Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Επιστρέφω λοιπόν και εγώ στο θέμα μας αφού μετά απο 6 μήνες προσπάθειας αποθηλασμού δεν τα έχω καταφέρει.οπότε συνεχίζω, όμως πλέον κουράστηκα παρα παρα πολύ.. Κοντεύει 18 μηνων θηλάζει ειμαι απελπισμένη.. Ζητάω ειλικρινά τη βοήθειά σας.. απο όσες μανούλες περάσατε τη φάση του αποθηλασμού.τι μπορώ να κάνω για να αποθηλάσω , εγω όμως ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!! πως να το κάνω; μια και έξω; περιμένω με μεγαλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας και συγνωμη αν σας κούρασα

 

α... ναι .....και σε αυτο ηταν η απαντηση μου.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχα πει σε αλλο τοπικ και ξανα λεω εκοψα την κορουλα μου 2 ετων με τ λεμονι βαζεις λεμονι λιγο στην θηλη και οταν παει να θηλασει θα νιωσει πικριλα και θα τις λες χαλασε το γαλα αγαπη μου θα δεις σε λιγες ημερες δεν θα ξαναζητησει... βαζεις συνεχεια λεμονι καθε μερα!!!!

 

 

Έλενα, το έχεις όντως αναφέρει και σε άλλο τόπικ - και εκεί είχες εισπράξει κάποιους δισταγμούς από άλλα μέλη.

Πράγματι, δεν επιβάλλεις την άποψή σου - τη μοιράζεσαι. Όμως: αυτό το φόρουμ διαβάζεται από χιλιάδες μαμάδες και είναι χρήσιμο να σχολιάζονται όλες οι απόψεις. Η δική σου δεν μπορεί να είναι η εξαίρεση - άρα, θα σχολιαστεί.

 

Ως προς την πρακτική που αναφέρεις (λεμόνι - υπάρχουν και άλλες με πιπέρι, κατράμι, ξύδι, κλπ) σκέφτομαι το εξής:

Ένα μωρό μαθαίνει τη θαλπωρή και την αίσθηση ικανοποίησης της πείνας θηλάζοντας στην αγκαλιά της μαμάς του. Κάποια στιγμή, πλησιάζει για να εισπράξει την ίδια αίσθηση και αντιλαμβάνεται μια οδυνηρά απωθητική γεύση στους ευαίσθητους γευστικούς κάλυκες της γλώσσας του - ξαφνικά, από τη μια στιγμή στην άλλη αντιλαμβάνεται μια χαώδη διαφορά.

 

Πως πιστεύεις οτι το ερμηνεύει το μωρό μέσα του αυτό το ερέθισμα;

 

Ρητορικό το ερώτημα - δεν περιμένω να απαντήσεις.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι σίγουρα υπάρχουν αποτελεσματικές και εύκολοι μέθοδοι αποθηλασμού, πολύ βολικοί και γρήγοροι για τη μαμά.

 

Μένει να σκεφτούμε αν είναι και οι καταλληλότεροι για την ομαλή μετάβαση του μωρού.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε.....δεν θα ασχοληθω αλλο με βλακειες!!!!:mad::mad::mad:

στο τοπικ αυτο καποιες κοπελες ζητανε βοηθεια και εμπειριες και απο εσας αυτο ζητησε βοηθεια ....

και οχι να βλεπουν δυο τρεις που δεν εχουν τι να κανουν και κατηγορουν η μια την αλλη, και σχολιαζουν αυτα που μοιραζομαστε μεταξυ μας... εγραψα την εμπειρια μου οχι να ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΙ, ΕΙΡΩΝΙΚΑ!!!! το διαβαζεις αν δεν σου αρεσει το προσπερνας η μπορεις να κανεις ενα σχολιο ποιο μαλακο προς ενα προσωπο που δεν γνωριζετε<<< δεν ειναι σωστος ο τροπος σου κτλ>>>και οχι ΕΙΡΩΝΙΚΑ!!!:o:o:o και καθε ενηλικος μπορει να κρινει τι ειναι σωστο και τι οχι για το παιδακι του...εγω δεν ειπα καντο αυτο που σου λεω αλλα το μοιραστικα με την κοπελα και αυτη ειναι σε θεση να κρινει τι ειναι σωστο και τι λαθος ΣΩΣΤΑ.... τωρα τι θεωρω καλο και ομαλο για το παιδακι μου αφησε το στην δικια μου κριση σε παρακαλω.....

