Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

και ξανατσέκαρε τη διαδικασία προετοιμασίας του γάλακτος,μήπως κάτι μπορείς να κάνεις καλύτερα. συζήτησε με τον παιδίατρο όσο πιο λεπτομερώς γίνεται την παρασκευή του. μπιμπερό, αποστείρωση (πόσο συχνά, ποιες προδιαγραφές,καθαρισμός αποστειρωτή), βραστήρας (μάρκα, καθαρισμός του), θερμοκρασία νερού, ποσότητα γάλακτος, θηλές.... τα πάντα. ζάλισέ τον δεν θα πάθει τίποτα. μπορεί όμως να μάθεις κάτι που δεν ήξερες ως τότε και να βοηθήσεις τα μωρά σου.

εγώ της άλλαξα μπιμπερό νωρίς και της δίνω avent, με θηλή λίγο πιο μεγάλη σε νούμερο σε σχέση με την ηλικία της, γιατί κουραζόταν και δυσανασχετούσε με τη μικρή τρυπούλα. αποστειρωτή και πιπίλες της ίδιας εταιρείας, βραστήρας κρουπς, που δείχνει και τη θερμοκρασία, θερμαντήρα της avent.

το νερό για το γάλα αφού βράσει, κρυώνει στους 60 και μετά το βάζεις στο μπουκάλι. μετά προσθέτεις τη σκόνη.τη σκόνη την έχεις πάντα αποθηκευμένη σε σκιερό μέρος, με κλειστό καπάκι. προσέχεις να μην βραχεί το κουταλάκι της σκόνης και μην το βάζεις ποτέ βρεγμένο μέσα στο κουτί. να το πλένεις, να το σκουπίζεις με χαρτί και μετά να το ξαναβάζεις μέσα.

καπακώνεις το μπιμπερό και κουνάς. ελέγχεις πάντα τη θερμοκρασία να είναι ανεκτή στον καρπό σου, εσωτερικά δηλαδή, εκεί που είναι οι φλέβες σου. να μην είναι κρύο ούτε απλά ανεκτά καυτό, αλλά ζεστούλικο.

ξεκίνα τα τηλέφωνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

axx σεβουλα να σαι καλα...

καλα εσυ εχεις γίνει εξπέρ..!!!

Τοσα πράγματα ...!!!πόσο είναι το δικό σου>??

οσο για το φριζολάκ λυπάμαι πολυ που το έκοψα..αλλα τώρα προσπαθώ να μείνω λίγο σταθερη σε αυτο το γάλα της ναν υποαλλεργικο..μια που αλλα 4 με 5 γάλατα \μέχρι τώρα...

το ιδιο γάλα τους δίνω με την ίδια διαδικασία ο μικρός κανει κανονικά κακα κίτρινα μονο η μικρή κάνει πράσινα...ουφφ

και τα αέρια τους μυρίζουν...

Θα δοκίμάσω και το ινφακόλικ αν και ο αντρας μου λέει οτι έιναι τζάμπα λεφτά αυτα...

Οσο για τον υπνο μετα απο 2 μηνών κοιμουνται 8αρο???

να το δω και να μην το πιστεψω!!!οποτε κόβονται τα βραδυνά γεύματα..τωρα προσπαθω με το 3μισαωρο και θελω να το παω 4ωρο..εαν δεν εχουν τα πονακια κοιμουνται αυτα,κοιμάμαι και γω...

αληθεια κάθε μήνα πρέπει να αλλάζεις θηλές στα μπιμπερό??

Εγω απο απο τον βραστήρα το βάζω σε θερμός κα μετα οταν χρειαζεται στο μπιμπερο και βάζω την σκόνη..λες να υπάρχει θέμα που η σκόνη να μπαίνει σε πολυ ζεστό νερό??

βεβαια το βλέπω στο χέρι μου την θερμοκρασία οταν ειναι να φάνε..

και αυτη η παιδίατρος οταν την πέρνω τηλ..παντα ειναι τόσο απασχολημένη..μιλάει γρήγορα και με αγχώνει..οχι οτι δεν μου απαντάει στα ερωτήματα αλλα κάπως γρήγορα ..βεβαια την παίρνω συχνα για ερωτήσεις και σκεφτομαι μήπως την πρίζω..ουφ..τι να πω..

αυτο το μπιμπερο της αvent τι έινα ακριβώς...εμεις εχουμε πολλα της νουκ...με δυο μωρα έχεις πολλα μπιμπερο...και να αλλαζω και να αγοράζω καθε φορα δεν με συμφέρει κιολας...εγω θέλω αλλα τα οικονομικά μας τα βλέπω να χουν πάρει την κάτω βόλτα ξαφνικα...:)

ξαφνικα 2 παιδια και γω να μην μπορω να δουλεψω..ο αντρας μου μες το αγχος ειναι ο καήμενος πως θα τα καταφέρουμε..οχι οτι μου τα λέει!!αλλα τον καταλαβαίνω..

λοιπον πολυ σε ζάλισα..

σε υπερευχαριστω γλυκια μου ..

να σαι καλα για ολες τις συμβουλες...

τα λεμε ξανα

μακιααα

Link to comment
Share on other sites

Maroylaki γεια σου! σε καταλαβαινω απολυτα αν και με ενα μωρο! αλλα που δεν κοιμαται γενικως! καταρχας εισαι πελαγωμενη γιατι ολα αυτα μας ειναι αγνωστα και κανεις τελικα δεν μπορει να βοηθησει παρα μονο ο χρονος. ασε που ακομη ειναι φυσιολογικο να αισθανεσαι τα παντα σε υπερβολικο βαθμο! ειναι βλεπεις η λοχεια που μας κανει υπερευαισθητες. μη φοβασαι! ολα θα φτιαξουν. ειναι βεβαια δυσκολο γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχεις βοηθεια. ουτε και εγω εχω αλλα μαλλον το προτιμω.ευτυχως ο ανδρας μου βοηθαει οσο μπορει. και εμεις τα ιδια ειχαμε με το γαλα. του διναμε φριζολακ αλλα βιαστηκαμε να το αλλαξουμε απ οτι καταλαβα τωρα λογω αγνοιας! τωρα πινουμε το απταμιλ αλλα αρχιζουμε εχουμε αρκετες αναγωγες. να δουμε τι θα μας πει γιατρος.! και εγω το γαλα ετσι το δινω οπως εσυ απλα προσεχε γιατι σε καθε γαλα λεει ποια πρεπει να ειναι η θερμοκρασια του νερου για να το διαλυεις. εμας η biogaia δεν μας βοηθησαν. το ινφακολκ μας βοηθησε στο να κανουμε κακα αλλα τελικα τα σταματησα ολα! βαρεθηκα να φορτωνω το μωρο! οσο για τα πρασινα κακακια μπορει εαν θηλαζεις να ειναι και απο αυτο. εμενα ετσι μου εχουνε πει. αχ μας ευχομαι καλη δυναμη και να ειναι τα παιδακια μας καλα αλλα και εμεις. χαιρομαι που τα λεμε. ειστε παρηγορια!. α!! σεβαστη ως καινουρια δεν ξερω τι ειναι το πμ και πως να σου στειλω. εαν θες μου εξηγεις. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου γλυκά γειά σας!

το π.μ. είναι προσωπικό μήνυμα. πατάς πάνω στο όνομα του χρήστη και σε βγάζει στο πριφίλ του χρήστη στον οποίο θέλεις να στείλεις μήνυμα. γράφεις και στέλνεις. δεν το βλέπει κανείς άλλος. στο είπα αυτό γιατί μου θύμισε τη δική μας παιδίατρο.

η κορούλα μου τώρα είναι 6 μηνών και 6 ημερών.

στην αρχή η παιδίατρος ήθελε να μας δώσει προβιοτικές, πιπίλα, κίντερτε, μας εκθείασε το πρόγραμμα θηλασμού ανά 2ωρο, λες και το μωρό είναι ρομπότ και φυσικά μας πρότεινε συμπλήρωμα, επειδή η μικρή μου κοιμόταν στο στήθος και πεινούσε συχνότερα. έγινε σκοτωμός στο σπίτι. εγώ από τη μία, ο σύζυγος με την πεθερά από την άλλη. να θηλάζω και να ακούω τα χαριτωμένα, πλέον, του τύπου μη θηλάζεις πολύ θα το βαρυστομαχιάσεις, δώσε της συμπλήρωμα, γιατί δεν χορταίνει. αντιφατικά εντελώς! και από πάνω έφταιγα εγώ που ήμουν λεχώνα με τρελαμένες ορμόνες. μάλλον την επιλόχειο την πέρασε ο σύζυγος με την πεθερά.

