Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στην β΄επιπέδου Ραϊβοιπποποδία


Recommended Posts

καλησπέρα σας.είμαι 19 ετών και γεννήθηκα με ραιβοποδία.μου έβαλαν το πόδι στο γύψο τους πρώτους μήνες και μετά μου έκαναν εγχείριση στη φτέρνα επαναφέροντας την πατούσα.έπειτα μου έβαλαν νάρθηκα.απ το γύψο το πόδι έκανε μια πληγή που τώρα είναι μια μικρή γούβα μπροστά απ τον αστράγαλο.λειτουργικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα.στο ποδόσφαιρο π.χ χρησιμοποιώ και αυτό το πόδι κανονικά.εμφανισιακά εκτός απ τη γούβα,η γάμπα είναι πιο λεπτή απ την άλλη.πίστευα πως τέτοιες περιπτώσεις ήταν μηδαμινές αλλά είδα ότι είναι αρκετές.την ίδια μέρα γεννήθηκε και ένα κοριτσάκι με το ίδιο πρόβλημα.αν γίνεται να μου απαντήσουν παιδιά με το ίδιο πρόβλημα και παρόμοια ηλικία και να μου πουν πως είναι το-τα δικό-δικά τους πόδια.για τις μητέρες ίσως δύσκολη θα ναι η εφηβεία των παιδιών όπου ασχολούμαστε περισσότερο με την εμφάνιση μας όπως και στη δική μου περίπτωση.έχω να πάω για μπάνιο και να φορέσω σορτσάκι έξω εδώ και 3 χρόνια.επισκέφτηκα πλαστικό και μου είπε γίνεται επέμβαση μετά τα 18-20.έως τότε δύσκολα θα πάω για μπάνιο.μπορεί να με βρείτε και υπερβολικό αλλά δεν αισθάνομαι καλά μ αυτό.όταν ήμουν μικρός δεν το καταλάβαινα.περιμένω κάποια απάντηση.καλημέρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 27 δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 24 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 23 δημοσιεύσεις

  • gwgw-

    gwgw- 15 δημοσιεύσεις

navas geia sou!anarwtiemai poso polu asxhmo mporei na fainetai to podi sou pou den foras oute sortsakia oute pas gia mpanio...auth h gouba pou les einai toso emfanhs??mhpws sta dika sou matia fainetai uperboliko k an rwthseis kapoion filo sou,sou pei oti den polufainetai?k sthn telikh giati na mh xareis to kalokairi sou neos an8rwpos?les k oloi 8a koitoun k 8a sxoliazoun ta dika sou podia...!!

Link to comment
Share on other sites

γεια κ απο μενα!μολισ εμαθα απο το β επιπεδου οτι το αγορακι που περιμενω πασχει απο ραιβοιπποποδια.................κ εχω αγχωθει πολυ...ποσο χρονων ειναι τωρα το παιδακι σασ?βασικα το αγχοσ μου ειναι αν θα ειναι κανονικα τα ποδαρακια του οταν θα μεγαλωσει και θα ειναι π.χ. 7-8 χρονων...

θα ηθελα να ρωτησω κ κατι ακομα..μου ειπαν οτι πρεπει να κανω καποιεσ εξετασεισ ακομα κ ισωσ κ αμνιοπαρακεντιση για να αποκλεισω τα χειροτερα κ το προβλημα ραιβοιπποποδιασ να σχετιζεται με αλλα συνδρομα..ετυχε κ σε αλλη μαμα αυτο???

 

