Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

ε ωραια τοτε να μη παιρνουμε μετρα αντισυλληψης γιατι εχουμε 1% πιθανοτητα να μεινουμε εγκυες.

δε ρωτησα αυτο.ρωτησα για ποιο λογο εφοσον δεν θες νακανεις παιδι δε παιρνεις αντισυλληπτικα μετρα(χαπια,προφυλακτικο,σπιραλ κλπ) αλλα κανεις ελευθερο σεξ και οπου μας βγαλει

(γενικα αναφερομα)

επειδη τα μετρα αντισυλληψης εχουν ποσοστα αποτυχιας?αυτος ειναι ο λογος?γιατι αυτο μου παραθετεις τοση ωρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλά απάντησα στο ερώτημά σου, δεν ακύρωσα καμμία μέθοδο, ομως αυτά τα ποσοστά που αναφέρεις είναι υπαρκτά και αναλογίσου λίγο πως το 1 στις 100 σε πληθυσμό 3.000.000 που μπορεί να είναι οι γυναίκες στην Ελλάδα που έχουν ολοκληρωμένη σχέση (και λιγες λεω) ο αριθμός είναι 30.000. Πιστεύεις πως είναι μικρός?

 

σορρυ τωρα το ειδα οτι οντως αυτη ηταν η απαντηση σου στο ερωτημα μου

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου:Απο τη στιγμη που υπαρχει η αντισυλληψη,εχουμε ευθυνη και πρεπει να προσεχουμε,εφ'οσον δεν θελουμε αλλο παιδι.Απο εκει και περα ομως δεν θα λιθοβολησουμε κι ολας καποια που ειχε μια ατυχια.Και επιπλεον απο το να φερουμε στον κοσμο ενα παιδι και να μην εχουμε να το ταισουμε 'η να το παραταμε απο δω κι απο κει,καλυτερα να μην το φερουμε.:-(

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ποια ειμαι εγω που θα αποφασισω για τη ζωη ενος αλλου ανθρωπου.ο θεος ειμαι?

Μακαρι να μπορουσαμε να ζουμε απλοικα οπως διδαξε ο Χριστος και να μπορουμε να κανουμε οσα παιδια θελουμε και να μην επεμβαινουμε,αλλα να τα δεχομαστε ολα και τη ζωη και το θανατο.Αλλα στις μερες μας επεμβαινουμε ετσι κι αλλιως.Η συγχρονη ιατρικη μας εχει δωσει το δικαιωμα της επιλογης σε πολλα θεματα ειτε αυτο ειναι σωστο ειτε οχι.Μεγαλο θεμα αυτο για συζητηση.

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πιστευεις οτι αν μια γυναικα παιρνει εμτρα αντισυλληψης εχει τις ιδιες πιθανοτητες να μεινει εγκυος με μια που κανει ελευθερο σεξ?δηλαδη ακυρωνεις ολες τις μεθοδους αντισυλληψης επειδη ολες εχουν ενα ελαχστο ποσοστο αποτυχιας?οποτε και δε πρεπει να τις χρησημοποιουμε?

αν αυτη ειναι απαντηση στο ερωτημα μου <<γιατι μια γυναικα που ηδη ειναι μανα και δε θελει αλλο παιδι δε παιρνει προφυλαξεις>> τοτε λυπαμαι.

λυπαμαι που γινονται εκτρωσεις επειδη <<ετσι κιαλλιως εχεις και πιθανοτητα 1% να μεινεις εγκυος με τα χαπια,0.5% με το σπιραλ και 15% με το προφυλακτικο γιατι μπορε να σπασει αρα τι να παρουμε προφυλαξεις μωρε?>>

 

 

ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

ειστε όλες εντελως οφφ τοπικ!!! το θεμα μας αυτή τη στιγμή είναι η FDP. αν θελει να μπει να μας γραψει, με τι κουραγιο θα το κανει, όταν εσείς τσακώνεστε για κάτι άσχετο??????

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εγω έμεινα έγκυος σε διδυμα μετά απο 2η επιτυχημένη αυτη την φορά εξωσωμ.. Στη πορεία βρέθηκε οτι έχω μεγαλοκυτταροιο που δημιουργεί εγκεφαλικά κ άλλα προβληματα στο κυημα σε ποσοστο 40%. Επρεπε να περιμένω να κάνω τροφοβλάστη κ να δουμε τι θα κανουμε. Συγκεκριμένα ο ένας γιατρος που με έβλεπε να κλαίω μου έλεγε με μια ψυχροτητα "Καταλαβαινεις θα βγούνε χαζα...αν εχει περάσει ο ιος πρέπει να κάνεις έκτρωση". Φανταστειτε με λίγο, 25 χρονων...ηθελα σαν τρελη αυτα τα μωρά κ ξαφνικά το διλημμα...εγω που έλεγα ποτε μα ποτε δε θα κάνω εκτρωση!Ευτυχως ο Θεος μας λυπηθηκε κ τα δυο μου μωρα είναι μια χαρα!

