Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμεις το περναμε πριν απο καθε γευμα ενα σταγονομετρο μεχρι και 5 -6 φορες την ημερα(αναλογα ποσα γευματα κανετε) και ειχαμε πολυ καλο αποτελεσμα δλδ δεν ξανακλαψαμε απο πονακια.

σταδιακα μετα μειωνα τις φορες που το εδινα μεχρι τους 3 μηνες οπου και το κοψαμε εντελως.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΙΕΣΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟ INFACOLIC.ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΟΤΙ Η ΔΡΑΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ.ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

sory που παρεμβαινω αλλα σου το εδωσε χωρις να σου πει ποτε και πως νατο δηνεις στο παιδι ??? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά θελω να αναφέρω πως το Αγιο Σεσουαρ μαλλιών το ξαναέκανε το θαύμα του και αυτή τη φορά στα πονάκια και στους κωλικούς ... τελικά μου φαίνεται και οι δυο μου οι κόρες κοκέτες απο κούνια :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κοριτσια αλλοι λενε χαμομηλι με γλυκανισο και φασκομηλο,Εγω το εδωσα στο μπεμπη μου αυτο και μαλλον χειροτεραψα τη κατασταση.Τωρα δινω μονο χαμομηλι συμβουλη της παιδιατρου μου αλλα ο μπεμπης τις νυχτες ειναι πολυ ανυσηχος.

Link to comment
Share on other sites

αντε κι αλλο γιατροδοφι

σε ενα μπρικι αφηνουμε να ζεσταθει ελαιολαδο με χαμομιλη ... μετα το αφηνουμε να κρυωσει και το σουρωνουμε και αληφουμε με αυτο το παιδι στην κυλιτσα κυλικα πριν κοιμηθει για βραδυ (αν τοτε το πιανουν οι κολικοι ) αλλιως πριν κανα μισαωρο απο την ωρα που συνηθως το πιανουν....

παιδια συμβουλη: μην δινετε υγρα(ποσημα) στο παιδι ...(χαμομυλια κλπ) εχουν το αντιθετο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία: παλιά που πίναμε τόνους χαμομήλι σαν μωρά δεν παθαμε τίποτα, τωρα γιατι λένε οχι στο Σύνδεσμο Θηλασμού;

Καταλαβαίνω οτι δεν εχει μέσα θρεπτικά συστατικά ειναι όμως καταπραυντικό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η δικη μου δεν τα ηθελε τα διαφορα.ετσι της εκανα το γαλα της αντι για νερο

με χαμομηλι και το επινε ετσι.Η παιδιατρος μας ειχε δωσει apotel σταγονες οι οποιες το βοηθησαν πολυ.2 σταγ/κιλο μωρου.Το προβλημα ηταν μετα τους κωλικους που ειχε μαθει στα χερια και ειχε αλλαξει ωρες υπνου και την νυχτα μας ειχε στο ποδι.Ακομα και τωρα....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ INFACOLIC ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ (ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΠΑΔΙΑΤΡΟΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΚΟΛΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟ GRIPE WATER ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΑΝΕ ΘΑΥΜΑΤΑ.ΤΗΣ ΔΙΝΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΑ.ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

εμας οι κολικοι μας ειναι προσφατοι,η μπεμπα ειναι 41 ημερων σημερα.επι ενα μηνα αγανακτησαμε μετα τον μηνα ειμαστε καλυτερα εχουμε πλεον μονο το απογευμα κολικους γιατι πριν ξενυχτουσαμε πολλα βραδια.

εμεις δινουμε το τσαγακι μαραθος σαν το κιντερτε ειναι αλλα ειναι ειδικο για κολικους,κ τις σταγονες apotel μας εδωσε η παιδιατρος,επισης εκανα δοκιμες με τη διατροφη μου τα γαλακτομικα την δικια μας την πειραζουν παρα πολυ.

απλα το καθε παιδι εχει κ τις δικες του ιδιοτροπιες σιγα σιγα καταλαβαινεις

με τι θα μπορεις να το ηρεμησεις

εμας ανακουφιζεται με αγκαλια ορθια κ βολτες ολο το σπιτι νομιζω οτι κ η κινηση το ανακουφιζει.