διάβασα ότι αυτό με τη σύγχυση θηλών άλλοι γιατροί το δέχονται, άλλοι ότι δεν υφίσταται. δεν το ρίσκαρα.

το αποτέλεσμα είναι ότι πιπίλα η μικρή πήρε μετά τον 1ο μήνα, κίντερτε της έδωσα επίσης για λίγο μετά τις 40 ημέρες, ποτέ αντί για γεύμα, προβιοτικές δοκίμασα για 2 εβδομάδες μετά τις 40 επίσης. ούτε εγώ ήθελα να δώσω φαρμακάκια στο μωρό. δεν άντεχα όμως να κλαίει το σπλάχνο μου και να μην μπορώ να το βοηθήσω. ήθελα να σκίσω άνθρωπο, κάθε φορά που έκλαιγε.

οπότε αφού την έπρηξα την παιδίατρο, μας πρότεινε το ινφακόλικ. θεαματικά αποτελέσματα.βέβαια θήλαζα αποκλειστικά έως τους 2 μήνες. ήδη από τον 2ο μήνα το μωρό κοιμόταν συνεχόμενο 8ωρο ίσως και παραπάνω.στον 3ο μήνα που έδινα και φριζολάκ και στήθος με ινφακόλικ είχαν ήδη στρώσει τα πράγματα για μας, ύπνος συνεχόμενος από τις 9.30 έως τις 7.00, οπότε την άλλαζα, έτρωγε ξανακοιμόταν.όταν έκλεισε τους 3 μήνες δυστυχώς σταμάτησα το θηλασμό. μέχρι να συμπληρώσει τον 3ο μήνα της έδινα ινφακόλικ. μετά έως τα μισά του 4ου 1-2 φορές την ημέρα.

τώρα κοιμάται 9.00 ή 9.15 έως 7.30 ή 8.30, την αλλάζω, τρώει και ξανακοιμάται έως τις 10πμ. κάθε 2,5 ώρες κοιμάται για 35 λεπτά με ησυχία.

το τί ξενύχτι έριξα κι εγώ όπως κι εσείς δεν λέγεται. κούραση, απόγνωση στο κλάμα που μου φαινόταν ίδιο, αλλά δεν ήταν.όταν κλαίει το μωρό από κολικό, ιδίως για πολύ ώρα κάθε ημέρα την ίδια ώρα, καλό είναι να υπάρχει κάποιος να αλλάζει χέρια και να αλλάζει η μανούλα δωμάτιο. το λέω εγώ που δεν έβγαινα από την κρεβατοκάμαρα και μου την έλεγε ο αντρούλης μου. εγώ είμαι η κλώσσα, εγώ θα κλωσσήσω το κλωσσοπουλάκι μου.σιγά μην το άφηνα στην πεθερά μου.

στην αδερφή μου όμως που το μωρό της είχε τρομερούς κολικούς, εγώ τότε ήμουν ελεύθερη κι ανέμελη, έπιανα τη μικρή από την κοιλίτσα σφιχτά με την παλάμη με το ένα χέρι και με το άλλο χέρι στον ποπουδάκο-παπάκι (χούφτα) και την έστελνα σε άλλο δωμάτιο, γιατί όταν έκλαιγε το μωρό έκλαιγε και η αδερφή μου που δεν μπορούσε να την ηρεμήσει.

στο δικό μου μωρό βοήθησε η μαμά μου. αυτή μου είπε για τα πανάκια με το σίδερο, το στήθος για παρηγοριά, και όταν είδα τα αποτελέσματα του ινφακόλικ δεν το άφηνα κι ας έλεγε η παιδίατρος να το σταματήσω όταν συμπληρώσαμε τον 3ο, γιατί δεν έχουμε πρόβλημα.

καλό είναι να μην υπάρχει πεθερά στο σπίτι μέχρι να σαραντίσουμε, γιατί αυτή είναι κολικός από μόνη της, άσε που μεταδίδεται και στη λεχώνα μετά ο κολικός. και όταν η μαμά που θηλάζει ή όχι, έχει "κολικό", το μωρό δεν είναι ήρεμο.θα σας γράψω αργότερα ή αύριο. πάω να καπνίσω. συγχύστηκα που τα θυμήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

πατουσιτσα και σεβουλα μου γεια σας ..

αχ τι τραβαμε αλλα αργοτερα θα ναι καλυτερα....ο μικρος μου βγαλε την ψυχη σημερα ..ζοριζοτανε να κανει κακακια λιγα στην αρχη λιγα μετα μετα και αλλα...τρελλαθηκα να αλλαζω πανες...και να μην καθεται με τιποτα στην αγκαλια μου να κανει σαν τρελος..βρε τι εχει..τι εχει??ωσπου ειδα οτι ζοριζοτανε με τα κακα..

ξεκινησα σημερα τα ινφακολικ μακαρι να πιασουνε...

ακομα δεν εχω κοιμηθει απο χθες ..που κοιμηθηκα μονο 3 ωρες..τα ματια μου τσουζουν..μετα τον μικρο αφου ταλαιπωρηθηκαμε καποιες ωρες ηρθε η σειρα τις μικρης να φαει να ρευτει...ουφ θεε μου...τι να πω !! οπως διαβασα το μηνυμα της σεβουλας περιμενω την στιγμη που θα κοιμουνται πολυυυυυυ...ααααααααααααα

Σεβουλα οσο για την πεθερα...ασε τι τραβηξα τις πρωτες μερες...!!!

βεβαια δε λεω με βοηθησε να μαθω αρκετα πραγματα για το παιδι και μου ταχτοποιησε το σπιτι..αλλα με τι κοστος για μενα...ελεος..

να μην τα θυμαμαι και γω γιατι εκνευριζομαι..ωσπου τα παιξε απο την κουραση ..και λακισε..χιιχιχι...καλυτερα...μου χαλασε και τα παιδια που τα ταιζε οποτε ναναι..και μεχρι να τα στρωσω μου βγηκε η ψυχη..να κλαινε και αυτη δωστου λιγο γαλα να ηρεμησει...οποτε να ναι και να τραβηξω κατι βραδιααα...αχχ..ευτυχως που ερχεται μονο σαν επισκεπτης τωρα...ελεος....λοιπον πολυ ξενυχτι σημερα..η ωρα ειναι δυο το βραδυ...εχω την μικρη στον ωμο μου...και γραφω το μηνυμα...

σας φιλω τα λεμε συντομα...παρηγοριες μου ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι θηλές δεν αλλάζουν κάθε μήνα απαραίτητα. προσέχεις τη φθορά τους, τεστάροντας τη ροή στο νερό της βρύσης. απλά προσέχεις πώς πίνει το μωρό, αν χρειάζεται περισσότερη ροή ή λιγότερη. αν δηλαδή κουράζεται με τη μικρή και δυσανασχετεί ή αν πνίγεται με τη μεγάλη.

μπιμπερό χρησιμοποιείς όποιο το μωρό θέλει. εγώ αρχικά είχα nuk. δεν το έπιανε με τίποτα. της έδινα κυρίως το γάλα μου με τα μπιμπερό medela και το κίντερτε με chicco. καλύτερα όμως έπιασε της avent.

τον παιδίατρο να τον παίρνεις τηλέφωνο όποτε χρειάζεσαι τη γνώμη του για ό,τι σε απασχολεί, σοβαρό ή μη. το παιδί έχει πάντα προτεραιότητα. αν δεν το σηκώνει και δεν σε παίρνει μετά τηλέφωνο, αν δυσανασχετεί στα τηλεφωνήματά σου ή αν δεν σε καλύπττει στις απαντήσεις, άλλαξέ τον. κανείς δεν γεννήθηκε με γνώσεις παιδιατρικής. όλοι οι γονείς στα πρώτα παιδιά είμαστε λίγο ή πολύ ψάρακλες!

το πολύ καυτό νερό για την προετοιμασία του γάλακτος δεν είναι καλό, γιατί όταν μπει η σκόνη σβωλιάζει, άσε που δεν είναι τόσο καλό για την ποιότητα του γάλακτος. το ίδιο και με το κρύο. μήπως πρώτα δίνεις γάλα στο αγοράκι και μετά στο κοριτσάκι σου μαρουλάκι; κάνε και καμιά αλλαγή.

ο βραστήρας είναι σημαντικό να έχει ένδειξη θερμοκρασίας.

