Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

ή εγω δεν τα λεω καλα ή εσυ τα παιρνεις οπως θελεις.....δεν ειπα ποτε οτι η εκτρωση ειναι φονος,δεν ταχθηκα ποτε φανατικα υπερ ή κατα της εκτρωσης......εξεφρασα ομορφα την αποψη μου οπως εχει δικαιωμα καθε ελευθερος πολιτης....τωρα αν η αποψη μου αυτη προσφερει κατι σε καποιον ειναι νομιζω κατι που το κρινει το συνολο κι οχι ενα μεμονομενο προσωπο.

 

θεωρω πολυ μαφιοζικη σκεψη την εκτρωση....να βγαλουμε απ'τη μεση δηλαδη μια ανθρωπινη ζωη επειδη μας δημιουργει προβλημα!!!!

 

Σου είπα, εγώ αδυνατώ να συζητήσω μαζί σου οπότε σου απαντώ με δικό σου post..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λεμε και ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια....

 

ευτυχως, η καθε γυναικα εχει το διακαιωμα να κανει οτι θελει με τη ζωη και το σωμα της, και να μην δινει λογαριασμο σε κανεναν..

 

ευτυχως που δεν ζουμε στον περασμενο αιωνα.... που ξεψυχουσαν γυναικες στα χερια χασαπηδων, μην εχοντας την επιλογη μιας νομιμης περιθαλψης και φροντιδας...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά τα ίδια και τα ίδια...

έχουμε ξεφύγει από το "λέω τη γνώμη μου και μοιράζομαι τις εμπειρίες μου" και έχουμε πάει στο "προσπαθώ να πείσω τους πάντες πως η γνώμη μου είναι η σωστή και κατακρίνω όποιον έχει πράξει διαφορετικά από αυτήν"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις!

Βέβαια ο καθένας έχει τη δική του γνώμη και προφανώς δεν χρειάζεται, και πολλές φορές δεν πρέπει κιόλας να συμφωνούμε όλοι με όλους!

Η δική μου άποψη για το θέμα προσανατολίζεται και αλλού, δηλαδή η έκτρωση πραγματικά δεν είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ διέξοδος και δυστυχώς η πλειοψηφία των γυναικών αυτό πιστεύει μόλις φτάσει σε αδιέξοδο- ..."δεν μπορώ να το κρατήσω, θα κάνω έκτρωση". Ειλικρινά πρόκειται για μία επέμβαση που πολλές φορές μπορεί να έχει και άσχημες επιπτώσεις για την ίδια τη γυναίκα και δυστυχώς "κανένας" γιατρός δεν το αναφέρει.

Υπάρχει και η υιοθεσία, που μπορεί να "επιτρέψει" σ' αυτό το πλάσμα να ζήσει!Μακάρι στο μέλλον οι γυναίκες που αισθάνονται ότι βρίσκονται σε αδιέξοδο (για το δικό της λόγο η κάθε μία-ειλικρινά δεν θέλω να κρίνω καμία) αντί να σκέφτονται την έκτρωση να σκεφτούν την υιοθεσία..

Τώρα όσον αφορά στο video "η φωνή της σιωπής"- έτσι νομίζω λέγεται-, που δείχνει πως κινείται το έμβρυο κατά τη διάρκεια της επέμβασης, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το δει το παιδί πριν αποφασίσει τί τελικά θα κάνει!

Η αλήθεια είναι αυτή ακριβώς και δεν θεωρώ ότι αποκρύπτοντάς του τί πραγματικά συμβαίνει εκείνη τη στιγμή, το στηρίζεις!