 

Αυτά που γράφω δεν είναι καθόλου ειρωνικά. Ειναι πάρα πολύ σοβαρά.

Ακριβώς επειδή θεωρώ το θέμα πάρα πολύ σοβαρό, γράφω πολύ σοβαρά και αντιμετωπίζω το θέμα του αποθηλασμού το ίδιο σοβαρά όσο και το θηλασμό.

 

Την πρώτη φορά έκανα ένα πολύ πιο ήπιο σχόλιο αλλά συνέχισες ακάθεκτη.

 

Είναι πάρα πολύ σοβαρό το να μην υποτιμάς τη νοημοσύνη του παιδιού, να μην το κοροϊδεύεις, να μη λες ψέμματα.

 

Είναι πάρα πολύ σοβαρό το να το σέβεσαι και να του μιλάς.

 

Το παιδί δεν είναι ηλίθιο, θα καταλάβει. Ακόμη και αν δεν συμφωνεί θα καταλάβει.

 

Αν εσένα δεν σου ταιριάζει αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης και νομίζεις ότι για το δικό σου παιδί είναι καλύτερα να του πεις ένα ψέμμα και να ξεμπερδεύεις, εντάξει. Από αυτό όμως μέχρι να συμβουλεύεις και άλλες μητέρες να κάνουν το ίδιο, η απόσταση είναι τεράστια.

 

Οι προσωπικές μου επιλογές είναι για μένα και δεν συμβουλεύω σε κανέναν να κάνει αυτό που έκανα εγώ. Όταν αναλαμβάνω την ευθύνη να συμβουλέψω μια μητέρα, το κάνω με σεβασμό στις επιθυμίες και με σεβασμό στην προσωπικότητα του παιδιού της. Έχω ηθική υποχρέωση να το κάνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! Σας πειράζω, καταλαβαίνω οτι καθε μία εχει τις δικές της εμπειρίες τη δική της προσωπικότητα και τις δικές της απόψεις και είναι απόλυτα σεβαστές..σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...θα προσπαθήσω να της εξηγήσω για αρχή και ας ελπίσω οτι θα κάνουμε εστω ενα βημα προς τον αποθηλασμό! και πάλι σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωράκια μας τα καταλαβαίνουν όλα. Όταν προσπαθούσα να μειώσω τους μεταμεσονύκτιους θηλασμούς τον αγκάλιαζα και καθυστερούσα να σηκώσω τη μπλούζα. Αν έκλαιγε του έλεγα να μην κλαίει γιατί το μαμ φοβάται και δεν θα κατεβεί και σταματούσε αμέσως, τότε τον έβαζα στο στήθος. Τα επόμενα βράδια μόλις πήγαινε να κλαψουρίσει μου έλεγε ο ίδιος "δε θα κατεβεί το μαμ" (μιλάει κιόλας ο άτιμος) και με χάιδευε!!! Τον επόμενο καιρό του έλεγα "λίγο μαμ" και δεν διαμαρτυρόταν όταν τον έβαζα μετά από λίγο στο κρεβάτι. Θέλει υπομονή και χαλαρότητα τελικά...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια μας τα καταλαβαίνουν όλα. Όταν προσπαθούσα να μειώσω τους μεταμεσονύκτιους θηλασμούς τον αγκάλιαζα και καθυστερούσα να σηκώσω τη μπλούζα. Αν έκλαιγε του έλεγα να μην κλαίει γιατί το μαμ φοβάται και δεν θα κατεβεί και σταματούσε αμέσως, τότε τον έβαζα στο στήθος. Τα επόμενα βράδια μόλις πήγαινε να κλαψουρίσει μου έλεγε ο ίδιος "δε θα κατεβεί το μαμ" (μιλάει κιόλας ο άτιμος) και με χάιδευε!!! Τον επόμενο καιρό του έλεγα "λίγο μαμ" και δεν διαμαρτυρόταν όταν τον έβαζα μετά από λίγο στο κρεβάτι. Θέλει υπομονή και χαλαρότητα τελικά...

