Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Εμένα αυτό μου είχαν πεί. Από την αρχή μου έλεγαν ότι θα είναι μικρό το παιδάκι. Δεν νομίζω όμως ότι ισχύει πάντα αλλά όπως είπαν κυρίως για τα πρόωρα παιδάκια. Τι να σου πώ και εγώ. Ρώτα τον γυναικολόγο σου από απορία βρε ΒΕΡΑ μου να δούμε τι θα σου πεί.

Σε ποιές καμπύλες βρίσκονταν το πρώτο σου παιδάκι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης;

 

 

Στο πρώτο μου παιδάκι οι μετρήσεις ήταν mix ... δλδ είχε κάποιες πάνω από το μέσο όρο και κάποιες κάτω από το μέσο όρο ... και καναδυο εκτός καμπύλης ... πολύ μπερδεμένα πράγματα. Δεν ξέρω όμως να αξιολογήσω αυτά τα μήκη ... δεν ξέρω όλα αυτά τι είναι και αν παίζουν ρόλο ... ύψος δε μετράνε μετά τον 3ο μήνα .... μετράνε μήκος μηριαίου οστού... σε αυτό ήμασταν πάνω από το μέσο όρο πχ. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι πάντα ήμασταν χαμηλά στο βάρος για την εβδομάδα κύησης ... γεννήθηκε 2890.

Αλλά το επίσης περίεργο είναι ότι το βάρος μας ήταν από τη γέννηση μέχρι και τώρα πάνω από το 50%. Επίσης ενώ γεννήθηκε 49πόντους όλο τον πρώτο χρόνο ήμασταν στο 75% στις καμπύλες ... μετά πέσαμε!

 

Σ' αυτή την εγκυμοσύνη είδα απλά τις μετρήσεις όλες περίπου στο 20% ... πιο συμμετρικά από την πρώτη μου κόρη ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο γιος μου 18μηνων ειναι 94 εκ.και 10.500 ΜΟΝΟ!!μπορειτε να μου πειτε γιατι αρνειται ο παιδιατρος του να με αφησει να κανω εξετασεις και με βγαζει τρελη????ειναι τοσο αδυνατος ρε κοριτσια παρολο που τρωει αρκετα μπορω να πω απλα δεν καθεται.αν ομως υπαρχει κατι που μπορει να φταιει γιατι δε με αφηνει να το ελεγξω???

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου 18μηνων ειναι 94 εκ.και 10.500 ΜΟΝΟ!!μπορειτε να μου πειτε γιατι αρνειται ο παιδιατρος του να με αφησει να κανω εξετασεις και με βγαζει τρελη????ειναι τοσο αδυνατος ρε κοριτσια παρολο που τρωει αρκετα μπορω να πω απλα δεν καθεται.αν ομως υπαρχει κατι που μπορει να φταιει γιατι δε με αφηνει να το ελεγξω???

 

 

Γιατί απλά τίποτα δε φταίει ... απλά το παιδί σου είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ψηλό και με τόσο ύψος που έχει πάρει προφανώς στο βάρος δε μπορεί να ακολουθήσει. Κάποια στιγμή που δε θα ψηλώνει τόσο γρήγορα θα σου παχύνει ... μην ανησυχείς!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως fouskitsa με τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης ψηλωνε και ο γιοσ μου. και ο γιοσ σου ειναι πολυ ψηλο παιδι!!!και εγω παραπονιομουν στην παιδιατρο μας οτι ο μικροσ μου δεν τρωει τιποτα και μηπως παθει καποια αναιμια!! επινε μονο γαλα ενα αυγο,και καμια μπουκια στον αερα οποτε ειχε κεφι!!ελεγε η παιδιατρος οτι μετα τα 3,5 θα αρχισει να τρωει. ετσι και εγινε!! και η ανηψια μου ειναι τοσο ψηλη και πολυ αδυνατη αλλα και πατερασ τησ ειναι 1,95 υψος και τρομερα αδυνατος!!ειναι θεμα σωματοπτυπου μερικες φορες!!

 

vag πολυ αισιοδοξα ακουγονται ολα αυτα!!!μακαρι να βελτιωσουμε στην πορεια!!!ολα τα παιδακια!!παντως τωρα ειμαστε πολυ κοντεσ!! απο ολα τα παιδακια .......... και τα ρουχα που φοραμε δεν ειναι για 21 μηνων!! μασ κανουν ακομα και μερικα απο 12 μηνων!!! ειδικα πατελονια!!και μενα η παιδιατροσ τησ ηταν μεχρι τωρα καθυσιχαστικη, τωρα ειναι 3μηνες για πρωτη φορα στασιμη εντελωσ. αν γινουν οι 3 μηνες παντως 6 η παιδιατροσ επε να παμε για την αυξητικη, θα εχει κλεισει και τα 2 ετη!!

