Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

επιτελους ενας ανθρωπος με ορθη σκεψη!

 

 

σωστος εισαι οταν εξελυσεσε και απο την στιγμη που καταλαβαινεις τα ενα δυο λαθη σου(τα παιδια σου θα βρισκουν και αλλα ενα δυο που εσυ ουτε φανταζεσε)απλα δεν τα ξανακανεις που κολαει τωρα το καθε βραδυ με το σωστη μανα διαβαζεις τι γραφεις πανω σε αυτο?

 

Κουφετάκι συμφωνώ μαζί σου με τη διαφορά ότι σωστός είσαι όταν εξελίσσεσαι με υγιή τρόπο.

Απ τη μία υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν την έκτρωση μέσο αντισύλληψης κι απ την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν πως το να γίνουν μανάδες ακόμη και σε μια κακή σχέση με έναν σύντροφο βίαιο, μέθυσο ή κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο, θα τις εξελίξει και ενδεχομένως θα "λύσει" τα προβλήματά τους.

 

Αν κατάλαβα καλά, εδώ μιλάμε για τις μεμονωμένες περιπτώσεις στις οποίες κάποιες από εμάς αποφάσισαν να κάνουν διακοπή κύησης για προσωπικούς λόγους. Οπότε δεν υπάρχει το άσπρο και το μαύρο, υπάρχει και το γκρι που είναι επίσης μια μορφή εξέλιξης.

line_line_typew3_beg_d_typew11_time_1242446400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρεις, αυτό είναι σα να σου λέω εγώ ότι το να κλέβεις είναι ποινική πράξη και εσύ να μου απαντάς, ότι αν το να κλέβεις είναι ποινική πράξη τότε το να ληστεύεις τι είναι;;; Δηλαδή πρέπει να κινηθούμε ανάμεσα σε δυο εγκλήματα, άλλες επιλογές δεν υπάρχουν;

Και η έκτρωση και η κακοποίηση παιδιών είναι πολύ άσχημες καταστάσεις...

Και μιλάω εγώ όχι ηθικοπλαστικά, καθόλου, το μωρό μου μου ήρθε από το πουθενά και έπαθα το απίστευτο σοκ και μου πήρε πάρα πολύ καιρό να προσαρμοστώ στη νέα πραγματικότητα και έχω ζοριστεί πάρα πολύ και έχω και προβλήματα υγείας...

Αλλά τι έπρεπε να κάνω;;; Είμαι υπεύθυνη των πράξεών μου και αν νιώθω ότι δεν μπορώ πολλές φορές, ψάχνω και βρίσκω λύσεις να βοηθηθώ κάπως...

Συγγνώμη, δε θέλω να κάνω ούτε την ηθική ούτε την έξυπνη αλλά το να χρυσώνουμε το χάπι λέγοντας ότι κάτι άλλο είναι χειρότερο από την έκτρωση, δεν κάνει την ίδια την έκτρωση να φαντάζει καλύτερη λύση...

 

Όχι η έκτρωση ούτε φαντάζει ούτε είναι η καλύτερη λύση. Εκ των πραγμάτων όμως υπάρχουν μόνο δύο επιλογές. Να γεννήσεις ένα παιδί με οποιοδήποτε κόστος για σένα και για εκείνο (δεδομένου ότι οι συνθήκες τη δεδομένη στιγμή δεν είναι καλές) ή να κάνεις έκτρωση.Δυστυχώς δεν υπάρχει τρίτη λύση και ανάμεσα σ αυτές τις δύο "αναγκαστικά" καλείσαι να ζυγίσεις τα πράγματα :)

line_line_typew3_beg_d_typew11_time_1242446400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στον παρακατω συνδεσμο.

 

Σ ευχαριστώ για τον σύνδεσμο, την οργάνωση τη γνωρίζω ήδη είναι πολλή γνωστή και η ίδια και η δράση της κι έχω ακούσει καλά λόγια.

Ωστόσο δεν μιλούσα για όλες τις οργανώσεις του κόσμου παρά μόνο για εκείνες-κυρίως τις εκκλησιαστικές-που παραπληροφορούν για ιδία συμφέροντα και όχι γιατί τους κόφτει τί θα κάνει ο κόσμος με τα παιδιά του. Αν τους έκοφτε, θα έδιναν και τη μισή τους περιουσία!

line_line_typew3_beg_d_typew11_time_1242446400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα

δεν εχω κανει ποτε εκτρωση κ δεν θα το εκανα ποτε αντιθετος παλευω να μεινω εγκυος

κ εχω δυο αποβολες.

