Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τεσσαρων μηνων ειναι.Πριν επινε 180 καθε πεντε ωρες η 150 καθε 4 ωρες.Ρευεται αρκετες φορες παρολο π[ου τρωει λιγο κι εχθες ανοιξαμε κι αλλη τρυπα στην θηλη αλλα τιποτα παλι.Το γαλα της ειναι παχυρευστο διοτι την ταλαιπωρουσαν οι αναγωγες και παροτι δεν φανηκε στον υπερηχο να εχει ΓΟΠ,η παιδιατρος μου ειπε να της δινω το epadoren.H μπεμπα ειχε ενα μηνα περιπου που κοιμοταν το βραδυ κανονικα απο της 23:00 μεχρι τις 8:00 και οταν αρρωστησε με την γριπη χαλασε ολο το προγραμμα της.Ν ασου ζησει το κοριτσακι σου.Το πρωτο ειναι?Εγω εχω ακομα εναν γιο εξιμισι ετων.

να μας ζήσουν τα κουκλάκια! :-D

το πρώτο και μονάκριβο!:D

epadoren δεν είναι φάρμακο για την ΓΟΠ ή κάνω λάθος; αφού το μωρό δεν έχει γοπ, γιατί του το έδωσε, σου εξήγησε ή το έδωσε χωρίς εξηγήσεις; τις παρενέργειες τις διάβασες;βρίσκεις κάποια ταύτιση με συμπεριφορά μπέμπας;ψάξτο λίγο παραπάνω, ρώτα και άλλο γιατρό για το επαντορεν.

αν είναι από τη γρίππη η αναστάτωση, θα περάσει σύντομα, μην ανησυχείς.

το ότι έπινε καλά πριν, ενώ τώρα όχι... το καλύτερο είναι αφού κάνει γουλίτσες και όχι ρουκέτες, να της δίνεις κάθε 3,5 -4 ώρες από λίγο γάλα.

μήπως πεινάει και στο 5ωρο εξαντλείται, οπότε δεν μπορεί να καθήσει ήσυχο να πιεί;:confused: η δική ομυ το 4ωρο το έχει και τώρα για maximum, μετά ξελιγώνεται.:lol:

το ότι ρεύεται αρκετά είναι σημάδι υγείας. μπράβο το μωρούλι μου, μόσχος!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδη μου στελνετε πολλα μηνυματα δειτε εδω με λεπτομερεια το μασαζ.

 

http://yogamamagr.blogspot.com/2010/04/blog-post_17.html

κανονες¨οχι φαγωμενα¨, οχι αν κλαινε.

Να εισαι πολυ ηρεμη να κανεις αναπνοες κ να προσεχεις που εισαι σφιγμενη. Τα μωρα ειναι καθρεφτης της μανας. Αν το παιδι τσιτωσει ησουν εσυ τσιτωμενη κ δεν το καταλαβες. Γιαυτο πολυ ηρεμα με πολυ αγαπη κ σεβασμο ακουμπαμε το κορμακι του. Ρωταμε "Νασου κανω μασαζακι? κ ξεκιναμε.Το κοιτας στα ματια συνεχως. Παρατηρεις τις εκφρασεις του. Αν διακρινεις δυσανασχετιση συνεχιζεις αλλο σημειο μεχρι να συνηθισει. (για τα χερια μου πηρε 2 μηνες). Αν βαζει τα χερια στο στομα του αρεσει πολυ!Λαδι ελιας η αμυγδαλελαιο η weleda. Μετα μπανακι κ φαγακι ξαπλωμενοι.Θα δεις σιγα σιγα μετα τον πρωτο μηνα , μεγαλες αλλαγες στο μωρο σου, αρκει να το παρατηρεις προσεκτικα, να διακρινεις τις λεπτοφυεστερες αντιδρασεις του. Κοψε τα φαρμακα σε τοσο μικρο οργανισμο. Κατι θελουν να σου πουν οι αντιδρασεις του . Κατι πρεπει να δεις που δεν βλεπεις μεχρι τωρα.Τι δουλεια εχει η χημεια αναμεσα σας?

Κοιμηθειτε μαζι μεχρι 12 μηνων οπωσδηποτε εκτος αν δε σας ταιριαζει. Μετα το θηλασμο ειναι το καλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στο παιδι σου.Βγαλε το καγκελο κ κολλησε την κουνια στο κρεββατι σας. Τα μωρα θελουν 9 μηνες για να ξεχασουν τη θαλπωρη της κοιλιας. Οποτε φροντιζεις να κανεις μια αναπαρασταση της ζωης στην κοιλια. Ηρεμια , αγαπη , χαδια, που λεει κ η Σεβουλα. Δωσε το μωρο στο μπαμπα για να ξεκουραζεσαι κ να επιστρεφεις με φρεσκια διαθεση. Θηλασε γιατι το στηθος ειναι ο νεος ομφαλιος λωρος. Αν εχεις σταματησει κ εχεις το κουραγιο ξαναξεκινα με τη βοηθεια της Αγλαιας εδω στο φορουμ. Αξιζει ! Ειναι πολυ δυσκολο στην αρχη αλλα μετα δεν βλεπεις την ωρα να του προσφερεις αυτο το θειο δωρο.

 

Για ρεφλεξολογια θα επανελθω με βιντεο γιατι ειναι δυσκολο να εντοπισεις τα σημεια.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

να μας ζήσουν τα κουκλάκια! :-D

το πρώτο και μονάκριβο!:D

epadoren δεν είναι φάρμακο για την ΓΟΠ ή κάνω λάθος; αφού το μωρό δεν έχει γοπ, γιατί του το έδωσε, σου εξήγησε ή το έδωσε χωρίς εξηγήσεις; τις παρενέργειες τις διάβασες;βρίσκεις κάποια ταύτιση με συμπεριφορά μπέμπας;ψάξτο λίγο παραπάνω, ρώτα και άλλο γιατρό για το επαντορεν.

