Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ


Rachel

Recommended Posts

Παρ'ολο που πιστεύω ότι η γυναίκα αυτή είχε σοβαρο λόγο ωστε να υποβαλλει τον εαυτό της το σώμα της και τη ψυχη της σε αυτη την οδυνηρη διαδικασία θα ήθελα να πω ότι είμαι κατά των εκτρώσεων.

Κατ'εμε δε θα έπρεπε να γίνονται εκτρώσεις παρά μόνο σε καταστάσεις δύσκολες και μονο για λόγους υγείας της μητέρας και οχι του βρέφους.

Αντίθετα όμως θα έπρεπε εμείς οι Ελληνες να πληροφορηθούμε παραπάνω γυρω από τα οφέλη της υιοθεσίας.

Ενα μωρό που σε κάποια γυναικα είναι ανεπιθύμητο μία δεδομενη στιγμη για κάποια άλλη ειναι δωρο ζωής.

Κρίμα ανθρωπάκια μικρά να πηγαίνουν στα σκουπίδια κυριολεκτικά λόγω στενοκεφαλιάς ή μη σωστής πληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 16 δημοσιεύσεις

  • nen

    nen 15 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 13 δημοσιεύσεις

για κάποια άλλη ειναι δωρο ζωής.

 

εάν κάποια κοπέλα δεν μπορεί να το δεί έτσι, πολύ απλό, -

 

πως μπορεί ένας άνθρωπος που παίρνει επιπόλαιες αποφάσεις, να γίνει υπεύθυνος γονέας - δεν είναι πολύ λογικό?

αφου λεμε δηλαδή οτι ειναι επιπόλαιη αποφαση να κανει έκτρωση, με το ίδιο σκεπτικό ο ανθρωπος είναι επιπόλαιος, άρα και να μην επαιρνε εκείνη τη στιγμή αυτή την απόφαση ή η αποφαση να ξεγινόταν, πάλι επιπόλαιος θα ήταν.

σε εισαγωγικά όλο αυτό, γιατι πάλι, πως να πουμε εμείς ποιος ειναι επιπόλαιος....

 

όσο για τον υπέρηχο, απο ότι ξέρω κανονικά οι γυναικολόγοι πριν οποιαδήποτε παρέμβαση, κάνουν υπέρηχο.

 

μπράβο σου πάντως Rachel που είχες αυτή την ωριμότητα -- δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν και άλλες γυναίκες οι οποίες μπορεί να μην έχουν την ωριμότητα που χρειάζεται για να γίνουν μητέρες, σε εκείνη την ηλικία.

 

Δεν αλλαζουν όλοι οι άνθρωποι εφ όσον γίνουν γονείς, ξέρω παραδείγματα που η μητρότητα δεν αλλαξε τίποτα μαλλιστα χειροτέρεψε το χαρακτήρα και υπευθυνότητα μιας γυναίκας. ξέρω παραδείγματα, όπου οι γονείς δεν στάθηκαν επειδή δεν ήταν έτοιμοι ή ώριμοι, και τα παιδιά τους χαροπάλεψαν και πέθαναν εξαιτίας αυτού.

 

αν έχετε ζήσει κάτι τέτοιο, και το έχετε αισθανθεί, θα καταλάβετε πως το εννοώ.

φυσικά και θα είχα αντίθετη άποψη εάν δεν το είχα ζησει.