συμεριζομαι το γεγονος οτι καποιες γυναικες μπαινουν στην διαδικασια της εκτρωσης η καθε μια για τον δικο της λογο

προερχομαι απο μια πολυμελη οικογενεια ειμαστε 9 αδερφια που μεγαλωσαμε σε δυσκολες εποχες στεριθηκαμε πολλα πραγματα ποτε ομως μα ποτε δεν θα ηθελα να ειχα παραπανω υλικα αγαθα αν ηταν να εχω εστω κ ενα λιγοτερο απο τα αδερφια μου

η μητερα μου αποφασισε να μας κρατησει οσο δυσκολες εποχες κ να ηταν

οσον αφορα τη συναισθηματικη πλευρα πιστευω οτι μια μανα οσα παιδια κ να εχει την ιδια αγαπη μπορει να δωσει σε οσα κ αν κανει

η αγαπη της μανα δεν διαιρειται με την ελευση ενως ακομα παιδιου αντιθετος πολαπλασιαζεται ειμαι πολυ ευτηχισμενη που εχω τοσα πολλα αδερφια γιατι ειναι η παρηγορια μου σε ολες τις δυσκολες στιγμες που εχω περασει

ευχαριστω λοιπον την μανα μου που σταθηκε δυνατη κ μας μεγαλωσε ολους με τοση αγαπη

(τωρα μεγαλωνει κ τα εγγονια της)

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'η αγαπη της μανα δεν διαιρειται με την ελευση ενως ακομα παιδιου αντιθετος πολαπλασιαζεται '

 

ακριβως αυτο αισθανομαι τωρα που ειμαι εγκυος στο 3ο

συμφωνω και με τη baby star οτι θα εκανα εκτρωση μονο σε μικρη ηλικια απο αγνοια ή σε προβλημα υγειας (αν και θα το σκεφτομουνα)

τωρα που ξερω και βλεπω μια καρδουλα να χτυπαει σχεδον με το που καταλαβααινεις οτι εισαι εγκυος δε θα μπορουσα να το διανοηθω

εξαλλου δε δικαιολογουμαστε ενηλικες και παντρεμενες να μην ξερουμε να προφυλαχτουμε οταν δε θελουμε παιδι

βεβαια ο κθενας σκεφτεται διαφορετικα, απλα εδω παραθετουμε αποψεις

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σας...ηθελα καταρχας να σας πω να ηρεμησετε γιατι κοντευεται να πλακωθειτε...δευτερον ο καθενας μπηκε για να γραψει οποιαδηποτε προσωπικη του εμπειρια ασχετως σωστη η μη..κανενας μας πιστευω δεν πρεπει να κρινει τον αλλον...γιατι για να πηρε καποια τετοια αποφαση ζωης ισως ειχε πολλους περισσοτερους λογους που δεν μπορουσε να αναφερει...ειναι δεκτες οι γνωμες οι αποψεις αλλα οχι και να κατακρινουμε...ηρεμια.....:-P:razz::-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Κουφετάκι συμφωνώ μαζί σου με τη διαφορά ότι σωστός είσαι όταν εξελίσσεσαι με υγιή τρόπο.

Απ τη μία υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν την έκτρωση μέσο αντισύλληψης κι απ την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν πως το να γίνουν μανάδες ακόμη και σε μια κακή σχέση με έναν σύντροφο βίαιο, μέθυσο ή κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο, θα τις εξελίξει και ενδεχομένως θα "λύσει" τα προβλήματά τους.

 

Αν κατάλαβα καλά, εδώ μιλάμε για τις μεμονωμένες περιπτώσεις στις οποίες κάποιες από εμάς αποφάσισαν να κάνουν διακοπή κύησης για προσωπικούς λόγους. Οπότε δεν υπάρχει το άσπρο και το μαύρο, υπάρχει και το γκρι που είναι επίσης μια μορφή εξέλιξης.

ολοι εχουμε δικιο και αυτοι που λενε εκτρωση κατω απο συνθηκες και αυτοι που λεν οχι εκτρωση.το χω κανει το χω μετανιωσει με βαραινει και θα με βαραινει παντα,ευκολα βρισκω δικαιολογια στο γτ το εκανα με τις συνθηκες που το κανα και το εκανα, αυτο τα πρωτα χρονια αλλα οχι πλεον.η εκτωση δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης ας μεινει αυτο στον διαλογο που εχουμε,και νομιζω οτι καταλαβα την πιεση της φιλης μας που νιωθει με τις ευθυνες που την βαραινουν αλλα ενα παιδι ειναι οτι ποιο σημαντικο και εμεις ημαστε αυτες που δημιουργουμε ζωη δεν την σκοτωνουμε.δεν θελεις αλλο μωρο κανεις στειρωση ή φορας σπυραλ,οταν εισαι τοσο καθετη και σταθερη,τι περιμενεις να ερθει το μωρο και να το σκοτωσεις?απλα ειναι τα πραγματα ετσι?αλλα γτ μανες με ωραιες οικογενειες δεν θελουν πολλα παιδια?εγω που εχω πολλα παιδια δεν εχω τα καλυτερα τα ησυχοτερα τα τελεια παιδια εχω παιδια ιδια με τα παιδια μιας μανας που εχει 1ή 2 τι ειναι αυτο που βλεπω εγω στα παιδια μου που δεν βλεπει η αλλη μανα?και μην μου πειτε για δουλεια γτ νομιζω κανω αυτο τον καιρο μια απο τις ποιο δυσκολες(κηπουρος με πατοφιαρα και τσαπες με κοσες και μηχανες κουρεματος).