το θερμός το χρησιμοποιούσα κι εγώ αρχικά. μέχρι που είδα πώς το καθάριζε η μαμά μου ή ο άντρας μου και αηδίασα. προσωπική μου γνώμη. δεν λέω ότι όσοι χρησιμοποιούν θερμός κάνουν λάθος.η παιδίατρος μας είπε ότι και με το θερμός όλα καλά, αρκεί να καθαρίζεται σωστά και συχνά.

αλλά εμένα με διευκόλυνε το ότι ετοίμαζα τα γαλατάκια, κυρίως ο άντρας μου, τα βάζαμε στο ψυγείο και όταν ήταν η ώρα για γάλα βάζαμε το μπιμπερό στον θερμαντήρα. έτοιμο, γρήγορα, εύκολα, στη σωστή θερμοκρασία, τσέκαρα πάντα ξανά τη θερμοκρασία, αλλά είχα ήσυχο το κεφάλι μου από θερμός και καθαρισμό του,αν το κρατάει δηλαδή τόσο ζεστό όσο πρέπει, αν έχει άλατα, ...

η βοήθεια από το σύζυγο και η ηθική του υποστήριξη στη νέα μανούλα είναι το Α και Ω στο μεγάλωμα των παιδιών. ιδίως τις πρώτες εβδομάδες.

τις πρώτες εβδομάδες η δική μου έκανε πολλές φορές κακάκια μουσταρδί με κόκκους. ΠΟΛΛΑ ΠΑΜΠΕΡΣ. δεν προλάβαινα να την αλλάξω, πάλι έκανε. όχι πάντα ποσότητα, μη φανταστείς. και μια κουτσουλιά να ήταν την άλλαζα, αφού την έπλενα πάντα. μπορεί να μας έπαιρνε και μισάωρο στο πλύνε-άλλαξε. στην αρχή, προ ινφακόλικ, την πονούσαν τα αέρια.έριχνε κλάμα.

στο δεύτερο παιδί, όταν το κάνουμε με το καλό, θα δώσω ινφακόλικ με τη μία, ακόμη και προληπτικά.

αν ο σύζυγος δεν προλαβαίνει να σε βοηθάει λόγω δουλειάς, η μανούλα μας είναι ό,τι καλύτερο.και σε κάτι να διαφωνείς, απλά της τα λες χύμα, δεν παρεξηγείται και πάντα η αγάπη υπάρχει. αν δεν μπορεί να σε βοηθήσει στα ξενύχτια, και με το να σου στείλει ταπεράκια με φαγητό καλό είναι. να παίρνει τα ρούχα του μωρού και να στα φέρνει καθαρά σιδερωμένα.

για να βοηθήσεις το νινί σου όταν πονάει, σκέψου τί θα ήθελες εσύ αν πονούσες ή φοβόσουν. τη μανούλα σου, να σε πάρει σφιχτά αγκαλιά. μπες στην ψυχολογία του μωρού, τί θα ήθελες, τί θα χρειαζόσουν. εγώ θα ήθελα να ακούω τον χτύπο της καρδιάς της μάνας μου, να με έχει σφιχτά αγκαλιά, να την μυρίζω για να νιώθω ασφάλεια και αγάπη. πρόσεξε τα ματάκια του όταν πονάνε πώς σε κοιτάζουν. είσαι η δύναμή του. σε χρειάζεται, αλλά δυνατή και όσο πιο ψύχραιμη και στοργική μπορείς.

την κορούλα μου την κοίμιζα κι εγώ και ο σύζυγος τις πρώτες ημέρες στο θώρακά μας.ησύχαζε, κούρνιαζε.

φιλιά πολλά στα νινάκια σου μαρουλάκι,

φιλάκια πατουσίτσα, θα σου στείλω εγώ π.μ.

κορίτσια, είστε υπέροχες μανούλες όλες, γιατί αγαπάτε τα μικρά σας!

 

υ.γ.

η γιαγιά μου η Μακρίνα, να την έχει καλά ο Θεούλης, έξυπνη γυναίκα, ΜΑΝΑ, έλεγε ότι τα μωρά, ακόμα και τα μικρά παιδιά πρέπει να τα κοιμίζεις μαζί σου, για να μην αρρωστήσουν, για να κοιμούνται καλά, να έχουν τη ζεστασιά των γονιών, τη μυρωδιά τους, την αγκαλιά τους. όταν κάποια στιγμή η μαμά μου μας πήγε με την αδερφή μου στα κρεβατάκια μας στο δωμάτιό μας και αρρωστήσαμε, γιατί ξεσκεπαζόμασταν, έγινε το σώσε. ακόμα το λέει η μάνα μου.αυτό δεν σημαίνει ότι το μωρό δεν μπορεί να κοιμηθεί με ασφάλεια στο λίκνο του ή στην κούνια του στο δωμάτιό του. άλλα χρόνια τότε. απλά μαθαίνουμε από τις παλιές. δεν χρειάζεται πανικός και φόβος αν το μωρό κοιμηθεί στο κρεβάτι μας ή πάνω μας, όταν το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

πατουσίτσα, το μόνο που είναι απολύτως σίγουρο είναι ότι ο θηλασμός είναι το καλύτερο και στους κολικούς. μέσα από τη διατροφή σου ελέγχεις τί δίνεις στο μωρό, οπότε επηρεάζεις τη λειτουργία του εντέρου του ανάλογα.

το πλέον ανεκτίμητο όμως είναι η παρηγοριά που του παρέχεις στον πόνο του, σε μυρίζει, σε αγκαλιάζει, ακούει την καρδιά σου, αγγίζει την επιδερμίδα της μάνας του, είστε ένα όταν θηλάζεις το αγοράκι σου.

το μωρό δείχνει τί πρόγραμμα έχει ανάγκη, στο φαγητό, στον ύπνο, στην αγκαλιά. όλα τα μωρά δεν είναι ίδια, όπως κι εμείς διαφέρουμε οι μεγάλοι.

παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα.

εγώ για π.χ. ήμουν πολύ ήσυχο μωρό, όπως και ο σύζυγος, απ' ότι έμαθα.η μικρή, αφού μας ξενύχτισε όσο έκρινε εκείνη απαραίτητο, μετά κοιμόταν σαν πουλάκι.

η αδερφή μου, που σαν μωρό ήταν κλαψιάρικο, το ίδιο και ο γαμπρός μου, έχει μια κόρη ανήσυχη στον ύπνο, ξυπνάει ακόμα και τώρα που είναι 2,5 χρόνων.πέρασε ΚΟΛΙΚΟΥΣ ανυπόφορους το πουλάκι μου, διαρκείας, όχι πονάκια του 10 λέπτου.έκαναν όμως κι αυτοί τα λήθη τους, τα οποία δεν διόρθωσαν, ακόμα και μετά τις συμβουλές παιδιάτρου.

50-50, είναι στο παιδί έιναι και στο πώς θα φερθεί ο γονιός, πώς θα βοηθήσει το παιδί του.ρωτήστε τον παιδίατρο.θα ξέρει να πει δυο πράγματα σωστά, αρκεί να μη βαριέται.

εμένα βέβαια η παιδίατρος στα συνεχόμενα τηλεφωνήματά μου, για το πώς να βοηθήσω το μωρό μου που έκλαιγε κυρίως το βράδυ, μου έλεγε το απολύτως εύκολο ως απάντηση:δεν είναι του ύπνου η μικρή σας. αλήθεια; και πώς μεταμορφώθηκε μετά;

θα έρθουν και τα 4ωρα και τα 5ωρα... και θα μπαίνετε στο θέμα αυτό και θα συμβουλεύετε άλλες μανούλες. γρήγορα περνάει ο καιρός.

φιλιά, καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Σεβουλα εχεις απολυτο δικιο και μαλιστα καπου ειχα διαβασει οτι ειναι πανω απο 50% η συμπεριφορα του γονιου (νομιζω 90%) και οχι το γονιδιο που εχει ξεπεραστει ως αντιληψη στους επιστημονικους κυκλους. Και μαλιστα ηταν πορισμα μετα απο επιστημονικες μελετες. Αγαπουλες ,μαρσιππος, κοσλιπινκ(να κοιμαστε μαζι), θηλασμος , μασαζακι , YOGA(του κρατας τα ποδαρακια σε σταση λωτου κ κανεις απαλες κυκλικες κινησεις την λεκανη,Ρεφλεξολογια του πατας για 5 δευτερολεπτα την πατουσιτσα στο κεντρο της

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

όταν κλαίει το μωρό, όλες οι μανούλες θέλουμε να βοηθήσουμε το μωρό να σταματήσει το κλάμα.

