Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανήσυχος ύπνος σε βρέφος (0-1 έτους)


natasavagelis

Recommended Posts

Το να κλαίει όλη μέρα μήπως σημαίνει ότι κάτι την ενοχλεί? Δεν μπορεί, δεν θεωρείται και τόσο φυσιολογικό για αυτή την ηλικία. Κάτι την ενοχλεί. Μήπως έχει κολικούς? Ξέρεις τα συμπτώματα για να τα παρατηρήσεις? Αν και συνήθως οι κολικοί ξεκινούν το βράδυ. Μπορεί να έχει και παλινδρόμηση, που σημαίνει ότι το γαλα γυρίζει πίσω και της καίει το λαιμό (με απλά λόγια το λέω) και αυτό πονάει. Εχεις παρατηρήσει όταν την ταίζεις να τραβάει το κεφάλι της πίσω?

Το να βαριέται μέσα στην μέρα δεν παίζει. Είναι τόσο μικρούλι ακόμα.

Οι γιατροί είναι για να τους τα πρήζουμε. Εγώ στην θέση σου θα καλούσα έναν άλλον παιδίατρο (κατά προτίμηση σπίτι γιατί είναι νεογέννητο) και θα έπαιρνα και άλλη γνώμη. Μην το φοβάσαι. Να παίρνεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη αν χρειάζεται. Η υγεία του μωρού σου προέχει πάνω από όλα.

Και επειδή με ρωτάς, το σιροπάκι που έδωσα στην μικρή μου ήταν το epadoren, το οποίο έδρασε σε 1,5 εβδομάδα για την ακρίβεια αλλά η αλήθεια είναι ότι λύθηκε το πρόβλημα.

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΧΤΕΣ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

ΓΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ Κ ΕΓΩ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΑΝΑΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ. ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΑΝΑΝ ΜΕΡΑ. ΚΟΥΛΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΙ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΗ! ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Κ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

smak καλημέρα και να σου ζήσει!

 

Δεν κατάλαβα καλά από το μήνυμά σου, το μωρό μέσα στην ημέρα δεν κοιμάται καθόλου? Εάν όχι, μην αποκλείεις να έχει πολλή υπερένταση και να βγαίνει σε κλάμα.

 

Στην θέση σου θα προσπαθούσα να δημιουργήσω συνθήκες ύπνου μέσα στην ημέρα, ώστε να ξεκουράζεται...έτσι θα κοιμάται και καλύτερα και νωρίτερα το βράδυ. Στην ηλικία του μωρού σου, νομίζω ότι το σύνηθες είναι τα μωρά να παίρνουν 3-4 υπνάκους μέσα στην ημέρα.

 

Πράγματα που θα μπορούσαν να την χαλαρώσουν είναι μια βόλτα με το καρότσι, ο ήχος του απορροφητήρα (ναι...εγώ σχεδόν τον έκαψα!!!!) και επίσης, από την στιγμή που δεν θηλάζεις, η πιπίλα.

 

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

smak καλημέρα και να σου ζήσει!

 

Δεν κατάλαβα καλά από το μήνυμά σου, το μωρό μέσα στην ημέρα δεν κοιμάται καθόλου? Εάν όχι, μην αποκλείεις να έχει πολλή υπερένταση και να βγαίνει σε κλάμα.

 

Στην θέση σου θα προσπαθούσα να δημιουργήσω συνθήκες ύπνου μέσα στην ημέρα, ώστε να ξεκουράζεται...έτσι θα κοιμάται και καλύτερα και νωρίτερα το βράδυ. Στην ηλικία του μωρού σου, νομίζω ότι το σύνηθες είναι τα μωρά να παίρνουν 3-4 υπνάκους μέσα στην ημέρα.

 

Πράγματα που θα μπορούσαν να την χαλαρώσουν είναι μια βόλτα με το καρότσι, ο ήχος του απορροφητήρα (ναι...εγώ σχεδόν τον έκαψα!!!!) και επίσης, από την στιγμή που δεν θηλάζεις, η πιπίλα.

 

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Κ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ Κ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ Κ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗ ΟΧΙ ΔΥΝΑΤΑ, ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ Κ ΣΤΟ ΤΗΛ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΑ ΤΑ Κ@%*!ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!! ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ ΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΗΧΗΤΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΡΑΣ-ΝΥΧΤΑΣ. ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΩ ΟΜΩΣ, Ε?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α! Κ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑΣ!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Κ ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΠΛΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΕ5-10' ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ Κ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ.

