Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Η τελευταία φράση πολύ σημαντική! Τρανό παράδειγμα ο θηλασμός! :wink:

 

Για την κοιλιοκάκη, τώρα, δεν είναι απλό να αποκλείσεις αυστηρά και δια βίου από τη διατροφή σου τη γλουτένη, μόνο και μόνο από την παρατήρηση. Ειδικά σε ένα μωρό, όπου οδοντοφυϊα, ιώσεις και όποια δυσανεξία μπορεί να έχουν ίδια εικόνα, κάποιες φορές.

 

Για το ψωμί από το φούρνο: στο άρθρο που παρέθεσα αναφέρει πως η σύσταση του ψωμιού, σε μοριακό επίπεδο, δε διαφέρει πολύ τα τελευταία 50 χρόνια, όσον αφορά τη γλουτένη, γι'αυτό και η αύξηση των κρουσμάτων δυσανεξίας στη γλουτένη δεν μπορεί να αποδοθεί στην επεξεργασία του ψωμιού.

 

"Donald Kasarda, a researcher at the U.S. Department of Agriculture, has studied wheat genetics for decades. In a recent study published in the Journal of Agricultural and Food Chemistry, he found no evidence that a change in wheat-breeding practices might have led to an increase in the incidence of celiac disease. “My survey of protein content in wheat in the U.S. over approximately the past one hundred years did not support such an increase on the basis of historical data in comparison with recent data,ʼʼ he subsequently told an interviewer.

 

Joseph A. Murray, a professor of medicine at the Mayo Clinic and the president of the North American Society for the Study of Celiac Disease, has also studied wheat genetics. He agrees with Kasarda. “The wheat grain is not a lot different than it was fifty years ago,ʼʼ Murray told me. “Chemically, the contents just have not changed much. And there is something more important to note. Wheat consumption is going down, not up. I donʼt think this is a problem that can be linked to the genetics of wheat.”

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποιος είπε αυστηρά και διαβίου;

Δεν μπορεί βρε κορίτσι να βάζανε σκόνη γάλακτος και βελτιωτικά γεύσης στα ψωμιά πριν 50 χρόνια.... Στην Αμερικη ίσως και γιαυτό η δική μας γενιά (που γεννήθηκε τη δεκαετία του 70) έχει τόσα θέματα με αυτοάνοσα κλπ. Σε συνδυασμό με όλους τους άλλους παράγοντες.

 

Δε θεωρώ ότι κάτι συμβαίνει μόνο εξαιτίας ενός στοιχείου. Δηλ δε φταίει μόνο η γλουτένη, μόνο τα συντηρητικά, μόνο η ζάχαρη, μόνο οι ακτινοβολίες, μόνο οι γεννετικά τροποποιημένοι οργανισμοί, μόνο οι καισαρικές και οι οριακά πρόωροι τοκετοί, μόνο μόνο μόνο. Όλα αυτά όμως βάζουν το δικό τους λιθαράκι με τα αποτελέσματα που βλέπουμε καθημερινά στην υγεία μικρών και μεγάλων....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πολύ χρήσιμα αυτά που λέτε, σε εμάς αυτή την περίοδο συνυπάρχει και το πρώτο δόντι που βγαίνει και η διάρροια (1-2 φορές την ημέρα και σήμερα με βλένα με αίμα). Συμπτώματα (όλα ξεκίνησαν με έναν εμετό πριν μια εβδομάδα: ανησυχία κυρίως την νύχτα και νωρίς το πρωί, ανορεξία, εμετός 2 φορές, την Τρίτη και χτες, και ένα δόντι που αναδύεται αργά και βασανιστικά, θερμοκρασία κυρίως 37,3. Και κυρίως: απώλεια βάρους ταχεία. Ευτυχώς που θέλει να πίνει νερό. Και όσο για τον σύζυγο: με κατηγορεί όλο και περισσότερο ότι κάνω του κεφαλιού μου και δεν θηλάζω το παιδί μόνο πρωί - βράδυ. Και όμως έχω να θηλάσω από τις 2 το μεσημέρι, γιατί μετά κοιμήθηκε και έφαγε στις 4 με το ζόρι 100ml φαγητό.

Μακάρι να είναι περιστασιακή δυσανεξία και όχι κοιλιοκάκη.

Καλό σας βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Βρες γιατρό να του τα πει. Βρες εσύ γιατρό που να το χει με το θηλασμό και βαλτον να του τα πει. Μόνο έτσι. Και δειξτου αυτά που σου έβαλε η Σκρατέ.

