Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρη Οωθηκική Ανεπάρκεια (Π.Ω.Α., ΠΩΑ)


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Μιλησα σημερα με τον εδώ γυναικολογο μου και εκεινος επιμενει να συνεχισω με την κλομιφαινη άλλες 2 προσπάθειες και μετα ας κανω ότι θελω με εξωσωματικη λεει, γιατι σε καποιες τέτοιες περιπτώσεις φερνει αποτέλεσμα εφόσον δεν εχω αμμηνοριες, κανω κ από μονη μου ωορρηξια και η Fsh μου δεν είναι και τοσο τραγικη, παρολο που εχω μικρο αποθεμα και εχω και τοσο καλο ενδομητριο... Μου ειπε πως με την κλομιφαινη αλλους δυο κυκλους δεν θα χασω ωαρια, οσα είναι να κανω με την εξωσωματικη θα τα κανω ετσι κι αλλιως..Κ ότι αφου ξυπνήσαμε τις ωοθηκες, είναι κριμα να μην δοκιμάσουμε εστω μια φορα ακομα...Τωρα δεν ξερω τι να κανω μιας και το χαπι πρεπει να το παρω αυριο...

Καλημέρα...

Όχι όχι....λάθος!!!! Τσάμπα όλα με 0.3 τίποτα δεν κάνεις τσάμπα τα λεφτά!!!!!

Στο λέω μέσα απο την καρδιά μου.

Κ σαφεστατα χάνει ωάρια....

Κράτα τα για την εξωσωματική μια κ καλή!!!!!

Ααα κ ούτε εγώ είχα αμμηνόρια και είχα πάντα καλό ενδομήτριο.

Μην ακούς τι είπε θέλει τσάμπα χρήματα...κρίμα!!!!

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωαρια δεν χανονται ουτε με κλομιφαινη ουτε με εξωσωματικη. Σε καθε κυκλο δρομολογουνται καποια ωαρια. Εαν ειναι φυσικος κυκλος ενα επικρατει κ τα υπολοιπα πεθαινοτν. Εαν δωσεις ορμονες σωζεις αυτα που θα πεθαιναν ουτως η αλλως γιατι τους δινεις εξτρα ορμονη που χρειαζονται για να επιβιωσουν. Αυτα....

τωρα για τον αν ενδεικνυται η κλομιφαινη στη συγκεκρ περιπτωση ειναι αλλο θεμα...

 

 

 

QUOTE=NatasaP;2880626]Καλημέρα...

Όχι όχι....λάθος!!!! Τσάμπα όλα με 0.3 τίποτα δεν κάνεις τσάμπα τα λεφτά!!!!!

Στο λέω μέσα απο την καρδιά μου.

Κ σαφεστατα χάνει ωάρια....

Κράτα τα για την εξωσωματική μια κ καλή!!!!!

Ααα κ ούτε εγώ είχα αμμηνόρια και είχα πάντα καλό ενδομήτριο.

Μην ακούς τι είπε θέλει τσάμπα χρήματα...κρίμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα τις εξετάσεις μου κ όλο το ιστορικό στον Μαστρομηνα... Περιμένω απάντηση για να κανονίσω να κατέβω Αθήνα...με την ευκαιρία θα πάω κ σε έναν ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής για την πάθηση μου αυτή και εαυτη, μιας κ έχω και Hashimoto..ούτε εγώ δίνω πιθανότητες λογικά σκεπτόμενη στην κλομιφαινη...αντε να δούμε...το βλέπω να με περιμένουν πολλεεεεες εξετάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ωαρια δεν χανονται ουτε με κλομιφαινη ουτε με εξωσωματικη. Σε καθε κυκλο δρομολογουνται καποια ωαρια. Εαν ειναι φυσικος κυκλος ενα επικρατει κ τα υπολοιπα πεθαινοτν. Εαν δωσεις ορμονες σωζεις αυτα που θα πεθαιναν ουτως η αλλως γιατι τους δινεις εξτρα ορμονη που χρειαζονται για να επιβιωσουν. Αυτα....

τωρα για τον αν ενδεικνυται η κλομιφαινη στη συγκεκρ περιπτωση ειναι αλλο θεμα...

 

 

 

QUOTE=NatasaP;2880626]Καλημέρα...