αλλα οταν βλεπεις ένα παιδάκι, και μετέπειτα έφηβο να κουβαλάει τέτοιο βάρος και καθημερινά να "υποζεί" .... και μετά να πεθαίνει - επειδη απο την αρχή κανείς δεν ήταν εκεί... και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.. (κάτι που δεν εξισσώνεται αργότερα με οτιδήποτε άλλο)

 

πιστεψτε με, θα αποκτούσατε την ίδια άποψη! σας διαβεβαιώ.. :evil: .. :cry:

 

οι υιοθεσίες δεν πηγαίνουν πάντα καλύτερα, και το παιδάκι το αν θα πάει σε καλή οικογένεια κανείς δε μπορεί να στο διαβεβαιώσει - οτι δεν θα καταλήξει σε ζευγάρι με χρήματα πολλά που θα το υιοθετήσει για να φτιάξει τον ανεπιτυχή γάμο, οτι θα του φέρεται σαν αντικείμενο με πάλι ακόμα χειρότερα αποτελέσματα μιας και το παιδί τότε θα έχει πάρει ΔΥΟ απορρίψεις στην ζωή του.

 

Απο υπέυθυνη που ήταν σε τμήμα υιοθεσιών και τα είχε ζήσει απο κοντά και εκείνη μου είπε ότι οι "καλές" οι οικογένειες, δεν ειναι η πλειοψηφία και ότι πολύ μεγάλο ποσοστό ανήκει στο παραπάνω ποσοστό.... τα ποσοστά παίζονται δηλαδή...

γενικα η υιοθεσία δεν είναι κατι απλό,... εχω στην ευρύτερη οικογένειά μου υιοθετημένο άτομο, και ξέρω απο εκεί πως είναι.

 

Πολλά ζευγάρια είναι που θέλουν να γίνουν γονείς και εχουν τις καλύτερες προθέσεις, και δεν φτάνουν πάντα σε αυτά τα ζευγάρια τα παιδιά...

 

τέλος πάντων, δεν περιμένω όλοι να μοιραστούν την άποψή μου.. :wink: απόψεις αντιπαραθέτουμε.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε τους άλλους όμως πίσω από την πόρτα του σπιτιού τους δεν ξέρετε τι γίνεται...Μπορει αυτή να είναι η επίσημη εκδοχή και να είναι άλλοι οι λόγοι...Καλό θα είναι να είμαστε λίγο προσεκτικοί :roll:

 

Mην κρινετε για να μην κριθειτε. ΚΑι μην κοιτατε τι κανει η διπλανη σας αλλα εσεις. Τα υπολοιπα οπως τα ειπε η Nikol76

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επ΄ουδενί λόγο δεν θα κρίνω την κοπέλα που αποφάσισε αυτό το πράγμα.

Για το σώμα και την ζωή της εκείνη αποφασίζει...Όμως θα πω κάτι που το ξέρω από πρώτο χέρι.

 

Η επιστήμη έχει προχωρήσει πάρα πολύ στο θέμα της αντισύλληψης. Υπάρχουν μέθοδοι τέτοιες που δεν καταλαβαίνει καν ο σύντροφος αν τις έχει κάποια χρησιμοποιήσει. Θεωρώ, από την δική μου πείρα, πως η έννοια του ατυχήματος ή του λάθους ή του "δεν μπορώ να εμποδίσω τον άντρα μου" δεν υφίσταται πια. Σε αυτό που λέω είμαι απόλυτη και συγχωρείστε με γι΄αυτό.

 

Πραγματικά οργίζομαι όταν βλέπω γυναίκες να χρησιμοποιούν την έκτρωση ως αντισύλληψη δήθεν για να μην δυσαρεστήσουν τον άντρα (...).Αυτό είναι ένα ψέμα που κουβαλάνε και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Είμαι εργένισσα και ποτέ δεν χρειάστηκε να κάνω έκτρωση γιατί πάντα έπαιρνα τα μέτρα μου. Το ίδιο και οι αδερφές μου, οι οποίες έκαναν όσα παιδιά ήθελαν και όποτε ήθελαν. Αυτή είναι η μαγεία της αντισύλληψης... Θεωρώ πως είναι το απόλυτο αίσχος να γίνεται η έκτρωση πανάκεια για τον οικογενειακό προγραμματισμό.

