Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Βρε Χαμογελακι, εισαι συγκλονιστικη....δεν μπορω να σταματησω να κλαιω οσες φορες και αν διαβασα αυτο που εγραψες και το διαβασα ΠΟΛΛΕΣ φορες. Ελεγα δεν θα πω δεν θα πω αλλα δεν αντεξα τελικα. Ηταν να κανω και εγω εκτρωση ......την.....μικρη που τωρα μεγαλωνουμε......:( Λογω επιπλοκων τον δευτερο μηνα που με εκαναν να υποφερω, ειχα παρει τον γιατρο και του ειχα πει να το κοψουμε εδω (την κυηση), να κανω εγχειρηση να καθαρισω (απο αυτα που ειχα τελος παντων, που στο τελος αποδειχτηκε οτι τιποτα δεν ειχα, θα το εριχνα το παιδι για μια ανεγκεφαλια δικη μου), και μετα να προσπαθησω παλι. Και τι γυρισε και μου ειπε ...'και που ξερεις οτι την δευτερη φορα θα σου δωσει η φυση αυτη την ευκαιρια?'.....και αυτο ηταν που με σταματησε και εχουμε την μικρη μου τωρα......και ΚΑΘΕ φορα που σκεφτομαι εκεινο το τηλεφωνο που εκανα στον γιατρο για να παμε για εκτρωση και βλεπω την κορη μου, ΚΑΘΕ φορα γεμιζω με τυψεις και ΜΟΝΟ που το σκεφτηκα, οχι να το εκανα. Εχεις τον απολυτο σεβασμο μου. Φαινεσαι καταπληκτικος ανθρωπος και σου ευχομαι να βρεις την ηρεμια που τοσο σου αξιζει με αυτο το θεμα.....και η μανα σου (δεν εχω λογια).....φοβερα δυνατος ανθρωπος. Δεν υπαρχουν πολλοι ετσι.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι λες τώρα...

εδώ εγώ είχα μια φίλη (όταν είμασταν γύρω στα 20-21)

η οποία είχε σχέση με έναν γυναικολόγο

και είχε κάνει μαζί του 2 εκτρώσεις!

 

Για φαντάσου αυτός ο άνθρωπος που έκανε έκτρωση

στα ίδια του τα παιδιά!

 

Υπάρχουν άνθρωποι που το βλέπουν αλλιώς το θέμα...

 

 

αντε καλα το ακουσαμε και αυτο!!!!

οπως και να το δεις το θεμα.....δεν παλευετε αστα βραστα!!!:(

Ναι, άστα!

Και θυμάμαι αυτή η φίλη μου είχε παρεξηγηθεί μαζί μου

γιατί εγώ της έλεγα οτι

αφού αυτός που ήταν επαγγελματικά τακτοποιημένος δεν την παντρευόταν

(και προτιμούσε να της κάνει εκτρώσεις)

 

οτι δεν την αγαπούσε πραγματικά....

 

και εκείνη είχε.....

ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!

Πάρε και κατάλαβε!

 

Τελοσπάντων

ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει στη ζωή του,

και να κρίνει τα πράγματα βάσει των προσωπικών του ευαισθησιών!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να κανω και εγω εκτρωση ......την.....μικρη που τωρα μεγαλωνουμε......:( Λογω επιπλοκων τον δευτερο μηνα που με εκαναν να υποφερω, ειχα παρει τον γιατρο και του ειχα πει να το κοψουμε εδω (την κυηση), να κανω εγχειρηση να καθαρισω (απο αυτα που ειχα τελος παντων, που στο τελος αποδειχτηκε οτι τιποτα δεν ειχα, θα το εριχνα το παιδι για μια ανεγκεφαλια δικη μου), και μετα να προσπαθησω παλι. Και τι γυρισε και μου ειπε ...'και που ξερεις οτι την δευτερη φορα θα σου δωσει η φυση αυτη την ευκαιρια?'.....και αυτο ηταν που με σταματησε και εχουμε την μικρη μου τωρα......και ΚΑΘΕ φορα που σκεφτομαι εκεινο το τηλεφωνο που εκανα στον γιατρο για να παμε για εκτρωση και βλεπω την κορη μου, ΚΑΘΕ φορα γεμιζω με τυψεις και ΜΟΝΟ που το σκεφτηκα, οχι να το εκανα..

 

Ellemphriem άνθρωπος είσαι

και όπως όλοι οι άνθρωποι έχουμε ζήσει στιγμές αδυναμίας!

Δεν πρέπει να έχεις τύψεις... αλλά να ευχαριστείς τον Θεό που σου έστειλε αυτόν τον ευσυνείδητο γιατρό

που σε συνέφερε

και δεν σε πήγε με ελαφριά τη καρδία στο χειρουργείο!

 

Φαντάζομαι οτι όσες κοπέλες εδώ είναι ενάντια στην έκτρωση

εννοούν για τις ΥΓΙΕΙΣ περιπτώσεις

που καταλήγουν στην έκτρωση

ΕΤΣΙ

ως μια απλή μέθοδος αντισύλληψης -χωρίς τύψεις.

