Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

σας ευχαριστω ολες!

stellinula κ απο μενα αγκαλια:)

το θεμα ειναι οτι οταν μια μανα ειναι σάικο(γενικα μιλαω) το ξερει το παιδακι απο νωρις και δε στηριζεται σαυτην.αλλα η δικια μου η μανα ηταν μια χαρα και εχει κανει απιστευτα για μας,εχει τρεξει παρα πολυ, εχει δουλεψει οσο λιγοι και τωρα τον τελευταιο χρονο εχει αλλαξει.ειχαμε απιστευτη σχεση,περισσοτερο φιλικη βεβαια,αλλα υπηρχε.γιαυτο τωρα μου ειναι τοσο δυσκολο να συνειδητοποιησω την αλλαγη..τελοσπαντων.

 

μολις με πηρε μια κοπελα τηλεφωνο και μου ειπε οτι το μελλον της εξαρταται απο το μελλον μου και που σκοπευω να ειμαι το καλοκαιρι για να ειναι κ αυτη,κ αν θα παω τουρκια να κανει εκει την πρακτικη της και με πηραν τα ζουμια..καμια φορα τους συγγενεις καλυτερα να τους διαλεγεις αποτι φαινεται..αυτη τωρα πως να μη την πω αδερφη μου.ενω ο βιολογικος αδερφος μου αν του πω "γενναω" θα μου πει "παρε ταξι,βλεπω ταινια"

 

σχετικα με το φασωμα/φαση ειναι οτι κανεις πριν το σεξ,παλια τα λεγαν ισως προκαταρκτικα/μπαλαμουτι και στα αγγλικα πιστευω ειναι το "make out":

Making out covers a wide range of sexual behavior, and means different things to different age groups in different parts of the U.S. It typically involves kissing, including prolonged, passionate kissing, intimate contact, including heavy petting, that is, skin-to-skin contact,or other forms of foreplay,but never the direct act of sexual intercourse.

 

ειναι χαρακτηριστικος ο διαλογος:

-το κανατε;

-οχι καλε,φασωθηκαμε απλα:Ρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σας ευχαριστω ολες!

stellinula κ απο μενα αγκαλια:)

το θεμα ειναι οτι οταν μια μανα ειναι σάικο(γενικα μιλαω) το ξερει το παιδακι απο νωρις και δε στηριζεται σαυτην.αλλα η δικια μου η μανα ηταν μια χαρα και εχει κανει απιστευτα για μας,εχει τρεξει παρα πολυ, εχει δουλεψει οσο λιγοι και τωρα τον τελευταιο χρονο εχει αλλαξει.ειχαμε απιστευτη σχεση,περισσοτερο φιλικη βεβαια,αλλα υπηρχε.γιαυτο τωρα μου ειναι τοσο δυσκολο να συνειδητοποιησω την αλλαγη..τελοσπαντων.

 

μολις με πηρε μια κοπελα τηλεφωνο και μου ειπε οτι το μελλον της εξαρταται απο το μελλον μου και που σκοπευω να ειμαι το καλοκαιρι για να ειναι κ αυτη,κ αν θα παω τουρκια να κανει εκει την πρακτικη της και με πηραν τα ζουμια..καμια φορα τους συγγενεις καλυτερα να τους διαλεγεις αποτι φαινεται..αυτη τωρα πως να μη την πω αδερφη μου.ενω ο βιολογικος αδερφος μου αν του πω "γενναω" θα μου πει "παρε ταξι,βλεπω ταινια"

 

σχετικα με το φασωμα/φαση ειναι οτι κανεις πριν το σεξ,παλια τα λεγαν ισως προκαταρκτικα/μπαλαμουτι και στα αγγλικα πιστευω ειναι το "make out":

Making out covers a wide range of sexual behavior, and means different things to different age groups in different parts of the U.S. It typically involves kissing, including prolonged, passionate kissing, intimate contact, including heavy petting, that is, skin-to-skin contact,or other forms of foreplay,but never the direct act of sexual intercourse.

 

ειναι χαρακτηριστικος ο διαλογος:

-το κανατε;

-οχι καλε,φασωθηκαμε απλα:Ρ

 

Ξέρεις μωβ Μπαλονάκι μετά από αυτήν σου την απάντηση πιστεύω ότι απλά προσπαθείς να ξεχαστείς σε κάτι άλλο και όχι ότι είσαι ανώριμη (μακάρι να είμαι αληθινή)....Διότι πιο πάνω (σε άλλα πόστ) την μητέρα σου μας την έβγαλες τέρας και τώρα λές η μαμά σου είναι οκ απλά κάτι έχει πάθει τώρα τελευταία κλπ κλπ .....