 

Παρόλα αυτά οφείλω να ομολογήσω πως δεν θα δίσταζα να κάνω έκτρωση, όσο κι αν με βάραινε μετέπειτα, αν το έμβρυο που κυοφορούσα, είχε σοβαρά και μη αναστρέψιμα προβλήματα. Και σε αυτό είμαι κατηγορηματική -και πάλι συγχωρείστε με- και δηλώνω πως δεν με ενδιαφέρει η άποψη κάποιων θρησκόληπτων ή φονταμενταλιστών. Δεν έχω τα κότσια να γεννήσω συνειδητά άρρωστο παιδί. Αυτό είναι κάτι που δεν το διαπραγματεύομαι. Συγχαρητήρια σε όποια τα έχει.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

βαρια θεματα πιασατε και κανει και ζεστη, και εχω και αυπνια, και δε μπορω να βολεψω και τη κοιλια μου, και μου χει ερθει και στο λαιμο το μπιφτεκι που εφαγα πριν 3 ωρες και λιγουρευομαι και το παγωτο που εχει στη καταψυξη αλλα αν κανω να σηκωθω να πλησιασω το ψυγειο θα με δεσει φιογκο ο αντρας μου........... αυταααααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επ΄ουδενί λόγο δεν θα κρίνω την κοπέλα που αποφάσισε αυτό το πράγμα.

Για το σώμα και την ζωή της εκείνη αποφασίζει...Όμως θα πω κάτι που το ξέρω από πρώτο χέρι.

 

Η επιστήμη έχει προχωρήσει πάρα πολύ στο θέμα της αντισύλληψης. Υπάρχουν μέθοδοι τέτοιες που δεν καταλαβαίνει καν ο σύντροφος αν τις έχει κάποια χρησιμοποιήσει. Θεωρώ, από την δική μου πείρα, πως η έννοια του ατυχήματος ή του λάθους ή του "δεν μπορώ να εμποδίσω τον άντρα μου" δεν υφίσταται πια. Σε αυτό που λέω είμαι απόλυτη και συγχωρείστε με γι΄αυτό.

 

Πραγματικά οργίζομαι όταν βλέπω γυναίκες να χρησιμοποιούν την έκτρωση ως αντισύλληψη δήθεν για να μην δυσαρεστήσουν τον άντρα (...).Αυτό είναι ένα ψέμα που κουβαλάνε και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Είμαι εργένισσα και ποτέ δεν χρειάστηκε να κάνω έκτρωση γιατί πάντα έπαιρνα τα μέτρα μου. Το ίδιο και οι αδερφές μου, οι οποίες έκαναν όσα παιδιά ήθελαν και όποτε ήθελαν. Αυτή είναι η μαγεία της αντισύλληψης... Θεωρώ πως είναι το απόλυτο αίσχος να γίνεται η έκτρωση πανάκεια για τον οικογενειακό προγραμματισμό.

 

Παρόλα αυτά οφείλω να ομολογήσω πως δεν θα δίσταζα να κάνω έκτρωση, όσο κι αν με βάραινε μετέπειτα, αν το έμβρυο που κυοφορούσα, είχε σοβαρά και μη αναστρέψιμα προβλήματα. Και σε αυτό είμαι κατηγορηματική -και πάλι συγχωρείστε με- και δηλώνω πως δεν με ενδιαφέρει η άποψη κάποιων θρησκόληπτων ή φονταμενταλιστών. Δεν έχω τα κότσια να γεννήσω συνειδητά άρρωστο παιδί. Αυτό είναι κάτι που δεν το διαπραγματεύομαι. Συγχαρητήρια σε όποια τα έχει.