 

Αν το παιδί είναι αναστατωμένο λογω του δοντιού (και της ζέστης βεβαίως βεβαίως) δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να περιορίσεις στη δική σου διατροφή αυτά που πειράζουν εσένα και να του δίνεις θρεπτικά πράγματα που του αρέσουν. Δηλ δε χάθηκε ο κόσμος αν δε φάει μακαρονια και φάει μοσχάρι με λαχανικά. Και τρόφιμα με δύσπεπτα στοιχεία, όπως η γλουτένη ή τομάτες μελιτζάνες κλπ που σε κάποιους ανθρώπους δημιουργούν θέματα μπορείς για μερικές μέρες να τα αποφύγεις.

 

Δε μιλαω για ίχνη έτσι.... απλά δες τι προτιμάει το μωρό και πήγαινε με τα νερά του (φροντίζοντας τη θρεπτική αξία πάντα και όχι π.χ. τη ζάχαρη από την κρέμα ή το μπισκότο-> όχι ότι δίνεις στάνταρ, απλά για να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ).

 

Μερικά μωρά ας πούμε το καλοκαίρι καλοδέχονται το γιαούρτι ή τα δροσερά φρούτα ή καλοκαιρινή σουπίτσα....

 

Καλό κουράγιο. Καιρός είναι θα περάσει όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

 

Ίσα ίσα τώρα που είναι έτσι το μωρό θα ήταν χρήσιμο να θηλάζεις και πιο συχνά αν το ζητάει...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόπη τώρα ξαναείδα τα προηγούμενα κα είδα για την υποτονία. Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι τα νευρολογικά σχετίζονται με δυσανεξίες στη γλουτένη και σε άλλες πρωτεΐνες (πχ καζεΐνη του γάλακτος ή τις πρωτεΐνες άλλων δημητριακών π.χ. ζεΐνη κλπ).

 

Η σκρατέ ξέρω ότι δε συμφωνεί με αυτό που λέω, η δική μου παιδίατρος όμως συμφωνεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορεί βρε κορίτσι να βάζανε σκόνη γάλακτος και βελτιωτικά γεύσης στα ψωμιά πριν 50 χρόνια.... Στην Αμερικη ίσως και γιαυτό η δική μας γενιά (που γεννήθηκε τη δεκαετία του 70) έχει τόσα θέματα με αυτοάνοσα κλπ. Σε συνδυασμό με όλους τους άλλους παράγοντες.

 

Δε θεωρώ ότι κάτι συμβαίνει μόνο εξαιτίας ενός στοιχείου. Δηλ δε φταίει μόνο η γλουτένη, μόνο τα συντηρητικά, μόνο η ζάχαρη, μόνο οι ακτινοβολίες, μόνο οι γεννετικά τροποποιημένοι οργανισμοί, μόνο οι καισαρικές και οι οριακά πρόωροι τοκετοί, μόνο μόνο μόνο. Όλα αυτά όμως βάζουν το δικό τους λιθαράκι με τα αποτελέσματα που βλέπουμε καθημερινά στην υγεία μικρών και μεγάλων....

 

Μιρίκι, έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ δεν το έγραψα ξεκάθαρα. Το άρθρο μιλάει για τα δημητριακά, όχι για το τελικό προϊόν, δηλαδή το ψωμί. Λέει ότι, παρά τις τροποποιήσεις που έχει δεχτεί η καλλιέργεια δημητριακών, δε διαφέρει σε τρομερό βαθμό από εκείνη των περασμένων δεκαετιών. Το ψωμί, όμως, μόνο ψωμί δεν είναι και στα 500 άλλα πρόσθετα που έχει ίσως να οφείλονται οι δυσανεξίες.

 

ΥΓ: ο φούρνος της δικής μου γειτονιάς, πάντως, κάνει το γνωστό, παραδοσιακό ψωμί της γιαγιάς...;)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα gluten free δε σημαίνει οτι δεν έχουν γλουτένη αλλα οτι το ποσοστό της ειναι στο κατώτερο όριο που τα ονομάζει έτσι. Επίσης τροφές όπως το ρύζι και τα ψευδοδημητριακα έχουν κοινές προλαμινες με τα σιτηρά οπότε η έκθεση συνεχίζεται. Καλό ειναι σε κοιλιοκακη να αποφεύγονται οι επεξεργασμένες τροφές και τα gluten free, χημεία σκέτη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας γράφω τα νεότερα. Την Τετάρτη είδαμε δεύτερο παιδογαστρεντερολόγο. Ήταν πολύ αναλυτικός και επεξηγηματικός. Μου είπε ότι τις βλένες με τα ίχνη αίματος τις παρακολουθούμε. Μου είπε να κάνω τις εξετάσεις για την κοιλιοκάκη. Θα πάμε αύριο. Του έδειξα σε φωτογραφία τις κενώσεις και μου είπε ότι είναι μια χαρά. Μόνο οι βλένες μας ανησυχούν. Όσο για την απώλεια βάρους, δεν τον ανησύχησε, ανησυχεί όμως εμένα!!! Έχω λιώσει από την αγωνία.