πηραμε ρηλαξ γιατι πλατη κ μεση τα επαιξε με πιπιλα κ κουνα κουνα ωρες ωρες ηρεμουμε

ψαξτε τα παντα διαβαστε ενημερωθητε κ δειτε με τι μπορειται να ηρεμησετε τα μωρακια σας

καποια στιγμη θα σταματησουν υπομονη θελει κ οπωσδηποτε βοηθεια απο αλλο ατομο οπωσδηποτε προσπαθησα να τα βγαλω περα μονη κ εκλαιγα απο την ταλαιπωρια τα νευρα μου κ την νυστα μου.κουραγιο

ισως κ τα ζεστα μπανακια ανακοφησουν 2 με 3 καναμε το απογευμα με το που εμπαινε στο νερο σταματουσε απλα δεν μπορουσαμε να μεινουμε εκει για παντα!!!!!!!!!!!!!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία: παλιά που πίναμε τόνους χαμομήλι σαν μωρά δεν παθαμε τίποτα, τωρα γιατι λένε οχι στο Σύνδεσμο Θηλασμού;

Καταλαβαίνω οτι δεν εχει μέσα θρεπτικά συστατικά ειναι όμως καταπραυντικό, σωστά;

 

Γιατί το μωρό μπορει να χάσει γεύμα αν γεμίσει η κοιλίτσα του νερό με χαμομήλι . Δεν κανει τιποτα , δεν βοηθάει στους κολικους .... Εδω δινουν μαραθο , εγω φυσικά δεν έδωσα αλλα φιλη μου που το δοκίμασε ...τιποτα !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας κοριτσια οι κολικοι του μικρου κρατανε σχεδον ολη μερα!!Απο τη μια στεναχωριεμαι να βλεπω το μωρο μας να υποφερει,απο την αλλη πολλες φορες αγανακτω γιατι εχω να κοιμηθω απο την ημερα που εκλεισε μηνα(τωρα ειναι 50 ημερων)λες και πατηθηκε ενα κουμπι την επομενη μερα και αρχισαν τα "οργανα"!!Μεχρι τοτε ηταν πολυ υσυχο..Εχτες ολο το βραδυ εκλαιγε και κοιμηθηκε στις 11 το πρωι!!Και ποσες αλλες μερες εχει κοιμηθει ετσι..Το ρεκορ ειναι μεχρι τις 1 το μεσημερι..Αφου εχτες Θεος να με συγχωρεσει ειπα οτι αν ειναι ετσι συνεχεια αυτη η κατασταση και να με πληρωνουν δεν κανω δευτερο παιδι..Ξερω οτι το ειπα πανω στην απελπισια μου και οταν στρωσουν τα πραγματα σιγουρα θα θελω κι αλλο αλλα εκεινη την ωρα ημουν τοσο κουρασμενη,αυπνη μερες, που ετσι ενιωθα..Δεν μπορω να χαρω το παιδι μου οπως θελω και νιωθω τοσο ασχημα... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ!!!σε καταλαβαίνω απόλυτα korinaki ,ξερεις και εγω πόσες φορες σκέφτηκα "μα πως κάνουνε δεύτερο παίδι "τι κούραση είναι αυτη...!! η μπέμπα μου ειναι 2 μηνών και εχουμε έντονους κολικούς ολη μέρα,(απο 2 εβδομάδων) δεν κοιμόμαστε και ουτε και αυτη η καημενούλα ,κοιμάται ενα τεταρτο, μιση ωρα και ξυπνάει,ζορίζεται συνέχεια μετα απο κάθε γεύμα και πονάει. Να σου πω όμως οτι την εχει βοηθήσει πολυ το infacolic ,μου το πρότεινε η παιδίατρος, το παιδί δεν κλαίει απ' τους πόνους,το δίνεις πριν απο κάθε γεύμα κ πραγματικά πιστεύω οτι την ηρεμεί. Οταν το μωρό δεν ησυχάζει σχεδόν καθόλου εισαι στην τσίτα συνέχεια κ αυτο σε εξαντλεί :? Το ξέρω, Μην αγχώνεσαι τα καλύτερα θα έρθουν....

.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο υπομονή θέλει ,οτι μου λενε λεω και εγώ !!Να σκεφτόμαστε οτι είναι κατι προσώρινο και τα πράγματα θ'αλλαξουν. Με το κλάμα η την γκρίνια προσπαθείς να τα παρηγορείς συνέχεια ,να βρίσκεις διάφορες στάσεις που τα ηρεμούν,θέλουν και πολυ αγκαλιά...!και βοήθεια στον ύπνο τους για να τον συνέχισουν.Εμένα ξυπνάει απο το ζόρι της και αν την αφήσω δεν θα ξανακοίμηθει,θέλει αγκαλια και κούνημα!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια οι κολικοί πλέον είναι διαπιστωμένο ότι εξαρτώνται από τη διατροφή της μητέρας που θηλάζει, και μόνο από αυτό.

 

Κόψτε από τη διατροφή σας

Λαχανικά, όσπρια, χόρτα, αγελαδινό γάλα και τα παράγωγα του, κρεμμύδι και θα δείτε απίστευτη διαφορά.

