Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Πείτε μου τη γνώμη σας!! H μικρή μου (4,5 ετών) όπως είχα γράψει παλιότερα εδώ παίρνει ύψος και βάρος (αλλά κυρίως υψος) με το σταγονόμετρο. Κάναμε τον Αύγουστο εξετάσεις σωματομεδίνης και βγήκε 79. Οπότε σταματήσαμε να ασχολούμαστε. Μέσα σε δύο μήνες όμως έβγαλε στα ποδαράκια της τρίχες ορατές και΄σκούρες σαν να έχει μια ορμονολογική "έκρηξη" (λεω εγώ!) Μήπως αυτό είναι ενδεικτικό ότι θα αδιαθετήσει μικρή? Μήπως πρέπει να το ψάξω σε ενδοκρινολόγο? Ή μήπως συμβαίνει συχνά??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΚΑΝΕ ΘΥΡ/ΔΗ ΚΟΙΛΙΟΚΑΚΗ, ΣΙΔΗΡΟ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΚΤΛ ΟΛΑ ΟΚ!!

Η ΣΩΜΑΤΟΠΕΔΙΝΗ ΤΗΣ 56!! ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ ΛΕΓΕΤΑΙ HGH ΜΕ ΦΥΣΙΟΛ. ΟΡΙΑ 0-8 ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ 0,4!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ 10 ΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΓΟΝΟΜΕΤΡΟ Ο ΠΟΝΤΟΣ!!

12 ΜΗΝΩΝ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΗΝ 3 ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΗΝ 10 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ(21 ΜΗΝΩΝ).ΕΔΩ ΚΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ!! ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ 3 ΠΑΛΙ.ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΝΤΟ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤ Ω ΑΠΟ ΤΗΝ 3!!

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ??ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ?? ΑΝ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ!!

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η HGH ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΟΝΙΚΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗ(ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ) ΕΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΤΙ Η ΣΩΜΑΤΟΠΕΔΙΝΗ ΕΙΝΑΙ 56!!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ!!THEODOSI ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΗΣΑΣΤΑΝ 18 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ? ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

Είχαμε πέσει κάτω και από την τρίτη θέση και η απόκλιση συνεχιζόταν κάθε μήνα που περνούσε έπαιρνε μέν ύψος αλλά πολύ λίγο και με πολύ αργό ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου τη γνώμη σας!! H μικρή μου (4,5 ετών) όπως είχα γράψει παλιότερα εδώ παίρνει ύψος και βάρος (αλλά κυρίως υψος) με το σταγονόμετρο. Κάναμε τον Αύγουστο εξετάσεις σωματομεδίνης και βγήκε 79. Οπότε σταματήσαμε να ασχολούμαστε. Μέσα σε δύο μήνες όμως έβγαλε στα ποδαράκια της τρίχες ορατές και΄σκούρες σαν να έχει μια ορμονολογική "έκρηξη" (λεω εγώ!) Μήπως αυτό είναι ενδεικτικό ότι θα αδιαθετήσει μικρή? Μήπως πρέπει να το ψάξω σε ενδοκρινολόγο? Ή μήπως συμβαίνει συχνά??

 

Και η κόρη μου έχει αρκετά έντονη τριχοφυία στα πόδια και στην πλάτη, κάνεμε βέβαια εξετάσεις σε ηλικία 4 ετών και ήταν καλές μόνο οι ωοθήκες ήταν λίγο μεγαλύτερες και τώρα την παρακολουθούμε ανα εξάμηνο για πιθανές πολυκυστικές ωοθήκες. Πάντως ο ενδοκρινολόγος μας είχε πεί οτι αυτό που είναι ανησυχητικό είναι οι μαύρες τρίχες στην μασχάλη και υποθέτω οτι μπορείς να φανταστείς και σε ποιό άλλο σημείο του σωματος. Πάντως αν θες να είσαι ήσυχη μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο σε ενδοκρινολόγο για όλο το πακετάκι ύψος βάρος, πρώιμη αδρεναρχή (έτσι λεγεται η πρώιμη περίοδος) πλέον το παιδί είναι σε ηλικία που μπορείς να κάνεις όλα αυτά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πρώτα απ' όλα και αν συμβαίνει κάτι με τις ορμόνες του παιδιού να το προλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ΟΛΟΙ οι γιατροί που έχω ρωτήσει για τις τρίχες τις μικρής μου έχουν πει ότι θα μας ανησυχήσει μόνο αν δούμε στις μασχάλες ή στα γεννητικά όργανα. Κατά τα άλλα ... όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να είναι υπερβολή αλλά επειδη με τρώει θα γράψω...