αν είναι από τη γρίππη η αναστάτωση, θα περάσει σύντομα, μην ανησυχείς.

το ότι έπινε καλά πριν, ενώ τώρα όχι... το καλύτερο είναι αφού κάνει γουλίτσες και όχι ρουκέτες, να της δίνεις κάθε 3,5 -4 ώρες από λίγο γάλα.

μήπως πεινάει και στο 5ωρο εξαντλείται, οπότε δεν μπορεί να καθήσει ήσυχο να πιεί;:confused: η δική ομυ το 4ωρο το έχει και τώρα για maximum, μετά ξελιγώνεται.:lol:

το ότι ρεύεται αρκετά είναι σημάδι υγείας. μπράβο το μωρούλι μου, μόσχος!:lol:

Tο epadoren μας το εδω σε εξηγωντας μας οτι οι γουλιτσες που κανει ισως της προκαλουν οισοφφαγιτιδα κατι που ειναι δυσκολο να βρεθει στον υπερηχο.Το δινω απο 2 μηνων οποτε αποκλειεται να ειναι παρενεργειες μετα απο δυο μηνες θεραπειας.Οσο για το γαλα εχω δοκιμασει και αυτη την τακτικη αλλα αν δεν ειναι η ωρα της να φαει δεν κατεβαζει γουλια.Πολυ περιεργο μωρο σου λεω.Ασε που οταν κλαιει της φτιαχνω συνεχως γαλα γιατι δεν ξερω αν πειναει η ποναει.Τιποτα ομως αν δεν περασουν τουλαχιστον πεντε ωρες.Ευχαριστω για τις συμβουλες σου και να χαιρομαστε τα παιδακια μας.
Link to comment
Share on other sites

Tο epadoren μας το εδω σε εξηγωντας μας οτι οι γουλιτσες που κανει ισως της προκαλουν οισοφφαγιτιδα κατι που ειναι δυσκολο να βρεθει στον υπερηχο.Το δινω απο 2 μηνων οποτε αποκλειεται να ειναι παρενεργειες μετα απο δυο μηνες θεραπειας.Οσο για το γαλα εχω δοκιμασει και αυτη την τακτικη αλλα αν δεν ειναι η ωρα της να φαει δεν κατεβαζει γουλια.Πολυ περιεργο μωρο σου λεω.Ασε που οταν κλαιει της φτιαχνω συνεχως γαλα γιατι δεν ξερω αν πειναει η ποναει.Τιποτα ομως αν δεν περασουν τουλαχιστον πεντε ωρες.Ευχαριστω για τις συμβουλες σου και να χαιρομαστε τα παιδακια μας.

αφού το μωρούλι σου δεν κάνει ρουκέτες ούτε έχει γοπ, δοκίμασε για μια εβδομάδα ή 4 μέρες να μην του δώσεις epadoren και παρατήρησε τη συμπεριφορά της, μήπως υπάρξει βελτίωση.

μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ ως ύποπτο για την αλλαγή στην όρεξή του.

και η δική μου έκανε γουλίτσες και μετά την αλλαγή γάλακτος (φριζομέλ) στους 6 μήνες οι γουλίτσες έχουν ελαχιστοποιηθεί έως εξαφανιστεί. δεν πήραμε ποτέ τίποτα. σε μια φάση που είχα κουραστεί με τις γουλίτσες πήγα να της αλλάξω το γάλα, αλλά 1ον δεν το έπινε, 2ον έκανε μια φορά υδαρή κακάκια και επιστρέψαμε στο φριζολάκ άρον άρον.

είναι μικρά και το πεπτικό τους σύστημα είναι ανώριμο, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, αφού βελτιώνεται σταδιακά από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

huanmiro όταν γενικεύουμε οδηγούμαστε σε λανθασμένα συμπεράσματα ή οδηγούμε άλλους σε λανθασμένα συμπεράσματα.

κολικούς 6 μηνών δεν έχω δει σε καμία βιβλιογραφία. πονάκια ναι, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα (διάρκεια, συχνότητα).

το ότι η καισαρική προκαλεί κολικό στο μωρό, σε αντίθεση με τον φυσιολογικό τοκετό, μου ακούγεται κάπως. αν θες να το τεκμηριώσεις σε παρακαλώ και να μας παραθέσεις επιστημονική βιβλιογραφία-αρθρογραφία. αλλιώς μπορεί να πανικοβληθεί κάποια που έχει σοβαρό λόγο να γεννήσει με καισαρική ή που γέννησε με καισαρική και να έχει αδικαιολόγητα τύψεις για τον πόνο του παιδιού της.προσωπικά τα θεωρώ .... να μην πω καλύτερα.

όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν δυσανεξία ή αλλεργία στα γαλακτοκομικά ή το αγελαδινό, όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες. το παρουσιάζεις ως κανόνα και δεν είναι ο κανόνας.