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ο καθε ενασ τραβαει τον γολγοθα του και αυτο δεν δινει το δικαιωμα σε κανεναν να λιθοβολει τον αλλον με τοσο σκληρα λογια καλο ειναι σε τετοιεσ καταστασεισ να εχουμε τακτ και να συμπεριφερομαστε με αγαπη το τι εχει τραβιξει η καθε μια που εκανε διακοπη και για ποιο λογο δεν το ξερουμε μπορουμε να λεμε τισ αποψεισ μασ χωρισ σκληρουσ χαρακτιρισμουσ θα το εκτιμουσα οπωσ ολεσ πιστευω.ολοι μπορουμε να κρινουμε σκληρα αλλα αυτο το κανει ο θεοσ και τα δικαστιρια και πανω απο ολα ο εαυτοσ μασ που σερνει αυτον τον πονο.συγχωρεστε με αν σασ κουρασα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!!εγω δεν εχω κανει εκτρωση κ φυσικα δεν θα κρινω οποια εχει κανει!ποτε δεν ξερεις τι κουβαλαει ο καθενας στη ψυχη κ την καρδια του!!

 

θα πω απλα πως τα βλεπω εγω κ προς θεου δεν θελω να στεναχωρησω καμια!!ετσι κ αλλιως δεν εχω προλαβει να διαβασω πολλες απαντησεις:roll:)πιστευω οτι δεν θα μπορουσα ποτε να κανω.....ακομα κ για λογους υγειας!βεβαια ποτε μη λες ποτε...απλα ετσι τα σκεφτομαι τωρα κ ελπιζω κ παντα!!

 

το οτι ενα μωρακι ερχεται σε ''ακαταλληλη'' στιγμη,η' ''εκτος προγραμματος,η' σε κατασταση ελειψης αντοχων, προσωπικα για μενα,λεω οτι δεν θα το θεωρουσα καν λογο ν'αφαιρεσω τη ζωη μιας ψυχουλας!μπορει οντως να ειναι δυσκολα τα πραγματα σε μια δεδομενη στιγμη,αλλα την επομενη μερα-βδομαδα-μηνα ισως τα πραγματα φτιαξουν κ γω δεν θα το αντεχα να εχω ''διωξει'' ενα μωρακι!!

 

επισης αν ηταν αρρωστο κ παλι δεν πιστευω να το ''εριχνα''!ειναι θελημα του Θεου ακομα κ αυτο,να γεννηθει αρρωστο.ισως δοκιμαζει την πιστη της μητερας!

θα σας πω μια ιστορια:μια γνωστη μου περσι ηταν εγκυος!5 μηνων πηγε για υπερηχο κ ο γιατρος την ενημερωσε οτι το παιδακι θα γεννηθει μογγολικο.κ θα ζησει το πολυ μεχρι τα τεσσερα του χρονια.μετα απο πολυ θλιψη κ επιπονες σκεψεις,η κοπελα αποφασισε να το ''ριξει''.ΟΜΩΣ πριν ξεκινησει η διαδικασια,σηκωθηκε κ ειπε ''λαθος εκανα.θα το κρατησω οτι κ να γινει!''

οταν λοιπον πηγε να γεννησει,προς μεγαλη εκλπληξη των γονιων κ του γιατρου το παιδακι ηταν υγιεστατο!ο γιατρος συγκινημενος ειπε:<<ειδα στον υπερηχο οτι σιγουρα θα γεννηθει μογγολικο....αλλα μαλλον αλλο ηταν το θελημα του θεου...το μωρακι ειναι σαν να μην ειχε ποτε διαγνωστει μογγολισμος''!!!

σ'αυτη την ιστορια πραγματικα πιστευω οτι ο Θεος δοκιμασε την πιστη της κοπελας κ στο τελος την ανταμειψε!!

αλλα κ αρρωστο να γεννιοταν τελικα,εκεινη ειχε κερδισει ηδη μια αξια θεση στα ματια του θεου κ θα κερδιζε σε ολη της τη ζωη για την αγαπη,την στοργη,την υπομονη που θα εδειχνε για να μεγαλωσει αυτο το παιδακι!!

 

επισης να σχολιασω κ κατι που ειπε μια κοπελα (δεν θυμαμαι ονομα),οτι η εκτρωση σε καποιες περιπτωσεις ειναι επιλογη!