όμως το μωρό για ό,τι θέλει να μας πει έχει μόνο το κλάμα, γιατί δεν μπορεί να μιλήσει.και να θέλει να μας πει ότι έχει ανάγκη π.χ. από αγκαλιά, πάλι θα κλάψει.

μια πολύ καλή μου φίλη, νηπιαγωγός, υπέροχη επαγγελαμτίας, τα λατρεύει τα παιδιά, όταν έγινε μαμά, προκειμένου το μωρό της να μην κλαίει, του έδινε χαμομήλι με γάλα.δεν της είπα τίποτα, αλλά ... κρίμα.

το μωρό παραήταν ήσυχο, για να το πω κόσμια.

δεν είναι κρίμα, να χάνει τη ζωντάνια του το μωρό, από δικά μας λάθη;

και μάλιστα όταν σε τηλεφωνική επικοινωνία μας της είπα ότι θήλαζα τη μικρή μου είπε ότι δεν θα άντεχε το κλάμα του μωρού τόσο συχνά για φαγητό.και για να πω και τα δικά μου σφάλματα κι εγώ έδωσα στο μωρό κίντερτε. το μετάνιωσα, έστω και για λίγες ημέρες που το έδωσα, γιατί ήταν λάθος. είναι γεμάτο στη ζάχαρη, σε βότανα που δεν ξέρω τί περιέχουν και το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν θηλάζεις δεν έχει ανάγκη το μωρό από τίποτα άλλο παρά μόνο το γάλα της μαμάς.

 

η αδερή μου πάλι έκανε το λάθος και μετά την εδραίωση της γαλουχίας να βάζει το μωρό στο στήθος κάθε φορά που έκλαιγε, με αποτέλεσμα το μωρό να κλαίει ασταμάτητα, γιατί είτε ήθελε να γκρινιάξει για ύπνο είτε ήθελε χαδάκια είτε ήθελε να εκτονώσει την ενέργειά της έπινε γάλα. υπερπαραγωγή γάλακτος, το μωρό να πνίγεται, πρόγραμμα στο γάλα δεν μπήκε ποτέ, μέχρι που διέκοψε στους 7,5 μήνες κατάκοπη στα χέρια, μέση, πλάτη.ακόμα δεν έχει πρόγραμμα ύπνου η μικρή, κι ας είναι 2,5 χρόνων.

 

εγώ από τα δικά μου λάθη μπορώ να σας μεταφέρω ότι πολλές φορές έπαιρνα αγκαλιά τη μικρή όταν έκλαιγε, ενώ το μωρό απλά ήθελε να γκρινιάξει λίγο και να κοιμηθεί μόνη της. το είχε κάνει συνήθεια. εγώ με το να την σηκώνω, την εκνεύριζα χειρότερα και δώστου κλάμα και πάει ο ύπνος της. κάποια στιγμή που μέσα στη νύστα μου σηκώθηκα να την αλλάξω και να την ταϊσω, μέχρι να στρώσω το σελτέ, κλειστά τα φώτα, μου ξανακοιμήθηκε στο λεπτό.το έκανε άλλες δύο φορές και τότε μπήκα στο νόημα.της κράταγα το χεράκι, την χάιδευα ή απλά της έβαζα στο στήθος της την παλάμη μου να νιώθει ασφάλεια, ότι είμαι μαζί της.

αυτό δεν σημαίνει ότι αφήνεις το μωρό να κλαίει πάνω από ένα λεπτό.το κάθε μωρό έχει τα δικά του. θέλει παρατήρηση η συμπεριφορά του σε σχέση με τη δική μας. συγχρονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα! Παραθέτω και ενα πολυ ωραιο κειμενο που βοηθαει πολυ, δεν ξερω ποιος το εχει γραψει.

 

Ακούστε με την καρδιά σας.Τολμήστε και αφήστε να αντηχήσει μέσα σας η ηχώ του βιώματος του . Είναι ανώφελο νʼ αρχίσετε να κλαίτε κι εσείς . Δεν είναι υποχρεωτικό να επηρεαστείτε από τα συναισθήματα του! Το παιδί σας χρειάζεται τη συμπόνια σας , να νιώσετε αυτό που νιώθει, να καταλάβετε αυτό που ζει , όχι με το μυαλό αλλά με την καρδιά σας . Δεν χρειάζεται όμως να καταρρεύσετε και εσείς μαζί του .Αν κλάψετε , θα σταματήσει για να μη σας πληγώσει. Μην προσπαθείτε να λύσετε το πρόβλημα, αλλά να βοηθήσετε το παιδί σας να εκφράσει αυτό που αισθάνεται. Αποδεχτείτε τα συναισθήματα του σαν να είσαστε ένα μπολ που δέχεται το νερό. Γίνετε το δοχείο όπου θα τοποθετήσει τα συναισθήματα του χωρίς να το διακόψετε. Βοηθήστε το να μεταγγίσει μέσα σας ότι το βαραίνει. Και για αντάλλαγμα αποδώστε του μόνο τρυφερότητα , για να του δώσετε τη σταθερότητα , την απαραίτητη εμπιστοσύνη να αντιμετωπίσει τη δυσκολία του.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή μου ωραία είναι αυτά που λες, αλλά όταν κλαίει το μωρό, κυρίως από πονάκια, κολικό, τότε δεν υπάρχει χώρος για νιρβάνα κατάσταση.ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν θέλω να σε προσβάλω, σε καμία περίπτωση. συμφωνώ μαζί σου.

και η ψυχραιμία το να τη συμβουλεύουμε σωστή είναι αλλά δύσκολο να την πετύχουμε.εμένα και μόνο η λέξη "ησύχασε" που μου έλεγε ο σύζυγος, όταν άκουγα τη μικρή να κλαίει, μου προκαλούσε χειρότερο εκνευρισμό.

θέλει χρόνο τόσο η μάνα όσο και το μωρό να συγχρονιστούν, να γνωριστούν, να επικοινωνούν.

κάθε μέρα και καλύτερα βέβαια.

εμένα την ώρα που πονούσε, πέρα από το στήθος-γάλα, πέρα από το ινφακόλικ, πέρα από το χάδι, αγκαλιά και περπάτημα, τα ζεστά πανάκια, ... με βοηθούσε για να συγκεντρώνομαι να σκέφτομαι ότι όλο αυτό είναι περαστικό, σκεφτόμουν εικόνες με το μωρό μου όταν θα μεγάλωνε.

σκεφτόμουν ότι αν πονούσα εγώ και η μαμά μου δεν μπορούσε να με ανακουφίσει στον πόνο μου τουλάχιστον είναι μαζί μου, την βλέπω, την μυρίζω, με φιλάει, με έχει αγκαλιά.

είναι πακέτο τα πονάκια, οι κολικοί, αλλά περνάει ο καιρός.

τώρα φαίνεται αιώνας και το κάθε λεπτό, μετά το 3μηνο οι μέρες κυλούν σαν δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν την άλλαξα την παιδίατρο, γιατί και 2η που έφερα δεν με ικανοποίησε, μου δημιούργησε άλλα. τώρα έχω ακούσει από παντού τα καλύτερα για μια Δημητρίου, παιδίατρο με μεταπτυχιακές σπουδές σοβαρές και πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού.έχει τα περισσότερα ασφαλιστικά ταμεία και έχει πάρα πολύ κόσμο. θα πάω σε αυτή αφού χρονίσουμε, γιατί ο σύζυγος θέλει να τελειώσουμε τα πολλά εμβόλια πρώτα και μετά να δούμε την κα αυτή.εγώ θα ήθελα και τώρα και χθες να την άλλαζα, αλλά οι γονείς πρέπει να έχουν μία κοινή γραμμή για τα παιδιά.

δεν ξέρω τί να σου πω για να σε βοηθήσω, και το θέλω πολύ.

κάθε πότε τρώει; κάθε πότε κοιμάται; συχνότητα και ποσότητα στο ξένο;με τα κακάκια του είναι εντάξει, τα αέρια, δυσανασχετεί όταν τα κάνει ή μειώθηκαν κάπως τα πονάκια; αν κατάλαβα σωστά δεν έχετε θέμα με κολικούς, αλλά πονάκια.

τρώς αυτά που σου πρότεινα; αν θες πες μου τί τρως, ή σε π.μ. αν νιώθεις καλύτερα.

καλά κάνεις και του δίνεις το στήθος σου. είναι το πρώτο που σκέφτεται η μάνα και το σημαντικότερο.