Άλλη φάση η δική σου,

και όσων κοριτσιών αναγκάζονται να διακόψουν μια κύηση για λόγους υγείας (των ίδιων ή του εμβρύου)!

 

Μην το παίζουμε ήρωες!!

Εγώ προσωπικά δεν είμαι τόσο δυνατός άνθρωπος για να αντέξω δύσκολες καταστάσεις!!...

 

Και ας είμαι ενάντια στις εκτρώσεις.

Δεν θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Xamogelaki με συγκλόνισες απίστευτα . Έχεις τόσο πλούσιο ψυχικό κόσμο , που τύφλα να χουν όλα τα χρυσά του κόσμου .

Κι εγώ έμεινα στα 17,5 έγκυος , επειδή έσπασε το προφυλακτικό και στην αρχή ήθελα να αποβάλω από μόνη μου , σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να το μάθουν οι δικοί μου . Ενώ έχω υπέροχους γονείς , ειδικά πατέρα , ντρεπόμουν να πω ότι έμεινα έγκυος , γιατί δεν ήθελα να τους πληγώσω . Από την άλλη φοβόμουν εαν το πω , ότι ίσως με πίεζαν να κάνω έκτρωση . Όποτε σκεφτόμουν αυτή την περίπτωση , τρελενόμουνα , δεν άντεχα στην ιδέα να αφαιρέσω μια αθώα ζωή , ήμουν σίγουρη ότι θα το μετάνιωνα μια ζωή και η σκέψη από μόνη της μου έφερνε τρέλα .

Μετά από λίγο καιρό έπαψα να με απασχολεί τόσο η στενοχώρια που θα προκαλούσα

στους δικούς μου , που το μόνο που με ενδιέφερε ήταν πως θα προχωρήσει αναίμακτα η εγκυμοσύνη . Ήταν μια πολύ δύσκολη για μένα περίοδος , γιατί ήμουν μόνη και δεν μοιραζόμουν για 6 μήνες με κανέναν το βαρύ μυστικό . Η περιόδος μου ήταν πάντα άστατη , έμεινα με 55 κιλά εγκυος και στους 6 μήνες ζύγιζα 54 κιλά , κανείς δεν είχε καταλάβει τίποτα . Κάποια στιγμή βέβαια ήξερα πως θα έπρεπε να το πω και το έκανα , όταν ήξερα ότι η έκτρωση δεν θα ήταν εφικτή . Βλέπετε είχα καταπιεί όλες τις εγκυκλοπαίδιες του σπιτιού και ήξερα πως δεν υπήρχε θέμα να πιέσει κανείς για έκτρωση , ήταν το μόνο που δεν ήθελα .

Έλεγα συνέχεια στον εαυτό μου , αφού κυρία μου ήθελες σχέσεις και προέκυψε (έστω και μετά απο ένα μοναδικό ατύχημα) , τώρα θα αναλάβεις τις ευθύνες σου .

Ακόμη και τώρα τα βράδια σκέφτομαι την καημένη την μάνα μου , πόσο σοκαρίστηκε όταν της το είπα και νιώθω ένα κόμπο στο λαιμό . Δεν συγχωρώ τον εαυτό μου για την αναστάτωση που της έφερα . Ο δε μπαμπάς μου όταν το έμαθε , στενοχωρέθηκε για μένα , που μου έτυχε κάτι τέτοιο σε τόσο μικρή ηλικία , που φοβόταν μη του πάθω κάτι , που μέχρι να γεννήσω κοιμόμουν μαζί τους ,για να με προσέχουν , φοβόντουσαν μην κάνω κανένα κακό στον εαυτό μου . Η πρώτη αντίδραση του μπαμπά μου μπροστα σε μένα , όταν έμαθε το γεγονός , ήταν πως δεν πρέπει να λυπόμαστε , που θα έρθει ένα μωράκι στη ζωή μας . Ακόμη και τώρα όποτε το θυμάμαι κλαίω .

Το αποτέλεσμα είναι να έχω μια 15 χρονη κόρη και δεν υπάρχει στιγμή , που να μην ευχαριστώ το Θεό γι'αυτό . Στη ζωή μου όλα ήρθαν σχετικά ομορφα . Και σπούδασα , και πολύ καλά πήγαν τα επαγγελματικά μου και όλοι μου συμπαραστάθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο .

Ευχαριστώ συνέχεια την ίδια τη ζωή για ό,τι μου δίνει και ειδικά την ευχαριστώ για τα παιδάκια μου .

Να στε όλες καλά !!!!