ΕΧΟΥΜΕ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΧΤΕΣ Κ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ Κ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΑΛΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.

ΑΧ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ...!!!

Επεξεργάστηκαν by smak
ΔΙΟΡΘΩΣΗ
veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι ακόμη πιο ανήσυχο μετά το φαγητό κι αν σου κάνει την πλατούλα τόξο προς τα πίσω κοίταξέ το για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Να σου ζήσει κούκλα μου.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν είναι ακόμη πιο ανήσυχο μετά το φαγητό κι αν σου κάνει την πλατούλα τόξο προς τα πίσω κοίταξέ το για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Να σου ζήσει κούκλα μου.

 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου! Δεν νομίζω οτι κάνει κάτι τέτοιο... θα το παρατηρήσω...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσαρες γεια σας....ο γιος μου ειναι 2 μηνων...απο την 4 μερα της ζωουλας του...καθε βραδυ ..εχει ανησυχο υπνο.τεντωνετε,σφιγγεται,κουνιεται,μαζευει τα ποδαρακια του,σηκωνει τα χερακια του και βογκαει..μεχρι που το περνω αγγαλια με την κουβερτουλα του ,τον σφιγγω στην αγαλια μου,τον κουναω κ λιγο ηρεμη.δεν κλαιει.μετα των ξαναβαζω στο κρεβατακι κ μετα απο κανα 2 ωρο παλι τα ιδια.:confused::confused::confused:ΕΧΕΙ ΚΟΛΟΙΚΟΥΣ?ΥΠΟΦΕΡΕΙ?ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?????????????ΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ???μου λεν ολοι αφησε το παιδι στο δωματιο του..πως να το κανω?αφου συναιχεια ξυπναει.ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ Κ ΜΙΛΑΝΕ.μην περνεισ το μωρο συναιχεια αγγαλια...μου λεν.ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ,ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΜΟΥ ΗΡΕΜΗ,ΚΟΥΝΟΝΤΑΣ ΤΩΝ.πειτε μου εμπειριες σας???:cool::?::?::?::?::?::?::?::?::?:τελικα ειναι δυσκολο να μεγαλωνεις μια ψυχουλα.καθε μερα ,νομιζω οτι ειναι η ιδια,καθε μερα τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες γεια σας....ο γιος μου ειναι 2 μηνων...απο την 4 μερα της ζωουλας του...καθε βραδυ ..εχει ανησυχο υπνο.τεντωνετε,σφιγγεται,κουνιεται,μαζευει τα ποδαρακια του,σηκωνει τα χερακια του και βογκαει..μεχρι που το περνω αγγαλια με την κουβερτουλα του ,τον σφιγγω στην αγαλια μου,τον κουναω κ λιγο ηρεμη.δεν κλαιει.μετα των ξαναβαζω στο κρεβατακι κ μετα απο κανα 2 ωρο παλι τα ιδια.:confused::confused::confused:ΕΧΕΙ ΚΟΛΟΙΚΟΥΣ?ΥΠΟΦΕΡΕΙ?ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?????????????ΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ???μου λεν ολοι αφησε το παιδι στο δωματιο του..πως να το κανω?αφου συναιχεια ξυπναει.ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ Κ ΜΙΛΑΝΕ.μην περνεισ το μωρο συναιχεια αγγαλια...μου λεν.ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ,ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΜΟΥ ΗΡΕΜΗ,ΚΟΥΝΟΝΤΑΣ ΤΩΝ.πειτε μου εμπειριες σας???:cool::?::?::?::?::?::?::?::?::?:τελικα ειναι δυσκολο να μεγαλωνεις μια ψυχουλα.καθε μερα ,νομιζω οτι ειναι η ιδια,καθε μερα τα ιδια.

 

Απο αυτα που περιγραφεις φαινεται το μωρακι σου να υποφερει απο κολικους, οι οποιοι υποχωρουν γυρω στον 4ο μηνα συνηθως. Συμβουλευσου τον παιδιατρο σας μηπως και σας δωσει καποιες ασκησουλες να κανετε η ακομα και σταγονες.

Κατα τα αλλα η μερα σας πως ειναι??? μετα απο γευμα πως ειναι το μωρο??? κενωσεις εχει???

