Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενδοκρινολογος......υψος 92,5 ορθια 96,5 ξαπλα (πολυ τραβηγμα της εκανε χαχαχχα)

εγω το ηξερα 93-95 την ειχα μετρησει

με το 92,5 ειμαστε μια ανασα απο το 3%

θα κανουμε επαναληπτικες τη δευτερα στο ΙΚΑ που εχω προγραμματισμενα

ολα ειναι σε φυσιολογικα αλλα χαμηλα μου ειπε

(θα το ψαξω πως γινεται γιατι δε ξερω με ποια διαδιακασια να τις κανουμε τις εξετασεις στο Παιδων που εχει εμπιστοσυνη και να τα πληρωνει το ΙΚΑ)

θελει μια φορα το χρονο να τις κανουμε εκει

για αυξητικη θα δω απο σεπτεμβρη, ισως και να κλεισω ραντεβου για ελεγχο (καλο δεκεμβρη θα παει) , ισως και για να δουμε μονο οτι ειμαστε ΟΚ και απο αυτο

αυξητικη εγκριση παιρνεις μονο αν εισαι κατω απο 3% (με 2 παθολογικα ευρηματα αυξητικης) και φυσικα ΔΕΝ θελω να μπουμε στη διαδικασια αυτη με τιποτα

απλα ειναι το τελευταιο σκαλοπατι για να δεχτω οτι ειμαστε παντελως ΟΚ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.cdc.gov/growthcharts/clinical_charts.htm#Set2

 

με αυτες ειμαστε στο 10% υψος βαρος!

με πηγε εδω ενα αρθρο σχετικα με το ποσο σωστες ειναι οι καμπυλες που παρακολουθουμε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαλο! της εκανα εξετασεις αιματος γιατι την εβλεπα πολυ χλωμη, ανορεκτη, σε υπερενταση, και θυμηθηκα που ειχε πει η ενδοκρινολογος, αν τυχει να κανουμε εξετασεις ας δουμε παλι την igf-1, kai exei 40.

 

Δεν θυμαμαι αν ειναι καλο , κακό, παντως τα φυσιολογικα τα δινει απο 17 μεχρι κατι αλλο δεν θυμαμαι.

 

Τελικα σιδηρο φεριτινη εχει φυσιολογικα,,,,απο αλλου προερχεται η μιρλαααααααα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

αστο.....απο τον εγκεφαλο ειναι....μαμω τη τυχη μου και τις διακοπες...

ολο ταισμα....μιρλα ειπες εεεεεε?????? ουφφφφφφφφ

 

 

καλα ειναι το 40.....για εμας!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poly mirla ομως....και πρυσι τις 3 πρωτες μερες ετσι εκανε μεχρι να προσαρμοστει φαινεται, αλλα φετος παραγινε, την επιαναν αμοκ, πολυ σοβαρες κρισεις, αυτα δεν ειανι απλα τεριμπλ 2σ, 3σ κλπ σαν αγριμακι εκανε, τελικα τα μαζεψαμε και γυρισαμε πανε οι διακοπες αλλα τουλαχιστον (ψιλο)ηρεμησε....

 

ααααααααχχχχχχ διακοπες με παιδια μαμω το προτζεκτ μου μαμω!

 

σορρυ για το οφ, και οσες δεν εχετε δυετερο μην πτοειστε ιχιχιχιχι

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα να μπω σε αυτό το forum από το 2008, όταν ανέβασα τα πρώτα μηνύματα.

 

Τώρα, πως 3 χρόνια αργότερα ξαναμπήκα για να βρω να με περιμένουν δύο μηνύματα, αποτελεί μία συγκυρία που μάλλον πρέπει να την αποδώσουμε σε "Τύχη Αγαθή".

 

Χρονολογικά τώρα στην Αλίσα:

 

Είναι τυπική η κόπωση που επέρχεται στα 2-3 χρόνια λήψης της ορμόνης.

 

Αυτή προκύπτει από δύο κυρίως λόγους:

 

α) τα "θεαματικά" αποτελέσματα του πρώτου χρόνου δεν επαναλαμβάνονται, αλλά με τον καιρό φθίνουν (η κόρη μου πήρε σχεδόν 8 εκατοστά το πρώτο έτος χορήγησης ορμόνης).

β) το παιδί κυρίως, αλλά και οι γονείς, συμβιβάζονται με την ιδέα του τελικού ύψους που προδιαγράφουν οι εξελίξεις.

 

Για το λόγο αυτό πολλοί είναι αυτοί που "τα παρατάνε"

 

Τα ψιλά γράμματα τώρα των υπέρ και κατά.

