Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το ξενο γαλα δεν προκειται να σε βοηθησει πιστεψε με.Η μπεμπα μου για 10-12 μερες μετα την κλινικη επινε μονο ξενο γαλα(δε μπορουσα να τη θηλασω για λογους υγειας) και ειχε κολικους..Μολις αρχισα να της θηλαζω σταδιακα οι κολικοι υποχωρησαν και μετα απο 3-4 μερες περιπου σταματησαν..Απο τοτε κολικους δεν ξαναειχαμε και ναι μπορεις να με ζηλευεις :D

 

εμ, δεν σε ζηλεύω!!!!!! μου πήρε 3 χρόνια να στρώσω τον ύπνο της μεγάλης και τώρα φτου και απ' την αρχή ξενύχτι!!!! να την χαίρεσαι την μπουρμμπουλίθρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υπολογίζω ότι πεινάει - έτσι έχει δείξει - περίπου ανα 3 - 3.5 ώρες. Αν ξυπνήσει όμως στο ενδιάμεσο στην μια ώρα π.χ. την αφήνω ξύπνια, παίζουμε , της μιλάμε και σε λίγο τσούπ...κλάμα!!! Δηλαδή αυτήν την εικόνα - ένα παιδάκι ήσυχο στην καλαθούνα, στο καρότσι απλά να κοιτάει και να παίζει δεν θα την δω ποτέ?? πρέπει πάντα να κλαίνε??? Εννοείται ότι είμαι - όσο μπορώ - σίγουρη ότι είναι χορτάτη, καθαρή, δεν κρυώνει. Σ' αυτή την περίπτωση πάλι την βάζω το στήθος...τι να κάνω? να την αφήσω??

 

Επίσης είναι φορές που από το πολύ φαί αρχίζει να κλαίει γιατί δεν μπορεί να ρευτεί, δεν βολεύται στον ώμο και κλοτσάει ( το σκατούλι!! ) για να την κατεβάσω. Πάει να σκάσει το παιδί και δεν ξέρω τι να το κάνω..με τα πολλά ρεύεται αφού όμως έχουν φωνάξει το " χαμόγελο του παιδιού " με το κλάμα της!!

 

 

αυτά σοφές μαμάδες.. τι έχετε να πείτε??

 

και πάλι σας ευχαριστώ,

 

Βάσω

3,5 ώρες για μωράκι περίπου 20 ημερών, αν θυμάμαι, που θηλάζει αποκλειστικά μου φαίνονται πολλές ώρες. εγώ θα σκεφτόμουν ότι πεινάει νωρίτερα.

το θέμα με το ρέψιμο θέλει υπομονή, και 20 λεπτά κάθε φορά. να την βάζεις να ρεύεται όσο γίνεται περισσότερο ενδιάμεσα και στο τέλος. αν δεν βολεύεται στον ώμο, κράτα την ημικαθιστή και τρίψε της την πλατούλα κατά μήκος της σπονδυλικής στήλης ή κράτα την για λίγο όρθια, από τις μασχαλίτσες της.

κουράγιο vassokalo!θα περάσουν κι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Βρε vassokalo μηπως δεν θελει να ρευτει η μικρη και θελει να κοιμηθει κι εσυ την κρατας με το ζορι?η δικια μου πολλες φορες κλαιει γιατι θελει να κοιμηθει ενω εγω την κραταω και περιμενω να ρευτει..ε,κοιμαται τοτε και μετα απο μιση ωρα ξυπναει κλαιει να τη σηκωσω να ρευτει και μετα παλι νανι..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση πάλι την βάζω το στήθος...τι να κάνω? να την αφήσω??