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa η δικιά μου ήταν σταθερή από 18 - 23 μηνών στους 83 πόντους. Από βάρος είχε πάρει 800gr εκείνη την περίοδο. Τότε ήταν που έκοψε 2 καμπύλες μαζεμένες. Από τότε πάντως προχωράει σχεδόν παράλληλα στις καμπύλες. Τωρα παρακαλάμε να μείνει έστω σταθερή λίγο πάνω από τη 3η όπου βρίσκεται...

Για την αυξητική έχω διαβάσει κάπου στο διαδίκτυο, τώρα δε θυμάμαι που ακριβώς, ότι ουσιαστικά ευθύνεται για την ανάπτυξη απο τα 3 και μετά. Μέχρι τότε σημαντικότερο ρόλο παίζει η διατροφή.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαμε κι εμεις στην παιδοενδοκρινολογο...πανω κατω τα ιδια μας ειπε, η αναπτυξη εως τα 2,5 ειανι απο διατροφη και απο ενδομητριο αναπτυξη και αλλους παραγοντες, μετα τα 2,5 ευθυνεται πλεον το γονιδιακο.

 

Την εξετασε, την μετρησε ορθια, 89,5 εκ και μας εγραψε εξετασεις γενικες αιματος, απο ορμονες μονο την igf-1 kai μας ζητησε και ακτινογραφια οστικης ηλικιας (βασικα η μικρη μου εχει γυψο εσπασε το δαχτυλο της και ουτως η αλλω θα καναμε ακτινογραφια ισως για αυτο το ζητησε)

 

Ειμαστε λιγο πιο πανω σπο τη 10, και οντως ειπε εινι συνηθες να "κοβουν " τα παιδακια εκει απο τα 2 και μετα καμπυλες...αρκει να βρουν τη δικη τους και να την ακολουθησουν μετα...

 

Το σαββατο θα παω να κανω τις εξετασεις, απο Δευτερα τα αποτελεσματα...αντε να δουμε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια..μην γραφεται οτι μετα τα δυο κοβουν καμπυλες..με απογοητευεται..εγω περιμενω πως κ πως να μπει ξανα στην 3...

(περασαμε κ μια ιωση..παρασκευοσκ μεπυρετπ 38,5 δευτερα με 38..καναμε εξετασεις για ουρολοιμωξη,ευτυχως αρνητικη κ περασαμε μια τρελη αρνηση να φαει..εφτασε τα 10κιλα θα εχει ξαναπεσει στα 9...πως να ψηλωσει;)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε κι εμεις στην παιδοενδοκρινολογο...πανω κατω τα ιδια μας ειπε, η αναπτυξη εως τα 2,5 ειανι απο διατροφη και απο ενδομητριο αναπτυξη και αλλους παραγοντες, μετα τα 2,5 ευθυνεται πλεον το γονιδιακο.

 

 

Εμένα μου είχε πει ότι η διατροφή και το ενδομήτριο παίζει μέχρι ενός (γι' αυτό και η δικιά μου ήταν στο 75% τότε). Μετά (που πέσαμε στο 25% και κρατιόμαστε με το ζόρι) παίζει το γονίδιο!

 

Για το μέτρημα (όρθιο ή ξαπλωτό) τι σου είπε?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Χτες πήγαμε σε καινούρια παιδίατρο και απογοητεύτηκα πλήρως. Εγώ στο σπίτι τη μετράω 92 πόντους εδώ και καιρό ... αυτή μου το έβγαλε 90 το παιδί!!!!

 

Με το 90 είμαστε στο 10% ... δλδ πέσαμε κι άλλο.

 

Και αυτή μου λέει: " Εγώ δεν ανησυχώ" (φυσικά και δεν ανησυχείς! Δικό σου είναι?) και δε στέλνω για εξετάσεις αν δεν πέσει κάτω από το 3%. Επίσης λέει τον 3ο χρόνο πιάνουν την καμπύλη που θα ακολουθήσουν ... κι εσείς είναι στο 10% άρα θα γίνει 1,56 ... μια χαρά!!!!

