Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια δειτε και αυτο αν και στα ξενα ελπιζω να βρητε μια ακρη , γιατι σας καταλαβενω... http://www.1177.se/artikel.asp?CategoryID=32840. DOLLY αν ανοιξεις αυτο το site που λεω δειχνει μασαζ για κολικους και ειναι στα σουηδικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γειά σας και απ΄μένα..η μικρή μου είναι 12 ημερών και κάτι σαν να άρχισα να καταλαναίνω..μαζεύει τα πόδια της είναι ανήσυχη κτλ..πήρα τον παιδίατρο και μου έιπε ότι αν είναι κολικοί τελικά μπορεί να χρειαστεί να κόψω και τον θηλασμό ..πές τε μου οτι είναι μια μεγάλη βλακεία αυτό γιατί το τελευταίο πράγμα που θέλω αυτή την στιγμή.............

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας και απ΄μένα..η μικρή μου είναι 12 ημερών και κάτι σαν να άρχισα να καταλαναίνω..μαζεύει τα πόδια της είναι ανήσυχη κτλ..πήρα τον παιδίατρο και μου έιπε ότι αν είναι κολικοί τελικά μπορεί να χρειαστεί να κόψω και τον θηλασμό ..πές τε μου οτι είναι μια μεγάλη βλακεία αυτό γιατί το τελευταίο πράγμα που θέλω αυτή την στιγμή.............

 

Ίσα ίσα αν είναι κολικοί τότε ευτυχώς που θηλάζεις γιατί θα τους περάσεις πιο ανώδυνα! :wink:

 

Ο γιατρός σας είναι άσχετος με τον θηλασμό...μην τον ακούς. Τα κορίτσια στην ενότητα του θηλασμού να ρωτάς για οτιδήποτε σχετικό. Θα σε σώσουν! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας και απ΄μένα..η μικρή μου είναι 12 ημερών και κάτι σαν να άρχισα να καταλαναίνω..μαζεύει τα πόδια της είναι ανήσυχη κτλ..πήρα τον παιδίατρο και μου έιπε ότι αν είναι κολικοί τελικά μπορεί να χρειαστεί να κόψω και τον θηλασμό ..πές τε μου οτι είναι μια μεγάλη βλακεία αυτό γιατί το τελευταίο πράγμα που θέλω αυτή την στιγμή.............

 

Ο ανθρωπος ειναι απαραδεκτος, αλλα δεν εκπλησσομαι, οι περισσοτεροι σ' αυτα τα χαλια ειναι.

Κανεναν θηλασμο να μην κοψεις. Αν υπαρχει κατι που θα παρηγορει το μωρο σου με τους κολικους ειναι οι βολτες και ο θηλασμος.

Περαν του οτι δεν υπαρχει επιβεβαιωμενη αιτια για τους κολικους, παρα μονο εικασιες, κι αν ακομη ομως δεχομασταν οτι η αιτια βρισκεται αποκλειστικα στο γαστρεντερικο συστημα, τοτε και παλι θηλασμο θα επρεπε να κανεις, καθως το μητρικο γαλα ειναι το πιο ευπεπτο.

Μηπως να αλλαζες παιδιατρο?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα μιας και η ερώτησή μου έχει να κάνει με τους κολικούς. Μας βασανίζουν εδώ και δύο μήνες, παρόλο που θηλάζουμε αποκλειστικά και παίρνουμε και το infacolic. Δεν μπορώ να πω πως δεν είδαμε καμία βελτίωση, αλλά πάλι κάποιες μέρες τις περνάμε πολύ-πολύ δύσκολα...

Μια φίλη μου είπε πως η γιατρός τους τους είχε συστήσει να πάρουν δύο χάπια μαγνησίου (ομοιοπαθητικά) και από τότε που τα πήραν πέρασαν οι παλιοκολικοί "μαχαίρι".

Εγώ δεν θέλω να κάνω ό,τι μου κατεβαίνει και τηλεφώνησα στη γιατρό μας η οποία όπως ήταν φυσικό μας είπε ότι δεν μπορεί να τα εγκρίνει.

Για βοηθήστε λίγο βρε γειτόνοι: έχει ακούσει καμιά σας τίποτα γι αυτό?