το μωρό σου δείχνει τί θέλει, με τον τρόπο που κλαίει, με το πόσο θηλάζει κάθε φορά, το τί κάνει μετά, κοιμάται μετά από λίγο;ξανακλαίει;

να παρατηρήσεις αν χασμουριέται, αν κλείνει τις μπουνίτσες του, αν τρίβει τα μάτια του, αν χαιδεύει το μουτράκι του... τότε νυστάζει, δεν θέλει στήθος, αλλά χάδι,ή και αγκαλιά.

αν κουλουριάζεται, αν μαζεύει τα ποδαράκια του,τότε πονάει. το κλάμα του είναι οξύ. δεν ξέρω αν το λέω σωστά, ελπίζω να κατάλαβες. το στήθος σου τότε το χρειάζεται για λίγο. όχι για να καλύψει την πείνα του.

μήπως τρως μπαχαρικά, σαλάτες πράσινες, λάχανο, μπρόκολο, τσιγαριστά φαγητά, φλούδες από φρούτα πράσινα π.χ. αχλάδι, αναψυκτικά,όσπρια, λεμόνι, γιατί αυτά εγώ δεν τα έτρωγα.

έτρωγα πολλές σούπες με μοσχάρι ή κοτόπουλο, ρυζόγαλα, κρεμούλες σπιτικές, γάλα ζεστό με μέλι, μέλι με αγελαδινό ή πρόβειο βούτυρο, πολλά τυριά, κυρίως από αιγοπρόβειο γάλα, γιαούρτι σπιτικό από πρόβειο γάλα, αχλάδια χωρίς φλούδα, στυμμένο χυμό πορτοκαλιού 1-2 την ημέρα. μηλόπιτες χωρίς κανέλα, μπιφτέκια χωρίς μπαχαρικά, κιμά με μακαρόνια χωρίς μπαχαρικά επίσης.

εντάξει έτρωγα και μιλφέιγ. σοκολάτα καθόλου.καθόλου τσάι ή χαμομήλι.

απέφευγα επίσης τα βιτάμ, τις μαρμελάδες εμπορίου, τα μπεσέλ, τις μουστάρδες, τις μαγιονέζες, τα κέτσαπ, έτσι κι αλλιώς δεν μου άρεσαν ποτέ.

ψάρι δεν έφαγα γιατί η γιατρός τα φοβόταν για αλλεργία στο μωρό. ούτε θαλασσινά.

εύχομαι να τελειώσουν τα πονάκια και να ευχαριστηθείς το μπεμπάκι σου, όπως ευχαριστιέμαι κι εγώ το δικό μου.άλλωστε είστε 2,5 μηνών.

σκέφτεσαι σωστά πάντως ως μαμά, κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας..

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τις πληροφοριες..

σορρυ για την καθυστερηση..

αλλα εχω ψοφήσει στην κούραση..και δεν προλάβαινω πια να ερχομαι ουτε εδω για λιγο ..:(

το μονο που παρακαλω καθε μερα ειναι να τους περασουν η κολικοι...:( και αυτα υποφερουν και γω...

αγώνας δρόμου είναι η καθημερινότητα μου..και ναι προσπαθω να τους κανω το 4 ωρο οπως και το εκανα..γιατι αν μία φορά ειναι ήσυχα απο τους κολικους θα χω 2 ώρες να κοιμηθώ η να κάνω κάποιες δουλειές.. θεέ μου τι ευτυχία..

Είναι πάρα πολύ δύσκολα με τα δίδυμα και δεν μπορω να τα αφήσω να τρώνε όποτε θέλουν αυτά γιατι φανταστείτε τώρα με τα 4ωρα και κοντεύω να καταρεύσω..κοιμαμαι μόνο 2 ώρες μετά μπάνιου γιατι μετα μέχρι να τα ταίσω περνάει ο χρόνος και μετά αρχίζουν τα όργανααα..με τους πόνους...τα μάτια μου είναι μαύρα και ο οργανισμός μου off..δυο φορές πήγα να αρρωστήσω μια που έχω και άσθμα..πραγματικά ειναι φορές που απελπιζομαι στην κυριολεξία και νομίζω ότι δεν θα τα καταφέρω ..και με πιάνουν τα κλαμματα..

βοήθεια το βράδυ δεν έχω..το πρωί έρχεται η μητέρα μου αλλα πιο πολύ απασχολείται με το σπίτι μια που και κει έχει αρκετες δουλειες..:(

πραγματικά χρειαζονται δυο ατομα για τα δίδυμα τουλάχιστον τώρα..και ένα ατομο για όλες τις άλλες δουλειες..

το μόνο που με νοιάζει είναι να μην αρρωστήσω αυτήν την περίοδο ..τι να πω..ελπίζω να τα καταφέρω..

παρα πολυ δύσκολα..κορίτσια

και σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση ..

τωρα ειναι 9 Και 20 η ώρα το βράδυ και περιμένω τον άντρα μου να γυρίσει απο την δουλεια, εχτες γύρισε 11..

η μητερα μου εφυγε στις 3 το μεσημέρι και απο τότε είμαι μόνη..θεεμου πάρε τα πονάκια απο τα παιδάκια μου ..

και γενικά απο όλα τα παιδάκια..

σας χαιρετώ..καληνύχτα σας κορίτσια ..

 

Σεβουλα σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες..

 

πολλά πολλα φιλια

μια απελπισμένη μανούλαα

Link to comment
Share on other sites

maroylaki μου γλυκό. αφού τους δίνεις ινφακόλικ, θα στρώσουν από κολικό, αν δεν έχουν στρώσει ήδη.

όμως το να τα ταίζεις κάθε 4 ώρες δεν τα βοηθάς. κατά πάσα πιθανότητα κλαίνε γιατί πεινούν νωρίτερα. έχουν αυξημένες ανάγκες και θέλουν χρόνο μέχρι να ικανοποιούν την πείνα τους για τόσες ώρες. το ξέρω ότι σου ακούγεται εξωγήινο να τα καταφέρεις μόνη σου νωρίτερα από 4ωρο, αλλά..

μίλησε με τον παιδίατρο και πες του την ποσότητα που πίνουν τα μωρά το 24ωρο. πιστεύω ότι θα σου πει το ίδιο που σου λέω κι εγώ. χρειάζονται περισσότερο γάλα σε μικρότερες δόσεις και πολλές φορές. τώρα το στομαχάκι τους είναι μικρό, δεν αντέχει πολύ γάλα, οπότε πεινούν συνήθως στο 2ωρο ή το πολύ στο 3ωρο, αλλά ίσως λίγο αργότερα πιάσουν το 3ωρο.

η αλήθεια είναι ότι το να περιποιείσαι μόνη σου τα 2 μωρά ταυτόχρονα είναι άθλος.αλλά σκέψου ότι αν το κλάμα τους οφείλεται σε πείνα και όχι σε πονάκια, τότε από εσένα εξαρτάται να ηρεμήσουν τα μαναράκια σου, όσο κι αν χρειαστεί να ξεχάσεις την κούρασή σου, την αυπνία σου.

πρώτα να φροντίζεις να ικανοποιούνται στο γάλα τους, μετά στο άλλαγμα, μετά στον ύπνο, σε χάδια, αγκαλιές, και τέλος σκέφτεσαι τους κολικούς-πονάκια.

σκέψου και το άλλο, να πεινάς πολύ και αντί η μαμά σου να σε ταϊσει, να σου δίνει παιχνιδάκι, να σε παίρνει αγκαλιά για να κοιμηθείς. δεν υπάρχει περίπτωση το μωρό να κοιμηθεί νηστικό, ούτε με σφαίρες.εμένα η δική μου είναι 6,5 μηνών και από την κρέμα ρυζάλευρο που την τσακίζει στις 6παρά αν πάει 9παρά 5 και δεν έχει πιει το γάλα της μελανιάζει στο κλάμα, γιατί πεινάει και νυστάζει. το μωρό κάνει πρόγραμμα.

θα σου πρότεινα το εξής, αν και λίγο ριζοσπαστικό. το έκανα εγώ αφού σαράντισα.

να πάρεις τα μωρά και να πας για καμιά δεκαριά ημέρες, 2 εβδομάδες, στη μαμά σου, να σε ξεκουράζει κι εκείνη, να μπουν τα μωρά σε πρόγραμμα.

θα σου πω την εμπειρία μου κι αν δεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει, κάνε κι εσύ το ίδιο.

