Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μέχρι 3 ετών μετράμε ξαπλωμένα. Η παιδίατρός μου κατηγορηματική σε αυτό. Το σώμα των παιδιών μου είπε κάνει μια φυσική λόρδωση κάπως έτσι τέλοσπάντων , και δεν μπορούν να τεντωθούν σωστά. Την είχα ζαλίσει και εγώ πέρυσι με αυτό το θέμα αλλά της έχω εμπιστοσύνη γιατί δούλευε πολλά χρόνια σε τμήμα ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa η δεκατη εκατοστιαια θεση ειναι μια χαρα..ανυσηχεις μονο αν το παιδι παρουσιασει στασιμοτητα για αρκετο διαστημα. Αν μεινει στην 10,απλα αυτη ειναι η καμπυλη της..

 

Έτσι ακριβώς είναι. Αυτό μου έχει πεί και εμένα η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ όρθια τη μετράω και η ενδοκρινολόγος στο τμήμα ανάπτυξης τη μετράει και όρθια και ξαπλωμένη και μου είπε ότι σε όλους τους ανθρώπους βγαίνει 2 πόντους παραπάνω το μέτρημα ξαπλωμένοι ...

 

Σύμφωνα όμως με τα λεγόμενα της δικιάς σου G.STONE μετά τα 3 φεύγει η λόρδοση και βγαίνουν όρθια όσο και ξαπλωμένα. Και στις καμπύλες τις κοιτάμε? Το όρθιο ύψος ή το ξαπλωμένο???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απογοητεύτηκα πάλι.Μόλις γυρίσαμε απο την παιδιατρο!! απο 25 ιουλιου ουτε 1!!!!!!!!!!!!!!!!!! πόντο! κολλήσαμε στα 79 εκα. Πρότεινε αν συνεχίσει έτσι μεχρι τέλος του χρόνου του που κλείνει τα 2 να πάμε οπωσδήποτε για την εξέταση της αυξητικής στο Παίδων, να κλείσω απο τώρα ραντεβού!!

 

kaliope, εσεις την κανατε που ειπες στις 14-10-10 οτι θα την κανεις την αλλη εβδομαδα?Πως πήγε?

πολυ αγχωθηκα με το θεμα κοριτσια!!!!! Ψυχοφθόρο θα έλεγα!!

Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτηκα πάλι.Μόλις γυρίσαμε απο την παιδιατρο!! απο 25 ιουλιου ουτε 1!!!!!!!!!!!!!!!!!! πόντο! κολλήσαμε στα 79 εκα. Πρότεινε αν συνεχίσει έτσι μεχρι τέλος του χρόνου του που κλείνει τα 2 να πάμε οπωσδήποτε για την εξέταση της αυξητικής στο Παίδων, να κλείσω απο τώρα ραντεβού!!

 

kaliope, εσεις την κανατε που ειπες στις 14-10-10 οτι θα την κανεις την αλλη εβδομαδα?Πως πήγε?

πολυ αγχωθηκα με το θεμα κοριτσια!!!!! Ψυχοφθόρο θα έλεγα!!

 

79πόντους είναι όρθια ή ξαπλωμένη? Πού είναι στις καμπύλες? Ήταν πάντα σε αυτές τις καμπύλες ή επεσε ξαφνικά? Το δικό σας ύψος πώς είναι? Πόσους έχει πάρει από 12μηνών μέχρι τώρα ...

 

Πάντως δεν είναι τόσο πρόβλημα που δεν έχει πάρει 3μήνες πόντους αν πχ είχε πάρει μαζεμένα κάποια στιγμή. Άσε που μπορεί να πάρει ξαφνικά τώρα ... δεν ξέρεις.

 

