Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραγμένος πόρος - δεν βγάζει γάλα! Πέτρωμα, γρομπαλάκι


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός θήλαζε δύο μέρες συνεχόμενα ενώ είχε σταματήσει εδώ και μέρες. Είμαστε σε φάση αποθηλασμου. Ξαφνικά σήμερα νιώθω ένα σημείο σαν φραγμένο, πονάει όταν το ακουμπω και μάλλον έγινε απ το σουτιεν. Εκανα ζεστό μπάνιο αλλά ο μικρός μόνο πιπιλησε χωρίς να κατέβει το γάλα. Να βάλω θηλαστρο ή θα γίνει χειρότερα ή παραγωγή? Επίσης τι άλλο μπορώ να κάνω? Λάχανο δεν εχω, μπορώ να βάλω πάνω κάτι άλλο για να ανακουφιστω?  

Αν νιωθεις το σημειο σκληρο θα βαλεις μια ζεστη πετσετα ή θερμοφορα, θα βγαλεις γαλα με το χερι και θα βαλεις μια κρυα κομπρεσα, πχ αρακα απο την καταψυξη, σιγουρα 2 φορες την ημερα και μεχρι να νιωσεις ανακουφιση.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αν νιωθεις το σημειο σκληρο θα βαλεις μια ζεστη πετσετα ή θερμοφορα, θα βγαλεις γαλα με το χερι και θα βαλεις μια κρυα κομπρεσα, πχ αρακα απο την καταψυξη, σιγουρα 2 φορες την ημερα και μεχρι να νιωσεις ανακουφιση.

Εκανα μασάζ και ζεστές κομπρεσες και τώρα το σημείο δεν είναι σκληρό αλλά είναι επίπονο όταν το ψαχουλευω. Με το χέρι δεν βγάζω τίποτα πέρα από σταγόνες. Έβαλα και τον μικρό να θηλασει αλλά πιπιλησε πάλι ελάχιστα λεπτά και δεν ήθελε άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Mama_Anesti_ είπε:

Εκανα μασάζ και ζεστές κομπρεσες και τώρα το σημείο δεν είναι σκληρό αλλά είναι επίπονο όταν το ψαχουλευω. Με το χέρι δεν βγάζω τίποτα πέρα από σταγόνες. Έβαλα και τον μικρό να θηλασει αλλά πιπιλησε πάλι ελάχιστα λεπτά και δεν ήθελε άλλο. 

Ε μην το ψαχουλευεις :-P Δες πως θα συνεχιστει, αν νιωσεις τιποτα κομαρες ή ριγος μπορει να εισαι σε αρχη μαστιτιδας (και αν θελεις να παρεις κανενα Nurofen), αν και αφου εφυγε το σκληρο σημειο νομιζω θα εισαι ενταξει. 

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ε μην το ψαχουλευεις :-P Δες πως θα συνεχιστει, αν νιωσεις τιποτα κομαρες ή ριγος μπορει να εισαι σε αρχη μαστιτιδας (και αν θελεις να παρεις κανενα Nurofen), αν και αφου εφυγε το σκληρο σημειο νομιζω θα εισαι ενταξ

Ναι νιώθω κάπως καλύτερα. Ο πόνος τώρα μοιάζει με αυτόν της μελανιάς όταν την ζουλας δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Πάντως προσπάθησα να θηλάσω έχοντας στραμμένο το πιγουνι του μωρού προς τα κει αλλά δεν ένιωσα να κατεβαίνει γάλα. Έβαλα κ το θηλαστρο κ δεν εβγαλα τίποτα. Θα συνεχίσω με το μασάζ και τις κομπρεσες που είναι ανακουφιστικες. 

  Είναι και πολύ παράξενη ή φάση που μου έτυχε αυτό. Εκεί που πια θήλαζε ο μικρός όποτε θυμόταν και ή παραγωγή είχε μειωθεί αρκετά. Πιστεύω ή αιτία ήταν ή μπανελα του σουτιεν. Έτσι την είχα πατήσει και στην αρχή αλλά τότε θηλαζα συνέχεια και το ξεπερασαμε.

   Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι νιώθω κάπως καλύτερα. Ο πόνος τώρα μοιάζει με αυτόν της μελανιάς όταν την ζουλας δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Πάντως προσπάθησα να θηλάσω έχοντας στραμμένο το πιγουνι του μωρού προς τα κει αλλά δεν ένιωσα να κατεβαίνει γάλα. Έβαλα κ το θηλαστρο κ δεν εβγαλα τίποτα. Θα συνεχίσω με το μασάζ και τις κομπρεσες που είναι ανακουφιστικες. 

