Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

εχω ακούσει πολλούς να λένε ότι "παιρνει μπρος" μετα την εγχείρηση αμυγδαλών/κρεατάκια.

Το είδα κάπως με τον γιο μου. Τον χρόνο πριν την εγχείρηση δεν εβαλε σχεδον καθόλου ύψος απο το 70% πήγε στο 50%- αλλά μπορεί να ηταν και τυχαίο! Ειχε σοβαρό πρόβλημα με την αναπνοή και οι γιατροί μου ειπαν ότι ναι μπορεί να επειρεάσει την ανάπτυξη μου. Τον Σεπτέμβρη έκανε αμυγδαλές και από τότε άνοιξε πολύ η όρεξη του! Ειδικά τον πρωτο καιρό μετά την εγχειρηση έτρωγε πάρα πολυ. Εβαλε ύψος από τοτε (εξακολουθεί να είναι στο 50 %). Για την κόρη μου ο ίδιος γιατρός είπε οτι παρόλο που έχει πρόβλημα με τα κρεατάκια μπορούμε προς το παρον να αποφύγουμε την εγχείριση και έτσι δεν κάναμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμπειρία από κοντινά σας πρόσωπα ή αν έχετε ακούσει κάτι από παρόμοια περίπτωση όπως ο jannis αναφέρει και τον ευχαριστώ.

Θα σας ενημερώσω από την επίσκεψή μας στον ωριλά την Τρίτη

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από κοντινά σας πρόσωπα ή αν έχετε ακούσει κάτι από παρόμοια περίπτωση όπως ο jannis αναφέρει και τον ευχαριστώ.

Θα σας ενημερώσω από την επίσκεψή μας στον ωριλά την Τρίτη

 

Είχα δει ένα ντοκυμαντερ σχετικό που κυκλοφορεί εδώ στο forum και είναι πολύ κατατοπιστικό για τα κρεατάκια και λέει ότι επιρρεάζει αρκετά την ανάπτυξη. Ενημέρωσέ μας κι εμάς όταν πάτε στον ΩΡΛ. Ρώτα τον αν ένα παιδάκι που δε βγάζει τα κρεατάκια τελικά γιατί έχει πρόβλημα αλλά όχι τόσο μεγάλο που να απαιτείται χειρουργείο ... δε θα αναπληρώσει τους πόντους αυτούς μεγαλώνοντας???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εδώ είμαστε πάλι αφού ξανακάναμε εξετάσεις και επισκεφτήκαμε και την παιδοενδοκρινολόγο είμαστε πάλι στην αναμονή

ύψος 101εκ βάρος 14200γρ.

σωματομεδίνη 93ng/ml

igfbp3 2.8mg/l

κορίτσια εσείς τι λέτε;

η παιδοενδορκινολόγος ότι θα κάνουμε οστική ηλικία το Δεκέμβριο που θα είναι 5 και βλέπουμε....

περίμενα πιο αισιόδοξα πράγματα αλλά .......

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαμηλά είστε κι εσείς mamy-g... Η σωματομεδίνη δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλή αλλά από βαρός και ύψος ίσα-ίσα εκεί στην 3η καμπύλη για να σας καθυστερούνε με την καμπύλη αυξητικής. Να την κάνατε κι εσείς μήπως και ησυχάσετε; τρόπος του λέγειν να ησυχάσετε δηλαδή, τεσπα. Η παιδοενδ. δε σας είπε κάτι άλλο; μόνο αυτό;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

MAMY G AN ΕΙΣΤΕ 4 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΜΠΥΛΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΠΟ INTERNET ΜΕΧΡΙ 5 ΕΤΩΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙ ΣΕ ΥΨΟΣ 1 ΧΙΛΙΟΣΤΟ

ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ 10 ΚΑΜΠΥΛΗ.

 

1Ο ΚΑΜΠΥΛΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΥΨΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ

ΜΟΝΟ. ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ ΥΠΕΡΒΑΡΗ ΣΧΕΔΟΝ @@@

 

ΑΦΟΥ ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΥΨΟΣ 1 ΠΟΝΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΑ ΖΟΡΙΑ!