Ο μικρός γεννήθηκε 50ποντους

1μ. ήταν 55 ποντους

2μ. ήταν 58 ποντους

4μ. ήταν 64 ποντους

5,5μ. ήταν 68 ποντους

8 μ. ήταν 70 ποντους

9μ. ήταν 71,5 ποντους

10 μ. είναι 72,5 ποντους

Δεν με απασχολεί το αν είναι αρκετούς πόντους ή όχι αλλά ότι τους τελευταίους μήνες πέφτει συνέχεια στις καμπύλες.

Όντως πρέπει να με απασχολήσει ή είναι μια απλή ψυχασθένειά μου και να μην ασχοληθώ περαιτέρω... :)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι υπερβολή αλλά επειδη με τρώει θα γράψω...

Ο μικρός γεννήθηκε 50ποντους

1μ. ήταν 55 ποντους

2μ. ήταν 58 ποντους

4μ. ήταν 64 ποντους

5,5μ. ήταν 68 ποντους

8 μ. ήταν 70 ποντους

9μ. ήταν 71,5 ποντους

10 μ. είναι 72,5 ποντους

Δεν με απασχολεί το αν είναι αρκετούς πόντους ή όχι αλλά ότι τους τελευταίους μήνες πέφτει συνέχεια στις καμπύλες.

Όντως πρέπει να με απασχολήσει ή είναι μια απλή ψυχασθένειά μου και να μην ασχοληθώ περαιτέρω... :)

 

Νομίζω ότι τσάμπα ανησυχείς. Το παιδί στο χρόνο πάνω θα πάρει πάνω κάτω τους 25 πόντους που παίρνουν τον πρώτο χρόνο έτσι όπως πάει. Μην τον βάζεις από τώρα κάθε μήνα στις καμπύλες... 1ο και 2ο χρόνο κινούνται στις καμπύλες και μετά σταθεροποιούνται στην καμπύλη που θα ακολουθήσουν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω να πω οτι πηραμε 2,5 π και μια μεγαλη ανασα??? απο το 3% καλοβλεπει το 10%!!!!!!

Παιρνουμε και σιδηρο απο Οκτωβρη, αλλες φορς δεν ειδα βεβαια κανα αποτελεσμα αλλα το σημειωνω! Οι εξετσαεςις κοιλιοκακης, ακοοοοοοοοοομα,40 μερες τωρα, λεικπουν λενε τα αντιδραστηρια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω να πω οτι πηραμε 2,5 π και μια μεγαλη ανασα??? απο το 3% καλοβλεπει το 10%!!!!!!

Παιρνουμε και σιδηρο απο Οκτωβρη, αλλες φορς δεν ειδα βεβαια κανα αποτελεσμα αλλα το σημειωνω! Οι εξετσαεςις κοιλιοκακης, ακοοοοοοοοοομα,40 μερες τωρα, λεικπουν λενε τα αντιδραστηρια

 

Μπράβο σας!!!! Συγχαρητήρια!!!

