Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρη Οωθηκική Ανεπάρκεια (Π.Ω.Α., ΠΩΑ)


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Δεν κάνω τίποτε το σημαντικό αλλα το αυτονόητο.

Το απότέλεσμα έχει σημασία όπως για όλες σας (πράγμα που σας εύχομαι, δηλαδή να έχετε επιτυχία στις προσπάθιες σας).

Τώρα κορίτσια βλέπω τι τραβάτε για κάτι που άλλες το έχουν "εύκολα".

Συνηθίζω να λέω: Μην βλέπετε την διαδικάσια ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΤΕ.

Όσο για τις ορμόνες:

ΑΧ αυτές οι ορμόνες σας......

στην FSH έχουμε ποικιλία. είχαμε και 30 είχαμε και 16 και 20 (Οτι νούμερο θέλεις μπορείς να το βρέις :)).

Βέβαια εκτός αυτού είχαμε και μια σύληψηη το καλοκαίρι με φυσιολογικό τρόπο αλλά δεν προχώρησε.

 

Λευτέρη να έχετε υπομονή και να στηρίζετε ο ένας τον άλλον... Η εξωσωματική είναι δύσκολος δρόμος αλλά υπάρχουν λύσεις για όλα πια! Αυτό προσπάθησε να της περάσεις για να ανέβει ψυχολογικά... Οι γυναίκες περνάμε φάσεις άρνησης, απογοήτευσης, θυμού, άγχους, πένθους κλπ μέσα στην όλη διαδικασία αλλά ένας υποστηρικτικός σύζυγος κι ένας πραγματικά αξιόπιστος γιατρός είναι το Α και το Ω!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Δεν κάνω τίποτε το σημαντικό αλλα το αυτονόητο.

Το απότέλεσμα έχει σημασία όπως για όλες σας (πράγμα που σας εύχομαι, δηλαδή να έχετε επιτυχία στις προσπάθιες σας).

Τώρα κορίτσια βλέπω τι τραβάτε για κάτι που άλλες το έχουν "εύκολα".

Συνηθίζω να λέω: Μην βλέπετε την διαδικάσια ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΤΕ.

Όσο για τις ορμόνες:

ΑΧ αυτές οι ορμόνες σας......

στην FSH έχουμε ποικιλία. είχαμε και 30 είχαμε και 16 και 20 (Οτι νούμερο θέλεις μπορείς να το βρέις :)).

Βέβαια εκτός αυτού είχαμε και μια σύληψηη το καλοκαίρι με φυσιολογικό τρόπο αλλά δεν προχώρησε.

Λευτέρη κ παλι μπράβο σου που την στηρίζεις.πιστευω πως με φυσικό κύκλο η με τροποποιημένο κύκλο με λίγα δηλαδή φάρμακα θα έχετε αποτέλεσμα.μη χάνετε το κουράγιο σας κ την πίστη σας .ευχομαι σύντομα να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα .κ πες της γυναίκας σου να μην δίνει σημασία στις τιμές ετσι κόντεψα να τρελαθώ και γω υπομονη κ πίστη κ ολα θα γίνουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Έχει συμβεί και σε σας σε προσπάθεια "φυσικού κύκλου" να μην σχηματίστηκε καθόλου ωάριο;

Ρωτάω γιατί σε μάς κάτι τέτοιο φαίνεται να γίνεται σε αυτόν τον κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Έχει συμβεί και σε σας σε προσπάθεια "φυσικού κύκλου" να μην σχηματίστηκε καθόλου ωάριο;

Ρωτάω γιατί σε μάς κάτι τέτοιο φαίνεται να γίνεται σε αυτόν τον κύκλο.

 

Λευτερη καλησπερα και εγω με φυσικους παλευω. Προσωπικα δεν μου εχει συμβει, ομως το εχω ακουστα απο αλλες κοπελες, προκειται για ανωορηκτικους κυκλους.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εχει συμβει 2 φορες. Παιρνεις δυναμη κ συνεχιζεις....

 

 

QUOTE=Lefteris1000;2906666]Κορίτσια καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Έχει συμβεί και σε σας σε προσπάθεια "φυσικού κύκλου" να μην σχηματίστηκε καθόλου ωάριο;

Ρωτάω γιατί σε μάς κάτι τέτοιο φαίνεται να γίνεται σε αυτόν τον κύκλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!! Αν και έχει καιρό να συζητηθεί το θέμα ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου απαντήσει και να με βοηθήσει..

