Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

ισα ειμαστε βερα, 94 ορθια η δικια μου!

αλλα ηδη εχουμε βρει και το επαγγελμα της!

νεα βουγιουκλακη!!!! ααχχχχαχαχαχχαχα να τη δω ξανθια αχαχαχχααχαχαχαχα

 

 

χα χα! Εντάξει μωρέ ... μια χαρά θα είναι και οι δικές μας. Κι αυτές οι ψηλές άχαρες είναι!!! Εμένα είναι 99όρθια αλλά τη μετράω εγώ. Αν μου τη μετρήσει η γιατρός μπορεί να μου τη βγάλει 97. Ακόμα πάντως σαμιαμίδι είναι ... και πήγε και προνήπιο τρομάρα της! Είναι που είναι μια σταλιά, κερδίζει και χρονιά!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολα προνηπια ειμαστε χαχαχαχχαα! καλα στις αποκριες να της βρω ξανθια περουκα αχαχαχχαχαχαχα και μικροφωνο και φυγαμε!

το χοντρο μπιζελι χορευει τσιφτετελιιιιιιιιιιιιιι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa gia poly ligo (3 genarh) τη σκαπουλαραμε και θα παει του χρονου προνηπιο, αντε μπας και δειξει καπως ισα με τα αλλα παιδακια χοχοχοχο

 

Εννοειται θα κανεις γενικές μαζί με την αλλαη εκεταση, το μονο που χριεαζεται ειαι να τα βαλουν σε ξεχαριστα σωληνακια τπτ παραπανω...

 

Οποιοα περασει πρωτη τους 100 ποντους κερνάει σαμπανια ετσι???

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια να σας κανω μια ερωτιση ειπαρχει περιπτοση η κιρσοκοιλη να επιρεαζει την αναπτηξη ? ο γιοσ μου ειναι 14 τον παρακολουθει ο ενδοκρινολογος και ουρολογος για τον κιρσοκοιλη αλλα αποτελεσμε δεν βλεπω( ολο μετα απο 6 μηνες). και τελευτεα ακουσα μια παρομια περιπτοση που το παιδι πηγαν σε χειρουργο και τουσ ειπαι χειρουργειο,και απο τοτε βλεπω οτη το παιδι εχει παρει ποντους φαινεται .ξερεται τηποτα ?αν ναι παρακαλο θα ηθελα να με ενιμεροσετραι. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας να σας ρωτησω η οστικη τι ακριβως ειναι? ποιος γιατρος πρεπει να αναλαβει να μας την γραψει και να μας κανει γνωματευση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου την εγραψε παιδιατρος και την εκανα παιδων

ακτινογραφια καρπου ειναι

πανω μου εγραψαν γνωματευση

σηλ εδειχνε οτι εχει οστο ηλικιας 2 και 3 μηνων ενω ειμασταν 2,9

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ωχ εδω στην επαρχια θα ξερουν?

η παιδιατρος δεν ανησυχει αλλα εγω γιατι ανησυχω?

η κορη κλεινει τα 5 το νοεμβριο (παει νηπια) και ειναι 110 εκ και 15 κιλα μονο :?

Link to comment
Share on other sites

αρα εισαι 11 μηνες μπροστα μας

και μας περνατε 16 π και 2,2 κιλα!

φιλακιααααααααααααααααααα μπαιιιιιιιιιιιιιιι

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (δε με νοιαζει το βαρος κανα ποντο χαρισε μας χαχχαχχαχαχα)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αρα εισαι 11 μηνες μπροστα μας

και μας περνατε 16 π και 2,2 κιλα!

φιλακιααααααααααααααααααα μπαιιιιιιιιιιιιιιι

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (δε με νοιαζει το βαρος κανα ποντο χαρισε μας χαχχαχχαχαχα)

ειμαι υπερβολικη ?:oops: τα περισσοτερα παιδακια της ηλικιας της ειναι ενα κεφαλι ψηλοτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι υπερβολικη ?:oops: τα περισσοτερα παιδακια της ηλικιας της ειναι ενα κεφαλι ψηλοτερα

 

Νομίζω μια χαρά είναι το ύψος της ... Μακάρι κι εμένα να είναι 110 5 χρονών. Το βάρος εμένα δε με απασχολεί καθόλου. Τόσο μάλλον που θα ήθελα να έχω ένα παιδί τσιλιβίθρα ... αλλά μάλλον δεν υπάρχουν τέτοια γονίδια !!!!!!!!:evil:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοον.................. τα νέα μας:

οστική ηλικία:

η Χ. 2 6/12 δηλ. 17 μήνες πισω... πέρυσι είχαμε 9 μήνες πίσω...

η Μ. σύμφωνα με τον πυρήνα της ωλένης 6 10/12 δηλ 12 μήνες μπροστά και σύμφωνα με του κωνοειδούς 3 6/12 δηλ. 28 μήνες πίσω.... :confused:

πέρισυ η Μ. ήταν 18-24 μήνες πίσω...

 

Οι γνωματεύσεις του ΙΚΑ. Ενδοκρινολόγο τον άλλο μήνα...

Τί καταλαβαίνεται βρε κορίτσια;;;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σε πω.....θα περιμενω να κανακανει επαναληπτικες και να δω αν τα αποτελεσματα της ηταν σωστα η αρες μαρες......μακαρι να επεσε η χοληστερινη της αλλα επιφυλασσομαι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου βρε Γατούλα αλλά πώς έμπλεξες τώρα τη χοληστερίνη με την οστική;;; Τι δεν καταλαβαίνω;;;

παρεπιπτώντος, κι εμείς έχουμε μια τάση για χοληστερίνη... η μικρή δηλαδή, μόνο προσοχή στη διατροφή της μας έχει πει ο παιδίατρος, τίποτα άλλο

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

sory re manari, arga einai kleinei kai to mati!