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

Πριν καλα καλα κλεισουμε μηνα ξεκινησαν τα οργανα και συνεχιζονται...... νομιζω οτι το μωρακι μου θα ειναι παντα ετσι και θα κλαιει........ :(:(:(:(:(:(:(:(

Κοριτσια δεν παλευεται η κατασταση ειδικα τις τελευταιες 3-4 μερες σα να εχουν δυναμωσει :cry: προχθες ειμασταν στο δωματιο του μωρου,την ειχα αγκαλια και πηγαινα πανω κατω και κλαιγαμε μαζι.Της βαζω το λαδακι της weleda αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα,δεν της δινω τιποτα αλλο γιατι θηλαζω αποκλειστικα.

Αdamaki δηλ τα μωρα που ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ δεν εχουν κολικους??????????

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν καλα καλα κλεισουμε μηνα ξεκινησαν τα οργανα και συνεχιζονται...... νομιζω οτι το μωρακι μου θα ειναι παντα ετσι και θα κλαιει........ :(:(:(:(:(:(:(:(

Κοριτσια δεν παλευεται η κατασταση ειδικα τις τελευταιες 3-4 μερες σα να εχουν δυναμωσει :cry: προχθες ειμασταν στο δωματιο του μωρου,την ειχα αγκαλια και πηγαινα πανω κατω και κλαιγαμε μαζι.Της βαζω το λαδακι της weleda αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα,δεν της δινω τιποτα αλλο γιατι θηλαζω αποκλειστικα.

Αdamaki δηλ τα μωρα που ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ δεν εχουν κολικους??????????

 

Όχι,δεν έχουν κολικούς τα μωρά που δεν θηλάζουν και εάν έχουν τότε τους δημιουργεί το αγελαδινό γάλα σε σκόνη που πίνουν. Μπορούν κάλιστα να πίνουν το κατσικίσιο σε σκόνη (εγώ το βρήκα σε είδη με βιολογικά προιόντα).

Για αυτό έγραψα ότι και οι μητέρες που θηλάζουν θα πρέπει να αποφεύγουν να πίνουν αγελαδινό γάλα, αν δουν ότι ενοχλεί το μωρό τους. Και το κατσικίσιο το φρέσκο που έχει στο σούπερ μάρκετ, μια χαρά είναι.

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο εχουν κολικους τα παιδιά που δεν θηλάζουν αλλα εχουν και χειρότερους! Αυτο που λες ADAMAKI δεν στέκει ή αν νομιζεις οτι στέκει τότε σε παρακαλώ να μας δώσεις βιβλιογραφία. Στον ΘΗΛΑΣΜΟ θα βρειτε αναλογα θέματα.

Εμεις περασαμε πολυ λιγους κολικους προς το παρόν...ευτυχως....αν δεν θήλαζα δεν ξερω τι θα γινόταν...αυτο μας το ειπαν ολοι οι γιατροι!

Οταν το μωρο ειναι στο στηθος καταπίνει πολυ λιγοτερο αερα απ'οτι αν πινει με μπιμπερό...εξου και το οτι κι αν δεν ρεφτει δεν ειναι και τοσο προβλημα οταν θηλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η ADAMAKI είναι λάθος και δεν πρέπει να δίνονται τέτοιες συμβουλές σε φορουμ που διαβάζουν κι άλλες μαμάδες. Η διατροφή της θηλάζουσας μητέρας δεν επηρρεάζει σε τίποτα το μωρό. Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να είναι αλλεργικό το μωρό σε αγελαδινά γάλατα που καταναλώνει η μαμά. Τίποτα άλλο. Αν έιναι το μωρό να περάσει κολικούς θα τους περάσει ο κόσμος να χαλάσει. Απλά με το θηλασμό είναι περισσότερες οι πιθανότητες να τους περάσει ελαφριά.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου δεν θήλασε κι είχε δυνατούς κολικούς μέχρι τον 5ο μήνα. Ξέρετε τι είναι να μην έχεις κοιμηθεί σαν άνθρωπος για 5 μήνες; Τις δίναμε infacolic και ειδικό γάλα που έκανε τότε 30€

 

Ο γιος μου που θηλαζει, τους πέρασε τόσο ελαφριά που κι εγώ με το ζόρι τους κατάλαβα. Κοιμάται από τις 11 ως τις 8 με ένα διάλειμμα για θηλασμό-σνακ (10 λεπτά κρατάει μόνο) στις 5. Τρώω τα πάντα, ιδιαίτερα φασόλια, φακές και κρεμμύδι που είναι το αγαπημένο μου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...