Όχι όχι....λάθος!!!! Τσάμπα όλα με 0.3 τίποτα δεν κάνεις τσάμπα τα λεφτά!!!!!

Στο λέω μέσα απο την καρδιά μου.

Κ σαφεστατα χάνει ωάρια....

Κράτα τα για την εξωσωματική μια κ καλή!!!!!

Ααα κ ούτε εγώ είχα αμμηνόρια και είχα πάντα καλό ενδομήτριο.

Μην ακούς τι είπε θέλει τσάμπα χρήματα...κρίμα!!!!

 

Γεια σου Isis! Ευχαριστώ για την απάντηση! Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι; έχεις παιδάκι, προσπαθεις;

Link to comment
Share on other sites

Ωαρια δεν χανονται ουτε με κλομιφαινη ουτε με εξωσωματικη. Σε καθε κυκλο δρομολογουνται καποια ωαρια. Εαν ειναι φυσικος κυκλος ενα επικρατει κ τα υπολοιπα πεθαινοτν. Εαν δωσεις ορμονες σωζεις αυτα που θα πεθαιναν ουτως η αλλως γιατι τους δινεις εξτρα ορμονη που χρειαζονται για να επιβιωσουν. Αυτα....

τωρα για τον αν ενδεικνυται η κλομιφαινη στη συγκεκρ περιπτωση ειναι αλλο θεμα...

 

 

 

QUOTE=NatasaP;2880626]Καλημέρα...

Όχι όχι....λάθος!!!! Τσάμπα όλα με 0.3 τίποτα δεν κάνεις τσάμπα τα λεφτά!!!!!

Στο λέω μέσα απο την καρδιά μου.

Κ σαφεστατα χάνει ωάρια....

Κράτα τα για την εξωσωματική μια κ καλή!!!!!

Ααα κ ούτε εγώ είχα αμμηνόρια και είχα πάντα καλό ενδομήτριο.

Μην ακούς τι είπε θέλει τσάμπα χρήματα...κρίμα!!!!

 

Συγνώμη αλλά παίρνοντας την κλομιφαίνη και κάνοντας πάνω απο 1ωάρια τα οποία με την Αμη αυτή δεν θα γονιμοποιηθούν δεν τα χάνεις;;;

Δεν μιλάμε για έναν φυσικό κύκλο,για να πείς ένα θα ήταν έτσι κ αλλιώς.

Εγώ επειδή οι εξετάσεις μου στον προγεννετικό δεν έδειξαν θέμα για να κάνω αμη έκανα 4 κύκλους με κλομιφαίνη,στους δύο απο αυτούς έκανα σπερματέγχυση κιόλας που απέτυχε κ τις δύο φορές κ σε κάθε προσπάθεια τους τέσσερις μήνες έκανα πάντα τρία με τέσσερα,αυτά λοιπόν δεν ήταν χαμένα;;;

Εγώ της μιλάω σαν μια κοπέλα που έχει τον ίδιο ακριβώς αριθμό στην αμη κ είναι άδικο να σπαταλάει το χρόνο,να χαλάει την ψυχολογία της κ να δίνει τσάμπα χρήματα εφόσον μονάχα η εξωσωματική θα τις δώσει αυτό που θέλει!!

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν το είδες πιο πίσω νατασα, το δρομολογησα, στον δικό σου..δεν μπορώ να υποβληθω σε μια διαδικασία με απειροελάχιστες πιθανότητες και να σπάνε τα ήδη σπασμένα νεύρα μου άδικα..αν αποφασισω να φορτωσω και μ αλλα φάρμακα τον οργανισμό μου ( που ειμαι πολύ φοβιτσιαρα μ αυτά) θα το κάνω ξέροντας ότι έχω ένα 20% έστω...γι αυτο περιμένω να μιλήσω μαζί του να δω τι θα μου πει... Επειδή είμαστε παρόμοια περίπτωση, εσένα τι θεραπεία σου έδωσε, να έχω μια ιδέα....;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το είδες πιο πίσω νατασα, το δρομολογησα, στον δικό σου..δεν μπορώ να υποβληθω σε μια διαδικασία με απειροελάχιστες πιθανότητες και να σπάνε τα ήδη σπασμένα νεύρα μου άδικα..αν αποφασισω να φορτωσω και μ αλλα φάρμακα τον οργανισμό μου ( που ειμαι πολύ φοβιτσιαρα μ αυτά) θα το κάνω ξέροντας ότι έχω ένα 20% έστω...γι αυτο περιμένω να μιλήσω μαζί του να δω τι θα μου πει... Επειδή είμαστε παρόμοια περίπτωση, εσένα τι θεραπεία σου έδωσε, να έχω μια ιδέα....;