Κάνεις λάθος το παιδάκι δεν μπορεί να καταλάβει αν η μάνα του είναι σάικο από τα 10 γιατί απλά είναι η μάνα του..Ακόμα και στα 14 που με έδιωξε δεν την πίστευα σαικο αλλά την δικαιολογούσα ότι μάλλον εγώ δεν είμουν σωστή γιαυτό με πέταγε, ούτε τώρα είναι σαικο έτυχε να θέλει κάτι άλλο και εγώ παρέκλυνα των "θέλω" της..Και για αυτό της έδωσα αυτό που ήθελε, την ελευθερία της. Σαικο λέγονται άλλοι άνθρωποι...

 

Με κάνεις να πιστεύω πολλά διαφορετικά πράγματα απο την πρώτη εντύπωση που είχα δημιουργήσει για σένα... Καταστάλαξε βρε κορίτσι μου τι είναι τελικά η μητέρα σου και μετά έλα πες μας και μας να καταλάβουμε....οκ?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εδινα ποτε τον χαρακτηρισμο τερας. συμπεριφορες σχολιαζουμε και οχι ατομα.

γιαυτο το λογο ανεφερα συγκεκριμενα φρασεις που εχουν λεχθει για να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του και να ακουσω και τις αποψεις τριτων.αν τοσα χρονια δεν ειχα τη στηριξη της δε θα την περιμενα τωρα στα 25 μου.ουτε θα μου φαινοταν περιεργη η σταση της σε σημειο που να το συζηταω,θα το ειχα συνηθισει. δεν ειπα, νομιζω, καπου, πως δε με στηριξε στο παρελθον.μιλησα για το τι γινεται απο τη στιγμη που εμαθε πως ειμαι εγκυος..τελοσπαντων..

 

επισης, σε καμια περιπτωση δεν αναφερομουν στη δικη σου μητερα οταν εγραψα τη λεξη σαικο.στο μυαλο μου ειχα τη μητερα του συγκατοικου μου,η οποια εχει πραγματικα προβλημα και μεγαλωσε ουσιαστικα το παιδι μονο του,στον αυτοματο πιλοτο.και ο βασιλης, ξερει,παντα ηξερε οτι ειναι μονος του.ίσως και απο 10 χρονων..

δεν ηθελα να σου θειξω τη μητερα σε καμια περιπτωση και συγγνωμη.

τι εννοεις οτι προσπαθω να ξεχαστω σε κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αχ koufetaki την εβλεπα φουλ ερωτευμενη και την ρωτησα μια μερα αν ολοκληρωσε,και μου ειπε οτι το θελει πολυ,ε ενταξει καταλαβα οτι,οτι και να της ελεγα δεν εβλεπε μπροστα της απο τον ερωτα.Της ειπα για προφυλακτικο και να μην κανει κατι χωρις αυτο.Την προετρεψα να αγορασει και η ιδια για να προστατευσει τον εαυτο της και να μην περιμενει απο το αγορι διοτι δεν ειναι και τοσο ωριμα σε αυτη την ηλικια.Της ειπα να χαρει τον ερωτα αλλα να προσεχει μια εγκυμοσυνη ανεπιθυμητη λογω ηλικιας, και τελος για τη εκτρωση και το τη μπορει να προκαλεσει σωματικα αλλα και ψυχικα.Ειδε και στο internet ενα βιντεο που δειχνει ολη την διαδικασεια της εκτρωσης και σοκαριστηκε αλλα επρεπε να ενημερωθει.Τωρα πως ενιωσα? δεν ημουν και στα καλυτερα μου καταλαβα οτι το μικρο μου κοριτσακι μεγαλωσε και πλεον τραβουσε το δικο του δρομο και επιλογες,τη να εκανα ακολουθουσα και ακολουθω και εγω.

γερα να ναι και καλοτυχα μπραβο μανουλα που εισαι κοντα στα παιδια σου και δεν φορας παροπιδες μπραβο.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