Η στήριξη βρίσκεται στην τελική επιλογή, στο τί τελικά θα αποφασίσει να κάνει αφού πρώτα ενημερωθεί για όλα: (1) για το πως "νιώθει" το έμβρυο, (2) για τις ενδεχόμενες συνέπειες που μπορεί μία έκτρωση να έχει στη γυναίκα - και σωματικά και ψυχικά και (3) για τις εναλλακτικές που υπάρχουν.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη, και προσωπικά χαίρομαι όταν υπάρχουν διαφωνίες και διαφορετικές απόψεις γιατί μόνο έτσι υπάρχει διάλογος!;)

Link to comment
Share on other sites

Απο μικρή είμουν καλά ενημερωμένη για την αντισυλληψη τα ατυχήματα και τις συνέπειες της ανεπιθύμιτης εγκυμοσύνης.Είμουν πάντα κάθετη κατά των εκτρώσεων.Είχα αποφασίσει πως αν ποτέ συνέβαινε,θα αναλάμβανα όλη την ευθύνη και δεν θα ζητούσα απο τον πατέρα του παιδιού να συμβάλει αν δεν ήθελε.θα γινόμουν και ανύπαντρη μητέρα.

σκεφτόμουν οτι άλλες γυναίκες προσπαθουν και δεν μπορούν.με πιο δικαίωμα εγώ πετάω το δώρο που μου χαρίστικε.Να μπορώ να κάνω παιδιά.Ευτυχώς δεν βρέθηκα ποτέ σε αυτή τη θέση,αν και μια φορά είχα ένα ατύχημα,αλλά το χάπι της επόμενης μέρας έπιασε.

Είμαι 31 ετών έχω ένα υπέροχο αγοράκι και ελπίζω να αποκτήσω σύντομα κι άλλο και αν με ρωτήσετε τώρα θα απαντήσω το ίδιο μόνο που θα προσθέω και κάτι άλλο.

Θα έκανα άμβλωση ΜΟΝΟ αν ό γιατρος μου έλεγε οτι το παιδί θα έβγαινε προβληματικό ή οτι αν συνεχίσω την κύηση θα χάσω τη δική μου ζωή.Και αυτό οχι για ΄μένα,αλλά για το παιδάκι μου που δεν του αξίζει να μεγαλώσει χωρίς μητέρα είτε γιατί θα δίνω όλη μου την προσοχή στο άλλο είτε γιατί δεν θα υπάρχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο μικρή είμουν καλά ενημερωμένη για την αντισυλληψη τα ατυχήματα και τις συνέπειες της ανεπιθύμιτης εγκυμοσύνης.Είμουν πάντα κάθετη κατά των εκτρώσεων.Είχα αποφασίσει πως αν ποτέ συνέβαινε,θα αναλάμβανα όλη την ευθύνη και δεν θα ζητούσα απο τον πατέρα του παιδιού να συμβάλει αν δεν ήθελε.θα γινόμουν και ανύπαντρη μητέρα.

σκεφτόμουν οτι άλλες γυναίκες προσπαθουν και δεν μπορούν.με πιο δικαίωμα εγώ πετάω το δώρο που μου χαρίστικε.Να μπορώ να κάνω παιδιά.Ευτυχώς δεν βρέθηκα ποτέ σε αυτή τη θέση,αν και μια φορά είχα ένα ατύχημα,αλλά το χάπι της επόμενης μέρας έπιασε.

Είμαι 31 ετών έχω ένα υπέροχο αγοράκι και ελπίζω να αποκτήσω σύντομα κι άλλο και αν με ρωτήσετε τώρα θα απαντήσω το ίδιο μόνο που θα προσθέω και κάτι άλλο.

Θα έκανα άμβλωση ΜΟΝΟ αν ό γιατρος μου έλεγε οτι το παιδί θα έβγαινε προβληματικό ή οτι αν συνεχίσω την κύηση θα χάσω τη δική μου ζωή.Και αυτό οχι για ΄μένα,αλλά για το παιδάκι μου που δεν του αξίζει να μεγαλώσει χωρίς μητέρα είτε γιατί θα δίνω όλη μου την προσοχή στο άλλο είτε γιατί δεν θα υπάρχω.

Σκεφτεσαι πολυ σωστα...συγχαρητηρια!!!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, εγώ αδυνατώ να συζητήσω μαζί σου οπότε σου απαντώ με δικό σου post..