 

Εμείς σταματήσαμε να μετριόμαστε ... έτσι κι αλλιώς εγώ τη έβγαζα σπίτι 92 πόντους ... την είχα μετρήσει πάρα πολλές φορές!!! Και οι γιατροί πάντα τη βγάζουν πιο κάτω. Η παιδίατρος μας έβγαλε πάλι 90!!!! έλεος ... 90 τη βγάζουν από τον Ιούνιο!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεγκούλι ετσι κανουν τα παιδακια κοβουν καμπυλες και κοντα στα 2,5 σταθεροποιουνται σε αυτη που θα ακολουθησουν περιπου μετέπειτα.

 

Η Ειρηνη ειχε φτασει και την 90 καμπυλη! Τωρα ειανι στην 10...

 

Κι η ΕΙρηνη 75 πονοτυς ηταν ενος ετους ο νικολας εχει ακομα 2 μηνες μπροστα του... επισης καποια δοση ειχε κολλισει στο 71 για κανα τριμηνο...

 

Να τον μετρας ξαπλωτο(αν καθισει!) σε σκληρη επιφανεια

 

 

 

Τα νεα μας...πηγαμε στην παιδοενδοκρινολογο να δειξουμε τις εξτασεις αιματος και την οστικη ηλικια, ολα ειναι πολυ καλα λεει προς το παρον δεν υπαρχει τιποτα παθολογικο, ακολουθει λιγο πιο πανω απο την 10 και την κοβει για 1.60....

 

Η οστικη ηλικια βγηκε ακριβως στην ηλικια μασ και λιιιγο λιγοτερο ειπε οτι αυτο ειναι καλο, μας ανησυχει και το ψαχνουμε περαιτερω αν βγει μεγαλυτερη ηλικια απο την κανονικη.

 

Θα μας δει μετα 6 μηνες, και μετα 1 φορα το χρονο ειπε να το παρακολουθουμε.

 

Αυριο θα ρωτησω και τον παιδιατρο για σιδηρο αν χρειαζεται...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πού να τα πω δεν ξέρω.... θα τα γράψω εδώ, σε σας, που με νοιώθετε. Πάω να σκάσω. Εκεί που ανησυχούσα για τη μικρή, τώρα έχω και τη μεγάλη. Κάτω από το 10% έπεσε κι αυτή. Ενώ ήταν σταθερά πάνω από το 50%, εδώ και 1,5 χρόνο έχει πάρει μόνο 4εκ. Με πρώτη ευκαιρία θα πάμε για σωματομεδίνες κλπ. Μα είναι δυνατον;;; και οι δύο;;; τι μπορεί να συμβαίνει;;;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε αυτη την ηλικια 4-6 π δε πρεπει να παιρνουν? για βαλε αναλογιες κατω να δουμε και τη μεγαλη σου μοντελα?????

και οστικη κανε της...μια συναδελφος ανησυχουσε με το μικρο της, στα 6 του ειχε οστικη 4, εεεεε εγω τον ειδα στα 8 , ηταν ηδη παιδαρος!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

104 εκ - 15,4 kgr. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι από 3 7/12 που ήταν 100 εκ. έχει πάρει μόνο 4 εκ. Το μεσημέρι θα δω το βιβλιάριο και θα σας δώσω αναλυτικά μετρήσεις. Οστική ναι, θα την κάνουμε κι αυτή στις επόμενες μέρες, είναι στο πρόγραμμα.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα...

γατουλα καλα τα νεα σας..σιγα σιγα μας την κοπανατε απ το θεμα μου φαινεται..

μηπως βρε vag ειναι απλα οικογενειακο;

εδω βρηκαν λεει τογονιδιο της παχυσαρκιας,μπορει να υπαρχει κ της στρουμφιτας.τι να πω;

αν υπαρχει παντως εμεις το εχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πιστεύω ρε boulou:lol::lol::lol: Με κάνεις και γελάω μόνη μου να με βλέπουν και οι άλλοι στη δουλειά να λένε πάει αυτή τα χει παίξει !!!

Μακάρι να είναι οικογενειακό χαρακτηριστικό και όχι οικογενειακό πρόβλημα. Πάντως αναμεμενόμενο ύψος έχουν 1,62. Σιγά μην το πιάσουνε...