 

Τι γίνεται όμως όταν δεν θέλει να καταλάβει ή δεν συμφωνεί με την νεα κατάσταση? Η δικιά μου εάν δεν της δώσω να θηλάσει την νύχτα που ξυπνά κλαίει και δεν κοιμάται και φυσικά προκειμένου να κοιμηθώ κι εγώ νωρίτερα και να μην ξυπνήσω τον σύζυγο προκύπτω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται όμως όταν δεν θέλει να καταλάβει ή δεν συμφωνεί με την νεα κατάσταση? Η δικιά μου εάν δεν της δώσω να θηλάσει την νύχτα που ξυπνά κλαίει και δεν κοιμάται και φυσικά προκειμένου να κοιμηθώ κι εγώ νωρίτερα και να μην ξυπνήσω τον σύζυγο προκύπτω.

 

Περιορίζεις τους θηλασμούς της ημέρας που είναι πιο ανώδυνοι για το μωρό και παράλληλα συζητάς για το βράδυ. Αρχίζεις και λες ότι γαλατάκι πίνεις όταν ξυπνάει ο ήλιος και όταν πάει να κοιμηθεί.

Το βράδυ που το παιδί ξυπνάει λες ότι ακόμη ο ήλιος δεν ξύπνησε, το πρωί που θα ξυπνήσει θα πιει γαλατάκι.

Εσύ που είσαι μαζί με το παιδί, ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες του και βλέπεις αν η δική σου ανάγκη να αποθηλάσεις είναι πιο σημαντική από τη δική του να συνεχίσει. Αν ισχύει αυτό τότε είσαι σταθερή στην απόφασή σου και κρατώντας το παιδί αγκαλιά, επιμένεις στην άρνηση. Αν δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη, τότε βαδίζεις πιο κοντά στις δικές του επιθυμίες.

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να θέλει να αποθηλάσει μια μητέρα, η ίδια μόνο μπορεί να αξιολογήσει πόσο επείγοντες ή/και πόσο σημαντικοί είναι αυτοί οι λόγοι σε σχέση με τις ανάγκες και τις αντιδράσεις του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλα παιδιά, δύσκολο έως απίθανο να τη δεχθούν.