Gwgw καλησπέρα!Θα σου πώ και τη δικιά μας ιστορία μπας και ξεανχωθείς λιγάκι...Όλα ξεκίνησαν και για μας απο το β' επιπέδου,όπου διαγνώστηκε ραιβοιποποδία και στα δύο ποδαράκια.Δεν έκανα κάποια άλλη εξέταση(ήμουν 28 ετών).Το άνχος ήταν μεγάλο μια και δεν ξέραμε περι τίνος πρόκειται...ας είναι καλα το internet(γιατί η απάντηση του γιατρού στις ερωτήσεις μας κατα τη διάρκεια του υπερήχου ήταν:"Ότι και να είναι τώρα δεν μπορείται να κάνετε τίποτα,μετα που θα γενήσετε").Μπορείς να φανταστείς πως βγήκαμε απο την κλινική?????Νόμιζα οτί το παιδάκι μου θα ήταν ανάπηρο...ο άντρας μου έκλεγαι νομίζωντας ότι δεν θα μπορέσει ποτε να παίξει μπάλα(φανατικός του ποδοσφαίρου).Με κατατόπισε πλήρως ο δικός μου γυναικολόγος και χαλάρωσα λιγάκι.Γέννησα και ήρθε κατευθείαν ορθοπεδικός να δεί το γιό μου...3 ημερών βάλαμε γυψάκια και στα 2 πόδια(είχε βαριάς μορφής).Κάθε 10 μέρες κάναμε αλλαγή!Οκ δεν είναι εύκολο να βλέπεις ένα νεογένητο με γύψους(και ειδικά αν είναι και δικό σου).Το συνηθίζεις όμως!Για το παιδί κανένα πρόβλημα...έτσι έμαθε και ήταν φυσιολογικό για αυτό.Μέχρι που πέρασαν 3 μήνες και ο ορθοπεδικός μας στην Κρήτη όπου μένουμε μας είπε ότι τέλος οι γύψοι.Θεώρησαν το παιδί εντάξει αλλα μου πρότειναν να πάω και για δεύτερη γνώμη στο παίδων στην Αθήνα.Μου πρότεινε συγκεκριμένο γιατρό.Μου έδωσε το τηλ.του και σε 4 μέρες ήμασταν στο Αγια Σοφία.Τι να σου πω τώρα????Ο γιατρός τράβαγε τα μαλλιά του....προσπάθησε βέβαια να καλύψει τον συνάδελφο του στην Κρήτη αλλα δεν τα κατάφερε!Του είχαν δημιουργήσει και άλλο πρόβλημα εκτός από τη ραιβοιποποδία(βλαισοποδία αν και δεν είμαι σίγουρη).Αποτέλεσμα ήταν να ξεκινήσουμε από την αρχή τη θεραπεία με τους γύψους για άλλους 3 μήνες...ανα 10 μέρες ανέβαινα Αθήνα για αλλαγή!6 μηνών κάναμε χειρουργείο(τενοντοτομή και στα 2 ποδαράκια),βάλαμε για άλλες 2 εβδομάδες γύψους και μετά για 2 μήνες τους κηδεμόνες Dennis Brown 24 ώρες το 24ώρο.Από 8,5 μηνών έως και σήμερα τα φοράμε μόνο το βράδυ στον ύπνο...το παιδί εννοείται πως τα έχει μάθει και μου τα φέρνει μόνος του πριν κοιμηθεί για να του τα βάλω!Θα τα φοράμε μέχρι και τον Απρίλη του 2013(πρέπει να κλείσουν το λιγότερο 3 χρόνια από τότε που ξεκινάς).Εμείς από την αρχή πήγαμε παρα πολύ καλα!!!Και να ξέρεις ότι η επιτυχία αυτής της μεθόδου(poinseti),εξαρτάτε κατα 60 με 70 τις εκατό στη συνέπεια των γονιών.Πρέπει να φοράτε στο παιδί τους κηδεμόνες κάθε μέρα και ακριβώς όσες ώρες σου λέει ο γιατρός....Οχι να λές "Αστα μωρέ σήμερα,δεν χάθηκε ο κόσμος για μια μέρα".Και ναι δεν είναι εύκολο....ειδικά όταν αρχίσει να περπατάει το παιδάκι!Θέλει επιμονή και πείσμα.Ο γιώργος μου δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα...ούτε ατροφικά ποδαράκια ούτε τίποτα!Κανείς δεν καταλαβαίνει τίποτα αν δεν το πείς!Όσο για την μπάλα....σπίτι έχουμε πάνω απο 10 μπάλες και 4 τέρματα(στην αυλή) :).Και είναι καλός....στ'αλήθεια!Ο μπαμπάς του τον έχει κάνει...Αν έχεις ερωτήσεις ελεύθερα!

