Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

ε ιδιωτης ρε συ τι περιμενεις, αλλα τουλαχιστον λες εκει ειναι 2 το χρονο και εχω και πολυ καλες συστασεις γενικα και μου αρεσε και σαν ανθρωπος

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Σήμερα πήγαμε στην ενδοκρινολόγο να δει τα αποτελέσματα μας και μας είπε οτι η IGFBP3 είναι πιο καλός δείκτης για έλλειψη αυξητικής από ότι η IGF-1. Και εμείς είχαμε IGFBP3 μέσα στο όριο αλλά θα συνεχίζει να μας παρακολουθεί λόγω χαμηλής IGF-1.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

πες και νουμερακια καλε..μη ψαχνουμε σελιδες!!! και εγω εστειλα φαξ, εφτιαξα και παλιες καμπυλες, βρηκα και δικες μου μεχρι 20 μηνων χοχοχο και θα τις στειλω και αυτες!

και παιδιατρο για σιδηρο τρεχατη αυριο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

οποτε καλη!

ρε μπας και ειναι η σιδηροπενια που το κραταει κοντουλακι το μπουμπουκι μου????

 

Γατούλα από τις εξετάσεις σας δεν καταλαβαίνω και πολλά:roll:, έχω όμως να σου πω το εξής: Αρχές Ιουλίου ξεκινήσαμε σίδηρο για 2 μήνες γιατί είχε χαμηλή φεριτίνη (10). Από τότε μέχρι σήμερα έχει πάρει 2εκ, μπορεί και 2,5. Νομίζω δεν είναι κι άσχημα. Πες μας τι θα σου πει κι ο γιατρός, ναι;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια σας διαβάζω και σας θαυμάζω με όλα αυτά που ξέρετε. Ανησυχω για την μικρή μου και θέλω μια βοήθεια γιατί ο άντρας μου με λεει υπερβολική και δεν ξέρω ούτε τις καμπύλες ανάπτυξης να διαβάζω. Η μικρή μου στις 13 Οκτωβρίου κλείνει τα 2 και είναι 11200 και 87,5 ύψος. Δεν τρώει πολυ ενώ στην αρχή έτρωγε κανονικά. Τους 2 τελευταίους μήνες δεν πήρε γραμμάριο αλλά μόνο ύψος. Να ζητήσω εξετάσεις; Τι λέτε; Πειτε μου μια γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια σας διαβάζω και σας θαυμάζω με όλα αυτά που ξέρετε. Ανησυχω για την μικρή μου και θέλω μια βοήθεια γιατί ο άντρας μου με λεει υπερβολική και δεν ξέρω ούτε τις καμπύλες ανάπτυξης να διαβάζω. Η μικρή μου στις 13 Οκτωβρίου κλείνει τα 2 και είναι 11200 και 87,5 ύψος. Δεν τρώει πολυ ενώ στην αρχή έτρωγε κανονικά. Τους 2 τελευταίους μήνες δεν πήρε γραμμάριο αλλά μόνο ύψος. Να ζητήσω εξετάσεις; Τι λέτε; Πειτε μου μια γνώμη

 

 

Από υψος είστε πάνω από τον μέσο όρο και από βάρος κάτω από τον μέσο όρο. Δηλαδή ψηλές και λεπτές! Μια χαρά! Μην ανησυχείς!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια σας διαβάζω και σας θαυμάζω με όλα αυτά που ξέρετε. Ανησυχω για την μικρή μου και θέλω μια βοήθεια γιατί ο άντρας μου με λεει υπερβολική και δεν ξέρω ούτε τις καμπύλες ανάπτυξης να διαβάζω. Η μικρή μου στις 13 Οκτωβρίου κλείνει τα 2 και είναι 11200 και 87,5 ύψος. Δεν τρώει πολυ ενώ στην αρχή έτρωγε κανονικά. Τους 2 τελευταίους μήνες δεν πήρε γραμμάριο αλλά μόνο ύψος. Να ζητήσω εξετάσεις; Τι λέτε; Πειτε μου μια γνώμη

 

Η μικρή μου στις 26 του Οκτώβρη κλείνει τα 3 και είναι 11600 και 89εκ. Τα συμπεράσματα δικά σου.

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου, δεν χρειάζεται να ανυσηχείς.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ρε γαμώτο είμαστε κοντούλες και χοντρούλες!!!! Γλυκά δεν της δίνω και γενικά προσπαθώ να προσέχω αλλά για κάποιο λόγω το παιδί είναι φουσκωμένο και γενικά σαν κεφτεδάκι. Δεν καταλαβαίνω γιατί στεναχωριέστε που είναι αδύνατα τα παιδιά σας. Εμένα δε με πειράζει να είναι κοντούλα η κόρη μου αρκεί να είναι αδύνατη (μου αρέσουν οι μικροσκοπικές κοπελίτσες) αλλά εγώ ανησυχώ γιατί βλέπω το σώμα της και ξέρω ότι θα είναι από αυτές τις γεμάτες κοντές ... κοινώς κοντόχοντρες ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ρε γαμώτο είμαστε κοντούλες και χοντρούλες!!!! Γλυκά δεν της δίνω και γενικά προσπαθώ να προσέχω αλλά για κάποιο λόγω το παιδί είναι φουσκωμένο και γενικά σαν κεφτεδάκι. Δεν καταλαβαίνω γιατί στεναχωριέστε που είναι αδύνατα τα παιδιά σας. Εμένα δε με πειράζει να είναι κοντούλα η κόρη μου αρκεί να είναι αδύνατη (μου αρέσουν οι μικροσκοπικές κοπελίτσες) αλλά εγώ ανησυχώ γιατί βλέπω το σώμα της και ξέρω ότι θα είναι από αυτές τις γεμάτες κοντές ... κοινώς κοντόχοντρες ...