 

σ'αυτο το σημειο εχεις δικιο,ισως ηταν ατυχης και λιγο υπερβολικη η εκφραση μαφιοζικη σκεψη...ομως αν το ψαξουμε λιγο μεσα μας θα δουμε πως υπαρχουν πολλες ομοιοτητες.....ειναι ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ η οποια μας φερνει εμποδια στη ζωη μας στα σχεδια μας στο μελλον μας κι αποφασιζουμε να την αφαιρεσουμε.....

σιγουρα οι κοπελες που το εκαναν δεν ειναι μαφιοζες!!!!!!!αθελα τους ομως πραττουν οπως η μαφια.....

ξερω ειναι παρακινδυνευμενος ο παραλληλισμος και δεν περιμενω να τον συμμεριστει κανεις....απλα εξηγησα τον συνιρμο μου......

πραγματικα οσες ερχονται αντιμετωπες με μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη θα πρεπει να σκεφτουν και την υιοθεσια σαν εναλλακτικη λυση.....

υπαρχουν τοσα ζευγαρια που λαχταρουν να προσφερουν αγαπη σ'ενα μωρακι.....δεν συμφωνεις;;

Link to comment
Share on other sites

σ'αυτο το σημειο εχεις δικιο,ισως ηταν ατυχης και λιγο υπερβολικη η εκφραση μαφιοζικη σκεψη...ομως αν το ψαξουμε λιγο μεσα μας θα δουμε πως υπαρχουν πολλες ομοιοτητες.....ειναι ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ η οποια μας φερνει εμποδια στη ζωη μας στα σχεδια μας στο μελλον μας κι αποφασιζουμε να την αφαιρεσουμε.....

σιγουρα οι κοπελες που το εκαναν δεν ειναι μαφιοζες!!!!!!!αθελα τους ομως πραττουν οπως η μαφια.....

ξερω ειναι παρακινδυνευμενος ο παραλληλισμος και δεν περιμενω να τον συμμεριστει κανεις....απλα εξηγησα τον συνιρμο μου......

πραγματικα οσες ερχονται αντιμετωπες με μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη θα πρεπει να σκεφτουν και την υιοθεσια σαν εναλλακτικη λυση.....

υπαρχουν τοσα ζευγαρια που λαχταρουν να προσφερουν αγαπη σ'ενα μωρακι.....δεν συμφωνεις;;

Προσεχε καλη μου γιατι εδω παρεξηγουντε τετοιες εκφρασεις...μην παρεις κ εσυ καμια καρτα σαν κ εμενα...:-(:sad:...παντως εγω καταλαβαινω τι λες...κ συμφωνω μαζι σου...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαβαζω αρκετη ωρα τισ αποψεισ σασ!!

Να σασ ενημερωσω οτι ειχα 2 αποβολεσ και μαλιστα δεν ηταν επιθυμητεσ !

ΟΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ!:mad:

Διαβασα να ενημερωνουν τα παιδια για την διακοπη εγκυμοσυνησ πωσ γινεται και τι ακολουθει μετα!!!

Καλα μεχρι εδω ναι συμφωνω να ενημερωθουν,φυσικα και αυτο ειναι το σωστο!

Μηπωσ ομωσ θα ηταν και ποιο σωστο να ενημερωθουν και πωσ ερχετε μια ΑΝΕΠΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!:(

Δηλαδη πρεπει να φτασουμε στο σημειο να λεμε δεν ηταν ενημερωμενο το παιδι για την διακοπη ενο καλα καλα δεν ενημερωθηκε για την συλληψη???!!!

Οταν εισαι σεξουαλικα ενεργοσ ΠΡΕΠΕΙ να εισαι και σεξουαλικα ενημερωμενοσ!!!Αυτη ειναι η ΔΙΚΗ μου γνωμη!!!

εμηνερωση σωστη!