 

Τι μια χαρά??? Τα έχω πάρει με αυτούς τους γιατρούς. Είμαι 1,63 και ο άντρας μου 1,86 και είναι μια χαρά να γίνει το παιδί 1,56??? Από πού και ως πού??? Αυτό το "Δεν ανησυχώ" ... " απλά θα είναι κοντούλα" με τρελλαίνει!!!! Έχω απογοητευτεί πλήρως. Ο άντρας μου λέει να βρούμε ιδιωτικό κέντρο να το ψάξουμε ... εγώ λέω καλύτερα να περιμένω μέχρι τα 5 της... εσείς τι λέτε???

 

και αυτό που με τσαντίζει περισσότερο είναι ότι όταν τους λες: " δλδ όλα τα παιδιά που βλέπω γύρω μου και είναι τεράστια .. και είναι στην 95η θέση θα γίνουν όλα 1,80 με βάση την καμπύλη?? " Και σου λέει: " ε δεν είναι όλα τόσο ψηλα!!!" Μα αφού τα βλέπω!!! Τα βλέπω στο σταθμό, τα βλέπω στις κούνιες, τα βλέπω στα πάρτυ, τα βλέπω στο χορό ...παντού ... θα τρελλαθούμε τελείως τώρα???

 

Ουφ ... τα είπα και ξέσκασα!

 

Εκτός από την IGF-I που κάναμε και κάτι αντισώματα υπάρχουν κι άλλες εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εμεις με 3% στο 1,50??????

1,68-1,80 στα γονιδια εεεε

μια χαρα! παμε για το ζαλογγο!!!

 

Το 3% με το 10% διαφέρουν 1 πόντο!!!! να δεις που τον επόμενο μήνα κι εμείς στο 3% θα είμαστε!!!! Στο 3% γίνεται 1,53 ... ε τι 1,53 τι 1,56!!!! εκεί θα κολλήσουμε????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βερα μου σε καταλαβαινω απολυτα!!και εγω ολα αυτα σκεφτομαι!!

τελικα στο full η αισιοδοξια των παιδιατρων που βλεπουν τα μικρα μας!!και δεν πειραζει, και ειναι φυσιολογικη η καμψη, η ταδε εξεταση δεν ειναι αξιοπιστη στην ηλικια αυτη να την δουμε σε κανα χρονο και ολο τετοια!!κοριτσια δεν ξερω ...... βαρεθηκα!! καπου διαβασα την ιστορια ενοσ μπαμπα που η κορη του μεχρι να του πουν να ξεκινησει την θεραπεια με αυξητικη το παιδι κοντεψε 8-9 χρονων!!!

η συμβουλη του πατερα αυτου???

μην αφηνεται να παει χρονοσ χαμενος!!!!!!!!!!!!!(σημερα η νοσοκομα λειπει, φερτε το παιδι σε κανα εξαμηνο και θα δουμε)!!ολο τετοια!!

εμενα η μικρη εχει να παρει ποντο 3 μηνες!! σταματησα να ασχολουμε με το θεμα

γιατι με χαλασε πολυ!! θα την ξαναμετρησω παλι σε 3 μηνες, αν δεν εχει παρει παλι ποντο,θα περιμενω κανα τριμηνο ακομα και ..............μετα κατευθειαν κατεβαινω αθηνα να κανω την εξεταση τησ αυξητικης(γυρω 2.5 ετων).για ολα τα υπολοιπα εχουν γινει οι εξετασεις και ειναι οκ!!

 

1.50 υψος με γονεισ 165 και 1.80? πανε καλα οι γιατροι μας??

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο που θυμηθηκα!!η παιδιατροσ μου ειπε οτι η μετρηση τησ αυξητικησ πριν τα 2 δεν αξιοπιστη!!.της ετυχε περιπτωση ενα αγορακι να την κανει την εξεταση 18 μηνων να ειναι να βγει στα ορια μεσα και αφου ειδαν οι γονεις οτι το μωρο παλι δεν ψηλωνε καθολου την ξανακανανε στα 4 ετη!!τα αποτελεσματα:

 

δεν υπηρχε ιχνοσ αυξητικησ δεν μπορεσαν καν να την ανιχνευσουν!!!

 

πως να ψηλωσει το μωρο????γι αυτο μου λεει η παιδιατρος μου οτι αν συνεχισει να πηγαινει πολυ ασχημα η μικρη και δεν βελτιωσει καθολου μετα τα 2 παμεγια την εξεταση τησ αυξητικης!! παντως κοριτσια θα αρχισω να το ψαχνω και για κανα ιδιωτικο!! αν βερα βρεισ κανα καλο γιατρο δωσε μασ στοιχεια.