Άλλωστε μετά τους 12 μήνες οι ορθοδοντικοί λένε να κόβεται και το μπιμπερό και η πιπίλα γιατί μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Αγλαϊα, για ακόμα μία φορά ζητώ τη συμβουλή σου, μιας και χάριν σε εσένα κατάφερα να θηλάζω ακόμα την μπουμπούκα μου, η οποία στις 4-6-2010 γίνεται 26 μηνών. Όλοι γύρω μου έχουν αρχίσει την μουρμούρα για τον θηλασμό και πότε θα σταματήσω επιτέλους, όμως και εγώ και το παιδί θέλουμε να συνεχίσουμε. Ούτως ή άλλως εδώ και ένα μήνα πλέον το παιδί δεν ξυπνάει καθόλου το βράδυ και την θηλάζω μόνο πρωϊ, λίγο το μεσημέρι για να κοιμηθεί, το βράδυ πριν κοιμηθεί και κάποιες φορές μέσα στην μέρα αν το ζητήσει το παιδί. Το ερώτημα είναι το εξής ίσως χρειαστεί σε περίπου ένα μήνα από τώρα να υποβληθώ σε χειρουργική επέμβαση στο λαιμό για την αφαίρεση μιας πολυποδικής εκφύλισης από την δεξιά φωνητική μου χορδή, ο γιατρός μου είπε ότι η διαδικασία γίνεται με ολική νάρκωση και μπαίνω το πρωϊ και το βράδυ πάω σπίτι μου, τι κάνω σε αυτή την περίπτωση με τον θηλασμό; Πέραν από αυτό πως θα καταλάβω ότι το παιδί είναι έτοιμο και θέλει να κόψει τον θηλασμό, γιατί προσωπικά ταράζομαι μόνο με την σκέψη να σταματήσω να θηλάζω το μωράκι μου.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαμογελάκι, μέχρι να σου απαντήσει και η Αγλαΐα, σου γράφω κι εγώ... απλά ενημερώνεις ότι θηλάζεις, και απαιτείς τα φάρμακα που θα σου χορηγηθούν να είναι συμβατά με τον θηλασμό. Αν σου πούνε δεν γίνεται, θα πάρεις ολική αναισθησία να τους ρωτήσεις δηλαδή αν έκανε η κόρη μου χειρουργείο (χτύπα ξύλο) θα της το κάνατε χωρίς αναισθησίαα; Δεν μπορεί να πάρει κανένα φάρμακο το μωρό; Το ίδιο ισχύει και για τις αντιβιώσεις και για όλα τα φάρμακα. Υπάρχουν συμβατά φάρμακα για όλα! Ας κάνουν έναν κόπο να τα ψάξουν αν δεν τα ξέρουν!

Περαστικά σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αγλαϊα, για ακόμα μία φορά ζητώ τη συμβουλή σου, μιας και χάριν σε εσένα κατάφερα να θηλάζω ακόμα την μπουμπούκα μου, η οποία στις 4-6-2010 γίνεται 26 μηνών. Όλοι γύρω μου έχουν αρχίσει την μουρμούρα για τον θηλασμό και πότε θα σταματήσω επιτέλους, όμως και εγώ και το παιδί θέλουμε να συνεχίσουμε. Ούτως ή άλλως εδώ και ένα μήνα πλέον το παιδί δεν ξυπνάει καθόλου το βράδυ και την θηλάζω μόνο πρωϊ, λίγο το μεσημέρι για να κοιμηθεί, το βράδυ πριν κοιμηθεί και κάποιες φορές μέσα στην μέρα αν το ζητήσει το παιδί. Το ερώτημα είναι το εξής ίσως χρειαστεί σε περίπου ένα μήνα από τώρα να υποβληθώ σε χειρουργική επέμβαση στο λαιμό για την αφαίρεση μιας πολυποδικής εκφύλισης από την δεξιά φωνητική μου χορδή, ο γιατρός μου είπε ότι η διαδικασία γίνεται με ολική νάρκωση και μπαίνω το πρωϊ και το βράδυ πάω σπίτι μου, τι κάνω σε αυτή την περίπτωση με τον θηλασμό; Πέραν από αυτό πως θα καταλάβω ότι το παιδί είναι έτοιμο και θέλει να κόψει τον θηλασμό, γιατί προσωπικά ταράζομαι μόνο με την σκέψη να σταματήσω να θηλάζω το μωράκι μου.

 

ότι είπε και η sofuka, τα αναισθητικά είναι συμβατά με το θηλασμό και αν χρειαστεί να ακολουθήσεις κάποια φαρμακευτική αγωγή, αυτή θα πρέπει να μπορεί να χορηγηθεί και σε ένα παιδί της ηλικίας του δικού σου.

 

Για τους υπόλοιπους που μουρμουράνε, μπορείς πολύ εύκολα να τους σταματήσεις με καναδυο σκληρές ατάκες αν τους έχεις βαρεθεί ή να το ρίξεις στην πλάκα αν έχεις όρεξη να αρχίσεις το δούλεμα!