 

Περαστικα και υπομονη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Για κολικοί μου φαίνονται και μένα. Ο παιδίατρος τι λέει;

 

Πάντως αυτά που σου λένε για την αγκαλιά, αγνόησέ τα. Εφόσον στην αγκαλιά σου ηρεμεί, θα το έχεις αγκαλιά, και συνέχεια αν χρειάζεται. Είναι μικρούλι ακόμα και έχει ανάγκη να νιώθει την αγκαλιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα.

Μην ακούσεις ποτέ αυτή την τρισάθλια συμβουλή "Μην το μάθετε αγκαλιά": evil::evil::evil::evil:

Το μωράκι σου έχει απόλυτη ανάγκη την αγκαλιά και την παρηγοριά σου.

Είναι πάρα πολύ μικρό ακόμα, πονάει και νιώθει ανασφάλεια. Σε χρειάζεται κοντά του, όσο ζητάει να του δίνεις.

 

Υπομονή, οι πρώτοι μήνες είναι πιο δύσκολοι, θα στρώσουν τα πράγματα :D

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα....κι εμείς τα περάσαμε και ήμουν και μόνη μου όλη μέρα και τη νύχτα πάλι ήμουν ξύπνια για να προσπαθώ να την ηρεμώ μπας και κοιμηθεί ο σύζυγος που όλη μέρα δουλεύει.. πέρασε γρήγορα ευτυχώς...όταν το μωρό χρειάζεται μια αγκαλιά και εσύ δεν το πάρεις αγκαλίτσα να το ηρεμήσεις τότε νιώθει απόρριψη και είναι ότι χειρότερο...

αγκαλίτσες και χαδάκια λοιπόν και όλα θα περάσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να σου ζήσει το μωράκι.

 

Μην ανησυχείς για τα πονάκια. Λογικά κολισκούς έχει. Εμένα μέχρι 8 μηνών όλο αγκωμαχούσε στον ύπνο της. Είχε μάλλον πονάκια στο έντερο. Αυτό περνάει πολύ σύντομα... λίγη υπομονή κάνε απλά.

 

Εγώ δε συμφωνώ με το να μην το παίρνεις το παιδάκι αγκαλιά. Τώρα σε έχει ανάγκη και δε νομίζω ότι θα μάθει στην αγκαλιά τόσο μικρό. Απλά δεν έχω καταλάβει αν το παιδί απλά κάνει έτσι στον ύπνο του ή αν κλαίει και δε μπορεί να ηρεμήσει να κοιμηθεί. Εμένα ας πούμε σε όλη τη διάρκεια του ύπνου της μέχρι 8μηνών αγκωμαχούσε κι εγώ δε μπορούσα να κοιμηθώ. Η λύση που βρήκα ήταν να την πάω στο δωμάτιό της ώστε να μην την ακούω. Και δεν είναι σκληρό αυτό που λέω ... είναι ένας τρόπος να επιβιώσεις, γιατί το παιδί έχει τα πονάκια του αλλά κοιμάται εκείνη την ώρα, παρόλο που αγκωμαχάει, ενώ εσύ δε μπορείς να κοιμηθείς όταν το ακους ... Στη δική μου περίπτωση βέβαια δεν ηρεμούσε με την αγκαλιά, δλδ δεν υπήρχε κάτι που μπορούσα να κάνω για να της περάσουν τα πονάκια ....

 

Αυτά απλά περνάνε ... εν καιρώ ...

 

Ελπίζω να βοήθησα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Ελεος με το "μη μαθενετε τα μωρα αγκαλια" Ε Λ Ε Ο Σ !!!Εμενα το μωρακι μου εκανε ακριβως ετσι λογω κολικων μεχρι που μπηκε στον τεταρτο μηνα!Εννοειται οτι την επαιρνα αγκαλιτσα!Ειναι μια μικρη ψυχουλα που εχε την αναγκη μου ,ποναει και χωρις την βοηθεια μου δε μπορει να αλλαξει ουτε πλευρο κι εγω θα το αφησω στο δωματιο του να κοιλοποναει για να μην μαθει αγκαλια;;;;Μωρο ειναι,γιατι το εκανα τοτε;Μηπως να του πω να μου φτιαξει και τον καφε μου;;;