δεν μας είπες τί έτρωγες και πονούσε το μωρό 6 μήνες.μπορεί να ήταν δυσανεκτικό το δικό σου το μωρό σε κάποια τροφή, να έχεις ιστορικό αλλεργίας ή δυσανεξίας. το διαπίστωσες με εξετάσεις αλλεργιολόγου, παιδιάτρου, με τεστ δυσανεξίας ή με δοκιμές;

Δεν νομίζω ότι ότανγράφουμε την λέξη πιθανόν να γενικεύουμε. Για τα υπόλοιπα κοίταξε αυτά. βιβλίο "ο παιδίατρος στο σπίτι σας" του Δρ.Ντέιβιντ Χάσλαμ. και www.eheart.com/cesarean/emerson.html , http://www.babble.com/colic-myth-or-reality-newborn-health-fussy-stomach-pain/, http://www.vilkelischiropractic.com/chiropractic_and_infantile_colic.htm,ezinearticles.com/?Causes-of-Infant-Colic&id=145826. Όταν δεν γνωρίζουμε κάτι δεν σημαίνει ότι οι ύπόλοιποι κάνουν λάθος.

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι ότανγράφουμε την λέξη πιθανόν να γενικεύουμε. Για τα υπόλοιπα κοίταξε αυτά. βιβλίο "ο παιδίατρος στο σπίτι σας" του Δρ.Ντέιβιντ Χάσλαμ. και www.eheart.com/cesarean/emerson.html , http://www.babble.com/colic-myth-or-reality-newborn-health-fussy-stomach-pain/, http://www.vilkelischiropractic.com/chiropractic_and_infantile_colic.htm,ezinearticles.com/?Causes-of-Infant-Colic&id=145826. Όταν δεν γνωρίζουμε κάτι δεν σημαίνει ότι οι ύπόλοιποι κάνουν λάθος.

δεν μου είπες τί σχέση έχεις με την giorgosn;:eek:

αυτό που σου ζήτησα είναι να μη γενικεύεις και κυριότερο όταν λες κάτι το τόσο σοβαρό να το τεκμηριώνεις επιστημονικά.:!:

και πάλι τα θεωρώ αυτά που διάβασα τσαρλατανισμό περί καισαρικής και κολικών. επιστημονικά τεκμηριωμένα ζήτησα, όχι τυχαία αναγνώσματα.

απλά συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.:cool:

χαιρετίσματα στη φίλη σου ή συγγενή που δεν απάντησε.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. σεβουλα μου τι κανεις? εγω ψιλοχαλια μ αυτα που συμβαινουν γυρω μας αλλα αυτα ειναι ασχατα με τα εδω θεματα. καλη μου mdelig01 πως ειστε? θεωρω πως το μωρακι σου το αναστατωσε η γριπη. ειδικοι δεν ημαστε αλλα ετσι πιστευω. μια μερα αλλαζουμε κατι στο μωρακι μας και αμεσως το καταλαβαινει και ταραζετε, ηρεμησε λιγο παρτο αγκαλιτσες, καντε χαδακια και παρακολουθησε να δεις πως παει. αν συνεχιστει ξανα μιλας με παιδιατρο. φιλια και καλη δυναμη. το μαρουλακι μας που ειναι? θα τρεχει με τα διδυμακια! καλημερα σε ολες
.Ευχαριστω κοριτσια για το ενδιαφερον σας.Οφειλω να πως πως απο εχθες το απογευμα ειμαστε καπως καλυτερα.Τρωει 150-160 ml ανα 5 ώρες πλην του βραδυνου που κοιμηθηκε μεχρι τις 8:00(από τη 1:00).Ηταν πιο ηρεμη.Λετε να ηταν απο τη γριπη ή την επιασε παλι το ινφακολικ για τους κολικους.Παντως ακομα αγκαλιες δεν θελει πολλες .Εκνευριζεται πολυ οταν την κουναω για να κοιμηθει ,κλαιει ενω νυσταζει και οταν την αφηνω κατω ακομα περισσοτερο.Την ημερα την κοιμιζω στο ριλαξ και της αρεσει.Μετα την πηγαινω στην κουνια της.Το βραδυ δεν θελει ουτε το ριλαξ.Λετε να γινει τραγουδιστρια και να ξενυχταει???
Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο μικρός ΄κλείνει τους 3 μήνες σε 2 ημέρες και από τις 45 ημέρες ήδη έχει πάρει σειρά στον ύπνο. Το τελευταίο γέυμα το κάνει στις 10 - 11 το βράδυ και πέφτει ξερός μέχρι τις 5-7 το πρωί. Βέβαια για να το πετύχω αυτό έκανα αγώνα δρόμου. Ξυπνούσε κάθε 2 ώρες για φαγητό μέχρι τις 40 ημέρες και είχα πεθάνει γιατί είχε γοπ κια τον κρατούσα αγκαλιά μέχρι το επόμενο γεύμα. Μετά τις 40 ημέρες άρχισε να αραιώνει το γεύμα του τη νύχτα. Ετρωγε κάθε 4 ώρες. Επειδή όμως πολλές φορές ήμουν εξαντλημένη για να τον ταίσω του έβαζα λίγο την πιπίλα για να κοιμηθώ κανένα μισάωρο. Αυτός λοιπόν κοιμόταν με την πιπίλα και μετά από λίγο του την έβγαζα για να μην μάθει και κοιμόταν καμμιά ώρα έτσι. Οπότε με αυτόν τον τρόπο του παράτεινα το φαγητό. Τώρα κοιμάται τόσες ώρες και κοιμαμαι κι εγώ. Βέβαια τη μέρα κοιμάται πολύ λίγο ή εγώ δεν τον αφήνω να κοιμάται πολύ για να ξεχωρίζει τη μέρα από τη νύχτα. Βασικά με΄τα τις 7 το απόγευμα τον απασχολώ πάρα πολύ με παιχνίδια, μασάζ, μπάνιο κ ίσως γι αυτό πέφτει ξερός το βράδυ. Λες και έχει ρολόι 22:30 κάθε βράδυ τσιρίζει για το φαγητό του. Βέβαια τώρα έχει κατεβάσει ρίζες στα ούλα και όλη μέρα είναι μέσα στην γκρίνια. Υπάρχει ένα τζελ για τα ούλα για να ανακουφίζεται ??? Εχει πάρει καμμιά κοπέλα ??? Και με τι αποτελέσματα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά κουράγια κορίτσια!εμείς μπήκαμε στον 8ο και ξεμπερδέψαμε με κολικούς, που ήταν αφόρητοι για το απαρηγόρητο αγοράκι μαςμέχρι σχεδόν μέχρι να μπούμε στον 4ο, καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάτε. Εμείς τον κοιμίζαμε -όσο κοιμόταν-κάτω από τον αποροφητήρα και μόνο αγκαλιά μας κοιμόταν όλο το βράδυ, αν τολμούσαμε να τον αφήσουμε δεν κοιμόμασταν, ιδίως εγώ που τον θήλαζα κάθε 2 ώρες περίπου. Σταδιακά και πολύ σιγά-σιγά έκλεισα τον αποροφητήρα και του τραγουδούσα με παιδικά τραγουδάκια να παίζουν ή νανουρίσματα ή κλασσική μουσική. Τον κοίμιζα στα χέρια μου και μέρα με την μέρα όλο και μείωνα τον χρόνο που τον έβαζα στο κρεβατάκι του σχεδόν ξύπνιο ώστε να το αντιλαμβάνεται, ώσπου πλέον μπανάκι-γάλα και κατευθείαν κρεβατάκι και δεν διαμαρτύρεται καθόλου, πάντα όμως με τραγουδάκια πολύ χαμηλά να παίζουν καμιά φορά αν είναι ανύσηχος με τα δόντια και όλη τη νύχτα. Για τα ούλα τώρα υπάρχει η mundisal και ναι πιάνει αλλά όχι αμέσως και καλό είναι πάντα με τις οδηγίες του παιδιάτρου να μην μαθαίνει πάρα πολλές φορές την ημέρα. Εμείς από τους κολικούς περάσαμε στην γκρίνια των δοντιών οπότε μας έσωσε μπορώ να πω για κάποιες δύσκολες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

