Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μαρουλακι μου καλο μη μπερδεψεις τις σταγονες και μη περιμενεις και θαυματα! σταγονες βοηθανε αλλα δεν εξαφανιζουνε τα παντα! απλα καταλαγιαζουνε τα πονακια! εμενα γιατρος ειπε καποιους βοηθανε καποιους οχι! αναλογα. καλα εκανες και μειωσες τις ωρες φαγητου. πεινανε τα ψυχακια. εμενα ο δικος μου εχει αρκετα πονακια αυτες τις μερες. στεναχωριεμαι αλλα υπομονη. τι να πω. σιγουρα μαρουλακι αμα παραμορφωνονται απο πονο δεν θα το αντεχα! και εμεις μολις φαγαμε και τον εχει ο αντρας μου για ρεψιμο! δυσκολα! τον πηρε υπνος! φιλακια πολλα καλες μου και καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Maroulaki εμείς πραγματικά σωθήκαμε. Την πρώτη μέρα δεν είδαμε κάτι το σημαντικό, τη δεύτερη ΄μικρή βελτίωση και από εκεί και μετά το παιδί ίσιωσε. Δεν έχει ξανακλάψει, κοιμάται σαν πουλάκι από τις 11:30 το βράδυ μέχρι τις 6 - 7 το πρωί και είναι μόνο 3 μηνών. Συνεχίσω ακόμα και του τις δίνω, 2 σταγόνες το πρωί, 1 το μεσημέρι και 2 το βράδυ. Μην δίνεις τις σταγόνες συνδιαστικά γιατί μπορεί να μην κάνει. Ρώτα τον παιδίατρό σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

eliana_1976 είστε 3 μηνών. οπότε λογικό είναι να έχουν εξαφανιστεί οι κολικοί, αν είχατε ή τα πονάκια να έχουν ελαττωθεί με τη βοήθεια βεβαίως και του βιογαία.

να χαίρεσαι το αγοράκι σου, να είναι γερό και καλότυχο!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο παιδία μου είχαν κολικούς παρόλο που πρόσεχα την διατροφή κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά στο θηλασμό. Τα παιδία μου θήλαζαν αποκλειστηκά και τα δύο απο την 1 ,ώρα. Στο γίο μου δοκιμάσαμε με infacol που δεν το βοήθησε και πολύ,επίσης κάναμε μασαζ στην κοιλιά, ασκησουλες,baby-yoga τσάι γλυκάνισο κλπ. Είχε κολικούς μέχρι 6 μηνών.Ανακουφιζόταν για λίγο και μέτα ξανα τα ίδια. Στην κόρη μου η κατάσταση ήταν χειρότερη. Εκέινο που πραγματικά τη βοήθησε ήταν η ομοιοπαθητική. Δοκιμάστε το αφού βρέιτε ένα πραγματικό ομοιοπαθητικό γιατρό και όχι τσαρλατάνους. Πάντα απορούσα γιατί και τα 2 μου μωρά υπέφεραν τόσο απο κολικούς αφου πρόσεχα τα πάντα. Η αδελφή μου και στα 3 τις παιδία έκανε τα ίδια με μένα και κανένα δεν είχε κολικούς. Η μόνη διαφορά ήταν ότι γέννησε με φ.τ. ενω εγω με κ.τ.Κάπου δίαβασα ότι τα παιδία που γεννιούνται με κ.τ. είναι πιθανόν να έχουν κολικούς. Επίσης δεν θυμάμαι αν μου το είπε ο ομοιοπαθητικός η το διάβασα αλλά τα λαλακτοκομικά προιόντα μπορεί να συντίνουν στην πρόκληση κολικών. Δυστυχώς δεν το γνώριζα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.:(:(:(

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

huanmiro όταν γενικεύουμε οδηγούμαστε σε λανθασμένα συμπεράσματα ή οδηγούμε άλλους σε λανθασμένα συμπεράσματα.

κολικούς 6 μηνών δεν έχω δει σε καμία βιβλιογραφία. πονάκια ναι, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα (διάρκεια, συχνότητα).