 

Επιμήκυνση της θεραπείας επιβαρύνει το ψυχολογικό "τραύμα" του παιδιού.

Το οποίο όμως έχει ήδη επέλθει και πιθανότατα θα το συνοδεύει στην υπόλοιπη του ζωή.

Κατά την γνώμη μου δεν είναι αναλογικό όπως και τα αποτελέσματα της θεραπείας.

(4 χρόνια έναντι 3 δεν δημιουργούν τραύμα 1,33 μεγαλύτερο)

 

Κατά τους ερευνητές, χρειάζονται να περάσουν 3 εξάμηνα ή κατά άλλους 4 μετά την διακοπή της χορήγησης της ορμόνης ώστε ο οργανισμός να μπορέσει να βρει τον κανονικό του ρυθμό (στο μεταξύ επειδή έχει "τεμπελιάσει" παρουσιάζει αυξητική λειτουργία της τάξης του 50% αυτού που θα έκανε αν δεν είχε μεσολαβήσει χορήγηση εξωτερικής ορμόνης).

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το παιδί χάνει μέρος από αυτό που κέρδισε.

Για την πληρότητα του σχολίου μία φαρμακευτική με την οποία είχα μιλήσει δεν δέχεται κάτι τέτοιο και ισχυρίζεται ότι ο οργανισμός σε διάστημα εβδομάδων ή ενός δύο μηνών ξανα-αναλαμβάνει full-speed και όχι "ραχάτικα". Η προσωπική μου εμπειρία δείχνει ότι διακοπή δύο μηνών ΜΗΔΕΝΙΣΕ την αύξηση του ύψους (εκεί φλιπάρισα).

Η πραγματικότητα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο έως πρακτικά αδύνατο να αποδείξει κανείς το τι ΘΑ γινόταν. Εκτιμήσεις γίνονται και μερικές από αυτές είναι τελείως του ποδιού.

Υπάρχει ένα paper Ιάπωνα γιατρού που λέει ότι χορήγηση αυξητικής ορμόνης μείωσε αντί ν' αυξήσει την ανάπτυξη ασθενούς του. Αν βέβαια δεις την μαθηματική "τεκμηρίωση" σε πιάνουν τα γέλια.

 

Τώρα για κορίτσι 14 χρονών που βρίσκεται στα τελευταία χρονικά περιθώρια της ανάπτυξης, η απόφαση είναι δύσκολη.

 

Εγώ την πήρα όταν μας έκοψαν την χορήγηση και ξόδεψα πολλές χιλιάδες Ευρώ για ν΄αγοράζω την ορμόνη από την Γερμανία.

 

Τότε το "πρωτόκολλο" έλεγε στα κορίτσια σταματάμε στα 14 χρονολογικά ή οστικά χρόνια και στα`αγόρια στα 16.

 

Άλλωστε αν διάβασες το αρχικό μου μήνυμα το γράφω καθαρά:

 

Μαραθώνιο τρέχετε. Ο χρόνος δεν έχει σημασία. Ο τερματισμός έχει.

 

Υπολόγισε που βρισκόσαστε, εκτίμησε που θα φτάσετε, πρόσθεσε και 1,5-2 εκατοστά που "παίρνει" το σώμα από την σπονδυλική στήλη αφού τελειώσει η ανάπτυξη των άκρων και αποφασίστε.

 

Στην Evelyne1 τώρα, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά απ' οτι είδα ο δικός σας αγώνας είναι πολλαπλασίως δυσκολότερος.

 

Το θέμα που μου βάζεις είναι σαφώς υπέρτερο των όποιων δυνατοτήτων μου να προσφέρω κάτι που να έχει έστω και την ελάχιστη αξία.

 

Από αυτά που είχα διαβάσει μόνο σε παιδιά που είχαν υποστεί εγχείρηση και στην συνέχεια ακτινοβολίες στο κεφάλι, αντιλαμβάνεσαι τον λόγο, χορηγούν αυξητική ορμόνη γιατί η υπόφυση τους έχει μερικώς ή πλήρως καταστραφεί και δεν την παράγει η ίδια. Δεν βλέπω όμως οποιαδήποτε συσχέτιση με το ιστορικό του Παναγιώτη.

 

Και για να κλείσω πιο ευχάριστα, αφού πήγα στις σελίδες σου, μάλλον το παρακάτω βιβλίο βρίσκεται μέσα στα γενικότερα ενδιαφέροντά σου:

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=2003368&prid=1257597&deid=0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!!

 

Ειπα να ανανεωσω το θεματάκι...

 

Ρε κορίτσια εχω θέμα(τι ρωτοτυπο) με τον μικρούλη τώρα...