 

Κοριτσάκι μου δεν θέλω να παρεξηγηθώ,στο έγραψα το πρωί αυτό όχι για να σε απογοητεύςω αλλά γιατί θα ταλαιπωρηθείς άδικα αν επιμείνεις σε αυτόν τον τρόπο που σου πρότεινε.

Τώρα είδα πως θα το προχωρήσεις,και είμαι απόλυτα σίγουρη πως σύντομα θα μας γράψεις τα ευχάριστα!!!!

Εμένα μου έδωσαν το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών.

Όταν πήρα την έγκριση του εοππυ με το πόσες μονάδες μου εγκρίνουν μου έγραψαν τα φάρμακα κ ξεκίνησα την πρώτη μέρα περιόδου.

Αν χρειάζεσαι έξτρα λεπτομέρειες απο τα φάρμακα στα γράφω,κ οτιδήποτε άλλο χρειαστείς!

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το ιστορικο μου κ εγω ειχα χαμηλη ΑΜΗ κ φτωχη ανταποκριση σταφαρμακα της εξωσωματικης. Σε εμενα ταιριαξαν μονο οι φυσικοι κυκλοι. Εκανα ενα χρονο φυσικους κυκλους κ απεκτησα τα τρια μου παιδακια. Κ σε εμενα η κλομιφαινη δεν πηγε καθολου καλα γιατι μου λεπτυνε κ το ενδομητριο στον κυκλο που την πηρα.

Δεν αντιλςγω με τη Νατασα οτι η σπερματεγχυση εχει πολυ χαμηλα ποσοστα επιτυχιας. Απλα σχολιασα αυτο με τα ωαρια γιατι πολλοι νομιζουν οτι οταν παιρνεις φαρμακα για να βγαλεις πολα ωαρια μειωνεται το αποθεμα. Ομως τα ωαρια που θα πεθανουν καθε μηνα ειναι στανταρ κ με τα φαρμακα σωζεις αυτα που θα πεθαιναν. Αυτο ηθελα να εξηγησω..

 

 

 

Γεια σου Isis! Ευχαριστώ για την απάντηση! Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι; έχεις παιδάκι, προσπαθεις;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, το καταλαβα κοπελα μου.

Τρια??? Μπραβο, να σου ζησουνε <3 !!!

Εμενα παλι η κλομιφαινη μου εκανε ένα πολύ καλο ενδομητριο...αλλα κατά τα αλλα...τιποτα.

Οποτε λεω να το προχωρήσω παρακατω.. Κι ο Θεος βοηθος..

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νατασα μου το ξερω.

Όχι καλα κανεις και τα λες, εχεις εμπειρια αλλωστε. Κι εγω πρεπει να συνειδητοποιησω, να το χωνεψω δηλαδή, την κατασταση στην οποια βρίσκομαι. Δηλαδη ωρες ωρες το σκέφτομαι και δεν πιστευω ότι μου συμβαινει τετοιο πραγμα.. Με εχει πειραξει πααααααρα πολύ...

Τελος παντων, το να το σκέφτομαι και να το..."κλαιω" δεν θα ωφελησει σε τιποτα..

Αυτό με τους ανταγνωνιστες είναι το βραχυ η το μακρυ?

Τα φαρμακα είναι ενεσιμα?

Ποσα επαιρνες την ημερα?

Ειχες παρενέργειες από τα φαρμακα?

Και τωρα το...ζουμι...

Με την ωοληψια τι γινεται? Σε ναρκωνουν? Εντελως η μεθη?Ποναει?