 

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 29 ΜΗΝΩΝ 87 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ 13600!!!!!!!!! ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ 10 ΚΑΜΠΥΛΗ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ!!ΣΤΑΘΕΡΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα να σε πω θα το πεταξει σε μποι δε θα με μαλωσεις εεεεε?

υπομονη και εσυ .........24 μ εμεις 83

μη μιλας οχι μη μιλας:D:D:D

 

παντως στη σχολικη γιορτη η σκατουλα συζητηθηκε πολυ

τα ειπε ολα και βουτηξε και το μικροφονο που τολμησε εα παιδακι να της παρει!

 

φιλια στα αστερια μας

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

καταρχήν συγχαρητήρια για τον μεγάλο αυτό αγώνα που δώσατε για την κόρη σας. Έπεσα τυχαία στο παρακάτω μηνυμά σας ξάχνοντας να μάθω στο google τί είναι η αυξητική ορμόνη.

 

Ήξερα ότι πολύ γονείς περνάνε αυτά που περνάμε και εμείς με τον γιό μας ηλικίας τώρα 6 χρόνων, αλλά λίγους γονείς μέχρι τώρα έχω θαυμάσει. Νομίζω ότι εσείς είστε από αυτούς.

 

Αν κάτσω να σας γράψω τί έχουμε περάσει από την ημέρα που γεννήθηκε ο μικρός δεν ξέρω πότε θα τελειώσω. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο http://www.panayiotis.gr.

 

Τώρα βρισκόμαστε στην Αγγλία στο Royal Brompton Hospital είναι καρδιολογική κλινική. Ο μικρός αν κοιτάξατε και το site γεννήθηκε με συγγενή καρδιοπάθεια. Διάγνωση: Διακοπή αορτικού τόξου, μεσοκοιλιακή και πνευμονική υπέρταση. Μετά από έναν μεγάλο γοργοθά φτάσαμε στα 6 χρονών και παλεύουμε να δούμε γιατί δεν μεγαλώνουμε. Είναι 6 χρονών 11 κιλά και 98cm. Όλοι λένε ότι ευθύνεται το μόσχευμα που έχουμε βάλει στο αορτικό τόξο ότι έχει στενέψη και πρέπει να το αλλάξουμε εκτός από αυτό έχει και στένωση στην πνευμονική αλλά ο χειρούργος από τον Σεπτέμβριο του 2010 που τον είχε ξαναδεί μας λέει ότι δεν ευθύνεται η καρδιά και πριν προβούμε σε ένα τόσο μεγάλο χειρουργείο καρδιάς θα πρέπει να αποκλείσουμε κάθε άλλο ενδεχόμενο, που μπορεί να ευθύνετε και δεν μεγαλώνει. Τον Σεπτέμβριο του 2010 που είχαμε έρθει στην Αγγλία για να κάνουμε την επέμβαση στην καρδιά μας είχανε πει ότι μάλλον φταίει το ότι δεν τρώει πολύ (σημείωση η πρώτη πρώτη επέμβαση που έκανε ήταν νεκρωτική εντεροκολλίτιδα και του λείπει το μισό παχύ έντερο), εμείς χαρήκαμε που δεν θα χρειαζότανε να χειρουργηθούμε γιατί είναι πολύ δύσκολη επέμβαση. Έτσι μετά από σαβής οδηγίες που πήραμε από τους Άγγλους γιατρούς γυρίσαμε στην Ελλάδα όπου προσπαθήσαν να του βάλουν γαστροστομία τον Νοέμβριο του 2010 αλλά του προκάλεσαν εσωτερική αιμοραγία και δεν κατάφεραν να του την βάλουν (απορώ πώς άφησα να δοκιμάσουν πάλι να τον χειρουργήσουν στην Ελλάδα αλλά όλοι λέγαμε ότι ήταν μια απλή γαστροστομία τί στο καλό ποια ......και τελικά παραλίγο να τον χάσουμε). Μετά ξεκινήσαμε να του δίνουμε υπερθερμιδικό γάλα σφηνάκι σφηνάκι σφηνάκι γιατί το στομαχάκι του μικρού δεν μπορεί να πάρει μεγάλες ποσότητες. Αλλά ούτε και αυτό είχε αποτέλεσμα με το που έφτανε 12 κιλά τις 2 πρώτες φορές μας έκανε διάρροια και την τρίτη φορά οίδημα. Ξεκινήσαμε διουρητικά τον Ιανουάριο 2011 και από τότε βρεθήκαμε Ιούνιο του 2011 μετά από πολλές συζητήσεις και με τους γιατρούς εδώ στην Αγγλία και με τους Έλληνες ότι δεν πάει άλλο το παιδί πρέπει να χειρουργηθεί. Ο χειρούργος όμως λέει ότι η καρδιά δεν ευθύνεται άν και έχει πρόβλημα για το βάρος και το ύψος του παιδιού. Έτσι για δεύτερη φορά μας ακύρωσε την επέμβαση στην καρδιά και τώρα θέλουν να ψάξουν την αυξητική ορμόνη.......??? Τί είναι αυτό πάλι. Το είχαμε κοιτάξει στην Ελλάδα πριν από 2 χρόνια αλλά δεν μας είχανε πει κάτι για αυτό. Έτσι βγήκα και εσάς.....