δεν πιστευω να ειναι επιλογη,η' μαλλον να πω καλυτερα δεν εχουμε το δικαιωμα αυτης της επιλογης!απο ποτε ο θεος μας εδωσε την ''ισχυ'' να επιλεγουμε ποιος θα ζησει κ ποιος θα πεθανει??αν ειναι εφικτο υπαρχουν κ αλλες λυσεις εκτος της εκτρωσης!

δεν κρινω καμια για να μην παρεξηγηθω.....ουτε θελω να πληγωσω καποια που αποφασισε να κανει αυτη την πραξη....γιατι καταλαβαινω οτι ολες αυτες οι ιστοριες σας εχουν θλιψη κ πονο κ δεν ξερω τι σας οδηγησε εκει.δεν ειμαι τελεια,ουτε το παιζω θρησκα,μονο τη γνωμη μου λεω κ πως βλεπω εγω αυτο το θεμα!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

α!κ να προσθεσω τωρα που διαβασα κ αλλα,οτι κ παλι για μενα δεν ειναι λογος εκτρωσης το οτι θα γεννηθει ενα παιδακι σε μια ασχημη οικογενεια,με γονεις να τσακωνονται,να βριζονται.....:?

κ παλι εχει δικαιωμα να ζησει κοι γονεις να παλεψουν οσο μπορουν να φτιαξουν τα πραγματα!!!κ σιγουρα αν το θελεις φτιαχνονται ολα με υπομονη κ επιμονη!!!κ ο θεος βλεπει τις προσπαθειες μας κ δεν μας αφηνει ετσι!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω και μια άλλη απορία... Εφόσον κάποια μένει έγκυος και δεν το θέλει, γιατί να μην το γεννήσει και να το δώσει σε μια από αυτές τις οικογένειες που ψάχνουν σαν τρελοί να βρουν ένα παιδάκι να υιοθετήσουν;;; Έτσι ούτε αφαιρείς τη ζωή και κάνεις καλό και σε μια οικογένεια...

Αυτό που βλέπω μετά λύπης μου είναι ότι μερικές προσπαθούν να ονομάσουν ως ώριμη επιλογή την έκτρωση, και πραγματικά αναρωτιέμαι αν το πιστεύουν ότι δεν είναι αφαίρεση ζωής,( για να μην το πω πιο ωμά) ή αν απλά χρυσώνουν το χάπι στον εαυτό τους. Αν απλά χρυσώνουν το χάπι στον εαυτό τους για να το ξεπεράσουν ΟΚ. Αν όμως είναι πάγια αντίληψη, τότε νομίζω ότι εθελοτυφλούν πραγματικά. Δηλαδή τι θα κάνουμε τώρα, θα βαφτίσουμε την σοκολάτα τσάι για να τη φάμε σε νηστεία;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω και μια άλλη απορία... Εφόσον κάποια μένει έγκυος και δεν το θέλει, γιατί να μην το γεννήσει και να το δώσει σε μια από αυτές τις οικογένειες που ψάχνουν σαν τρελοί να βρουν ένα παιδάκι να υιοθετήσουν;;; Έτσι ούτε αφαιρείς τη ζωή και κάνεις καλό και σε μια οικογένεια...

 

πασχαλιτσα μου αυτο ακριβως εννοουσα κ γω σαν μια επιλογη αν δεν θελει καποια το μωρακι.....!!!υπαρχουν πολλοι τροποι να αποφυγεις να το''ριξεις''!!πριν 7 μηνες περιπου, μια γνωστη μου 27 χρονων ειχε 9 μερες καθυστερηση κ ειχε πανικοβληθει.δεν ηθελε να κανει τεστ για να μην δει ''θετικο'' κ φρικαρει..:shock:σε μια συζητηση που ειχαμε γι'αυτο,μου λεει οτι αν ειναι εγκυος χωρις δευτερη σκεψη θα το ''ριξει''...:?

κ της λεω μονο μην το ριξεις....δωστο σε μενα να μεγαλωνει με τα αλλα 3 κ αν στην πορεια μετανιωσεις παρτο κ φερσου σαν μανουλα του!!!βεβαια αυτο θα ηταν μεγαλη ευθυνη κ μεγαλη κινηση,αλλα θα το παλευα απ'το να το εχω στη συνειδηση μου!!

με αυτο το παραδειγμα θελω να καταληξω οτι ειναι προτιμοτερο να δωσεις το παιδακι καπου που θα το αγαπησουν κ θα το μεγαλωσουν με αγαπη,στοργη κ τρυφεροτητα...απ'το να μην το γεννησεις καθολου κ να το αφησεις ετσι να χαθει,ενω θα μπορουσε να ζησει!!!

 

Υ.Γ:τελικα δεν ηταν εγκυος η κοπελα....!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το είπα γιατί το έχω ζήσει σε συγγενικό πρόσωπο και η κοπέλα όχι μόνο περνάει καλά, αλλά καλύτερα από πολλά φυσικά παιδιά... Έγώ τέτοια γυμνάσια στη μάνα μου ούτε στον ύπνο μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι έχω και μια άλλη απορία... Εφόσον κάποια μένει έγκυος και δεν το θέλει, γιατί να μην το γεννήσει και να το δώσει σε μια από αυτές τις οικογένειες που ψάχνουν σαν τρελοί να βρουν ένα παιδάκι να υιοθετήσουν;;; Έτσι ούτε αφαιρείς τη ζωή και κάνεις καλό και σε μια οικογένεια...