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο καποιες κοπελες που εφτασαν σ'αυτη την πραξη' date='να πονανε,να υποφερουν κ να εχουν συνεχως στο μυαλο τους το μωρακι τους που δεν γεννηθηκε....:(

λυπαμαι πολυ που εφτασαν στην εκτρωση,αλλα λυπαμαι κ κεινες που πονανε τοσο μετα....:(

αυτο που με ''προβληματιζει'' κ ειμαι κατα,ειναι το γεγονος οτι υπαρχουν κ κοπελες που το θεωρουν ωριμη πραξη,μια επιλογη κ αυτη σαν ολες τις αλλες,που δεν νιωθουν μετανοια κ πονο ψυχης γι'αυτο.....:cry:αυτο ειναι πραγματικα σοκαριστικο!:shock::?[/quote']

 

Συμφωνώ 10.000 φορές!!!!!!!!!!!!!! Και σκασίλα μου αν έφαγα κάρτα από κάποιους που δεν ανέχονται να ακούνε άλλη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα δύο εκτρώσεις σκεφτόμενη το παραπάνω. Δεν μπορείς βέβαια να προεξοφλήσεις το μέλλον, αλλά τότε ήμουν σίγουρη ότι θα είμασταν δυστυχισμένοι (εγώ και το μωρό).

Όπως αποδείχθηκε, καλώς έπραξα...

συμφωνω απολυτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά τα ίδια και τα ίδια...

έχουμε ξεφύγει από το "λέω τη γνώμη μου και μοιράζομαι τις εμπειρίες μου" και έχουμε πάει στο "προσπαθώ να πείσω τους πάντες πως η γνώμη μου είναι η σωστή και κατακρίνω όποιον έχει πράξει διαφορετικά από αυτήν"

 

δεν προσθετω τιποτα αλλο!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η επεμβαση μητρας;;;;δεν ειπα να παρακολουθησει το χειρουργειο live!!!!!!!φυσικα αυτο ειναι αηδιαστικο κι εγω δεν θα θελα να δω πως ακριβως γινεται η καισαρικη που εκανα.....

το βιντεακι ομως δεν δειχνει μια κοπελα να υποκειται σε επεμβαση,δειχνει το εμβρυο σε υπερηχο και πως αντιδρα κατα τη διαρκεια της επεμβασης....αποδεικνυει δηλαδη περιτρανα αυτο που επι αιωνες αγνοουσε η επιστημη......οτι το εμβρυο εχει ψυχη και καταλαβαινει τον κινδυνο!!!!!!!!!!!δεν ειναι μια αψυχη κουκιδα.....αυτο εννοω ενημερωση!!!!!!!

κι αυτη τη γνωση θα φροντισω να τη μεταδωσω στην κορη μου απο πολυ νωρις κι αν της τυχει μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και κρινει πως δεν αντεχει να το κρατησει φυσικα θα της συμπαρασταθω και θα την στηριξω....

οχι ομως ψεματα δεν προκειται να της πω γιατι δεν μ'αρεσει ο σκοταδισμος!!!!!!!!!!!!!!

ελεος δηλαδη τι ειναι αυτο???ο χρηστος και η παναγια που βρισκομαστε????σταματα να κρινεις η μαθε καλυτερα να εκφραζεσαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως σε αυτο το ποστ , εμενα που εκανα μια εκτρωση απλα γιατι δεν ενιωθα οτι μπορω να βγαλω περα 3ο παιδι. και δεν το εχω μετανιωσει(εχω αναλυσει πιο πανω τις σκεψεις αυτες-να μην επαναλαμβανομαι)με εχουν πει:

-δολοφονο

-ακαρδη

-ανευθυνη

-ευθυνοφοβη

-τεμαχιστη βρεφων (παρεπιπτοντως ειναι εμβρυο)

-μαφιωζα

-............

 

τι αλλο ξεχασα? μπορει να αφησα κατι......ενημερωτικα το λεω αυτο.....για το κατα ποσο δεν χαρακτηριζουμε το διαφορετικο......