Link to comment
Share on other sites

χαμογελακι..αν πιστευεις πως ο σκοπος μου ηταν να ριξω λαδι στη φωτια περι του θεματος αυτου με παρεξηγησες. με ρωτησες τι βρισκω εγωιστικο και θα σου απαντησω : βρισκω εγωιστικο το να οδηγησαι σε μια πραξη ευσυνειδητα,ηθελημενα και μετα εχεις τυψεις,βρισκω εγωιστικο να εχεις δημιουργησει οικογενεια να εχεις ενα δυο οσα τελοσπαντων παιδια εχει η καθε κοπελα γιατι δεν μιλησα για σενα συγκεκριμενα και να στερειται της χαρας που αυτα τα πλασματακια της προσφερουν για ενα λαθος που εγινε καποια στιγμη. αλλο το να στεναχωριεσαι κι αλλο το να νιωθεις τυψεις. αυτο που με πειραξε ηταν πως ειπες δεν ειμαι μανα που το εκανα αυτο. αν δεν ησουν αυτη τη στιγμη δεν θα ειχες γεννησει τα παιδακια σου. γι αυτο το ειπα γιατι διαβασα πως κλαις για οσα συνεβησαν. οσες εχουμε κανει εκτρωση μονο εμεις μπορουμε να ξερουμε πως νιωθουμε μολις ξυπνησουμε απο την ναρκωση,τι περναει απο το μυαλο μας εκεινη τη στιγμη. να σου πω ομως κατι? αυτο το λαθος δεν σου αφαιρει την ιδιοτητα της μητερας και δη της υπεροχης μητερας που πασχιζει καθε μερα να μεγαλωσει τα παιδια της. ολα αυτα λοιπον τα ειπα γιατι τα πιστευω γιατι και εγω ετσι νιωθω γιατι εκει που παω να το ξεπερασω και εγω ακουω διαφορα τετοια, βλεπω να με κοιτουν οταν το λεω σαν λεπρη μονο και μονο για ενα λαθος γιατι τωρα που προπαθω να κανω ενα μωρο δεν λεει να ερθει. και εγω ειμαι η πιο εγωιστρια απο ολες γιατι οταν ηρθε δεν το ηθελα και τωρα που δεν ερχεται λεω γιατι σε μενα. ελπιζω να καταλαβες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xamogelaki με συγκλόνισες απίστευτα . Έχεις τόσο πλούσιο ψυχικό κόσμο , που τύφλα να χουν όλα τα χρυσά του κόσμου .

Κι εγώ έμεινα στα 17,5 έγκυος , επειδή έσπασε το προφυλακτικό και στην αρχή ήθελα να αποβάλω από μόνη μου , σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να το μάθουν οι δικοί μου . Ενώ έχω υπέροχους γονείς , ειδικά πατέρα , ντρεπόμουν να πω ότι έμεινα έγκυος , γιατί δεν ήθελα να τους πληγώσω . Από την άλλη φοβόμουν εαν το πω , ότι ίσως με πίεζαν να κάνω έκτρωση . Όποτε σκεφτόμουν αυτή την περίπτωση , τρελενόμουνα , δεν άντεχα στην ιδέα να αφαιρέσω μια αθώα ζωή , ήμουν σίγουρη ότι θα το μετάνιωνα μια ζωή και η σκέψη από μόνη της μου έφερνε τρέλα .

Μετά από λίγο καιρό έπαψα να με απασχολεί τόσο η στενοχώρια που θα προκαλούσα

στους δικούς μου , που το μόνο που με ενδιέφερε ήταν πως θα προχωρήσει αναίμακτα η εγκυμοσύνη . Ήταν μια πολύ δύσκολη για μένα περίοδος , γιατί ήμουν μόνη και δεν μοιραζόμουν για 6 μήνες με κανέναν το βαρύ μυστικό . Η περιόδος μου ήταν πάντα άστατη , έμεινα με 55 κιλά εγκυος και στους 6 μήνες ζύγιζα 54 κιλά , κανείς δεν είχε καταλάβει τίποτα . Κάποια στιγμή βέβαια ήξερα πως θα έπρεπε να το πω και το έκανα , όταν ήξερα ότι η έκτρωση δεν θα ήταν εφικτή . Βλέπετε είχα καταπιεί όλες τις εγκυκλοπαίδιες του σπιτιού και ήξερα πως δεν υπήρχε θέμα να πιέσει κανείς για έκτρωση , ήταν το μόνο που δεν ήθελα .

Έλεγα συνέχεια στον εαυτό μου , αφού κυρία μου ήθελες σχέσεις και προέκυψε (έστω και μετά απο ένα μοναδικό ατύχημα) , τώρα θα αναλάβεις τις ευθύνες σου .

Ακόμη και τώρα τα βράδια σκέφτομαι την καημένη την μάνα μου , πόσο σοκαρίστηκε όταν της το είπα και νιώθω ένα κόμπο στο λαιμό . Δεν συγχωρώ τον εαυτό μου για την αναστάτωση που της έφερα . Ο δε μπαμπάς μου όταν το έμαθε , στενοχωρέθηκε για μένα , που μου έτυχε κάτι τέτοιο σε τόσο μικρή ηλικία , που φοβόταν μη του πάθω κάτι , που μέχρι να γεννήσω κοιμόμουν μαζί τους ,για να με προσέχουν , φοβόντουσαν μην κάνω κανένα κακό στον εαυτό μου . Η πρώτη αντίδραση του μπαμπά μου μπροστα σε μένα , όταν έμαθε το γεγονός , ήταν πως δεν πρέπει να λυπόμαστε , που θα έρθει ένα μωράκι στη ζωή μας . Ακόμη και τώρα όποτε το θυμάμαι κλαίω .