 

Ειναι μολις 72,5 ποντους και 9100(καλα το βαρος για το υψος του ειανι καλό)

 

ειανι στο 10% μετα βιας,,,,

 

φφφφφφφ

 

Η Ειρηνη εκοβε μετά τα2-2,5 καμπυλες....

 

Αυτος ηταν 75% , 9 μηνων επεσε 25% και τωρα 10%...

 

γμτ γμτ γμτ ειανι νωρίς λετε να τον παω? Θα ρωτησω την παιδοενδοκρινολόγο οταν ξαναπαμε για την Ειρήνη σίγουρα, αλλα τι λέτε απο την εμπειρία σας?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δε θα αντεξβω και μαλλον θα κλεισω ελεγχο αυξητικης με το καινουργιο χρονο

θελω και να τη μετρησω τωρα που γυρισαμε, δε εχω προλαβει

ολα τα χειμωνιατικα μας κανουν εννοειται εεεεε

περασαμε τα 13!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

εμείς συνεχίζουμε να είμαστε σταθερα στις κατώτατες

αλλά βρε κορίτσια έμαθα κάτι που με ανησύχησε

σας έχει πει κάποιος ενδοκρινολογος ότι η αυξητική ορμόνη επηρεάζει και την ΄ποιοτική ανάπτυξη των εσωτερικών οργάνων;

εμάς μέχρι τώρα η παιδοενδορκινολόγος δεν έχει πει κάτι τέτοιο

σας έχουν βάλει να κάνετε υπερήχους άνω και κάτω κοιλίας;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξυπακούεται, έτσι πχ. ένα παιδί που έχει χαμηλό ρυθμό ανάπτυξης μπορεί να έχει και την καρδούλα του στα κατώτερα φυσιολογικά όρια ή κάποιο άλλο όργανο. Πάντως εμείς πέρα από υπέρηχους άνω και κάτω κοιλίας κάνουμε και σταθερό έλεγχο στην καρδία μας με triplex και καρδιογράφημα. Ξεκινήσαμε από τότε που γεννήθηκε γιατί μάλλον λόγω του προβλήματος που υπήρχε με την αυξητική δεν είχε κλείσει ο βοττάλειος πόρος εντελλώς, βέβαια τότε δεν το γνωρίζαμε το πρόβλημα με την αυξητική, μεγαλώνοντας και καθώς ο βοττάλειος έκλεισε είχαμε θέμα με το μέγεθος της καρδιάς του που ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά όρια για την ηλικία του και τα κιλά του, τώρα 5 χρόνια μετά την έναρξη της θεραπείας για την αυξητική συνεχίζουμε τον έλεγχο γιατί αφενός όταν υπάρχει χορήγηση αυξητικής ο έλεγχος της καρδιάς είναι έλεγχος ρουτίνας αλλά και γιατί τώρα η καρδιά του είναι στα ανώτερα φυσιολογικά όρια για τα κιλά του οπότε χρειάζεται παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

galat, το μόνο που έχω να πω από την εμπειρία μου είναι "υπομονή και παρακολούθηση" πάντως εσύ ρώτα την που να αρχίσει να κρατάει ένα ιστορικό και για το μικρούλη... εύχομαι να ναι όλα καλά. Η κορούλα σου πως τα πάει; την έχεις μετρήσει;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πηρε λίγο τωρα το καλοκαίρι , ξεχναω να την μετράω ρε κορίτσια, μενω στα επίσημα της γιατρού...ηταν 93 τον μαιο (δηλ 3 και 4 μηνων) και τωρα πρεπει να ειναι 95-96... 21 Σεπτ εχω ραντεβου με τον παιδιατρο, θα την μετρησω κι εκει.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

αντε σε περιμενουμε, μαλλον θα μας περασεις!

12,8 βαρος και 94-97 (ορθιο-ξαπλα)!!!!

 

ο Β 17 και 103

και βλεπω τη διαφορα να ανοιγει, μικρα ειχαν παντα 6 π διαφορα και τωρα ειναι 9π!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α εμενα ειναι πιο παχουλούλα(γμτ εχει φυγει η μεση μου) πρεπει να ειναι 15 κιλά... θα τη μετρησω σημερα, μα πραγματικά δεν βγάζω διαφορά τοση στο ξάπλα γατούλα... για να δο υμε θα σας πω...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

95 ορθια, 95 ξαπλα....

 

Μηπως οταν ειανι ξαπλα δεν της πιεζεις αρκετα τα πελματα να ερθουν εντελως καθετα? εγω την βαζω με το κεφαλι καπου να ακουμπαει πχ σε πορτα και τα πελματα τα πιεζω με ενα βιβλιο....