 

Ηθελα απλά να πω, οτι δεν θα έκανα έκτρωση, εκτος αν προέκυπτε ιατρικό πρόβλημα. Δεν κατηγορω κανεναν για τις προσωπικές επιλογες του, πιστευω οτι μια γυναικα για να φτάσει σε σημειο να κάνει έκτρωση εχει τους λόγους της! Κατηγορω εκεινες τις γυναικες που το παινευονται...εχει τυχει κ μπροστα μου, ειχε κανει 8 εκτρωσεις κ το έλεγε οτι πιανει απο τον άερα κ γελουσε λες κ μιλουσε για τσιχλες. Οπως επισης καποιες "ηλιθιες" που το θεωρουν αντισυλληψη!

 

Η ψυχη του καθενος ξέρει τι σταυρο σηκώνει! Ας μην κρινουμε αβιαστα. Απλα η βλακεια να μην είναι όπλο εναντι σε αθωες ψυχουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ψυχη του καθενος ξέρει τι σταυρο σηκώνει! Ας μην κρινουμε αβιαστα. Απλα η βλακεια να μην είναι όπλο εναντι σε αθωες ψυχουλες!

Συμφωνώ απότυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ...εγώ είμαι με τα πάνω μου και τα κάτω μου...ώρες-ωρες σκέφτομαι οτι "δε θα με αξιώσει ο Θεός να γίνω ποτέ μαμα" και άλλες ότι "θα το πετύχουμε το παιδάκι που θα παει?"είναι νωρίς ακόμη...όσο σκέφτομαι οτι θα είχα ήδη δύο παιδάκια με πιάνει υστερία...αυτό που δυσκολεύομαι να δεχθώ είναι γιατί όλα πρέπει να μου συμβαίνουν τόσο άσχημα...δλδ γιατί πρέπει το στραβό να γίνεται σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...ΦΥΣΙΚΑ και δε θέλω να υπονοήσω ότι σε μικρότερη κύηση η μανούλες δε παθαίνουν λάλα...δε ξέρω...κουράστικα...

πάντως , σε ότι αφορά τη συζήτησή σας για την διακοπή...εγώ απο την μέχρι σήμερα ζωή μου, ένα έχω διδαχθει..."εξω απο τον χωρό,λέμε ότι θέλουμε..."

σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου,να είσαστε καλά....

Link to comment
Share on other sites

διαβασα μονο τ αρχικω μηνυ.δεν θα εκανα ποτε εκτρωσει ειμαι κατα χωρις να κρινω τ αλλες κοπελες που τ εχουν κανει για οποιοδηποτε λογο.ειμαι 24 χρ.κ εω 3 παιδια τ 2 εχουν 1 χρονω διαφορα ποτε δεν σκεφτηκαμε με τ αντρα μου να τ ριξουμε παρολο που ανχωθηκαμε πολυ γιατι ηταν νωρις. κ πριν 5 μηνες ημουν εγκυος στο τεταρτο δυστυχως ομως τ εχασα κ παρολο που ηταν θελημα θεου ακομα στεναχωριεμαι κ οταν πηγα στο νοσοκομειο για αποξηση στεναχωρηθηκα παρα πολυ που εβλεπα ενα σορο κοριτσακια ν περιμενουν στην ουρα για να κανουν εκτρωσει :(

Link to comment
Share on other sites

βιολετα λυπαμαι που εχασες το μωρακι σου!να χαιρεσαι την οικογενεια σου, εισαι παραδειγμα προς μυηση!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ...εγώ είμαι με τα πάνω μου και τα κάτω μου...ώρες-ωρες σκέφτομαι οτι "δε θα με αξιώσει ο Θεός να γίνω ποτέ μαμα" και άλλες ότι "θα το πετύχουμε το παιδάκι που θα παει?"είναι νωρίς ακόμη...όσο σκέφτομαι οτι θα είχα ήδη δύο παιδάκια με πιάνει υστερία...αυτό που δυσκολεύομαι να δεχθώ είναι γιατί όλα πρέπει να μου συμβαίνουν τόσο άσχημα...δλδ γιατί πρέπει το στραβό να γίνεται σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...ΦΥΣΙΚΑ και δε θέλω να υπονοήσω ότι σε μικρότερη κύηση η μανούλες δε παθαίνουν λάλα...δε ξέρω...κουράστικα...

