Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Βέρα τι αλλεργίες έχετε? Εμείς την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε δερματολογικά τέστ στο γάλα του έφυγε και του αρχίσαμε πρόκλυση με Νουλάκ. Στο αυγό παραμένει η αλλεργία. Για κοιλιοκάκη κάνατε εξέταση?

Εσείς γατούλα κάνατε τελικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν της έκανε για κοιλιοκάκη ... αίματος είναι???

Ίσως είναι σε αυτές που έγραψε η γιατρός και περιμένουμε να βγουν τι να πω.

 

Αλλεργίες δεν έχουμε ή μάλλον δεν ξέρουμε αν έχουμε ... αλλά γενικά με το γάλα πρήζεται η κοιλιά της ... και γενικά φουσκώνει εύκολα η κοιλιά της και λέω τώρα εγώ μήπως ...

 

Τον πρώτο χρόνο είχαμε δει λίγο αίμα στα κακά και παίρναμε υποαλλεργικό ΄γάλα

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς είχαμε συμπτώματα αλλεργίας. Απλά δεν έπερνε το αναμενόμενο βάρος. Για κοιλιοκάκη γίνονται αιματολογικές εξετάσεις. Νομίζω οτι το πρήξιμο στην κοιλίτσα δεν είναι σύμπτωμα αλλεργίας, ίσως κάποια δυσανεξία. Πάντως για την κοιλιοκάκη για να είμαστε σύγουροι του κάνανε γαστροσκόπηση στο παίδων ευτυχώς αρνητηκή γιατι την θεωρώ κατάρα αυτη την ασθένεια μα να μην μπορεί το παιδί να φάει ποτέ στην ζωή του σιτιρά. Φρίκη! (Για την περιπτωσή σας μάλλον δεν έχετε γιατι τα παιδιά αυτά έχουν πολύ χαμηλό βάρος, μην αγχώνεσαι).

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς είχαμε συμπτώματα αλλεργίας. Απλά δεν έπερνε το αναμενόμενο βάρος. Για κοιλιοκάκη γίνονται αιματολογικές εξετάσεις. Νομίζω οτι το πρήξιμο στην κοιλίτσα δεν είναι σύμπτωμα αλλεργίας, ίσως κάποια δυσανεξία. Πάντως για την κοιλιοκάκη για να είμαστε σύγουροι του κάνανε γαστροσκόπηση στο παίδων ευτυχώς αρνητηκή γιατι την θεωρώ κατάρα αυτη την ασθένεια μα να μην μπορεί το παιδί να φάει ποτέ στην ζωή του σιτιρά. Φρίκη! (Για την περιπτωσή σας μάλλον δεν έχετε γιατι τα παιδιά αυτά έχουν πολύ χαμηλό βάρος, μην αγχώνεσαι).

 

Αν είναι θέμα βάρους τότε μια χαρά είμαστε!!! Τα κιλάκια μας τα παίρνουμε!

 

Γιατί κάνατε γαστροσκόπηση για κοιλιοκάκη αφού γίνονται εξετάσεις αίματος?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς είχαμε κάνει αίματος για κοιλικάκη. Γαστροσκόπηση μας είπαν στο Παίδων ότι κάνουν αν βγούν θετικά τα αποτελέσματα στις εξετάσεις αίματος.

Link to comment
Share on other sites

Γαστροσκόπηση κάναμε επειδή του βγήκαν θετικά τα δερματικά τέστ οι αιματολογικές τα λεγόμενα ράστ ήταν όλα αρνητικά ακόμη στο γάλα και στο αυγό! Δεν είναι αξιόπιστες δυστυχώς οι αιματολογικές.

Link to comment
Share on other sites

Γαστροσκόπηση κάναμε επειδή του βγήκαν θετικά τα δερματικά τέστ οι αιματολογικές τα λεγόμενα ράστ ήταν όλα αρνητικά ακόμη στο γάλα και στο αυγό! Δεν είναι αξιόπιστες δυστυχώς οι αιματολογικές.