Είμαι 28 χρονών και 21/04 (2η μέρα κύκλου) έκανα ορμονολογικές με αποτελέσματα fsh=11.4 και οιστραδιόλη=31. Στον περασμένο κύκλο έκανα την 1η μου προσπάθεια εξωσωματικής και δεν ανταποκρίθηκα καλά στα φάρμακα. Έκανα μόνο 2 ωάρια, παρόλα αυτά γονιμοποιήθηκαν και τα 2, έφτασαν στο στάδιο της βλαστοκύστης (5η ημέρα), αλλά η προσπάθεια απέτυχε. Παράλληλα μου έκαναν εξέταση για amh=1. Ο γιατρός πρότεινε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο μιας και δεν ανταποκρίνομαι στα φαρμάκα. Απο την μέρα που έμαθα την τιμή της amh ψάχνομαι συνεχώς και έχω αγχωθεί υπερβολικά γιατί διαβάζω για την πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Η ερώτηση μου είναι η εξής, Πότε διαγνώσκεται μια γυναίκα με πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια;;;; τι άλλο θα πρέπει να ελεγθεί;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pinkpixie είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Αν και έχει καιρό να συζητηθεί το θέμα ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου απαντήσει και να με βοηθήσει..

Είμαι 28 χρονών και 21/04 (2η μέρα κύκλου) έκανα ορμονολογικές με αποτελέσματα fsh=11.4 και οιστραδιόλη=31. Στον περασμένο κύκλο έκανα την 1η μου προσπάθεια εξωσωματικής και δεν ανταποκρίθηκα καλά στα φάρμακα. Έκανα μόνο 2 ωάρια, παρόλα αυτά γονιμοποιήθηκαν και τα 2, έφτασαν στο στάδιο της βλαστοκύστης (5η ημέρα), αλλά η προσπάθεια απέτυχε. Παράλληλα μου έκαναν εξέταση για amh=1. Ο γιατρός πρότεινε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο μιας και δεν ανταποκρίνομαι στα φαρμάκα. Απο την μέρα που έμαθα την τιμή της amh ψάχνομαι συνεχώς και έχω αγχωθεί υπερβολικά γιατί διαβάζω για την πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Η ερώτηση μου είναι η εξής, Πότε διαγνώσκεται μια γυναίκα με πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια;;;; τι άλλο θα πρέπει να ελεγθεί;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Μια γυναικα που εχει υψηλη fsh χαμηλη αμη κ στον υπερηχο οι ωοθηκες της ειναι συρικνωμενες δηλαδη μικροτερες αποτο φυσιολογικο  με λιγα ωοθηλακια σημαινει οτι εχει προωρη ωοθηκη ανεπαρκεια. Αυτο δεν σημαινει οτι αυριο σταματαει η παραγωγη ωαριων ειναι κατι που μπορει να παρει χρονια. Απλα οι κυκλοι σου πολυ πιθανο δεν θα εχουν παντα ωορηξια. Αυτο που πρεπει σιγουρα να κοιταξεις ειναι οθυροειδης. Βρες εναν ενδοκρινολογο με ειδικευση στην υπογονιμοτητα πολλες φορες ολα αυτα συνδεονται με αυτοανοσες παθησεις γιαυτο ενας καλος ελενχος απο ενδοκρινολογο ειναι απαραιτητος

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , ninaki80 είπε:

Μια γυναικα που εχει υψηλη fsh χαμηλη αμη κ στον υπερηχο οι ωοθηκες της ειναι συρικνωμενες δηλαδη μικροτερες αποτο φυσιολογικο  με λιγα ωοθηλακια σημαινει οτι εχει προωρη ωοθηκη ανεπαρκεια. Αυτο δεν σημαινει οτι αυριο σταματαει η παραγωγη ωαριων ειναι κατι που μπορει να παρει χρονια. Απλα οι κυκλοι σου πολυ πιθανο δεν θα εχουν παντα ωορηξια. Αυτο που πρεπει σιγουρα να κοιταξεις ειναι οθυροειδης. Βρες εναν ενδοκρινολογο με ειδικευση στην υπογονιμοτητα πολλες φορες ολα αυτα συνδεονται με αυτοανοσες παθησεις γιαυτο ενας καλος ελενχος απο ενδοκρινολογο ειναι απαραιτητος

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και παλι... με εχεις βοηθησει κι αλλες φορες.. στο υπηρεχογραφημα συμφωνα με το γιατρο οι ωοθηκες φαινονται κουραμενες... Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω (μιας κι δεν εχω μιλησει ακομα με τον γυναικολογο μου για αυτο) ειναι αν οι τιμες μου δηλωνουν σε καποια περιπτωση κατι τετοιο;;; 

οσο για τον θυροειδη τον ρυθμιζω με τ4 λογο υποθυροειδισμου.. αλλα τα αντισωματα ειναι φυσιολογικα.. 

βλεπω οτι το ενα προβλημα διαχεεται το αλλο και εχω πελαγωσει... οσο περναει ο καιρος η ελπιδα για εγκυμοσυνη χανεται και ειλικρινα ψαχνω μηπως βρω την αοτια και καταφερω το επιθυμητο αποτελεσμα καποια στιγμη...!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On Sunday, July 09, 2017 at 7:54 ΜΜ, pinkpixie είπε:

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και παλι... με εχεις βοηθησει κι αλλες φορες.. στο υπηρεχογραφημα συμφωνα με το γιατρο οι ωοθηκες φαινονται κουραμενες... Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω (μιας κι δεν εχω μιλησει ακομα με τον γυναικολογο μου για αυτο) ειναι αν οι τιμες μου δηλωνουν σε καποια περιπτωση κατι τετοιο;;; 

οσο για τον θυροειδη τον ρυθμιζω με τ4 λογο υποθυροειδισμου.. αλλα τα αντισωματα ειναι φυσιολογικα.. 