 

φανταστειτε τωρα να ειχα και τυψεις!!! τι καλα που θα ενιωθα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

επιστημονες σου λεω ολοι....αλλα ειπαμε ο καθης με την αποψη του ,που η αληθεια ειναι οτι μονο καταθεση αποψης δεν γινεται...απο κει και περα ασε εμας να ειμαστε οι δολοφονοι,οι μαφιοζοι κτλ και οι αλλοι οι σωστοι...:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελεος δηλαδη τι ειναι αυτο???ο χρηστος και η παναγια που βρισκομαστε????σταματα να κρινεις η μαθε καλυτερα να εκφραζεσαι!!!!!

 

τι ακριβως σε πειραξε στην εκφραση μου και με προτρεπεις να μαθω να εκφραζομαι καλυτερα;;;

και ποιον κατεκρινα;;;;

με το να λεω πως θεωρω οτι η ενημερωση ειναι απολυτως απαραιτητη πριν προβουμε σε κατι θεωρειται κατακριτεο;;;

επαναλαμβανω πως δεν κατακρινω κανεναν.....γιατι πολυ απλα κανεις δεν ειναι τελειος!!!!

εχω πολυ καλες φιλες που εκαναν εκτρωση και ποτε μα ποτε ομως δεν τις κατεκρινα ουτε μπροστα τους ουτε απο πισω τους.....

αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορω να εχω την δικη μου αποψη επι του θεματος....

Link to comment
Share on other sites

παντως σε αυτο το ποστ , εμενα που εκανα μια εκτρωση απλα γιατι δεν ενιωθα οτι μπορω να βγαλω περα 3ο παιδι. και δεν το εχω μετανιωσει(εχω αναλυσει πιο πανω τις σκεψεις αυτες-να μην επαναλαμβανομαι)με εχουν πει:

-δολοφονο

-ακαρδη

-ανευθυνη

-ευθυνοφοβη

-τεμαχιστη βρεφων (παρεπιπτοντως ειναι εμβρυο)

-μαφιωζα

-............

 

τι αλλο ξεχασα? μπορει να αφησα κατι......ενημερωτικα το λεω αυτο.....για το κατα ποσο δεν χαρακτηριζουμε το διαφορετικο......

 

φανταστειτε τωρα να ειχα και τυψεις!!! τι καλα που θα ενιωθα!

 

 

Θα συμφωνησω μαζι σου ακραιει χαρακτιρισμοι ολοι αυτοι.....αλλα διαβαζοντας αρκετα ποστ εδω μεσα να λενε ""ειχαμε με το αγορι μου ενα ΑΤΥΧΗΜΑ"" ...""εμεινα εγκυος κατα ΛΑΘΟΣ""..... ειχα μια ΑΝΕΠΥΘΙΜΗΤΗ εγκυμοσυνη""....και πολλα αλλα τετια απορω τι απο ολα αυτα ειναι τελικα ακραιο......και οκ δεν θα κρινω της γυναικες που φτανουν στην εκτρωση για τους δικους τους λογους.....θα κρινω ομως της ιδιες γυναικες γιατι δεν επιτρεπεται στο 2010 να μην εχουνε ενημερωση για προφυλαξει και οταν λεμε προφυλαξει δεν εννουμε μονο το προφυλακτικο.... και δεν μπορει να λετε εδω μεσα οτι ειχα ενα ατυχημα η οτι εμεινα εγκυος κατα λαθος που ζουμε?????.... και κατα τα αλλα να μας πειραζουν και απο πανω οι ασχημοι χαρακτιρισμοι οταν εσεις οι ιδιες το αποκαλειτε ΑΤΥΧΗΜΑ η ΛΑΘΟΣ.....Για μενα προσωπικα το προβλημα δεν ειναι η εκτρωση..... η εκτρωση ειναι το αποτελεσμα η λυση που λενε μερικοι το προβλημα ειναι αλλου.