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ!Ο παιδιατρος μου ειπε υπομονη!Οχι τα βραδυα δεν κλαιει απλα κανει ολα τα υπολοιπα.ετσι ωστε να μενω ξυπνια κ να τον εχω αγγαλιτσα να ηρεμη!Ποναει???????η απλα νιωθει κατι στην κοιλιτσα?:confused::confused::confused::confused::confused:Την μερα ειναι αλλο παιδακι!ποιο ηρεμο,με τα χαμογελακια του:P:p:p:p:p:p:pκαι ολο στην αγγαλια μου!το καροτσακι δεν το θελουμε:shock:μονο για βολτες το εχουμε!(πριν των κουνουσα λιγο εκει μεσα κ των επερνε ο υπνος,τωρα τιποτα μονο στην αγγαλια μου!):roll:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ!Ο παιδιατρος μου ειπε υπομονη!Οχι τα βραδυα δεν κλαιει απλα κανει ολα τα υπολοιπα.ετσι ωστε να μενω ξυπνια κ να τον εχω αγγαλιτσα να ηρεμη!Ποναει???????η απλα νιωθει κατι στην κοιλιτσα?:confused::confused::confused::confused::confused:Την μερα ειναι αλλο παιδακι!ποιο ηρεμο,με τα χαμογελακια του:P:p:p:p:p:p:pκαι ολο στην αγγαλια μου!το καροτσακι δεν το θελουμε:shock:μονο για βολτες το εχουμε!(πριν των κουνουσα λιγο εκει μεσα κ των επερνε ο υπνος,τωρα τιποτα μονο στην αγγαλια μου!):roll:

 

Ναι ποναει, πιθανον λογω κολικων που ενα απο τα κυρια χαρακτηριστικα τους ειναι οτι "ενοχλουν" ενα μωρο παντα την ιδια ωρα, οποτε εσας σας ενοχλουν το βραδυ, δυστυχως :(. Κανε υπομονη και σε λιγο καιρο οοολα αυτα θα ανηκουν στο παρελθον και μην ξεχνασ να τους προσφερεις το καλυτερο και πιο αμεσο παυσιπονο, ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ(αν και το παρακολουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό). Το ιδιο πρόβλημα είχα με την κόρη μου από την δεύτερη βδομάδα της ζωής της. Στην αρχή μου έλεγαν "έτσι κάνουν τα μωρά". Οταν ήταν 40 ημερών ήρθε συμβουλος θηλασμού στο σπίτι(για άλλο λόγο) και διαπίστωσε αλλεργια στις πρωτείνες του αγελαδινού γάλακτος! Το παιδάκι μου υπέφερε και κανείς δεν έπερνε χαμπάρι! Εβγαλα όλα τα γαλακτοκομκ΄α απο τη διατροφή μου και μέσα σε 3 μέρες είδα διαφορά στον ύπνο της και όσο περνούσε ο καιρός τα πράγματα γίνονταν καλύτερα! Μετά από αυτό άλλαξα και παιδίατρο...:mrgreen:Επειδή η κόρη μου δεν είχε συμτωματα αλλεργιας στα κακά της, μονο ανησυχία και ελαφρές κοκκινίλες στο προσωπο, προφανως η γιατρος που ειχα τοτε δεν μπορουσε να αξιολογησει σωστα την κατασταση...Ελπιζω να βοηθησα;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο δικός μου μπέμπης 39 ημερών, ηρεμεί μόνο στο στήθος. Θηλάζω αποκλειστικά. Κοιμάται στο στήθος αφου εχει φάει κ μόλις τον αφήσω ξυπνάει κ αρχίζει το κλάμα που εξελίσσεται σε σπαραχτικό. Δεν ηρεμεί με πιπίλα κ συνήθως ούτε στην αγκαλιά. Τον ξαναβάζω στο στήθος κ τότε ηρεμεί κ κοιμάται. Δεν λέω πάλι καλά που έχω κ έναν τροπο να τον ηρεμώ αλλά είναι κουραστικό. Κ αν χρειαστεί να λείψω από το σπίτι πως θα τον ηρεμήσουν;

 

Έχει καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία; Τι μπορεί να του συμβαίνει;

