Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Αχ κορίτσια... πήγα στον γιατρό και μου έκανε υπέρηχο, όλα καλά τα είδε. Πιθανότατα να είναι κλειστός ο τράχηλος μου λέει, κάτσε να τον ανοίξουμε. Πέθανα στον πόνο στην κυριολεξία του έμεινα στα χέρια. Όσο για την περίοδο ακόμα να έρθει....Ίσως λέει να περνάω κανένα μετατραυματικό σοκ. Εντάξει δε λέω στενοχωρήθηκα με την αποβολή αλλά όχι και τόσο ώστε να μην μπορώ να αδιαθετήσω. Τι να πώ.. Λέει ότι αν δεν έχω αδιαθετήσει μέχρι τις 5 Ιουλίου να πάω να μου βάλει σπιράλ για 3 μήνες.

Αλλο πάλι και τούτο. Ούτε ξέρω τι ειναι και τι κάνει, ξέρω μόνο ότι το βάζουν σαν ένα είδος προφύλαξης. Σε μένα τι σχέση έχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ αυτή την απορία έχω andromeda. Αλλά για να σου το πει ο γιατρός σου (και αφού τον εμπιστεύεσαι τόσο) κάτι θα ξέρει. Σπιράλ μετά την απόξεση? :roll:

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα......

Ναι επιτέλους σήμερα το πρωί αδιαθέτησα. Απο την απόξεση έως και σήμερα 86 ημέρες.

Είμαι πολύ χαρούμενη.... Ακόμα δε το πιστεύω, σαν χαζή κάνω :):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eκανα αποξεση στις 30/6 μετα απο την ατελη αποβολη των διδυμων μου.Την πρωτη μερα πονουσα αρκετα και για δυο μερες ακομα ειχα ροζ σε αρκετη ποσοτητα. Την Τεταρτη μερα ομως εμφανιστηκε κοκκινο αιμα σαν να ειχα κανονικη περιοδο. Το κοκκινο αιμα συνεχιζεται μεχρι και σημερα. Σημερα μαλιστα ποναγα αρκετα και ειχα κοκκινα κομματακια απο αιμα....

Τις πρωτες μερες επερνα μιτροταν και αουγκμεντιν. Σημερα μιλησα με την γιατρο και της ειπα για το αιμα και μου ειπε να παρω για 4 μερες πριμολουτ.

Εσας ποσο σας κρατησε η αιμορραγια? Ειχατε ετσι εντονο κοκκινο αιμα μετα την αποξεση ? Πηρε καποια σας πριμολουτ? Η γιατρος ειπε οτι παχαινει λεει το ενδομητριο ,οποτε αν καταλαβα καλα θα μου κοψει το αιμα και μετα απο καποιες μερες θα ξεκινησει κανονικη περιοδος...

 

Εχω φοβηθει λιγακι, κυριως γιατι εχω ακομα αιμα και επειδη ποναω στην κοιλια μου και πισω στην πλατη μου χαμηλα...

 

Οποιο μνμα θα βοηθουσε αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

στην 2η απόξεση είχα για λίγες μέρες αίμα έντονο και πονάκια περίπου 3, 4 αν θυμάμαι καλά αλλα δεν μου έδωσε κάτι άλλο ο γιατρός.και κανονικά η περίοδος ήρθε στις 27 μέρες.

πάντως μην αγχώνεσαι κάθε οργανισμος αντιδρά διαφορετικά.οποιαδήποτε απορία μπορεί να στην λσει ο γυναικολόγο σου που σε ξέρει ,οπότε μην διστάζεις να τον ενοχλείς

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Εγώ έκανα παόξενση στις 25 του Ιούνη και περιμένω με αγωνία την περίοδο μου για να ξεκινλησω ξανά προσπάθειες.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

blue velvet, είχα αίμα 4-5 μέρες κανονικά κόκκινο που λιγόστευε μετά,σαν περίοδος κάτι.Περίοδος μου ήρθε στις 43 ημέρες,η επόμενη περίοδος στις 38 ημέρες και μετα σταθεροποιηθηκε στις 30-31 ημέρες.Το δυσάρεστο είναι οτι δεν ξαναπροέκυψε εγκυμοσύνη εδω και 10 μήνες,αλλά δεν μπορώ και εγώ να χαλαρωσω απόλυτα.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Einai aparetito na kaneis uperixo meta apo mia apoksesh??? Exei perasei 1.5 minas apo tote pou ekana tin apoksesh..na kanw tora ena uperixo???? Kai ti dixnei to uperixo???

 

Κοαλαλού μου να κάνεις υπέρηχο. Εμένα ο γιατρός μου μου έκανε μία εβδομάδα μετά την ΄πόξενση και θα μου ξανακάνει σε μία εβδομάδα μαζί με το τεστ παπ. Απόξενση έκανα τις 25/6

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια πρεπει να σας πω αρχικα οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος!!!