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου ακραιει χαρακτιρισμοι ολοι αυτοι.....αλλα διαβαζοντας αρκετα ποστ εδω μεσα να λενε ""ειχαμε με το αγορι μου ενα ΑΤΥΧΗΜΑ"" ...""εμεινα εγκυος κατα ΛΑΘΟΣ""..... ειχα μια ΑΝΕΠΥΘΙΜΗΤΗ εγκυμοσυνη""....και πολλα αλλα τετια απορω τι απο ολα αυτα ειναι τελικα ακραιο......και οκ δεν θα κρινω της γυναικες που φτανουν στην εκτρωση για τους δικους τους λογους.....θα κρινω ομως της ιδιες γυναικες γιατι δεν επιτρεπεται στο 2010 να μην εχουνε ενημερωση για προφυλαξει και οταν λεμε προφυλαξει δεν εννουμε μονο το προφυλακτικο.... και δεν μπορει να λετε εδω μεσα οτι ειχα ενα ατυχημα η οτι εμεινα εγκυος κατα λαθος που ζουμε?????.... και κατα τα αλλα να μας πειραζουν και απο πανω οι ασχημοι χαρακτιρισμοι οταν εσεις οι ιδιες το αποκαλειτε ΑΤΥΧΗΜΑ η ΛΑΘΟΣ.....Για μενα προσωπικα το προβλημα δεν ειναι η εκτρωση..... η εκτρωση ειναι το αποτελεσμα η λυση που λενε μερικοι το προβλημα ειναι αλλου.

 

θα ξαναπω για ακομα μια φορα γιατι εχει γινει λιγο κουραστικη η επαναληψη ολων αυτων.......

 

εμενα παλι με ενοχλουν τα κακοποιημενα παιδια (ψυχικα και σωματικα) , οι γυναικες στα προθυρα τρελας (επειδη δεν ηταν ετοιμες για ευθυνες), τα παιδια που γενηθηκαν , μηπως και λυθουν τα προβληματα των ζευγαριων και αλλα τετοια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΚΡΑΙΑ πραγματα!

για μενα αυτο ειναι τεμαχισμος ψυχων, δολοφονια και αλλα τετοια!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

θα ξαναπω για ακομα μια φορα γιατι εχει γινει λιγο κουραστικη η επαναληψη ολων αυτων.......

 

εμενα παλι με ενοχλουν τα κακοποιημενα παιδια (ψυχικα και σωματικα) , οι γυναικες στα προθυρα τρελας (επειδη δεν ηταν ετοιμες για ευθυνες), τα παιδια που γενηθηκαν , μηπως και λυθουν τα προβληματα των ζευγαριων και αλλα τετοια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΚΡΑΙΑ πραγματα!

για μενα αυτο ειναι τεμαχισμος ψυχων, δολοφονια και αλλα τετοια!

 

 

Kαι παλι θα συμφωνησο μαζι σου.... μονο που αν δεν κανω λαθος το θεμα που συζητατε εδω ειναι οι εκτρωσεις.... μπορουμε να αναλυσουμε και το θεμα των κακοποιημενων παιδιων και για γυναικες στα προθυρα της τρελας..... αλλα δεν νομιζω οτι ΟΣΕΣ γυναικες καταληγουν στην εκτρωση το κανουν γιατι ειναι ολες τρελες η εχουν την υπονοια οτι δεν θα ειναι καλες μανες.....αλλα ακομα και αυτες οι γυναικες δεν μπορει καποια στιγμη καπου θα ακουσανε την λεξη προφυλαξει.