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρούλια μας έχουν μια μέρα διαφορά :D, και εμείς έτσι είμαστε όλο στο στήθος! Καταλαβαίνεις πως πιπιλάει ή πίνει και γαλατάκι? Μήπως δεν χορταίνει? Γιατί η δικια μου δεν πέρνει καθόλου πιπίλα (κάνει μια φάτσα αηδίας μόλις της δίνεις) κ θέλει το στήθος για πιπίλα! Μήπως έχετε κολικούς? και στην αγκαλίτσα σου ζεσταίνεται η κοιλίτσα του και ηρεμεί? Με βολτούλες δεν ηρεμεί? Εμένα καθεται αρκετές ώρες ξύπνια μεσα στην ημέρα και θέλει παιχνίδια βόλτες μέσα στο σπίτι να της μιλάω και τέτοια! Δοκίμασε τα πάντα γιατί κ εγώ 24ώρες πάνω μου την έχω αλλά δεν μπορώ συνέχεια το πιπίλισμα και την κάνω να ξεχνίεται λίγο αλλίως και να παίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρούλια μας έχουν μια μέρα διαφορά :D, και εμείς έτσι είμαστε όλο στο στήθος! Καταλαβαίνεις πως πιπιλάει ή πίνει και γαλατάκι? Μήπως δεν χορταίνει? Γιατί η δικια μου δεν πέρνει καθόλου πιπίλα (κάνει μια φάτσα αηδίας μόλις της δίνεις) κ θέλει το στήθος για πιπίλα! Μήπως έχετε κολικούς? και στην αγκαλίτσα σου ζεσταίνεται η κοιλίτσα του και ηρεμεί? Με βολτούλες δεν ηρεμεί? Εμένα καθεται αρκετές ώρες ξύπνια μεσα στην ημέρα και θέλει παιχνίδια βόλτες μέσα στο σπίτι να της μιλάω και τέτοια! Δοκίμασε τα πάντα γιατί κ εγώ 24ώρες πάνω μου την έχω αλλά δεν μπορώ συνέχεια το πιπίλισμα και την κάνω να ξεχνίεται λίγο αλλίως και να παίζουμε!

 

Να σου ζήσει! Όταν γκρινιάζει κ τον βάζω στο στήθος πίνει λιγο στην αρχη κ μετά πιπιλάει κ κοιμάται. Πιπίλα παίρνει ορισμένες φορές. Αναλόγως τα κέφια του. Κολικούς πρέπει να έχει καποιες φορές αλλά δεν γίνεται να εχει όλη την μέρα. Αν κλαίει τσιρίζοντας πως να τον κάνω να ξεχαστεί; Δεν σταματάει. Δεν μ ενοχλεί να ασχολούμαι όλη μέρα μαζί του αλλά το συνεχές κλάμα κ το στήθος είναι κουραστικό. Η δικιά σου όταν είναι ξύπνια γκρινιάζει;

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Όταν γκρινιάζει κ τον βάζω στο στήθος πίνει λιγο στην αρχη κ μετά πιπιλάει κ κοιμάται. Πιπίλα παίρνει ορισμένες φορές. Αναλόγως τα κέφια του. Κολικούς πρέπει να έχει καποιες φορές αλλά δεν γίνεται να εχει όλη την μέρα. Αν κλαίει τσιρίζοντας πως να τον κάνω να ξεχαστεί; Δεν σταματάει. Δεν μ ενοχλεί να ασχολούμαι όλη μέρα μαζί του αλλά το συνεχές κλάμα κ το στήθος είναι κουραστικό. Η δικιά σου όταν είναι ξύπνια γκρινιάζει;

 

Εμένα η δικιά μου όταν είναι ξύπνια σπαράζει στο κλάμα μόνο αν την βάλω στην καλαθούνα (μάλλον βαριέται). Θέλει βόλτες παιχνίδια τραγουδάκια να βγούμε στο μπαλκόνι και κοιτάει γυρω γύρω με τα τεράστια ματάκια της γουρλωμένα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ στις αρχές ενω τρελαίνομαι να την θηλάζω όταν κλείναμε 3ωρο συνεχόμενου θηλασμού ήθελα να βάλω τα κλάματα γιατί ποναγα τρομερά, μόνο τα παιχνίδια με έσωσαν πέρνει ερεθίσματα και της αρέσει! Αρχίσατε να βγαίνετε έξω? Δοκίμασε να του δώσεις λίγο στήθος ίσα να σταματησει η τσιρίδα και μετά αγκαλίτσα κ παραμυθάκι και κάνε βολτες έτσι ίσως ξεχαστεί! Μίλα και με την παιδίατρο μήπως πονάει κάπου!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου όταν είναι ξύπνια σπαράζει στο κλάμα μόνο αν την βάλω στην καλαθούνα (μάλλον βαριέται). Θέλει βόλτες παιχνίδια τραγουδάκια να βγούμε στο μπαλκόνι και κοιτάει γυρω γύρω με τα τεράστια ματάκια της γουρλωμένα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ στις αρχές ενω τρελαίνομαι να την θηλάζω όταν κλείναμε 3ωρο συνεχόμενου θηλασμού ήθελα να βάλω τα κλάματα γιατί ποναγα τρομερά, μόνο τα παιχνίδια με έσωσαν πέρνει ερεθίσματα και της αρέσει! Αρχίσατε να βγαίνετε έξω? Δοκίμασε να του δώσεις λίγο στήθος ίσα να σταματησει η τσιρίδα και μετά αγκαλίτσα κ παραμυθάκι και κάνε βολτες έτσι ίσως ξεχαστεί! Μίλα και με την παιδίατρο μήπως πονάει κάπου!