πάντως , σε ότι αφορά τη συζήτησή σας για την διακοπή...εγώ απο την μέχρι σήμερα ζωή μου, ένα έχω διδαχθει..."εξω απο τον χωρό,λέμε ότι θέλουμε..."

σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου,να είσαστε καλά....

 

κοριτσακι μου κανε υπομονη,για καποιες απο εμας το να γινουμε μανουλες ειναι μετα εμποδιων,ομως που θα παει θα ρθουν τα λαχταριστα μας μπεμπεδακια κ τοτε η χαρα θα ειναι ακομα μεγαλυτερη!!!!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

FDP ευχομαι συνομα κι εσυ αλλα και ολα τα κοριτσια που βιωσαν την απωλεια,να εχετε ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σας!

διαβασα την ιστορια σου..ειναι παρα πολυ δυσκολο,σιγουρα και σε μικροτερη κυηση ειναι μαρτυριο, αλλα να φτανεις να το εχεις ολοκληρο παιδακι δε συγκρινεται...

απο μενα μια μεγαλη αγκαλια και ευχες συντομα να γεμισει η κοιλια σου για 9 μηνες!

κι οπως ειπε και η αννα πιο πανω...μπορει να συναντατε εμποδια αλλα τα λαχατριστα μπεμπακια σας θα ερθουν για να μεινουν!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Νοιώθω ότι το θέμα είναι πραγματικά τεράστιο. Είμαστε μια σύγχρονη (σχεδόν) δυτική κοινωνία και τα πρότυπα ζωής έχουν αλλάξει δραστικά. Το βιοτικό επίπεδο έχει κατά πολύ αυξηθεί ενώ μικρή σημασία δίνεται στις παλαιότερες αξίες (συμπεριλαμβανομένου και θρησκευτικές) όπου η οικογένεια ήταν το Α και το Ω και μια άμβλωση ήταν σε πολλές γυναίκες αδύνατη και άκρως απαγορευτική. Με τα χρόνια όμως περάσαμε από την Ελληνίδα μάνα των 5-6 παιδιών στα 3-4 (με οικογενειακό προγραμματισμό) και πλέον στα 2 (από επιλογή). Η γυναίκα σήμερα εργάζεται, καλείται να συνεισφέρει στο σπίτι ενώ κινδυνεύει να την πουν και τεμπέλα αν μόνο ανασταίνει παιδιά και δεν προσφέρει και οικονομικά μέσω της εργασίας της. Μιλώ με βάση αυτά που βλέπω και ακούω. Εδώ λοιπόν αρχίζει η διαφοροποίηση του θέματος των αμβλώσεων. Ποια γυναίκα λοιπόν θα ρισκάρει να κάνει πάνω από 2 – 3 παιδιά ; Μήπως αυτή δεν έχει τις προσωπικές της ανάγκες; Είναι δυνατόν μια γυναίκα που μέχρι τα 30 πολλές φορές και μέχρι τα 40 είναι εργένισσα με όλες τις ανέσεις (καφέ, τσιγάρο, αμάξι …εξόδους κπ) να κλειστεί μέσα σε ένα σπίτι με αρκετά κουτσούβελα να φωνάζουν;;; Λυπάμαι όχι. Τότε γιατί δεν κάνουν μόνιμη στείρωση αφού έχουν ολοκληρώσει την οικογένεια τους. Γιατί πολύ απλά πολλές από αυτές δεν παίρνουν το ρίσκο να μην μπορέσουν να κάνουν άλλα παιδιά αν χρειαστεί (πχ. με ένα καινούργιο σύντροφο). Επίσης γύρω μας υπάρχουν ένα σωρό κοπέλες που μένουν έγκυες για να αποκατασταθούν, κοινώς να παντρευτούν. Λυπάμαι αν θα σας λυπήσω όμως ξέρω τουλάχιστον 5 περιπτώσεις αν όχι περισσότερες που το μωρό ήταν η αιτία του γάμου. Πόσες άλλες δε, μένουν έγκυες με ελπίδα ένα καλό γάμο αλλά όταν εισπράττουν το όχι, καταφεύγουν στην διακοπή της κύησης. Λοιπόν εγώ πολύ απλά νομίζω ότι όταν δεν έχεις τίποτα να σε συγκρατεί (πχ. θρησκεία, ή την συνείδηση σου) τότε άνετα καταφεύγεις σε αυτή την λύση και σαφώς την θεωρείς σωστή διαφορετικά η ίδια σου η ζωή θα ερχόταν πάνω κάτω.