Εγω εχω 3 παλλινδρομες και η καθε μια ητανε διαφορετικη απο την αλλη!!!!

Στην πρωτη ειχα αιμα για 3-4 μερουλες και μετα τιποτα περιοδος μετα απο 38 μερες!!!!

Στη δευτερη αιμα πολυ και κομματακια και πονους παρααααα πολυ δυνατους!!!

το ηξερα ομως με ειχε προειδοποησει οτι δεν με εξισε πολυ γιατι ητανε πολυ κοντινες μεταξυ τους οι 2 εγκυμοσυνες και δεν ηθελε να μου κανει κακο στο ενδομητριο!!!!περιοδος μετα απο 42 μερες!!!!!

Στην τελευταια τιποτα απο τα παραπανο μονο αιματακι σχεδον βδομαδουλα και περιοδος μετα απο 55 μερες!!!!

Μας ευχομαι τα καλυτερα και συντομα ολες μας με μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα κορίτσια!! Εγώ έκανα απόξεση στις 17/07/09 και το εμβρυο ήταν 8 εβδομάδων. Εμένα λέει ο γιατρός μου από την αρχή δεν ήταν πολύ ικανοποιημένος με την ανάπτυξη του εμβρύου αλλά δεν ήθελε να με απογοητεύσει σε περίπτωση που η σύλληψη είχε γίνει αργότερα απ'ότι υπολόγιζε οπότε δεν μου είχε πεί κατι αρνητικό αν και το είχα ψιλοκαταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά απο την αρχή..σαν διαίσθηση κάπως δεν μπορώ να το εξηγήσω.. Ηταν η πρώτη μας φορά και όπως καταλαβαίνετε πέσαμε από τα σύννεφα όταν έγινε και τώρα προσπαθούμε να συνεχίσουμε..Αν κάποια κοπέλα με καταλαβαίνει ας μου απαντησει..

Τωρα σε καμιά 2Οαρια μέρες θέλει να πάω να με ξαναδεί και να μου πει τα αποτελέσματα της εξέτασης του κυήματος. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μου η ίδια ακριβώς περίπτωση με εσένα είμαι κ εγώ σε όλα μέχρι και σε αυτά που έλεγε ο γιατρός. Έκανα απόξενση τις 25/6 και τώρα περιμένω να αδιαθετησω για να αρχίσω πάλι προσπαθειες. Ξέρω πονάει αλλα να μην στεναχωριέσε και όλα θα πάνε καλά. Εσένα πότε σου είπε ο γιατρός να ξαναρχίσεις προσπάθειες?

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα κορίτσια!! Εγώ έκανα απόξεση στις 17/07/09 και το εμβρυο ήταν 8 εβδομάδων. Εμένα λέει ο γιατρός μου από την αρχή δεν ήταν πολύ ικανοποιημένος με την ανάπτυξη του εμβρύου αλλά δεν ήθελε να με απογοητεύσει σε περίπτωση που η σύλληψη είχε γίνει αργότερα απ'ότι υπολόγιζε οπότε δεν μου είχε πεί κατι αρνητικό αν και το είχα ψιλοκαταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά απο την αρχή..σαν διαίσθηση κάπως δεν μπορώ να το εξηγήσω.. Ηταν η πρώτη μας φορά και όπως καταλαβαίνετε πέσαμε από τα σύννεφα όταν έγινε και τώρα προσπαθούμε να συνεχίσουμε..Αν κάποια κοπέλα με καταλαβαίνει ας μου απαντησει..

Τωρα σε καμιά 2Οαρια μέρες θέλει να πάω να με ξαναδεί και να μου πει τα αποτελέσματα της εξέτασης του κυήματος. Για να δούμε..

 

Καλησπέρα Angelikig!

Μόλις 5 ημέρες πέρασαν κοριτσάκι, σου είναι πολύ πρόσφατο και οδυνηρό, καταλαβαίνω (όπως και οι περισσότερες εδώ μέσα)...

Και εγώ είχα αναφέρει την περίπτωσή μου, όχι με ιδιαίτερες λεπτομέρειες διότι ούτε ακόμη μπορώ...

Αυτό που σκέφτομαι και ίσως σε παρηγορήσει λιγάκι, είναι ότι έχω καταλάβει ότι σχεδόν όλες οι γυναίκες περνάμε από μία παλλίνδρομη, οπότε να λες ότι τουλάχιστον πέρασες αυτή την κακοτυχία και τέρμα, δεν θα έχεις άλλο... Έτσι λέω και εγώ...

Συγκεντρώσου στην ημερομηνία που θα ξαναρχίσεις να προσπαθείς, πότε σου είπε ο γιατρός σου?