 

Για πες staybatra, πώς φτάσατε στα δερματικά τεστ; Και τα δικά μου παιδιά είναι αλλεργικά (υψηλή IGE και ηωσινόφιλα) άλλα όλα τα ραστ βγήκαν αρνητικά και δεν ξέρουμε που έχουν αλλεργία. Ποιος γιατρός σας τις έγραψε; Τι ειδικότητας εννοώ. Που τα κάνατε σε δημόσιο Νοσοκομείο ή εξωτερικά; Παντως εμάς μας είπαν ότι το χαμηλό ανάστημα δεν σχετίζεται με τις αλλεργίες. Κοιλιοκάκη δεν έχουμε, ελεγμένο.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαιτίας των υψηλών ηωσινόφιλων κάναμε όλες τις εξετάσεις. Μας τις έδωσε αλλεργιολόγος και τις κάναμε. Είναι πάρα πολλές όλες αιματολογικές. Βέβαια μας έστειλε στο παίδων Αγίας Σοφίας όπου τις υπέγραψε γαστρεντερολόγος.

Διαφορετικά επρεπε να πληρώσουμε τα μαλλιά τις κεφαλής μας!!! 1000 ευρώ κοστίζουν, με συμμετοχή 280 δώσαμε. Ηταν όμως και μερικές που εσάς μπορεί να μη σας τις κάνουν όπως: θυρεοειδή, ανοσοσφαιρίνες κ.α. Πρέπει να κάνετε δερματικά τέστ για να δείτε ακριβώς σε τι έχουν αλλεργία. Δεν είναι επώδυνη εξέταση και είναι πιο αξιόπιστη απο τα ράστ. Η αλλεργία σχετίζεται με το χαμηλό ανάστημα μας είπαν επειδή επηρεάζει την ανάπτυξη του παιδιού. Τι να σου πω δεν ξέρω και εγω το ψάχνω τι φταίει και είναι κοντούλης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με πατε σε αλλα μονοπατια τωρα..

ρε κοριτσια ως καταλαβατε οτι ειναι αλλεργικα;

εμενα μου εμφανιζει καποια σπυρακια γυρω απο το στομα κ στη μυτουλα

τα οποια σβηνουν παλι μονα τους

κ σκεφτομαι μηπως ειναι σε καποια τροφη αλλεργια;λετε;αλλα συμπτωματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι είναι τροφική αλλεργία , τα βγάζει σε συγκεκριμένη τροφή?

Τα συμπτώματα είναι: αίμα στα κακά, διάροιες - εμετούς , πόνο στην κοιλίτσα, ανεπαρκής πρόσληψη βάρους, ανεβασμένα ηωσινόφιλα στο αίμα και εξανθήματα. Καλύτερα να μιλήσεις στον παιδιατρό σας αυτός θα σας πει.

Link to comment
Share on other sites

BΕΡΑ, τελικά ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ομοιες οι περιπτώσεις μας, κι εμενα 14 κιλα ειναι και οχι 13,3 που νομιζα...αμ για αυτο εχει πεταξει μπακα και μπρατσα και μπουτια...σαν μπογαλακι ειναι το καλο μου!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίνουν κάποια ουσία και μετά κάνουν λήψεις αίματος ανα μισή ώρα αν θυμάμαι καλά 3-4 λήψεις μου φαίνεται απο εκεί και πέρα αυτό που θα σου πούν να προσέχεις είναι αν το δείς το παιδί να νυστάζει ή να ζαλίζεται γιατί πάνω στην εξέταση μπορεί να βγάλει υπογλυκαιμία γι' αυτό κι εμείς που ήταν μικρός ο γιός μου είχαμε έτοιμη κρέμα και του δώσαμε μόλις συνέβη, βέβαια είναι πάντοτε και οι γιατροί και οι νοσοκόμες απο πάνω για να τα προσέχουν, εμείς πάλι κάναμε δύο τέτοιες καμπύλες με δύο διαφορέτικες ουσίες και στο τέλος και καμπύλη σακχάρου μαζί και με τις γενικές εξετάσεις κράτησε 3 ημέρες η νοσηλεία. Πάντως τοσίγουρο είναι οτι η δοκιμασία πρόκλησης εκκρισης αυξητικής ορμόνης δεν μπορεί να γίνει εκτός νοσοκομείου γιατί λόγω της υπογλυκαιμίας που μπορεί να παρουσιαστεί υπάρχει ο κίνδυνος του υπογλυκαιμικού σόκ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καληπερα!! Το ίδιο θέμα που συζητάτε έχει αρχίσει να απασχολεί και εμένα τον τελευταίο καιρό!!!!!!!για να κυριολεκτώ έχουν αρχίσει και με ζώνουν τα φίδια!!Απο το σημείο που ο γιός μου έπαιρνε 2 ποντους καθε μήνα και ένα μήνα και 5 ποντους η κορη μου σε αντίθεση με έχει προβληματίσει πολυ!εγω 1,68 ο ανδρας μου 1,80 . η μικρή ποτε δεν εφθασε το μεσο ορο.απο τοτε που γεννηθηκε είναι στην 10 εκατ/αια θεση,14 μηνων επεσε στην 3 εκατ/αια θεση και τωρα σταθερα στην 10τη.