Λοιπόν, από τις 26.6 που σταμάτησε η διάρροια ως τις 15.7 το παιδί πήρε πάνω από 200 γραμμάρια. ΑΠό εκεί και μετά ξεκίνησε η αδιαθεσία που σας έλεγα (εμετός, ανησυχία και κλάμα το βράδυ, θερμοκρασία ως 36,7, βλένες με ίχνη αίματος, σαν κάτι να τον πειράζει στην διατροφή μου, και απώλεια βάρους!!!! Τώρα πέσαμε στα 7.600 περίπου και κανένας δεν ξέρει να μου πει τι έχει το παιδί, έλεος, λες και είμαι σε κανένα ξερονήσι.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά που άλλαξα παιδογαστρεντερολόγο, αλλά η πρώτη που είχαμε πάει μας τσάκισε την ψυχολογία. Επί έναν μήνα παρακολουθούσε το παιδί από το τηλέφωνο!!! και μόλις της είπα για την απώλεια βάρους μου λέει "Θέλω να δω το παιδί στο νοσοκομείο για κάποιες εξετάσεις!!!!". Για ποια ασθένεια; την ρώτησα. Για κοιλιοκάκη, μου λέει, και τίποτε άλλο.

Επειδή αρκετά μας καθυστέρησε, είπα να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη. Έτσι πήρα τον παιδίατρο που είχαμε και μου συνέστησε έναν φίλο του. Μου είπε ότι η παιδογαστρεντερολόγος που πήγαμε έχει την φήμη "περίεργης". Κι εδώ ατυχία!!!!

Τεσπα, σήμερα είδα πάλι βλένες, σαν μύξες, χωρίς ίχνη αίματος, αλλά κι εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά. Κρατάω μια επιφύλαξη μήπως το ψωμί του φούρνου έχει γάλα. Σημειωτέον ότι είχα κόψει την γλουτένη στο μωρό και τώρα Σάββατο και Κυριακή την ξανάρχισα για να κάνουμε την εξέταση για τα αντισώματα έναντι κοιλιοκάκης. Μήπως λοιπόν οι βλένες συνδέονται με τα ζυμαρικά; . Πήρα πάλι τον παιδίατρο, του είπα τα συμπτώματα και την απώλεια βάρους και τα συνδέει και αυτός με το γαστρεντερικό και τα ζυμαρικά. Αλλά με παραπέμπει στον γαστρεντερολόγο.

Τι να πω, δεν αντέχεται αυτή η αγωνία. Σκέφτομαι τα χειρότερα. Με το ζόρι κρατιέμαι να μην κλαίω. Αν φταίει ο θηλασμός για όλα αυτά; Και ξαφνικά στους 11 μήνες; Δεν θα φαινόταν από την αρχή;

Α, ξέχασα να σας πω ότι ο παιδογαστρεντερολόγος μου είπε να μειώσω τους θηλασμούς σε πρωί-βράδυ. Και αυτός!!!!!!!!!!!!!!

Miriki, η σύνδεση υποτονίας με δυσανεξία στην γλουτένη είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα!!!

Καλό σας βράδυ!!! Και συγγνώμη για το εκτενές μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου ο θηλασμός δε φταίει με τίποτα. Ακόμη κι αν έχει δυσανεξία στο ο,τιδήποτε το γάλα σου είναι φάρμακο, αρκεί να ξέρεις τι είναι και να το αποφεύγεις κι εσύ.

 

Η βλεννα όπως την περιγράφεις είναι δείγμα ότι κάτι ενοχλεί το έντερο και προσπαθεί να επουλωθεί (μπακάλικα στο λέω αλλά η γενική ιδέα αυτή είναι).