Και όλα καλά θα πάνε...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Angelikig!

Μόλις 5 ημέρες πέρασαν κοριτσάκι, σου είναι πολύ πρόσφατο και οδυνηρό, καταλαβαίνω (όπως και οι περισσότερες εδώ μέσα)...

Και εγώ είχα αναφέρει την περίπτωσή μου, όχι με ιδιαίτερες λεπτομέρειες διότι ούτε ακόμη μπορώ...

Αυτό που σκέφτομαι και ίσως σε παρηγορήσει λιγάκι, είναι ότι έχω καταλάβει ότι σχεδόν όλες οι γυναίκες περνάμε από μία παλλίνδρομη, οπότε να λες ότι τουλάχιστον πέρασες αυτή την κακοτυχία και τέρμα, δεν θα έχεις άλλο... Έτσι λέω και εγώ...

Συγκεντρώσου στην ημερομηνία που θα ξαναρχίσεις να προσπαθείς, πότε σου είπε ο γιατρός σου?

Και όλα καλά θα πάνε...

 

 

Clelia αποφάσισα ότι θα ειμαι όσο πιο αισιόδοξη και ήρεμη μπορώ έτσι ώστε να αναρρώσω μια ώρα γρηγορότερα!!! Σ'ευχαριστώ για τα παρήγορα λόγια σου και εύχομαι όντως να είναι η τελευταια κακοτυχία όπως έυχομαι μέσα από την καρδία μου αυτό να ισχύει για όλεςςςςς τις κοπέλες μέσα σ'αυτό το φόρουμ!!! Ο γιατρός μου είπε ότι μετά από 20 μέρες θέλει να με δεί και προσπάθεια ξανά για νινί μετά από 2 ολοκληρωμένους κύκλους. Επίσης θα εξετάσουν το κύημα και θα μου πεί τί έγινε τελικά..από αυτό θα εξαρτηθεί αν θα κάνουμε εξετάσεις ή όχι. Εσένα τι σου είπε? έκανες εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα και απο εμένα..ζητάω τη βοήθειά σας και κυρίως την εμπειρία σας..το κοριτσακι μου σε λίγες ημέρες κλείνει τον 16ο μήνα και θηλάζει...το πρόβλημα είναι οτι αρνείται οποιοδήποτε γάλα της δίνουμε να δοκιμάσει εδώ και 2 μήνες και όσες φορές δεν την θήλασα για να πιει το ξενο γάλα προτίμησε να μην πιει καθόλου και να περιμένει μεχρι να θηλάσει τελικά. Θηλάζουμε το πρωί, το μεσημέρι ελάχιστα ίσα ίσα μεχρι να την πάρει ο ύπνος και το βράδυ αλλά και κατά τη διάρκεια της νύχτας τουλάχιστον 3-4 φορές πάλι για να αποκοιμηθεί αφού είναι και πολύ άυπνο μωρό.. Θελω να αποθηλάσω γιατί ειλικρινά κουράστηκα πλέον εχω αρχίσει και έχω μεγάλη κούραση και ανάγκη ύπνου μετά απο 16μήνες αφού στην περίπτωσή μας τουλάχιστον ο θηλασμός είναι απόλυτα συνδυασμένος με τη διαδικασία ύπνου. θελω να τελειώνω και με τα δυο γιατί δεν αντέχω.. αλήθεια, υπάρχει διαδικασία αποθηλασμού; τι πρέπει να κάνω; ξέρω οτι θα δυσκολευτούμε υπερβολικά γιατί όσες φορές επιχείρησα να αρνηθώ θηλασμό πλάνταξε στο κλάμα...μπορείτε να με βοηθήσετε; ειλικρινά εχω κουραστεί και δεν ξέρω πως να κινηθώ...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν εγινα κουραστική

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα..ζητάω τη βοήθειά σας και κυρίως την εμπειρία σας..το κοριτσακι μου σε λίγες ημέρες κλείνει τον 16ο μήνα και θηλάζει...το πρόβλημα είναι οτι αρνείται οποιοδήποτε γάλα της δίνουμε να δοκιμάσει εδώ και 2 μήνες και όσες φορές δεν την θήλασα για να πιει το ξενο γάλα προτίμησε να μην πιει καθόλου και να περιμένει μεχρι να θηλάσει τελικά. Θηλάζουμε το πρωί, το μεσημέρι ελάχιστα ίσα ίσα μεχρι να την πάρει ο ύπνος και το βράδυ αλλά και κατά τη διάρκεια της νύχτας τουλάχιστον 3-4 φορές πάλι για να αποκοιμηθεί αφού είναι και πολύ άυπνο μωρό.. Θελω να αποθηλάσω γιατί ειλικρινά κουράστηκα πλέον εχω αρχίσει και έχω μεγάλη κούραση και ανάγκη ύπνου μετά απο 16μήνες αφού στην περίπτωσή μας τουλάχιστον ο θηλασμός είναι απόλυτα συνδυασμένος με τη διαδικασία ύπνου. θελω να τελειώνω και με τα δυο γιατί δεν αντέχω.. αλήθεια, υπάρχει διαδικασία αποθηλασμού; τι πρέπει να κάνω; ξέρω οτι θα δυσκολευτούμε υπερβολικά γιατί όσες φορές επιχείρησα να αρνηθώ θηλασμό πλάνταξε στο κλάμα...μπορείτε να με βοηθήσετε; ειλικρινά εχω κουραστεί και δεν ξέρω πως να κινηθώ...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν εγινα κουραστική