Πάντως αυτό το θέμα με το βάρος το έχουμε κι εμείς. Ύψος δεν παίρνει και βάρος κανονικά με αποτέλεσμα να φουσκώνει σα μπαλίτσα ... χωρίς να τρώει βλακείες και παχυντικά πράγματα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΒΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΝΤΙΚΑ. 79 ΕΚ 21 ΜΗΝΩΝ 11280 ΤΩΡΑ ΑΠΟ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ!! ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 25 ΕΚΑΤΟΣΤΙΑΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΗ 10 ΘΕΣΗ .ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ 14 ΠΗΡΕ 1 ΠΟΝΤΟ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ 3 ΕΚΑ/ΑΙΑ ΘΕΣΗ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΠΕΙΡΝΕ 2 Η1 3 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΗΝ 10 Η ΥΕΣΗ. ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΨΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ!!ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ 21 ΜΗΝΩΝ 8 ΠΟΝΤΟΥΣ. ΒΕΡΑ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ!!!!!! ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΒΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΝΤΙΚΑ. 79 ΕΚ 21 ΜΗΝΩΝ 11280 ΤΩΡΑ ΑΠΟ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ!! ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 25 ΕΚΑΤΟΣΤΙΑΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΗ 10 ΘΕΣΗ .ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ 14 ΠΗΡΕ 1 ΠΟΝΤΟ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ 3 ΕΚΑ/ΑΙΑ ΘΕΣΗ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΠΕΙΡΝΕ 2 Η1 3 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΗΝ 10 Η ΥΕΣΗ. ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΨΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ!!ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ 21 ΜΗΝΩΝ 8 ΠΟΝΤΟΥΣ. ΒΕΡΑ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ!!!!!! ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ!!

 

8 πόντοι είναι καλά σε 9 μήνες πάντως!!! 10 πόντους περίπου παίρνουνε συνολικά το 2ο χρόνο. Το συνολικό πρέπει να κοιτάς.

 

Εμένα από ενός μέχρι 2 είχε πάρει 10 πόντους. Είχε πάει από 75πόντους στους 85 και ήταν 12,5κιλά! Τον πρώτο χρόνο ήταν στο75%, το 2ο έπεσε στο 50 και τον 3ο τώρα στο 25%. Τώρα είναι 91-92πόντους όρθια και 14,5 κιλά!!!

 

Πάντως πραγματικά το ούτε ένας πόντος για 3 μήνες μη σε ανησυχεί. Να δεις στο χρόνο πάνω αν έχει πάρει τους 10 πόντους!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω βερα ειμαι 1.68 κια ο ανδρασ μου 1.80( ο αδελφοσ του 1.95) γενικα ψηλη οικογενεια ολοι μασ. ο γιοσ μου παντωσ απο 1 εως 2 ετους ειχε παρει 17 ποντους! 92 ποντοι δεν ειναι λιγο για εσας. ποσο ειστε ακριβως?σε ανησυχεισ για την θεση που πεφτει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έρχομαι λοιπόν με 2 μέρες καθυστέρηση, καθώς δεν μπόρεσα νωρίτερα, να σας πω τα νέα μας από την παιδοενδοκρινολόγο.

1. δεν ανησυχεί γιατί το παιδί είναι συμμετρικό, έχει σωστές αναλογίες και βρίσκεται περίπου στην ίδια θέση στο βάρος και στο ύψος, επίσης έχει κανει εξετάσεις αίματος για θυροειδή και είναι ΟΚ

2. αν δεν πέσει κάτω από την 3η καμπύλη δεν κάνουμε εξέταση αυξητικής. Τώρα είναι οριακά πάνω από την 3η (89) άν και αυτή τη μέτρησε 90,5 δηλ στην 10η.

3. αν δεν παίρνει λιγότερο από 5-7 εκ ανά έτος, από 3 χρονών, δεν κάνουμε εξέταση αυξητικής.

4. είναι σύνηθες να κόβουν μερικά παιδιά καμπύλες στη μετάβαση από τη βρεφική στη νηπιακή ηλικία, δηλ εκεί γύρω στα δύο, (για σενα mpoumpoulitsa). Αρκεί τώρα να ακολουθεί τη καμπύλη της. Από τώρα και μετά δεν πρέπει να κόψει άλλη καμπύλη. Καλά, έτσι κι αλλιώς μία μας έμεινε:lol:.

5. Ενα κοντό νήπιο δεν σημαίνει ότι ήταν κοντό βρέφος ούτε ότι θα γίνει κοντός άνθρωπος. Κορίτσια έχουμε ακόμα ελπίδα!!!

Μας έδωσε να κάνουμε σωματομεδίνη και κάτι άλλες αίματος σε ένα εξάμηνο και να ξαναπάμε να μας δει. Η σωματομεδίνη βέβαια μου είπε είναι μόνο ένδειξη. Πάντως γενικά δεν έδειξε να ανησυχεί. Αντε να δουμε......

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

vag σε ποιαν πήγατε? μου φαίνεται έχουμε την ίδια...

 

Μπααα...... κοματάκι δύσκολο, εμείς μένουμε Ηράκλειο. Μαλλον όμως είναι της ιδιας σχολής!!!