  Είναι και πολύ παράξενη ή φάση που μου έτυχε αυτό. Εκεί που πια θήλαζε ο μικρός όποτε θυμόταν και ή παραγωγή είχε μειωθεί αρκετά. Πιστεύω ή αιτία ήταν ή μπανελα του σουτιεν. Έτσι την είχα πατήσει και στην αρχή αλλά τότε θηλαζα συνέχεια και το ξεπερασαμε.

   Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. 

Eιναι πολυ πιθανο να εγινε απο την μπανελα. Βεβαια, συμβουλος θηλασμος μου εχει πει οτι μετα τον χρονο τις περισσοτερες φορες ειναι ψυχολογικη η αιτια, αγχος, κουραση κλπ. Πεφτει το ανοσοποιητικο και "χτυπαει" στο στηθος. Οπως και να'χει, ξεκουρασου, κανε και τις κομπρεσες και μην παιδευσαι να τον βαλεις να θηλασει αφου ειστε σε φαση αποθηλασμου. Περαστικα!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/12/2018 at 10:04 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Πεφτει το ανοσοποιητικο και "χτυπαει" στο στηθος.

Έχεις δίκιο. Μαζί με τον φραγμένο πόρο, είχα και συνάχι και έσκασε μύτη ο επιχείλιος έρπης. 

   Για την ιστορία, δυο μέρες ακολούθησα τις οδηγίες σου και είδα αμέσως βελτίωση. Σε ευχαριστώ πολυ. Πλέον είμαι εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ηθελα κ εγω τη γνωμη σας για το πρόβλημα μου!Θηλαζουμε αποκλειστικα κ ενω καποιες φορες μου ειχαν τυχει φραγμενοι ποροι κ το αντιμετωπιζα επιτυχως,πριν 2 βδομάδες περιπου ειδα κοκκινιλες στο στηθος κ ποναγε σ εκεινο το σημειο.Φοβηθηκα για μαστιτιδα,πηρα τη γυναικολογο κ μου πε να παρω ceclor κ voltaren για 4 μερες.Εκεινη η φαση ηταν που δεν ετρωγε πολυ,μαλλον εκανε πλατώ...Μολις τελειωσε η αντιβιωση εμφανισα παλι κοκκινιλα στο αλλο στηθος,ενω ετρωγε κανονικα κ αδειαζε κ τα 2 στηθη.Υπεθεσα οτι έφταιγε ενα σφιχτό σουτιέν που ειχα φορεσει σ ενα γαμο.Πήρα παλι τα ιδια για 4 μερες κ τώρα εμφανισα παλι κ στα 2 στηθη κοκκινιλες!Κανω αντλησεις με το θήλαστρο ετσι κ δεν αδειασει ο μπεμπης κ βαζω παγο τυλιγμενο σε πετσετα μετα το θηλασμο,αλλα δε βλέπω προκοπη...Επισης,δεν καταλαβαινω γιατι τοσες φορες.Απο ξεκουραση δεν τα παω καλα κ απο αγχος επισης,αλλα χαιρω πολυ!Βρισκεται σε αλμα ο κυριος κ θηλαζει τα βραδια συνεχεια.Τι να κανω;Εχω απελπιστει!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

@Polina87 σε ποναει;φαγουριζει;τι νιωθεις;

Με ποναει η θηλη κ κατά τον θηλασμο κ γενικά.Οι κοκκινιλες δεν πονανε ακόμα,αλλα παιρνω κ αντιβιωση...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Με ποναει η θηλη κ κατά τον θηλασμο κ γενικά.Οι κοκκινιλες δεν πονανε ακόμα,αλλα παιρνω κ αντιβιωση...

πως θα περιεγραφες τον πονο;σαν σπασμενα γυαλια;

μηπως δ ειναι φραγμενος πορος;αλλα καντιντιαση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

πως θα περιεγραφες τον πονο;σαν σπασμενα γυαλια;

μηπως δ ειναι φραγμενος πορος;αλλα καντιντιαση;

Οχι σα σπασμένα γυαλια,ειναι οξυς πονος αλλα οχι ετσι.Παρατηρησα οτι το βραδυ που εκατσα καθιστή για να τον θηλασω αντι για ξαπλωτη ειχε καποια βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...