το ότι η καισαρική προκαλεί κολικό στο μωρό, σε αντίθεση με τον φυσιολογικό τοκετό, μου ακούγεται κάπως. αν θες να το τεκμηριώσεις σε παρακαλώ και να μας παραθέσεις επιστημονική βιβλιογραφία-αρθρογραφία. αλλιώς μπορεί να πανικοβληθεί κάποια που έχει σοβαρό λόγο να γεννήσει με καισαρική ή που γέννησε με καισαρική και να έχει αδικαιολόγητα τύψεις για τον πόνο του παιδιού της.προσωπικά τα θεωρώ .... να μην πω καλύτερα.

όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν δυσανεξία ή αλλεργία στα γαλακτοκομικά ή το αγελαδινό, όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες. το παρουσιάζεις ως κανόνα και δεν είναι ο κανόνας.

δεν μας είπες τί έτρωγες και πονούσε το μωρό 6 μήνες.μπορεί να ήταν δυσανεκτικό το δικό σου το μωρό σε κάποια τροφή, να έχεις ιστορικό αλλεργίας ή δυσανεξίας. το διαπίστωσες με εξετάσεις αλλεργιολόγου, παιδιάτρου, με τεστ δυσανεξίας ή με δοκιμές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου δίαβασα ότι τα παιδία που γεννιούνται με κ.τ. είναι πιθανόν να έχουν κολικούς.

 

Οχι χαρα μου μην φτασουμε να κυνηγαμε φαντασματα και να τρομαζουμε μανουλες ε? δεν συμφωνεις? Γεννησα με καισαρικη και η μικρη δεν περασε κολικους και εκλαιγε και κλαει ακομα και τωρα ελαχιστα. Τωρα κλαει μονο αν χτυπησει ή αν ειναι ψωφια, τοτε νεογεννητο εκλαιγε κατω απο 10 λεπτα την μερα συνολικα. Μην τρελλαθουμε κιολας. ΟΜΩΣ ειχα διαβασει ενα φοβερα ενδιαφερον αρθρο για τους κολικους το οποιο δεν θα παρερμηνευσω γιατι δεν το θυμαμαι αλλα θα ψαξω να σας το βρω. Ειναι εκπληκτικο και αξιζει να το διαβασετε.....παω να κοιταξω.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το βρηκα. Μια 'εναλακτικη' αποψη του τι μπορει να συμβαινει που βγαζει νοημα (για μενα)....

 

http://pediatrics1.blogspot.com/2007/08/blog-post.html

 

Εχει ενδιαφερον.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο. μπράβο ellemphriem. συμφωνώ με όσα διάβασα.κατατοπιστικό.

στο μόνο που διαφωνώ είναι η διάρκεια των κολικών. Άλλα διάβασα από την αμερικανική παιδιατρική ακαδημία (αυτά τα παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα).

να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Sevoula τους κολικούς του είχε το παιδί από 1,5 μηνών. Ειδικά τη μεγάλη βδομάδα περάσαμε δραματικές μέρες και νύχτες. Ολη τη νύχτα αγκαλιά ή μασάζ στην κοιλίτσα ή γλυκάνισο ή ζεστή πετσετούλα στην κοιλίτσα. Το λαδάκι για τους κολικούς της weleda μας βοήθησε πολύ, του έφερνε όμως υπνηλία λόγω της ματζουράνας που έχει σαν κύριο συστατικό. Οχι όμως ότι τα κλάματα έφυγαν. Οταν ξεχνούσα να βάλω λαδάκι γινόταν χαμός, το παιδί υπέφερε. Εκλαιγε τόσο πολύ, μάζευε στο λεπτό τα ποδαράκια του και γινόταν σαν μπαλίτσα επάνω μου. Τιναζόταν σαν τόσο και η κοιλίτσα του έκανε απίστευτους σπασμούς. Εκλαιγε στην αγκαλιά μου και καθώς ελαττωνόταν ο πόνος ελαττωνόταν και το κλάμα του, με κοιτούσε μου σούφρωνε το προσωπάκι του σαν να μου έλεγε κάνε κάτι πονάω. Εδώ και 15 ημέρες πήραμε τις σταγόνες και σωθήκαμε. Το παιδί στις 8/5 θα κλείσει τους 3 μήνες. Βέβαια το ότι έκαναν σε εμάς καλό δεν σημαίνει ότι θα κάνουν σε όλα τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

αχχ κοριτσια γεια σας...