Το αποτέλεσμα είναι να έχω μια 15 χρονη κόρη και δεν υπάρχει στιγμή , που να μην ευχαριστώ το Θεό γι'αυτό . Στη ζωή μου όλα ήρθαν σχετικά ομορφα . Και σπούδασα , και πολύ καλά πήγαν τα επαγγελματικά μου και όλοι μου συμπαραστάθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο .

Ευχαριστώ συνέχεια την ίδια τη ζωή για ό,τι μου δίνει και ειδικά την ευχαριστώ για τα παιδάκια μου .

Να στε όλες καλά !!!!

 

Αρχοντούλα με συγκίνησες.....θα ήθελα να σου σφίξω το χέρι...Αλλά πολύ περισσότερο θα ήθελα να σφίξω το χέρι του πατέρα σου....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου άλλο να΄χάνει μια γυναίκα το μωρό που κυοφορεί χωρίς να το θέλει και άλλο να κάνει έκτρωση συνειδητά!!Εγωισμός δεν είναι να κάνεις έκτρωση επειδή π.χ. ενώ μπορούσες να πάρεις μέτρα αντισύλληψης, τα αγνόησες για την ευχαρίστησή σου;ένα παράδειγμα φέρνω. Δες στο youtube πως γίνεται η έκτρωση και μετά κρίνε τα λόγια της κοπέλας πιο πάνω.Πως είναι δυνατόν να γράφεις αυτά τα λόγια και μετά να λές ότι στενοχωρήθηκες μετά από έκτρωση;

Και δεν μπορείς να κρίνεις την ευαισθησία μιας κοπέλας που πραγματικά έχει μετανιώσει για την άμβλωση που έκανε.

 

Συγνώμη κορίτσια αλλά βγήκα εκτός εαυτού με αυτό το μήνυμα.

Αποχωρώ...[/Q

 

το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω.οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει. και το αν στεναχωρηθηκα η οχι το ξερω εγω και κανεις αλλος. απ οτι γνωριζω το φορουμ ειναι δημοκρατικο και ο καθενας μπορει να λεει την γνωμη του ουτε εθιξα κανεναν ουτε τιποτα. αν εγινε κατι τετοιο συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντούλα με συγκίνησες.....θα ήθελα να σου σφίξω το χέρι...Αλλά πολύ περισσότερο θα ήθελα να σφίξω το χέρι του πατέρα σου....

 

Vasdeli μου Χρόνια Πολλά , ειλικρινά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .

Σε θεωρώ πλέον δικό μου άνθρωπο (ξέρεις εσύ ):-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια.....εγώ προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ έκτρωση εκτος κι αν υπήρχε περίπτωση να γεννήσω ένα άρρωστο μωρό....κι αυτό γιατί είχα 3 αποβολές μέσα σε ένα χρόνο....φυσικά χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα....και όχι μόνο γι'αυτό...υπάρχουν ζευγάρια...που χρόνια προσπαθούν να κάνουν παιδί..τα ξέρετε άλλωστε...!! Δεν κατηγορώ τις γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση..γιατι η κάθε γυναίκα θα είχε και σοβαρό λόγο πιστευω να το κάνει...αλλα....σε καμια περίπτωση δεν μπορω να ακούω...οτι έμεινε έγκυος κάποια απο απροσεξία...και απλά κάνει έκτρωση...στην ουσία σκοτώνει μια ζωή...επειδή ήταν απρόσκετη εκείνη και ο σύντροφος της....!!

Link to comment
Share on other sites

Vasdeli μου Χρόνια Πολλά , ειλικρινά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .

Σε θεωρώ πλέον δικό μου άνθρωπο (ξέρεις εσύ ):-D:grin::-D

 