 

Το δυσκολο ειναι οταν εχω κοσμο στο σπιτι η παω σε καποιο αλλο σπιτι που τον εχω στο στηθος γιατι μονο εκει ηρεμει. Στη βολτα με το καροτσι κοιμαται μια χαρα. Μολις σταματησουμε βεβαια το ματι γαριδα. Σκεφτομαι αν θα μπορεσουμε να παμε σε κανενα μαγαζι να καθισουμε χωρις να κλαιει η αν θα καταληξω να τον εχω στο στηθος.

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Το δυσκολο ειναι οταν εχω κοσμο στο σπιτι η παω σε καποιο αλλο σπιτι που τον εχω στο στηθος γιατι μονο εκει ηρεμει. Στη βολτα με το καροτσι κοιμαται μια χαρα. Μολις σταματησουμε βεβαια το ματι γαριδα. Σκεφτομαι αν θα μπορεσουμε να παμε σε κανενα μαγαζι να καθισουμε χωρις να κλαιει η αν θα καταληξω να τον εχω στο στηθος.

 

Αν κατάλαβα καλά το μωράκι σου είναι 40 ημερών...και η συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική! Με το συνεχές πιπίλισμα αφενός ρυθμίζει την παραγωγή σου, ώστε να εδραιωθεί η γαλουχία και να καλύπτεις πλήρως τις ανάγκες του, και αφετέρου ανακουφίζεται από πονάκια, ανασφάλεια κλπ.

 

Σε διαβεβαιώ ότι με τον καιρό θα βλέπεις όλο και μεγαλύτερη βελτίωση...

 

Μπράβο σου που επιδιώκεις να βλέπεις κόσμο και να κάνεις βόλτες! Το καλύτερο είναι να εντάξεις αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς στην καθημερινότητά σου και στην κοινωνική σου ζωή...Με ένα μάρσιππο τύπου sling, ή απλά με μια εσάρπα, ή ένα σεντονάκι, μπορείς να έχεις το μωρό σου ήρεμο να θηλάζει και να είσαι με παρέα, είτε στο σπίτι είτε έξω, χωρίς να φαίνεται τίποτα! (έχω πάει για ένα σωρό καφεδάκια με φίλες, με πολύ μικρά μωρά να θηλάζουν / πιπιλίζουν μια ώρα κάτω από μια εσάρπα όσο εμείς λέμε τα νέα μας!)...

 

Η συμβουλή μου θα ήταν επίσης να αποφεύγεις για λίγο καιρό ακόμα την πιπίλα, ώστε να μη χάνει το στήθος σου το ερέθισμα που θα επιτρέψει τη γρήγορη και πετυχημάνη εδραίωση της γαλουχίας...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το μωράκι σου είναι 40 ημερών...και η συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική! Με το συνεχές πιπίλισμα αφενός ρυθμίζει την παραγωγή σου, ώστε να εδραιωθεί η γαλουχία και να καλύπτεις πλήρως τις ανάγκες του, και αφετέρου ανακουφίζεται από πονάκια, ανασφάλεια κλπ.

 

Σε διαβεβαιώ ότι με τον καιρό θα βλέπεις όλο και μεγαλύτερη βελτίωση...