Αυτό που βλέπω μετά λύπης μου είναι ότι μερικές προσπαθούν να ονομάσουν ως ώριμη επιλογή την έκτρωση, και πραγματικά αναρωτιέμαι αν το πιστεύουν ότι δεν είναι αφαίρεση ζωής,( για να μην το πω πιο ωμά) ή αν απλά χρυσώνουν το χάπι στον εαυτό τους. Αν απλά χρυσώνουν το χάπι στον εαυτό τους για να το ξεπεράσουν ΟΚ. Αν όμως είναι πάγια αντίληψη, τότε νομίζω ότι εθελοτυφλούν πραγματικά. Δηλαδή τι θα κάνουμε τώρα, θα βαφτίσουμε την σοκολάτα τσάι για να τη φάμε σε νηστεία;;;

 

δεν καταλαβαινω ειλικρινα ποιο ειναι το θεμα σας!

τι σας κανει εντυπωση?

οτι καποιος δεν θεωρει την εκρτωση φονο!

εγω λοιπον δεν την θεωρω! το ειπα και μπορω να το ξαναπω!!!

 

θεωρω οπως και πολλα πραγματα στην ζωη , οτι μπορει να ειναι ανωριμες αποφασεις , αλλα και αποφασεις οριμης σκεψεις !!!

 

καθολου δεν προσπαθω να χρυσωσω κανενα χαπι. δεν εχω κανενα προβλημα με αυτη μου την αποφαση. ειμαι πολυ χαρουμενη που την πηρα, ειδικα οταν σκεφτομαι ποσο κακη μαμα θα ημουν, με τα νευρα κροσια, αν κρατουσα αυτο το 3ο παιδι!

 

και το ξαναλαω....φονο θεωρω , το γενναω ενα παιδι και δεν του δινω τις καλες - καταλληλες , προυποθεσεις , να μεγαλωσει!

 

γιατι δεν το κρατησα να το δωσω μετα να μεγαλωσει με αλλη οικογενεια??

γιατι και αυτο δεν το θεωρω εγω καλη προοπτικη.

και γιατι δεν ηθελα να ειμαι παλι εγκυος!!!!

δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ειναι κακο. δεν μπορω να μπω σε αυτη την λογικη ρε παιδι μου!

 

θεωρω αυτα τα περι φονου , θρησκευτικα καταλοιπα...και ειμαι εναντια σε αυτα. ... σεβομενη βεβαια καθε διαφορετικη αποψη.

 

ο λογος που συνεχιζω να γραφω στο θεμα ειναι γιατι καταλαβαινω , πως μπορει να διαβαζουν γυναικες που να εχουν προβλημα με την πραξη αυτη. και διαβαζοντας να τις φορτωνουμε περιττες τυψεις!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω ειλικρινα ποιο ειναι το θεμα σας!

τι σας κανει εντυπωση?

οτι καποιος δεν θεωρει την εκρτωση φονο!

εγω λοιπον δεν την θεωρω! το ειπα και μπορω να το ξαναπω!!!

 

θεωρω οπως και πολλα πραγματα στην ζωη , οτι μπορει να ειναι ανωριμες αποφασεις , αλλα και αποφασεις οριμης σκεψεις !!!

 

καθολου δεν προσπαθω να χρυσωσω κανενα χαπι. δεν εχω κανενα προβλημα με αυτη μου την αποφαση. ειμαι πολυ χαρουμενη που την πηρα, ειδικα οταν σκεφτομαι ποσο κακη μαμα θα ημουν, με τα νευρα κροσια, αν κρατουσα αυτο το 3ο παιδι!

 

και το ξαναλαω....φονο θεωρω , το γενναω ενα παιδι και δεν του δινω τις καλες - καταλληλες , προυποθεσεις , να μεγαλωσει!

 

γιατι δεν το κρατησα να το δωσω μετα να μεγαλωσει με αλλη οικογενεια??

γιατι και αυτο δεν το θεωρω εγω καλη προοπτικη.

και γιατι δεν ηθελα να ειμαι παλι εγκυος!!!!

δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ειναι κακο. δεν μπορω να μπω σε αυτη την λογικη ρε παιδι μου!

 

θεωρω αυτα τα περι φονου , θρησκευτικα καταλοιπα...και ειμαι εναντια σε αυτα. ... σεβομενη βεβαια καθε διαφορετικη αποψη.

 

ο λογος που συνεχιζω να γραφω στο θεμα ειναι γιατι καταλαβαινω , πως μπορει να διαβαζουν γυναικες που να εχουν προβλημα με την πραξη αυτη. και διαβαζοντας να τις φορτωνουμε περιττες τυψεις!