 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το πιό σωστό είναι μην αφήνετε χρόνο να πάερι χαμένος, εγώ ξεκίνησα να ψάχνομαι με το γιό μου σε ηλικία μόλις 18 μηνών και μετά από δική μου πίεση ο γιατρός δέχθηκε να μας κάνει εισαγωγή για εξετάσεις που έδειξαν αυτό που ήταν ορατό δια γυμνού οφθαλμού οτι το παιδί όχι απλώς είχε έλλειψη αυξητικής αλλά πλήρη ανεπάρκεια, ξεκινήσαμε την θεραπεία σε ηλικία δύο ετών και τώρα 4 χρόνια μετά είμαστε στην 10η εκατοστιαία θέση, τουλάχιστον μέσα στα φυσιολογικά όρια. Συμβουλή μου κυνηγήστε το όσο μπορείτε για να ξεκινήσετε θεραπεία γρήγορα γιατί εκτός από το ύψος η αυξητική επηρρεάζει και την ανάπτυξη όλων των υπολοίπων οεγάνων όπως της καρδιάς λόγου χάρη .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που το ψάξατε από νωρίς ήσασταν κάτω από το 3% ... γιατί εμένα τώρα που βγήκε η IGF-I καλή και είμαστε και στο 10% δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος να την κάνω .... τουλάχιστον έτσι λένε οι γιατροί ... αν και παίρνει πολύ αργά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα κάτι χαζό; Μιλάτε για εξέτασεις αυξητικής... άλλη δεν είναι η αυξητική από την σωματομεδίνη;;; Εγώ έχω μείνει με την εντύπωση ότι μετά τα 3 εκρίνεται η αυξητική και άρα γι' αυτό δεν την μετράμε νωρίτερα αλλά μετράμε την IGF-1. Κάνω λάθος;;;;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat?????

Τι έγινε; Τα πήρατε τα αποτελέσματα;

 

Loipon, τα αποτελεσματα ηταν καλα, εντος φυσιολογικων...

 

εμεις ειμαστε λιγο πανω απο την 10 καμπυλη, 89,5 εκ την εβγαλε.

 

Θυρεοειδη, γενικες, αιματος ολα ΟΚ(εχει στιγμα τελικα επιβεβαιωθηκε και ειναι χαμηλος ο αιματοκριτης, αλλα ο σιδηρος-φεριττινη ΟΚ)

 

ΙGF-1 βγηκε 41. (τα φυσιολογικα αν θυμαμαι ειναι απο 15 και πανω)

 

Τωρα περιμενω να κανω και μια ακτινογραφια οστικης ηλικιας(εχει σπασει το χερι και ουτως η αλλως θα βγαζαμε μολις βγει ο γυψος αλλιως δεν θα την εβγαζα)

 

και να τα παω ολα μαζι στη γιατρο.

 

βΕΡΑ... ΧΑΛΑΡΩΣΕ! Ειμαι μαθηματικος, η καμπυλη ειναι η "ταση" διασπαρτων κουκιδων που για να τις σθμμαζεψεις τις κανεις μαι "κανονικοποιηση" δεν ειναι απαραιτητο οτι θα την ακολουθησει πιστα...

 

Τα παιδια ορισμενες φορες πετανε αποτομα "μποι"

 

Το παρακολουθουμε ψυχραιμα και βλεπουμε, προς το παρον ουτε κι εγω νομιζω οτι θα κανω εξετασεις αυξητικης...δεν μπορω να υποβαλλω το παιδι σε τετοια ταλαιπωρια... βαρος καλο εχει και υψος εστω λιγο αλλα εντος φυσιολογικων.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΚΑΝΕ ΘΥΡ/ΔΗ ΚΟΙΛΙΟΚΑΚΗ, ΣΙΔΗΡΟ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΚΤΛ ΟΛΑ ΟΚ!!

Η ΣΩΜΑΤΟΠΕΔΙΝΗ ΤΗΣ 56!! ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ ΛΕΓΕΤΑΙ HGH ΜΕ ΦΥΣΙΟΛ. ΟΡΙΑ 0-8 ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ 0,4!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ 10 ΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΓΟΝΟΜΕΤΡΟ Ο ΠΟΝΤΟΣ!!

12 ΜΗΝΩΝ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΗΝ 3 ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΗΝ 10 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ(21 ΜΗΝΩΝ).ΕΔΩ ΚΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ!! ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ 3 ΠΑΛΙ.ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΝΤΟ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤ Ω ΑΠΟ ΤΗΝ 3!!

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ??ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ?? ΑΝ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ!!

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η HGH ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΟΝΙΚΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗ(ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ) ΕΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΤΙ Η ΣΩΜΑΤΟΠΕΔΙΝΗ ΕΙΝΑΙ 56!!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ!!THEODOSI ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΗΣΑΣΤΑΝ 18 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ? ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...