 

Θα συμφωνησω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι κατά της έκτρωσης. Για αυτό το λόγο προσέχω ΠΑΝΤΑ και δεν έχω ελεύθερες επαφές ούτε τις μη γόνιμες μέρες. Στον άντρα μου είχα ξεκόψει κάθε περιθώριο να σκεφτεί τη λύση της έκτρωσης και πάντα πρόσεχε. Είμαστε μαζί 12 χρόνια και δεν μου έχει τύχει έτσι ποτέ ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Ακόμα κι όταν είμασταν ελεύθεροι ήξερε ότι αν γινόταν το λάθος η έκτρωση δεν έπαιζε σαν επιλογή. Προσέχουμε για να έχουμε δηλαδή. Τώρα στην περίπτωση του μη φυσιολογικού εμβρύου πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα, εύχομαι ο Θεός να μη μου δώσει να πιώ αυτό το ποτήρι! Δεν μπορώ όμως να κρίνω αυτές που κάνουν έκτρωση, δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται στην ψυχή της καθεμιάς. Το σίγουρο είναι ότι στο μεγαλύτερο ποσοστό πρόκειται για επιπόλαιους άντρες και γυναίκες και αυτό με λυπεί. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι κατά της έκτρωσης. Για αυτό το λόγο προσέχω ΠΑΝΤΑ και δεν έχω ελεύθερες επαφές ούτε τις μη γόνιμες μέρες. Στον άντρα μου είχα ξεκόψει κάθε περιθώριο να σκεφτεί τη λύση της έκτρωσης και πάντα πρόσεχε. Είμαστε μαζί 12 χρόνια και δεν μου έχει τύχει έτσι ποτέ ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Ακόμα κι όταν είμασταν ελεύθεροι ήξερε ότι αν γινόταν το λάθος η έκτρωση δεν έπαιζε σαν επιλογή. Προσέχουμε για να έχουμε δηλαδή. Τώρα στην περίπτωση του μη φυσιολογικού εμβρύου πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα, εύχομαι ο Θεός να μη μου δώσει να πιώ αυτό το ποτήρι! Δεν μπορώ όμως να κρίνω αυτές που κάνουν έκτρωση, δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται στην ψυχή της καθεμιάς. Το σίγουρο είναι ότι στο μεγαλύτερο ποσοστό πρόκειται για επιπόλαιους άντρες και γυναίκες και αυτό με λυπεί. Αυτά...

 

Αλλο ενα ποστ που με εκφραζε ι απολυτα. Λες και ησουν στο μυαλο μου

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για μένα.... Σε καμία περίπτωση δεν αφήνω τα πράγματα στην τύχη τους. Γνωριζόμαστε με τον άντρα μου εδώ και 8 χρόνια, είμαστε παντρεμένοι 6 και κάναμε παιδί όταν νιώθαμε έτοιμοι, μετά από 3,5 χρόνια γάμου. Ακόμα και μετά το πρώτο παιδί που πραγματικά δεν θα με πείραζε να ξαναμείνω έγκυος και κατά τύχη δεν το επεδίωξα και πάντα προσέχαμε.

Η εγκυμοσύνη είναι μια κατάσταση που εκτός του ότι επηρεάζει όλο μας το σώμα και την ψυχολογία, έχει να κάνει και με μια επιπλέον ζωή. Δεν είναι δυνατόν να τα παίρνουμε όλα τόσο αψήφιστα και να το αφήνουμε στην τύχη.

 

Δεν το βλέπουν όμως όλοι έτσι... Ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις και το δικό του τρόπο ζωής. Αυτό που εγώ έκανα και κάνω για κάποιους δεν θεωρείται σωστό (το έχω συζητήσει με φίλους και συναδέλφους πρόσφατα και έχουν αντίθετη άποψη. Πιστεύουν δηλ. πως δεν είναι σωστό να τα προγραμματίζουμε όλα με τόση ακρίβεια γιατί όταν μετά θέλουμε κάτι δεν μας έρχεται.΄Άρα, κατά τη γνώμη τους αφήνουμε και λίγο τα πράγματα στην τύχη). Δεν είμαι διατεθειμένη να κάνω κανέναν να αλλάξει την άποψή του και δεν το θέλω. Ούτε εγώ είμαι "άσφαλτη" ούτε κανείς..... Ο καθένας μας ζει τη ζωή του σύμφωνα με τα δικά του πρότυπα και απόψεις.