Ξέρω, ξέρω....και ανταποδίδω....:D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχοντουλα υποκλεινομαι σε σενα πρωτα απο ολα που τιμησες τοσο πολυ το δωρο που σου εκανε ο Θεος και επειτα στους πραγματικα υπεροχους μα υπεροχους γονεις σου γιατι ειναι τα προτυπα των γονεων που ολοι θελουμε να γινουμε .Να χαιρεσαι τα παιδακια σου και να εισαι γερη μια ζωη για να τα χαρεις και να τα δεις να μεγαλωνουνε .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νοιώθω συνυπεύθυνη... δεν έκανα εγώ η ίδια έκτρωση αλλα συνένεσα να κάνει η αδελφή μου :( και μάλιστα λίγες μέρες πριν γεννήσω εγώ....... είναι κάτι που με πονάει αφάνταστα . Η ίδια η αδελφή μου δεν ήθελε το μωρό αλλα ήταν και κατά της έκτρωσης.... ωστόσο ο γιατρός της είχε πει ότι δεν θα εξελισόταν σε υγιή εγκυμοσύνη γιατί υπήρχε αιμάτωμα. Η μάνα μου δεν μπορώ το λέω και κλαίω αυτή την στιγμή είναι κάτι που θελω να σβήσω τελείως απο την μνήμη μου, την παρακάλαγε να το ρίξει και της έλεγε χαρακτηριστικά ότι την αμαρτία θα την πάρει αυτή πάνω της (το λέω και κλαίω γιατί έχει περάσει παρα πολλά). Εγώ πάλι τι να της πώ......... εγώ η ίδια έγκυος 4 μέρες πριν γεννήσω να πω εγώ να κάνει έκτρωση πριν φέρω στο κόσμο ένα παιδί? ΑΔΥΝΑΤΟΝ! Με ποιο δικαίωμα, κι αν ο θεός με τιμωρούσε και γεννούσα ένα παιδί άρρωστο? Με τίποτα..... έκλαιγα μαζί της, της έλεγα αφου το θες κράτα το. Ωστόσο δεν εκανα και κάτι για την συμβούλέψω να το κρατήσει. Ειμουν και εγώ της άποψης οτι δεν ήταν η σωστή περίοδος για να το κρατήσει ... της έλεγα απλώς χωρίς ενοχικά λόγια ότι δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα ότι είναι ακόμα κύτταρα και να μην νοιώθει τύψεις ότι το σκοτώνει (τα έλεγα και δάγκωνα τα χείλη μου γιατί έβλεπα την μάνα μου να κάνει νοήματα). Τελικά αποφάσισε να το ΄΄ρίξει΄΄, την πηγε ο άντρας μου μια μέρα αφού γέννησα....... δεν μπορώ κλαίω... εγώ λεχώνα και την έπερνα τηλεφωνο να δω τι κάνει ........ πως είναι ......... ήρθε το βράδυ να με δει ........ εγώ έκλαιγε και οι άλλοι νόμιζαν ότι είμουν συγκινημένη , την έβλεπα συγκηνημένη να τον έχει αγκαλιά......... δεν μπορώ να συνεχίσω......:cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια!εγω απο παντα ημουν κατα των εκτρωσεων,απο τοτε που αρχισα να εχω σεξουαλικες επαφες ειχα πει στον εαυτο μου πως αν μεινω εγκυος θα το κρατησω,οπως και να χει,δεν ετυχε ποτε κατι τετοιο,στα 31 παντρεμενη πλεον μετα απο 2 χρονια προσπαθιων ,μενω εγκυος,δυστυχως πεθανε στην 32η εβδομαδα απο την αδιαφορια του γιατρου..μετα απο 1 χρονο και ψυχολογια χαλια,δεν μπορουσα να ξανα μεινω,τα καταφερα πριν απο 8 μηνες,δυστυχως παλι απεβαλα την 8η εβδομαδα,εμεινα ξανα εγκυος με την πρωτη προσπαθια,στην δικη μου περιπτωση λοιπον αυτο που θελω να πω ειναι πως εαν τυχαινε παλια να ειχα κανει εκτρωση,τωρα θα σιχαινομουν τον εαυτο μου...αλλα για να ειμαι και ειλικρινης δεν κατακρινει οσες κοπελες παιρνουν αυτη την αποφαση,η καθε μια εχει το δικαιωμα να αποφασισει τι θα κανει.

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε Σωτηρία! αφού το νινί είχε αιμάτωμα, μη βασσανίζεσαι. είναι σκληρό αυτό που πέρασε η αδερφή σου κι εσείς μαζί. όλα έχουν το λόγο τους που γίνονται, αλλά εμείς είμαστε πολύ μικροί για ν ακαταλάβουμε το σχέδιο του Θεού. εύχομαι από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για την αδερφή σου και σύντομα όλα αυτά που σε κάνουν να κλαις να γίνουν μακρινό παρελθόν για όλους σας. ο γιατρός σας συμβούλευσε σωστά, το ίδιο και η μαμά σου.

δώσε στην αδερφή σου αγάπη, όπως κάνεις ήδη και όλα να σας τα φέρει δεξιά ο Πανάγαθος.φιλιά πολλά από Λάρισα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε Σωτηρία! αφού το νινί είχε αιμάτωμα, μη βασσανίζεσαι. είναι σκληρό αυτό που πέρασε η αδερφή σου κι εσείς μαζί. όλα έχουν το λόγο τους που γίνονται, αλλά εμείς είμαστε πολύ μικροί για ν ακαταλάβουμε το σχέδιο του Θεού. εύχομαι από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για την αδερφή σου και σύντομα όλα αυτά που σε κάνουν να κλαις να γίνουν μακρινό παρελθόν για όλους σας. ο γιατρός σας συμβούλευσε σωστά, το ίδιο και η μαμά σου.