εμενα η μικρη μου χειροτερεψε..πολυ ζορι και κλαμμα..τι πονος!!!!παρολο που παιρνω τις σταγονες..τιποτα..σνιφ...ρε πονος!!!παραμορφωνεται το παιδι μου ...ειδικα το κοριτσι τωρα ..ενω το αγορι ηταν πιο πολυ στην αρχη...τωρα ειναι λιγο καλυτερα..ειμαστε 1,5 μηνων και ισως τωρα εχουν χειροτερεψει λογω ηλικιας ισως..ααααααααα παιδια κλαινε και τα δυο φευγω κοριτσια να σται καλα..μακιαα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πατουσιτσα ναι ..η αληθεια ειναι οτι παιρνω κουραγιο που υπαρχουν και αλλες σαν και μενα...

 

Κοριτσια τωρα που το εκανα 3 ωρο ασε που δεν μου βγαινει το τριωρο, ολο με καθυστερηση τους ταιζω ..με μια ωρα κενο δεν ξερω τι να πρωτοκανω..:) kai φτανω το 3σιμηωρο..εχτες μου ξυπνησανε και τα δυο μες το βραδυ ..ωωω θεεμου ποιο να πρωτοταισο???τα βαλα στο μαξιλαρι και τα δυο μαζι..ελεος...

Τελος παντων κοριτσια καποια στιγμη θα περασουν ολα....τωρα ζοριζομαι πολυ με την χωνεψη τους..ειδικα το αγορι .Μετα φαγητο ζοριζεται πολυ να ρευτει..ξεπερναμαι το μισαωρο για ρεψιμο πιανουμε και ωρα αλλα μετα καθυστερω το κοριτσι οποτε ...τι αγχος ειναι αυτο!!!!το βαζω σε εκατο στασεις αλλα σαν ψαρι κανει μες στην αγκαλια μου και κλαμμαααα...γκρρρ ..δεν ξερω τι να κανω..τωρα καμια φορα το βαζω μπρουμητα σε ενα μαξιλαρι σαν να το εχω στον ωμο μου ..καμια φορα βολευεται και το παιρνει ο υπνος εκει και δεν διαμαρτυρεται ..γιατι και στο πλαι οταν τον βαζω μετα φαγητο και ρεψιμο ..ξυπναει σε 5 λεπτα και κλαιει...ουφφφ...καινουργια ειναι αυτα..και εχουμε παρει ειδικο γαλα για την πεψη!!τι να πωωω!!!@#$%^&

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

ή καλητερα ξενυχτησμενες μαμαδες καταρχην να σας γραψω και γω τον πονο μου καθοτι ειμαι και γω μαμα ενος μικρου κοριτσιου και εχουμε κολικους καθε μερα 8,30-10,00 και κατι ας πουμε κλαιει γκρινιαζει νιαουριζει, καθε βραδυ ξενυχτη απο φαγητα και την ημερα να μην ησυχαζει οταν την βαζω κατω μονο οταν κοιματε βρισκω ησυχια και χρονο για το σπιτι.

Παρεπιπτοντος maroylaki εισαι ηρωιδα μανα εγω θα ειχα λαλησει με δυο μωρα υπομονη.

Εχω διαβασει τα περισοτερα πμ και προμηθευτηκα ετσι για αρχη to weleda εμας φενεται να μας πιανει γιατι απο την μια φορα που εκανα επαλιψη στο μωρο αλλο δεν γουργουρισαν τα αντερακια της και δεν εκλεγε οπως της προηγουμενες μερες δεν ξερω εχω μια συγκρατιμενη αισιοδοξια.

Στην παιδατρο μου που το ειπα για το συγκεκριμενο λαδακι μου ειπε οτι δεν το γνωριζει δεν τους το εχει συστησει κανεις αλλα αν θελω να το βαλω για να δουμε πως θα παει, αυτη αρχικα μου ειπε για το παυσιπονο το apotel αλλα ειναι φαρμακευτικο και δεν θελω να τησ το δωσω αλλα δεν κανει και για μεγαλο διαστημα να το παρει τωρα στην πορεια θα δειξει.