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου ακραιει χαρακτιρισμοι ολοι αυτοι.....αλλα διαβαζοντας αρκετα ποστ εδω μεσα να λενε ""ειχαμε με το αγορι μου ενα ΑΤΥΧΗΜΑ"" ...""εμεινα εγκυος κατα ΛΑΘΟΣ""..... ειχα μια ΑΝΕΠΥΘΙΜΗΤΗ εγκυμοσυνη""....και πολλα αλλα τετια απορω τι απο ολα αυτα ειναι τελικα ακραιο......και οκ δεν θα κρινω της γυναικες που φτανουν στην εκτρωση για τους δικους τους λογους.....θα κρινω ομως της ιδιες γυναικες γιατι δεν επιτρεπεται στο 2010 να μην εχουνε ενημερωση για προφυλαξει και οταν λεμε προφυλαξει δεν εννουμε μονο το προφυλακτικο.... και δεν μπορει να λετε εδω μεσα οτι ειχα ενα ατυχημα η οτι εμεινα εγκυος κατα λαθος που ζουμε?????.... και κατα τα αλλα να μας πειραζουν και απο πανω οι ασχημοι χαρακτιρισμοι οταν εσεις οι ιδιες το αποκαλειτε ΑΤΥΧΗΜΑ η ΛΑΘΟΣ.....Για μενα προσωπικα το προβλημα δεν ειναι η εκτρωση..... η εκτρωση ειναι το αποτελεσμα η λυση που λενε μερικοι το προβλημα ειναι αλλου.

 

Αν και επαναλαμβανομαι.....

 

Εχω γραψει αρκετες φορες, οτι ο μπεμπουλης μας ηρθε ενω φορουσα σπιραλ.

 

Νομιζαμε οτι ειχαμε εφαρμοσει επαρκη αντισυλληψη (99% οπως γραφουν οι οδηγιες) παρ'ολα αυτα ηρθε η εγκυμοσυνη..

 

Το γραφω επειδη δεν δεχεσαι τον ορο ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και αναρωτιεσαι που ζουμε...

 

Δεν τεθηκε θεμα αμβλωσης για μας, απλως ηθελα να πω οτι καμια φορα λαμβανονται προφυλαξεις αλλα προκυπτει εγκυμοσυνη. Δεν σημαινει λοιπον οτι ολοι ειναι ανευθυνοι...

 

Φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Κι'εμενα διπλο τεστ εγκυμοσυνης μου βγικε θετικοτατο (και τα δυο) χωρις να ειμαι εγκυος....νομιζω οτι καποιες καταστασεις διαχοριζοντε δεν ειπαμε οτι τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι.....και μιλαμε παντα για την πλειοψιφεια τον περιπτωσεων στην οποια εσυ στην προκειμενη φαση δεν ανηκεις.

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι θα συμφωνησο μαζι σου.... μονο που αν δεν κανω λαθος το θεμα που συζητατε εδω ειναι οι εκτρωσεις.... μπορουμε να αναλυσουμε και το θεμα των κακοποιημενων παιδιων και για γυναικες στα προθυρα της τρελας..... αλλα δεν νομιζω οτι ΟΣΕΣ γυναικες καταληγουν στην εκτρωση το κανουν γιατι ειναι ολες τρελες η εχουν την υπονοια οτι δεν θα ειναι καλες μανες.....αλλα ακομα και αυτες οι γυναικες δεν μπορει καποια στιγμη καπου θα ακουσανε την λεξη προφυλαξει.

 

νομιζω οτι μπορω να μιλησω στο πρωτο προσωπο , αφου ρωτας.

λοιπον ναι εχω ακουσει την λεξη προφυλαξη...και προσεχα με τους τροπους και τις μεθοδους που εγω ειχα επιλεξει(πρωτου κανω οικογενεια).

 

η τριτη μου εγκυμοσυνη ομως ηρθε κανοντας ερωτα ενω ημουν αδιαθετη, οποτε δεν προσεχα. και εμεινα εγκυος. δεν θελω 3ο παιδι ειδικα τωρα.

τωρα αν εσενα ολο αυτο σε κανει να σκεφτεις οτι ειμαι ολα τα παραπανω....ειναι η αποψη σου. δεν προκειτε να μπω στην διαδικασια να στο αλλαξω!