 

Το θέμα είναι να δούμε τί φταίει και εδώ και ένα χρόνο περίπου και παραπάνω ο μικρός δεν παίρνει βάρος και έχει μείνει στάσιμος στα 11 και γιατί δεν μεγαλώνει???????

 

Τα έγραψα γιατί ίσως κάποιος από κάπου μας δώσει μια ιδέα πει μια γνώμη έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

 

Φιλικά, εύχομαι η κόρη σας να σας δίνει αυτά που μου δίνει και ο δικός μου γιός που δεν τα αλλάζω με όλα τα πλούτη του κόσμου....

 

Γιατί είναι ένας μεγάλος ήρωας όπως σίγουρα είναι και η κόρη σας αλλά και τόσα άλλα παιδάκια που αγωνίζονται για να ζήσουν.

----------------------------------------------------------------------------------

Η μεγάλη μας κόρη (σήμερα 19 ετών) είχε διαγνωστεί με υποφυσιοειδή νανισμό. Εξι περίπου χρόνια χορήγηση αυξητικής ορμόνης, 6 μέρες την βδομάδα. Μεγάλη ιστορία.

 

Σε ένα σημείο περί το 2003 που μας διακόψανε από των Παίδων την χορήγηση της αυξητικής ορμόνης πήγα να φλιπάρω.

 

Αν έχεις δεί το κινηματογραφικό έργο " Lorentzo's medicine" η περίπτωσή μου είναι μία μικρογραφία του. Παράτησα τις εργασίες του γραφείου μου, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος και επί τρείς μήνες διάβασα ότι υπήρχε σχετικό στο internet.

 

Έπρεπε να αποφασίσω αν θα συνεχίσω δι' ίδίων μέσων την αυξητική ορμόνη, η οποία εκείνη την εποχή λόγω αντι-ντοπινγκ ολυμπιακών αγώνων ήταν πιό δυσεύρετη και από το πιό εξωτικό ναρκωτικό.

 

Διαπίστωσα πολλές "χαζομάρες" (για να μην χρησιμοποιήσω πιό αρμόζουσα έκφραση) των υποτιθέμενων ειδικών ενδοκρινολόγων γιατρών.

Κυρίως σε θέματα που έχουν να κάνουν με μετρήσεις, στατιστική ανάλυση, αξιολόγηση αποτελεσμάτων, εκτίμηση οστικής ηλικίας, κ.λ.π.

 

Σκοπεύω κάποτε να δημοσιεύσω την εμπειρία πάνω στο θέμα, αλλά αφήνω να περάσει κάποιος χρόνος για να είμαι πιό αντικειμενικός. Είμαι ακόμη πολύ οργισμένος με την ασχετοσύνη των "ειδικών" που πάνε να μετρήσουνε δέκατα του χιλιοστού με την μεζούρα της μοδίστρας.

 

Σήμερα διάβασα στο "Βήμα" ένα άρθρο για τους νάνους Laron και έκανα google search για να βεβαιωθώ ότι η IGF1 είναι η σωματομεδίνη C (υπάρχει και η IGF3). Ετσι, έπεσα πάνω στην δημοσίευσή σου.