ΜΕ συγχωρεις για τις πολλες ερωτήσεις, απλα εχω αγχωθεί...τραγικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεις το ιστορικο μου κ εγω ειχα χαμηλη ΑΜΗ κ φτωχη ανταποκριση σταφαρμακα της εξωσωματικης. Σε εμενα ταιριαξαν μονο οι φυσικοι κυκλοι. Εκανα ενα χρονο φυσικους κυκλους κ απεκτησα τα τρια μου παιδακια. Κ σε εμενα η κλομιφαινη δεν πηγε καθολου καλα γιατι μου λεπτυνε κ το ενδομητριο στον κυκλο που την πηρα.

Δεν αντιλςγω με τη Νατασα οτι η σπερματεγχυση εχει πολυ χαμηλα ποσοστα επιτυχιας. Απλα σχολιασα αυτο με τα ωαρια γιατι πολλοι νομιζουν οτι οταν παιρνεις φαρμακα για να βγαλεις πολα ωαρια μειωνεται το αποθεμα. Ομως τα ωαρια που θα πεθανουν καθε μηνα ειναι στανταρ κ με τα φαρμακα σωζεις αυτα που θα πεθαιναν. Αυτο ηθελα να εξηγησω..

 

 

 

 

Γεια σου Isis! Ευχαριστώ για την απάντηση! Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι; έχεις παιδάκι, προσπαθεις;

 

Να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια σου...

Άρα τελικά κάθε οργανσμός αντιδρά διαφορετικά...

Το αποτέλεσμα μας νοιάζει...ένα μωράκι κ για αυτό θα κάνουμε τα πάντα!!!!

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νατασα μου το ξερω.

Όχι καλα κανεις και τα λες, εχεις εμπειρια αλλωστε. Κι εγω πρεπει να συνειδητοποιησω, να το χωνεψω δηλαδή, την κατασταση στην οποια βρίσκομαι. Δηλαδη ωρες ωρες το σκέφτομαι και δεν πιστευω ότι μου συμβαινει τετοιο πραγμα.. Με εχει πειραξει πααααααρα πολύ...

Τελος παντων, το να το σκέφτομαι και να το..."κλαιω" δεν θα ωφελησει σε τιποτα..

Αυτό με τους ανταγνωνιστες είναι το βραχυ η το μακρυ?

Τα φαρμακα είναι ενεσιμα?

Ποσα επαιρνες την ημερα?

Ειχες παρενέργειες από τα φαρμακα?

Και τωρα το...ζουμι...

Με την ωοληψια τι γινεται? Σε ναρκωνουν? Εντελως η μεθη?Ποναει?

ΜΕ συγχωρεις για τις πολλες ερωτήσεις, απλα εχω αγχωθεί...τραγικα

 

Κοριτσάκι μου αν δεν μου τύχαινε πλήρη μεσάνυχτα θα είχα ακόμα...

Δεν οφελεί το κλάμα κ η στεναχώρια...

Είναιτο βραχύ,ευτυχώς είναι λίγες μέρες κ δεν σε κουράζει.

Τα φάρμακα είναι ενέσιμα αλλά αξίζουν την διαδικασία..

Παρενέργειες εκτός απο λίγο πρήξιμο στην κοιλίτσα δεν είχα.

Τώρα η ωοληψία ,γίνεται με δύο τρόπους..

Αν έχεις πολλά ωοθηλάκια με μέθη που δεν καταλαβαίνεις τίποτα κ σε 10 λεπτά έχεις βγεί και αν έχεις λίγα μπορείς να το κάνεις κ χωρίς,ο πόνος είναι μια τσιμπιά κ βλέπεις τα πάντα..μια μέρα ξεκουράζεσαι και στις δύο περιπτώςεις κ ξεκινάς κ τα φαρμακάκια(χάπια) ταυτόχρονα.

Μετά απο δύο μέρες προχωράς σε μεταφορά κ σε 14 μερές κάνεις χοριακή.