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites

Gwgw καλησπέρα!Θα σου πώ και τη δικιά μας ιστορία μπας και ξεανχωθείς λιγάκι...Όλα ξεκίνησαν και για μας απο το β' επιπέδου,όπου διαγνώστηκε ραιβοιποποδία και στα δύο ποδαράκια.Δεν έκανα κάποια άλλη εξέταση(ήμουν 28 ετών).Το άνχος ήταν μεγάλο μια και δεν ξέραμε περι τίνος πρόκειται...ας είναι καλα το internet(γιατί η απάντηση του γιατρού στις ερωτήσεις μας κατα τη διάρκεια του υπερήχου ήταν:"Ότι και να είναι τώρα δεν μπορείται να κάνετε τίποτα,μετα που θα γενήσετε").Μπορείς να φανταστείς πως βγήκαμε απο την κλινική?????Νόμιζα οτί το παιδάκι μου θα ήταν ανάπηρο...ο άντρας μου έκλεγαι νομίζωντας ότι δεν θα μπορέσει ποτε να παίξει μπάλα(φανατικός του ποδοσφαίρου).Με κατατόπισε πλήρως ο δικός μου γυναικολόγος και χαλάρωσα λιγάκι.Γέννησα και ήρθε κατευθείαν ορθοπεδικός να δεί το γιό μου...3 ημερών βάλαμε γυψάκια και στα 2 πόδια(είχε βαριάς μορφής).Κάθε 10 μέρες κάναμε αλλαγή!Οκ δεν είναι εύκολο να βλέπεις ένα νεογένητο με γύψους(και ειδικά αν είναι και δικό σου).Το συνηθίζεις όμως!Για το παιδί κανένα πρόβλημα...έτσι έμαθε και ήταν φυσιολογικό για αυτό.Μέχρι που πέρασαν 3 μήνες και ο ορθοπεδικός μας στην Κρήτη όπου μένουμε μας είπε ότι τέλος οι γύψοι.Θεώρησαν το παιδί εντάξει αλλα μου πρότειναν να πάω και για δεύτερη γνώμη στο παίδων στην Αθήνα.Μου πρότεινε συγκεκριμένο γιατρό.Μου έδωσε το τηλ.του και σε 4 μέρες ήμασταν στο Αγια Σοφία.Τι να σου πω τώρα????Ο γιατρός τράβαγε τα μαλλιά του....προσπάθησε βέβαια να καλύψει τον συνάδελφο του στην Κρήτη αλλα δεν τα κατάφερε!Του είχαν δημιουργήσει και άλλο πρόβλημα εκτός από τη ραιβοιποποδία(βλαισοποδία αν και δεν είμαι σίγουρη).Αποτέλεσμα ήταν να ξεκινήσουμε από την αρχή τη θεραπεία με τους γύψους για άλλους 3 μήνες...ανα 10 μέρες ανέβαινα Αθήνα για αλλαγή!6 μηνών κάναμε χειρουργείο(τενοντοτομή και στα 2 ποδαράκια),βάλαμε για άλλες 2 εβδομάδες γύψους και μετά για 2 μήνες τους κηδεμόνες Dennis Brown 24 ώρες το 24ώρο.Από 8,5 μηνών έως και σήμερα τα φοράμε μόνο το βράδυ στον ύπνο...το παιδί εννοείται πως τα έχει μάθει και μου τα φέρνει μόνος του πριν κοιμηθεί για να του τα βάλω!Θα τα φοράμε μέχρι και τον Απρίλη του 2013(πρέπει να κλείσουν το λιγότερο 3 χρόνια από τότε που ξεκινάς).Εμείς από την αρχή πήγαμε παρα πολύ καλα!!!Και να ξέρεις ότι η επιτυχία αυτής της μεθόδου(poinseti),εξαρτάτε κατα 60 με 70 τις εκατό στη συνέπεια των γονιών.Πρέπει να φοράτε στο παιδί τους κηδεμόνες κάθε μέρα και ακριβώς όσες ώρες σου λέει ο γιατρός....Οχι να λές "Αστα μωρέ σήμερα,δεν χάθηκε ο κόσμος για μια μέρα".Και ναι δεν είναι εύκολο....ειδικά όταν αρχίσει να περπατάει το παιδάκι!Θέλει επιμονή και πείσμα.Ο γιώργος μου δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα...ούτε ατροφικά ποδαράκια ούτε τίποτα!Κανείς δεν καταλαβαίνει τίποτα αν δεν το πείς!Όσο για την μπάλα....σπίτι έχουμε πάνω απο 10 μπάλες και 4 τέρματα(στην αυλή) :).Και είναι καλός....στ'αλήθεια!Ο μπαμπάς του τον έχει κάνει...Αν έχεις ερωτήσεις ελεύθερα!