 

Τη δικιά μου μέχρι 2,5 ο παιδίατρος μου τη μετρούσε ξάπλα. Από 2 9/12 που αρχίσαμε να ψαχνόμαστε, όλοι, συμπεριλαμβανομένου και του παιδίατρου, τη μετράνε όρθια, και η παιδοενδοκρινολόγος όρθια τη μέτρησε.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια κι εγώ όρθια τη μετράω και η ενδοκρινολόγος στο τμήμα ανάπτυξης τη μετράει και όρθια και ξαπλωμένη και μου είπε ότι σε όλους τους ανθρώπους βγαίνει 2 πόντους παραπάνω το μέτρημα ξαπλωμένοι ...

 

Σύμφωνα όμως με τα λεγόμενα της δικιάς σου G.STONE μετά τα 3 φεύγει η λόρδοση και βγαίνουν όρθια όσο και ξαπλωμένα. Και στις καμπύλες τις κοιτάμε? Το όρθιο ύψος ή το ξαπλωμένο???

 

Το ξαπλωμένο ύψος σημειώνουμε στις καμπύλες.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα πάντως με αυτά που λες εμένα θα είναι ξαπλωμένη 94πόντους και όχι 92 ... οπότε με βάση τις καμπύλες που κοιτάω:

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/pub/pdf/Koritsia0-18_Ypsos.pdf

 

είμαστε στο 50% και όχι στο 25% ... σωστά????

 

Αλλά τότε γιατί είμαστε τα πιο κοντά παντού?? Πού είναι τα άλλα στις καμπύλες??? Πάνω από το 95%???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηγαμε παιδιατρο την τεταρτη κ οι νεες μας διαστασεις ειναι 76εκ κ 10200..(19μηνων)

ειμαστε πλεον πολυ κοντα στην 3...κ γω χαιρομαι..τ ακουτε μερικες μερικες;;;;χμμμμμμ

ελπιζω να μην κοψει κ αλλη καμπυλη απ το περασμα που λετε παραπανω απο τα 2 στα 3 ετη..vag μια χαρα ε;εγω τη σωματομεδινη την ειχα κανει στο βενιζελειο..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο... Τώρα που είμαι έγκυος στον υπέρηχο ... στο Ατεστ είδα ότι όλες οι μετρήσεις, μήκη , πλάτη και τα σχετικά ήταν στο 20% των καμπύλων. Ο γιατρός μου είπε: Εντάξει ... θα βγει λίγο πιο μικρό από το φυσιολογικό...

 

Λέτε να κάνω πάλι ζουμπαδάκι ... ή δεν έχει σχέση το πόσο γεννιέται????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηγαμε παιδιατρο την τεταρτη κ οι νεες μας διαστασεις ειναι 76εκ κ 10200..(19μηνων)

ειμαστε πλεον πολυ κοντα στην 3...κ γω χαιρομαι..τ ακουτε μερικες μερικες;;;;χμμμμμμ

ελπιζω να μην κοψει κ αλλη καμπυλη απ το περασμα που λετε παραπανω απο τα 2 στα 3 ετη..vag μια χαρα ε;εγω τη σωματομεδινη την ειχα κανει στο βενιζελειο..

 

Πάνω από την 3 δεν είστε; Και εμάς για Βενιζέλειο μας είπε. Χρειάζεται μεγάλη διαδικασία;

 

Α, ξέχασα να σας πώ και το άλλο που μου είπε η ενδοκρινολόγος:

όταν κάποιο παιδάκι είναι εκεί γύρω στην 3η καμπύλη, έχει νόημα να μετράμε οστική ηλικία ανά έτος, όχι όμως συχνότερα. Για το καμάρι μου, που ήταν 9 μήνες πίσω, μου είπε είναι καλό. Θα ξαναμετρήσουμε του χρόνου...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο... Τώρα που είμαι έγκυος στον υπέρηχο ... στο Ατεστ είδα ότι όλες οι μετρήσεις, μήκη , πλάτη και τα σχετικά ήταν στο 20% των καμπύλων. Ο γιατρός μου είπε: Εντάξει ... θα βγει λίγο πιο μικρό από το φυσιολογικό...

 

Λέτε να κάνω πάλι ζουμπαδάκι ... ή δεν έχει σχέση το πόσο γεννιέται????