 

Μετά από τόσα χρόνια έχουμε ατάκες για όλα τα γούστα!:D:roll::cool:

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια. με λένε μαρία και είμαι καινούργια στο φορουμ.έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών το οποίο θηλάζει ακόμα, αλλά μόνο πρωί και βράδυ εδώ και 3 μήνες, καθώς πλέον τρώει και στερεές τροφές. το πρόβλημά μου είναι ότι παρόλο που γνωρίζει και δέχεται το μπιμπερό, λόγω του ότι πίνει νερό με αυτό, όταν καταλαβαίνει ότι μέσα έχει γάλα, το σνομπάρει επιδεικτικά θα έλεγα. μόνο μια φορά που την αιφνιδίασα ήπιε, μάλλον όμως επειδή δίψαγε και επειδή είχε περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία μου προσπάθεια να της δώσω ξένο γάλα.η παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω μέχρι τον 10ο μήνα και ενδιάμεσα να προσπαθώ να της δώσω ξένο γάλα, μήπως συνηθίσει. η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ευτυχισμένη που μπόρεσα να προσφέρω στο παιδί μου αυτό το πολύτιμο δώρο για τη σωματική και πνευματική του ανάπτυξη. όμως πιστεύω ότι έχει πάρει όλα όσα χρειάζεται και πλέον το γάλα μου δέν έχει να του προσφέρει κάτι άλλο, όσον αφορά τα θρεπτικά του στοιχεία. ίσα ίσα που υστερεί θα έλεγα, λόγω της σύστασής του που έχει αραιώσει.έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω να τη μάθω να πίνει ξένο γάλα. από την άλλη δεν θέλω να την πιέσω ιδιαίτερα μην δημιουργήσω αντίθετα αποτελέσματα. έχω σκεφτεί να μην της το δώσω με το μπιμπερό, αλλά με κάποιο εκπαιδευτικό ποτηράκι, έτσι ώστε να μην το έχει συνδυάσει με το νερό. αν έχετε κάποιο "κολπάκι" βοηθήστε....

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια. με λένε μαρία και είμαι καινούργια στο φορουμ.έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών το οποίο θηλάζει ακόμα, αλλά μόνο πρωί και βράδυ εδώ και 3 μήνες, καθώς πλέον τρώει και στερεές τροφές. το πρόβλημά μου είναι ότι παρόλο που γνωρίζει και δέχεται το μπιμπερό, λόγω του ότι πίνει νερό με αυτό, όταν καταλαβαίνει ότι μέσα έχει γάλα, το σνομπάρει επιδεικτικά θα έλεγα. μόνο μια φορά που την αιφνιδίασα ήπιε, μάλλον όμως επειδή δίψαγε και επειδή είχε περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία μου προσπάθεια να της δώσω ξένο γάλα.η παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω μέχρι τον 10ο μήνα και ενδιάμεσα να προσπαθώ να της δώσω ξένο γάλα, μήπως συνηθίσει. η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ευτυχισμένη που μπόρεσα να προσφέρω στο παιδί μου αυτό το πολύτιμο δώρο για τη σωματική και πνευματική του ανάπτυξη. όμως πιστεύω ότι έχει πάρει όλα όσα χρειάζεται και πλέον το γάλα μου δέν έχει να του προσφέρει κάτι άλλο, όσον αφορά τα θρεπτικά του στοιχεία. ίσα ίσα που υστερεί θα έλεγα, λόγω της σύστασής του που έχει αραιώσει.έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω να τη μάθω να πίνει ξένο γάλα. από την άλλη δεν θέλω να την πιέσω ιδιαίτερα μην δημιουργήσω αντίθετα αποτελέσματα. έχω σκεφτεί να μην της το δώσω με το μπιμπερό, αλλά με κάποιο εκπαιδευτικό ποτηράκι, έτσι ώστε να μην το έχει συνδυάσει με το νερό. αν έχετε κάποιο "κολπάκι" βοηθήστε....