 

Κάποιοι ανέφεραν την περίπτωση της υιοθεσίας, βρίσκω ότι η λύση αυτή είναι πρακτικά αδύνατη (σε ρεαλιστικές συνθήκες) γιατί πολύ απλά βεβηλώνει το prestige μιας οικογένειας. Τι θα πεις στους συγγενείς ή φίλους, έμεινα έγκυος στο 3 παιδί αλλά επειδή τα γάλατα και οι πάνες είναι φαρμάκι και έδωσα και ότι ρούχα είχαμε λέμε να το δώσουμε σε κάτι άλλους που δεν έχουν παιδάκι, και παράλληλα απαντάς στο τελευταίας τεχνολογίας κινητό που το βγάζεις από την Cucci τσάντα.!!

 

Προσωπικά είμαι μητέρα στα 33 έμεινα έγκυος για πρώτη φορά και μετά από πάρα πολύ κόπο (σωματικά) κατάφερα να φέρω εις πέρας την κύηση, δεν είμαι παντρεμένη ούτε λαμβάνω κάποια διατροφή, το κράτησα για λόγους θρησκείας (εννοείται ότι την λατρεύω την μπουμπού μου) αλλά ειλικρινά αν έμενα πάλι έγκυος (άραγε πως αφού κόψαμε και το σεξ;;;) δεν θα έκανα την παραμικρή προσπάθεια να το κρατήσω…..! Μπορεί να μην έκανα άμβλωση…..αλλά πιστέψτε με δεν είναι καθόλου δύσκολο να πάθεις αποκόλληση αν σηκώνεις τις λεκάνες γεμάτες ρούχα (και όχι επίτηδες). Δεν θεωρείται άμβλωση αλλά έχοντας επίγνωση της κατάστασης δεν θα το έλεγα και απόλυτη μητρική στοργή. Βλέποντας αυτά τα 2 χρόνια πόση στήριξη, χρόνο και αγάπη χρειάστηκε αυτό το μωράκι…..ειλικρινά νομίζω ότι και να με πλήρωναν, θα αρνιόμουν ευγενικά. Πάντως νομίζω ότι η κάθε γυναίκα που θέλει να είναι σωστή πρέπει να παίρνει προφύλαξη και τουλάχιστον να αποφεύγει σε μεγάλο βαθμό μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Οι υπόλοιπες ας πράξουν κατά συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι κατα της εκτρωσης οταν συμβαινει για λογους υγειας, βιασμου, ή επειδη ετσι επιθυμει τη δεδομενη στιγμη η εγκυμονουσα

ειμαι εναντιον προφανως το να γινεται συνεχως ετσι για τη πλακα μας

 

δεν ξερω τι θα εκανα προσωπικα αν μου τυγχαινε, σε πιο παλια περιοδο στη ζωη μου ετρεμα μη και μου τυχει, ευτυχως δεν...

αν και καποια στιγμη μου περασε απ το μυαλο οτι ειχα βιοχημικη αποβολη, απο την περιοδο μου, ηταν καπως διαφορετικη απο αλλες φορες

στεναχωρεθηκα λιγακι εκεινες τις μερες, στην ιδεα και μονο

οποτε πιθανοτατα τελικα να μου ηταν πολυ δυσκολο να παρω τετοια αποφαση αν οντως μου τυγχαινε

 

σε αυτη τη φαση της ζωης μου, δεν θελω παιδι διοτι θελω να κανω αλλα πραγματα

αν ερθει ομως, ξεροντας οτι εχουμε και εγω και ο αρραβωνιαστικος μου, το στιγμα,

δε θα το εριχνα ετσι απλα.. επειδη δεν ειμαι σε φαση παιδιου..

γιατι μπορει να ηταν υγιες.. και δεν θα το ηξερα απο πριν..

θα εκανα τις οποιες εξετασεις βεβαια απο κει και περα

 

οσον αφορα στο να φερω ενα αρρωστο παιδι στο κοσμο, το θεωρω τρομερα εγωιστικο

να φερω ενα παιδι για να υποφερει σε ολη του τη ζωη..? δε θα το εκανα

Κανεις λαθος και λογικο ειναι γιατι δεν ξερεις. Δεν ζω οπως ολος ο κοσμος. Αυτη ειναι η διαφορα. Κανενα παιδι στον κοσμο δεν αξιζει να βιωνει πονο σωματικο αλλα κυριως ψυχικο. Γιατι αυτο που δεν μπορει να καταλαβει ενας υγιης ανθρωπος ειναι οτι ο πονος δεν σε τσακιζει σωματικα μονο αλλα και σε εξευτελιζει σαν ανθρωπινο ον.

 

Και ναι αν γνωριζα οτι η μητερα μου γνωριζε και επελεξε να με γεννησει με αυτο το προβλημα υγειας δεν θα την συγχωρουσα ποτε γιαυτο που εκανε. Γιατι η πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο σκληρη απο οποιαδηποτε ρομαντικη ιδεα.