eliana 1976 χαίρομαι πολύ για σένα και το μωρό σου!

μαρουλάκι μου αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι είσαι πάρα πολύ κουρασμένη και η υπερένταση βγαίνει και στα μωράκια. για επιστράτευσε τις γιαγιάδες και μην είσαι τόσο ευαίσθητη μην τις κουράσεις και μη πάθουν τίποτα. είναι ανθεκτικές. εσύ χρειάζεσαι ύπνο και φαγητό, να καθαρίσει το μυαλουδάκι σου από το κλάμα των μωρών, την πίεση του χρόνου, το σίδερο, τα πάντα όλα. έτσι θα είσαι αποτελεσματική στα μωρά.

σου μιλάω εκ πείρας. όσο ήμουν ερείπιο, δεν μπορούσα να ξεχωρίσω το κλάμα του μωρού τί σήμαινε, ύπνος, γάλα, αγκαλιά, άλλαγμα, χάδι, ησυχία, να την αφήσω κάτω στο λίκνο;... κομφούζιο. που είχα ένα μωρό. αν είχα δύο, θα ήμουν στα πατώματα και θα σερνόμουν ακόμα, χωρίς βοήθεια.

εσύ αγάπη μου είσαι θεά, αλλά και η θεά θέλει το time out. ρίξε μάσα καλή, ύπνο όταν κοιμούνται τα μωρά, ή όταν έρχεται η μανούλα σου ή η πεθερούλα σου, δώσε και στο σύζυγο λίγες από τις υποχρεώσεις που φόρτωσες στην πλάτη σου σε αποκλειστικότητα, έτσι για να καταλάβει τί σημαίνει γονιός. δεν τον υποτιμώ. κι εκείνος κουράζεται, αλλά αυτό που κάνεις θέλει χέρια γλυκιά μου.

φιλιά πολλά σε όλα τα κοριτσάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera se oles tis manoules :) :) :) emeis Doxa To Theo edo kai 6 meres exoume brei tin ygia mas, klaime bebaia akoma alla DEN SIGRINETE me to pos eimastan toso kairo. Edo kai 6 meres pernoume to BioGaia. Eimaste kata ton farmakon kai tis antibiosis genika kai prospathoume me fytika kai omoiopathika na dinamonoume tous organismous mas kai na antimetopizoume tin ekastote periptosi. Den pisteuo oti oi stagones pou dinoume sto moro einai "ximia", akribos to anthiteto einai enas fisikos tropos pou boithaei stin apokatastasi tis panidas tou enterou (ta kala baktiria nikoun ta kaka baktiria), kati to opoio exei thetikes epiptoseis se olo ton organismo. Toulaxiston sto diko mas zouzouni apo oti fenete ekane kalo dioti epitelous eidame to paidi na xamogelaei kai emeis na issoropoume ligo psixika kai somatika. Asizititei theoro oti to masaz, i iremia tis miteras kai to iremo periballon genika paizoun protarxiko rolo gia tin iremia tou podiou kai poso mallon enos morou pou exei kolikous. Apla merikes fores thelei kai ligi "boithia" ek ton eso. Gia ta ypoloipa farmaka pou kata kairos diabazo edo sto forum den gnorizo apo ti apotelounte kai kata poso einai ximika i antibiosis????

Parakato paratheto to ti anagrafete pano sti siskeuasia.