 

Μπράβο σου που επιδιώκεις να βλέπεις κόσμο και να κάνεις βόλτες! Το καλύτερο είναι να εντάξεις αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς στην καθημερινότητά σου και στην κοινωνική σου ζωή...Με ένα μάρσιππο τύπου sling, ή απλά με μια εσάρπα, ή ένα σεντονάκι, μπορείς να έχεις το μωρό σου ήρεμο να θηλάζει και να είσαι με παρέα, είτε στο σπίτι είτε έξω, χωρίς να φαίνεται τίποτα! (έχω πάει για ένα σωρό καφεδάκια με φίλες, με πολύ μικρά μωρά να θηλάζουν / πιπιλίζουν μια ώρα κάτω από μια εσάρπα όσο εμείς λέμε τα νέα μας!)...

 

Η συμβουλή μου θα ήταν επίσης να αποφεύγεις για λίγο καιρό ακόμα την πιπίλα, ώστε να μη χάνει το στήθος σου το ερέθισμα που θα επιτρέψει τη γρήγορη και πετυχημάνη εδραίωση της γαλουχίας...

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ειμαστε 41 ημερων. Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν μολις σαραντισει να προσπαθησω σιγα σιγα να τον βαλω σε ενα προγραμμα οσο γινεται. (ξερω τα μωρα δεν μπαινουν σε προγραμμα) Να τρωει ανα συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα, να κοιμαται στην καλαθουνα του τα βραδια γιατι τωρα κοιμαται στο κρεβατι μου γιατι φοβαμαι μηπως δεν μπορεσω να του το κοψω μετα. Αλλα ολα αυτα μου φαινονται ακατορθωτα.

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Δε χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις :-)....ειδικά με το θηλασμό πάντως, κράτα μικρό καλάθι για πρόγραμμα από τόσο νωρίς...και με το μαλακό, μην διαταράξεις την παραγωγή σου...

 

Γενικά θα σου έλεγα να μην ανησυχείς για κακές συνήθειες από τώρα...Πολλά που φοβόμαστε ότι θα γίνουν συνήθεια τελικά κόβονται ευκολότερα από ότι νομίζαμε, ενώ από την άλλη προκύπτουν "κακές" συνήθειες από το πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Είμαι νέα μητέρα και αρκετά φοβισμένη. Έχουμε μια μπέμπα, σήμερα 37 ημερών, η οποία δείχνει να ταλαιπωρείται στον ύπνο της. Μέρες τώρα την ημέρα κοιμάται και φαίνεται ήσυχη, είτε στο relax της είτε στο καρότσι εάν βγαίνουμε βόλτα, είτε με το αυτοκίνητο και όταν λέω ήσυχη εννοώ ότι μπορεί για ώρες να μην κουνιέται καθόλου. Το βράδυ όμως αυτό δεν συμβαίνει. Την βάζω στο κρεβατάκι της το οποίο βρίσκεται ακριβώς δίπλα μου και για τις 1-2 πρώτες ώρες ίσως να επαναλαμβάνει τον ύπνο που σας περιέγραψα, ήρεμα, τις υπόλοιπες 5 ώρες το μωρό με ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ κουνάει χέρια, πόδια, σφίγγεται πολύ,μαζεύει και  τεντώνεται πααρα πολύ με επαναλαμβανόμενα αέρια και βγάζει ήχους. 

 Γενίκα η μπέμπα έχει πολλά αέρια ολόκληρη την ήμερα και σφίγγεται πολύ πολύ είτε την έχουμε αγκαλιά είτε την έχουμε στο relax. Επίσης να σας πω ότι παίρνει το epadoren γιατί μας είπαν για ΓΟΠ κρυφή, δεν βγάζει γουλίτσες, μετά το φαγητό της έκανε τόξο το κορμάκι της και έκλαιγε για 5 ώρες συνεχόμενα-γοερά, αυτό συνέβη για  2 μέρες, τώρα δείχνει πιο ήρεμη μετά την χρήση του epadoren.

 Επίσης να σας ενημερώσω ότι θηλάζω και ενίοτε, περίπου μία φορά στις 4 ημέρες τις δίνω και ξένο γάλα το rontamil AC 90ml.Παίρνει βιταμίνη Dfix3.Η δική μου διατροφή προσπαθώ να είναι προσεγμένη, δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά, τουλάχιστον τα φανερά και τροφές που θα μπορούσαν να προκαλούν αέρια. Έχω φοβηθεί πολύ μήπως όλο αυτό που σας περιέγραψα είναι ένδειξη για κάτι που πρέπει να δώσω προσοχή...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...