 

 

marmelada καλημέρα και από εμένα. Θα ήθελα να μου πείς βάσει της εμπειρίας σου, εάν όταν περνώντας από το στάδιο των 24 ωρών σε αυτό που φορούν τα παπουτσάκια μόνο το βράδυ, είναι κάτι που το δέχονται τα μωρά εύκολα ή έχουν πολύ γκρίνια. Το ρωτάω για εμείς από τον Σεπτέμβρη θα βάζουμε τη μπάρα μόνο το βράδυ και σκέφτομαι πόσο εύκολα θα την δέχεται η μικρούλα μας, όταν για 12 ώρες δεν θα τη φοράει...εννοείται βέβαια ότι θα ακολουθήσουμε κατά γράμμα τις οδηγίες των γιατρών απλά ήθελα να μου πείς την εμπειρία σου μιας και εσύ βαίνεις προς το τέλος της θεραπείας σας.

Link to comment
Share on other sites

marmelada καλημέρα και από εμένα. Θα ήθελα να μου πείς βάσει της εμπειρίας σου, εάν όταν περνώντας από το στάδιο των 24 ωρών σε αυτό που φορούν τα παπουτσάκια μόνο το βράδυ, είναι κάτι που το δέχονται τα μωρά εύκολα ή έχουν πολύ γκρίνια. Το ρωτάω για εμείς από τον Σεπτέμβρη θα βάζουμε τη μπάρα μόνο το βράδυ και σκέφτομαι πόσο εύκολα θα την δέχεται η μικρούλα μας, όταν για 12 ώρες δεν θα τη φοράει...εννοείται βέβαια ότι θα ακολουθήσουμε κατά γράμμα τις οδηγίες των γιατρών απλά ήθελα να μου πείς την εμπειρία σου μιας και εσύ βαίνεις προς το τέλος της θεραπείας σας.

Demy μου συγνώμη που απαντώ εγώ αντί της Marmelada, θα σου γράψω τη δική μας εμπειρία από το γιό μου: μια χαρά προσαρμόστηκε από την 24ωρη χρήση στη βραδινή μόνο. Ίσως να παίζει ρόλο η ηλικία; ο δικός μου έβαλε τους κηδεμόνες 7 μηνών και ξεκινήσαμε χρήση μόνο στον ύπνο, σε ηλικία `13,5 μηνών που περπάτησε. Ίσως ακόμη ο χαρακτήρας του μωρού, πχ αν είναι νευρικό; Ή η συνέπεια που δείχνει ο γονιός; Δεν ξέρω, αλλά πιστέυω οτι γενικά η προσαρμογή είναι ομαλή. Καλή σας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Demy μου συγνώμη που απαντώ εγώ αντί της Marmelada, θα σου γράψω τη δική μας εμπειρία από το γιό μου: μια χαρά προσαρμόστηκε από την 24ωρη χρήση στη βραδινή μόνο. Ίσως να παίζει ρόλο η ηλικία; ο δικός μου έβαλε τους κηδεμόνες 7 μηνών και ξεκινήσαμε χρήση μόνο στον ύπνο, σε ηλικία `13,5 μηνών που περπάτησε. Ίσως ακόμη ο χαρακτήρας του μωρού, πχ αν είναι νευρικό; Ή η συνέπεια που δείχνει ο γονιός; Δεν ξέρω, αλλά πιστέυω οτι γενικά η προσαρμογή είναι ομαλή. Καλή σας επιτυχία!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή!!!!! Και εμένα με προβληματίζει το θέμα της ηλικίας γιατί θα ειμαστε 5 μηνών περίπου οπότε δεν θα μπορώ να της εξηγήσω και πολλά....και σκέψου ότι ενώ όλη την ημέρα είναι μια χαρά όταν βγάζω τον κηδεμόνα για να την κάνω μπάνιο και να ξεμουδιάσει μετά γίνεται χαμός μέχρι να τα ξαναβάλουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη "δύσκολη¨ώρα που της τα ξαναφοράς, θα αποσπώνταν η προσοχή της με κανένα παιχνιδάκι/μουσικό κουκλάκι κλπ; Το θετικό στη μικρή της ηλικία είναι οτι ξεχνιέται εύκολα (αλλά και ξεχνάει... δε θα θυμάται τίποτα). Γενικά, υπομονή! Ο δικός μου γιός είναι 4 ετών πια, δεν το πιστεύω πώς πέρασε ο καιρός και όλες μας οι ταλαιπωρίες.