βλεπω οτι το ενα προβλημα διαχεεται το αλλο και εχω πελαγωσει... οσο περναει ο καιρος η ελπιδα για εγκυμοσυνη χανεται και ειλικρινα ψαχνω μηπως βρω την αοτια και καταφερω το επιθυμητο αποτελεσμα καποια στιγμη...!!!! 

Καλησπερα και απο εμενα θα συμφωνησω και εγω με το ninaki80 οτι να πας σε ενδοκρινολογο η να συζητησεις με τον γυναικολογο σου.Θα σου πω την δικια μου περιπτωση εγω εκανα ανωορεκτικους κυκλους,δεν το ηξερα γιατι μου ερχοταν κανονικα η περιοδος ηταν ολα τελεια και οταν δεν εμενα εγκυος αρχισα να ψαχνομαι.Αλλαξα γιατρο και το πρωτο πραγμα που ανακαλυψαμε ηταν οτι δεν εκανα ωορρηξια και αμεσως με συννενοηση με ενδοκρινολογο εκανα καμπυλη ζαχαρου και ειδαμε οτι εχω προδιαθεση  για διαβητη τυπου 2 και η ινσουλινη μου στα υψη.Ξεκινησα θεραπεια και τωρα κανω ωορρηξια ασχετα που για αλλους λογους δεν μπορω να μεινω εγκυος.Οσον αφορα τωρα οτι ο καιρος περναει και η ελπιδα σου χανεται θελω να σου πω αυτο που μου λεει ο γιατρος μου οτι εν ετει 2017 δεν υπαρχει περιπτωση γυναικα να μην κανει παιδι.Και στο λεω αυτο εγω που εχω σπασει ρεκορ σε καθε πιθανη περιπτωση,τα εχω ολα.Γι αυτο μην απελπιζεσαι ολα λυνονται με υπομονη απλα καποιες γυναικες παιδευομαστε πιο πολυ.Ευχομαι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, fraoulitsa zouzounel είπε:

Καλησπερα και απο εμενα θα συμφωνησω και εγω με το ninaki80 οτι να πας σε ενδοκρινολογο η να συζητησεις με τον γυναικολογο σου.Θα σου πω την δικια μου περιπτωση εγω εκανα ανωορεκτικους κυκλους,δεν το ηξερα γιατι μου ερχοταν κανονικα η περιοδος ηταν ολα τελεια και οταν δεν εμενα εγκυος αρχισα να ψαχνομαι.Αλλαξα γιατρο και το πρωτο πραγμα που ανακαλυψαμε ηταν οτι δεν εκανα ωορρηξια και αμεσως με συννενοηση με ενδοκρινολογο εκανα καμπυλη ζαχαρου και ειδαμε οτι εχω προδιαθεση  για διαβητη τυπου 2 και η ινσουλινη μου στα υψη.Ξεκινησα θεραπεια και τωρα κανω ωορρηξια ασχετα που για αλλους λογους δεν μπορω να μεινω εγκυος.Οσον αφορα τωρα οτι ο καιρος περναει και η ελπιδα σου χανεται θελω να σου πω αυτο που μου λεει ο γιατρος μου οτι εν ετει 2017 δεν υπαρχει περιπτωση γυναικα να μην κανει παιδι.Και στο λεω αυτο εγω που εχω σπασει ρεκορ σε καθε πιθανη περιπτωση,τα εχω ολα.Γι αυτο μην απελπιζεσαι ολα λυνονται με υπομονη απλα καποιες γυναικες παιδευομαστε πιο πολυ.Ευχομαι οτι καλυτερο.

 

Σε ενδοκρινολόγο έχω πάει και τις έχω κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις... και δεν έχω κάποιο θέμα πέρα απο υποθυροειδισμό τον οποίο ελέγχω και ρυθμίζω με χάπι... Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω μετά απο την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής και θα πάω στον γυναικολόγο να με δει... Παρόλα αυτα, μέχρι τότε με "τρώει" μέσα μου ο λόγος, οι αιτίες, οι εξετάσεις, όλα... και ψάχνομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, pinkpixie είπε:

 

Σε ενδοκρινολόγο έχω πάει και τις έχω κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις... και δεν έχω κάποιο θέμα πέρα απο υποθυροειειέμό τον οποίο ελέγχω και ρυθμίζω με χάπι... Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω μετά απο την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής και θα πάω στον γυναικολόγο να με δει... Παρόλα αυτα, μέχρι τότε με "τρώει" μέσα μου ο λόγος, οι αιτίες, οι εξετάσεις, όλα... και ψάχνομαι!!!!