BioGaia -Proviotikes Stagones: Ti einai "Probiotiko" ? einai fisikes drastikes kalliergies pou einai klinika apodedigmeno oti prostateuoun tin igia. I lexi PREBIOTIKA simainei "gia ti zoi" se antithesi me to ANTIBIOTIKO pou simainei "enantia sti zoi". Ta probiotika einai simpliromata diatrofis opos oi vitamines kai ta metallika stoixeia. Oi probiotikes stagones BioGaia periexoun Lactobacillus reuteri Protectis enan apolitos fysiko laktobakillo pou boitha stin epanafora tis issoropias sto peptiko sistima.

Auta...tonizo oti tipota den sigkrinete me tin agapi, tin iremia, tin agkalitsa (ores ateliotes) ton gonion kai isos kai mia pio prosegmeni diatrofi tis mamas otan thilazei...xoris auta oles oi stagones tou kosmou den boithoun. Xero omos apo proto xeri oti polles fores den einai eukolo i mama kai o mpampas na einai iremi....logo kourasis, elleipsi boithias, deutero paidi ktl ktl gi auto euxomai se kathe manoula YPOMONI, KOURAGIO kai poli poli AGAPI :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι, θα πω για το ινφακόλικ.

το infacolic περιέχει διμεθικόνη και δεν είναι αντιβίωση. είναι ουσία που προσροφά τα αέρια. κοινώς τα μαζεύει για να βγούν γρήγορα από τον οργανισμό. δεν υπάρχουν αντενδείξεις, παρενέργειες και είναι συμβατό με το θηλασμό.

τα διάβασα στο ίντερνετ ψάχνοντας για τη διμεθικόνη στο google.μπορείτε να το δείτε κι εσείς αν το ψάξετε.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαμάδες και μπαμπάδες.

είμαι πολύ καινούρια στο forum και οφείλω να ομολογήσω οτι έχω βοηθηθεί αρκετά.

θέλω να σας κάνω μια ερώτηση γιατί νιώθω πολύ μπερδεμένη.

ο μικρός μας ( μόλις 43 ημερών ) έχει παλινδρόμηση και είναι κάτι που είχε διαγνωστεί από την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο, οπότε και ακολουθούμε τις "γνωστές λύσεις" ( πλάγια θέση, συχνά ρεψίματα , αντιαναγωγικά γάλατα κ.α.) . εδώ και 4-5 μέρες όμως ο μπέμπης μας κάθε βράδυ κλαίει από τις 8 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βράδυ , συνήθως την ώρα που ξυπνάει για να φάει ( άλλοτε κλαίει πριν καν προλάβω να τον ταϊσω και άλλοτε μετά ή και κατα την διάρκεια του φαγητού ).

πώς μπορώ να ξεχωρίσω αν το κλάμα του οφείλεται στην παλινδρόμηση ή σε κολικούς πού μπορεί να έχει το μωρό ?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα μας μανούλα!

αν προλάβεις διάβασε και στο θέμα με την γοπ και εδώ για κολικούς.

ο κολικός φαίνεται από το σφίξιμο στο σώμα του μωρού, το τέντωμα των ποδιών, το δίπλωμα στην κοιλιά. το κλάμα είναι οξύ, επαναλαμβάνεται σταθερά συνήθως συγκεκριμένες ώρες κάθε 24ωρο με συγκεκριμένη διάρκεια.

αφού έχετε γοπ, πάρε και μια δέυτερη γνώμη παιδιάτρου για να ξεκαθαρίσεις ότι δεν πρόκειται για εκμετάλλευση άγνοιάς σας ή άγχους σας, ώστε να δώσουν φαρμακάκια και πανάκριβα ειδικά γαλατάκια, [αν κάνει μόνο γουλίτσες, όχι ρουκέτες, αν το βάρος του είναι ο.κ. αν δεν δυσανασχετεί με γουλίτσες, τότε ξανασκέψου για γοπ]

να το ταϊζεις συχνότερα και από λιγότερη ποσότητα.

να προσέξεις το μπιμπερό να έχει σωστή θηλή ως προς το άνοιγμα, να ρέει άνετα, όσο θέλει το μωρό, για να μη ζορίζεται και προσλαμβάνει αέρα. πάει στο στομαχάκι του ο αέρας και το πονάει.

το γαλατάκι να είναι ζεστούλικο.

να βλέπεις, να παρατηρείς το σώμα του, τα μάτια του όσο περισσότερο μπορείς, πότε κλαίει, πόσο, πώς, μετά από τί, αν τα κλάματα συνοδεύονται από αέρια σε σύντομο χρονικό διάστημα, αν νυστάζει κι έχει κλάμα-γκρίνια.

θα σου έλεγα για τα ζεστά πανάκια, αλλά έχει ζέστη, οπότε άκυρο.

πολλές αγκαλιές και περπάτημα, χαδάκια, ψιθυριστά λογάκια στο αυτί το πόσο το αγαπάς και ότι είσαι κοντά του στον πόνο του.

εγώ έδινα ινφακόλικ. άλλες biogaia, άλλες weleda λαδάκι για μασαζάκι. μπορείς να το κάνεις και με ελαιόλαδο το μασαζάκι μετά το μπάνιο, όταν δεν κλαίει. γενικά η σωματική επαφή είναι καταλυτική, το άγγιγμα, το χάδι της μάνας. αλλά να είσαι ήρεμη, ψύχραιμη όσο μπορείς, γιατί το μωρό το καταλαβαίνει και νιώθει ανασφάλεια, αν είσαι εκνευρισμένη ή αγχωμένη ή ...άλλαξε χέρια με κάποιον πιο ψύχραιμο, όταν δεν μπορείς να ηρεμήσεις.