Link to comment
Share on other sites

marmelada καλημέρα και από εμένα. Θα ήθελα να μου πείς βάσει της εμπειρίας σου, εάν όταν περνώντας από το στάδιο των 24 ωρών σε αυτό που φορούν τα παπουτσάκια μόνο το βράδυ, είναι κάτι που το δέχονται τα μωρά εύκολα ή έχουν πολύ γκρίνια. Το ρωτάω για εμείς από τον Σεπτέμβρη θα βάζουμε τη μπάρα μόνο το βράδυ και σκέφτομαι πόσο εύκολα θα την δέχεται η μικρούλα μας, όταν για 12 ώρες δεν θα τη φοράει...εννοείται βέβαια ότι θα ακολουθήσουμε κατά γράμμα τις οδηγίες των γιατρών απλά ήθελα να μου πείς την εμπειρία σου μιας και εσύ βαίνεις προς το τέλος της θεραπείας σας.

 

 

Demi καλημέρα!Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα....του φαινόταν φυσιολογικό και όταν ερχόταν η ώρα να τα φορέσει,μόλις τα έβλεπε άπλωνε τα ποδαράκια του για να του τα φορέσω.Το μόνο πρόβλημα ήταν το πρώτο βράδυ που τα φόρεσε στην αρχή(αυτό το περάσατε).Γενικά βέβαια σαν μωράκι ήταν πολύ ήσυχο και καλόβολο...λογικά παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας.

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites

Gwgw καλησπέρα!Θα σου πώ και τη δικιά μας ιστορία μπας και ξεανχωθείς λιγάκι...Όλα ξεκίνησαν και για μας απο το β' επιπέδου,όπου διαγνώστηκε ραιβοιποποδία και στα δύο ποδαράκια.Δεν έκανα κάποια άλλη εξέταση(ήμουν 28 ετών).Το άνχος ήταν μεγάλο μια και δεν ξέραμε περι τίνος πρόκειται...ας είναι καλα το internet(γιατί η απάντηση του γιατρού στις ερωτήσεις μας κατα τη διάρκεια του υπερήχου ήταν:"Ότι και να είναι τώρα δεν μπορείται να κάνετε τίποτα,μετα που θα γενήσετε").Μπορείς να φανταστείς πως βγήκαμε απο την κλινική?????Νόμιζα οτί το παιδάκι μου θα ήταν ανάπηρο...ο άντρας μου έκλεγαι νομίζωντας ότι δεν θα μπορέσει ποτε να παίξει μπάλα(φανατικός του ποδοσφαίρου).Με κατατόπισε πλήρως ο δικός μου γυναικολόγος και χαλάρωσα λιγάκι.Γέννησα και ήρθε κατευθείαν ορθοπεδικός να δεί το γιό μου...3 ημερών βάλαμε γυψάκια και στα 2 πόδια(είχε βαριάς μορφής).Κάθε 10 μέρες κάναμε αλλαγή!Οκ δεν είναι εύκολο να βλέπεις ένα νεογένητο με γύψους(και ειδικά αν είναι και δικό σου).Το συνηθίζεις όμως!Για το παιδί κανένα πρόβλημα...έτσι έμαθε και ήταν φυσιολογικό για αυτό.Μέχρι που πέρασαν 3 μήνες και ο ορθοπεδικός μας στην Κρήτη όπου μένουμε μας είπε ότι τέλος οι γύψοι.Θεώρησαν το παιδί εντάξει αλλα μου πρότειναν να πάω και για δεύτερη γνώμη στο παίδων στην Αθήνα.Μου πρότεινε συγκεκριμένο γιατρό.Μου έδωσε το τηλ.του και σε 4 μέρες ήμασταν στο Αγια Σοφία.Τι να σου πω τώρα????Ο γιατρός τράβαγε τα μαλλιά του....προσπάθησε βέβαια να καλύψει τον συνάδελφο του στην Κρήτη αλλα δεν τα κατάφερε!Του είχαν δημιουργήσει και άλλο πρόβλημα εκτός από τη ραιβοιποποδία(βλαισοποδία αν και δεν είμαι σίγουρη).Αποτέλεσμα ήταν να ξεκινήσουμε από την αρχή τη θεραπεία με τους γύψους για άλλους 3 μήνες...ανα 10 μέρες ανέβαινα Αθήνα για αλλαγή!6 μηνών κάναμε χειρουργείο(τενοντοτομή και στα 2 ποδαράκια),βάλαμε για άλλες 2 εβδομάδες γύψους και μετά για 2 μήνες τους κηδεμόνες Dennis Brown 24 ώρες το 24ώρο.Από 8,5 μηνών έως και σήμερα τα φοράμε μόνο το βράδυ στον ύπνο...το παιδί εννοείται πως τα έχει μάθει και μου τα φέρνει μόνος του πριν κοιμηθεί για να του τα βάλω!Θα τα φοράμε μέχρι και τον Απρίλη του 2013(πρέπει να κλείσουν το λιγότερο 3 χρόνια από τότε που ξεκινάς).Εμείς από την αρχή πήγαμε παρα πολύ καλα!!!Και να ξέρεις ότι η επιτυχία αυτής της μεθόδου(poinseti),εξαρτάτε κατα 60 με 70 τις εκατό στη συνέπεια των γονιών.Πρέπει να φοράτε στο παιδί τους κηδεμόνες κάθε μέρα και ακριβώς όσες ώρες σου λέει ο γιατρός....Οχι να λές "Αστα μωρέ σήμερα,δεν χάθηκε ο κόσμος για μια μέρα".Και ναι δεν είναι εύκολο....ειδικά όταν αρχίσει να περπατάει το παιδάκι!Θέλει επιμονή και πείσμα.Ο γιώργος μου δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα...ούτε ατροφικά ποδαράκια ούτε τίποτα!Κανείς δεν καταλαβαίνει τίποτα αν δεν το πείς!Όσο για την μπάλα....σπίτι έχουμε πάνω απο 10 μπάλες και 4 τέρματα(στην αυλή) :).Και είναι καλός....στ'αλήθεια!Ο μπαμπάς του τον έχει κάνει...Αν έχεις ερωτήσεις ελεύθερα!