 

ενταξει ο καθενας εχει την αποψη του κ την εκφραζει!!!ουτε εγω θ'αλλαξω αποψη,ουτε κ καποια αλλη κοπελα!!ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος κ ολες οι γνωμες σεβαστες!!:-)

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα για πρώτη φορα σε αυτο το θέμα και παγματικά με άγγιξε πολύ.

 

Δεν εχω κάνει ποτέ έκτρωση αλλά ειμαι το τρίτο παιδί μιας οικογένειας που συνελήφθη ''καταλάθος", που παραλίγο να μη γεννηθεί και που υπάρχω χάρη στη μητέρα μου που παρά τις αντιξοότητες και τις αντιρήσεις του πατέρα μου αποφάσησε να με γεννήσει. Και που πιστέψτε με, όπως λεει η ίδια, δεν το μετάνιωσε ποτε.

 

Όταν οι γονεις μου κληθηκαν να πάρουν αυτή την απόφαση τα αδερφια μου ήταν στην εφηβεία και η οικονομικη κατάσταση δεν ηταν η καλύτερη. Ο δε πατέρας μου ηταν αρκετά μεγαλος για να ξαναγίνει πατερας. Αλλα αποφασισαν να μεινω και η μανα μου με μεγάλωσε πολύ ευκολα και τα πράγματα αλλάξανε και παρα τις δυσκολίες αισθάνονται τοσο τυχεροι που με έχουν.

 

Δεν θέλω να κρίνω κανένα που οδηγήθηκε σε μια τέτοια απόφαση, αλλά ,συγχωρέστε με που το πιστευω, το θεωρώ φόνο. Γιατι αυτο το παιδι αυτο που δεν γεννήθηκε θα μπορουσε μετα απο τριαντα χρονια να κάθεται και γραφει αυτο το ποστ, περιμένοντας και η ίδια να γινει μητερα.

 

Καλο σας απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα για πρώτη φορα σε αυτο το θέμα και παγματικά με άγγιξε πολύ.

 

Δεν εχω κάνει ποτέ έκτρωση αλλά ειμαι το τρίτο παιδί μιας οικογένειας που συνελήφθη ''καταλάθος", που παραλίγο να μη γεννηθεί και που υπάρχω χάρη στη μητέρα μου που παρά τις αντιξοότητες και τις αντιρήσεις του πατέρα μου αποφάσησε να με γεννήσει. Και που πιστέψτε με, όπως λεει η ίδια, δεν το μετάνιωσε ποτε.

 

Όταν οι γονεις μου κληθηκαν να πάρουν αυτή την απόφαση τα αδερφια μου ήταν στην εφηβεία και η οικονομικη κατάσταση δεν ηταν η καλύτερη. Ο δε πατέρας μου ηταν αρκετά μεγαλος για να ξαναγίνει πατερας. Αλλα αποφασισαν να μεινω και η μανα μου με μεγάλωσε πολύ ευκολα και τα πράγματα αλλάξανε και παρα τις δυσκολίες αισθάνονται τοσο τυχεροι που με έχουν.

 

Δεν θέλω να κρίνω κανένα που οδηγήθηκε σε μια τέτοια απόφαση, αλλά ,συγχωρέστε με που το πιστευω, το θεωρώ φόνο. Γιατι αυτο το παιδι αυτο που δεν γεννήθηκε θα μπορουσε μετα απο τριαντα χρονια να κάθεται και γραφει αυτο το ποστ, περιμένοντας και η ίδια να γινει μητερα.

 

Καλο σας απόγευμα.

 

μαρια μου πολυ με συγκινησες!!!μπραβο τους που τελικα αποφασισαν να γεννηθεις!!!κ εισαι τωρα εδω μαζι μας κ μας λες την ιστορια σου!!!μπραβο μπραβο....χιλια μπραβο!!!:-)

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα για πρώτη φορα σε αυτο το θέμα και παγματικά με άγγιξε πολύ.

 

Δεν εχω κάνει ποτέ έκτρωση αλλά ειμαι το τρίτο παιδί μιας οικογένειας που συνελήφθη ''καταλάθος", που παραλίγο να μη γεννηθεί και που υπάρχω χάρη στη μητέρα μου που παρά τις αντιξοότητες και τις αντιρήσεις του πατέρα μου αποφάσησε να με γεννήσει. Και που πιστέψτε με, όπως λεει η ίδια, δεν το μετάνιωσε ποτε.

 

Όταν οι γονεις μου κληθηκαν να πάρουν αυτή την απόφαση τα αδερφια μου ήταν στην εφηβεία και η οικονομικη κατάσταση δεν ηταν η καλύτερη. Ο δε πατέρας μου ηταν αρκετά μεγαλος για να ξαναγίνει πατερας. Αλλα αποφασισαν να μεινω και η μανα μου με μεγάλωσε πολύ ευκολα και τα πράγματα αλλάξανε και παρα τις δυσκολίες αισθάνονται τοσο τυχεροι που με έχουν.

