Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eγκυμοσύνη από εξωσωματική: πότε σταματήσατε τα cyclacur και την προγεστερόνη?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Μόλις έκλεισα την 10 βδομάδα εγκυμοσύνης, μετά από εξωσωματική. Έως τώρα με παρακολουθούσαν από το κέντρο εξωσωματικής με υπερήχους και μέτρηση οιστραδιόλης και προγεστερόνης κάθε βδομάδα. Τα φάρμακα που παίρνω είναι cyclacur και vasclor (αντίστοιχο των ουτροτζεστάν).

 

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού σε 'κανονικό' γυναικολόγο, ο οποίος μου είπε να σταματήσω σταδιακά τα cyclacur (μέσα σε 5 μέρες θα τα έχω σταματήσει). Ομως, από το κέντρο εξωσωματικής μου είχαν πει να ξανακάνω αύριο εξέταση αίματος για μέτρηση οιστραδιόλης / προγεστερόνης, εχοντας κατά νου να συνεχίσω να παίρνω cyclacur για κάποιο καιρό ακόμη.

 

Το ερώτημα είναι το εξής : Εσείς πότε τα σταματήσατε? Μήπως από το κέντρο εξωσωματικής είναι υπερβολικοί? Σημειωνω ότι τις οδηγίες για τα φάρμακα τις δίνουν απευθείας οι μαίες και όχι ο γιατρός...

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα,

Μόλις έκλεισα την 10 βδομάδα εγκυμοσύνης, μετά από εξωσωματική. Έως τώρα με παρακολουθούσαν από το κέντρο εξωσωματικής με υπερήχους και μέτρηση οιστραδιόλης και προγεστερόνης κάθε βδομάδα. Τα φάρμακα που παίρνω είναι cyclacur και vasclor (αντίστοιχο των ουτροτζεστάν).

 

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού σε 'κανονικό' γυναικολόγο, ο οποίος μου είπε να σταματήσω σταδιακά τα cyclacur (μέσα σε 5 μέρες θα τα έχω σταματήσει). Ομως, από το κέντρο εξωσωματικής μου είχαν πει να ξανακάνω αύριο εξέταση αίματος για μέτρηση οιστραδιόλης / προγεστερόνης, εχοντας κατά νου να συνεχίσω να παίρνω cyclacur για κάποιο καιρό ακόμη.

 

Το ερώτημα είναι το εξής : Εσείς πότε τα σταματήσατε? Μήπως από το κέντρο εξωσωματικής είναι υπερβολικοί? Σημειωνω ότι τις οδηγίες για τα φάρμακα τις δίνουν απευθείας οι μαίες και όχι ο γιατρός...

 

Εγώ σταμάτησα τα cyclacur την 7η εβδομάδα μετά από συμβουλή του γιατρού που μου έκανε την εξωσωματική. Αύριο κλείνω τη 10η εβδομάδα και θα με ξαναδει. Γενικά εξετάσεις οιστραδιόλης και προγεστερόνης μετά την εμβρυομεταφορά δεν έκανα καθόλου. Επαιρνα μέχρι την 7η εβδομάδα 2 cyclacur την ημέρα και 3 utrogestan των 200 mg. Από την 7η εβδομάδα μέχρι σήμερα παίρνω μόνο 2 utrogestan των 200 mg.

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά μήπως να μιλήσεις με τον εξωσωματικό αντί για τη μαία?

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσω με την καθυστερημένη απάντησή μου, εμένα από το κέντρο με το που έμεινα έγκυος μου έκαναν έναν υπέρηχο και δυο φορές αίμα, μου ρύθμισαν την δόση της προγεστερόνης και μου είπαν ως την 12η εβδομάδα να την παίρνω, αν όλα καλά ως τότε χωρίς αιμορραγίες κλπ, την κόβω. Από την 6η εβδομάδα και μετά μιλάω μόνο με μαια και γιατρό στο νοσοκομείο, έχω φύγει απο το κέντρο και την άλλη εβδομάδα που κλείνω την 12η θα την κόψω από μόνη μου. Εδώ που τα λέμε μου φαίνεται λίγο υπερβολή να το συνεχίσω για πολύ ακόμη, ότι ήταν να γίνει, έγινε, αίμα δόξα τω θεώ δεν είχα, οπότε πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί αρκετά ως τώρα με τόση προγεστερόνη που έχω πάρει, αν όχι, τι να πω δεν πρόκειται να κολλήσουν ποτέ! ( είναι δύο)

Καλή μας εγκυμοσύνη!

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια γεια σας. εχω κάνει εξωσωματικη αυτο το μηνα και ειμαι εγκυος. εκανα χοριακη τη δευτερα και ειναι καλη.16 μερες μετα απο την εμβρυομεταφορα γυρω στο 723. τωρα περιμενω την δευτερα να παω στο γιατρο μου για υπερηχο.θελω να ρωτησω οσες απο εσας μεινατε εγκυος με εξωσωματικη ποτε σταματησατε τα cyclacur;γιατι σκεφτομαι μηπως πρεπει να τα σταματησω πριν τον πρωτο υπερηχο η να τα συνεχισω μεχρι να παω στο γιατρο;; ειναι που αυτες οι μερες ειναι δυσκολες διοτι οι γιατροι λειπουν και δε θελω να τον ενοχλησω. μηπως κανω κακο στο μωρο μου που συνεχιζω να παιρνω 3 cyclacur? κανονικα επρεπε να τα σταματησω το σαββατο που ηταν η 14η μερα.. αλλα επειδη και στην προηγουμενη εξωσωματικη ειχα μεινει εγκυος ο γιατρος μου χε πει να τα συνεχισω μεχρι τον υπερηχο. μετα τον υπερηχο μου τα χε σταματησει. αλλα μετα απο μια βδομαδα απεβαλα.ασχετο το γεγονος με το cyclacur.

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

anupomoni είσαι όντως ανυπόμονη!!! :)

 

Να συνεχίσεις να τα παίρνεις κανονικά. Εμένα μου τα μείωνε σταδιακά ανάλογα με τα αποτελέσματα της οιστραδιόλης που έκανα κάθε βδομάδα και τα έκοψα τελείως 26 μέρες από την εμβρυομεταφορά. Αλλά λογικά αυτό είναι διαφορετικό για κάθε κοπέλα ανάλογα με τις εξετάσεις. Οπότε συνέχισε κανονικά και θα σου πει αυτός τη Δευτέρα.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ανυπομονη ! ειμαι και γω εγκυουλα στην 6η βδομαδα( μαλλον..αυριο με τον υπερηχο θα ξερουμε ακριβως) απο εξωσωματικη και συνεχιζω και γω τα cyclacur μαζι βεβαια με ενα σωρο αλλα χαπια αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι σταδιακα θα τα κοψουμε..εγω να φανταστεις παιρνω 6 cyclacur.. να συνεχισεις τα φαρμακακια σου και οτι πει ο ντοκτορ ναι? ελπιζω να βοηθησα λιγακι

φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σας, μηπως εχει τυχει σε καποια κοπελα χορηγηση οιστραδιολης (πχ cyclacur) σρην αρχη της εγκυμοσυνης οταν αυτη ηταν χαμηλη?? μου το προτεινε ο γιατρος μου κ φοβαμαι μην επηρεασει την την εκβαση της εγκυμοσυνης ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...