δώσε στην αδερφή σου αγάπη, όπως κάνεις ήδη και όλα να σας τα φέρει δεξιά ο Πανάγαθος.φιλιά πολλά από Λάρισα.

 

Βάλσαμο είναι τα λόγια σου......... να ξέρες μόνο τι σημαίνουν τα λόγια σου για μένα κι αν τα άκουγε και η αδελφή μου (αν και δεν το συζητάμε ) . Είναι ένα μυστικό που το ξέρουμε μόνο εγώ, η μητέρα μου και ο αρραβωνιαστικός της (με το οποίο χώρισε πριν ένα μήνα ). Μέσα απο την ψυχή μου σ'εχαυριστώ πολύ και εύχομαι ότι καλύτερο σε σενα !

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντούλα με συγκίνησες.....θα ήθελα να σου σφίξω το χέρι...Αλλά πολύ περισσότερο θα ήθελα να σφίξω το χέρι του πατέρα σου....

 

 

και εγω το ιδιο εχω να πω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νοιώθω συνυπεύθυνη... δεν έκανα εγώ η ίδια έκτρωση αλλα συνένεσα να κάνει η αδελφή μου :( και μάλιστα λίγες μέρες πριν γεννήσω εγώ....... είναι κάτι που με πονάει αφάνταστα . Η ίδια η αδελφή μου δεν ήθελε το μωρό αλλα ήταν και κατά της έκτρωσης.... ωστόσο ο γιατρός της είχε πει ότι δεν θα εξελισόταν σε υγιή εγκυμοσύνη γιατί υπήρχε αιμάτωμα. Η μάνα μου δεν μπορώ το λέω και κλαίω αυτή την στιγμή είναι κάτι που θελω να σβήσω τελείως απο την μνήμη μου, την παρακάλαγε να το ρίξει και της έλεγε χαρακτηριστικά ότι την αμαρτία θα την πάρει αυτή πάνω της (το λέω και κλαίω γιατί έχει περάσει παρα πολλά). Εγώ πάλι τι να της πώ......... εγώ η ίδια έγκυος 4 μέρες πριν γεννήσω να πω εγώ να κάνει έκτρωση πριν φέρω στο κόσμο ένα παιδί? ΑΔΥΝΑΤΟΝ! Με ποιο δικαίωμα, κι αν ο θεός με τιμωρούσε και γεννούσα ένα παιδί άρρωστο? Με τίποτα..... έκλαιγα μαζί της, της έλεγα αφου το θες κράτα το. Ωστόσο δεν εκανα και κάτι για την συμβούλέψω να το κρατήσει. Ειμουν και εγώ της άποψης οτι δεν ήταν η σωστή περίοδος για να το κρατήσει ... της έλεγα απλώς χωρίς ενοχικά λόγια ότι δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα ότι είναι ακόμα κύτταρα και να μην νοιώθει τύψεις ότι το σκοτώνει (τα έλεγα και δάγκωνα τα χείλη μου γιατί έβλεπα την μάνα μου να κάνει νοήματα). Τελικά αποφάσισε να το ΄΄ρίξει΄΄, την πηγε ο άντρας μου μια μέρα αφού γέννησα....... δεν μπορώ κλαίω... εγώ λεχώνα και την έπερνα τηλεφωνο να δω τι κάνει ........ πως είναι ......... ήρθε το βράδυ να με δει ........ εγώ έκλαιγε και οι άλλοι νόμιζαν ότι είμουν συγκινημένη , την έβλεπα συγκηνημένη να τον έχει αγκαλιά......... δεν μπορώ να συνεχίσω......:cry::cry::cry::cry::cry:

 

 

Σωτηρία μου μην ξεχνάς οτι η απόφαση ήταν δική της...

...πιστεύω πως ό,τι και να της λέγατε κι εσύ και η μητέρα σας

εκείνη ήξερε τι πραγματικά ήθελε!

Σε ενα μετέπειτα μήνυμά σου είπες οτι τελικά η αδερφή σου χώρισε με τον αρραβωνιαστικό της...

...αυτό τα λέει όλα!

Η σχέση αυτή δεν βασιζόταν σε γερά θεμέλια...

σε πραγματική ΑΓΑΠΗ!

Ισως να το ήξερε αυτό η αδερφή σου και γιαυτό έπραξε όπως έπραξε!

 

Το λάθος της αδερφής σου ήταν απο την αρχή

που άφησε να δημιουργηθεί αυτό το μωράκι

ξέροντας οτι ακόμα τα πράγματα δεν ήταν σίγουρα!

 

Εσύ δεν έχεις καμία ανάμειξη!!

Κοίτα να χαρείς το μωράκι σου και να μην νιώθεις καθόλου τύψεις!

 

Εαν το ήθελε πραγματικά θα το κράταγε όσα και να της λέγατε εσείς!....

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem άνθρωπος είσαι

και όπως όλοι οι άνθρωποι έχουμε ζήσει στιγμές αδυναμίας!