 

Το πρόβλημα δεν είναι αν ένα παιδί απλά και μόνο είναι κοντό ή αδύνατο ή και τα δύο. Το θέμα μας είναι να μην είναι παθολογικό, να μην έχει δηλαδή κάποιο πρόβλημα υγείας που δεν το αφήνει να αναπτυχθει... αυτά φοβόμαστε.

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, εξετάσεις για θυροειδή έχετε κάνει;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι αν ένα παιδί απλά και μόνο είναι κοντό ή αδύνατο ή και τα δύο. Το θέμα μας είναι να μην είναι παθολογικό, να μην έχει δηλαδή κάποιο πρόβλημα υγείας που δεν το αφήνει να αναπτυχθει... αυτά φοβόμαστε.

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, εξετάσεις για θυροειδή έχετε κάνει;

 

Κάναμε ... μια χαρά μου είπε η γιατρός είναι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..κοριτσια!

Λοιπον πηγαμε χτες στην παιδοενδοκρινολογο.Εβγαλα τα εξης:

1ον η σωματομεδινη καλη η κακη δεν συνεπαγεται κ καλη η κακη αυξητικη απαραιτητως,δηλαδη κ η δικη μας που ειναι καλη μπορει να συνεπαγεται κ ελλειψη αυξητικης,σαφως βεβαια η κακη αποτελει πιο ανυσηχητικη ενδειξη..

κοινως ,αν δεν κανεις μετρηση αυξητικης δεν ξερεις :evil:!

2ον κ για την igfbp3 τα ιδια...

3ον :η οστικη ειναι καλο που ειναι πισω αλλα σαφως κ μπορει να αλλαξει,γι αυτο τα παιδια που εχουν θεματα με το υψος τα βαζουμε καθε χρονο να ..φωτογραφιζουν τα χερακια τους!!

4:ον η κυστικη συνδεεται κυριως με θεματα στασιμοτητας βαρους κ οχι υψους

αλλα στη δικη μας περιπτωση επειδη το παιδι πηρε υψος (συμφωμα με τις δικες τις μετρησεις ηταν 72 τον ιουλιο κ 75 τωρα)δεν ανυσηχουμε κ δεν κανουμε καμια αλλη εξεταση το επομενο εξαμηνο.

δηλαδη ο δεικτης-κριτηριο ειναι κυριως το παιδι να παιρνει υψος..

ανακουφιστηκα λιγο..ας ειναι κοντη αλλα οκ!

αν θυμηθω κατι αλλο σας το γραφω..

Link to comment
Share on other sites

μα σιγουρα αν παιρνει υψος δεν ανησυχουμε!!!

αλλα εμεις με

2 ετων 83

2,5 ετων 85,5

2,10/12 86,5

μαλλον δε παμε καθολου καλα!

θα ψαξουμε πιθανη κοιλιοκακη αιματολογικα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, κι εμείς σοτ κλάμπ των ανησυχων, 2 ετών 85, 2 ετών και 9 μηνών 88...

 

Εχω κλεισει ραντεβου ηδη με παιδοενδοκρινολογο, γεννησα και προσφατα και την αμελησα λιγο τη μεγαλη μου...δεν την ειχα μετρησει απο οταν 2 ετων, αλλα αρχισε να "φουσκωνει" επαιρνε δηλ κανονικο βαρος αλλα οχι υψος...

 

Βαρος ειναι 13,3 κιλα.

 

Υψος ηταν στην 75 αρκετο διαστημα εως 1,5 ετους, μετα 50 και τωρα επεσε στο 10 αν δεν κανω λαθος...

 

Θα σας γραψω τα νεα εν καιρω ελπιζω να ειναι καλα αν και δεν το νομιζω...

 

ξεχασα υψος εγω 1,58 ο μπαμπας 1,70

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο βαρος ΟΚ αν και δεν τρωει πολυ και ειναι πολυυ δυσκολη στο φαγητο.

 

Κοριτσια την μετρησα ξαπλωμενη(δεν καθεται την πετυχα στις καλες της) και ειναι 91,5 ! μεγαλη διαφορα... αναθαρρησα λιγο...

 

Θα περιμενω ομως να την μετρησει και η γιατρος και βλεπουμε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...