τωρα 21 μηνων 11500 και 80 εκ.η παιδιατρος πολυ καθισιχαστικη οτι είναι ακομα μικρη και οτι μεχρι τα 3 εχουν τα παιδια σκαμπανεβασματα!!.σωματοπεδινη 56!!οι εξετασεις γενικα καλες!!τους 3 τελευταιουσ μηνες πηρε μολις 1 ποντο!!στο αγλαια κυριακου να περιμενουμε ειναι ακομα μικρη!!μηπως να κανω την εξεταση αυξητικης να μου φυγει η ιδεα? ολα τα κοριτσακια παντωσ την εχουν περασει τησ ηληκιασ τησ!!!! τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa η δεκατη εκατοστιαια θεση ειναι μια χαρα..ανυσηχεις μονο αν το παιδι παρουσιασει στασιμοτητα για αρκετο διαστημα. Αν μεινει στην 10,απλα αυτη ειναι η καμπυλη της..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!η μικρη γεννηθηκε 3300 και 48 ποντους!! στην 39 εβδομαδα.η παιδιατρος στην πρωτη επισκεψη ειπε οτι δεν γεννηθηκε ιδιαιτερα ψηλη!! και ο γιοσ μου γεννηθηκε 50 εκ αλλα αναπτύσσονταν ταχυτατα. σημερα ειναι 3.5 ετων και 112 εκ. Ο θυριειδης στα όρια, κοιλικακη αρνητικη ,σιδηρος 74 φερριτινη 45 για οστικη δεν μας ειπε η παιδιατρος , να την κάνουμε και αυτην!!! ορεξη το παιδι εχει αφου κοντευει να γινει μπαλα βαροσ κανονικα και υψος με το σταγονομετρο!!Πάντως ότι έχει μείνει πίσω απο τα συνομήλικά της αυτο είναι γεγονός.......... γι αυτό έχω τρελαθει!!Αυτό πουμ με αγχώνει είναι οτι δεν θα ήθελα να χάσω.......τυχόν πολύτιμο χρόνο!!Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

 

Παντως Γατούλα στο Παιδων μας είπαν οτι ξαπλα πρέπει να γίνετε η μέτρηση!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουμε ενδοκρινολόγο. Πρώτη επίσκεψη. Ελπίζω να πάει καλά. Να δούμε μήπως πήραμε και κανένα πόντο... μεγάλη αγωνία έχω!

Καλη επιτυχια!!! Να μας ενημερώσεις, κι εμεις πρώτο ραντεβου την τρίτη...

 

απο εδω τα εγραψα??

η Α πηρε μισοοοοοοοοοο ποντο! 87!

ΑΛΛΑ??????

την εβαλα και ξαπλα

και ειναι 91!

να παρω το ΜΟ γιατρε μου?

Κι εγω τα ιδια, 88 ορθια 91,5 ξαπλα...

 

μεχρι ποτε μωρε ξαπλα?????

 

η Α γεννηθηκε 49 π και 24 μηνων ηταν 10200 και 83 ποντοι

κοντα ειμαστε

κανε και μια οστικη για σενα κυριως

 

Μεχρι 3 ετων....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...