Θα σε ηρεμήσουν κ θα στα εξηγήσουν όλα είτε το κάνεις εκεί είτε σε δημόσιο.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω μου φαίνεται βουνό..απ τον Μαστρομηνα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα, δεν βιάζομαι όμως γιατι αυτός ο κύκλος έχει χαθεί γιατι η περίοδος μου τελειώνει, και στον επόμενο αρχίζουν τα σχολεία και δεν θέλω να λείψω ειδικά τις πρώτες μέρες..οποτε αν όλα πάνε καλά ξεκινάμε τον Οκτώβριο...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μου φαίνεται βουνό..απ τον Μαστρομηνα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα, δεν βιάζομαι όμως γιατι αυτός ο κύκλος έχει χαθεί γιατι η περίοδος μου τελειώνει, και στον επόμενο αρχίζουν τα σχολεία και δεν θέλω να λείψω ειδικά τις πρώτες μέρες..οποτε αν όλα πάνε καλά ξεκινάμε τον Οκτώβριο...

 

Στην πραγματικότητα τίποτα δεν είναι ,μόλις ξεκινήςεις θα δείς πως είναι εύκολο...

Λογικά θα σου απαντήσουν σύντομα...αν δείς πως αργούν κάλεσε τους.

Ίσως λόγω αυγούστου να καθυστέρησαν.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια! Νυχτολούλουδο, τι έκανες τελικά?

Είμαι κι εγώ με χαμηλή ΑΜΗ 0,17 το ανακάλυψα πριν μια εβδομάδα,είμαι 38 και είχα μια εξωμήτριο πριν 9 μήνες κι απο τότε δεν ξαναέμεινα.

Ο γιατρός σου μου είπε ότι η ΑΜΗ είναι απλά ένας δείκτης που λέει βιαστείτε... τελειώνει ο χρόνος.. αλλά εσύ μου λέει ούτως ή άλλως προσπαθείς.

Εν ολίγοις μας πρότεινε σπερμοδιάγραμμα κι αν είναι καλό, επειδή οι υπόλοιπες ορμόνες μου είναι σε καλά επίπεδα να προσπαθήσουμε για 3-4 μήνες ακόμη. Αν δεν συμβεί, θα πάμε μου είπε σε μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής στους οποίους δεν ξέρει αν θα έχουν αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου.... σήμερα το απόγευμα έκλεισα ραντεβού με άλλον γιατρό να πάρω και μια δεύτερη γνώμη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Νυχτολούλουδο, τι έκανες τελικά?

Είμαι κι εγώ με χαμηλή ΑΜΗ 0,17 το ανακάλυψα πριν μια εβδομάδα,είμαι 38 και είχα μια εξωμήτριο πριν 9 μήνες κι απο τότε δεν ξαναέμεινα.

Ο γιατρός σου μου είπε ότι η ΑΜΗ είναι απλά ένας δείκτης που λέει βιαστείτε... τελειώνει ο χρόνος.. αλλά εσύ μου λέει ούτως ή άλλως προσπαθείς.

Εν ολίγοις μας πρότεινε σπερμοδιάγραμμα κι αν είναι καλό, επειδή οι υπόλοιπες ορμόνες μου είναι σε καλά επίπεδα να προσπαθήσουμε για 3-4 μήνες ακόμη. Αν δεν συμβεί, θα πάμε μου είπε σε μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής στους οποίους δεν ξέρει αν θα έχουν αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου.... σήμερα το απόγευμα έκλεισα ραντεβού με άλλον γιατρό να πάρω και μια δεύτερη γνώμη..