 

ελπιζω οτι θα μας απαντησουν οι πιο εμπειρες γιατι εχω και εγω σιγα σιγα την αναγκη να ακουσω κατι..ελπιδοφορο σχετικα με την ολη διαδικασια.. ωστοσο λενε οτι ο αποθηλασμος μετα τους 18 μηνες με 2 ετη ειναι μαλλον πιο εφικτος ισως επειδη το παιδι μπορει να επικοινωνησει πολυ καλυτερα και καπου αρχιζουν και οι..διαπραγματευσεις..(αυτη ειναι μια εντελως μπακαλοθεωρια που ισως και να πιανει) αλλα και επειδη αρχιζει να εγκαταλειπει σιγα σιγα συνηθειες της βρεφικης ηλικιας..

εγω προσωπικα (τοτε θα ειναι και 18 μηνων) σκεφτομαι να αρχισω αυτην την μαλλον επιπονη για ολους μας διαδικασια μετα τον Μαιο που ο καιρος θα ειναι πιο ζεστος και οι εξωτερικες δραστηριοτητες περισσοτερες συνεπως ολο και θα την ξεγελαω με κατι και θα ξεχνιεται και ελπιζω οτι η κουραση της θα ειναι τοση οσο για να χει την αναγκη περισσοτερου υπνου (βαθυτερου)..

 

βεβαια ειμαι και εγω σε κακο δρομο μιας και δοκιμαστικα της εδιναν ξενο γαλα τις ωρες που ελειπα στη δουλεια(φρεσκο για την ακριβεια) το οποιο και επινε για κανα δυο βδομαδες και ξαφνικα το αρνειται οπως και οτι αλλο προσπαθησαμε..και βεβαια προτιμα να μη φαει η να μην πιει τιποτε αλλο προκειμενου να ρθει η ωρα που θα γυρισει η μαμα σπιτι και θα θηλασει..απιστευτο φαινομενο..

 

εγω βασικα θελω να αποθηλασω για να προχωρησω σε νεα εγκυμοσυνη μετα το καλοκαιρι αλλα και γιατι σωματικα σε συνδυασμο με πολλες υποχρεωσεις στη δουλεια μου και στο σπιτι με εχει πλεον κουρασει σε ενα βαθμο που το αντεχω μεν αλλα θα θελα καπως και να απεξαρτηθω..εστω να κοπουν τα ενδοιαμεσα της ημερας και καπως οι νυχτερινοι θηλασμοι που ειμαι βεβαιη οτι το δευτερο δεν θα γινει πριν τα δυο ετη..ελπιζω νωριτερα..

 

ευχομαι να αποθηλασουμε με τον καλυτερο και λιγοτερο επωδυνο ψυχολογικα αλλα και διαδικαστικα δυνατο τροπο..περιμενα οτι θα ειναι δυσκολο αλλα δεν ειχα καταλαβει το ποσο και επεται και συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ενα μωρακι 2 μηνων και απο την αρχη δεν ειχα την απαιτουμενη ποσοτητα γαλακτοσ για να χορτασει και ετσι πινει και συμπληρωμα.θυλαζουμε οσο μπορουμε γιατι εχουμε και το θεμα του εμετου οτι μπαινει εκτος απο το αντιαναγωγικο γαλα ξαβγαινει με απιστευτη ευκολια.θελω να την θυλασω ομως την βλεπω να ταλαιπωρειτε και δεν το αντεχω.ετσι σκεπτομαι να το κοψω.μαλλον κουραγιο ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας χρειάζομαι κάθε χρήσιμη συμβουλή. έχω ένα αγοράκι 6 μηνών τον οποίο θηλάζω αποκλειστική ως τώρα. Θέλω όμως τώρα να σταματήσω και δεν μπορώ γιατι ο μικρός δεν θέλει να πάρει το μπιμπερό. Ξέρει καμία κανέναν τρόπο για να πάρει το μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...