 

Αν θυμάμαι καλά, ιστορικά υπάρχουν δύο σχολές για την διαδικασία της παραγωγής της IGF1. Η μία την αποδίδει στην έκκριση της αυξητικής ορμόνης, η άλλη σε τρίτους παράγοντες. Το 2003 θεωρείτο ότι η πραγματικότης βρίσκεται κάπου στην μέση.

 

Οι νάνοι Laron παρουσιάζουν σχεδόν μηδενικό συντελεστή συσχέτισης αυξητικής ορμόνης - IGF1. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που ο οργανισμός τους εκκρύνει παραπάνω του συνήθους αυξητική ορμόνη αντιλαμβανόμενος ότι η IGF1 είναι χαμηλά, αλλά εις μάτην. Η αλυσσίδα δράση-αντίδραση έχει σπάσει.

 

Για να μην σε πανικοβάλω, οι περιπτώσεις νάνων Laron είναι εξαιρετικά σπάνιες (περίπου 300 σε όλο τον κόσμο) ενώ η περίπτωση της κόρης μας (και πιθανόν του γιού σας) της τάξης του 1:20.000.

 

Αφού περάσαμε πολλές αναβολές του τύπου "κάντε τούτο και ελάτε σε έξι μήνες να δούμε πως πήγε", ώς και σε ψυχολόγο μας στείλανε για ένα χρόνο μήπως το πρόβλημα ήταν ψυχολογικό και αφού βεβαιώσανε με δύο αναλύσεις που απείχαν μεταξύ τους εξι μήνες την χαμηλή IGF1, κάναμε το πείραμα. Της δώσαμε το βράδυ μία δόση αυξητικής ορμόνης και μετρήθηκε την επόμενη ημέρα εκ νέου η IGF1. Αποτέλεσμα : το 70-80 έγινε σε μία μέρα 170-180. Δυόμιση φορές επάνω. Αντε τώρα η γραφειοκρατία για να ενταχθεί στο πρόγραμμα αυξητικής ορμόνης είχαμε φτάσει πλέον στο προεφηβικό στάδιο, δηλαδή πολύ αργά. Και είχαμε αρχίσει ν' αντιλαμβανόμαστε ότι κάτι δεν πάει καλά από την ηλικία των δύο ετών όπως και εσείς. Βέβαια, για να είμαστε δίκαιοι, εκείνη την εποχή η γνώση για το θέμα ήταν πολύ πιο περιορισμένη από την σημερινή και υπήρχε ακόμη ο απόηχος της πρώτης μεθόδου παρασκευής αυξητικής ορμόνης (από πτώματα) από την οποία είχαν πεθάνει άνθρωποι. Η συνθετική μέθοδος που την αντικατέστησε στην δεκαετία του 80, μετράει πλέον 20-25 χρόνια κατα τα οποία δεν αναφέρθηκε κάτι ανησυχητικό.

 

Επι του πρακτικού μέρους τώρα.

 

Εχω να σου δώσω τρείς συμβουλές :

 

α) Κόψε όπως μπορείς τους νεκρούς χρόνους.

 

Θα πας να κλείσεις ραντεβού στο Παίδων και θα σου δώσουν ραντεβού για το "Χωρέμειο" ίσως και μετά από εξί μήνες. Στο πρώτο ραντεβού θα σου πούνε να πας με τον άντρα σου. Θα σας μετρήσουν και τους τρείς και θα σας δώσουν το πλέον πιθανό ύψος ενήλικος του γιού σας και θα σας πούνε να ξαναπάτε σε έξι μήνες για νέα μέτρηση.

Θα φάτε ένα χρόνο για να μάθετε αυτό που μπορώ να σας πώ από τώρα:

Υψος ενήλικου ανδρός = 1/2 (ύψος μητέρας +13 cm + ύψος πατέρα).

 

Δεν θα σας πούνε, γιατί ούτε οι ίδιοι το ξέρουν, ότι υπάρχει ένας στατιστικά ακριβέστερος τύπος που προκύπτει από τις τυπικές αποκλίσεις των υψών των γονέων από τον μέσο όρο. Η αλήθεια είναι ότι οι διαφορές στην ακρίβεια είναι της τάξης του εκατοστού.