 

Και εμένα ο δικός μου ήταν πολύ χαμηλά στις καμπύλες κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βέβαια είχαμε και το πρόβλημα της δυστροφίας, δεν αναπτυσσόταν δηλαδή καλά. Όταν είχα ρωτήσει τις αναπτυξιολόγους που είχα πάει τον μικρό για το θέμα της ομιλίας αν η πορεία της εγκυμοσύνης επηρέασε το μετέπειτα ύψος, μου είχαν πεί ότι δεν επηρεάζει. Θα το συζητούσαμε μου είπαν αν ήταν πρώορο. Απλά θα ακολουθούν κατά πάσα πιθανότητα τις κατώτερες καμπύλες. Και εγώ πάντως στο ύψος ήμουν στο 25% και τελικά διαμορφώθηκε στο 50% δηλ. 1.65.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο δικός μου ήταν πολύ χαμηλά στις καμπύλες κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βέβαια είχαμε και το πρόβλημα της δυστροφίας, δεν αναπτυσσόταν δηλαδή καλά. Όταν είχα ρωτήσει τις αναπτυξιολόγους που είχα πάει τον μικρό για το θέμα της ομιλίας αν η πορεία της εγκυμοσύνης επηρέασε το μετέπειτα ύψος, μου είχαν πεί ότι δεν επηρεάζει. Θα το συζητούσαμε μου είπαν αν ήταν πρώορο. Απλά θα ακολουθούν κατά πάσα πιθανότητα τις κατώτερες καμπύλες. Και εγώ πάντως στο ύψος ήμουν στο 25% και τελικά διαμορφώθηκε στο 50% δηλ. 1.65.

 

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα ακολουθεί και το 2ο παιδί μου το 20% όπως φαίνεται και στους υπερήχους????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα πάντως με αυτά που λες εμένα θα είναι ξαπλωμένη 94πόντους και όχι 92 ... οπότε με βάση τις καμπύλες που κοιτάω:

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/pub/pdf/Koritsia0-18_Ypsos.pdf

 

είμαστε στο 50% και όχι στο 25% ... σωστά????

 

Αλλά τότε γιατί είμαστε τα πιο κοντά παντού?? Πού είναι τα άλλα στις καμπύλες??? Πάνω από το 95%???

 

Στα παιδάκια που έχουν 2-3 εκ. διαφορά αυτή η διαφορά φαίνεται μεγάλη. Ωστόσο μην αποκλείεις πολλά παιδάκια που συναναστρεφόμαστε να είναι πιο ψηλά από το 50%.

 

Πέρυσι είχα πάθει και εγώ ένα σοκ όταν είχα πάει τον μικρό σε μια καθηγήτρια λοιμοξιολόγο του Παίδων για μια ίωση επειδή έλειπε η δικιά μας. Τον μετράει λοιπόν 18-19 μηνών περίπου όρθιο και βλέπει διαφορά 3-4 εκ. με την μέτρηση της παιδιάτρου μου (αναρωτιέμαι και εγώ πόσο καλά στέκεται ένα παιδί να μετρηθεί 18-19 μηνών όρθιο) μένει λοιπόν έτσι .:shock:

Της εξηγώ λοιπόν ότι τον μετράμε ξαπλωμένο και μου λέει μα τόση διαφορά; το παιδί έτσι έπεφτε μια καμπύλη...τον μετράει λοιπόν ξαπλωμένο και βγαίνει τα ίδια εκ. που έγραφε η δική μας παιδίατρος. Το παιδάκι φυσικά δεν τεντονώταν σωστά. Στο βιβλιάριο πάντως είχε γράψει και αυτή τελικά την ξαπλωμένη μέτρηση. Από τότε και εγώ είχα τρελλαθεί και το έψαχνα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα ακολουθεί και το 2ο παιδί μου το 20% όπως φαίνεται και στους υπερήχους????

 

Εμένα αυτό μου είχαν πεί. Από την αρχή μου έλεγαν ότι θα είναι μικρό το παιδάκι. Δεν νομίζω όμως ότι ισχύει πάντα αλλά όπως είπαν κυρίως για τα πρόωρα παιδάκια. Τι να σου πώ και εγώ. Ρώτα τον γυναικολόγο σου από απορία βρε ΒΕΡΑ μου να δούμε τι θα σου πεί.

Σε ποιές καμπύλες βρίσκονταν το πρώτο σου παιδάκι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...