Βοηθάει το μαγνήσιο στους κολικούς?

lamlamard20090225_-8_H+Zoi+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω δεν εχω ακουσει κατι για το μαγνησιο.Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο για τους κολικους.Ακομα και γαλα ειδικο να δινεις παλι θα το ταλαιπωρουν το παιδι.Το καλυτερο φαρμακο ειναι η αγκαλια ,χαμηλος φωτισμος και πρπατημα πανω κατω με κουνημα ελαφρυ.Εμεις ετσι το περασαμε και μολις εκλεισε τον τριτο σταματησαν μονοι τους.Παντως δεν ξερω κατα ποσο να εμπιστευτεις τα χαπια αυτα,γνωμη μου κανε οτι σου λεει ο γιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κορίτσια πάει ο παισίατρος...πήρα έναν άλλο πολύ καλός μου ακούστηκε αφού θηλάζεις αποκλειστικά μου είπε απλά κόψε το γάλα που πίνεις και βλέπουμε..το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι προσπαθώ όσο έχω ώρα να διαβάζω τα κατάλληλα φόρουμ να ενημερωθώ και να μην ακούω τις θείτσες που΄όλες δυστηχώς έχουν άποψη..με βλέπουν που νευριάζω αλλά την άποψή τους θα την πουν που να σκάσω...όντως με την αγκαλίτσα και το στήθος είναι άλλο μωράκι..δεν μπορώ να μην την πα΄ρω αγκαλιά και ας λένε ότι θα την κακομάθω αφού κλαίει το μωρό κα μ'εχει ανάγκη!!!!

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κορίτσια πάει ο παισίατρος...πήρα έναν άλλο πολύ καλός μου ακούστηκε αφού θηλάζεις αποκλειστικά μου είπε απλά κόψε το γάλα που πίνεις και βλέπουμε..το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι προσπαθώ όσο έχω ώρα να διαβάζω τα κατάλληλα φόρουμ να ενημερωθώ και να μην ακούω τις θείτσες που΄όλες δυστηχώς έχουν άποψη..με βλέπουν που νευριάζω αλλά την άποψή τους θα την πουν που να σκάσω...όντως με την αγκαλίτσα και το στήθος είναι άλλο μωράκι..δεν μπορώ να μην την πα΄ρω αγκαλιά και ας λένε ότι θα την κακομάθω αφού κλαίει το μωρό κα μ'εχει ανάγκη!!!!

 

Πρωτον ενα μωρο κατω των εξι μηνων ΔΕΝ κακομαθαινει.

Και μετα ομως τους εξι μηνες, οταν το παιδι εχει αναγκη τη μαμα του, αυτο δεν ειναι πεισματακια που ικανοποιωντας τα δηθεν το κακομαθαινεις.

Το παιδακι ποναει και θελει αγκαλια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!

 

Να κάνω μια ερώτηση??ελπίζω όχι χαζή...το μικρό μου είναι σήμερα 10 ημερών...λέτε να άρχισαν οι κοιλικοί ΚΙΟΛΑΣ??ρωτάω γιατί δεν θυμάμαι καθόλου τι γινόταν πριν 4 χρόνια με τον Παντελή μου...μαζεύει ποδαράκια, κοκκινίζει σαν αστακός και έχει αέρια θανατηφόρα!!!Βρέ λέτε να μπήκαμε στη δύνη των κολικών???

 

Ωχ Παναγία μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ξεκίνησαν οι κολικοί όταν ήταν 15 ημερών περίπου και τελείωσαν όταν έγινε 3,5 μηνών. Μαχαίρι όμως, από τη μία μέρα στην άλλη. Ταλαιπωρηθήκαμε πολύ αλλά τώρα είναι απλώς μία κακή ανάμνηση. Υπομονή και δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας....Βέβαια τώρα έχουμε τα δοντάκια και άρχισε καινούργια γκρίνια αλλά δεν συγκρίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Να αντιστρέψω λίγο την απορία σχετικά με τους κολικούς? Απο ποιά βδομάδα και μετά μπορεί να θεωρηθεί ότι την γλιτώσαμε?

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites

Να αντιστρέψω λίγο την απορία σχετικά με τους κολικούς? Απο ποιά βδομάδα και μετά μπορεί να θεωρηθεί ότι την γλιτώσαμε?

 

Δυστυχώς...κάποιο deadline δεν υπάρχει...είναι σαν να ρωτάς ..πότε θα σου "κάτσει" το Τζόκερ.. Who knows? Εμάς σταμάτησαν όταν έγινε 3 μηνών. Μέχρι τότε...άστα..δεν θέλω να τα σκέφτομαι. Κατόπιν, άρχισε να κοιμάται σερί το βράδυ. Παιδίατρος πάντως έχει πει στην κουμπάρα μου που έχει νεογέννητο πως οι κολικοί σταματούν και γενικά ξεκινάει να κοιμάται το βρεφάκι πιο πολλές ώρες το βράδυ, όταν φτάσει στο level να διπλασιάσει το βάρος της γέννησης του. Τώρα, με εμενα δεν συναίβει αυτό. Το βάρος του ήταν διπλάσιο όταν ήταν 2 μηνών..αλλά οι περιπέτειες έληξαν στον 3ο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω "τη γλιτώσαμε" εννοώ οτι εμείς έχουμε κλείσει τον 2ο και δεν εχουν εμφανιστεί ακόμα. Μπορώ να θεωρώ ότι δεν θα εμφανίσουμε κολικούς?