smartaki09 μπράβο σου που καταφέρνεις ακόμα και σε τόσο λεπτά και ιδιαίτερα ζητήματα να είσαι κοντά στα παιδιά σου. Αλλά απορώ πως ένιωθες όταν έκανες την ερώτηση? Αναρωτιέμαι γιατί παρ'όλο που δεν έχω παιδιά ακόμη, ανυσηχώ για τη στιγμή που θα πρέπει να κανω προσέγγιση σε τέτοια θέματα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ koufetaki την εβλεπα φουλ ερωτευμενη και την ρωτησα μια μερα αν ολοκληρωσε,και μου ειπε οτι το θελει πολυ,ε ενταξει καταλαβα οτι,οτι και να της ελεγα δεν εβλεπε μπροστα της απο τον ερωτα.Της ειπα για προφυλακτικο και να μην κανει κατι χωρις αυτο.Την προετρεψα να αγορασει και η ιδια για να προστατευσει τον εαυτο της και να μην περιμενει απο το αγορι διοτι δεν ειναι και τοσο ωριμα σε αυτη την ηλικια.Της ειπα να χαρει τον ερωτα αλλα να προσεχει μια εγκυμοσυνη ανεπιθυμητη λογω ηλικιας, και τελος για τη εκτρωση και το τη μπορει να προκαλεσει σωματικα αλλα και ψυχικα.Ειδε και στο internet ενα βιντεο που δειχνει ολη την διαδικασεια της εκτρωσης και σοκαριστηκε αλλα επρεπε να ενημερωθει.Τωρα πως ενιωσα? δεν ημουν και στα καλυτερα μου καταλαβα οτι το μικρο μου κοριτσακι μεγαλωσε και πλεον τραβουσε το δικο του δρομο και επιλογες,τη να εκανα ακολουθουσα και ακολουθω και εγω.

 

 

Smartaki μου δίνεις μαθήματα ζωής να γίνω μια καλή μαμά (έχω μεγάλο σκληρό δίσκο και μεγάλη μνήμη στο κεφάλι μου):mrgreen:...ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ:wink:

Link to comment
Share on other sites

smartaki09 μπράβο σου που καταφέρνεις ακόμα και σε τόσο λεπτά και ιδιαίτερα ζητήματα να είσαι κοντά στα παιδιά σου. Αλλά απορώ πως ένιωθες όταν έκανες την ερώτηση? Αναρωτιέμαι γιατί παρ'όλο που δεν έχω παιδιά ακόμη, ανυσηχώ για τη στιγμή που θα πρέπει να κανω προσέγγιση σε τέτοια θέματα.

Δεν ντραπηκα εαν εννοεις αυτο απλα ενιωσα κατι σαν λυπη οτι μεγαλωνει και σιγα σιγα φευγει απο τη ομπρελα της οικογενειας.

Link to comment
Share on other sites

Smartaki μου δίνεις μαθήματα ζωής να γίνω μια καλή μαμά (έχω μεγάλο σκληρό δίσκο και μεγάλη μνήμη στο κεφάλι μου):mrgreen:...ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ:wink:

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και σου ευχομαι γρηγορα να γινεις μανουλα:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια κ αγορια διαβασα σχεδον ολο το τοπικ αλλα συγκινηθηκα πολυ πολυ.Την πεμπτη εκανα τον πρωτο μου υπερηχο ειμαι 10 εβδομαδων ακουσα τη καρδια του ειδα το σχημα του στο μονιτορ.Ο γιατρος μου ειπε να κανω αυχενικη διαφανεια κ το αλλο τεστ δεν το θυμαμαι σε 15 μερες.Το μονο που παρακαλαω ειναι ν α ειναι ολα ενταξει γιατι δεν θελω να μπω στην διαδικασια της εκτρωσης γιατι εναν η σαλαμανδρα μου ειναι <<αρρωστη>> θα πρεπει να την αποχωριστο.Ειμαι τις γνωμης οτι οταν ενα ΠΑιδι δεν ειναι υγιες καλο θα ηταν να μην ερχετε στην ζωη για να βασανιζετε το κορμακι του .Καταδικαζω οποια δεν προσεχει κ κανει εκτρωση λες κ ειναι αντισυλληψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσια κ αγορια διαβασα σχεδον ολο το τοπικ αλλα συγκινηθηκα πολυ πολυ.Την πεμπτη εκανα τον πρωτο μου υπερηχο ειμαι 10 εβδομαδων ακουσα τη καρδια του ειδα το σχημα του στο μονιτορ.Ο γιατρος μου ειπε να κανω αυχενικη διαφανεια κ το αλλο τεστ δεν το θυμαμαι σε 15 μερες.Το μονο που παρακαλαω ειναι ν α ειναι ολα ενταξει γιατι δεν θελω να μπω στην διαδικασια της εκτρωσης γιατι εναν η σαλαμανδρα μου ειναι <<αρρωστη>> θα πρεπει να την αποχωριστο.Ειμαι τις γνωμης οτι οταν ενα ΠΑιδι δεν ειναι υγιες καλο θα ηταν να μην ερχετε στην ζωη για να βασανιζετε το κορμακι του .Καταδικαζω οποια δεν προσεχει κ κανει εκτρωση λες κ ειναι αντισυλληψη