μερικά μωράκια ηρεμούν με θόρυβο από σκούπα ηλεκτρική ή πιστολάκι.

άλλα με το να τα βάζεις στα γόνατά σου μπρούμητα και χαιδεύοντάς τα στην πλατούλα.

άλλα με το να τα κρατάς σφιχτά από την κοιλίτσα με την παλάμη σου. γι' αυτό οι πατεράδες είναι οι πλέον κατάλληλοι για τους κολικούς (μεγάλη παλάμη) κι επειδή ώς πιο ξεκούραστοι από τις μανούλες είναι και πιο ψύχραιμοι-ήρεμοι, άρα και πιο παρατηρητικοί με το μωρό.

ελπίζω να βοήθησα. να τον χαίρεσαι τον γιόκα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Να ρωτησω κι εγω κατι θα ηθελα......δεν ξερω εαν εχει ξανασυζητηθει και συγνωμη εαν γινομαι κουραστικη,αλλα δεν μπορω να διαβασω ολα τα προηγουμενα!!

 

Οταν με το καλο ερθει το μωρακι μου θελω να το θηλασω οσο περισσοτερο μπορω!

Ετσι εχω σκεφτει τις πρωτες 40 μερες να θηλασω αποκλειστικα και μετα που θα πρεπει να γυρισω στην δουλεια μου,να αντλω γαλα με θηλαστρο και να αποθηκευω το γαλα μου,για την ταιζει ο συζυγος μου.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης....εχω καταληξει να παρω τα μπιμπερο της AVENT bpa free τα οποια θεωρειτε οτι μειωνουν κατα παρα πολυ τους κολικους,μεσο καποιας βαλβιδας στην θηλη.

Θελω να ξερω εαν οντως ειναι ετσι.....ή εαν καποια που το μωρακι της εχει κολικους τα χρησιμοποιει και δεν εχει δει διαφορα!

Ευχαριστω πολυ!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλώς ήρθες στην παρέα μας μανούλα!

αν προλάβεις διάβασε και στο θέμα με την γοπ και εδώ για κολικούς.

......

ελπίζω να βοήθησα. να τον χαίρεσαι τον γιόκα σου!

 

sevoula καλώς σας βρήκα :-D

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου!!!!!!

το θέμα για την ΓΟΠ το έχω διαβάσει και με βοήθησε υπερβολικά.μίλησα πριν από λίγο με τον γιατρό και μου είπε οτι μάλλον είναι κολικοί αφού ο μπέμπης το κάνει κάποια συγκεκριμενη ώρα την ημέρα και μου σύστησε το φάρμακο που έγραψες και εσύ.

δεν ήθελα να επιβαρύνω τον οργανισμό του με φάρμακα από τέτοια ηλικία ( ήδη παίρνουμε και το epadoren ) αλλά προκειμένου να ηρεμήσει λίγο ο μικρός, θα το δοκιμάσουμε και αυτό.

βέβαια θα δοκιμάσω και ότι άλλο μου έγραψες και δεν έχω κάνει ήδη , ελπίζοντας να ηρεμήσει πλεον το αγγελούδι μου .

όσο για την δική μου ηρεμία.... δεν ξέρω πλεον τι σημαίνει αυτό :?

όσο "άκαρδη " μάνα και να ακουστώ, στην αρχή στεναχωριέμαι υπερβολικά , μετά αγχώνομαι, έπειτα νιώθω τύψεις , στην συνέχεια εκνευρίζομαι και πραγματικά νιώθω οτι μου σπάνε τα νεύρα και στο τέλος βάζω τα κλάματα γιατί δεν μπορώ να το βοηθήσω. όπως βλέπεις , τα περνάω όλα τα στάδια :-P:-P:-P:-P

 

sevoula , και πάλι σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου !!!!!!!!!!

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Να ρωτησω κι εγω κατι θα ηθελα......δεν ξερω εαν εχει ξανασυζητηθει και συγνωμη εαν γινομαι κουραστικη,αλλα δεν μπορω να διαβασω ολα τα προηγουμενα!!

 

Οταν με το καλο ερθει το μωρακι μου θελω να το θηλασω οσο περισσοτερο μπορω!

Ετσι εχω σκεφτει τις πρωτες 40 μερες να θηλασω αποκλειστικα και μετα που θα πρεπει να γυρισω στην δουλεια μου,να αντλω γαλα με θηλαστρο και να αποθηκευω το γαλα μου,για την ταιζει ο συζυγος μου.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης....εχω καταληξει να παρω τα μπιμπερο της AVENT bpa free τα οποια θεωρειτε οτι μειωνουν κατα παρα πολυ τους κολικους,μεσο καποιας βαλβιδας στην θηλη.

Θελω να ξερω εαν οντως ειναι ετσι.....ή εαν καποια που το μωρακι της εχει κολικους τα χρησιμοποιει και δεν εχει δει διαφορα!

Ευχαριστω πολυ!!:D

με το καλό το κλωσσοπουλάκι σου! δεν γίνεσαι κουραστική καθόλου. μας αποδεικνύεις πόσο καλή μανούλα θα γίνεις!

εγώ είχα της medela αρχικά και μετά πήρα της avent. είναι πολύ καλά. δεν εξαφανίζουν τους κολικούς, αλλά ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες να προσλαμβάνουν αέρα. το μέγεθος της θηλής πρέπει να το παρακολουθείς, πόσο γρήγορα το θέλει το μωρό.

