Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ουρολοιμωξη και θηλασμος


Recommended Posts

γραφω και εδω το προβλημα μου!!!ειμαι μανουλα 16 ημερων με ουρολοιμωξη!δεν εκανα ακομα εξετασεις αλλα αναγνωριζω τα συμπτωματα.η γιατρος μου συνεστισε zenadol 500 αλλα μου ειπε οταν την παιρνω να θηλαζω μετα απο 3-4 ωρες!!!αυτο δε γινεται στην περιπτωση μου γιατι η μεμπα θηλαζει συνεχεια!!!τι να κανω? θελω να παρω την αντιβιωση γιατι πραγματικα υποφερω!μου ειπε ακομα οτι εαν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου αρα και στο γαλα μου!τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μετά απο πολύ καιρό έχω πάλι τη δυνατότητα να γράψω στο Φόρουμ!

Έπαθα και εγώ ουρολοίμωξη περίπου στις 15 μέρες μετά τον τοκέτό και με πήγε μέχρι τους δυο μήνες μέχρι να φύγει το μικρόβιο. Όπότε αντιλαμβάνεσαι οτι πήρα πάνω απο μια φορά αντιβίωση. Η γυναικολόγος μου απο την αρχή θέλησε να μου δώσει την πιο δυνατή αντιβίωση και μου είπε να διακόψω το θηλασμό. Εγώ ήμουν κάθετα αντίθετη και σε πολύ στενή συνεργασία παιδιάτρου- γυναικολόγου και δική μου πήρα απο όσο θυμάμαι την πρώτη φορά amoxil και την δέυτερη κάποια άλλη της οποίας όμως το όνομα δεν θυμάμαι. Φυσικά συνέχισα να θηλάζω κανονικά και το κορίτσι μου δεν έπαθε τίποτα. Απλά επέμενα ['αρα πολύ στη γυναικολόγο μου να μου προτείνει το πιο "ελαφρύ" φάρμακο για να συνεχίσω το θηλασμό και αφού με είδε τόσο αποφασισμένη έκανε πίσω.

Εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

γραφω και εδω το προβλημα μου!!!ειμαι μανουλα 16 ημερων με ουρολοιμωξη! Να σου ζήσει! δεν εκανα ακομα εξετασεις αλλα αναγνωριζω τα συμπτωματα.η γιατρος μου συνεστισε zenadol 500 αλλα μου ειπε οταν την παιρνω να θηλαζω μετα απο 3-4 ωρες!!! Την ίδια έπειρνα κι εγώ μετά την καισαρική. Θήλαζα κανονικά, χωρίς ωράρια αυτο δε γινεται στην περιπτωση μου γιατι η μεμπα θηλαζει συνεχεια!!!τι να κανω? θελω να παρω την αντιβιωση γιατι πραγματικα υποφερω! Στο http://www.e-lactancia.org (έγκυρο ισπανικό πανεπιστημιακό σάιτ, που δίνει το επίπεδο επικινδυνότητας φαρμάκων σε σχέση με το θηλασμό) η δραστική ουσία της αντίβίωσης που θα πάρεις είναι Risk level 0(το ίδιο και η ουρολοίμωξη-για το αν υπάρχει πιθανότητα να περάσει το μικρόβιο στο γάλα) μου ειπε ακομα οτι εαν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου αρα και στο γαλα μου! Δεν περνάει το μικρόβιο στο γάλα, σε καμία περίπτωση. τι να κανω??? Απλά να προσέξεις σε περίπτωση που-Θεός φυλάξει- χρειαστεί το μωρό εργαστηριακές εξετάσεις (για οτιδήποτε και άσχετα με το θηλασμό ή τη δική σου ουρολοίμωξη) να αναφέρεις στο εργαστήριο ότι πέρνεις αντιβίωση, γιατί σε καλλιέργειες μπορεί να βγει ψευδώς αρνητικό αποτέλεσμα

 

Απλά ρώτα κάποιον σύμβουλο θηλασμού ή περίμενε κάποια πιο έμπειρη από'μένα μαμά που θήλασε να σου επιβεβαιώσει αυτό που ρωτάς για τα ωράρια.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα γλυκειά κατ΄αρχήν να είναι το μωράκι σου πάντα γερό και τυχερό.Και θα είναι πολύ παραπάνω αν συνεχίσεις να το θηλάζεις:wink:.Υπάρχουν πολλά φάρμακα,σχεδόν τα περισσότερα που μπορείς να τα πάρεις και να θηλάζεις.Όταν έπαθα μαστίτιδα και η μικρή μου ήταν 30 ημερών,πήρα ceclor και συνέχισα να θηλάζω κανονικότατα.Σήμερα που μιλάμε έχω και εγώ ουρολοίμωξη και ακόμα θηλάζω την 11 μηνών μικρή μου.Μίλησα με την σύμβουλο θηλασμού που με είχε βοηθήσει πολύ εκείνες τις δραματικές μέρες και μου είπε ότι παίρνουμε άφοβα ceclor,ammoxil,augmentin (πιθανόν και άλλα πολλά που δεν ρώτησα).Μπορείς να θηλάσεις ακόμα και αμέσως μόλις πάρεις την αντιβίωση.Στο γάλα περνάνε ελάχιστα ίχνη του φαρμάκου και είναι άφοβα αυτά τα φάρμακα γιατί τα χορηγούν και στα ίδια τα βρέφη(εκτός γνωστής αλλεργείας).