 

Κάνε τις εξετάσεις για κοιλιοκάκη. Θα έχεις υπόψη σου όμως ότι μπορεί το μωρό να το ενοχλεί η γλουτένη, αλλά να μην έχει φτάσει να γίνει κοιλιοκάκη οπότε να δείξουν τα αντισώματα. Η δική σου παρατήρηση είναι ο καλύτερος οδηγός, οπότε αν οι εξετάσεις βγουν αρνητικές το ξανασυζητάς, αλλά δεν το διαγράφεις από το μυαλό. Για να καθαρίσεις από τη γλουτένη πάντως χρειάζεσαι πάνω από μήνα αν θυμάμαι καλά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα κάναμε τα αντισώματα για την κοιλιοκάκη και θα βγουν την Τετάρτη. Υποψιάζομαι κι εγώ αυτό που μας είπε ο παιδογαστρεντερολόγος, ότι οι εξετάσεις θα βγουν καθαρές και το παιδί δεν έχει εικόνα παιδιού με κοιλιοκάκη. Πώς θα ξέρω αν είναι απλή δυσανεξία στην γλουτένη και πότε θα εξελιχθεί σε κοιλιοκάκη; Έχω τρελαθεί πια.

Μiriki, τι εννοείς να "καθαρίσεις από την γλουτένη;" Να είναι τα αντισώματα αρνητικά; Εγώ του είχα κόψει για 5 μέρες την γλουτένη και την επανέφερα Σάββατο και Κυριακή για την εξέταση.

Έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω ότι φταίει ο θηλασμός. Εϊναι αλήθεια ότι έχουμε μειώσει πολύ τους θηλασμούς, οπότε ή το μωρό υποσιτίζεται και δεν παίρνει βάρος, ή είναι κάτι στο έντερο για το οποίο πάλι να ευθύνεται ουσία στην οποία είναι αλλεργικός μέσω του μητρικού γάλακτος. Και πώς να βρω τι ενοχλεί τον μπέμπη; Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι για ένα διάστημα να τρώω τα ίδια με αυτόν, όπως μου είχαν πει με την διάρροια. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Α, και σήμερα ψάχνω για σύμβουλο θηλασμού, μπας και μου πει τίποτα και "ξελαμπικάρω".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, ξέχασα να σας πω ότι ο παιδογαστρεντερολόγος μου είπε να μειώσω τους θηλασμούς σε πρωί-βράδυ. Και αυτός!!!!!!!!!!!!!!

 

Δεδομένου ότι οι παιδογαστρεντερολόγοι διαλαλούσαν, μέχρι πρότινος, στα συνέδρια, ότι ο θηλασμός επαρκεί το πολύ μέχρι τους 8 μήνες (ή τα 8 κιλά, δε θυμάμαι ακριβώς την κοτσάνα), η συμβουλή για θηλασμό βρέφους 11 μηνών πρωί-βράδυ, μπορεί να θεωρηθεί και πρόοδος, τελικά...:?

Link to comment
Share on other sites

Scratee, καταλαβαίνω ότι μιλάς ειρωνικά, έτσι;

Βγήκαν τα αποτελέσματα για τα αντισώματα κοιλιοκάκης, είναι αρνητικά, όπως έλεγα. Αύριο θα πάμε σε παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού. Τελικά, όλη αυτή η ανορεξία του μπέμπη και η απώλεια βάρους κράτησε γύρω στις 10 μέρες. Κανένας δεν μου εξήγησε πού οφειλόταν. Μπορεί να ήταν το πρώτο δόντι που ξεφύτρωσε με τόση δυσκολία και πόνο; Δηλαδή σε κάθε δόντι θα έχει ανορεξία για 10 μέρες; Αυτό είναι μαρτύριο.

Τώρα δεν τον έχω ζυγίσει, αλλά και οπτικά και όταν τον σηκώνω βλέπω ότι επανακάμπτει. Αλλά και πάλι είναι έξω από τις καμπύλες. Μήπως τελικά δεν του φτάνει πια το γάλα μου; Ή μήπως λόγω των οδηγιών των παιδιάτρων που ακολουθούσα μειώθηκε το γάλα;

Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, τώρα με τον καύσωνα τρώει καλά, οπότε δεν είναι αυτό μάλλον. Δεν έχω χρόνο να τα γράψω αναλυτικά, πήγαμε σε παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού και μου είπε φυσικά να αυξήσω τους θηλασμούς και μετά από κάθε γεύμα για να ξεδιψάει, να δίνω κάθε μέρα αβγό!!! (ναι!!!!) να αυξήσω τις θερμίδες που δίνω γενικά. Α, και τον σίδηρο όχι νηστικός αλλά μέσα στην φρουτόκρεμα. Ήταν και υπέρ των διαφόρων κρεμών. Οκ, να τα κάνω όλα αυτά, αλλά αν πάλι δεν πάρει βάρος; Υποτονία, χαμηλός σίδηρος, όλα μαζί, δεν αντέχονται. Α, την ρώτησα και για αύξηση παραγωγής και μου είπε fenugreek, τριγωνέλλα, 1 χάπι τρεις φορές την ημέρα. Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω ξαναπάρει, μήπως έχει παρενέργειες; Είμαι διστακτική.