Αυτο που με φοβίζει είναι ότι μετά τα 4χρ, απ όσο έχω διαβάσει, είναι πάντα παθολογικό το να κόβουν καμπύλες...

Εσείς πως τα πάτε;;;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

μωρε τι να κανω;το παιρνω λιγο ελαφρα το θεματακι γιατι απ την πολυ φρικη του καλοκαιριου ειχε γυρισει το ματι μου..

ασε που διαβαζα για την αυξητικη οτι χορηγειται κ για αισθητικους λογους αντιγηρανσης κ ανανεωσης κολαγονου κ λεω λες μωρε να μην ειναι τοσο επικυνδυνη οσο λενε;;

εμεις οδεουμε για τους 20μηνες κ ειμαστε 76,5-77..φτανουμε δε φτανουμε τους 80 στα 2 ετη..ειμαστε σχεδον στην 3..αν κοψουμε κ καμπυλες μετα τα δυο..καλα κρασα!

ειναι τουλαχιστον εξυπνο..πηγαμε αναπτυξιολογο..κ σχεδον μας εδιωξε..ασε που η μικρη την κοιτουσε με απορια τυπου ''καλα με δουλευεις'' οταν την ρωτουσε που ειναι το ποτηρι;που ειναι το χερακι της κουκλας;;;;

μια χαρα την πηρα η πικραμενη μανα!

Link to comment
Share on other sites

Vag μαλλον και εσυ λιγο υπομονη, καλουλα ειναι στο υψος ακομα και τωρα, αλλα πολυ αδυνατουλα δεν ειναι ρε συ????

εμενα αυτη τη στιγμη αν τα διαβαζω καλα δειχνει 12% και στα 2....μακαρι να το συνεχισουμε ετσι!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω να πω οτι πηραμε 2,5 π και μια μεγαλη ανασα??? απο το 3% καλοβλεπει το 10%!!!!!!

Παιρνουμε και σιδηρο απο Οκτωβρη, αλλες φορς δεν ειδα βεβαια κανα αποτελεσμα αλλα το σημειωνω! Οι εξετσαεςις κοιλιοκακης, ακοοοοοοοοοομα,40 μερες τωρα, λεικπουν λενε τα αντιδραστηρια

 

Εμάς πάντως ο σίδηρος μας έχει βοηθήσει πολύ. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα παίρνει.

 

Να ρωτήσω οι εξετάσεις για την σωματομεδίνη και για την οστική ηλικία πόσο κοστίζουν σε ιδωτικό; έτσι και το πώ πάλι την παιδάιτρο θα με κράξει...

 

91εκ. είναι ο μικρος ξαπλωμένος.

Link to comment
Share on other sites

για σωματομεδινη θελανε 20-30 και μαλλον λιγοτερα για την οστικη, παντως παιδων τα εκανα στο τελος! σκεψου το και εσυ για εκει αμα θελησεις

91,5 ειμαστε ξαπλα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται boulou το μπόι που τους λείπει το χουν σε μυαλό;). Χαμηλά είστε και 'σεις, ε; Τι να γίνει; υπομονή και βλέπουμε...

Γατούλα και εμείς γύρω στη 10% είμαστε. Αδύνατη ήταν από πάντα κι έτσι το χω συνηθήσει.

Εκλεισα ραντεβού για αίματος στο ΙΚΑ. 27-12-2010 !!!!!! Δεν έχουν το θεό τους. Θα κοιτάξω μήπως μπορώ να κάνω νωρίτερα τη σωματομεδίνη στο Νοσοκομείο.

G.STONE δεν ξέρω τιμές για εξωτερικά αλλά γενικώς οι ορμόνες είναι κάπως ακριβές...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΗ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ!

αλλο να πληρωνεις το 25% της κρατικης τιμης και αλλο η ιδιωτικη τιμη!

για τον ιδιο λογο πληρωσα 15 ευρω στο παιδων για κατι που κοστολογουσαν 350!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...