 

Άρα επιμένω στο ότι δεν είναι σωστό να λέμε έτσι απλά: Αυτό είναι σωστό το άλλο λάθος.

 

Υπάρχουν πάντα διάφορες πλευρές και για τον καθένα μας είναι και η διαφορετική σωστή.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΓΙΝΕ!!!! ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΝΕΑ... ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΕΠΙ 1 ΩΡΑ , ΛΟΓΙΚΑ, Η ΡΕΜΑ, ΤΗΕ ΕΔΕΙΧΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ,, ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ..... ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.... ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ..... ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.... ΚΡΙΜΑ.... Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΕΙ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ... ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΒΛΑΜΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ...

 

Εμένα Rachel πιο πολύ μου έκανε εντύπωση ο τίτλος του θέματός σου.

ΕΛΕΟΣ !!! ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ.

Δηλαδή, άν ήταν ανύπαντρη, θα ταν συχωρεμένη για σένα;

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΓΙΝΕ!!!! ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΝΕΑ... ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΕΠΙ 1 ΩΡΑ , ΛΟΓΙΚΑ, Η ΡΕΜΑ, ΤΗΕ ΕΔΕΙΧΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ,, ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ..... ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.... ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ..... ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.... ΚΡΙΜΑ.... Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΕΙ....

 

Γιατι την πιεζεις? Αφου δεν νοιωθει ετοιμη. Θα σου αρεσε η εκδοχη του να την πιεσεις να παρει μια αποφαση που δεν μπορει να ανταπεξελθει και μετα .....

1. Χωριζει πχ το ζευγαρι γιατι λαλησαν και τα παιδια γινονται μπαλα

2. Η γονεις που δεν ηταν ετοιμη ξεσπουν ή αδιαφορουν γι αυτα τα πλασματα?

3. Να τα παρατησουν?

4. Να μην εχουν να τα μεγαλωσουν

 

Μην πιεζεις καποιον να κανει κατι που δεν θελει. Κι εγω θεωρω πολλα πραγματα απαράβατους κανονες για εμενα αλλα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ , οχι για ολο τον κοσμο.

Ειναι η ζωη τους , ειναι επιλογη τους. Το αν ποναει αυτη η μανα δεν το ξερεις. Το αν δεν εχει να τα ταισει παλι δεν το ξερεις. Ενα παιδι δεν μεγαλωνει με αερα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ... ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ!!!! ΦΙΛΙΑ:::

Δεν τσακωνόμαστε, μιλάμε.

Αλλά, μια και το ανέφερες, άν μπορείς, μη γράφεις κεφαλαία γιατι όντως μοιάζει σα να φωνάζεις σε κάποιον :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να σκοτώνουν συμφωνώ είναι απερίσκεπτο αν και πριν κλείσουν οι 12 εβδομάδες δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα έμβρυο ... Άλλο σκέφτομαι εγώ. Την πιθανή ζημιά που μπορεί να πάθει το σώμα της ή όλη αυτή την ταλαιπωρία που θα υποστεί ο οργανισμός της δεν το σκέφτηκε; Έχω αγαπημένη φίλη που έκανε έκτρωση στα 18 της, γέμισε ινωμυόματα και τελικά έκανε αφαίρεση γεννητικών οργάνων. Ο καημός αυτής της γυναίκας που δεν έγινε τελικά μανούλα είναι απίστευτος.