καταδικαζεις??????????δε θα επρεπε να το πεις αυτο!δεν μπορεις να ερθεις σε αυτη τη θεση αν δε το ζησεις!εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λενε!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω καταδικάζω εννοώ ότι καταδικάζω την μια στιγμή ευχαρίστησης χωρις να παρεις προφυλαξη να σε κάνει να θες να σκοτώσεις μια άλλη ζωή δεν μιλησα για ατυχηματα που μπορουν να γινουν εαν φορας προφυλακτικο η βιασμο η οτι αλλο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ειμαι νεο μελος ,δυστυχως εγω αναγκαστηκα να "ριξω"το μωρακι μου αναγκαστηκα αφου ο τοτε συντροφος μου δεν μου αφησε αλλη λυση....βλεπετε επαιρνε παραδειγματα απο την μανα του η οποια μετα απο εκεινον ειχε κανει 8 αποβολες....αν και εχουν περασει 4 χρονια απο τοτε ποτε δεν βγηκε απο το μυαλο μου&ουτε πιστευω να φυγει ποτε...φυσικα το αποτελεσμα αυτης της ιστοριας ηταν να τον χωρισω μετα απο λιγο καιρο αφου ουτε να με καταλαβει μπορουσε,ουτε να μου συμπαρασταθει ...αυτο και με αλλα προβληματα μ εκαναν να τον στειλω...τωρα ειμαι παντρεμενη με εναν ανθρωπο υπεροχο που εχει τραβηξει πολλα γιατι η απωλεια ενος μωρου&μαλιτσα χωρις να το θελω ηταν γερο σοκ....τωρα βεβαια δωσαμε εναν αγωνα γιατι δυστυχως ο γιατρος ο τοτε δεν προσεξε και πολυ και ειχα προβλημα να συλλαβω...ευτυχως δεν ειμαι πολυ μεγαλη για να το τραβηξω ολο αυτο αλλα τα καταφερα και τωρα προσπαθω να γινω μανουλα για να του δωσω την αγαπη και ολη την φροντιδα που δεν εδωσα στο αλλο...ποτε δεν θα μπου περασει και μωρακι να αποκτησω...ειναι ενας πονος που παντα θα πνιγει.....παλι καλα που παιρνω δυναμη πιστη απο τον αντρα μου αν και φανταζομουνα οτι δεν αξιζε να περασει ενα τετοιο θεμα ενος ανθρωπου που το μονο που εκανε ειναι να μου προσφερει πονο...ας ειναι καλα το μαναρι μου....κουραγιο και πιστη να εχουμε ολες οι μανουλες οι μελλουσες...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ειμαι νεο μελος ,δυστυχως εγω αναγκαστηκα να "ριξω"το μωρακι μου αναγκαστηκα αφου ο τοτε συντροφος μου δεν μου αφησε αλλη λυση....βλεπετε επαιρνε παραδειγματα απο την μανα του η οποια μετα απο εκεινον ειχε κανει 8 αποβολες....αν και εχουν περασει 4 χρονια απο τοτε ποτε δεν βγηκε απο το μυαλο μου&ουτε πιστευω να φυγει ποτε...φυσικα το αποτελεσμα αυτης της ιστοριας ηταν να τον χωρισω μετα απο λιγο καιρο αφου ουτε να με καταλαβει μπορουσε,ουτε να μου συμπαρασταθει ...αυτο και με αλλα προβληματα μ εκαναν να τον στειλω...τωρα ειμαι παντρεμενη με εναν ανθρωπο υπεροχο που εχει τραβηξει πολλα γιατι η απωλεια ενος μωρου&μαλιτσα χωρις να το θελω ηταν γερο σοκ....τωρα βεβαια δωσαμε εναν αγωνα γιατι δυστυχως ο γιατρος ο τοτε δεν προσεξε και πολυ και ειχα προβλημα να συλλαβω...ευτυχως δεν ειμαι πολυ μεγαλη για να το τραβηξω ολο αυτο αλλα τα καταφερα και τωρα προσπαθω να γινω μανουλα για να του δωσω την αγαπη και ολη την φροντιδα που δεν εδωσα στο αλλο...ποτε δεν θα μπου περασει και μωρακι να αποκτησω...ειναι ενας πονος που παντα θα πνιγει.....παλι καλα που παιρνω δυναμη πιστη απο τον αντρα μου αν και φανταζομουνα οτι δεν αξιζε να περασει ενα τετοιο θεμα ενος ανθρωπου που το μονο που εκανε ειναι να μου προσφερει πονο...ας ειναι καλα το μαναρι μου....κουραγιο και πιστη να εχουμε ολες οι μανουλες οι μελλουσες...