ο θηλασμός είναι το καλύτερο πράγμα που θα κάνεις για το μωράκι σου. θα προσλαμβάνει μέσω του γάλακτός σου τις τροφές που βοηθούν τα εντεράκια του και κυρίως θα έχει το στήθος σου για παρηγοριά. ανεκτίμητο!

είχα θήλαστρο swing της μεντέλα και ήταν πολύ καλό. αντλούσα γρήγορα ποσότητα, έτρωγα υγειινά, όχι μπαχαρικά, όχι όσπρια, όχι ξινά, λεμόνια, πράσινα, φλούδες, όχι τσιγαριστά, όχι καπνιστά, όχι κέτσαπ, μουστάρδες, όχι σοκολάτες, όχι λάχανο, μπρόκολο, κουνουπίδι.

οι σούπες, το γάλα, οι κρέμες, τα ρυζόγαλα, τα αχλάδια, ο φρεσκος χυμός από 1-2 πορτοκάλια ημερησίως, .... ήταν ό,τι έπρεπε να κάνω κι έκανα για το μωρό.

από καρδιάς, να είναι η Παναγία μαζί σου και με το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σεβουλα καλημερα και σε ολα τα κοριτσια..

 

το κοριτσι μου κοιμηθηκε πολυ απο χθες και φυσικα εφαγε λιγοτερο ..ειναι φυσιολογικο αυτο??

Κοιμηθηκε απο χθες απογευμα 8-3 και μετα 3 - 10 εφαγε στις 8 = 130 στις 3 μεσανυχτα= 210 και την ξυπνησα στις 8 το πρωι εφαγε με το ζορι 50 και μετα ξυπνησε απο μονη της και εφαγε 160..

Σεβουλα πως το βλεπεις??

Παντως εριξα ενανν υπνοοο ..ειχα να κοιμηθω ετσι απο τους τελευταιους μηνες τις εγκυμοσυνης..χιιχιχχι..

Σεβουλα το ινφακολικ το ελλατωσα κατα λαθος επειδη τα φαρμακεια ειχαν απεργια πεμτη και παρασκευη μετα ηταν σαββατοκυριακο και μετα ειδα οτι το ιδιο ηταν με την μικρη ειτε εδινα ειτε οχι..αλλα δινω απο λιγο τωρα οχι τοσο οσο πριν ..

Αλλα μαλλον θα το ξαναρχισω γιατι φοβαμαι μηπως ξαναρχισουν τιποτα δυνατα...αν και ειμαστε καλα σε γενικα πλαισια τις 3 τελευταιες μερες μονο γκρινια και οχι εκεινα τα τρελλα πονακια..

Δεν ξερω μηπως επηρεαζει που ειμαι πιο ηρεμει???(γιατι δεν ειμαι σαν την τρελη με δυο παιδια)?

Λες να εχει σχεση και αυτο?

Σημερα παμε παιδιατρο και ειμαι ανυπομονη να δω αν ολα ειναι ενταξει και ποσο μεγαλωσαν τα παιδακια μου ..

Εσενα τι κανει η μπεμπουλα την βγαλατε απο κρεβατοκαμαρα?απο το λικνο?εκει δεν την εχεις ακομα?τα δοντακια πως πανε?ποναει πολυ ? κλαει πολυ? ειναι σαν τους κολικους η πονοι? μπρρ!!

Λοιπον κοριτσια τα λεμε...η μικρη μου την πιασανε τα πονακια παλι και κλαειιιι τρεχωωωωω

μακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

το πιο σημαντικό είναι που ηρέμησες εσύ και έχεις την ευχέρεια να παρατηρείς τα μωρά σου, να καλύπτεις τις ανάγκες τους, όπως σου τις επικοινωνούν.

αν το ινφακόλικ ήταν η απόλυτη θεραπεία των κολικών δεν θα υπήρχε τίποτα άλλο στην αγορά σίγουρα!

κάνει όμως δουλειά, και είναι εμφανές αυτό.

το ότι κοιμάται το μωρό 6ωρα και 7ωρα το βλέπω θετικότατο. το να ξυπνάς το μωρό για τάισμα είναι κάτι που το συζητάς με παιδίατρο, όπως και την ημερήσια ποσότητα γάλακτος που προσλαμβάνει. αυτός γνωρίζει τις καμπύλες του.

 

το Σάββατο θα ξανακοιμηθεί στο δωμάτιό της. δεν βιάζομαι να την αποχωριστώ. είναι γλύκα όταν κοιμάται. απόλαυση.

δεν είχαμε απολύτως κανένα κλάμα ή γκρίνια με τα δοντάκια. μόνο τα 3 βράδια που σας είπα, που ήθελε παιχνίδια βραδιάτικα και αγκαλίτσες. δεν ήξερα ότι έβγαζε δόντια. όταν μας είδε η παιδίατρος και μας είπε ότι έχουμε 2, τότε έπαθα πλάκα.

ούτε πυρετό, ούτε ανορεξία, ούτε άσπρισμα ούτε πρήξιμο στα ούλα.

μακάρι όλα τα παιδάκια να βγάλουν έτσι εύκολα τα δοντάκια τους.

 

κάτια81 εδώ θα είμαστε να τα λέμε σε ό,τι χρειαστείς.

όλες μαθαίνουμε η μία από την άλλη.

εγώ να δεις χαρές που έκανα σήμερα με άλλες μανούλες που μαθαίνουν στα παιδάκια τους από μηνών να επικοινωνούν την ανάγκη τους για τσίσα και κακά.

το να είσαι γονιός είναι ένα σχολείο από το οποίο δεν παίρνεις ποτέ απολυτήριο, μόνο αγάπη μαζεύεις όσο δίνεις αγάπη.