Σε καταλαβαινω απολυτα θα σου πω εγω τι πορεια ακολουθησα και ελπιζω να σε βοηθησω.Ο πρωτος γιατρος που ειχα οταν πηγα που δεν εμενα εγκυος μου ειˊπε να κανω σαλπιγγογραφια εκανα και εδειξε οτι η δεξια σαλπιγγα δεν ειναι διαβατη και μου ειπε οτι μονο με εξωσωματικη μπορω να μεινω εγκυος και επρεπε αμεσως να ξεκινησω την διαδικασια.Δεν μου αρεσε ο τροπος του και πηγαινω σε αλλον γιατρο οπου ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι αμεσως μου ειπε οτι πρεπει να κοιταξουμε την ωορρηξια(οπου διαπιστωσαμε αυτο που σου εγραψα οτι δεν εκανα λογω ινσουλινης),μετα μου ειπε πριν κανω εξωσωματικη οτι πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση οπου εκανα και υστεροσκοπηση γιατι ειχα ινομυωμα και πολυποδα και μουβρηκε οτι εχω και ενδομητριωση και ενδομητριτιδα και υπερπλασια 2ου βαθμου.Μου ειπε μετα το ,χειρουργειο οτι οσες εξωσωματικες και να εκανα λογω της ενδομητριωσης δεν υπηρχε περιπτωση να εμενα εγκυος.Αφου το λυσαμε και αυτο ξεκινησαμε την διαδικασια της μινι εξωσωματικης οπουκ κανω 12 ωαρια και τα 9 προχωρησαμε και τα βαλαμε καταψυξη λογω υπερδιεγερσης δεν τα εβαλα αμεσως.Μετα απο δυο μηνες βαζουμε τα 2 πρωτα και μενω εγκυος αλλα δεν προχωρησε.Τυχαιο γεγονος,μετα βαζουμε αλλα 2 μενω παλι και στα δυο μου κοριτσακια ακουμε καρδιες και στην ενατη εβδομαδα σταματησαν να χτυπουν.Ρακος οπως καταλαβαινεις,κανουμε καρυοτυπο και δεν ηταν τοσο καλα τα νεα.Θελω να σου πω μην απελπιζεσαι ολα διορθωνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Είμαι καινούργια στο φορουμ κι ελπιζω να το μαθω συντομσ. Συγχωρεστε τυχόν λάθη μου. Λοιπόν η δική μου ιστορία ειναι: ειμαι 40 χρόνων, 1 παλινδρομη και 2 βιοχημικές κυησεις. Έχω κάνει ολες τις εξετάσεις,  εχω θρομβοφυλια και Χασιμοτο(θυρεοειδής). Δυστυχώς έχω ψηλή fsh(κοντα στα 20) αλλα οι γιατροί δεν μου εχουν μιλήσει ποτε για πρόωρη ωοθηκη ανεπάρκεια (υποθέτω οτι μαλλον εχω απο οσα μονη μου διάβασα) . Βρίσκομαι στην 1η μου προσπάθεια εξωσωματικής με δικά μου ωαρια, σήμερα ειμαι στη 10η μερα διέγερσης με αλτερμον+σετροτιντ. Προς το παρον εχω μονο 2 ωαρια. Ο γιατρός/ εξωσωματικός δεν είναι αισιόδοξος, μου δίνει λίγες πιθανοτητες για εμβρυομεταφορα. Μου έχει προτείνει εξαρχης τα δανεικά ωάρια. Έχω επισκεφτει 5-6 εξωσωματικούς στην Αθήνα (τα μεγάλα ονόματα) και οποια κοπέλα θέλει γνώμη μπορω να της πω την δική μου προσωπική εντύπωση. Σας εύχομαι όλες να γίνεται μανούλες όπως και με οποιον τρόπο θέλετε, σας διαβάζω καιρό τώρα.  Με συγχωρείτε για το σεντόνι.  Σας φιλώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κ εγω ειμαι 40παρα κατι κ εγω διαγνωσθεί εδω κ δυο Χρονια με ωοθικικη ανεπαρκεια,..εκανα πριν εννια μηνες τη πρώτη εξωσωματικη με διέγερση χωρις αποτέλεσμα..ένα ωάριο κ αυτο δεν...τωρα άλλαξα γιατρο κ μου πρότειναν φυσικό κύκλο αλλα μεχρι στιγμής οι εξετασεις μου οταν αδιάθετη δεν ειναι καλές...μου πρότειναν τη δωρεάν ωαρίων αλλα ειμαι αρνητική...υπαρχει περιπτωση με υψηλή fsh και ε2 να εχει καταλήξει στο εύλογο αποτέλεσμα???ειμαι απογοητευμένη κ στεναχωρημενη παρότι χρονικά δεν προσπαθώ κ τοσο πολύ, αλλα εξαιτίας των χαλκά εξετάσεων μου...