δεν εμπλεξα την οστικη, το ΙΚΑ σχολιαζα

εχω παρει τρελλα αποτελεσματα

οταν θα ξανακανω εξετασεις αλλα στο παιδων αυτη τη φορα θα κρινω

αν η Α η το ΙΚΑ τρελλαθηκαν!!!!!

σιδηρο στο πατο μετα απο θεραπεια με αιματολογικες τελειες!

χοληστερινη 136 απο 216 σταθερα σε 3 εξαμηνα!

τι να σε πω?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΙΚΑ... γι αυτό λέω κι εγώ να περιμένω την γνωμάτευση της ενδοκριν. αλλά ρε γαμώτο την ακτινογραφία δεν γίνεται να την έβγαλαν λάθος............ τεσπα, θα δούμε τον άλλο μήνα...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κι απο εμενα.

 

Εχω ενα αγορακι 17,5 μηνων που γεννηθηκε 3,5 kg και 50cm. Ενω ολο το πρωτο χρονο ημασταν στη 50η-75η εκατοστιαια θεση απο αποψη υψους, τους τελευταιους μηνες εχει κανει μια καμπη και καταληξαμε στην 3η (78 cm και 11,4 kg).

Δεδομενου οτι κι εγω και ο συζυγος μου ειμαστε στα κατωτερα ορια υψους (1,53 εγω 1,75 εκεινος) η παιδιατρος μας ειπε να μην ανησυχουμε.

Επειδη ομως εμενα με τρωει και θελω να το ψαξω παραπανω θα ηθελα μερικες πληροφοριες περισοτερο για το απο που πρεπει να ξεκινησω. Πρωτα η παιδιατρος πρεπει να μου γραψει εξετασεις ή πρεπει να απευθυνθω σε αλλη ιατρικη ειδικοτητα?

 

Ευχαριστω.

 

Υ.Γ. Περιμετρος κεφαλιου και βαρος φυσιολογικα και σταθερα αναπτυσσομενα (50η και 75η εκατοστιαια θεση αντιστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

na κλείσετε εν αραντεβου με παιδοενδοκρινολόγο, εχει ενα τμημα αναπτυξης στο παίδων, κλεινετε ραντεβου, και πατε σε ενα παραρτημα στη μεσογειων, δεν εχει καθολου ταλαιπωρία. Αν πατε απογυεμα πληρωνετε 60 ευρω αν θυμαμαι καλά. Εμεις παμε στην Καραχαλιου ειναι πολυ ευγενική και αναλυτική.

Αυτα αν ειστε Αθηνα.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω και εγώ ένα πολύ μικροκαμωμένο κοριτσάκι. Είναι 34 μηνών (θα γίνει 3 τον Δεκέμβριο) και είναι μόλις 87 εκ. και 11.200 κιλά (ήταν λίγο παραπάνω αλλά αδυνάτισε λόγω επίμονης ίωσης). Είναι πάντα το πιο κοντό παιδί από όλα γύρω της. Όπου και να πάμε στο πάρκο, στα πάρτυ, στο σταθμό όλα της ρίχνουν ένα κεφάλι. Μέχρι και τα 2 χρονών παιδάκια είναι ψηλότερα από την κόρη μου. Όλο αυτό έχει αρχίσει πια και με στενοχωρεί πάρα πολύ καθώς φοβάμαι μήπως συμβαίνει κάτι παθολογικό. Διαβάζω για διάφορες παθήσεις στο ίντερνετ και αυτό με αγχώνει ακόμα πιο πολύ. Όπως για το σύνδρομο τέρνερ και διάφορα άλλα. Και μετά πάω και κοιτάζω να δω αν έχει χαρακτηριστικά του συνδρόμου και άλλα τέτοια. Μου έχει γίνει εμμονή όλο αυτό και δεν χαίρομαι καθόλου τα χρόνια του παιδιού μου. Δεν με νοιάζει αν γίνει κοντούλα, με νοιάζει να είναι υγιής. Εγώ είμαι 1.70 και ο άντρας μου 1.72, οπότε σκέφτομαι ότι έχει πάρει από τον άντρα μου όπου όλη του η οικογένεια έχει χαμηλό ανάστημα, σε αντίθεση με την δική μου που είναι όλοι ψηλοί. Αλλά μετά λέω αν δεν είναι έτσι και συμβαίνει κάτι. Η παιδίατρος δεν ανησυχεί προς το παρόν αλλά εγώ θα πάω σε ενδοκρινολόγο μόλις γίνει 3. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα ανησυχούσα για τέτοια πράγματα. Χαίρομαι τουλάχιστον που υπάρχει και αυτό το σάιτ και μπορώ να μιλήσω ελεύθερα χωρίς να φοβάμαι ότι οι άλλοι θα με περάσουν για τρελή.

Καλό απόγευμα και καλό σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Ολγα, ναι ειναι πολυ σημαντικο να μπορουμε να σηζηταμε τους προβληματισμους μας εδω...Νομιζω σε ολες αυτο μας ενδιαφερει πρωτα απο ολα, η υγεία. Απο εκει και περα το αισθητικό, οκ, ειναι οπως και να το κανουμε πιο αημαντο.

 

Εγω θα ελεγα να την πας αμεσα σε ενδοκρινολογο γιατι να περιμενεις 3 μηνες, ουτως η αλλως θα σας βαλει εξετασεις κλπ αυτα αν δεν τα κανεις ιδιωτικα θελουν τον χρονο τους.

 

Παντως συμπτωματικα κιε γω 2 χρονων και 9 μηνων την ειχα παει πρωτη φορα ηταν 89,5 εκ αν θυμαμαι καλά.

 

Καλο σαββατοκυριακο!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...