Είναι συγκεκριμένες περιπτώσεις που πιστεύω ότι ναι καλά κάνει μια γυναίκα να κάνει έκτρωση. Σε περίπτωση ας πούμε, που ένα μωρό θα είναι το αποτέλεσμα ενός βιασμού δεν νομίζω ότι μπορεί να κατηγορηθεί αυτή η γυναίκα ή σε μία κατα λάθος σύλληψη ( όλες οι μορφές αντισύλληψης είναι 99% ασφαλής )...Ότι και να λέμε πάντως πλέον δεν έχει σημασία αφού την έκανε την κίνησή της, λάθος σωστό, ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα δίσταζα να κάνω έκτρωση, όσο κι αν με βάραινε μετέπειτα, αν το έμβρυο που κυοφορούσα, είχε σοβαρά και μη αναστρέψιμα προβλήματα. Και σε αυτό είμαι κατηγορηματική -και πάλι συγχωρείστε με- και δηλώνω πως δεν με ενδιαφέρει η άποψη κάποιων θρησκόληπτων ή φονταμενταλιστών. Δεν έχω τα κότσια να γεννήσω συνειδητά άρρωστο παιδί. Αυτό είναι κάτι που δεν το διαπραγματεύομαι. Συγχαρητήρια σε όποια τα έχει.

κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι, δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι ομως με τις αποψεις μας γιατι η ζωη κρυβει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εναντια στην εκτρωση σε καθε περιπτωση (πλην την περιπτωσης που το εμβρυο εχει σοβαροτατο προβλημα που και παλι θα το εκανα με πονο ψυχης και δεν θα το ξεπερνουσα ποτε). Ειμαι καθετη σ' αυτο. Αυτος ηταν και ο λογος που σε ολες τις επαφες μου οταν δεν ημουν παντρεμενη ημουν υστερικη με το θεμα της "προφυλαξης", γιατι ηξερα πως δεν θα εκανα ποτε εκτρωση γι' αυτο προσεχα για να μην βρεθω ποτε σε δυσκολη κατασταση. Με συγχωρειτε που ειμαι απολυτη αλλα σαν πραξη τη θεωρω απαραδεκτη. Δεν ειμαι θρησκοληπτη (καμια σχεση) αλλα για εμενα η εκτρωση ειναι φονος. Η αντισυλληψη πλεον αφηνει πολυ ελαχιστα περιθωρια εγκυμοσυνης γι' αυτο οταν "διασκεδαζουμε" να το κανουμε με υπευθυνοτητα γιατι τα μωρα δεν ειναι λεωφορειο που το αφηνεις να περασει γιατι ειναι φισκα με την προοπτικη να παρεις το επομενο γιατι δεν...βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα δεν ειναι λεωφορειο που το αφηνεις να περασει γιατι ειναι φισκα με την προοπτικη να παρεις το επομενο γιατι δεν...βιαζεσαι.

 

πες τα! τα μωρά έρχονται όποτε θέλουν αυτά και όχι όποτε θέλουμε εμείς!

καλό θα ήταν σκεφτεί πόσο τυχερή είναι. από την άλλη βέβαια δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για γονείς. αν λοιπόν αντιληφθούν κάτι τέτοιο δόξα τω Θεώ υπάρχουν πάρα πολλοί μέθοδοι αντισύλληψης..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απαραδεκτο !!! :shock: εδω μας βγηκε η ψυχη να κανουμε ενα νινακι κ η αλλη σε διδυμα!!! να τη βαλεις να διαβασει στο φορουμ τι τραβαει ο μοσμος κ τι αγωνια εχει να κανει ενα παιδι!! αντε να μη πω τιποτε βαρυ!!! αν δεν ενιωθε ετοιμη να εβαζε σκουφακιιι :evil:

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτα κατα της εκτρωσης εκτος αν προκειτε για λογους υγειας της μητερας . Κανενας αλλος λογος δεν υπαρχει για εκτρωση , τι παει να πει "εμεινε εγκυος " αμα δεν ηθελε να μεινει μπορουσε να προσεξει δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο να προλαβεις κατι το οποιο δεν θελεις .Για την αντισιληψη δεν της μιλησε κανεις αυτηνης της κοπελιας ? για ποια ενδωτερα μιλαμε ρε παιδια ? και ο αντρας της να μην γουσταρε το παιδι θα μπορουσε ανετα να το κρατησει μονη της και να το μεγαλωσει με στερησεις οπως κανανε τοσες και τοσες αξιες γυναικες . Καταδικαζω σε καθε περιπτωση την ανανδρη αυτη δολοφονια ενος μικρου παιδιου οπου δεν μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του . Μια ειναι η λυση , αντισυληψη .