 

απλα ηθελα να σου πω, οτι με εχει συγκλονισει η ιστορια σου

και μονο που σε εχω διαβασει σε καποια ποστ μου εχεις δωσει δυναμη να δω διαφορετικα καποια πραγματα που βιωνω

και να αισθανομαι πιο αισιοδοξη

 

το να ξερεις και να φερεις ενα αρρωστο παιδι στο κοσμο που ξερεις οτι θα υποφερει τρομερα σε ολη του τη ζωη, θεωρω οτι το κανεις για τη δικη σου ψυχη, για να σωσεις τον εαυτο σου απο τις τυψεις, για να μπορεσεις να σε αντικρυσεις στο καθρεφτη και να λες οτι εκανες το σωστο (μπορει να διαφωνουν καποιοι μαζι μου, αλλα δεν αλλαζω αποψη με τιποτα, το προβλημα εμεις το εχουμε, δεν σκεφτομαστε κατα βαθος το εμβρυακι αλλα τη ζωη μας οταν θα παρουμε τοσο δυσκολη αποφαση και τις τυψεις που θα εχουμε)

το ιδιο πιστευω και για την ευθανασια, που ειμαι υπερ

 

.

ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 13 ΕΤΩΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΞ Κ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ

ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ???

Κ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΙΧΝΕ

ΟΟΟΟΟΟΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΝΩ ΕΓΩ

ΕΙΜΟΥΝ ΕΙΔΗ ΜΑΝΑ??Ε???ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ Κ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ???

ΝΑΙ Κ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ!!

 

ισως πρεπει να σκεφτεις οτι οταν προκειται για παιδια που εγκυμονουν σε τετοιες ηλικιες κινδυνευει και η δικη τους ζωη, ειναι παρα πολυ επικινδυνο

δεν ειναι ολα μαυρο και ασπρο σε αυτη τη ζωη

το ησουν ετοιμη να κανεις σεξ.. αρα θα εισαι ετοιμη να φερεις και παιδι στο κοσμο, μου φαινεται σαν τιμωρια

τεσπα.. ακραιες αποψεις με τις οποιες διαφωνω εντελως και τελειως

Link to comment
Share on other sites

Νοιώθω ότι το θέμα είναι πραγματικά τεράστιο. Είμαστε μια σύγχρονη (σχεδόν) δυτική κοινωνία και τα πρότυπα ζωής έχουν αλλάξει δραστικά. Το βιοτικό επίπεδο έχει κατά πολύ αυξηθεί ενώ μικρή σημασία δίνεται στις παλαιότερες αξίες (συμπεριλαμβανομένου και θρησκευτικές) όπου η οικογένεια ήταν το Α και το Ω και μια άμβλωση ήταν σε πολλές γυναίκες αδύνατη και άκρως απαγορευτική. Με τα χρόνια όμως περάσαμε από την Ελληνίδα μάνα των 5-6 παιδιών στα 3-4 (με οικογενειακό προγραμματισμό) και πλέον στα 2 (από επιλογή). Η γυναίκα σήμερα εργάζεται, καλείται να συνεισφέρει στο σπίτι ενώ κινδυνεύει να την πουν και τεμπέλα αν μόνο ανασταίνει παιδιά και δεν προσφέρει και οικονομικά μέσω της εργασίας της. Μιλώ με βάση αυτά που βλέπω και ακούω. Εδώ λοιπόν αρχίζει η διαφοροποίηση του θέματος των αμβλώσεων. Ποια γυναίκα λοιπόν θα ρισκάρει να κάνει πάνω από 2 – 3 παιδιά ; Μήπως αυτή δεν έχει τις προσωπικές της ανάγκες; Είναι δυνατόν μια γυναίκα που μέχρι τα 30 πολλές φορές και μέχρι τα 40 είναι εργένισσα με όλες τις ανέσεις (καφέ, τσιγάρο, αμάξι …εξόδους κπ) να κλειστεί μέσα σε ένα σπίτι με αρκετά κουτσούβελα να φωνάζουν;;; Λυπάμαι όχι. Τότε γιατί δεν κάνουν μόνιμη στείρωση αφού έχουν ολοκληρώσει την οικογένεια τους. Γιατί πολύ απλά πολλές από αυτές δεν παίρνουν το ρίσκο να μην μπορέσουν να κάνουν άλλα παιδιά αν χρειαστεί (πχ. με ένα καινούργιο σύντροφο). Επίσης γύρω μας υπάρχουν ένα σωρό κοπέλες που μένουν έγκυες για να αποκατασταθούν, κοινώς να παντρευτούν. Λυπάμαι αν θα σας λυπήσω όμως ξέρω τουλάχιστον 5 περιπτώσεις αν όχι περισσότερες που το μωρό ήταν η αιτία του γάμου. Πόσες άλλες δε, μένουν έγκυες με ελπίδα ένα καλό γάμο αλλά όταν εισπράττουν το όχι, καταφεύγουν στην διακοπή της κύησης. Λοιπόν εγώ πολύ απλά νομίζω ότι όταν δεν έχεις τίποτα να σε συγκρατεί (πχ. θρησκεία, ή την συνείδηση σου) τότε άνετα καταφεύγεις σε αυτή την λύση και σαφώς την θεωρείς σωστή διαφορετικά η ίδια σου η ζωή θα ερχόταν πάνω κάτω.