 

βασω μου εγω ετσι κανω...οπτε παει να γρινιαξει και να αναστατωθει τον βαζω στο στηθος...και νομιζω εκει περνανε ολα και χαλαρωνει αμεσως...βεβαια εχω γινει γραφικη με το ενα στηθος εξω ειμαι συνεχεια(το βραδυ και με τα δυο δεν προλαβαινω να τα μαζεψω:lol::lol::lol:) αλλα νομιζω οτι αυτο μας βοηθησε πολυ αυτη τη φορα να ειναι ηρεμο το μωρακι....το τπρωτο καιρο ο θηλασμος να ειναι ανεμποδιστος οποτε θελει και οσο θελει το μωρο...μη βαζεις ωραρια ειναι χαζομαρα(το εκανα εγω στην 1η μου και απορω πως καταφερα να τη θηλασσω 16 μηνες :roll: )

οποτε στηθος αβερτα κουβερτα!!! :lol:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ανηκω νομιζω και εγω πλεον στο club των κολικων.θα θελα να μου πειτε το εξης.καταρχην θηλαζω αποκλειστικα.καθε βραδυ λοιπον ο μπεμπης τρωει ανα 2.30 ωρες περιπου αλλα δεν ρευεται με τιποτα.ισως επειδη τον παιρνει ο υπνος στο στηθος ...δεν ξερω.καθε ξημερωμα λοιπον στις 5.15-5.30 ξεκιναει ο μπεμπης τον χορο.χτυπιεται, κουνιεται, γκρινιαζει και τις αμολαει που και που.αυτο κραταει κανα 2ωρο περιπου.και μετα ηρεμει.τι ειναι αυτο τωρα;ειναι κολικοι; ειναι δυνατον να συμβαινουν τα ξημερωματα;γιατι παντου εχω ακουσει και διαβασει για το απογευμα.μηπως παιζει ρολο που δεν ρευεται κ ολας;;;μηπως εχετε καμια απαντηση;η εμπειρια σας ισως με ηρεμησει...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα η μπεμπα εγινε 2 μηνων και υποφερει ακομα απο κολικους..εχουμε δοκιμασει διαφορα αλλα σχεδον τιποτα δεν γινεται..τωρα θα παρω και τα γυαλινα μπουκαλια της dr browns ..τα εχει δοκιμασει κανεις?ειδατε αποτελεσμα..α κι εμενα τα ξημερωματα σφιγγεται πολυ παρα το οτι οι κολικοι ειναι συνηθως το βραδακι..αλλα κι αυτο με τους κολικους εχει σχεση...απο οτι ξερω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από έμενα είμαστε 72 ημερών και έχουμε εντόνους πόνους από κολικούς από εχτες.

Σημερα του πήραμε το infacolic που μας ειπε η παιδίατρος να του δίνουμε κάθε 7 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εμας οι κολικοι ξεκινουσαν 4.30 και σταματουσαν 12 το μεσημερι..και δεν ειμαι σιγουρη αν σταματουσαν ή αν απο την πολυ κουραση επεφτε ξερη για υπνο..ευτυχως κρατησαν 10-15 μερες..το infacolic τι ειναι?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα η μπεμπα εγινε 2 μηνων και υποφερει ακομα απο κολικους..εχουμε δοκιμασει διαφορα αλλα σχεδον τιποτα δεν γινεται..τωρα θα παρω και τα γυαλινα μπουκαλια της dr browns ..τα εχει δοκιμασει κανεις?ειδατε αποτελεσμα..α κι εμενα τα ξημερωματα σφιγγεται πολυ παρα το οτι οι κολικοι ειναι συνηθως το βραδακι..αλλα κι αυτο με τους κολικους εχει σχεση...απο οτι ξερω

 

 

Καλησπέρα,

Μέσα στην απελπισία μου τα είχα πάρει και εγώ. Είναι πολύ μπελαλίδικα στον καθαρισμό τους και δεν είχε καμμία διαφορά. Βέβαια μπορεί εγώ να μην τα χρησιμοποίησα και σωστά. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Πάρε ένα. (Νομίζω είναι στην συσκευασία των δύο). Και εμένα έτσι σφιγγόταν. Είναι και αυτό απο τους κολικούς. Απλά δεν είναι έντονοι εκείνη την ώρα και επειδή κοιμάται δεν κλαίει.