εγώ είχα θέμα με την πεθερά μου που ερχόταν με το πρόσχημα να με βοηθάει με το μωρό και το σπίτι, αλλά αντί αυτού μου δημιουργούσε εντάσεις, που τελικός αποδέκτης ήταν το μωρό μου. το μωρό έπιανε την ένταση και ανταπέδιδε με κλάμα. το σπίτι το φρόντιζα εγώ, το μωρό εγώ και είχα και την πεθερά να εχθρεύεται τον αποκλειστικό θηλασμό, να βάζει λόγια στον άντρα μου για καβγά.

αφού είδα ότι μόνη μου το τραβούσα έτσι κι αλλιώς, αφού και ο σύζυγος είχε δικαστήρια, στα οποία άυπνος δεν μπορουσε να ανταπεξέλθει σωστά, πήρα την απόφαση και τα μάζεψα και πήγα στη μαμά μου για 2 εβδομάδες. η μητέρα μου έκανε τις δουλειές του σπιτιού, μου κρατούσε τη μικρή, όταν εγώ χρειαζόμουν ύπνο, με στήριζε στο θηλασμό, ήταν δίπλα μου σε όλα. βέβαια η δική μου μάνα δεν δουλεύει. ο σύζυγος έρχόταν και μας έβλεπε, έτρωγε μαζί μας, όποτε προλάβαινε και το μωρό ήταν ήσυχο, χωρίς να γίνεται αποδέκτης της δικής μας τρέλας, πανικού.

όταν είχε πονάκια η μικρή, ολιγόλεπτα, είχα τη μαμά μου, τον μπαμπά μου και μου την κρατούσαν εναλλάξ με εμένα.τότε η μικρή άρχισε και κοιμόταν συνεχόμενα.

στο μωρό δεν βάζεις ωράριο για το γάλα. αυτό θα σου δείξει σε πόση ώρα πεινάει. όταν ξεπεράσει το 2ωρο, το πας λίγο πιο πίσω, στις 2,5 ώρες και κάθε φορά 30 λεπτά.δεν γίνεται 4ωρο με τη μία.η αλλαγή περιβάλλοντος είναι ένα θέμα, αλλά θα σταθμίσεις τις προτεραιότητες. το τάισμα και ο ύπνος τους είναι τα βασικότερα για μένα, κι ας μου έλειπε ο άντρας μου.

το ίδιο και στον ύπνο. νομίζεις ότι με τη μία η δική μου κοιμήθηκε από τις 9.00-8.00 ή 8.30 που κοιμάται τώρα; όχι βέβαια. και μη μασάς αν κάποιες μανάδες το καυχιούνται για τα μωρά τους. δεν ξέρεις τί γίνεται αν δεν δεις με τα μάτια σου. κι εγώ θαύμαζα τη φίλη μου που έλεγα παραπάνω, μέχρι που το είδα το μικρούλι μαστουρωμένο. αυτά είναι προς αποφυγήν.άσε που άλλα συμβαίνουν και άλλα λένε, από αγάπη τις πιο πολλές φορές.

η δική μου ξεκίνησε να κοιμάται μόνο τα ξημερώματα, μετά από τις 3 το βράδυ, μετά για πολύ καιρό είχε κλειδώσει τον ύπνο της στις 12, αργότερα στις 11.15, ώσπου άρχιζα κι εγώ σταδιακά να την βάζω για ύπνο νωρίτερα και όλο και νωρίτερα. έκανα και δύο ώρες μαζί της στο υπνοδωμάτιο μέχρι να κοιμηθεί βαθειά. κανείς δεν γεννιέται με την απόλυτη γνώση. όλοι μαθαίνουμε στην πορεία πώς να φερόμαστε στα παιδιά μας σωστά. και μη μου πεις ότι η δική σου μάνα τα ήξερε όλα και δεν έκανε λάθη μεγαλώνοντάς σε. όπως όλοι. να προσπαθείς να γίνεσαι καλύτερη, να προσφέρεις στο μωρό σου την αγάπη σου όσο πιο αποτελεσματικά μπορείς, αυτό είναι η μάνα τελικά. λάθη θα κάνουμε και τώρα και αργότερα.αλλά προσπαθούμε να δώσουμε στα παιδιά μας το καλύτερο.

καλή δύναμη μαρουλάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogamama γεια σου ..

Η αλήθεια είναι ότι η παρηγοριά τους είναι το "βυζι" η το μπιμπερο..μια που εγω δεν μπορεσα να θηλάσω .. :(

δεν ειναι ευκολη κατασταση και το μονο που με παρηγορεί είναι ότι αυτα θα περάσουν...ασχετα αν θα έρθουν αλλα..:)

Σε ευχαριστώ πολυ για την συμπαράσταση..

θα κοιτάξω το φορουμ..

φιλια

Link to comment
Share on other sites

μαρουλάκι, για την ομφαλοκοίλη βρήκα αυτό από το βιβλίο της αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας σελ.131 του "η φροντίδα του μωρού & του μικρού σας παιδιού""αν ο ομφάλιος λώρος του μωρού σας προβάλλει κάθε φορά που αυτό κλαίει, ίσως έχει ομφαλοκοίλη. Ηύπαρξή της οφείλεται στο σχηματισμό ενός μικρού ανοίγματος στο μυικό τοίχωμα της κοιλιάς, το οποίο επιτρέπει στους ιστούς να προεξέχουν κάθε φορά που ασκείται πίεση μέσα από την κοιλιά (πράγμα που συμβαίνει, π.χ. όταν το βρέφος κλαίει). Η κατάσταση δεν είναι σοβαρή και μπορεί να διορθωθεί από μόνη της μέσα στους πρώτους 12-18 μήνες ζωής. Στη σπάνια περίπτωση πυ το άνοιγμα δεν κλείσει από μόνο του, η κατάσταση θα πρέπει να διορθωθεί με χειρουργική επέμβαση."

 

για τους κολικούς σελ.644 του ίδιου βιβλίου"τα παιδιά όλων των ηλικιών παρουσιάζουν κατά καιρούς κοιλιακά άλγη, τα αίτια των οποίων είναι αρκετά διαφορετικά στα βρέφη απ' ότι στα μεγαλύτερα παιδιά....

ένα βρέφος θα εκφράζει τη δυσφορία του κλαίγοντας και μαζεύοντας τα πόδια προς την κοιλιά ή αποβάλλοντας αέρια.Το κλάμα ενός βρέφους μπορεί επίσης να συνοδεύεται από εμετό ή υπερβολκό ρέψιμο.

τα περισσότερα επεισόδια κοιλιακών αλγών ευτυχώς περνούν από μόνα τους και δεν είναι σοβαρά. Αν όμως οι διαμαρτυρίες του παιδιού συνεχίζονται και μετά την παρέλευση 3-5 ωρών, καθώς και αν παρουσιάζεται πυρετός, έντονος πονόλαιμος, ανορεξία ή υπερβολική μείωση της ζωτικότητας, τότε θα πρέπει να καλέσετε παιδίατρο αμέσως. Τα σημάδια αυτά μπορεί να υποδηλώνουν κάποια σοβαρότερη πάθηση.

Συνηθισμένες αιτίες που προκαλούν κοιλιακά άλγη στα βρέφη.1 οι κολικοί της βρεφικής ηλικίας συνήθως παρατηρούνται στους 3 πρώτους μήνες της ζωής. Αν και δεν είναι γνωστά τα ακριβή αίτια των κωλικών αυτών, φαίνεται ωστόσο ότι προκαλούνται από γρήγορες και έντονες συσπάσεις του εντέρου, πράγμα που ενδεχομένως προκαλεί πόνο στο βρέφος. Η δυσφορία του είναι συχνά εντονότερη τις απογευματινές ώρες και μπορεί να συνοδεύεται από απαρηγόρητο κλάμα, μάζεμα των ποδιών προς την κοιλιά, αποβολή αερίων και γενικά ευερεθιστότητα.2.δυσκοιλιοτητα....

Πώς θα αντιδράσετε στους κολικούς;" 143σελ:

"-φορέστε έναν μάρσιπο, βάλτε το βρέφος μέσα και περπατήστε μέσα στο σπίτι. Η κίνηση και η σωματική επαφή θα το καθησυχάσουν, ακόμη κι αν η ενόχληση επιμένει.

-λικνείστε το ή βάλτε την ηλεκτρική σκούπα να δουλεύει στο διπλανό δωμάτιο. Η σταθερή ρυθμική κίνηση και ο σταθερός ήχος μπορεί να το βοηθήσουν να αποκοιμηθεί.