κατ αρχην λυπαμαι παρα πολυ!!εχω κανει κ γω μια εκτρωση πριν 3 χρονια κ ξερω...εδω κ 7 μηνες προσπαθω να μεινω εγκυος κ τπτ φοβαμαι μηπως εχει γινει κατι κ δε θα μπορω!τι ακριβως συνεβει σε σενα τι προβλημα προκληθηκε δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

κ κατι ακομα!πριν ενα μηνα πηγα στο γυναικολογο κ μου ειπε πω ολα ειναι καλα αν δε τα καταφερω σε ενα εξαμηνο να παω να το δουμε!τι εξεταση πρεπει να κανω για να δω αν υπαρχει προβλημα!ειμαι πολυ αγχομενη με αυτο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατ αρχην λυπαμαι παρα πολυ!!εχω κανει κ γω μια εκτρωση πριν 3 χρονια κ ξερω...εδω κ 7 μηνες προσπαθω να μεινω εγκυος κ τπτ φοβαμαι μηπως εχει γινει κατι κ δε θα μπορω!τι ακριβως συνεβει σε σενα τι προβλημα προκληθηκε δηλαδη?

καλησπερα απλα αναγκαστηκα να το ριξω και μετα απο 3 γυναικολογους μου βρηκαν ενδομυτρυωση 2ου βαθμου και συμφισης....εκανα πολλες εξετασεις γιατι δεν φαινεται αλλιως...χειρουργηθηκα επιτυχως αλλα η αποθεραπεια ηταν πολυ δυσκολη...ενεσεις καθε μηνα τεχνιτη εμμινοπαυση αν χρειαζεσαι και αλλη γνωμη ιατρου μπορω να σε στειλω στο δικο μου,κουραγιο πολυ θελει και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

κ κατι ακομα!πριν ενα μηνα πηγα στο γυναικολογο κ μου ειπε πω ολα ειναι καλα αν δε τα καταφερω σε ενα εξαμηνο να παω να το δουμε!τι εξεταση πρεπει να κανω για να δω αν υπαρχει προβλημα!ειμαι πολυ αγχομενη με αυτο το θεμα!

 

 

για να φανουν οι συμφισης αναγκαστικα εκανα υστεροσαπλιγρογραφια οπου εκει δειχνει τα παντα...καλα κανει ο γιατρος σου και το λεει αυτο και εμενα ετσι μου ειπε πριν προβω σε ολα τα προηγουμενα γιατι ισως ηταν λογο αγχους επειδη ηθελα και θελω φυσικα να αποκτησω παιδακι...:P