Το θεμα ειναι οτι αυτη η εταιρια (weleda)ειναι αξιοπιστη ή ειναι καμια εταιρια τυπου οπως ειναι εδω καποιες που διαφημιζουν διαφορα προιοντα στη τηλεοραση οπως για αδυνατισμα και διαφορα τετοια, αυτο φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera tzenh36,

 

Oso afora to ladi gia to moro sto opoio anaferese den gnorizo na sou apantiso omos genika tin Weleda tin thimamai xronia pou tin xrisimopoiouse i giagia mou stin Germania kai malista molis gennisa mou esteilan ena karo ladakia tis Weleda, alla gia mena, ta opioa itan na me boithisoun na iremiso-xalaroso. Genika einai mia apo tis axiopistes eteries

 

http://www.weleda.gr/catalogue/babys_and_kids_series_with_calendula/182/4/166/166

 

Tora emeis prin apo liges meres pou pira ton giatro tilefono kai tou eipa oti pleon exo apivdisei apo tin aypnia kai tin gkrinia tou morou, mas proteine to BIOGAIA to opoio malista eixa diabasei kai mesa edo sto forum. Simera tou edosa proti fora kai ofeilo na omologiso oti einai pio iremos alla tha deixei. Kostizei giro sta 20euro alla pisteuo oti axizei

 

http://biogaia.com.hemsida.eu/consumer/biogaia-probiotic-products/probiotic-drops

BioGaia Probiotic drops are a simple, safe and convenient way to reduce colic, to improve digestive health and function and to boost immunity. Since they can be added to food or drink, or given on a spoon, they are perfect for infants and small children or other persons unable to ingest tablets.

 

The drops contain Lactobacillus reuteri (L. reuteri) Protectis suspended in oil. Just five drops a day provides the recommended daily dose of 100 million active health-promoting L. reuteri Protectis bacteria, ready to fight off harmful bacteria and create a healthy balance in the alimentary tract.

 

 

The first probiotic available in drop form

Completely safe for both infants and children

Clinically proven to reduce colic in infants

Clinically documented to improve digestive health and function and to boost immunity

Convenient and simple to give to infants and children

Do not affect breast-feeding or the taste of food

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αφηστε τα φαρμακα στα μωρα και πιαστε μασαζακι κ ρεφλεξολογια. Σε φερνει σε απιστευτη συνδεση με το μωρο και εχει τεραστια οφελη για τη μετεπειτα υγεια και ζωη του.

Το λαδακι της weleda( ειναι πολυ καλη μαρκα) δεν εκανε τιποτα μονο του. Το μασαζακι της επαλειψης εκανε το θαυμα. Επι 4 μερες του εκανα ρεφλεξολογια καθε βραδυ και σταματησαν τα μπουκωματα που ξυπναγε απο το πνιξιμο της μυξας!!!!!!Καθε βραδυ του κανω μιση ωρα μασαζακι, λιγη ρεφλεξολογια κ μετα μπανιο. Πεφτει ξερος!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι μετα απο καιρο.Ημπεμπα έφτασε 4 μηνων κι ενώ ειχε να κλαψει από κολικους απο 3-4-2010(ολονυχτια με την ανασταση καναμε),ξεκινησε την προηγουμενη εβδομαδα παλι τα ιδια.Παραλληλα περασε και μια γριπουλα με βηχα ,συναχι και πυρετο.Ολο το βραδυ παλι κλαιει κι σαν μην φτανει αυτο εχει κοψει και το φαγητο(απο 180 ml ανα 5