 

Δεν θέλω να κρίνω κανένα που οδηγήθηκε σε μια τέτοια απόφαση, αλλά ,συγχωρέστε με που το πιστευω, το θεωρώ φόνο. Γιατι αυτο το παιδι αυτο που δεν γεννήθηκε θα μπορουσε μετα απο τριαντα χρονια να κάθεται και γραφει αυτο το ποστ, περιμένοντας και η ίδια να γινει μητερα.

 

Καλο σας απόγευμα.

 

Μου αρέσει πολύ το μήνυμα σου :D

Κι εγώ έτσι νιώθω για την άμβλωση, αλλά ποτέ δεν κατακρίνω κανέναν και καμία, δεν μου αρέσει ποτέ να κρίνω τους άλλους ανθρώπους.

Προσωπική μου γνώμη είναι πως ποτέ δεν θα ήθελα να κάνω έκτρωση και για αυτό όταν έμεινα στα 17 μου έγκυος στην κόρη μου, αποφάσισα να την γεννήσω και να αναλάβω την ευθύνη μου και φυσικά δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Με το καλό να έρθει το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση.. Ας ξεκινήσω με αυτό..

Αλλά δε νομίζω πως χωράνε απόλυτες απόψεις σε αυτό το θέμα..

 

Κάποια ανέφερε την ταινία Juno ως παράδειγμα για να ακολουθήσουμε.. Πολύ ωραια ταινία αλλά δεν μπορείς να δεις τη συνέχεια.. Κόβεται εκεί που ξεκινούν τα προβλήματα.. Πως θα το μεγαλώσει αυτό το παιδί?

Η ταινία, για να καταλάβαιτε, αφορά σε ένα 16χρονο κοριτσάκι που μένει έγκυος και αποφασίζει να κρατήσει το μωρό της και να το δώσει σε ένα ζευγάρι. Στην πορεία ερωτεύεται τον σύζυγο αυτού του ζευγαριού και του την ψιλοπέφτει. Αυτός ψαρώνει μεν αλλά δεν ανταποκρίνεται..

Στο τέλος η 16αχρονη το μετανιώνει, δεν το δίνει στο ζευγάρι και το κρατά να το μεγαλώσει η ίδια μαζί με τον φυσικό πατέρα του παιδιού, άλλον έναν ανώριμο έφηβο..

Πολύ ωραία ταινία πραγματικά αλλά είναι παράδειγμα προς μίμηση?

 

Το άλλο που λέτε.. Να το κρατήσει και να το δώσει για υιοθεσία! Οι ίδιες εμείς δεν είμαστε που σχολιάζουμε σε άλλα θέματα πόσο δύσκολο είναι για αυτά τα παιδάκια που μένουν σε ιδρύματα μέχρι να υιοθετηθούν?

 

Ωραία είναι όλα στα λόγια αλλά στην πράξη αλλάζει λίγο το τοπίο..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα για πρώτη φορα σε αυτο το θέμα και παγματικά με άγγιξε πολύ.

 

Δεν εχω κάνει ποτέ έκτρωση αλλά ειμαι το τρίτο παιδί μιας οικογένειας που συνελήφθη ''καταλάθος", που παραλίγο να μη γεννηθεί και που υπάρχω χάρη στη μητέρα μου που παρά τις αντιξοότητες και τις αντιρήσεις του πατέρα μου αποφάσησε να με γεννήσει. Και που πιστέψτε με, όπως λεει η ίδια, δεν το μετάνιωσε ποτε.

 

Όταν οι γονεις μου κληθηκαν να πάρουν αυτή την απόφαση τα αδερφια μου ήταν στην εφηβεία και η οικονομικη κατάσταση δεν ηταν η καλύτερη. Ο δε πατέρας μου ηταν αρκετά μεγαλος για να ξαναγίνει πατερας. Αλλα αποφασισαν να μεινω και η μανα μου με μεγάλωσε πολύ ευκολα και τα πράγματα αλλάξανε και παρα τις δυσκολίες αισθάνονται τοσο τυχεροι που με έχουν.

 

Δεν θέλω να κρίνω κανένα που οδηγήθηκε σε μια τέτοια απόφαση, αλλά ,συγχωρέστε με που το πιστευω, το θεωρώ φόνο. Γιατι αυτο το παιδι αυτο που δεν γεννήθηκε θα μπορουσε μετα απο τριαντα χρονια να κάθεται και γραφει αυτο το ποστ, περιμένοντας και η ίδια να γινει μητερα.

 

Καλο σας απόγευμα.