 

Εκτός απο τον μάραθο που βοηθούσε λίγο έβρισκα ησυχία για λίγο με το πιστολάκι. Και οι βόλτες λίγο βοηθούσαν με το καρότσι ή με το αυτοκίνητο. Παιδιά υπομονή περνάνε. Σιγά σιγά υποχωρούν απο τον δεύτερο μήνα. Απλά μπορεί να σου εμφανίζει κάποιες μέρες μέχρι τον τέταρτο αλλά όχι με εκείνα τα κλάματα τα έντονα.

Θα πρέπει να το πάρετε λίγο χαλαρα. Αυτό με βοήθησε. Δεν θα σκέφτεστε ότι υποφέρει. Σε ένα άρθρο είχα διαβάσει ότι απο μετρήσεις που είχαν κάνει σε παιδιά με κολικούς το κλάμα τους προερχόταν απο εκνευρισμό και όχι απο πόνο. Η έστω ότι δεν πονάνε τόσο πολυ που νομίζουμε εμείς. Εννοείται αυτές που θηλάζουν θα συνεχίσουν το θηλασμό. Σε διαφορετική περίπτωση το γάλα που έσωσε εμένα ήταν το Novalac ac . Πραγματικά σωτήριο. Το αναμιγνύω με Novalac IT που είναι για δυσκοιλιότητα και σώθηκα.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση..αναρωτιεμαι,το γεγονος οτι δινουμε το στηθος στα παιδια οταν πονανε κ το ζητανε δ επιδεινωνει την κατασταση με τους κολικους??με την εννοια οτι το εντερο λειτουργει ακομα περισσοτερο.

αχ ποτε περνανε???

δ ξερω κ τι αλλο να κανω για να την ανακουφισω..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απο τις τυχερες...δεν ξερω τι θα πει κολικος ειδικα τωρα με τον μικρο δεν καταλαβαμε μωρο στο σπιτι...με αποκλειστικο θηλασμο κ προσπα8εια μεγαλη απο ολους μας να μην περναμε τις εντασεις μας στο νινι....:rolleyes:..ετυχε ???δεν ξερω....:oops:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

gia tous kolikous dokimases na tis doseis stagones Bio gaia? einai proviotikes stagones pu tis pairnes apto farmakeio - ego thilaza apokleistika kai edina 4-5 stagones (tis tis stazame kateytheian sto stoma) to apogeyma kathe meras kai eidame poly megali diafora me tus kolikous! Den einai farmako, min anisixeis kai mas to proteinane sto maieytirio (diavalkaniko thessaloniki).

kai mi stenaxoriesai pu klaei... emas eklaige para poly kai polles ores tus protus 3 mines.... etsi einai merika morakia...

filakia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ..θα το δοκιμασω το συντομοτερο...ευχαριστω!!:P

 

μην δοκιμασεις καμια σταγονα, κανενα γιατρικο, κανενος ειδους 'φαρμακο' αν δεν συνενοηθεις με το γιατρο σου ΠΡΩΤΑ...

 

ουτε καν, χαμομηλι χωρις να μιλησεις με γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και επαυξάνω με το Φυστικακι...............

Δεν δινουμε τιποτα στο μωρο αν δεν ρωτήσουμε πρωτα τον παιδιατρο μας ......ουτε καν χαμομηλάκι............ που βασικα απαγορευται σε βρεφη το χαμομήλι.

Μefirst ρωτα τον παιδιατρο σου και για το Infacolic αν σας το επιτρεπει.

Εγω που της εδωσα απο αυτο μεσα σε τρεις μερες ειδα αποτελέσματα.

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.biogaia.com/consumer/biogaia-probiotic-products/probiotic-drops

διαβάστε την παραπάνω ιστοσελίδα- οι σταγόνες που πρότεινα, δεν είναι φάρμακο, είναι ειδικά μελετημένες για βρέφη (μας τις είπανε στο διαβαλκανικο στη θεσσαλονίκη), μου τις πρότεινε ο φαρμακοποιός και συμφώνησαν και όλοι οι παιδίατροι που έχω ρωτήσει μέχρι σήμερα (αποκλείεται να ήταν όλοι άχρηστοι) και μόνο μία παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί να μην βελτιώσει τους κολικούς αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Εγώ πάντως μετάνιωσα που δεν της είχα δώσει στη μπέμπα νωρίτερα... έπρεπε να της είχα δώσει από την 5η μέρα της ζωής της!