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε όμως ότι η ενδομητρίωση δεν έχει καμία σχέση με την έκτρωση και τον κακό χειρισμό με τον οποίο επενέβη ο γιατρός. Η συμφύσεις ναι, αλλά όχι η ενδομητρίωση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω παρα πολυ..πως κ πως περιμενα ολη μερα την απαντηση σου!ελπιζω ολα να μου παν καλα κ να μην μου εχει δημηουργηθει κανενα προβλημα!τρελενομαι στη σκεψη οτι δε θα μπορω ευκολα να αποκτησω το μπεμπε μου!μετανιωνω τωρα οσο ποτε για την εκτρωση αν κ τοτε δε γινοταν να το καρτησω ή τουλαχιστο ετσι πιστευα....τωρα ολα ειναι αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα χαμπάρι το θέμα και όπως συμβαίνει σε όλα τα σοβαρά θέματα διάβασα πολλές διαφορετικές απόψεις, κάποιες από αυτές πολύ απόλυτες. Έχω ένα κοριτσάκι που το λατρεύω και περιμένω τώρα το δεύτερο μπουμπουκάκι μου. Είμαι κυριολεκτικά παθιασμένη με τη μητρότητα. Δυστυχώς, μου συνέβη και εμένα να μείνω έγκυος χωρίς να το θέλω όταν ήμουν περίπου 22 ετών. Αρκετά μεγάλη για κάποιους. Όχι όμως για εμένα. Ήμουν με έναν άνθρωπο που ήδη δεν ήμουν καλά και σκεφτόμουν να τελειώσω τη σχέση, και το κυριότερο, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνω μαμά σε εκείνη τη φάση της ζωής μου. Απλώς δεν ήμουν έτοιμη. Ένιωθα πολύ μικρή, οτι δεν έχω ζήσει αυτά που θα ήθελα ακόμη και ένα παιδί θα ήταν για εμένα καταπίεση. Νομίζω, και είναι βέβαια η άποψή μου που δεν περιμένω να την συμμερίζονται και οι άλλοι, οτι όποιες και αν είναι οι συνθήκες, φτωχή ή πλούσια, παντρεμένη ή ανύπαντρη κ.λ.π. αν μία γυναίκα νιώθει έτοιμη να αποκτήσει ένα παιδί, θα πρέπει να το κρατάει. Αν όχι...μάλλον θα βγάζει τα στερητικά της στο παιδί. Για να μην μακρυγορώ, η ψυχολογία μου μπορώ να πω οτι λειτούργησε κάπως περίεργα. Όταν το έμαθα έκλαψα γιατί θεωρούσα τον εαυτό μου υπεύθυνο σε κάθε περίπτωση. Όμως, στη συνέχεια το είδα εντελώς διεκπεραιωτικά. Ήξερα τί έπρεπε να κάνω. Δεν το συζήτησα με κανένα. Ούτε με τον τότε σύντροφό μου ούτε με κανένα απολύτως. Πήγα την επόμενη ημέρα και το έκανα. Και τελείωσε. Ναι, το σκέφτομαι καμιά φορά τώρα που έχω τα παιδάκια μου, αλλά δεν το έχω μετανιώσει. Αν βρισκόμουν στην ίδια φάση της ζωής μου, με τις ίδιες συνθήκες, νομίζω οτι το ίδιο θα ξαναέκανα. Μπορεί σε κάποιες αυτό να ακούγεται πολύ σκληρό και κυνικό, αλλά έτσι νιώθω και πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις νομίζω. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ούτε οτι προτρέπω άλλες κοπέλες να το κάνουν, ούτε οτι είμαι αντίθετη σε όσε κοπέλες έχουν αντίθετη άποψη. Απλώς αυτό ισχύει στη δική μου περίπτωση. Ωστόσο, θα ήθελα να εκφράσω μία πολύ σημαντική απορία μου, αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει: Λίγο πριν τη δική μου εμπειρία, έτυχε να συμβεί το ίδιο σε μία φίλη μου. Πήγε στο γιατρό της και της έκανε υπέρηχο, ενώ εκείνη ηδη είχε αποφασίσει να το ρίξει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περάσει τρομακτικό ψυχολογικό στρές, επειδή είχε ακούσει τον παλμό, να κλαίει για ημέρες κ.λ.π. Αντιθέτως, ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα τότε μου απάντησε χαρακτηριστικά: "Γιατί να κάνουμε υπέρηχο για να δούμε αν είναι καλά; Αφού έχεις αποφασίσει να το ρίξεις τί σε νοιάζει;" Το οτι δεν άκουσα ποτέ το έμβρυο νομίζω οτι με βοήθησε ψυχολογικά πάρα πολύ και κακώς υποβάλλονται τόσες κοπέλες σε τέτοια διαδικασία. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό, γιατί πάντα το είχα απορία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα χαμπάρι το θέμα και όπως συμβαίνει σε όλα τα σοβαρά θέματα διάβασα πολλές διαφορετικές απόψεις, κάποιες από αυτές πολύ απόλυτες. Έχω ένα κοριτσάκι που το λατρεύω και περιμένω τώρα το δεύτερο μπουμπουκάκι μου. Είμαι κυριολεκτικά παθιασμένη με τη μητρότητα. Δυστυχώς, μου συνέβη και εμένα να μείνω έγκυος χωρίς να το θέλω όταν ήμουν περίπου 22 ετών. Αρκετά μεγάλη για κάποιους. Όχι όμως για εμένα. Ήμουν με έναν άνθρωπο που ήδη δεν ήμουν καλά και σκεφτόμουν να τελειώσω τη σχέση, και το κυριότερο, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνω μαμά σε εκείνη τη φάση της ζωής μου. Απλώς δεν ήμουν έτοιμη. Ένιωθα πολύ μικρή, οτι δεν έχω ζήσει αυτά που θα ήθελα ακόμη και ένα παιδί θα ήταν για εμένα καταπίεση. Νομίζω, και είναι βέβαια η άποψή μου που δεν περιμένω να την συμμερίζονται και οι άλλοι, οτι όποιες και αν είναι οι συνθήκες, φτωχή ή πλούσια, παντρεμένη ή ανύπαντρη κ.λ.π. αν μία γυναίκα νιώθει έτοιμη να αποκτήσει ένα παιδί, θα πρέπει να το κρατάει. Αν όχι...μάλλον θα βγάζει τα στερητικά της στο παιδί. Για να μην μακρυγορώ, η ψυχολογία μου μπορώ να πω οτι λειτούργησε κάπως περίεργα. Όταν το έμαθα έκλαψα γιατί θεωρούσα τον εαυτό μου υπεύθυνο σε κάθε περίπτωση. Όμως, στη συνέχεια το είδα εντελώς διεκπεραιωτικά. Ήξερα τί έπρεπε να κάνω. Δεν το συζήτησα με κανένα. Ούτε με τον τότε σύντροφό μου ούτε με κανένα απολύτως. Πήγα την επόμενη ημέρα και το έκανα. Και τελείωσε. Ναι, το σκέφτομαι καμιά φορά τώρα που έχω τα παιδάκια μου, αλλά δεν το έχω μετανιώσει. Αν βρισκόμουν στην ίδια φάση της ζωής μου, με τις ίδιες συνθήκες, νομίζω οτι το ίδιο θα ξαναέκανα. Μπορεί σε κάποιες αυτό να ακούγεται πολύ σκληρό και κυνικό, αλλά έτσι νιώθω και πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις νομίζω. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ούτε οτι προτρέπω άλλες κοπέλες να το κάνουν, ούτε οτι είμαι αντίθετη σε όσε κοπέλες έχουν αντίθετη άποψη. Απλώς αυτό ισχύει στη δική μου περίπτωση. Ωστόσο, θα ήθελα να εκφράσω μία πολύ σημαντική απορία μου, αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει: Λίγο πριν τη δική μου εμπειρία, έτυχε να συμβεί το ίδιο σε μία φίλη μου. Πήγε στο γιατρό της και της έκανε υπέρηχο, ενώ εκείνη ηδη είχε αποφασίσει να το ρίξει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περάσει τρομακτικό ψυχολογικό στρές, επειδή είχε ακούσει τον παλμό, να κλαίει για ημέρες κ.λ.π. Αντιθέτως, ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα τότε μου απάντησε χαρακτηριστικά: "Γιατί να κάνουμε υπέρηχο για να δούμε αν είναι καλά; Αφού έχεις αποφασίσει να το ρίξεις τί σε νοιάζει;" Το οτι δεν άκουσα ποτέ το έμβρυο νομίζω οτι με βοήθησε ψυχολογικά πάρα πολύ και κακώς υποβάλλονται τόσες κοπέλες σε τέτοια διαδικασία. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό, γιατί πάντα το είχα απορία.