Link to comment
Share on other sites

Markirini μου καλωσηρθες στην παρεα. Μπορώ να μάθω τι τιμες fsh έχεις ; Έχεις πάρει γνωμη και 2ου γιατρού ; Ξέρω είναι δυσκολη αποφαση για τα δανεικά, κι εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ, εχω παει σε 4 5 γιατρούς απο την αρχή του χρονου..όλοι έχουν καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα...η μαμά μου ειχε μπει στα 42 της σε εμμηνόπαυση οποτε υπαρχει κ κληρονομικότητα...οι τιμες έχουν παει και 30 της fsh και όπως προανέφερα οι τιμες της fsh και ε 2 ειναι εντελώς ακατάλληλες για να παρακολούθηση το κυκλο μου μεχρι στιγμής...απλα, ηθελα να ξερω αν σε αντίστοιχες περιπτώσεις εχει επιτευχθεί εγκυμοσυνη...όσον αφορά τα δανεικά ωάρια ειμαι αρνητική...δε ξερω δε μπορώ να το διαχειριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νυχτολόυλουδο καλημέρα, 

 

Θα σου πω λίγα πράγματα από τη δική μου εμπειρία με την ελπίδα να σε βοηθήσω και να καθησυχαστείς λίγο. 

Εγώ στα 28(τώρα είμαι 36) είχα FSH 16. Το κακό ήταν ότι πάγωσε η γυναικολόγος και δεν ήξερε τι να μου πει. Πήγα σε 2 γυναικολόγους και 1 ενδοκρινολόγο και με καθησύχαζαν ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκα. Ψάχνοντας πήγα σε ένα καλό ενδοκρινολόγο που μου είπε ξεκάθαρα κορίτσι μου είναι σοβαρό αλλά υπάρχουν γιατροί που ειδικεύονται σε αυτά και με καθοδήγησε σε ένα συγκεκριμένο. H AMH μου ήταν κάπως πιο ψηλή από τη δική σου 0.9 αλλά επίσης χαμηλή και έτσι αποφάσισα να κάνω ψύξη ωαρίων. Ένα χρόνο αργότερα όταν θέλησα να μείνω έγκυος έμεινα σχετικά εύκολα σε 4 μήνες.(Δυστυχώ το έχασα τον 5ο μήνα γαι λόγους που δεν σχετίζονται με το θέμα) Όμως όλο αυτό το διάστημα έκανα boost τον οργανισμό μου ώστε να καταφέρω να έχω καλύτερη ποιότητα στα ωάρια που μου έχουν απομείνει.

Στη πορεία ανακάλυψα ότι είχα Χασιμότο. Αυτοάνοσο στο θυροειδή το οποίο επηρεάζει τη υπογονιμότητα και όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο σίγουρη γίνομαι ότι από αυτό οφείλεται τουλάχιστο το δικό μου πρόβλημα.... 

 

Να μη σε κουράζω όμως...

Υπάρχουν συμπληρώματα τα οποία καλό θα ήταν να τα συζητήσεις με το γιατρό σου(Θα σου συνέστηνα να βρεις κάποιον που ειδικεύεται σε υπογονημότητα) και να τα παίρνεις για να βοηθήσουν στην καλύτερα ποιότητα όσων ωαρίων έχεις απόθεμα ώστε να μπορέσεις να μείνεις πιο εύκολα έγκυος... Όλα τα πιο κάτω μου τα έχουν συστήσει οι γιατροί μου και ειδικά το DHEA ότι είναι πολύ σημαντικό. 

 

1. DHEA

2. Inositol

3. Ωμέγα 3 λιπαρά

4. Πολύβιταμίνες εγκυμοσύνης

5. Folate (Είναι φολικό σε μια μορφή που την αποροφά καλύτερα ο οργανισμός, οι γιατροί μου είχαν δώσει φολικό εγώ έπαιρνα folate)

6. Vitamin D αν έχεις χαμηλή είναι σημαντικό να την ελέγξεις)

7. Σίδηρος αν έχεις χαμηλό είναι σημαντικό να το ελέγξεις. 

 

Όλα τα πιο πάνω είχα ψάξει έτσι ώστε να βρω τα πιο καθαρά συμπληρώματα (Να μην είναι χημικές βιταμίνες αλλά όσο πιο φυσικές,φυτικές, bio, organic). Γενικά τα χημικά με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή, τρώμε μέσα από τις τροφές κλπ επηρεάζουν δυσμενώς την ποιότητα των ωαρίων. 

 

Πέραν αυτών επειδή εγώ είμαι λίγο υπέρ των φυτικών και φυσικών μεθόδων έπαιρνα και τα πιο κάτω βότανα

 

1. Raspberry leaves (πολύ πλούσιο σε ηχνοστοιχία, σίδηρο και βιταμήνη C και συστήνεται σε εγκυμοσύνες) 

2. Αντιοξιδωτικά βότανα και φαγητά/ φρούτα (Γαιδουραγκαθο καθαρίζει συκώτι) Βοηθούν ώστε να αποβάλλονται από τον οργανισμό τοξίνες κλπ

3. Δοκίμασα και βελονισμό. Η αλήθεια στο πρώτο μήνα που έκανα βελονισμό έπεσε η FSH μου σε 8 και έκανα την  ψύξη ωαρίων. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν βοήθησε από μόνο του ή ο συνδυασμός και με τα συμπληρώματα.