Εννοείται ότι θα ρωτήσεις τον/την παιδιατρό σου αλλά είμαι σίγουρη ότι θα σου πει οκ...

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το biogaia είναι προβιοτικές σταγόνες (συστατικά που υπάρχουν και στα γιαούρτια) ειναι άφοβες. ενώ το infacolic θεωρείται φάρμακο και δεν το συστήνουν όλοι οι γιατροί. Και Και να μην περάσουν οι κολικού με το biogaia μπορεί να βοηθήσουν σε τυχον δυσκοιλιότητα. Υπόψιν ότι η τιμή τους είναι γύρω στα 20 ?.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Κική θα επιμένω....

Το ινφακολικ δεν ειναι φάρμακο

Ειχα διαβάσει πολυ καλα τις οδηγιες του και ελεγε χαρακτηριστικα....

Οτι ακομα και αν το βρεφος πιει με καποιο τροπο οοοοολο το σκευασμα να μην ανυσηχήσουμε , δεν χρειάζεται πλύση στομάχου όυτε να πας στο νοσοκομειο απλα να παρεις ενα τηλεφωνο τον γιατρο σου.

Εννοειτε οτι τα εγραφε με αλλο στυλ αλλα το νοημα ήταν αυτο...

Και το θυμαμαι καλα....γιατι ο παιδιατρος μου ειχε πει να της βαζω στο στοματακι της 4 σταγονες και ο συζηγος μια φορα επι μια μερα που ειχε μεινει μονος του με την μπεμπα της εβαζε καθε φορα 8 σταγονες.....Ετσι διαβασα τις οδηγιες και καθυσηχάστηκα και πηρα και τον παιδιατρο και μου ειπε τα ιδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Κική θα επιμένω....

Το ινφακολικ δεν ειναι φάρμακο

Ειχα διαβάσει πολυ καλα τις οδηγιες του και ελεγε χαρακτηριστικα....

Οτι ακομα και αν το βρεφος πιει με καποιο τροπο οοοοολο το σκευασμα να μην ανυσηχήσουμε , δεν χρειάζεται πλύση στομάχου όυτε να πας στο νοσοκομειο απλα να παρεις ενα τηλεφωνο τον γιατρο σου.

Εννοειτε οτι τα εγραφε με αλλο στυλ αλλα το νοημα ήταν αυτο...

Και το θυμαμαι καλα....γιατι ο παιδιατρος μου ειχε πει να της βαζω στο στοματακι της 4 σταγονες και ο συζηγος μια φορα επι μια μερα που ειχε μεινει μονος του με την μπεμπα της εβαζε καθε φορα 8 σταγονες.....Ετσι διαβασα τις οδηγιες και καθυσηχάστηκα και πηρα και τον παιδιατρο και μου ειπε τα ιδια.

 

κοίτα εν μέρει έχεις δίκιο, απλά εμένα πολύ γιατροί μου είπαν να το αποφύγω γιατί θεωρείται φαρμακευτικό σκεύασμα και γιατί φέρνει και κάποιες παρενέργειες. Να σου πω εγώ του το είχα δώσει για κάποιες μέρες και δεν είδα αποτέλεσμα. Το μόνο που είχα παρατηρήσει σαν παρενέργεια ήταν η υπερένταση. Και το ίδιο μου είπε και άλλη μαμά που το είχε δει στο παιδί της. Εγώ δεν λέω να μην το δοκιμάσει κανείς. Γιατί και εγω το έκανα. Απλά θέλω να πω ότι δεν είναι τόσο αβλαβές όσο το biogaia.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα νω πω κι εγώ με χαρά ότι μόλις πατήσαμε τους 3 μήνες σταμάτησαν ολα δια μαγείας...βέβαια τώρα μας έπιασαν τα δόντια.....αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα!!!!!!!!!!!!!