 

Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω με τον αποθηλασμο,αλλα ηθελα να σου πω οτι το γαλα σου δεν εχει αραιωσει (το γαλα δεν αραιωνει οσος καιρος και να περασει) ειναι οχι μονο θρεπτικο αλλα η καλυτερη τροφη για το παιδακι σου. Εαν θελεις να αποθηλασεις για αυτο το λογο δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα πει σε αλλο τοπικ και ξανα λεω εκοψα την κορουλα μου 2 ετων με τ λεμονι βαζεις λεμονι λιγο στην θηλη και οταν παει να θηλασει θα νιωσει πικριλα και θα τις λες χαλασε το γαλα αγαπη μου θα δεις σε λιγες ημερες δεν θα ξαναζητησει... βαζεις συνεχεια λεμονι καθε μερα!!!!

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Αναρωτιεμαι σε ποια εποχη ζουμε...:?:-?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

όμως πιστεύω ότι έχει πάρει όλα όσα χρειάζεται και πλέον το γάλα μου δέν έχει να του προσφέρει κάτι άλλο, όσον αφορά τα θρεπτικά του στοιχεία. ίσα ίσα που υστερεί θα έλεγα, λόγω της σύστασής του που έχει αραιώσει

 

Αν είναι αυτός ο λόγος που θέλεις να αποθηλάσεις, μην το κάνεις. Καθόλου δεν έχει αραιώσει το γάλα σου, που για τον πρώτο χρόνο του παιδιού θα έπρεπε να αποτελεί την κύρια τροφή του...Από κει και πέρα, διάβασε στην ενότητα για τον θηλασμό μετά το χρόνο και τα οφέλη του ''παρατεταμένου'' θηλασμού εδώ :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42236

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

όμως πιστεύω ότι έχει πάρει όλα όσα χρειάζεται και πλέον το γάλα μου δέν έχει να του προσφέρει κάτι άλλο, όσον αφορά τα θρεπτικά του στοιχεία. ίσα ίσα που υστερεί θα έλεγα, λόγω της σύστασής του που έχει αραιώσει.

 

marzer συγχαρητήρια που τα κατάφερες τόσο καλά μέχρι εδώ αλλά πραγματικά εκπλήσσομαι που η παιδίατρός σου σε άφησε να πιστεύεις ίσως και σου διοχέτευσε όλη αυτή τη φοβερή παραπληροφόρηση.

 

Αναρωτήσου όμως λίγο, είναι δυνατόν το γάλα της αγελάδας να εξακολουθεί να είναι θρεπτικό ενώ η αγελάδα μένει έγκυος και συνεχίζει να αρμέγεται μέχρι το τέλος του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης;

 

Γιατί η αγελάδα μπορεί να αρμέγεται για 9 μήνες και να σταματάει μόνο όταν το γάλα της γίνεται πρωτόγαλα εξαιτίας της εγκυμοσύνης ενώ το δικό σου γάλα μεταβάλεται σε σύνθεση;

 

Ποιος είναι ο μηχανισμός που αχρήστευσε το γάλα σου;

 

Είναι τόσο ηλίθια η φύση που στο τελευταίο θηλαστικό που εμφανίστηκε στον πλαντήτη χάλασε το μηχανισμό του θηλασμού με τον οποίο επιβιώνουν τα θηλαστικά εδώ και πάνω από 60 εκκατομύρια χρόνια που κυριαρχούν;

 

Είναι τόσο ηλίθια η φύση που κάνει το μωρό σου να προτιμά ένα άχρηστο γάλα;

 

Το μόνο για το οποίο μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι ότι η σύσταση του μητρικού γάλακτος σε όλες τις ηλικίες του παιδιού έχει μελετηθεί εκτενώς εδώ και τουλάχιστον 4 δεκαετίες και τα στοιχεία είναι δημοσιευμένα σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά.