Δεν πρέπει να έχεις τύψεις... αλλά να ευχαριστείς τον Θεό που σου έστειλε αυτόν τον ευσυνείδητο γιατρό

που σε συνέφερε

και δεν σε πήγε με ελαφριά τη καρδία στο χειρουργείο!

 

Πραγματικα, πιστευω πως ελαχιστοι ευσυνειδητοι γιατροι εχουν απομεινει πλεον...

 

Φαντάζομαι οτι όσες κοπέλες εδώ είναι ενάντια στην έκτρωση

εννοούν για τις ΥΓΙΕΙΣ περιπτώσεις

που καταλήγουν στην έκτρωση

ΕΤΣΙ

ως μια απλή μέθοδος αντισύλληψης -χωρίς τύψεις.

Άλλη φάση η δική σου,

και όσων κοριτσιών αναγκάζονται να διακόψουν μια κύηση για λόγους υγείας (των ίδιων ή του εμβρύου)!

 

Μην το παίζουμε ήρωες!!

Εγώ προσωπικά δεν είμαι τόσο δυνατός άνθρωπος για να αντέξω δύσκολες καταστάσεις!!...

 

Και ας είμαι ενάντια στις εκτρώσεις.

Δεν θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα!!

 

Εγω παλι ειμαι κατα της εκτρωσης για οποιαδηποτε περιπτωση. Γι αυτο και δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση σε κανενα απο τα παιδια μου, αν και στην κορη μου μου ειχαν δωσει πολλες πιθανοτητες για συνδρομο νταουν.

 

Αρχοντούλα με συγκίνησες.....θα ήθελα να σου σφίξω το χέρι...Αλλά πολύ περισσότερο θα ήθελα να σφίξω το χέρι του πατέρα σου....

 

Αυτο ακριβως σκεφτομαι κι εγω! Μπραβο και παλι μπραβο στους γονεις σου!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι κατα της εκτρωσης για οποιαδηποτε περιπτωση. Γι αυτο και δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση σε κανενα απο τα παιδια μου, αν και στην κορη μου μου ειχαν δωσει πολλες πιθανοτητες για συνδρομο νταουν.

!

 

Τara μου, πιστεύω οτι απο ένα σημείο και έπειτα έχει να κάνει

με το κατά πόσο ψυχικά δυνατός είναι ένας άνθρωπος

να αντέξει μια δύσκολη κατάσταση που θα φέρει ένα μη υγιές μωράκι!...

...και όχι μόνο...

Να είναι τόσο δυνατός και προετοιμασμένος ωστέ να μπορέσει να αντέξει ακόμα και....

έναν μεταγενέστερο.....θάνατο του παιδιού!....

 

...πολλά μωράκια που γεννιούνται με κάποιο πρόβλημα υγείας

είναι πολύ πιθανό να μην ζήσουν.....πολλά χρόνια.....

...να ταλαιπωρηθούν και να βασανιστούν....

 

...εγώ μόνο που τα γράφω ΤΡΕΜΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ......:(

 

Αυτή η περίπτωση, είναι ένα μεγάλο-ατελείείείωτο δίλλημα....

 

....μοιάζει με το δίλλημα που έχουν κάποιοι συγγενείς

που δεν μπορούν να αποφασίσουν στην ευθανασία του συγγενικού τους προσώπου,

που δεν έχει πλέον καμιά ελπίδα ζωής.....

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια ο γιατρος βρηκε πολλα προβληματα και με εστειλε για την εξεταση τυπου α.Ειχα πολλες πιθανοτητες το μωρακι μου να εχει συνδρομο νταουν.ουλευω με νταουνακια και το λεω πολυ γλυκα γιατι ειναι υπεροχα παιδια.Ομως προβληματιστηκα πολυ.Τα παιδια αυτα εχουν πολλες ειδικες ικανοτητες και δυναμη που σε αηνει αφωνο...

Εχουν ομως και πολλα προβληματα υγειας και δυστηχως δεν ζουν ολα πολλα χρονο..και σκεφτομουν..και οταν πεθανω εγω τι θα γινει αυτο το παιδι και ποναγα...δεν ηξερα...

Μετα θυμηθηκα οτι το γατακι που εχω και ειναι αναπηρο οταν το βρηκα ιο κτηνιατρος μου ειπε να του κανω ευθανασια και δεν αντεξα το κρατησα μαζι μας και το εχω πολλα πολλα χρονια ευτηχισμενο..Και το μωρακι μου τι θα ηταν...Ενα πακετακι που δεν μου κανει και το στελνω πισω????

Ξαφνικα καταλαβα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω αυτο,οσα προβληματα και να ειχε το μωρακι μου(δοξα το θεο ολα πηγαν καλα) και αν εφευγα εγω πιο νωρις θα φροντιζε ο θεος για το πλασμα αυτο.ΔΕΝ θα ημουν εγω εκεινη που θα αποφασιζε!!!