Η γιατρος στην αρχή δε μας έδινε τίποτα και μας έλεγε υπομονή.....πλεον αφού το μωρό έκλαιγε απαρηγόρητα όλη μέρα μας είπε γισ το Bio Gaia που αναφέρθηκε παραπάνω.............ευχαριστω κάθε μέρα το Θεο γι αυτή την ανακάλυψη!!!!!!!!!5 σταγόνες καθημερινα σε οποιοδήποτε υγρό και τελος!!!! Εχουν λυρω στα 18ευρώ και το μπουκαλάκι κρατάει γύρω στις 3 εβδομάδες (αν θυμάμαι καλα) αλλά η γιατος μας είπε ότι είναι σταγόνες για μωράκια με πολύ ισχυρούς κολικούς! Ελπίζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εν μέρει έχεις δίκιο, απλά εμένα πολύ γιατροί μου είπαν να το αποφύγω γιατί θεωρείται φαρμακευτικό σκεύασμα και γιατί φέρνει και κάποιες παρενέργειες. Να σου πω εγώ του το είχα δώσει για κάποιες μέρες και δεν είδα αποτέλεσμα. Το μόνο που είχα παρατηρήσει σαν παρενέργεια ήταν η υπερένταση. Και το ίδιο μου είπε και άλλη μαμά που το είχε δει στο παιδί της. Εγώ δεν λέω να μην το δοκιμάσει κανείς. Γιατί και εγω το έκανα. Απλά θέλω να πω ότι δεν είναι τόσο αβλαβές όσο το biogaia.

 

Κοιτα η μονη μου ενσταση ειναι στο οτι δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε φαρμακοποιος για να γνωριζω επακριβως τι περιέχει και να το χαρακτηρισω. Βασιζομαι καθαρα στις οδηγιες του ΕΟΦ που γραφει στο χαρτακι και λεει οτι δεν ειναι φαρμακευτικο παρασκευασμα. Το αν ειναι αβλαβες ή οχι σε σχεση με κατι αλλο νομιζω οτι αυτο μπορει να το κρινει καλυτερα ενας παιδιατρος, φαρμακοποιος ισως...

Για αυτο επιμενω γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να αποθαρρύνουμε κανεναν στην αγορα-δοκιμη του Ινφακολικ....Ξερω παρα πολυ κοσμο που το παιρνει και το δινει και εχει αποτελέσματα. Εμεις δεν ειχαμε τετοιες παρενεργειες ισα ισα που το παιδακι μου εγινε αλλος ανθρωπος με το ινφακολικ...μεσα σε τρεις μερες ειδαμε αποτελέσματα.

Καθαρα εκει ειναι η ενσταση μου....

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η μονη μου ενσταση ειναι στο οτι δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε φαρμακοποιος για να γνωριζω επακριβως τι περιέχει και να το χαρακτηρισω. Βασιζομαι καθαρα στις οδηγιες του ΕΟΦ που γραφει στο χαρτακι και λεει οτι δεν ειναι φαρμακευτικο παρασκευασμα. Το αν ειναι αβλαβες ή οχι σε σχεση με κατι αλλο νομιζω οτι αυτο μπορει να το κρινει καλυτερα ενας παιδιατρος, φαρμακοποιος ισως...

Για αυτο επιμενω γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να αποθαρρύνουμε κανεναν στην αγορα-δοκιμη του Ινφακολικ....Ξερω παρα πολυ κοσμο που το παιρνει και το δινει και εχει αποτελέσματα. Εμεις δεν ειχαμε τετοιες παρενεργειες ισα ισα που το παιδακι μου εγινε αλλος ανθρωπος με το ινφακολικ...μεσα σε τρεις μερες ειδαμε αποτελέσματα.

Καθαρα εκει ειναι η ενσταση μου....

 

 

Οπως σου προαναφέρω παραπάνω και εγώ το δοκίμασα και ο καθένας μπορει να κρίνει εάν το δοκιμάσει. Το αβλαβές συγκεκριμένα μου το ειπε και η παιδίατρος και η φαρμακοποιός. Απλά κάποιοι παιδίατροι ακολουθούν μια συγκεκριμένη τακτική στην χρήση σκευασμάτων. Π.χ κάποιος παιδίατρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟΤΡΕΠΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ . ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ .

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...