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς στις 10 μέρες αρχίσαμε να έχουμε λίγη παραπάνω γκρίνια μάλλον λόγω κολικών και τώρα 20 ημερών απλά μένει παραπάνω ώρες ξύπνια και θέλει χαδάκια αγκαλίτσες και πάνω από όλα ένα από τα 2 στήθη μου για παρηγοριά....

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω "τη γλιτώσαμε" εννοώ οτι εμείς έχουμε κλείσει τον 2ο και δεν εχουν εμφανιστεί ακόμα. Μπορώ να θεωρώ ότι δεν θα εμφανίσουμε κολικούς?

 

Αν κλεισατε το δευτερο και ακομα τιποτα, θεωρω αδυνατο να ξεκινησουν τωρα κολικοι.

Συγχαρητηρια, τη γλιτωσατε :D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΑΜΑ ΕΠΙΣΗΣ...ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 1 ΜΗΝΟΣ! ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ 3.070 ΚΙΛΑ. ΕΧΘΕΣ ΤΗ ΖΥΓΙΣΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 4.250, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΟ..ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑΣ..ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΑΠ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΙΚΡΗ; ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΘΕ 3-4 ΩΡΕΣ...ΤΗ ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΜΕ...ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΩ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠ ΤΟΝ ΠΟΝΟ...ΤΙ ΒΟΛΤΕΣ ΠΕΡΑ ΔΩΘΕ ΤΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ...ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΗΡΕΜΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ..

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ 'Η ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ;

ΑΓΛΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.. ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΠΜ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα danze ως καινούρια μαμά και εγώ σου λέω ότι και εμείς το πρωί έχουμε κάποιες ιδιαίτερες δυσκολίες..να φανταστείς χθες έκλαιγε πάνω στο στήθος μου κανά δεκάλεπτο και αφού ηρέμησε από μόνο του αποκοιμήθηκε χωρίς να φάει και κοιμήθηκε πρώτη φορά 6 συνεχ'ομενες ώρες..αυτό που κατάλαβα είναι όντως ότι θέλει βολτούλα γιατί όχι και με το καρότσι σε λίγο που θα σαραντήσεις αγκαλιές χάδια και υπομονή..εγώ θα σου έλεγα από διατροφή να πίνεις γάλα είμαι αντίθετη στο να μην...απλά να προσέχεις τα κλασικά που φέρνουν αέρια στο μωρό και ότι φρούτο έχει ίνες π.χ. βανίλιες κτλ και βασικά να θυμάσαι ότι η καλύτερη γιατρός σου μωρού σου είσαι εσύ και το ένστικτό σου εκτός ακραίων περιπτώσεων...δηλαδή εσύ θα καταλάβεις αν κάτι που έφαγες ότι το πειράζει..υπομονή δεν είσαι μόνη σου..εγώ υποφέρω από την μέση μου αυτές τις μέρες και είναι μόνο 4.5 κιλά φαντάσου!

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το βλέπεις αυτό στην πορεία δηλαδή κλαίει βλέπεις πεινάει?όχι Αν δεν πεινάει και κλαιει πάρτο αγκαλιά αν σταματήσει να κλαίει όταν το έχεις αγκαλλιά άστο σε λίγο κάτω αν ξανα αρχίσει τότε είναι πίσματα..αν βλέπεις ότι σφίγγει την κοιλιά του και κλαίει χωρίς λόσο τότε μπορεί να έχει κολοικούς...

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19399

 

Ριξε μια μάτια.εγώ δεν θηλαζα,έτσι μου έδωσε ο γιατρός ειδικό γάλα για κολικους κ μου είπε ότι σε 12 μέρες θα είναι παρελθόν.έλεγα σιγάαα...κι όμως..όχι σε 12 αλλά σε 14 μέρες ΤΈΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

εχουμε αλαξει και γαλα και ειχαν κοπει τελειως και εδω και 2 μερες ειναι η κτασταση τραγικη..εχει συνεχεια αερεια..και κλεει ανεβαζει και τα ποδαρακια της

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...