 

στην αρχη ξαπλωτη την εβγαλα 96,5 παντως θελει περισσοτερη ...αυστηροτητα χαχαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

τη βαζω κατω στα πλακακια , μονο κεφαλοκλειδωμα δε της κανω!

μας περασατε στο ορθιο ενα ποντο και 2 κιλα!

θα εκδιωχτεις απο αυτο το τοπικ χαχαχχαχαχαχααχχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μετρηθήκαμε κι εμείς: 94 όρθια , 96,5 ξαπλωτή. 13,5 κιλά νομίζω. Τον άλλο μήνα έχουμε και ενδοκρινολόγο... άντε να δούμε τι θα μας πει... θα κάνουμε και επανάληψη οστική. Πολύ αγωνία έχω...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τη μικρή λέω Γατούλα... στο ύψος μαζί - μαζί είμαστε... 94-97 δεν τη μετράς; Για το βάρος ναι... το καλοκαίρι που έτρωγε στο σπίτι την πιέζαμε και πήρε λιγάκι σν και ακόμα μου φαίνεται τσίρος... το γατουλίνι σου είναι πιο μινιόν... Τώρα που θα πάει προνήπιο ολοήμερο, άστα... θα το παίρνω στις 15:45 ολονήστικο... σιγά μη φάει μόνη της...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

βαγγ εγω της εκανα οστικη 2,9 ετων και μου ειπε η γιατρος επαναληψη με αποσταση τουλαχιστον 1,5 χρονο.....δηλαδη μαρτη-ιουνη το πολυ...μαλιστα

παντως πιστευω οτι δε τρεχει τιποτα

αλλα με το νεο χρονο μαλλον θα της κανω την αυξητικη ελπιζοντας οτι θα μου φυγει πλεον πασα ιδεα

..η δικια μου τρωει σχετικα καλα στο σχολειο...σιχαινεται τα γλυκα

 

ασχετο ενα κοριτσακι γειτονακι μας 6-7 ετων, δε ξερω ποσο καιρο ειναι παιδων τωρα με εκρηξη ζαχαρου! 400!!!! πως θκατα το ελεγχουμε και αυτο???? (και αυτο αδυνατο και λιγοφαγο)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γατούλα δεν ξέρω, θελει ψαγμενη διατροφή το ζαχαρο ακόμα και υγιεινες τροφές αναλογα με τον διατροφικό τυπο του καθένα επηρεάζουν πολύ αρνητικά...διαβασε λιγο μερκολα, αν και ειναι καταστροφολόγος εχει καλα επιστημονικά τεκμηριωμενα αρθρα ισως βρεις κάτι...

 

Εγω οστική δεν της ξανακάνω, δεν μου ειπε εξαλλου, και την μοναδικη φορα που της εκανα ετυχε να εχει σπασει το χερι και θα καναμε ουτως η αλλως αναγκαστικά ακτινογραφία... δεν ξερω, πολυ ακτινοβολία....

 

Ρε Γατούλα πολυ ταλαιπωρία η αυξητική...το κσεφτεσαι ομως, ε? αχχχχ μου βαζεις ιδεες...

 

Μαμμυ g mhn απελπίζεσαι, ειναι υγιής! Αυτο να σου δινει κουράγιο!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

συγχωρέστε με αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το θέμα...

απλά ήθελα να σας ρωτησω κάτι....

οι παιδίατροι σας σας παρέπεμψαν να κάνετε τόσες εξετάσεις?

κι αν ναι, με ποιά αιτία?

 

ρωτάω γιατί εγώ σαν παιδί ήμουν εξαιρετικά μικροκαμωμένη!

αλλά ο παιδίατρος τότε είχε πει στους γονείς μου οτι απλά είχα καθυστερημένη αναπτυξη...πηγαινα γυρω στα 3 χρόνια πίσω!!!

και όντως....10 ετων μου έβγαλαν μια ακτινογραφία στο χέρι, τον καρπό αν θυμάμαι καλά, και τελικά έδειξε οτι η ανάπτυξη μου ήταν για 7 ετων!!!!!!!

 

Ενδεικτικά να σας πω οτι 6,5 ετων είχα ύψος 1,10 και βάρος 17 κιλά!!!

 

και για να κλείσω να σας πω οτι πλεόν είμαι 1,70 και 50 κιλά!

φυσιολογική θεωρω....

σας τα λέω για να σας δείξω οτι μπορεί τα παιδάκια σας να μην έχουν τίποτα....απλά να μεγαλώνουν πιο αργα απο τα υπόλοιπα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...