4. Έκοψα τη γλουτένη από τη διατροφή μου (Είχα διαβάσει άρθρα που συνέδεαν το Χασιμότο με τη γλουτένη  και το δοκίμασα. Η αλήθεια είναι ότι και τις 2 φορές και στη ψύξη και στην εγκυμοσύνη τα κατάφερα ένα μήνα αφού είχα κόψει γλουτένη. Μελετώντας βρήκα ιστορίες όπου μιλάνε για σοβαρές δυσανεξίες σε γλουτένη που μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και αποβολές... επόταν  ή ψάξε το αν έχεις δυσανεξία ή δοκίμασε το. Δε χάνεις κάτι.)  

5. Έτρωγα όσο γίνεται υγιεινά, οργανικά βιολογικά προϊόντα, απέφευγα το αλκοόλ, τσιγάρα, γυμναζόμουν, υγιεινή ζωή! 

 

Πολύ καλές πληροφορίες για όλα τα πιο πάνω μπορείς να βρεις στα πιο κάτω site.

http://www.paleo-mama.com

http://natural-fertility-info.com/

 

Μερικά άρθρα από τα οποία μπορείς να αρχίσεις το ψάξιμο

 

http://www.paleo-mama.com/supplementing-with-dhea-boils-down-to-one-thing-and-that-is/

http://www.paleo-mama.com/get-pregnant-35/pregnant-at-40-egg-quality-at-forty-and-above/

http://www.paleo-mama.com/poor-egg-quality-why-to-not-be-reluctant-to-use-dhea/

 

 

Μην απελπίζεσαι, ξέρω άτομα με πολύ χειρότερες αναλύσεις σε ηλικίες άνω των 40 που τώρα καμαρώνουν τα παιδάκια τους. Δεν είναι εύκολος δρόμος. θέλει προσπάθεια και επιμονή αλλά πιστεύω όταν αρχίζοντας να σκέφτεσαι πως θα καλυτερέψεις την ποιότητα των ωαρίων σου και να κάνεις πράγματα γι αυτό, θα βρεις άκρη. 

 

Μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές όπως οι πιο πάνω και να δώσεις ένα περιθώριο στον οργανισμό σου να αντιδράσει (γύρω στο εξάμηνο θα έλεγα από τη δική μου εμπειρία)

ή μπορείς να αρχίσεις απευθείας με προσπάθειες με εξωσωματικές όπου εκεί νομίζω έχουμε όλες ακούσει όμορφες ιστορίες με κοπέλες που τα κατάφεραν. Ακόμη κι αν επιλέξεις απευθείας τις εξωσωματικές θα σου συνέστηνα  να προσπαθήσεις για την ποιότητα των ωαρίων σου παράλληλα.

:) 

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο γλυκιά μου.

Να έχεις υπομονή, και σύντομα να έχεις καλά νέα. 

 

Αν χρειάζεσαι να με ρωτήσεις κάτι άλλο, είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια μου γεια σας

 

   Στην παρεα και γω και πολυ πολυ πολυ απογοητευμενη.Πριν λιγες μερες σε κολπικο υπερηχο ο γιατρος μου βρηκε μια κυστη λειτουργικη ομως μου ειπε.Μου εδωσε ορμονολογικες εξετασεις και ηταν χαλια .Ειμαι ετων 35 και εδω και 2 μηνες προσπαθω για 2 παιδακι το πρωτο μου ειναι 3ετων.Δεν ξερω τι με ποναει πιο πολυ το ονειρο για το παιδι που απομακρυνεται η οτι μαλλον παω για προωρη εμμηνοπαυση.Βρε κοριτσια πως να κινηθω.Ξερετε γιατρους στη Θεσ/νικη που μπορουν να με βοηθησουν.Ο γιατρος μου ειπε να παρω αντισσυληπτικα να φυγει η κυστη σε αρχικη φαση.Μετα θα δουμε πως θα κινηθουμε οτι μπορει να αλλαξει η εικονα αλλα αν δεν αλλαξει παιδακι μονο με εξωσωματικη.Πηγα σε ενδοκρινολο ηταν πιο καθησυχαστικη δεν βλεπει λεει κατι τρομερο θα θελε να κανει και αλλες εξετασεις το γεγονος της κυστης μπορει να επιβαρυνεται τις τιμες και να ηρεμησω κυριως. Απλα οι εξετασεις που θελει θα γινουν αφου σταματησω τα αντισσυληπτικα.Ειμαι εντονα στρεσσαρισμενο ατομο εχω παθει και κριση πανικου  .