 

Σε καμία μελέτη δεν έχει φανεί ότι οι πρωτεΐνες, τα σάκχαρα, τα λίπη ή οτιδήποτε άλλο λιγοστεύει και το γάλα γίνεται πιο φτωχό σε θερμίδες ή άλλου είδους συστατικά

 

Αντίθετα στο δεύτερο χρόνο της ζωής του παιδιού, στο γάλα αυξάνονται μερικές ανοσοσφαιρίνες. Η φύση έχει προβλέψει ώστε παρόλο που το παιδί καταναλώνει λιγότερο γάλα, να καλύπτεται ανοσοποιητικά μια και σε αυτή την ηλικία το παιδί περπατάει, είναι πιο κοινωνικό και άρα εκτίθεται περισσότερο σε λοιμωγόνους παράγοντες.

 

 

 

έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω να τη μάθω να πίνει ξένο γάλα.

 

Αυτό το γάλα είναι όπως ακριβώς το λές: ΞΕΝΟ, είναι ξένο για το ανθρώπινο είδος και ένα μεγάλο ποσοστό του μεσογειακού πληθυσμού, περίπου το 50% δεν μπορει να ανεχθεί ικανοποιητικά το γάλα και του κάνει κακό.

 

Κανένα θηλαστικό στον πλανήτη γη δεν έχει ανάγκη το γάλα άλλου θηλαστικού για να μεγαλώσει. Κάθε θηλαστικό έχει γάλα κατάλληλο για τα μικρά του είδους του και μόνο γι αυτά.

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Οικογενειακών Ιατρών μεταξύ άλλων γράφει αυτά:

 

http://www.aafp.org/online/en/home/policy/policies/b/breastfeedingpositionpaper.html

 

NURSING BEYOND INFANCY

As recommended by the WHO, breastfeeding should ideally continue beyond infancy, but this is not the cultural norm in the United States and requires ongoing support and encouragement.69 It has been estimated that a natural weaning age for humans is between two and seven years.70 Family physicians should be knowledgeable regarding the ongoing benefits to the child of extended breastfeeding, including continued immune protection,71 better social adjustment,72 and having a sustainable food source in times of emergency. The longer women breastfeed, the greater the decrease in their risk of breast cancer.73 Mothers who have immigrated from cultures in which breastfeeding beyond infancy is routine should be encouraged to continue this tradition. There is no evidence that extended breastfeeding is harmful to mother or child. Breastfeeding during a subsequent pregnancy is not unusual. If the pregnancy is normal and the mother is healthy, breastfeeding during pregnancy is the woman's personal decision. If the child is younger than two years, the child is at increased risk of illness if weaned. Breastfeeding the nursing child after delivery of the next child (tandem nursing) may help provide a smooth transition psychologically for the older child.19

 

 

Το ξένο γάλα μπορεί να είναι επιβλαβές για το παιδί σου και το ότι το αποστρέφεται ενισχύει αυτή την εκδοχή.

 

Εκτιμώ ότι η απόφασή σου για αποθηλασμό και η στροφή προς το ξένο γάλα οφείλεται στην παραπληροφόρηση.

 

Οι απόψεις της Αμερικάνικης Ακαδημίας Οικογενειακών Ιατρών είναι ίδιες με αυτές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες, δηλαδή βασίζονται σε μελέτες που έχουν γίνει από εκατοντάδες επιστήμονες σε διάφορα μέρη του κόσμου, έχουν κριθεί κι έχουν δημοσιευτεί σε επιστημονικά περιοδικά και δεν είναι θεωρητικές αερολογίες που διατυπώνονται από κάποιον πτυχιούχο (όπως κάνουν συχνά εδώ οι παιδιατροι).

