην εγκυμοσύνη ούτε τίποτα. Ο μόνος τρόπος να την ηρεμήσουμε ήταν να πηγαίνουμε βόλτες με το αυτοκίνητο ακόμα και τα μεσάνυχτα... Θα πρέπει να ήταν από τις πιο δύσκολες φάσεις που έχω περάσει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου, δεν καπνίζει ούτε πίνει καφέδες. Η κόρη μας (2 ετών τώρα) είχε κολικούς και ο γιός μας (6 μηνών τώρα) όχι. Νομίζω ότι είναι θέμα παιδιού.

Προσοχή όμως στα φάρμακα που κυκλοφορούν. Αποφύγετέ τα. Οι παρενέργειές τους είναι άγνωστες προς το παρόν, όπως άγνωστα είναι και τα αίτια των κολικών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ επίσης δεν κάπνιζα...κολικούς είχε ο Ιωακείμ για 20 μέρες περίπου πάντα σε συγκεκριμένες ώρες. Ξεκίνησαν από 11-1 το βράδυ και στο τέλος έφτασαν 5-6 το απόγευμα. Μετά κόπηκαν τελείως. Δεν του είχα δόσει τίποτα, απλά αγκαλίτσες και λίγο μασαζάκι και ξάπλωμα πάνω στην κοιλιά του μπαμπά.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμείς δοκιμάσαμε τα πάντα, τούμπες, ζεστά, κιντερτέ, χαμομήλια.

Το μόνο που την ανακουφίζει είναι να ξαπλώνει στο χέρι μου (περίπου όπως το κρατάς για να το πλύνεις) μπρούμητα, ώστε η παλάμη να πατάει την κοιλίτσα. Το περίεργο είναι ότι δεν πιάνει στο χέρι της γυναίκας μου.

Πάντως όσο η αγκαλιά δε νομίζω οτι υπάρχει καλύτερο φάρμακο. Οι πόνοι είναι φριχτοί (όπως και των δοντιών) και η αγκαλιά το κάνει να αισθάνεται ασφάλεια.

Υπομονή παιδιά, μέχρι το επόμενο... :?

Link to comment
Share on other sites

εμείς περάσαμε πολύ δύσκολα για 10 μέρες περίπου από όταν ήταν 20 ημερών μέχρι να κλείσει μήνα ώσπου του δώσαμε υποαλλεργικό γάλα. Τώρα είναι 38 ημερών και κάπως έχει ηρεμήσει. Βογκάει κυρίως 6-8 το πρωί στον ύπνο του. Βέβαια μου έχει τσακίσει τη μέση...αγκαλιά στον ώμο και κόβουμε βόλτες..αλλά χαλάλι του αφού ανακουφίζεται. Το κακό με τους κολικούς είναι για μας...εκτός βέβαια από το ότι το μωρό υποφέρει...ότι ειδικά στην αρχή που δεν ξέραμε τι του έφταιγε, η πρώτη σκέψη ήταν ότι πεινούσε με αποτέλεσμα να τον ταίζουμε κάθε 2 ώρες και τώρα έχει συνηθίσει και προσπαθούμε με τα χίλια ζόρια να το κάνουμε 3ωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δοκιμάσαμε τα πάντα, τούμπες, ζεστά, κιντερτέ, χαμομήλια.

Το μόνο που την ανακουφίζει είναι να ξαπλώνει στο χέρι μου (περίπου όπως το κρατάς για να το πλύνεις) μπρούμητα, ώστε η παλάμη να πατάει την κοιλίτσα.

ναι αυτό βοηθάει πολύ!! και επίσης απαλά χτυπηματάκια στον πωπό (όχι στην πλάτη, στον πωπό!) για να φεύγουν τα αερια

 

Πάντως όσο η αγκαλιά δε νομίζω οτι υπάρχει καλύτερο φάρμακο. Οι πόνοι είναι φριχτοί (όπως και των δοντιών) και η αγκαλιά το κάνει να αισθάνεται ασφάλεια.
αυτό ισχύει γιαυτό και το babywearing "ενδείκνυται" για τα μωρά που έχουν κολικούς ;)

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας ο πριγκιπας δυσκολευεται να αεριστει και ωρες ωρες ζοριζεται και η παιδιατρος ειπε οτι περναει ηπιους κολικους και θα φυγουν γρηγορα. Ηδη ειναι πολυ καλυτερα τωρα απο πριν 10 μερες.

Παντως αυτο που μας ανακουφιζει εμας ειναι να πιεζουμε τα γονατακια μας στην κοιλιτσα μας και ετσι κανουμε και πιο ευκολα.... πριτσακια!

Link to comment
Share on other sites

Μιμίκα μάλλον το έχουν οι πρίγκηπες αυτο.....

Κι ο δικός μας έχει το ίδιο πρόβλημα συν ότι είχε κι ένα πρόβλημα δυσκοιλιότητας το οποίο το λύσαμε (θέλουμε να πιστεύουμε) με αλλαγή γάλατος Πήραμε το Almiron Omneo 1 το οποίο έχει λιγότερη λακτόζη.

 

Όσο για τα αέρια (και για τα κακά) κι εμείς το ίδιο κάνουμε. Ανάσκελα και πιέζουμε τα γόνατα στην κοιλίτσα....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο ζουζούνος είχε αρκετούς κολικούς από τη δεύτερη εβδομάδα αλλά φαίνεται πως τώρα, πλησιάζει 2 μηνών, τείνουν να του φύγουν. Γκρινιάζει την ίδια ώρα 7-9 αλλά δεν είναι κλάμα κολικών φαίνεται να είναι απλά γκρίνια. Έχει κι αυτός πολλά αέρια που τον ταλαιπωρούν και όταν είναι να αεριστεί ξυπνάει κλαίγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι μου καταρχην να σου ζησει κι εσενα ο πριγκιπας!

 

Εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα και γι' αυτο εχει μονο λιγα παραπανω αερια που τον ζοριζουν τον καημενο.

Σφιγγεται, κοκκινιζει ολοκληρος, αρχιζει τα νιαουρισματα και μολις του βαλεις τα ποδαρακια στην κοιλιτσα μας ριχνει ενα μεγαλοπρεπες... πριτσακι!

Link to comment
Share on other sites

Σφιγγεται, κοκκινιζει ολοκληρος, αρχιζει τα νιαουρισματα και μολις του βαλεις τα ποδαρακια στην κοιλιτσα μας ριχνει ενα μεγαλοπρεπες... πριτσακι!

 

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Κατι μου θυμιζουν........Και ειχε πλακα που εμενα τα εκανε αυτα και μεσα στον υπνο του!!Και μολις ανακουφιζοταν συνεχιζε γαληνια να κοιμαται :lol::lol::lol::lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η Μαρια δεν είχε καθόλου κολικούς...

 

Μιμίκα, έχω την εντύπωση ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν λιγότερα αέρια γιατί καταπίνουν λιγότερο αέρα απ' ότι τα μωρά που τρώνε με μπιμπερό...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...