  Παραθετω τιμες   

fsh:15,4

lh:9.95

E2:37,29

prl:9,29

tsh:3,29

 

Σημερα πηγα σε αλλο γυναικολογο το μονο θετικο ειναι οτι η κυστη μου εφυγε τελικα κατα τ αλλα σιγουρα επαναληψη των εξετασεων και θα προτεινε να καταψυξω ωαρια ,ΑΧ και βαχ δηλαδη,

Link to comment
Share on other sites

Αιγοκερινα μου δες το ποστ μου πιο πάνω για φυσικούς μεθόδους που μπορείς να βοηθήσεις το σώμα σου. Επιπλέον κι εγώ είχα Fsh 16 και έμεινα έγκυος στο τέταρτο μήνα προσπαθειών μας. Στα 35 μου. Το άλλο που θέλω να ρωτήσω γιατί να κάνεις ψύξη Αφού θες να μείνεις έγκυος. Είναι πιο εύκολο να μείνεις εγκυος! Και οι δύο οι γιατροί που είχα ρωτήσει εγώ μου είπαν ξεκάθαρα ότι εάν προσπαθήσεις θα έχεις παιδί με τη ψύξη ωαρίων δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα έχεις μετά είναι άλλη τόση χρονοβόρα και αγχωτική διαδικασία . Εάν προσπαθείς κανένα εξάμηνο και δεν βγαινειν κατι θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι τις εξωσωματικες και έτσι αλλά πρώτα προσπάθησε! 2 μήνες ειναι πολυ λιγο το διάστημα για να απογοητευεσαι. Μετα τους 6 μήνες να ανυσυχησεις. Επιπελον στη Θεσσαλονίκη βρίσκεται ένας παρά πολύ καλός ενδοκρινολογος που ειδικεύεται στην υπογονιμότητα, ο Γουλης. Εχω φίλη μου από Κύπρο που πήγε και έμεινε κατενθουσιασμενη.

 

Απλά μην αγχώνεσαι. Υπάρχουν κορίτσια με FSH 20 Και πάνω και τα κατάφεραν. Να είσαι θετική και να κάνεις ότι μπορείς και θα έρθει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση

 

      Η αληθεια ειναι πως διαβασα αυτα που ανεφερες για της βιταμινες και θα ηδη πηρα και γω καποια βιολογικα σκευασματα και βιταμινες.Επισης ειναι στα αμεσα σχεδια μου να δω τον κυριο Γουλη.Το θεμα προς το παρον μπηκε στο παγο για αλλους λογους που μονο αγχος που δημιουργουν το μονο που καταφερα να κανω ειναι εξετασεις που δειχνουν οριακη βιαταμινη d και πολυ χαμηλη φεριτινη και σιδηρο οποτε ετσι και αλλιως θα χρειαστω βιταμινες γι αυτα.Αντε να δουμε ποτε θα βρω χρονο και για τις προσπαθειες που  λεγαμε χα χα 

Ευχαριστω και παλι παντως για τις πληροφοριες να εισαι παντα καλα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Έχω και γω πολύ χαμηλή αμη (0.13) και υψηλή fsh (17). Μου πρότειναν δανεικά ωάρια και ότι δεν αξίζει να δοκιμάσω τίποτε άλλο. Με ενδιαφέρει η θεραπεία με dhea. Κάποιο άλλο κορίτσι τα κατάφερε με αυτό; Πιστεύετε ότι δεν αξίζει να δοκιμάσω αρχικά εξωσωματική με φάρμακα ή έστω εξωσωματική σε φυσικό κύκλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εύχομαι σε όσες απέκτησαν μωρακι (α) να σας ζήσουν!!!

Ξεκίνησα κ εγώ dhea, fsh 23 & Ang 0.08.

Επειδή προσπαθώ κ παράλληλα να κάνω ωοληψια σε φ.κ. βρήκα κύστη την 3η μέρα του κύκλου που δεν υπήρχε πριν την 3 μέρες πριν την περίοδο έκανα αναρρόφηση κ την 9η μέρα βρήκα πάλι στο ίδιο σημείο!

Ε ΧΕΙ τύχει κ σε άλλες αυτο;;;;;

Να ανησύχησε πολυ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια μου καλησπερα! Εχω ενα θεμα με την πειριοδο μου και θα ηθελα καποια απο εσας αν ξερει να με ηρεμησει! Εδω και αρκετα χρονια εμαθα πως εχω συνδομο πολυκυστικων ωοθηκων. Εχω παει σε αρκετους γυναικολογους και ολοι μ δινανε αντισυλληπτικα, εβλεπα αποτελεσμα το διαστημα που τα επαιρνα και οταν τα σταματουσα παλι ειχα περιοδο δυο φορες το μηνα! Πριν λιγο καιρο πηγα σε καινουριο γυναικολογο και με εβαλε να κανω καμπυλη ζαχαρου(ειχα ξανακανει πριν 6 χρονια και ειχε βγει φυσιολογικη). Τα ορια βγηκαν λιγο ανεβασμενα και πηγα τα αποτελεσματα στον γυναικολογο και μου ειπε να ξεκινησω glucophage μαζι με αντισυλληπτικα! Επειτα πηγα σε παθολογο και μου ειπε πως τα αποτελεσματα που εβγαλαν οι εξετασεις δεν συγκλινουν μεταξυ τους! Μου ειπε επισης πως οι πολυκυστικες εχουν προδιαθεση για ζαχαρο και πως εγω φαινεται να εχω προδιαθεση το οποιο θα εμφανιστει μονο εαν παρω κιλα( ειμαι ακρετα αδυνατη) οποτε με καθυσηχασε και μου ειπε να κανω λιγη γυμναστικη ξαι να επαναλαβω την καμπυλη σε 2 μηνες παλι. Πηγα δε δευτερο παθολογο και μου ειπε να ξεκινησω αυτα τα χαπια εφοσον συννενοηθω με τον γυναικολογο μου ! Τι να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