ελένη καλημέρα! μια από τα ίδια! πριν από 3 εβδομάδες έμαθα και γω ότι έχω πωα! προσπαθούμε ένα χρόνο με καμία σύλληψη και είμαι 36. επίσης, σαν εσένα, οι υπόλοιπες ορμονολογικές μου είναι πολύ καλές. εμάς δεν μας άφησε περιθώριο για ελεύθερες επαφές τουλάχιστον όχι χωρίς προσπάθειες εξωσωματικής ενδιάμεσα έτσι έκλεισα αμέσως ραντεβού για επιτροπή και τέλη νοέμβρη ξεκινάω! οι μέθοδοι που μας πρότεινε είναι ένας κύκλος κανονικός εξωσωματικής να δούμε πως θα αντιδράσω και από εκεί και πέρα είτε συνεχίζουμε με το ίδιο αν έχω ανταπόκριση στα φάρμακα είτε πάμε σε φυσικούς κύκλους να συλλέξουμε ωάρια καθώς κάθε μήνα ακόμα κάνω ωορρηξία (φαντάζομαι κάνεις και εσύ)! για μένα μην αφήσεις το τετράμηνο να περάσει έτσι χωρίς να κλείσεις τα ραντεβού σου για να βάλεις στο πλάνο την εξωσωματική και ας μη σου χρειαστούν ποτέ τελικά! βρες έναν καλό γιατρό που θα τον εμπιστευτείς να σε πάει αυτό το 'ταξίδι' βρες και ένα καλό κέντρο και βάλτα σε μια σειρά! έχε τις επαφές σου κανονικά όπως τις είχες μέχρι τώρα και μην απογοητεύεσαι! μας βοηθάνε οι ορμόνες και θα βρούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ποιοτικά ωάρια!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια! Πήρα μια 2η γνώμη σήμερα και αφού εξήγησα όλο το ιστορικό μου στο γιατρό, μου συνέστησε 2 κύκλους προγραμματισμένη προσπάθεια με κλομιφα΄ί΄νη, υπερήχους και προγραμματισμένη επαφή στην ωορηξία. Αν δεν δω αποτέλεσμα μου είπε πάω για εξωσωματική γιατί πλέον θα είναι μονόδρομος... Εσύ λουκουμαδάκι, που αποφάσισες να κάνεις? Εμένα ο γιατρός συνεργάζεται με κάποιο ιδιωτικό στην αθήνα αλλά επειδή τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν, έχει καμια να μου προτείνει κάποιο δημόσιο κι αν έχει αναμονή, γιατί σκεφτομαι να κλείσω ραντεβού απο τώρα ώστε το Δεκέμβρη να ξεκινήσω...

Link to comment
Share on other sites

Ωαρια δεν χανονται ουτε με κλομιφαινη ουτε με εξωσωματικη. Σε καθε κυκλο δρομολογουνται καποια ωαρια. Εαν ειναι φυσικος κυκλος ενα επικρατει κ τα υπολοιπα πεθαινοτν. Εαν δωσεις ορμονες σωζεις αυτα που θα πεθαιναν ουτως η αλλως γιατι τους δινεις εξτρα ορμονη που χρειαζονται για να επιβιωσουν. Αυτα....

τωρα για τον αν ενδεικνυται η κλομιφαινη στη συγκεκρ περιπτωση ειναι αλλο θεμα...

 

 

 

QUOTE=NatasaP;2880626]Καλημέρα...

Όχι όχι....λάθος!!!! Τσάμπα όλα με 0.3 τίποτα δεν κάνεις τσάμπα τα λεφτά!!!!!

Στο λέω μέσα απο την καρδιά μου.

Κ σαφεστατα χάνει ωάρια....

Κράτα τα για την εξωσωματική μια κ καλή!!!!!

Ααα κ ούτε εγώ είχα αμμηνόρια και είχα πάντα καλό ενδομήτριο.

Μην ακούς τι είπε θέλει τσάμπα χρήματα...κρίμα!!!!

Κορίτσια καλησπέρα. Και ενας άντρας στην παρέα σας που θέλει να βοηθάει την γυνάικα του όσο είναι δυνατό.

Isis73 Καλησπέρα.

Με την γυναικα μου προσπαθήσαμε να πάρουμε το πρώτο ωάριο σε φυσικό κύκλο αλλα δεν υπήρχε τιποτα στο ωοθυλάκιο. Η πρόταση είναι να πάμε σε πρόκληση, πράγμα που μας φοβίζει γιατί έχουμε διαγνωστεί με υψηλή FSH.

Βοήθα λιγάκι, μπορούμε να βρούμε περισσότερα γι'αυτό αυτό που γράφεις.

Μας δίνει "άλλη διάσταση" στον τρόπο που σκεφτόμαστε γιατί υπάρχει ο φόβος μην καταστρέψουμε και το απόθεμα που υπάρχει με την πρόκληση που θα γίνει στην εξωσωματική.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Και ενας άντρας στην παρέα σας που θέλει να βοηθάει την γυνάικα του όσο είναι δυνατό.

Isis73 Καλησπέρα.

Με την γυναικα μου προσπαθήσαμε να πάρουμε το πρώτο ωάριο σε φυσικό κύκλο αλλα δεν υπήρχε τιποτα στο ωοθυλάκιο. Η πρόταση είναι να πάμε σε πρόκληση, πράγμα που μας φοβίζει γιατί έχουμε διαγνωστεί με υψηλή FSH.