-Δώστε του μια πιπίλα. Μερικά μωρά που θηλάζουν θα την απορρίψουν με επιμονή, σε άλλα όμως μπορεί να φέρει άμεση ανακούφιση.

-ξαπλώστε το μπρούμυτα πάνω στα γόνατά σας και τρίψτε του την πλάτη μαλακά. η πίεση που ασκείται πάνω στο στήθος του μπορεί να το ανακουφίσει από τον πόνο.

-τυλίξτε το καλά μέσα σε μια κουβέρτα, ώστε να αισθάνεται ασφάλεια και θαλπωρή.

-όταν νιώθετε αγωνία και ένταση, βάλτε κάποιον άλλο να φροντίσει το μωρό και φύγετε από το σπίτι. οι μια με δύο ώρες που θα είστε μακριά θα σας βοηθήσουν να κρατήσετε θετικότερη στάση απέναντι στην κατάσταση. "

 

σελ.142 "μήπως το μωρό σας είναι ιδιαίτερα ανήσυχο κάποιες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας και δεν μπορείτε να κάνετε τίποτε για να το καθησυχάσετες κάτι τέτοιο συμβαίνει αρκετά συχνά μεταξύ 18.00και 24.00μ.μ., τότε που εσείς αισθάνεστε την κούραση της μέρας. οι δύσκολες αυτές περίοδοι μπορεί να μοιάζουν με μαρτύριο...ευτυχώς όμως δεν διαρκούν πολύ. η διάρκειά τους είναι συνήθως 3 ώρες την ημέρα περίπου στην 6 εβδομάδα ζωής και ελαττώνεται σε μία ή δύο ώρες την ημέρα στον 3ο μήνα. Στο βαθμό που το μωρό σας ηρεμεί ύστερα από λίγες ώρες και είναι σχετικά ήσυχο την υπόλοιπη ημέρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Αν το κλάμα δεν σταματάει, αλλά επιτείνεται και επιμένει όλη τη μέρα ή τη νύχτα, τότε ίσως να οφείλεται σε κολικούς. περίπου το 1/5 των βρεφών αναπτύσσουν κολικούς μεταξύ της 2ης και 4ης εβδομάδας της ζωής τους. Στις περιπτώσεις αυτές κλαίνε απαρηγόρητα, συχνά στριγγλίζουν, εκτείνοντας ή μαζεύοντας τα πόδια και αφήνοντας αέρια. Το στομάχι τους μπορεί να είναι διατεταμένο ή φουσκωμένο από αέρια. οι κρίσεις κλάματος μπορεί να επανέρχονται κάθε ώρα, αν και συχνάεπιδεινώνονται τις πρώτες απογευματινές ώρες.

δυστυχώς δεν υπάρχει ακριβής εξήγηση γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο. τις περισσότερες φορές οι κολικοί οφείλονται απλώς σε μια ασυνήθιστη σωματική ευαισθησία σε κάποιο ερέθισμα. όσο το παιδί μεγαλώνει αυτή ελαττώνεται, για ν εξαφανιστεί σε γενικές γραμμές γύρω στον 3ο μήνα. Αν το μωρό θηλάζει, οι κολικοί μπορεί πολλές φορές να είναι σημάδι υπερευαισθησίας σε κάποια ουσία που καταναλώνει η μητέρα. Αν τρέφεται με μπιμπερό είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που η ευαισθησία οφείλεται στην πρωτείνη του ξένου γάλακτος. οι κολικοί μπορεί τέλος να είναι σύμπτωμα κάποιου ιατρικού προβλήματος, όπως είναι η κήλη ή κάποια άλλη αρρώστια.

ίσως σας φανεί καθησυχαστικό το γεγονός ότι το πρόβλημα αυτό έχει ημερομηνία λήξεως, όμως αυτό δεν θα σταματήσει το κλάμα του μωρού σας τώρα....

πριν από όλα συμβουλευτείτε τον παιδίατρό σας, ώστε να αποκλείσει την περίπτωση το κλάμα να οφείλεται σε κάποια αρρώστια."

Link to comment
Share on other sites

με μιαμιση φορά κακά την ημέρα δεν καταλαβαίνω πώς συμπέρανες δυσκοιλιότητα. το να ζορίζεται μήπως το μπερδεύεις με το να κάνει ήχους ευχαρίστησης;εδώ ρίχνω γέλιο, γιατί με το ινφακόλικ δυσκοιλιότητα δεν παίζει. και η δική μου κάνει ήχους όταν τα κάνει και σφίγγει τις μπουνίτσες της, ίσως και να κοκκινίζει από το σφίξιμο, μερικές φορές, αλλά μετά κάνει ααααααααα!!!!!.

αν δεν έχεις δει τα παρακάτω συμπτώματα, δεν έχετε δυσκοιλιότητα.

-σκληρά κακά, λιγότερο από μία φορά την ημέρα, πολλές φορές αφυδατωμένα

-αίμα στα κόπρανα

Πιθανόν αν έχετε κάποια από τα συμπτώματα αυτά να οφείλεται στο νέο γάλα. να επιστρέψεις στο προηγούμενο. μην αλλάζεις τόσο συχνά το γάλα τους. πότε να προσαρμοστεί το εντεράκι τους;

αν έχετε δυσκοιλιότητα οι γιατροί συνήθως δίνουν dupholac ή ορυκτό λάδι (nujol), σε σοβαρές περιπτώσεις. μην κάνεις τίποτα από μόνη σου, γιατί αν δεν έχουν δυσκοιλιότητα, αυτά προκαλούν διάρροια.

όσο για το ρέψιμο.. είναι φυσικό που έχουν περισσότερο αέρα τα μωρά που πίνουν γάλα με το μπιμπερό σε σχέση με αυτά που θηλάζουν. όταν το μωρό δυσανασχετεί, μη συνεχίσεις το τάισμα, αλλά δώστου χρόνο να ρευτεί στο ενδιάμεσο του ταίσματος, ακόμα κι αν δεν δείχνει σημάδια ενόχλησης.και μόνο η παύση, η αλλαγή στάσης θα το κάνουν να ρευτεί, να καταπιεί πιο αργά, μειώνοντας τον αέρα που περνάει στο στομάχι..

10-15 λεπτά το αφήνουμε να ρευτεί, κρατώντας το όρθιο, ή καθιστό, πάντως ο κορμός να είναι στητός. χαιδεύουμε την πλατούλα με το ένα χέρι και με το άλλο χέρι συγκρατούμε το στήθος του. μερικοί τα βάζουν μπούμητα στα γόνατά τους, με ανασηκωμένο το κεφάλι. εγώ δεν το έκανα ποτέ αυτό, γιατί φοβόμουν.

για να μην τρώνε λαίμαργα και παίρνουν πολύ αέρα, τάιζέ τα στις 3 ώρες την ημέρα, έτσι θα ρεύονται πιο εύκολα, και δεν θα έχουν θέμα με ρέψιμο ή αέρια στο στομαχάκι τους.

πάντως δυσκοιλιότητα με ινφακόλικ, πάω στοίχημα ότι δεν υπάρχει.

απλά είσαι πολύ αγχωμένη μαρουλάκι.

 

άσε που μπορεί η κοιλίτσα του να είναι πιο πρησμένη από τα αέρια, μερικές φορές.

 

και στις δυο περιπτώσεις, το μωρό δυσανασχετεί και κλαίει, γιατί πονάει.

 

όλα ξεκινάνε από το τάισμα, το γάλα και τη συχνότητα.

φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Σεβουλα μαλλον ειμαι πολυ αγχωμενη μα παρα πολυ ισως!!!!...

θα τα κοιταξω σεβουλα...και η δικια μου κοκινιζει σφιγγεται σφιγγεται...παραμορφωνεται το προσωπο της πολλες φορες οταν ειναι να κανει κακακια η πριτσακια...σημερα

η μικρη μου κλαει πολυ και εχω κατααγχωθει πολυ γιατι σκεφτομαι και τον αφαλο της...δυο παιδια να κλαινε μαζι..μου ρχεται μια φρικη...μεχρι να ταισω το ενα ερχεται το αλλο ..και δεν εχουν τις ιδιες ωρες..η μικρη πειναει πιο αργα απο το αγορι..ουφφ παω να κανω..γαλα..

σε ευχαριστω σεβουλα..σημερα δεν αισθανομαι τοσο καλα

εχω κομαρες και αδυναμια..