Να σημειώσω ότι και πάλι σήμερα είδα βλένες στις κενώσεις, χωρίς αίμα. Ενώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά. Έχει νόημα να κόψω εγώ τα γαλακτοκομικά ενώ να δίνω στο παιδί κρέμα με γάλα αγελάδας; Πώς θα βρω τι φταίει, βρε κορίτσια; Έλεος δηλαδή. Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Scratee, τώρα με τον καύσωνα τρώει καλά, οπότε δεν είναι αυτό μάλλον. Δεν έχω χρόνο να τα γράψω αναλυτικά, πήγαμε σε παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού και μου είπε φυσικά να αυξήσω τους θηλασμούς και μετά από κάθε γεύμα για να ξεδιψάει, να δίνω κάθε μέρα αβγό!!! (ναι!!!!) να αυξήσω τις θερμίδες που δίνω γενικά. Α, και τον σίδηρο όχι νηστικός αλλά μέσα στην φρουτόκρεμα. Ήταν και υπέρ των διαφόρων κρεμών. Οκ, να τα κάνω όλα αυτά, αλλά αν πάλι δεν πάρει βάρος; Υποτονία, χαμηλός σίδηρος, όλα μαζί, δεν αντέχονται. Α, την ρώτησα και για αύξηση παραγωγής και μου είπε fenugreek, τριγωνέλλα, 1 χάπι τρεις φορές την ημέρα. Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω ξαναπάρει, μήπως έχει παρενέργειες; Είμαι διστακτική.

Να σημειώσω ότι και πάλι σήμερα είδα βλένες στις κενώσεις, χωρίς αίμα. Ενώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά. Έχει νόημα να κόψω εγώ τα γαλακτοκομικά ενώ να δίνω στο παιδί κρέμα με γάλα αγελάδας; Πώς θα βρω τι φταίει, βρε κορίτσια; Έλεος δηλαδή. Αυτά τα ολίγα.

 

Κανένα νόημα. Μήπως εννοούσε κρεμες χωρίς γαλα;

 

Πως πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό απόγευμα!!! Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό γιατί ήμασταν στην μητέρα μου και δεν είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Αυτό με την κρέμα εννοούσε να προσθέτω γάλα ξένο στην κρέμα για να έχει πιο πολλές θερμίδες. Μες στον Αύγουστο πήγαμε καλύτερα. Βλένες είδα ελάχιστες φορές στις κενώσεις.

Τώρα όμως έχουμε ένα άλλο πρόβλημα. Μόλις έκλεισε τους 12 μήνες άρχισε να μην τρώει όπως έτρωγε τις στερεές. Δηλαδή φρούτα τρώει συνήθως 80-100 γραμμάρια το πολύ. Μεσημεριανό θα φάει 90-100 γραμμάρια το πολύ και βραδυνό εξαρτάται. Η παιδίατρος που τον ζύγισε στην επαρχία που ήμασταν μας είπε ότι από 12-15 μηνών τα παιδιά χάνουν το ενδιαφέρον για το φαγητό. Αναρωτιέμαι αν συμβαίνει αυτό και σε εμάς. Όταν τον βάζω να καθίσει να φάει αρχίζει να πιπιλάει έντονα τα δάχτυλα σαν για να αποφύγει το φαγητό. Μήπως είναι άγχος γιατί δεν θέλει να φάει; Έχει τύχει σε κάποιον;

Συγχρόνως δεν ξέρω πώς να χειριστώ το θέμα του θηλασμού. Τρίτη γυρίζω στην δουλειά (θα λείπω 7.30-3) και δεν θέλω να τον αφήσω. Εν τω μεταξύ ο πατέρας του θέλει να του αρχίσει το μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα!!! Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό γιατί ήμασταν στην μητέρα μου και δεν είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Αυτό με την κρέμα εννοούσε να προσθέτω γάλα ξένο στην κρέμα για να έχει πιο πολλές θερμίδες. Μες στον Αύγουστο πήγαμε καλύτερα. Βλένες είδα ελάχιστες φορές στις κενώσεις.