 

Δεν θα σας πούνε ότι ένας καλός εμπειρικός κανόνας είναι ότι το ύψος ενηλίκου ανδρός ή γυναικός είναι το διπλάσιο αυτού των δύο ετών. Αν δηλαδή ο γιός σας μέχρι να γίνει δύο χρονών έχει "πάρει" 3-4 εκατοστά ακόμα, θα φθάσει το 1,65μ. Αν εσύ τώρα είσαι 1,65μ και ο άντρας σου 1,78μ τότε υπάρχει πρόβλημα.

 

Δεν θα σας πούνε ότι οι χόνδροι μεταξύ των σπονδύλων παρουσιάζουν βισκοελαστική συμπεριφορά και το ύψος ενός ατόμου είναι μεγαλύτερο το πρωί που σηκώνεται από το κρεβάτι από ότι το απόγευμα. Ένα παιδί που έχει πρόβλημα στο διάστημα από 5 ετών ώς την αρχή της εφηβείας μπορεί να ψηλώνει 4-5 εκατοστά το έτος (η κόρη μου έπιασε "πάτο" στα 3,5 εκ/έτος), δηλαδή 2-2,5 εκ το εξάμηνο που το παρακολουθούνε. Αν τώρα η μία μέτρηση έγινε κατά το πρώτο πρωινό ραντεβού, ας πούμε μία ώρα αφότου είχε σηκωθεί το παιδί από το κρεβάτι και αυτή μετά από έξι μήνες, επειδή είχανε απεργία οι νοσοκόμες στο νοσοκομείο και "χαριστικά" οι γιατρίνες μείνανε μέχρι τις 5 μμ για να προλάβουνε όλα τα ραντεβού, τότε οι μετρήσεις που έχουν κάνει περιέχουν μέσα και ττην απόκλιση λόγω φυσιολογικής ημερήσιας διακύμανσης του ύψους που μπορεί να είναι και 1 εκατοστό. Λειτουργούν δηλαδή με ένα συστεμικό σφάλμα που μπορεί να είναι της τάξης του 25-35%. Αντε τώρα με τέτοιες μετρήσεις να βγάλεις συμπέρασμα κατά πόσο ωφελεί η θεραπεία.

 

Ε, αν πας και τους τα πεις όλα αυτά, σε κοιτάνε με ύφος άπειρης συμπόνιας γιατί αναγνωρίζουν ότι ένας γονιός δικαιούται για το παιδί του ακόμη και να .... παραλογίζεται.

 

β) Ο νόμος του Μέρφυ ισχύει.

 

Πολλοί θα σας πούνε ιστορίες για παιδιά που ήταν τα πιό κοντά στην τάξη τους και ξαφνικά "πέταξαν μπόι και έγιναν εώς εκεί επάνω". Καλοσύνη των ανθρώπων που βλέπουν την ανησυχία σας και θέλουν να σας πούνε ένα παρηγορητικό λόγο. Δυστυχώς, τίποτε παραπάνω.

 

γ) Αν μπείτε στην διαδικασία της αυξητικής ορμόνης, πράγμα που δεν σου το εύχομαι αλλά το βλέπω εξαιρετικά πιθανόν, πρέπει να ξέρετε ότι ξεκινάτε ένα πραγματικό Μαραθώνιο. Και για να τρέξετε τον Μαραθώνιο πρέπει να ξεκινήσετε νωρίς, πριν σηκωθεί πολύ ο ήλιος (εξ ού και η πρώτη συμβουλή) και προπάντος να διατηρήσετε δυνάμεις για να τερματίσετε. Μην τα παρατήσετε στην διασταύρωση της Ραφήνας.

Στον Μαραθώνιο δεν τρέχεις ενάντια στους άλλους δρομείς.

Τρέχεις ενάντια στις δικές σου αντοχές.

 

Εμείς ξεκινήσαμε μεσημεριάτικα και για να τερματίσουμε έπαιρνα κάθε 3 μήνες το αεροπλάνο πήγαινα στη Φρανκφούρτη έδινα μερικές χιλιάδες ευρώ για την αυξητική ορμόνη για να μπορώ σήμερα να γράψω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα για την μεγάλη μας κόρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

αν το εχει καμια προχειρο...καμπυλες σχεσης με IGF1 / IGFBP3?????