 

 

 

 

 

marmelada σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα που μου εγραψες.συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα προβλημα με τη συνδεση του ιντερνετ.θα ηθελα να μου πεισ αν μπορεισ το ονομα του γιατρου που πηγεσ στην αθηνα,γιατι μου εχουν προτεινει κ εμενα κανα 2 γιατρους.να σε ρωτησω, στισ 3 μερεσ που ειπεσ οτι ξεκινησατε θεραπεια ειχεσ ενημερωσει ηδη τον παιδοορθοπαιδικο που θα το αναλαμβανε και ηρθε στην κλινικη κ το ειδε??η ηταν τησ κλινικησ ορθοπαιδικοσ?

Link to comment
Share on other sites

Gwgw συγνώμη που απαντώ αντί της μαρμελάδας θαθελα να σου πω με όλο το θάρρος να ψάξεις προσεκτικά το θέμα του γιατρού. Οπωσδήποτε έμπειρος παιδο-ορθοπεδικός (αν θέλεις είτε άλλες κοπέλες είτε κι εγώ μπορούμε να σου πούμε τους δικούς μας γιατρούς). Παίζει ρόλο αυτό! Θα στα πει και η μαρμελάδα. Μπορείς να τον έχεις ενημερώσει εκ των προτέρων ώστε να ξεκινήσετε το συντομότερο. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gwgw συγνώμη που απαντώ αντί της μαρμελάδας θαθελα να σου πω με όλο το θάρρος να ψάξεις προσεκτικά το θέμα του γιατρού. Οπωσδήποτε έμπειρος παιδο-ορθοπεδικός (αν θέλεις είτε άλλες κοπέλες είτε κι εγώ μπορούμε να σου πούμε τους δικούς μας γιατρούς). Παίζει ρόλο αυτό! Θα στα πει και η μαρμελάδα. Μπορείς να τον έχεις ενημερώσει εκ των προτέρων ώστε να ξεκινήσετε το συντομότερο. Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ που μου το λες κ ακριβώς επειδή ξέρω ότι παίζει ρόλο ο γιατρος,γιαυτό ρωτάω εσάς που έχετε δει κ αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Γωγώ μου από τη δική μας εμπειρία θα σου πρότεινα παιδο-ορθοπεδικούς στο Παίδων (εκεί πήγαμε εμείς, όχι οτι δεν υπάρχουν και αξιόλογοι ιδιώτες φυσικά). Ο δικός μας ήταν ο γιατρός και ΑΝΘΡΩΠΟΣ κ. Πασπαράκης στον οποίο και χρωστάμε μεγάλη ευγνωμοσύνη. Θα σου πούν και άλλες μανούλες τους δικούς τους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Γωγώ μου από τη δική μας εμπειρία θα σου πρότεινα παιδο-ορθοπεδικούς στο Παίδων (εκεί πήγαμε εμείς, όχι οτι δεν υπάρχουν και αξιόλογοι ιδιώτες φυσικά). Ο δικός μας ήταν ο γιατρός και ΑΝΘΡΩΠΟΣ κ. Πασπαράκης στον οποίο και χρωστάμε μεγάλη ευγνωμοσύνη. Θα σου πούν και άλλες μανούλες τους δικούς τους γιατρούς.