 

Ολοι τυχαίοι είμαστε.. Κι εμένα πες οτι ο γυναικολόγος μου μου λέει πως αν κάνω σεξ σήμερα θα μπορούσα να μεινω έγκυος σε ένα υγιέστατο παιδάκι που θα γέμιζε τη ζωή μου.. Κι εγώ κάνω σεξ αλλά βάζω προφυλακτικό..

Αν το γενικεύουμε τόσο, κι αυτό φόνος είναι.. γιατί δεν του έδωσα την ευκαιρία να γεννηθει?

Χαίρομαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα για σένα αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι..

Η λέξη "φόνος" είναι πολύ άσχημη για μια μανούλα που με πόνο προέβη σε έκτρωση..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο καποιες κοπελες που εφτασαν σ'αυτη την πραξη,να πονανε,να υποφερουν κ να εχουν συνεχως στο μυαλο τους το μωρακι τους που δεν γεννηθηκε....:(

λυπαμαι πολυ που εφτασαν στην εκτρωση,αλλα λυπαμαι κ κεινες που πονανε τοσο μετα....:(

αυτο που με ''προβληματιζει'' κ ειμαι κατα,ειναι το γεγονος οτι υπαρχουν κ κοπελες που το θεωρουν ωριμη πραξη,μια επιλογη κ αυτη σαν ολες τις αλλες,που δεν νιωθουν μετανοια κ πονο ψυχης γι'αυτο.....:cry:αυτο ειναι πραγματικα σοκαριστικο!:shock::?

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει έκτρωση ούτε θα έκανα ποτέ εκτός αν υπήρχε σοβαρός ιατρικός λόγος. Μάλιστα από την αρχή είχαμε συμφωνήσει με τον άντρα μου ότι όλα τα μωράκια θα ήταν καλοδεχούμενα (ακόμα και με σύνδρομο Ντάουν).

 

Δεν κρίνω κανέναν.

 

Δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση.. Ας ξεκινήσω με αυτό..

Αλλά δε νομίζω πως χωράνε απόλυτες απόψεις σε αυτό το θέμα..

 

Κάποια ανέφερε την ταινία Juno ως παράδειγμα για να ακολουθήσουμε.. Πολύ ωραια ταινία αλλά δεν μπορείς να δεις τη συνέχεια.. Κόβεται εκεί που ξεκινούν τα προβλήματα.. Πως θα το μεγαλώσει αυτό το παιδί?

Η ταινία, για να καταλάβαιτε, αφορά σε ένα 16χρονο κοριτσάκι που μένει έγκυος και αποφασίζει να κρατήσει το μωρό της και να το δώσει σε ένα ζευγάρι. Στην πορεία ερωτεύεται τον σύζυγο αυτού του ζευγαριού και του την ψιλοπέφτει. Αυτός ψαρώνει μεν αλλά δεν ανταποκρίνεται..

Στο τέλος η 16αχρονη το μετανιώνει, δεν το δίνει στο ζευγάρι και το κρατά να το μεγαλώσει η ίδια μαζί με τον φυσικό πατέρα του παιδιού, άλλον έναν ανώριμο έφηβο..

 

Όσο για το έργο, το ζευγάρι που θα το υιοθετούσε χωρίζει. Παρ'όλ'αυτά, η 16χρονη δίνει τελικά το μωρό στη γυναίκα να το μεγαλώσει μόνη της. Ωραίο έργο.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολοι τυχαίοι είμαστε.. Κι εμένα πες οτι ο γυναικολόγος μου μου λέει πως αν κάνω σεξ σήμερα θα μπορούσα να μεινω έγκυος σε ένα υγιέστατο παιδάκι που θα γέμιζε τη ζωή μου.. Κι εγώ κάνω σεξ αλλά βάζω προφυλακτικό..

Αν το γενικεύουμε τόσο, κι αυτό φόνος είναι.. γιατί δεν του έδωσα την ευκαιρία να γεννηθει?

 

 

Σε αυτή την εκδοχή δεν βλέπω κανένα νόημα, πολύ απλά γιατί οι προφυλάξεις θα πρέπει να είναι αναγκαίες όταν θέλουμε να αποφύγουμε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και για να προστατεύσουμε τον εαυτό μας από σεξουαλικά μεταδιδόμενες αρρώστιες.

Δεν κάνουμε στις μέρες πια σεξ μόνο για να τεκνοποιήσουμε, αλλά και για προσωπική ευχαρίστηση.

Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις φόνο, το ότι την ημέρα που θα έμενες έγκυος δεν έμεινες επειδή είχες χρησιμοποιήσει προφυλάξεις.

Σε κάτι που δεν υπάρχει δεν γίνεται να του αφαιρέσεις την ζωή και να πεις ότι πράττεις φόνο :?

Η λέξη φόνος από μόνη της δεν μου αρέσει καθόλου, εύχομαι ποτέ να μην βρεθώ στη δύσκολη θέση, που να πρέπει να συζητάω το ενδεχόμενο για διακοπή κύησης (για ιατρικούς λόγους).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...