γεια σου surfmammy κ γω καπως ετσι το ενιωσα οταν εκανα εκτρωση μονο που εγω ειμαι ακομα με τον ανθρωπο αυτο κ τωρα ετοιμαζομαστε να παντρευτουμε!τοτε ειμαστα λιγο καιρο μαζι κ δεν ηξερα που θα καταληγαμε!φοβηθηκα ενιωσα απλα πως δεν μπορουσα!τωρα θελουμε σαν τρελοι ενα μωρο κ δυστυχος τωρα που το θελουμε δεν ερχετε!:( !!!τοτε θυμαμαι που πηγα κ γω στο γυναικολογο με ρωτησε αν ηθελα να ακουσω την καρδουλα του κ ειπα οχι κατευθειαν!πιστευω πως αν την ακουγα θα χρειαζομουν κ γω μαλλον βοηθεια γιατι δεν ειμαι κ απο τους πολυ δυναμηκους χαρακτηρες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μου συνέβη και εμένα να μείνω έγκυος χωρίς να το θέλω όταν ήμουν περίπου 22 ετών. Αρκετά μεγάλη για κάποιους. Όχι όμως για εμένα. Ήμουν με έναν άνθρωπο που ήδη δεν ήμουν καλά και σκεφτόμουν να τελειώσω τη σχέση, και το κυριότερο, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνω μαμά σε εκείνη τη φάση της ζωής μου. Απλώς δεν ήμουν έτοιμη. Ένιωθα πολύ μικρή, οτι δεν έχω ζήσει αυτά που θα ήθελα ακόμη και ένα παιδί θα ήταν για εμένα καταπίεση. Νομίζω, και είναι βέβαια η άποψή μου που δεν περιμένω να την συμμερίζονται και οι άλλοι, οτι όποιες και αν είναι οι συνθήκες, φτωχή ή πλούσια, παντρεμένη ή ανύπαντρη κ.λ.π. αν μία γυναίκα νιώθει έτοιμη να αποκτήσει ένα παιδί, θα πρέπει να το κρατάει. Αν όχι...μάλλον θα βγάζει τα στερητικά της στο παιδί. Για να μην μακρυγορώ, η ψυχολογία μου μπορώ να πω οτι λειτούργησε κάπως περίεργα. Όταν το έμαθα έκλαψα γιατί θεωρούσα τον εαυτό μου υπεύθυνο σε κάθε περίπτωση. Όμως, στη συνέχεια το είδα εντελώς διεκπεραιωτικά. Ήξερα τί έπρεπε να κάνω. Δεν το συζήτησα με κανένα. Ούτε με τον τότε σύντροφό μου ούτε με κανένα απολύτως. Πήγα την επόμενη ημέρα και το έκανα. Και τελείωσε. Ναι, το σκέφτομαι καμιά φορά τώρα που έχω τα παιδάκια μου, αλλά δεν το έχω μετανιώσει. Αν βρισκόμουν στην ίδια φάση της ζωής μου, με τις ίδιες συνθήκες, νομίζω οτι το ίδιο θα ξαναέκανα. Μπορεί σε κάποιες αυτό να ακούγεται πολύ σκληρό και κυνικό, αλλά έτσι νιώθω και πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις νομίζω. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ούτε οτι προτρέπω άλλες κοπέλες να το κάνουν, ούτε οτι είμαι αντίθετη σε όσε κοπέλες έχουν αντίθετη άποψη. Απλώς αυτό ισχύει στη δική μου περίπτωση.