 

 

 

οκ σε ευχαριστω!στο παιδων ειναι κ 2 αλλοι γιατροι που μου εχουν συστησει,ολοι εκει με παρεπεμψαν αφου ειναι κατεξοχην το ανικειμενο τους!να'σαι καλα!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
οκ σε ευχαριστω!στο παιδων ειναι κ 2 αλλοι γιατροι που μου εχουν συστησει,ολοι εκει με παρεπεμψαν αφου ειναι κατεξοχην το ανικειμενο τους!να'σαι καλα!:-P

 

 

να σε ρωτησω κ κατι αλλο??ποσο κοστιζει η θεραπεια σε οτι αφορα τα γυψακια κ την τενοτομη περιπου???

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τα δεδομένα τα δικά μας (έτους 2008, ταμείο ΤΕΒΕ). Σε κάθε αλλαγη γύψου μας έκαναν ημερήσια εισαγωγή (70 ευρώ) τα οποία τα παίρναμε πίσω από το ταμέιο μας, το οποίο επίσης μας δικαιολογούσε τα αεροπορικά εισιτηρια από και πρός την Αθήνα, για ένα συνοδό και βέβαια το μωρό. Το ίδιο συνέβη και στο χειρουργείο (μπήκαμε 8 πμ της μιας ημέρας και βγήκαμε 12 το μεσημέρι της επόμενης, δύο μέρες, 140 ευρώ η νοσηλεία) κι επίσης τα πήραμε πίσω από το ταμείο μας. ΕΠιπλέον, το ταμείο δικαιολογεί και τους κηδεμόνες που φορούν τα παιδιά μετά τους γύψους αλλά και τις φυσικοθεραπείες (αν σας τις συστήσει ο γιατρός). Απλώς, λόγω της κ΄ρισης ίσως έχουν αλλάξει το ποσοστό που τις καλύπτουν, δεν είμαι σίγουρη. Κάνε μια ερώτηση στο ταμείο σας να σιγουρευτείς. Ό,τι α΄λλο χρειαστείς, εδώ είμαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τα δεδομένα τα δικά μας (έτους 2008, ταμείο ΤΕΒΕ). Σε κάθε αλλαγη γύψου μας έκαναν ημερήσια εισαγωγή (70 ευρώ) τα οποία τα παίρναμε πίσω από το ταμέιο μας, το οποίο επίσης μας δικαιολογούσε τα αεροπορικά εισιτηρια από και πρός την Αθήνα, για ένα συνοδό και βέβαια το μωρό. Το ίδιο συνέβη και στο χειρουργείο (μπήκαμε 8 πμ της μιας ημέρας και βγήκαμε 12 το μεσημέρι της επόμενης, δύο μέρες, 140 ευρώ η νοσηλεία) κι επίσης τα πήραμε πίσω από το ταμείο μας. ΕΠιπλέον, το ταμείο δικαιολογεί και τους κηδεμόνες που φορούν τα παιδιά μετά τους γύψους αλλά και τις φυσικοθεραπείες (αν σας τις συστήσει ο γιατρός). Απλώς, λόγω της κ΄ρισης ίσως έχουν αλλάξει το ποσοστό που τις καλύπτουν, δεν είμαι σίγουρη. Κάνε μια ερώτηση στο ταμείο σας να σιγουρευτείς. Ό,τι α΄λλο χρειαστείς, εδώ είμαι!

 

 