Τώρα όμως έχουμε ένα άλλο πρόβλημα. Μόλις έκλεισε τους 12 μήνες άρχισε να μην τρώει όπως έτρωγε τις στερεές. Δηλαδή φρούτα τρώει συνήθως 80-100 γραμμάρια το πολύ. Μεσημεριανό θα φάει 90-100 γραμμάρια το πολύ και βραδυνό εξαρτάται. Η παιδίατρος που τον ζύγισε στην επαρχία που ήμασταν μας είπε ότι από 12-15 μηνών τα παιδιά χάνουν το ενδιαφέρον για το φαγητό. Αναρωτιέμαι αν συμβαίνει αυτό και σε εμάς. Όταν τον βάζω να καθίσει να φάει αρχίζει να πιπιλάει έντονα τα δάχτυλα σαν για να αποφύγει το φαγητό. Μήπως είναι άγχος γιατί δεν θέλει να φάει; Έχει τύχει σε κάποιον;

Συγχρόνως δεν ξέρω πώς να χειριστώ το θέμα του θηλασμού. Τρίτη γυρίζω στην δουλειά (θα λείπω 7.30-3) και δεν θέλω να τον αφήσω. Εν τω μεταξύ ο πατέρας του θέλει να του αρχίσει το μπιμπερό.

 

Μπορει να μην τρωει λόγω οδοντοφυιας.

 

Το ενδιαφέρον για το φαγητό χάνεται οταν το μωρό εχει μείνει διατροφικά στάσιμο και πρέπει να δοκιμάσει άλλες εμπειρίες (άλλες γεύσεις, άλλες υφές). Καλό βήμα θα μπορούσε να ηταν τα μη αλεσμένα. Τρωει μόνο αλεσμένα;

 

Τι εννοείς πως θα χειριστείς το θέμα του θηλασμού;

 

Μπιμπερό σε 12 μηνών νήπιο συνήθως δε χρειαζεται. Με τι πίνει νερό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πάλι καλά που έχω κι εσάς.

 

Nina, ναι, είμαστε σε φάση οδοντοφυίας. Τώρα είναι ορατό το τρίτο δόντι.

Σχετικά με τα αλεσμένα. Λοιπόν, η έλλειψη δοντιών μας έκανε να διστάσουμε να του δώσουμε κομματάκια. Εδώ και έναν μήνα κόβω ελάχιστα κομματάκια ψωμί, τυρί, ψαράκι, κοτόπουλο και τα δίνω εγώ. Όταν του τα δίνω στο χέρι τα περιεργάζεται και τα πετάει. Μήπως είναι θέμα λεπτής κινητικότητας; Είναι σαν να μην δίνει εντολή ο εγκέφαλος να πάει το χέρι στο στόμα.

Έχεις δίκιο σχετικά με τις γεύσεις και τις υφές. Χτες δεν ήθελε αλεσμένο ψάρι με λαχανικά. Πήρα λοιπόν ψωμί, βούταγα εκεί την τροφή και την έτρωγε έτσι. Αυτό δούλεψε. Επίσης του αρέσει το ψωμί να το δίνω εγώ πάντα.

Όσο για τον θηλασμό και την δουλειά. Θηλάζω λίγο το πρωί (γιατί κοιμάται) και φεύγω. Εκεί το στήθος πρήζεται σε σημείο που να φοβάμαι για μαστίτιδα, που εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα. Γυρίζω το μεσημέρι, αλλά κοιμάται έχοντας φάει μόνο λίγη φρουτόκρεμα. Μετά ξυπνάει και πρέπει να φάει, οπότε χάνεται άλλος ένας θηλασμός. Σήμερα το στήθος είναι κάπως καλύτερα. Πρέπει να κάνω κάτι; Λίγο στην τουαλέτα στην δουλειά πίεσα το στήθος για να μην έχω τόσο βάρος, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η λύση.

Νερό πίνει με ένα ποτηράκι του IKEA ελεύθερης ροής. Αυτά με την βαλβίδα δεν κατάφερα να του τα δώσω.

 

BabyCute, όπως βλέπεις το παιδί δεν μπορεί να ταϊστεί μόνο του. Δεν ξέρω αν φταίω εγώ που δεν προσπάθησα πιο νωρίς ή αν είναι θέμα του παιδιού. Του δίνω π.χ. μπισκότο και το πετάει.

Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι έτσι; Του δινεις την ευκαιρία να ταιστει σε καθε γεύμα; Μην πας αμεςως με το κουτάλι να τον ταΐσεις, δωςε του κανα τοστ με βούτυρο κομμένο σε μακριά κομμάτια και αστον εκεί και εσύ φάε το δικο σου φαγητό μην τον κοιτάς

Καντο σε καθε γεύμα και αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα τότε τον ταΐζεις

 

Δηλαδή αν εκεί που κάθεστε μαζι πας εσύ να φας κατι, δεν παει να στο αρπάξει; Δωςε του όσες ευκαιρίες μπορεις και οχι μπισκότο αλλα πραγματικό φαγητο

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρίες του δίνω, αλλά ομολογώ όχι πολλές. Τον βλέπω ότι ποτέ δεν πάει να αρπάξει φαγητό και να το βάλει στο στόμα. Το πιάνει με τα δάχτυλα, το κοιτάζει και μετά το πετάει. Έτσι γίνεται συνέχεια. Αναπτυξιακά είναι πίσω, αυτό είναι ολοφάνερο, άλλωστε έχει και υποτονία. Θα ρωτήσω τον παιδίατρο την Δευτέρα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν κάνω κάτι λάθος. Όταν λες τοστ, εννοείς με τις κοινές φέτες του τοστ και τυρί για τοστ; Αυτές τις έχω κόψει κι εγώ ως ανθυγιεινές. Πάντως, αυτό με το τοστ μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα και θα την εφαρμόσω.

 

Αυτό που κάνουμε τώρα είναι ότι βουτάω την αλεσμένη τροφή σε ψωμί και την δίνω. Επίσης, τρώει ευχάριστα ψίχα ψωμιού που την λιώνω με το χέρι, όπως και κασέρι. Αλλά τρώει σαν σπουργιτάκι.

Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευκαιρίες του δίνω, αλλά ομολογώ όχι πολλές. Τον βλέπω ότι ποτέ δεν πάει να αρπάξει φαγητό και να το βάλει στο στόμα. Το πιάνει με τα δάχτυλα, το κοιτάζει και μετά το πετάει. Έτσι γίνεται συνέχεια. Αναπτυξιακά είναι πίσω, αυτό είναι ολοφάνερο, άλλωστε έχει και υποτονία. Θα ρωτήσω τον παιδίατρο την Δευτέρα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν κάνω κάτι λάθος. Όταν λες τοστ, εννοείς με τις κοινές φέτες του τοστ και τυρί για τοστ; Αυτές τις έχω κόψει κι εγώ ως ανθυγιεινές. Πάντως, αυτό με το τοστ μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα και θα την εφαρμόσω.

 

Αυτό που κάνουμε τώρα είναι ότι βουτάω την αλεσμένη τροφή σε ψωμί και την δίνω. Επίσης, τρώει ευχάριστα ψίχα ψωμιού που την λιώνω με το χέρι, όπως και κασέρι. Αλλά τρώει σαν σπουργιτάκι.

Καλό σας βράδυ.

Pop I καλησπέρα.

Να δοκιμάσεις να τον ταΐσεις κανονικό φαγητό αρκετά μαλακό σε μικρές μπουκιές. Εγ τον ταΐζω με το χέρι, δεν θελει ούτε κουτάλια ούτε αλεσμένα, ειναι 8 μηνων, επίσης να δοκιμάσεις μαλακό φρούτο να του το κρατάς ολόκληρο εσυ για να το πιπιλαει

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρίες του δίνω, αλλά ομολογώ όχι πολλές. Τον βλέπω ότι ποτέ δεν πάει να αρπάξει φαγητό και να το βάλει στο στόμα. Το πιάνει με τα δάχτυλα, το κοιτάζει και μετά το πετάει. Έτσι γίνεται συνέχεια. Αναπτυξιακά είναι πίσω, αυτό είναι ολοφάνερο, άλλωστε έχει και υποτονία. Θα ρωτήσω τον παιδίατρο την Δευτέρα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν κάνω κάτι λάθος. Όταν λες τοστ, εννοείς με τις κοινές φέτες του τοστ και τυρί για τοστ; Αυτές τις έχω κόψει κι εγώ ως ανθυγιεινές. Πάντως, αυτό με το τοστ μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα και θα την εφαρμόσω.

 

Αυτό που κάνουμε τώρα είναι ότι βουτάω την αλεσμένη τροφή σε ψωμί και την δίνω. Επίσης, τρώει ευχάριστα ψίχα ψωμιού που την λιώνω με το χέρι, όπως και κασέρι. Αλλά τρώει σαν σπουργιτάκι.