ωρες τρωει 80-100μλ και αυτα νε κλαματα.)Δεν ηρεμει ουτε στην αγκαλια παρα μονο οταν ειναι σε ορθια θεση.Αν την ξαπλωσω να την κουνησω οπως εκανα πρωτα που ηρεμουσε παθαινει αμοκ.Ηπαιδιατρος λεει πως δεν ειναι τωρα πια κολικοι και οτι ισως ειναι πονακια από την γριπη.Ομως εγω βλεπω την μικρη να υποφερει και αυτο μονο την νυχτα.Απο τις23:00 εωςτις06:00 ξαναζω τον εφιαλτη των κολικων.Ξεχασα να πω οτι της εδινα ιφακολικ μεχρι τρισιμιση μηνων και εχθες το ξεκινησα παλι γιατι νομιζω πως αυτο τελικα την ηρεμησε τοτε.Τι γνωμη εχετε για ολα αυτα,πειτε μου αν καμια περασε ποτε τα ιδια?ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μαι πάλι μετα απο καιρο.Ημπεμπα έφτασε 4 μηνων κι ενώ ειχε να κλαψει από κολικους απο 3-4-2010(ολονυχτια με την ανασταση καναμε),ξεκινησε την προηγουμενη εβδομαδα παλι τα ιδια.Παραλληλα περασε και μια γριπουλα με βηχα ,συναχι και πυρετο.Ολο το βραδυ παλι κλαιει κι σαν μην φτανει αυτο εχει κοψει και το φαγητο(απο 180 ml ανα 5

ωρες τρωει 80-100μλ και αυτα νε κλαματα.)Δεν ηρεμει ουτε στην αγκαλια παρα μονο οταν ειναι σε ορθια θεση.Αν την ξαπλωσω να την κουνησω οπως εκανα πρωτα που ηρεμουσε παθαινει αμοκ.Ηπαιδιατρος λεει πως δεν ειναι τωρα πια κολικοι και οτι ισως ειναι πονακια από την γριπη.Ομως εγω βλεπω την μικρη να υποφερει και αυτο μονο την νυχτα.Απο τις23:00 εωςτις06:00 ξαναζω τον εφιαλτη των κολικων.Ξεχασα να πω οτι της εδινα ιφακολικ μεχρι τρισιμιση μηνων και εχθες το ξεκινησα παλι γιατι νομιζω πως αυτο τελικα την ηρεμησε τοτε.Τι γνωμη εχετε για ολα αυτα,πειτε μου αν καμια περασε ποτε τα ιδια?ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!!

μήπως βγάζει δοντάκι; τα ούλα της πώς τα βλέπεις; πρησμένα, ασπρισμένα; συνήθως τότε χάνουν την όρεξή τους και κλαίνε. έχει πυρετάκο;

κατά τα άλλα σφίγγεται, ποδαράκια τεντωμένα όταν κλαίει; αυτό είναι κολικός.

η διάρκεια είναι μεγάλη για κολικό. μήπως έχει αλλάξει κάτι στο γάλα του, θερμοκρασία, ποσότητα, ρέψιμο, τρόπος παρασκευής και γι' αυτό έχει πονάκια;

υπάρχει κάποια αλλαγή στην καθημερινότητά της; μήπως της λείπεις εσύ ή ο μπαμπάς της κατά τη διάρκεια της ημέρας και σε/σας ζητάει τη νύχτα;

εύχομαι να είναι περαστικό! κουράγιο και ψυχραιμία!σε καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

ή καλητερα ξενυχτησμενες μαμαδες καταρχην να σας γραψω και γω τον πονο μου καθοτι ειμαι και γω μαμα ενος μικρου κοριτσιου και εχουμε κολικους καθε μερα 8,30-10,00 και κατι ας πουμε κλαιει γκρινιαζει νιαουριζει, καθε βραδυ ξενυχτη απο φαγητα και την ημερα να μην ησυχαζει οταν την βαζω κατω μονο οταν κοιματε βρισκω ησυχια και χρονο για το σπιτι.

Παρεπιπτοντος maroylaki εισαι ηρωιδα μανα εγω θα ειχα λαλησει με δυο μωρα υπομονη.

Εχω διαβασει τα περισοτερα πμ και προμηθευτηκα ετσι για αρχη to weleda εμας φενεται να μας πιανει γιατι απο την μια φορα που εκανα επαλιψη στο μωρο αλλο δεν γουργουρισαν τα αντερακια της και δεν εκλεγε οπως της προηγουμενες μερες δεν ξερω εχω μια συγκρατιμενη αισιοδοξια.

Στην παιδατρο μου που το ειπα για το συγκεκριμενο λαδακι μου ειπε οτι δεν το γνωριζει δεν τους το εχει συστησει κανεις αλλα αν θελω να το βαλω για να δουμε πως θα παει, αυτη αρχικα μου ειπε για το παυσιπονο το apotel αλλα ειναι φαρμακευτικο και δεν θελω να τησ το δωσω αλλα δεν κανει και για μεγαλο διαστημα να το παρει τωρα στην πορεια θα δειξει.