οκ,ευχαριστω!μιλησα με καποιον γιατρο απο τα παιδων κ μου ειπε οτι επειδη ειναι δημοσιο νοσοκομειο δεν θα επιβαρυνθω καθολου με εξοδα μιας κ ειμαι ασφαλισμενη στον ΕΟΠΥΥ..(ζω στην αθηνα οποτε τα μεταφορικα μου που θα ειναι η βενζινη λες να την δικαιολογουν?!!)κατι αλλο που θελω να σε ρωτησω..(σορι αν σε εχω ζαλισει κιολας..)την ωρα που αλλαζατε τα γυψακια στο νοσοκομειο σας ειχαν πει να ταιζετε το μωρο με μπιμπερο?οσο για την τενοτομη μου ειπε ο γιατρος οτι δεν θα χρειαστει νοσηλεια κ θα φυγουμε αμεσως μετα την επεμβαση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι αν μένεις ΑΘήνα η βενζίνη δε δικαιολογείται, απ' ό,τι θυμάμαι δικαιολογούνται οδοιπορικά μόνο εάν μένεις μακριά από το νοσοκομείο (έχουν κάποιο όριο στα χιλιόμετρα, ρώτησε το ταμείο σου σχετικά). Αυτό που λες για την αλλαγή γύψου και το ταυτόχρονο τάισμα με μπιμπερό το έχω διαβάσει σε ξένες ιστοσελίδες, εμάς δε μας άφηναν καν να είμαστε κοντά στο μωρό, το έπαιρναν στο χειρουργείο για αλλαγή (και έτσι έκαναν σε όλα τα μωρά). Το θετικό είναι οτι σε τόσο μικρή ηλικία δεν έχουν αναπτύξει το α΄γχος αποχωρισμού από τους γονείς οπότε για εκείνα δεν είναι και τόσο τρομερό (όσο για τους γονείς..., να σκέφτεσαι όμως οτι είναι για καλό). Επίσης, με΄τα την τενοντοτομή εμείς είχαμε μείνει μια νύχτα μέσα, μας είπαν προληπτικά λόγω της ολικής νάρκωσης που είχε υποβληθεί ο μικρός μας, 3 μηνών τότε. Δε με πρήζεις! Να με ρωτάς ό,τι θέλεις, καταλαβαίνω την έγνοια σου.

Link to comment
Share on other sites

Για πλάκα σε ρώτησα για τη βενζίνη!!εμένα ο γιατρός μου είπε ότι όση ώρα θα του αλλάζει γυψακια θα το κρατάω αγκαλιά κ θα το ταιζω..όσο για την τενοτομη μου είπε οτι η νάρκωση θα ειναι για κανα τεταρτο ίσα μέχρι να τελειώσει ο γιατρός κ μετά θα φύγουμε..ποιος ξέρει,ίσως καιρό με τον καιρό αλλαζουν κ βελτιώνουν τη μέθοδο!

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, στο εξωτερικό που τα συστήματα πρόνοιας είναι εξελιγμένα, δικαιολογείται ΚΑΙ η βενζίνη!! Ναι, μπορεί ο γιατρός σου να ακολουθεί διαφορετικό σύστημα (και μου ακούγεται πιο φιλικό προς το μωρό έτσι). Αλήθεια, σε ποιό γιατρό έχετε καταλήξει αν επιτρέπεται; Στείλε μου πμ αν δε θέλεις να το συζητήσεις δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πρόβλημα να το γράψω δημόσια!έτσι κ αλλιώς δεν έχουμε καταλήξει,μιας κ μου έχουν συστήσει ακόμα έναν για να δω!αυτός λέγεται ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ κ είναι στο Αγία Σοφία!

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλή σας επιτυχία! Οι γιατροί στο Παίδων είναι έμπειροι. Να προσέξετε τη συντήρηση με΄τα τους γύψους με τους κηδεμόνες, είναι εξαιρετικής σημασίας για να μη συμβούν υποτροπές (θα σας τα πεί και ο γιατρός βέβαια). Όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολόψυχα Περαστικά στα παιδάκια σας κ καλη δύναμη υπομονή κ κουράγιο σε εσάς...ξέρω πολυ καλα το τι περνάτε.κ εμένα η κορούλα μου γεννήθηκε με ραιβοποδια κ στα δυο ποδαράκια κ μάλιστα της πλέον βαριάς μορφής..ο Γολγοθάς όμως Δοξα το Θεο είχε αισια έκβαση μετα απο πολλές προσπάθειες,θεραπείες,2χειρουργεια κ φυσικοθεραπείες κ τώρα που η μικρη μας Κοντεύει τα 4 είναι καλά!μόνο εμείς που ξέρουμε τι πέρασε το καταλαβαίνουμε..όσοι δεν γνωρίζουν ρωτάνε μόνο τι είναι οι τομές που έχει στα ποδαράκια της..καλη επιτυχία να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα μανούλες,

όλες οι πληροφορίες πάρα πολύ χρήσιμες, μια ερώτηση μόνο να σας κάνω για όσες έχετε ήδη βάλει στα μικρά σας γύψους.

 

Μας είπαν απο το Παίδων ότι τους γύψους θα τους βάζουμε κατόπιν νάρκωσης (διότι τις 3 πρώτες φορές που βάλαμε η μικρή έκλαιγε συνέχεια και την 4 κάνανε πληγές τα πόδια της απο την πίεση κατα την διάρκεια που της βάζανε τους γύψους).

 

 

Εσάς νάρκωναν (μέθη) τα μικρά σας για να τους βάλουν γύψους??

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...