Τωρα αν υπαρχει μωρακι ή οχι οσο νωρις κι αν ειναι...

πριν απο λιγο καιρο κατι πουλακια καναν τη φωλια τους στην παλια μας τεντα...Καποιο βραδυ που φυσαγε πολυ..πριν λιγες μερες θα το θυμοσαστε αυτον τον αερα επεσε η φωλιτσα τους και τα αυγουλακια τους επεσςν στο μπαλκονι μας.Δεν καταλαβαμε τι εγινε αλλα το πρωιβγηκα στο μπαλκονι και ειδα τα σπασμενα αυγουλακια και τα πουλακια ασχηματιστα ακομα αλλα πουλακια ειχαν ασφαλως πεθανει..

Αν λοιπον το αυγουλακι πριν σκασει ειχε πουλακι και οχι κατι το τελειως αμορφο τοτε και στην κοιλιτσα μας οσο νωρις και να ειναι τα πουλακια μας ειναι εκει...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτη πιάσατε :cry: :cry:

 

Για κανένα λόγω δεν θα τερμάτιζα μια υγιή εγκυμοσύνη, ακόμα κι αν έμενα άστεγη με το μωρό αγκαλία, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό πλέον άποψη μου είναι διακοπή κύησης.

 

Πριν μπούμε στο παίδων έλεγα ότι, ότι και να μου έστελνε ο Θεός θα το κρατούσα ασυζητητί, ύστερα όμως από αυτά που είδα στο νευροχειρουργικό τμήμα λεω όχι.

 

Νομίζω πως είναι μεγαλύτερη αμαρτία να ταλαιπωρήσεις μια αθώα ψυχούλα για χ χρονικό διάστημα, προσφέροντας την σαν λεια (δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς) στους γιατρούς που μόλις έχουν βρει το καινούργιο τους πειραματόζωο.

 

...κι εσύ κλαις, χτυπιέσαι, φθείρεσαι, εξαθλιώνεσαι συναισθηματικά, αρχίζουν οι αλληλοκατηγορίες, τα "καλά" λόγια από τους οικείους και αφού έχεις ισοπεδωθεί "τελειώνει" το μωρό και εσύ προσπαθείς να μαζέψεις τα αμάζευτα συντρίμια σου...........

 

..............γιατί δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα!!!!!!!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια ο γιατρος βρηκε πολλα προβληματα και με εστειλε για την εξεταση τυπου α.Ειχα πολλες πιθανοτητες το μωρακι μου να εχει συνδρομο νταουν.ουλευω με νταουνακια και το λεω πολυ γλυκα γιατι ειναι υπεροχα παιδια.Ομως προβληματιστηκα πολυ.Τα παιδια αυτα εχουν πολλες ειδικες ικανοτητες και δυναμη που σε αηνει αφωνο...

Εχουν ομως και πολλα προβληματα υγειας και δυστηχως δεν ζουν ολα πολλα χρονο..και σκεφτομουν..και οταν πεθανω εγω τι θα γινει αυτο το παιδι και ποναγα...δεν ηξερα...

Μετα θυμηθηκα οτι το γατακι που εχω και ειναι αναπηρο οταν το βρηκα ιο κτηνιατρος μου ειπε να του κανω ευθανασια και δεν αντεξα το κρατησα μαζι μας και το εχω πολλα πολλα χρονια ευτηχισμενο..Και το μωρακι μου τι θα ηταν...Ενα πακετακι που δεν μου κανει και το στελνω πισω????

Ξαφνικα καταλαβα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω αυτο,οσα προβληματα και να ειχε το μωρακι μου(δοξα το θεο ολα πηγαν καλα) και αν εφευγα εγω πιο νωρις θα φροντιζε ο θεος για το πλασμα αυτο.ΔΕΝ θα ημουν εγω εκεινη που θα αποφασιζε!!!

Τωρα αν υπαρχει μωρακι ή οχι οσο νωρις κι αν ειναι...

πριν απο λιγο καιρο κατι πουλακια καναν τη φωλια τους στην παλια μας τεντα...Καποιο βραδυ που φυσαγε πολυ..πριν λιγες μερες θα το θυμοσαστε αυτον τον αερα επεσε η φωλιτσα τους και τα αυγουλακια τους επεσςν στο μπαλκονι μας.Δεν καταλαβαμε τι εγινε αλλα το πρωιβγηκα στο μπαλκονι και ειδα τα σπασμενα αυγουλακια και τα πουλακια ασχηματιστα ακομα αλλα πουλακια ειχαν ασφαλως πεθανει..

Αν λοιπον το αυγουλακι πριν σκασει ειχε πουλακι και οχι κατι το τελειως αμορφο τοτε και στην κοιλιτσα μας οσο νωρις και να ειναι τα πουλακια μας ειναι εκει...

 

Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!Μιλούν στην ψυχή μου τα λόγια σου.

Θα μπω αύριο να γράψω περισσότερο γιατί τώρα με καλεί το μητρικό καθήκον.Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...