Το θεμα ειναι οτι αυτη η εταιρια (weleda)ειναι αξιοπιστη ή ειναι καμια εταιρια τυπου οπως ειναι εδω καποιες που διαφημιζουν διαφορα προιοντα στη τηλεοραση οπως για αδυνατισμα και διαφορα τετοια, αυτο φοβαμαι.

καλή μου αντί για αποτέλ (εγώ φοβάμαι περισσότερο το αποτέλ από τα άλλα που ανέφερες) μπορείς να του δώσεις biogaia ή ινφακόλικ.

η weleda είναι αξιόπιστη εταιρεία και την χρησιμοποιούν πολλές μανούλες σε λαδάκι για μασαζάκι χαλαρωτικό. εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά από άλλες μανούλες που διαβάζω το χρησιμοποιούν με ασφάλεια.

συμφωνώ με την yogamama για το μασαζάκι, αλλά ρεφλεξολογία δεν ξέρω.

αυτό που ξέρω είναι ότι όταν πονάει το μωρό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, το καλύτερο είναι η αγκαλιά της μαμάς, το χάδι, η σωματική επαφή με τη μανούλα, να την μυρίζει, να την βλέπει, να είναι ένα μάνα-παιδί σφιχτά αγκαλιά. τα ζεστά πανάκια καταλαγιάζουν για λίγο την έξαρση του πόνου τους. οι βόλτες τα κάνουν να ξεχαστούν.

το γαλατάκι τους να είναι ζεστούλικο, να ρεύονται συχνά ενδιάμεσα στο μπιμπερό ή το στήθος, αν θηλάζουν.

φιλάκια στην κουκλίτσα σου!

Link to comment
Share on other sites

μήπως βγάζει δοντάκι; τα ούλα της πώς τα βλέπεις; πρησμένα, ασπρισμένα; συνήθως τότε χάνουν την όρεξή τους και κλαίνε. έχει πυρετάκο;

κατά τα άλλα σφίγγεται, ποδαράκια τεντωμένα όταν κλαίει; αυτό είναι κολικός.

η διάρκεια είναι μεγάλη για κολικό. μήπως έχει αλλάξει κάτι στο γάλα του, θερμοκρασία, ποσότητα, ρέψιμο, τρόπος παρασκευής και γι' αυτό έχει πονάκια;

υπάρχει κάποια αλλαγή στην καθημερινότητά της; μήπως της λείπεις εσύ ή ο μπαμπάς της κατά τη διάρκεια της ημέρας και σε/σας ζητάει τη νύχτα;

εύχομαι να είναι περαστικό! κουράγιο και ψυχραιμία!σε καταλαβαίνω!

Τιποτα απο ολα αυτα δεν εχει.Εχω αδεια ανατροφης και ειμαι ολη μερα και νυχτα μαζι της.Τα δοντακια της ακομα δεν εχουν ξεκινησει.Την ειδε και η παιδιατρος και δεν βρισκει κατι παθολογικο.Δεν μπορω να πω παντως πως σφιγγεται και μαζευει τα ποδαρακια της οπως οταν ειχε τους κολικους.Οσο για την διαρκεια αυτο για μας ειναι και λιγο.Εκλαιγε μεχρι τριων μηνων δεκαπεντε ώρες το εικοσιτετραωρο χωρις υπερβολες.Δυσκολη περιπτωση σου λεω.Το προβλημα βεβαια ειναι το γαλα της Γιατι και με τους κολικους που ειχε ετρωγε κανονικα.Λες να ειναι ουρολοιμωξη;Η γιατρος μου ειπε να μην της κανω ακομα καμια εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

sevoula

και γω δεν συμφωνω με το αποτελ γιαυτο το σταματησα και πειρα το weleda μπορω να πω οτι εκανε δουλεια οταν την τα'ι'ζω δεν γουργουριζει η κοιλιτσα της σημερα ειναι η δευτερη μερα να δουμε πως θα παμε αν δω οτι δεν κανει τιποτε και αυτο θα κοιταξω για infocolic ή biogaia