Βοήθα λιγάκι, μπορούμε να βρούμε περισσότερα γι'αυτό αυτό που γράφεις.

Μας δίνει "άλλη διάσταση" στον τρόπο που σκεφτόμαστε γιατί υπάρχει ο φόβος μην καταστρέψουμε και το απόθεμα που υπάρχει με την πρόκληση που θα γίνει στην εξωσωματική.

ευχαριστώ

 

Καλησπέρα Λευτέρη! Η Isis έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφει. Σε κάθε κύκλο αρχικά στρατολογούνται 6-9 ωοθυλάκια εκ των οποίων θα επικρατήσει μόνο ένα ενώ τα υπόλοιπα ατροφούν και "πεθαίνουν". Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται ατρησία. Με τη διέγερση ωοθηκων αυτό που κερδίζουμε ειναι να μεγαλώνουν και τα υπόλοιπα στο συγκεκριμένο κύκλο. Δεν μειώνεται το απόθεμα! Μη φοβάστε! Καλή επιτυχία και να έχετε υπομονή κι εμπιστοσύνη στο γιατρό σας!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Isis και charra έχουν δίκιο για απόθεμα. Όσο για αμη δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς και φυσιολογικά λογω αυτης. Μιλαω εκ πείρας. Εγω θα έκανα δυο τρεις κύκλους με κλομιφαινη παντως. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη

Θα μπορουσατε να κανετε κυκλο με κλομιφαινη η διεγερση κανονικη με φαρμακα. Το προβλημα ειναι οτι συνηθως η υψηλη FSH δειχνει οτι δεν υπαρχει αποθεμα αρα οτι δεν θα βγαλει πολλα ωαρια ισως κ μονο ενα δυο. Οποτε στην οεριπτωση αυτη οι φυσικοι κυκλοι ειναι μονοδρομος. Ομως παρολα αυτα επειδη εκ του αποτελεσματος κρινονται πολλα πραγματα καλο ειναι να κανετε εναν κυκλο με διεγερση γιατι μπορει κ να ανταποκριθει κ να κανει εναν ικανοπ αρ ωαριων. Εαν δεν εχει σνταποκριση συνεχιζετε με φυσικους. Υπαρχουν εναλλακτικες αρκει να βρειτε εναν γιατρο κ κεντρο που να εμπιστευεστε και να εχετε υπομονη κ επιμονη. Καλη επιτυχια σας ευχομαι.

 

 

QUOTE=Lefteris1000;2894330]

Κορίτσια καλησπέρα. Και ενας άντρας στην παρέα σας που θέλει να βοηθάει την γυνάικα του όσο είναι δυνατό.

Isis73 Καλησπέρα.

Με την γυναικα μου προσπαθήσαμε να πάρουμε το πρώτο ωάριο σε φυσικό κύκλο αλλα δεν υπήρχε τιποτα στο ωοθυλάκιο. Η πρόταση είναι να πάμε σε πρόκληση, πράγμα που μας φοβίζει γιατί έχουμε διαγνωστεί με υψηλή FSH.

Βοήθα λιγάκι, μπορούμε να βρούμε περισσότερα γι'αυτό αυτό που γράφεις.

Μας δίνει "άλλη διάσταση" στον τρόπο που σκεφτόμαστε γιατί υπάρχει ο φόβος μην καταστρέψουμε και το απόθεμα που υπάρχει με την πρόκληση που θα γίνει στην εξωσωματική.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Και ενας άντρας στην παρέα σας που θέλει να βοηθάει την γυνάικα του όσο είναι δυνατό.

Isis73 Καλησπέρα.

Με την γυναικα μου προσπαθήσαμε να πάρουμε το πρώτο ωάριο σε φυσικό κύκλο αλλα δεν υπήρχε τιποτα στο ωοθυλάκιο. Η πρόταση είναι να πάμε σε πρόκληση, πράγμα που μας φοβίζει γιατί έχουμε διαγνωστεί με υψηλή FSH.

Βοήθα λιγάκι, μπορούμε να βρούμε περισσότερα γι'αυτό αυτό που γράφεις.