 

Έτσι ακριβώς συνέβη και σε εμένα όταν ήμουν 20 χρονών. Και εγώ το σκέφτομαι πολλές φορές αυτό και λυπάμαι αλλά δε το έχω μετανιώσει γιατί πιστεύω ότι δε θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, όχι μόνο γιατί ο τότε σύντροφος μου ήταν αλλού για αλλού, αλλά και επειδή και εγώ είχα τελείως διαφορετικό μυαλό και ουδεμία σχέση με παιδιά και οικογένεια… γιʼ αυτό και όλα έγιναν τελείως μηχανικά με όσο μπορούσα μειωμένο συναίσθημα για τη πράξη μου…

 

Θυμάμαι ότι λίγο καιρό πριν απο την δικιά μου εγκυμοσύνη, είχα πάει για συμπαράσταση μαζί με τη φίλη μου για να υποβληθεί σε αυτή τη διαδικασία και το έζησα από κοντά. Και μάλιστα σκεφτόμουν ότι ποτέ δε θα άφηνα να συμβεί κάτι τέτοιο σε εμένα… Πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έγινε αλλά δυστυχώς το πέρασα και αυτό…

 

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα αργότερα όταν θέλησα να κάνω οικογένεια…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα βλεπω οτι πολυ μεγαλο ποσοστο γυναικων εχει περασει την διαδικασια της εκτρωσης σε μικρη ηλικα....και μου ρχετε μια ερωτηση στο μυαλο μου!τι ειναι καλυτερο,το να ζει ενα παιδι με μια οικογενεια που το υοθετησε,ή ο πονος και οι τυψεις μας οτι το ειχαμε καποτε στα σπλαχνα μας αλλα ηρθε σε ακυρο χρονο....δεν υπαρχει ενημερωση και στηριξη ουτε σε αυτο τον τομεα στην ελλαδιτσα μας και φυσικα καποιοι κερδοσκοπουν και με αυτες τις επεμβασεις.αν μια κοπελιτσα κρατηση το παιδι και το μεγαλωνει δεν θα κανει συντομα αλλο,αν το δωσει για υοθεσια θα ειναι συγκλονιστικη εμπειρια και θα προσεχει σαφος,αρα χανει ενας κερδοσκοπος αλλες επεμβασεις που ισως γινονταν απο το ιδιο ατομο ή ποιο συντομους τοκετους αν εκανε την επεμβαση η κοπελα και σε δυο χρονια πχ.παντρευοταν γτ δεν θα μεγαλωνε ενα μωρο μονη...ολα αλυσιδα ειναι και εδω τελικα και γι αυτο δεν ενημερωνουν ως οφιλαν και οι γιατροι του τι εστι εκτρωση και τις επιπτωσης της....

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

για μενα ουτε η εκτρωση ειναι καλο φυσικα !!!!!!!!!!αλλα σκεφτομαι κ το πως μια μητερα μπορει να φερει στον κοσμο ενα παιδι κ να το δωσει....ποτε δε θα το καταλαβω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

sugnwmi pou tha ginw skliri alla de mporw na akouw tin ilikia sa dikaiologia eimai 22 xronwn kai eimai egkios, i egkimwsini mou itan "aprogramatisti" par' ola auta stigmi de skeftika na rixw to paidi mou

mou fainete adianoito to na apofasisw egw gia mia zwi, den eimai theos kai den exw dikaioma na apofasisw to thanato kanenos, mporousa omws na apofasisw gia ti zwi, giati pera apo mia gunaika pou exei viastei kamia mas dn prepei na exei ti dikaiologia oti tis etixe

signwmi an ginomai skliri alla auti einai i apopsi mou kai eimai katheti se autin

na tonisw omws oti den anaferomai se periptwseis pou diakivevete i zwi tou paidiou i tis manas, opws gia paradeigma stin periptwsi opou prosfata akousa oti o giatros anakalipse oti to paidaki pou kioforouse mia kopela den eixe nefra, distixos to paidaki itan katadikasmeno na paithanei me ti gennisi, pragmatika krima

Baby on board...

 

dev241pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...