Link to comment
Share on other sites

sevoula

και γω δεν συμφωνω με το αποτελ γιαυτο το σταματησα και πειρα το weleda μπορω να πω οτι εκανε δουλεια οταν την τα'ι'ζω δεν γουργουριζει η κοιλιτσα της σημερα ειναι η δευτερη μερα να δουμε πως θα παμε αν δω οτι δεν κανει τιποτε και αυτο θα κοιταξω για infocolic ή biogaia

Προτιμησε το ινφακολικ αν θες την γνωμη μου.Καηκαμε απο κολικους και μεχρι δυο μηνων της εδινα biogaia και δεν μας εκανε τιποτα.Επειτα με το ινφακολικ ειδαμε μεγαλη βελτιωση.Οσο για τα λαδακια εμας δεν μας επιανε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο ολα αυτα δεν εχει.Εχω αδεια ανατροφης και ειμαι ολη μερα και νυχτα μαζι της.Τα δοντακια της ακομα δεν εχουν ξεκινησει.Την ειδε και η παιδιατρος και δεν βρισκει κατι παθολογικο.Δεν μπορω να πω παντως πως σφιγγεται και μαζευει τα ποδαρακια της οπως οταν ειχε τους κολικους.Οσο για την διαρκεια αυτο για μας ειναι και λιγο.Εκλαιγε μεχρι τριων μηνων δεκαπεντε ώρες το εικοσιτετραωρο χωρις υπερβολες.Δυσκολη περιπτωση σου λεω.Το προβλημα βεβαια ειναι το γαλα της Γιατι και με τους κολικους που ειχε ετρωγε κανονικα.Λες να ειναι ουρολοιμωξη;Η γιατρος μου ειπε να μην της κανω ακομα καμια εξεταση.

 

μη σκέφτεσαι το χειρότερο. αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός, μην το σκέφτεσαι για ουρολοίμωξη.

κάθε πόσο τρώει; μήπως να κοιτάξεις τη συχνότητα, τη θηλή του μπιμπερό, τα ρουχαλάκια, σκεπάσματά της, μήπως ζεσταίνεται, το άλλαγμα,... τί να πω. πολύ ώρα βρε παιδί μου. εδώ για μισή ώρα και πάλι σαλτάρουμε από απόγνωση. ο γιατρός τί σου λέει;

πότε κοιμάται το μωρό;πόσο το 24ωρο; παρατήρησες κάτι άλλο σε σχέση με το κλάμα; τί προηγείται;να τα πεις και στον γιατρό, κυρίως για τις ώρες ύπνου το 24ωρο.

εμένα η δική μου ξεσηκωνόταν με το βραδινό μπάνιο και μετά ήταν για παιχνίδι όχι για ύπνο. όταν την έβαζα για ύπνο μετά εκλαιγε. οπότε της άλλαξα το μπάνιο και της το κάνω το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε το ινφακολικ αν θες την γνωμη μου.Καηκαμε απο κολικους και μεχρι δυο μηνων της εδινα biogaia και δεν μας εκανε τιποτα.Επειτα με το ινφακολικ ειδαμε μεγαλη βελτιωση.Οσο για τα λαδακια εμας δεν μας επιανε τιποτα.

κι εγώ ψηφίζω ινφακόλικ δαγκωτό.

Link to comment
Share on other sites

μη σκέφτεσαι το χειρότερο. αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός, μην το σκέφτεσαι για ουρολοίμωξη.

κάθε πόσο τρώει; μήπως να κοιτάξεις τη συχνότητα, τη θηλή του μπιμπερό, τα ρουχαλάκια, σκεπάσματά της, μήπως ζεσταίνεται, το άλλαγμα,... τί να πω. πολύ ώρα βρε παιδί μου. εδώ για μισή ώρα και πάλι σαλτάρουμε από απόγνωση. ο γιατρός τί σου λέει;

πότε κοιμάται το μωρό;πόσο το 24ωρο; παρατήρησες κάτι άλλο σε σχέση με το κλάμα; τί προηγείται;να τα πεις και στον γιατρό, κυρίως για τις ώρες ύπνου το 24ωρο.