 

Κάποιοι ανέφεραν την περίπτωση της υιοθεσίας, βρίσκω ότι η λύση αυτή είναι πρακτικά αδύνατη (σε ρεαλιστικές συνθήκες) γιατί πολύ απλά βεβηλώνει το prestige μιας οικογένειας. Τι θα πεις στους συγγενείς ή φίλους, έμεινα έγκυος στο 3 παιδί αλλά επειδή τα γάλατα και οι πάνες είναι φαρμάκι και έδωσα και ότι ρούχα είχαμε λέμε να το δώσουμε σε κάτι άλλους που δεν έχουν παιδάκι, και παράλληλα απαντάς στο τελευταίας τεχνολογίας κινητό που το βγάζεις από την Cucci τσάντα.!!

 

Προσωπικά είμαι μητέρα στα 33 έμεινα έγκυος για πρώτη φορά και μετά από πάρα πολύ κόπο (σωματικά) κατάφερα να φέρω εις πέρας την κύηση, δεν είμαι παντρεμένη ούτε λαμβάνω κάποια διατροφή, το κράτησα για λόγους θρησκείας (εννοείται ότι την λατρεύω την μπουμπού μου) αλλά ειλικρινά αν έμενα πάλι έγκυος (άραγε πως αφού κόψαμε και το σεξ;;;) δεν θα έκανα την παραμικρή προσπάθεια να το κρατήσω…..! Μπορεί να μην έκανα άμβλωση…..αλλά πιστέψτε με δεν είναι καθόλου δύσκολο να πάθεις αποκόλληση αν σηκώνεις τις λεκάνες γεμάτες ρούχα (και όχι επίτηδες). Δεν θεωρείται άμβλωση αλλά έχοντας επίγνωση της κατάστασης δεν θα το έλεγα και απόλυτη μητρική στοργή. Βλέποντας αυτά τα 2 χρόνια πόση στήριξη, χρόνο και αγάπη χρειάστηκε αυτό το μωράκι…..ειλικρινά νομίζω ότι και να με πλήρωναν, θα αρνιόμουν ευγενικά. Πάντως νομίζω ότι η κάθε γυναίκα που θέλει να είναι σωστή πρέπει να παίρνει προφύλαξη και τουλάχιστον να αποφεύγει σε μεγάλο βαθμό μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Οι υπόλοιπες ας πράξουν κατά συνείδηση.

 

:shock::shock::shock::shock: προσπαθώ ειλικρινά να καταλάβω το μήνυμά σου, αλλά δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά ή όχι!

 

Λες ότι οι γυναίκες που έχουν κάνει όσα παιδιά θέλουν θα έπρεπε κανονικά να κάνουν στείρωση, αλλά δεν το κάνουν γιατί σκέφτονται ότι έτσι δεν θα μπορούν να κάνουν παιδιά με τον επόμενο;;;;

 