φιλάκια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μανούλες.

ξεκινήσαμε και εμείς το ινφακολικ και αν και ο μπέμπης αερίζεται πιο εύκολα, ζορίζεται περισσότερο για να ενεργηθεί και τα πονάκια....συνεχίζουν να δίνουν το παρόν κάθε βράδυ. δυο μέρες τώρα έχει αρχίσει και τις γκρίνιες το πρωί :(

και αν και αυτές τις μέρες έχω την μαμά μου στο σπίτι και ψιλοβοηθά (δεν μπορεί και αυτή η καημένη να κάνει πολλά ) , νιώθω οτι τα νεύρα μου όσο πάνε και χειροτερεύουν :?

 

χθες το βράδυ και ενώ κοιμόταν ο μικρός , ρώτησα τον άντρα μου τι ταινία θα δούμε και εκείνος μου απάντησε :

<< Σήμερα θα δούμε το " ο μπέμπης μας κλαίει". Μια ταινία με μυστήριο ( γιατί κλαίει ο μπέμπης ? ) , αγωνία ( πότε θα σταματήσει να κλαίει ?) και πολλές ανατροπές ( καλέ ...κοιμήθηκε τελικά ) >> :lol:

τουλάχιστον ένας από τους δυο μας συνεχίζει να έχει ακόμα όρεξη για χιούμορ;)

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

σεβη τι γνωμη εχεις για το χαμομηλι για δυσκοιλιοτητα

και αν το βαζω στο γαλα ειναι κακο καθε φορα η καποιες φορες?

αν το χαμομήλι σου το είπε ο γιατρός και εννοούσε το κανονικό, το φρέσκο ο.κ.

αν εννοεί το κίντερτε, είμαι αντίθετη. πολύ περισσότερο, αν το βάζεις στο γάλα. είναι δύο διαφορετικά πράγματα, το ένα αναιρεί το άλλο.:!:

αν δώσεις γάλα, να περιμένεις τουλάχιστον 45 λεπτά για να δώσεις χαμομηλάκι και ποτέ σε αντικατάσταση γεύματος.

για τη δυσκοιλιότητα κάνε μασαζάκι, ξάπλωσε τα μωρά ανάσκελα, κάνε κυκλικές κινήσεις-μαλάξεις κάτω χαμηλά στην κοιλίτσα και δίπλωσε μαλακά τα ποδαράκια τους από τα γόνατα προς την κοιλίτσα. κάνε κυκλικές κινήσεις στα ποδαράκια με διπλωμένα τα γονατάκια. ελπίζω να κατάλαβες. αν όχι, ρώτα τον παιδίατρο, θα σου εξηγήσει καλύτερα. βοηθάει.

έχεις σκεφτεί ότι το συγκεκριμένο γάλα προκαλεί δυσκοιλιότητα;συζήτησέ το με τον γιατρό.

σε λίγο καιρό θα τρώτε φρουτάκια, οπότε τα αχλαδάκια θα σας σώσουν.

φιλιά αγαπούλα, κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες του φορουμ καλησπέρα,

ειχα ξαναγραψει παλιοτερα για το τεραστιο προβλημα που αντιμετωπιζα με το μωρο μου και τους κολικους, αλλά λόγω οικογενειακών προβληματων εχω καιρο να γραψω.

Ηθελα να γραψω απλά οτι εμενα ολ'αυτα τα σκευασματα (biogaia, infacolic κλπ.) δυστυχως δε με βοηθησαν καθολου.

Ακουσα λοιπον μια φιλη μου και αφου ειχα αλλαξει ολα τα ειδικα για κολικούς, μπουκάλια της αγοράς, πηρα το μπιμπερόν της bebe confort που ειναι ειδικο για κολικους και το πρόβλημα μειώθηκε κατακόρυφα μέχρι που πολύ συντομα εξαφανίστηκε!

Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλά όπως εγω πήρα τοση βοήθεια απο σας, θεωρησα σωστο να σας το αναφερω μηπως κι'εγω με τη σειρα μου βοηθησω καποια μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

σεβουλα γιατι εισαι αντιθετη με το κιντερτε?αυτο παιρνουμε...:(

 

goodluck γεια σου ...σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες..βλεπεις οτι σωνει ειναι δεκτο..:)

ελπιζω να ειστε καλα εσυ και οικογενεια σου ..

και το μωρολινι σου ...ποσο ειναι τωρα?

φιλια σε ολες τις μανουλες παω για καμια ωρα υπνου...

μακιαααααααα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες :)

 

εγώ πάντως που μίλησα χθες με τον παιδίατρο γιατί το παιδί ξεσήκωσε όλη την Θεσσαλονίκη ( και εγώ μένω Αθήνα χιχιχιχι ) , μου απαγόρευσε ρητά το κίντερτε . κάτι μου ανέφερε για ζάχαρη που έχει μέσα το κίντερτε ( αν και δεν την βλέπω εγώ στα συστατικά ) και μου είπε μόνο χαμομήλι.

 

όσο για το γάλα με το χαμομηλόνερο, μου το είπε και εμένα ο παιδίατρος αλλά σε πολύ ειδικές περιπτώσεις για να μην μάθει έτσι το παιδί και μετά δεν δέχεται το γάλα με κανονικό νερό ( π.χ. εμένα χθες έκλαιγε συνέχεια , δεν είχε ενεργηθεί και σε κάθε γουλιά που έπινε έκλαιγε το καημένο. το δοκιμάσαμε μεν, αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί γιατί τελικά αλλάξαμε γάλα )

 

φιλάκια σε όλες σας

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...