φιλια πολλα πολλα

και σε ολα τα κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου γεια σας! ειχα στειλει μην. αλλα καπου χαθηκε!!!! τι κανετε? μαρουλακι μου για τη δυσκοιλιοτητα σ απαντησε η σεβουλα! δεν εχετε δυσκοιλιοτητα με μια φορα την ημερα. χαλαρωσε και ολα θα πανε καλα. θα το δεις. ασε που θεωρω ηδη πως εισαι αξια μανα! εγω που ο αντρας μου σχολαει σχετικα νωρις και καθε μερα ανυπομονω ποτε να ερθει να παρει λιγο το μωρο! εσυ τοσες ωρες και μονη σου και με δυο και εχεις καταφερει ενα σχετικο προγραμματακι! μπραβο σου. αξια! και το δικο μου το μαναρακι τα ιδια! σφιγγει γροθιτσες, βογγαει, κοκκινιζει, και μετα λερωνουμε τα ρουχακια μας! στην αρχη νομιζα θα σκασει! αλλα τωρα το βλεπω και γελω. περνει μια γκριματσα απιστευτος! πρεπει ρε κοριτσια να βλεπουμε και τ αστεια για να χαλαρωσουμε. οσο για τα προβληματακια υγειας συμφωνω με τα κοριτσια. να παρεις και δευτερη και τριτη γνωμη! εδω για "χαζα" και ψαχνουμε σαν τρελες τα παντα. σεβουλα μου εισαι απιστευτη! τη διατροφη ειναι αυτη που εκανες!!!!!. μπραβο. εγω τρωω τα παντα εκτος απο φασολια και δυστυχως πολυ σοκολατα! λες να το προκαλουν τα πονακια αυτα που τρωω? θα το ψαξω καλυτερα. αυτες τις μερες δεν εχει κεφια ο νεαρος και εχει γκρινιτσες. δεν ξερω γιατι. ισως τα δοντακια. τι να πω? αυριο λεμε για γιατρο. κοριτσια πολλα φιλακια στα μωρα σας!

Link to comment
Share on other sites

ό,τι προκαλεί στη μανούλα πολλά αέρια και ερεθισμό στο έντερο ή το στομάχι, το ίδιο κατά πάσα πιθανότητα αποτέλεσμα έχει και για το νινί που θηλάζει.

το λάχανο, τα όσπρια, τα πράσινα, το μπρόκολο, τα τσιγαριστά, η σοκολάτα, τα μπαχαρικά.

 

ενώ το ζεστό γάλα με το μέλι, η σπιτική μαρμελάδα, το σπιτικό γιαούρτι, οι φέτες ψωμί με αγελαδινό ή πρόβειο βούτυρο και μέλι, οι σπιτικές κρέμες, τα ρυζόγαλα, οι σούπες με μοσχάρι ή κοτόπουλο χωρίς λεμόνι, το αρνάκι με όλες τις παραλλαγές (ρύζι, μακαρόνια, πατάτες), τα τυριά, τα αχλάδια χωρίς τη φλούδα, οι μπανάνες, τα 1-2 πορτοκάλια, το μήλο, είναι θρεπτικά, νόστιμα και δεν πειράζουν ούτε το έντερο ούτε το στομάχι.

 

και τα γλυκά είναι απαραίτητα, γιατί χρειαζόμαστε και ενέργεια, μηλόπιτες, σιμιγδαλένιος χαλβάς, μιλφέιγ (του Κωνσταντινίδη πατουσίτσα δεν παίζεται).

εγώ ούτε μελομακάρονα δεν έτρωγα, γιατί έχουν μπαχαρικά και αφού είναι βαριά για εμένα, φαντάσου για το μωρό.

να διαβάζεις τί τρως, όταν είναι έτοιμο, γιατί πολλά από αυτά περιέχουν αυγά, ωμό κρέας, αλλαντικά με .... θέλει ψάξιμο.

συνέχισε το θηλασμό, όπως σου είπα στο π.μ. μια χαρά θα τα πας!

Link to comment
Share on other sites

den exo prolabei na to psaxo alla sas paratheto to link mipos kai sas fanei xrisimo

http://www.lacteeze.eu/kolikos.php

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

η αλλεργία στο μωρό από γάλα αγελαδινό από γαλακτομικά από λακτόζη από οποιαδήποτε τροφή είναι μεγάλο κεφάλαιο και δεν υπάρχει χώρος για πειραματισμούς ή αυτοσχεδιασμούς. μόνος αρμόδιος είναι ο παιδίατρος που κάνει τη διάγνωση κατόπιν εξετάσεων, όχι με το μάτι και στο περίπου, αλλά με εξειδικευμένες εξετάσεις ή ο αλλεργιολόγος με τα ειδικά τεστ.

η δυσανεξία είναι διαφορετικό πράγμα από την αλλεργία.

 

είναι κρίμα να υποβάλεται η θηλάζουσα και το μωρό ή μόνο το μωρό, αν δεν θηλάζει σε ταλαιπωρία, αν δεν υπάρχει ιατρική διάγνωση. αν γίνει διάγνωση, τότε ένας διατροφολόγος μπορεί να προσαρμόσει τη διατροφή της θηλάζουσας κατάλληλα, ώστε να προσλαμβάνει όλα τα απαραίτητα. το ίδιο και με το μωρό που δεν θηλάζει.

φιλικά Σεβαστή.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μας είναι 2,5 μηνών και από τον πρώτο μήνα είχαμε κολικούς σε σημείο που το παιδί έκλαιγε ώρες ολόκληρες ειδικά από τις 7 το απόγευμα και πολλές φορές με τραβούσε μέχρι τα ξημερώματα. Μιλάμε για πραγματική εξάντληση του παιδιού και δική μου. Εκλαιγε με σπαραγμό, τσίτωνε τα πόδια, τα μάζευε, με χτυπούσε στο πρόσωπο. Είχα τρελαθεί !!! Δεν μπορούσα να του δώσω χαμομηλάκι ή μάραθο ή γλυκάνισο γιατί το παιδί έχει παλινδρόμηση και όταν του έδινα κάτι τέτοιο μου έκανε ρουκέτα. Η παιδίατρος μας έδωσε κάτι ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ τις Biogaia της εταιρείας ferring. Σωθήκαμε !!!!! Μέσα σε 3 μέρες του έφυγαν οι κολικοί. Το παιδί εδώ και 2 βδομάδες είναι μια χαρά με απίστευτη διάθεση. Μπορεί να κάνουν λίγη δυσκοιλιότητα μου είπε η παιδίατρος, αλλά εμάς μια χαρά, έσφιξαν τα κακά γιατί μας τα έκανε πολύ νερουλά και το τώρα τα κάνει σαν αλοιφή. Δίνουμε 5 σταγόνες καθημερινά, κοστίζουν 20 ευρώ και επειδή δεν υπάρχουν στα φαρμακεία τις κάνεις παραγγελία στο φαρμακοποιό. Οταν του είπα ότι σωθήκαμε, μου είπε πολλές κοπέλες που τις αγόρασαν του είπαν το ίδιο πράγμα. Χαλάλι τα λεφτά. Το παιδί είναι άλλος άνθρωπος !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..

ελιάνα εμένα η biogaia δεν κανανε τιποτα..αληθεια επιασαν απο τις πρωτες μερες? μηπως βιαστηκα να τις κοψω? μια βδομάδα περίπου και τιποτα..τωρα δινω ινφακολικ αλλα καποιες μερες ειναι κάλα και καποιες παλι αστα..χτες και σημερα ..ελεος τι κλαμμααα..

αχ βρε κοριτσια τι να πω...μηπως να τα δινω και τα δυο..??

σημερα πολυ κλαμμα και ειναι και δυο...ουφφφφφ..

τελικα εκοψα κοριτσια το 4ωρα σε φαγητο και τα εκανα 3ωρα..ελπιζω να πανε ολα καλα ..ανυπομονο να περασουν η κολικοι τους να μεγαλώσουν λίγο για να κοιμάμαι πιο πολύ ...τωρα με τα τρίωρα φαγητού ελπιζω να μένει καμια ώρα για ύπνο..

 

Πατουσίτσα να τα βλεπεις να παραμορφώνονται απο τον πόνο είναι το κατι αλλο..ευχομαι να περασουν ολα γρήγορα..ευτυχως σήμερα ειχα και τον αντρα μου και χτες το βραδυ και το ξενυχτίσαμε μαζι..αλλα και αυτος προσκυνάει τώρα...τι να πω!!

 

κοριτσάκια μου σας αφήνω ..προσπαθώ να κανω την κόρη να ρευτει..την εχω στον ώμο μου ..αντε μπας και κοιμηθούμε καμια ώρα..σας φιλώωωωω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...