Λες ότι αν εσύ έμενες ξανά έγκυος δεν θα έκανες μεν έκτρωση, αλλά θα φρόντιζες να προκαλέσεις αποκόλληση; Αυτό δλδ δεν ισοδυναμεί με έκτρωση, αφού το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο; Πώς μπορείς να μην δέχεσαι την έκτρωση για θρησκευτικούς λόγους, αλλά να δέχεσαι να δοκιμάσεις διάφορες μεθόδους για να το "απορρίψεις";;;; Αν έχω καταλάβει καλά, έχω σοκαριστεί!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Νοιώθω ότι το θέμα είναι πραγματικά τεράστιο. Είμαστε μια σύγχρονη (σχεδόν) δυτική κοινωνία και τα πρότυπα ζωής έχουν αλλάξει δραστικά. Το βιοτικό επίπεδο έχει κατά πολύ αυξηθεί ενώ μικρή σημασία δίνεται στις παλαιότερες αξίες (συμπεριλαμβανομένου και θρησκευτικές) όπου η οικογένεια ήταν το Α και το Ω και μια άμβλωση ήταν σε πολλές γυναίκες αδύνατη και άκρως απαγορευτική. Με τα χρόνια όμως περάσαμε από την Ελληνίδα μάνα των 5-6 παιδιών στα 3-4 (με οικογενειακό προγραμματισμό) και πλέον στα 2 (από επιλογή). Η γυναίκα σήμερα εργάζεται, καλείται να συνεισφέρει στο σπίτι ενώ κινδυνεύει να την πουν και τεμπέλα αν μόνο ανασταίνει παιδιά και δεν προσφέρει και οικονομικά μέσω της εργασίας της. Μιλώ με βάση αυτά που βλέπω και ακούω. Εδώ λοιπόν αρχίζει η διαφοροποίηση του θέματος των αμβλώσεων. Ποια γυναίκα λοιπόν θα ρισκάρει να κάνει πάνω από 2 – 3 παιδιά ; Μήπως αυτή δεν έχει τις προσωπικές της ανάγκες; Είναι δυνατόν μια γυναίκα που μέχρι τα 30 πολλές φορές και μέχρι τα 40 είναι εργένισσα με όλες τις ανέσεις (καφέ, τσιγάρο, αμάξι …εξόδους κπ) να κλειστεί μέσα σε ένα σπίτι με αρκετά κουτσούβελα να φωνάζουν;;; Λυπάμαι όχι. Τότε γιατί δεν κάνουν μόνιμη στείρωση αφού έχουν ολοκληρώσει την οικογένεια τους. Γιατί πολύ απλά πολλές από αυτές δεν παίρνουν το ρίσκο να μην μπορέσουν να κάνουν άλλα παιδιά αν χρειαστεί (πχ. με ένα καινούργιο σύντροφο). Επίσης γύρω μας υπάρχουν ένα σωρό κοπέλες που μένουν έγκυες για να αποκατασταθούν, κοινώς να παντρευτούν. Λυπάμαι αν θα σας λυπήσω όμως ξέρω τουλάχιστον 5 περιπτώσεις αν όχι περισσότερες που το μωρό ήταν η αιτία του γάμου. Πόσες άλλες δε, μένουν έγκυες με ελπίδα ένα καλό γάμο αλλά όταν εισπράττουν το όχι, καταφεύγουν στην διακοπή της κύησης. Λοιπόν εγώ πολύ απλά νομίζω ότι όταν δεν έχεις τίποτα να σε συγκρατεί (πχ. θρησκεία, ή την συνείδηση σου) τότε άνετα καταφεύγεις σε αυτή την λύση και σαφώς την θεωρείς σωστή διαφορετικά η ίδια σου η ζωή θα ερχόταν πάνω κάτω.

 

Κάποιοι ανέφεραν την περίπτωση της υιοθεσίας, βρίσκω ότι η λύση αυτή είναι πρακτικά αδύνατη (σε ρεαλιστικές συνθήκες) γιατί πολύ απλά βεβηλώνει το prestige μιας οικογένειας. Τι θα πεις στους συγγενείς ή φίλους, έμεινα έγκυος στο 3 παιδί αλλά επειδή τα γάλατα και οι πάνες είναι φαρμάκι και έδωσα και ότι ρούχα είχαμε λέμε να το δώσουμε σε κάτι άλλους που δεν έχουν παιδάκι, και παράλληλα απαντάς στο τελευταίας τεχνολογίας κινητό που το βγάζεις από την Cucci τσάντα.!!

Προσωπικά είμαι μητέρα στα 33 έμεινα έγκυος για πρώτη φορά και μετά από πάρα πολύ κόπο (σωματικά) κατάφερα να φέρω εις πέρας την κύηση, δεν είμαι παντρεμένη ούτε λαμβάνω κάποια διατροφή, το κράτησα για λόγους θρησκείας (εννοείται ότι την λατρεύω την μπουμπού μου) αλλά ειλικρινά αν έμενα πάλι έγκυος (άραγε πως αφού κόψαμε και το σεξ;;;) δεν θα έκανα την παραμικρή προσπάθεια να το κρατήσω…..! Μπορεί να μην έκανα άμβλωση…..αλλά πιστέψτε με δεν είναι καθόλου δύσκολο να πάθεις αποκόλληση αν σηκώνεις τις λεκάνες γεμάτες ρούχα (και όχι επίτηδες). Δεν θεωρείται άμβλωση αλλά έχοντας επίγνωση της κατάστασης δεν θα το έλεγα και απόλυτη μητρική στοργή. Βλέποντας αυτά τα 2 χρόνια πόση στήριξη, χρόνο και αγάπη χρειάστηκε αυτό το μωράκι…..ειλικρινά νομίζω ότι και να με πλήρωναν, θα αρνιόμουν ευγενικά. Πάντως νομίζω ότι η κάθε γυναίκα που θέλει να είναι σωστή πρέπει να παίρνει προφύλαξη και τουλάχιστον να αποφεύγει σε μεγάλο βαθμό μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Οι υπόλοιπες ας πράξουν κατά συνείδηση.