On 07/07/2018 at 1:47 ΠΜ, Nenh είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα! Εχω ενα θεμα με την πειριοδο μου και θα ηθελα καποια απο εσας αν ξερει να με ηρεμησει! Εδω και αρκετα χρονια εμαθα πως εχω συνδομο πολυκυστικων ωοθηκων. Εχω παει σε αρκετους γυναικολογους και ολοι μ δινανε αντισυλληπτικα, εβλεπα αποτελεσμα το διαστημα που τα επαιρνα και οταν τα σταματουσα παλι ειχα περιοδο δυο φορες το μηνα! Πριν λιγο καιρο πηγα σε καινουριο γυναικολογο και με εβαλε να κανω καμπυλη ζαχαρου(ειχα ξανακανει πριν 6 χρονια και ειχε βγει φυσιολογικη). Τα ορια βγηκαν λιγο ανεβασμενα και πηγα τα αποτελεσματα στον γυναικολογο και μου ειπε να ξεκινησω glucophage μαζι με αντισυλληπτικα! Επειτα πηγα σε παθολογο και μου ειπε πως τα αποτελεσματα που εβγαλαν οι εξετασεις δεν συγκλινουν μεταξυ τους! Μου ειπε επισης πως οι πολυκυστικες εχουν προδιαθεση για ζαχαρο και πως εγω φαινεται να εχω προδιαθεση το οποιο θα εμφανιστει μονο εαν παρω κιλα( ειμαι ακρετα αδυνατη) οποτε με καθυσηχασε και μου ειπε να κανω λιγη γυμναστικη ξαι να επαναλαβω την καμπυλη σε 2 μηνες παλι. Πηγα δε δευτερο παθολογο και μου ειπε να ξεκινησω αυτα τα χαπια εφοσον συννενοηθω με τον γυναικολογο μου ! Τι να κανω;;

ο παθολογος δεν εχει καμια σχεση οποτε τσαμπα τον ρωτησες. ενδοκρινολογο εχεις δει ειναι ο πλεον αρμοδιος. τα glucophase ναι βοηθανε πολυ στις πολυκυστικες οταν υπαρχει παθολογικη καμπυλη. τα περνουν παρα πολλες κοπελες μπορεις να τα ξεκινησεις δεν θα παθεις τιποτα κ μετα απο λιγο καιρο θα επαναλαβεις εξετασεις αν δε δεις βελτιωση. παντως γενικα δες κ ενα ενδοκρινολογο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.. Θα σας πω και γω την ιστορία μου εν συντομία μόνο και μόνο για να μην χάνεται καμία ελπίδα!!!!!! Και υπομονή!! Συνολικά πήγα σε 4 γιατρούς. Οι διάγνωση κοινή. Βαριά ενδομητριωση, ΠΩΑ με FSH 40 και ΑΜΗ 0.2. και φυσικά είμαι στην κλημακτιριο... Η ηλικία μου 31.. Όλοι μα όλοι οι γιατροί έλεγαν άστο κοπέλα μου πήγαινε για δανεικά ωάρια η υιοθεσία. Εκτός από τον γιατρό μου. Που ναι συμφώνησε με τις διαγνώσεις αφού με πέρασε από ένα σωρό εξετάσεις. Απλά δεν ήταν σύμφωνος καθόλου με τα δανεικά. Μου εξήγησε ότι έχω λίγες και καλές ελπίδες. Και άπο το Φλεβάρη επερνα τα DHEA. Και ξεκινήσαμε καθε μήνα στην περίοδο να με παρακολουθεί για να μπούμε στην διαδικασία του φυσικού κύκλου. Αποτυχίες πολλές. Μόνο υπομονή μου ελεγε. Να σημειώσω ότι η μία ωοθήκη δεν δουλεύει λόγω ενδομητριωσης και φυσικά έχει μείνει ένα μικρό κομμάτι από αυτήν. Και η δεξιά είναι με ενδομητριωση κύστη οπότε αν έβγαζε κάποιο ωάριο ήταν κακής ποιότητας.. Για να τελειώσω με το κατεβατό.. Τα DHEA έκαναν την ωοθήκη μου την χαλασμένη να βγάλει ωάριο καλής ποιότητας και να έχω ένα έμβρυο 3 ημερών στην κρύο συντήρηση!! Συνέχισα τα DHEA και αυτή την στιγμή που μιλάμε μπαίνω στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης!!!! Δεν ξέρω που θα φτάσω αλλά και μόνο που έφτασα μέχρι εδώ δεν ζητάω τιποτα άλλο!! Κορίτσια μου μην απελπιζεστε βρείτε έναν γιατρό που θα σας δώσει έστω αυτήν την μικρή ελπίδα!!! Και όχι την εύκολη λύση!!!! Συγγνώμη για το σεντόνι.... Θα χαρώ πολύ να σας δώσω την όποια πληροφορία θέλετε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...