εμένα η δική μου ξεσηκωνόταν με το βραδινό μπάνιο και μετά ήταν για παιχνίδι όχι για ύπνο. όταν την έβαζα για ύπνο μετά εκλαιγε. οπότε της άλλαξα το μπάνιο και της το κάνω το απόγευμα.

Τρωει καθε 5-6 ώρες και αυτο με το ζορι.Την ημερα κοιμαται αρκετα γιατι αναπληρωνει τον υπνο της.Οταν ξυπναει καθεται δεκα λεπτα ησυχη στο ριλαξ και μετα αρχιζουμε γκρινιες.Μετα βολτες στο σπιτι για να ηρεμησει.Ποσο εναι το μωρακι σου:Δεν προλαβα να διαβασω πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

η δική μου τη Δευτέρα θα κλείσει τους 7 μήνες.

όταν ήταν μικρούλα είχαμε κολικούς, αλλά ολιγόλεπτους, κυρίως πονάκια είχε.

με το ινφακόλικ κάλμαρε.έχω γράψει πολλές φορές στο θέμα αυτό για την περίπτωσή μας και ο λόγος ήταν μήπως βοηθηθεί κάπιοια μανούλα.

εσείς πόσο είστε;

5-6 ώρες είναι πράγματι πολλές ώρες.πριν το έπινε και τώρα δεν το θέλει; μήπως χρειάζεται ρέψιμο και το εκλαμβάνεις ως ανορεξία; ή μεγαλύτερη ροή;

διάβασε λίγο τα προηγούμενα μηνύματα, μήπως κάτι που γράφουν τα άλλα κορίτσια σε βοηθήσει.

πάντως το ότι κοιμάται την ημέρα είναι καλό, για να αναπληρώνει ύπνο. μετά τους 2 μήνες μου είχε πει η παιδίατρος ότι λόγω μιας ορμόνης κοιμούνται κυρίως το βράδυ. σταδιακά γίνεται αυτό.

εύχομαι να πάνε όλα καλά για το μαναράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

η δική μου τη Δευτέρα θα κλείσει τους 7 μήνες.

όταν ήταν μικρούλα είχαμε κολικούς, αλλά ολιγόλεπτους, κυρίως πονάκια είχε.

με το ινφακόλικ κάλμαρε.έχω γράψει πολλές φορές στο θέμα αυτό για την περίπτωσή μας και ο λόγος ήταν μήπως βοηθηθεί κάπιοια μανούλα.

εσείς πόσο είστε;

5-6 ώρες είναι πράγματι πολλές ώρες.πριν το έπινε και τώρα δεν το θέλει; μήπως χρειάζεται ρέψιμο και το εκλαμβάνεις ως ανορεξία; ή μεγαλύτερη ροή;

διάβασε λίγο τα προηγούμενα μηνύματα, μήπως κάτι που γράφουν τα άλλα κορίτσια σε βοηθήσει.

πάντως το ότι κοιμάται την ημέρα είναι καλό, για να αναπληρώνει ύπνο. μετά τους 2 μήνες μου είχε πει η παιδίατρος ότι λόγω μιας ορμόνης κοιμούνται κυρίως το βράδυ. σταδιακά γίνεται αυτό.

εύχομαι να πάνε όλα καλά για το μαναράκι σου!

Τεσσαρων μηνων ειναι.Πριν επινε 180 καθε πεντε ωρες η 150 καθε 4 ωρες.Ρευεται αρκετες φορες παρολο π[ου τρωει λιγο κι εχθες ανοιξαμε κι αλλη τρυπα στην θηλη αλλα τιποτα παλι.Το γαλα της ειναι παχυρευστο διοτι την ταλαιπωρουσαν οι αναγωγες και παροτι δεν φανηκε στον υπερηχο να εχει ΓΟΠ,η παιδιατρος μου ειπε να της δινω το epadoren.H μπεμπα ειχε ενα μηνα περιπου που κοιμοταν το βραδυ κανονικα απο της 23:00 μεχρι τις 8:00 και οταν αρρωστησε με την γριπη χαλασε ολο το προγραμμα της.Ν ασου ζησει το κοριτσακι σου.Το πρωτο ειναι?Εγω εχω ακομα εναν γιο εξιμισι ετων.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...