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εναντια στην εκτρωση σε καθε περιπτωση (πλην την περιπτωσης που το εμβρυο εχει σοβαροτατο προβλημα που και παλι θα το εκανα με πονο ψυχης και δεν θα το ξεπερνουσα ποτε). Ειμαι καθετη σ' αυτο.

 

H έκτρωση είναι αφαίρεση ανθρώπινης ζωής, για όποιον λόγο κι άν γίνεται. Η έννοια "σοβαρότατο πρόβλημα" είναι εντελώς υποκειμενική και αφήνει περιθώρια σε διαφορετικές ερμηνείες.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εναντια στην εκτρωση σε καθε περιπτωση (πλην την περιπτωσης που το εμβρυο εχει σοβαροτατο προβλημα που και παλι θα το εκανα με πονο ψυχης και δεν θα το ξεπερνουσα ποτε). Ειμαι καθετη σ' αυτο.

 

H έκτρωση είναι αφαίρεση ανθρώπινης ζωής, για όποιον λόγο κι άν γίνεται. Η έννοια "σοβαρότατο πρόβλημα" είναι εντελώς υποκειμενική και αφήνει περιθώρια σε διαφορετικές ερμηνείες.

 

θα γινω πιο συγκεκριμενη: Αναφερομαι σ' εκεινες τις περιπτωσεις που αποδεδειγμενα και επιστημονικα τεκμηριωμενα το μωρο ειναι απο πριν καταδικασμενο. (απουσια καποιου οργανου κτλ) Θεωρω σκληρο για μια γυναικα να συνεχισει την εγκυμοσυνη μεχρι τελους σε μια τετοια περιπτωση.

 

Φυσικα υπαρχουν κι εκεινες οι περιπτωσεις που το παιδι πασχει απο καποιο συνδρομο οπως ειναι το down η αλλα συνδρομα που καταδικαζουν το παιδι σε ισοβιο πονο. Εκει δεν ξερω τι θα εκανα. Θελει δυναμη και καρδια να κρατησεις ενα τετοιο μωρακι, θαυμαζουν οσες γυναικες εν γνωσει τους τα κρατησαν αλλα εγω δεν εχω, νομιζω, τετοια δυναμη και γι' αυτο ευχομαι στο Θεο να μην βρεθω αντιμετωπη με τετοιο ηθικο διλημμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι όποιος δε θέλει ένα παιδί δεν πρέπει να το κάνει.

 

Βλέπω τόσες περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν κάνει παιδί όχι επειδή το ήθελαν πραγματικά, αλλά επειδή πρέπει, επειδή έτυχε, επειδή μεγάλωσαν και πότε θα προλάβουν κλπ. Δεν είναι αυτοί λόγοι βρε παιδιά. Ισχύουν, δε λέω ότι δεν ισχύουν, φυσικά το σώμα επιβαρύνεται απ'την έκτρωση, φυσικά το παιδί δεν είναι λεωφορείο, όλα αυτά σωστά. Αλλά δεν είναι λόγοι για να κάνεις παιδί.

 

Το παιδί το κάνεις για άλλους λόγους όχι γιατί ίσως δε θα μπορέσεις αργότερα να κάνεις άλλο. Πρέπει να το απλούστατα να το θέλεις και να νοιώθεις έτοιμος.

 

Οπότε όποιος δε θέλει καλύτερα να μην κάνει, είναι καλύτερο και γι αυτόν τον ίδιο και για το παιδί και για την κοινωνία συνολικά που δε θα έχει στις τάξεις της έναν ακόμη κακό γονιό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...