για μενα ενα χρονο μετα . με κανει ιδιαιτερη χαρουμενη το γεγονος οτι εχω 2 παιδακια ισορροπημενα (αφου και εμεις ειμαστε ηρεμοι) και το γεγονος οτι δεν εκανα ακομα ενα παιδι που δεν θα ειχε αυτα που αξιζει ενα παιδι!

 

εμενα αυτο μου κανει οριμοτητα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μπορω να μιλησω στο πρωτο προσωπο , αφου ρωτας.

λοιπον ναι εχω ακουσει την λεξη προφυλαξη...και προσεχα με τους τροπους και τις μεθοδους που εγω ειχα επιλεξει(πρωτου κανω οικογενεια).

 

η τριτη μου εγκυμοσυνη ομως ηρθε κανοντας ερωτα ενω ημουν αδιαθετη, οποτε δεν προσεχα. και εμεινα εγκυος. δεν θελω 3ο παιδι ειδικα τωρα.

τωρα αν εσενα ολο αυτο σε κανει να σκεφτεις οτι ειμαι ολα τα παραπανω....ειναι η αποψη σου. δεν προκειτε να μπω στην διαδικασια να στο αλλαξω!

για μενα ενα χρονο μετα . με κανει ιδιαιτερη χαρουμενη το γεγονος οτι εχω 2 παιδακια ισορροπημενα (αφου και εμεις ειμαστε ηρεμοι) και το γεγονος οτι δεν εκανα ακομα ενα παιδι που δεν θα ειχε αυτα που αξιζει ενα παιδι!

 

εμενα αυτο μου κανει οριμοτητα!

 

Σιγουρα δεν ειμαι εγω αυτη που θα κρινω η θα κατακρινω τον οποιοδηποτε εδω μεσα νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο οτι σε ενα forum ο καθενας λεει την αποψη του και την γνωμη του.....και φυσικα κανοντας παραθεση καποιο δικο σου κομματι μεσα απο το ποστ δεν ητανε επιθεση προς το ατομο σου προσωπικα και ειλικρινα αν το ελαβες ετσι να ζητησω και συγνωμη.....

Οπως ειπα και σε μια αλλη κοπελα πριν παντου και παντα υπαρχουν εξαιρεσεις οπως η δικη σου οπως της κοπελας πιο πανω με το σπιραλ οπως επισεις και σε ατυχηματα με προφυλακτικο και οπως πολλες αλλες καταστασεις..... και νομιζω πως ειναι αυτονοητο αυτο ....ειναι ξεκαθαρο πιστευω για ποιες περιπτωσεις μιλαμε """κανουμε αυτο που γουσταρουμε για την ευχαριστηση μας και μετα οκ υπαρχουν λυσεις για ολα αν μας τυχει"""

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως σε πειραξε στην εκφραση μου και με προτρεπεις να μαθω να εκφραζομαι καλυτερα;;;

και ποιον κατεκρινα;;;;

με το να λεω πως θεωρω οτι η ενημερωση ειναι απολυτως απαραιτητη πριν προβουμε σε κατι θεωρειται κατακριτεο;;;

επαναλαμβανω πως δεν κατακρινω κανεναν.....γιατι πολυ απλα κανεις δεν ειναι τελειος!!!!

εχω πολυ καλες φιλες που εκαναν εκτρωση και ποτε μα ποτε ομως δεν τις κατεκρινα ουτε μπροστα τους ουτε απο πισω τους.....

αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορω να εχω την δικη μου αποψη επι του θεματος....

ολους μας κατεκρινες και το βλεπω σε ολους πως απαντας...καινεις δε ειπε να μην λες την γνωμη σου..αντιθετα ειναι σεβαστη απλα εσυ μας κατακρινεις...ισως επειδη δεν ξερεις..και οπως εχω πει ηδη ¨"απο εξω και απο το χορο,πολλα τραγουδια λεγονται...ακομη θα σου και αλλη μια σοφη παρροιμια"στου κρεμασμενου το σπιτι,δεν μιλαμε για σκοινι..."οποιος καταλαβε καταλαβε...:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...