Καλό σας βράδυ.

 

Στρώσε ενα παλιό ύφασμα, μια κουρτίνα μπάνιου ή ενα αλεκιαστο τραπεζομάντηλο κάτω απο το καρεκλάκι του και δώσε το φαγητό του μπροστά του. Δε θα καταλήγει παντα στο στόμα άλλες καποιες φορες ναι.

Άλλαξε υφές και ποικιλίες στη διατροφή.

 

Τα παιχνίδια και τα διαφορα αντικείμενα τα βάζει στο στόμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν μπαίνω συχνά λόγω έλλειψης ίντερνετ, αλλά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Ωστόσο, το κύριο πρόβλημά μας που πραγματικά με έχει γονατίσει είναι ότι ο μικρούλης μετά την διάρροια του καλοκαιριού δεν ανέκαμψε ουσιαστικά. Στα τέλη Ιουλίου, αν θυμάστε, είχα επισκεφτεί μια παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού που μου έδωσε ένα πρόγραμμα διατροφής που έδειξε να έχει αποτέλεσμα. Από τον Αύγουστο όμως άρχισε να μην τρώει πολύ. Γρήγορα καταλάβαμε ότι οφειλόταν στα δόντια. Πήγαμε στον παιδίατρο που τον έχει αναλάβει από τον Μάρτιο, είδε ότι το παιδί σε βάρος έπεσε κάτω από τις καμπύλες και μου πρότεινε μόνο το Nutrinidrink της Nutricia. Ta 200ml δίνουν 300 θερμίδες μας είπε. Τίποτε άλλο. Επίσης μου είπε ότι ο θηλασμός ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.

Όπως καταλαβαίνετε, είμαι ράκος. Έχω επιστρέψει και στη δουλειά από 1.9 και το παιδί έχει μειώσει τους θηλασμούς πάρα πολύ. Θηλάζει λίγο το πρωί πριν φύγω κοιμισμένος. Μετά όταν φύγω ο μπαμπάς προσπαθεί να του δώσει μπιμπερό και δεν το δέχεται. Ίσως πιει με το κουτάλι λίγο γάλα. Κατά τις 11 τρώει φρουτόκρεμα. Όταν γυρίζω (1-2 προς το παρόν) κοιμάται. ¨Αντε να του δώσω λίγο στήθος τότε ενώ κοιμάται. Κατά τις 4 ξυπνάει και τρώει το μεσημεριανό. Με πίεση πάντα. Μετά άντε να μπει στο στήθος κατά τις 6, άν και αυτό πλέον δεν το ζητά. Τρώει μια κρέμα 7.30 -8 (αργά το ξέρω, αλλά έτσι έγινε το πρόγραμμά μας) στην οποία βάζω 5 μεζούρες από το nutrinidrink. Όταν δοκίμασα να βάλω παραπάνω, δεν ήθελε την κρέμα και πολύ. Κατά τις 9-9.30 θηλάζει λίγο και κοιμάται.

Συνοψίζω: Βλέπω ότι μάλλον έχω κάνει κάτι λάθος. Θέλω να σταματήσω τον θηλασμό για να νιώσω καλύτερα και δεν μπορώ. Πώς το παιδί θα μάθει να πίνει ξένο γάλα από την στιγμή που αρνείται πεισματικά το μπιμπερό;

Φυσικά θα απευθυνθώ στην σύμβουλο θηλασμού που πήγα, αλλά είναι μακριά και δεν με βολεύει για εμβόλια, ή αν προκύψει κάτι επείγον. Μπορώ να έχω δύο παιδιάτρους ή είναι κάτι που δεν συνηθίζεται;

Α, όσο για το φαγητό. Όταν θέλει κάτι, το πιάνει και το μασάει, π.χ. πίτες για σουβλάκι. Τις λατρεύει, τις μασάει και τις κάνει κομματάκια.

Nina, το φαγητό ποτέ δεν καταλήγει στο στόμα του. Αλλά κι εγώ τον μπουκώνω. Τι να κάνω, έχω τρελαθεί με το χαμηλό βάρος του. να τον αφήνω πρώτα να δοκιμάζει μόνος και μετά να τον ταίζω; Είναι σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη συμβουλή του παιδιάτρου: μια κινέζικη παροιμία λέει "πριν πεις μια βαριά κουβέντα, πάρε μια βαθιά ανάσα". Ε, παίρνω μια βαθιά ανάσα...και αφήνω τα άλλα κορίτσια να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...