 

Aπο που να αρχισω....

 

Beba,εμμεσως πλην σαφως υποστηριζεις πως οι γυναικες που κανουν διακοπη κυησης,δεν εχουν συνειδηση..Μηπως δεν καταλαβα σωστα??Διαφωτισε με,εαν θελεις,μην ξεκινησουμε αυτη την συζητηση αδικα...

 

Δεν ηξερα,χαρα μου,πως οσες κοπελες δινουν τα μωρακια τους για υιοθεσια,εχουν κινητα τελευταιας τεχνολογις και Gucci αξεσουαρ.Αν μου πεις οτι το εχεις δει,θα ειναι απο τις πιο σπανιες περιπτωσεις.Μια κοπελα που εχει το παραπανω lifestyle,πιθανοτατα δεν θα εκανε τον κοπο να ολοκληρωσει την εγκυμοσυνη,ετσι ωστε να δωθει το παιδι για υιοθεσια.Να χαλασει το σωματακι της??Πολυ απλα,θα διεκοπτε την κυηση.

Δεν σε πιανω...

 

Το τελευταιο δε,ειναι τουλαχιστον τραγικο....και επικινδυνο!!!!

Με τετοιου ειδους ενεργειες θετει καποια γυναικα τον εαυτο της σε κινδυνο,η αποκολληση δεν ειναι επικινδυνη μονο για το μωρο.

Επισης,ειναι υποκριτικο (συμφωνω με την kKinkajoujou),να μην κανεις καποια αμβλωση για λογους θρησκειας και να προσπαθει με ηλιθιους τροπους να το ριξεις.

Και περιττο να σου πω πως ειναι και αναποτελεσματικο,δεν πιανει παντα.Γνωστη αστρολογος,μεγαλη σε ηλικια,ελεγε πως η μανα της εκανε αυτο ακριβως που περιγραφεις (δεν την ηθελε τοσο πολυ,που της το εξιστορουσε κιολας:evil:)και η πικρα που ειχε στην φωνη της σου ραγιζε την καρδια.Εαν αυτη η γυναικα ηταν και θρησκα,ε,ουτε να την φτυσω προσωπικα :evil:.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Aπο που να αρχισω....

 

Beba,εμμεσως πλην σαφως υποστηριζεις πως οι γυναικες που κανουν διακοπη κυησης,δεν εχουν συνειδηση..Μηπως δεν καταλαβα σωστα??Διαφωτισε με,εαν θελεις,μην ξεκινησουμε αυτη την συζητηση αδικα...

 

 

 

 

για να κανω το δικηγορο του διαβολου:P

ισως εννοει τις γυναικες που το κανουν κατ' εξακολουθησιν χωρις να τις πτοει τιποτα, χωρις καμια τυψη, χωρις να προσεχουν, χωρις να μαθουν κατι απ' αυτο

χωρις να τις νοιαζει καθολου

και δεν αναφερεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις με συγκεκριμενα προβληματα υγειας πχ ή απλα υπευθυνης επιλογης με οτι συνεπειες μπορει να προκυψουν απο μια διακοπη κυησης

 

υγ: ασχετο αλλα επειδη διαβασα σε καποια ποστς που υπεραμυνονται τις μεθοδους αντισυλληψης (και καλα κανουν δλδ) και αντιστοιχα δεν θεωρουν οτι μπορει να γινει και ατυχημα ετσι ευκολα

να προβαλλουν τη χρηση διπλου προφυλακτικου για περισσοτερη προστασια

αυτο δεν ισχυει, απο τη τριβη μπορει να σπασει πολυ πιο ευκολα το προφυλακτικο με αυτο το τροπο

οποτε τσαααακ να και το ατυχημα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,jelly!!!

 

Δενδιευκρινιζεται κατι τετοιο και ουτε βγαζω ενα τετοιο συμπερασμα.Αλλα αυτο θα μου το αναλυσει η ιδια,για να μην βγαζω δικα μου συμπερασματα.

Εχεις απολυτα δικιο για το προφυλαχτικο.

Οι μεθοδοι αντισυλληψης πρεπει σαφως να υπαρχουν,αλλα δεν μηδενιζουν τον κινδυνο εγκυμοσυνης.

Ειχα φιλη που ειχε επαφη με το αγορι της και μολις τελειωσε η πραξη,δεν εβρισκαν το προφυλακτικο..το βρηκε 3 μερες μετα...της εφυγε στην τουαλετα.Αου δεν επαθε και τιποτε χειροτερο,παλι καλα λεμε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...