Όσον αφορά τον πυρετό,το μόνο πρόβλημα είναι η δική σου εξάντληση και τίποτα άλλο.Δεν καταλαβαίνω όταν επιστήμονες άνθρωποι που δεν φοβούνται να προωθούν αγελαδινό γάλα σε βρέφος,να λένε σε μία μάνα να πετάει το γάλα της όταν έχει πυρετό ή να αποθηλάσει όταν πρέπει η έρημη να πάρει κάποιο φάρμακο.Έλεος!

Οι παραπάνω πληροφορίες που σου δίνω είναι από την σύμβουλο θηλασμού που εμπιστεύτηκα και είναι πιστοποιημένη επιστήμονας με εξειδίκευση στο θέμα...Το τι θα κάνεις είναι καθαρά δικό σου θέμα,αλλά μην αφήνεις την γιατρό να σε φοβίζει μόνο και μόνο επειδή προτιμά να έχει άγνοια πάνω στο θέμα.Φιλάκια και πες μας τι έκανες τελικά....

Υ.Γ.Άσε, πολύ πακέτο η ουρολοίμωξη!Είμαι στην δουλειά και ψήνομαι στον πυρετό...:-(

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

γραφω και εδω το προβλημα μου!!!ειμαι μανουλα 16 ημερων με ουρολοιμωξη!δεν εκανα ακομα εξετασεις αλλα αναγνωριζω τα συμπτωματα.η γιατρος μου συνεστισε zenadol 500 αλλα μου ειπε οταν την παιρνω να θηλαζω μετα απο 3-4 ωρες!!!αυτο δε γινεται στην περιπτωση μου γιατι η μεμπα θηλαζει συνεχεια!!!τι να κανω? θελω να παρω την αντιβιωση γιατι πραγματικα υποφερω!μου ειπε ακομα οτι εαν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου αρα και στο γαλα μου!τι να κανω???

 

 

Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=62229 άρθρο του κ. Παπαβέντση, παιδιάτρου και πιστοποιημένου συμβούλου θηλασμού (IBCLC) σχετικά με το ίδιο θέμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν η Ιφιγένεια ήταν 2,5 μηνών έπαθα και εγώ ουρολοίμωξη. Κανονικά, όπως μου είπε ο παθολόγος, θα έπρεπε να νοσηλευθώ γιατί το μικρόβιο ήταν στα νεφρά (οξεία πυελονεφρίτις ήταν η διάγνωση) και να μου χορηγηθεί ενδοφλέβια αντιβίωση. Από πυρετό έφτασα μέχρι 41,1.

Δεν μπήκα στο νοσοκομείο, για να μη χαθεί ο θηλασμός και ο παθολόγος μου βρήκε αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό και ταυτόχρονα ικανή να σκοτώσει το μικρόβιο (procef).

Μην απελπίζεσαι, όλα γίνονται. Περαστικά σου :-)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έπαθα ουρολοίμωξη κατα την διάρκεια του θηλασμού και πήρα αντιβίωση ενω παράλληλα θήλαζα. Όταν κάνεις καλλιέργεια ούρων βγαίνει μια λίστα με αντιβιωτικά που μπορείς να πάρεις που είναι για το μικροβιό σου. Απο αυτές τις αντιβιώσεις κάποιες είναι για ευαίσθητες ομάδες όπως οι θηλάζουσες. πχ το amoxil. Συμβολίζονται κάπου χωριστά στην καλλιέργεια, αν θυμάμαι καλά με ένα "Ε". Ο γιατρός σίγουρα το γνωρίζει. Επίσης είναι καλό να πάρεις την αντιβίωση αφού θηλάσεις.Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια σας!!!συνεχιζω το θηλασμο κανονικα οπως μου ειπε και η συμβουλος γαλουχιας με την οποια συναντηθηκα σημερα και αγνοω τα οσα μου ειπε η παιδιατρος!!!και παλι σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

zinadol έπαιρνε ενδοφλέβια ο γιος μου από 30 ημερών γιατί είχε ο ίδιος ουρολοίμωξη! (Και τη συνεχίσαμε σε μικρή δόση μέχρι που πήγε 7-8 μηνών για προφύλαξη). Άρα σίγουρα είναι συμβατή με το θηλασμό, αφού τη δίνουν σε τόσο μικρά μπεμπάκια. Περαστικά σου! Μπράβο που συνεχίζεις κανονικά και μακάρι να μην έχετε κανένα άλλο πρόβλημα στο μέλλον!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...