Μας δίνει "άλλη διάσταση" στον τρόπο που σκεφτόμαστε γιατί υπάρχει ο φόβος μην καταστρέψουμε και το απόθεμα που υπάρχει με την πρόκληση που θα γίνει στην εξωσωματική.

ευχαριστώ

 

Απλα ετυχε στο συγκεκριμενο κυκλο να μην εχει ωαριο. Μην απελπιζεστε. Θα εχει στον επομενο. Κ μενα μου ετυχε στην πρωτη ωοληψια κ μετα εβγαζα 3-4 σε καθε κυκλο με την βοηθεια κλομιφαινης.

Ειναι κριμα να φορτωθει με ορμονες γιατι δεν προκειται να βγαλει αξιολογη ποσοτητα.

Επισης ο γυναικολογος σας θα επρεπε να την αποτρεψει απο την διαδικασια αυτη κ οχι να σας το προτεινει ως λυση. Στο εξωτερικο απαγορευεται η προκληση με υψηλη fsh.

Ποσο εχει φτασει αν επιτρεπεται;

Πανω απο 20 ειναι εντελως απαγορευτικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

ελπίζω να έιστε όλες καλά.

Εξαιτίας τη δουλειάς άργησα πολύ να γράψω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που δώσατε. Τις διάβασα όλες.

Κάθε πληροφόρηση μας βοηθά εμάς τους αρχάριους.

Είμαστε σε πορεία για τον δευτερο έλεγχο φυσικού κύκλου.

Μαζέψαμε επίσης (και με την βοήθεια σας) τις ερωτήσεις που θέλουμε να κάνουμε στον γιατρό.

μέχρι τότε προσπαθώ να βοηθήσω στο ψυχολογικό τομέα την γυναίκα μου μια και δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο.

 

πάντως θα ήθελα να σας πώ ένα ΜΠΡΑΒΟ που η μια βοηθάει την άλλη

και ευχαριστώ που βοηθάτε και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

ελπίζω να έιστε όλες καλά.

Εξαιτίας τη δουλειάς άργησα πολύ να γράψω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που δώσατε. Τις διάβασα όλες.

Κάθε πληροφόρηση μας βοηθά εμάς τους αρχάριους.

Είμαστε σε πορεία για τον δευτερο έλεγχο φυσικού κύκλου.

Μαζέψαμε επίσης (και με την βοήθεια σας) τις ερωτήσεις που θέλουμε να κάνουμε στον γιατρό.

μέχρι τότε προσπαθώ να βοηθήσω στο ψυχολογικό τομέα την γυναίκα μου μια και δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο.

 

πάντως θα ήθελα να σας πώ ένα ΜΠΡΑΒΟ που η μια βοηθάει την άλλη

και ευχαριστώ που βοηθάτε και εμάς.

Καλησπέρα. Χαίρομαι πολύ που εχουμε κ έναν άνδρα στη παρέα μας κ που βοηθάει τόσο πολύ την γυναίκα του.μπραβο σου χίλιες φορές.αν επιτρέπεται η σύζυγος τι fsh εχει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χαίρομαι πολύ που εχουμε κ έναν άνδρα στη παρέα μας κ που βοηθάει τόσο πολύ την γυναίκα του.μπραβο σου χίλιες φορές.αν επιτρέπεται η σύζυγος τι fsh εχει ;

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Δεν κάνω τίποτε το σημαντικό αλλα το αυτονόητο.

Το απότέλεσμα έχει σημασία όπως για όλες σας (πράγμα που σας εύχομαι, δηλαδή να έχετε επιτυχία στις προσπάθιες σας).

Τώρα κορίτσια βλέπω τι τραβάτε για κάτι που άλλες το έχουν "εύκολα".

Συνηθίζω να λέω: Μην βλέπετε την διαδικάσια ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΤΕ.

Όσο για τις ορμόνες:

ΑΧ αυτές οι ορμόνες σας......

στην FSH έχουμε ποικιλία. είχαμε και 30 είχαμε και 16 και 20 (Οτι νούμερο θέλεις μπορείς να το βρέις :)).

Βέβαια εκτός αυτού είχαμε και μια σύληψηη το καλοκαίρι με φυσιολογικό τρόπο αλλά δεν προχώρησε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...