δε μπορω να το βρω ξανα το αρθρο που ειχα βρει παλια

 

3,5 ετων IGF1 59,4 IGFBP3 2,33

δεν εχω και τα παλια μαζι να συγκρινω

 

βρηκα αυτο....Jen η Α ειχε σωματομεδινη 43 στα 2,9 περιπου και 72 στα 3

 

 

σνιφ...πεσαμε???? οφουυυυυυυυυ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΤΣΑ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙ ΕΝΑ ΠΟΝΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.

30 ΜΗΝΩΝ 13700 ΚΑΙ 88,5 ΥΨΟΣ. ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!!

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 2 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ..................

 

ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΝΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΑΥΞΗΤΙΚΗ.

 

ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΠΗΓΕ? ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΕΠΩΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ? ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ

Link to comment
Share on other sites

εμ, αποκλειεται να παιρνουν 2 ποντους το μηνα, σηλ 24 ποντους το χρονο?????????

 

το προσδωκουμενο τουλαχιστον σε μας που εχουμε θεμα με το υψος ειναι μισος ποντος το μηνα, δηλ 6 το χρονο!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό αυτές τις εξετάσεις τις κάνεις πάντοτε σε νοσοκομείο και με τους γιατρούς πάνω από το κεφάλι του παιδιού και μόλις νιώσει την παραμικρή αδιαθεσία και εμφανίσει υπογλυκαιμία τότε του δίνουν αμέσως κάτι γλυκό και το θέμα τελειώνει εκεί. Στον γιό μου τότε επειδή ήταν πάρα πολύ μικρός είχα έτοιμη κρέμα του έδωσα μια κουταλιά και όλα καλά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το θέμα της υπογλυκαιμίας. Σίγουρα οι εξετάσεις δεν είναι οτι πιό ευχάριστο υπάρχει για το παιδί. Εμάς μας είχαν τρείς μέρες μέσα. Πέρα από τις γενικές εξετάσεις κάναμε δύο δοκιμασίες πρόκλησης αυξητικής που απαιτούσαν 4 λήψεις αίματος ανα τακτα διαστήματα μου φαίνεται μισή ή μία ώρα και στο τέλος καμπύλη σακχάρου. Τις εξετάσεις τις πήραμε αρκετά αργότερα τουλάχιστον 2 μήνες μετά ή και περισσότερο δεν θυμάμαι ακριβώς και μετά κάναμε την αίτηση στο υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα ρωταω για την εξεταση αυξητικησ ...προς το παρών!!η μπουμπουλιτσα ενα ποντο το μηνα έπαιρνε απο παντα μετα στασιμη.......... και παλι τωρα ενα ποντο.δεν μου ειπε κατι η γιατρος εγω το ψαχνω.. τι να κανω? περιμενωωωωωωωωω. η πιο κοντη ειναι στη ταξη τησ και απο παιδια με κοντιτερους γονεις!!!!!!

 

 

ο αδερφος τησ 2 με 2,5 ποντους καθε μηνα στην ηλικια της . και σε ενα μηνα που ηταν πιο μικρος 4 ποντουσ!!

 

η ξαδερφη της που εχουν ενα μηνα διαφορα ιδιο ρυθμο αναπτυξης χωρισ να πινει και καθολου γαλα δεν της αρεσει.την περναει κοντα ενα κεφαλι 8 ποντους πιο ψηλη και ειναι μολις 40 μερες μεγαλυτερη.

 

οποια πηγαινει σε γιατρο νεα να μασ λεει παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επίτυχία γατούλα... περιμένουμε νέα σας.... αλήθεια έχετε μετρηθεί;

και τα δικά μου τα πιο μικροκαμωμένα είναι και στην τάξη τους και από τα παιδιά των φίλων μας, ακόμα και 1 χρόνο μικρότερο παιδί έχουμε που της ρίχνει της Χ. το χουμε πάρει απόφαση... ας είναι τουλάχιστον υγιείς... όλα τ΄άλλα....

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω

93 καπου πρπει να ειναι περιπου, και μαλλον ορθια (ξεχασα) εχω και σωματομεδινη και την αλλη να τις δει

τις υπολοιπες αιματολογικες τη δευτερα στο ΙΚΑ! μπλιαχχχχχχχ..πως θα παω και με τα δυο να δω!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...