 

Αν θέλεις να αποθηλάσεις για οποιοδήποτε άλλο λόγο, να το κάνεις χωρίς να αγχώνεσαι για το ξένο γάλα που δεν θέλει να πιει το παιδί. Μια πλουσια διατροφή μπορεί να είναι πλήρης και χωρίς το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Αγλαία πριν από λίγους μήνες (σε λίγες μέρες χρονίζουμε) σας ευχαρίστησα γιατί εξαιτίας σας έκανα επαναγαλακτισμό και θήλασα και το 4 μωρό μου.

Θα ήθελα τώρα να σας ρωτήσω εσάς και τα άλλα κορίτσια αν γίνεται να κόψουμε τους βραδινούς θηλασμούς και να πάψει να κοιμαται μαζί μας .

Ξυπνάει κάθε 2 με 3 ώρες (Μπορεί και κάθε ώρα το πρωί). Μετά τις 3 τη νυχτα εγώ θηλάζω και κοιμάμαι και παρόλο που το κρεβατάκι του είναι δίπλα δεν μπορώ να τον βάλω γιατι δεν ξυπνάω παρά ελάχιστα.

Όμως ΔΕ θα ήθελα να σταματήσω να τον θηλάζω τη μέρα ύστερα από όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ. Βλέπώ ότι δεν είναι καθόλου έτοιμος για κάτι τέτοιο και επιθυμεί πολλές φορές τη μέρα να θηλάζει. Επίσης θέλω να τον προστατεύσω από τις ιώσεις που θα του φέρνουν τα κορίτσια μου από το σχολείο και τουλαχιστον του χρόνου.

Τη μεγάλη μου κόρη τη θήλασα ένα χρόνο αλλά μετά τον 6 μήνα έδινα και συμπλήρωμα γιατί έτσι είχα καταλάβει ότι ήταν το σωστό. Όμως αυτή είχε κοιμηθει πολύ νωρίς. Τα δίδυμα μου τα θηλασα με θηλαστρο (δυστυχώς) μονο 8 μήνες λόγω κούρασης , αλλά κυρίως λόγω έλλειψης πληροφόρησης.

 

Πώς θα πρέπει να φερθώ; ΤΙ πρέπει να κόψω πρώτο; Με τι μέθοδο; Η παιδίατρος μου είπε να του δίνω χαμομήλι. Αλλά αυτός μόνο νερό πίνει από το μπιμπερό και δεν ξέρω πως θα το πάρει.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις συμβουλές σας. :)

 

(Πάντως είναι δύσκολο να θηλάζεις μετά το χρόνο εξαιτίας των σχολίων που ακούς . Εγώ λίγο ντρέπομαι με μερικούς . Ο άντρας μου μού λέει να μην τους λέω ότι το μωρό ξυπνάει για να μην κατηγορούν το θηλασμό γι αυτό. Γιατί κι άλλα μωρά ΄ξυπνάνε αλλά όταν θηλάζεις φταίει σίγουρα και για όλα ο θηλασμός!)

Link to comment
Share on other sites

Για το νυχτερινό αποθηλασμό, θεωρητικά μπορείς να το κάνεις σε αυτή την ηλικία. Για το πώς θα το κάνεις είναι το πρόβλημα. Μερικά παιδιά είναι πιο συνεργάσιμα, ίσως γιατί το έχουν λιγότερη ανάγκη, ενώ άλλα όχι και τόσο.

 

Στην αρχή μιλάς στο μωρό και του λές ότι όταν ο ήλιος πάει για ύπνο, θα πάει για ύπνο και το γαλατάκι και όταν ξυπνήσει ο ήλιος κλπ κλπ.

 

Το βράδυ που ξυπνά του θυμίζεις την ιστορία, ενώ το έχεις αγκαλιά και προσπαθείς να το κοιμήσεις.

 

Αν το μωρό ξυπνάει πολλές φορές, στην αρχή προσπαθείς να αραιώσεις τα γεύματα μεταξύ τους και μετά να τα σταματήσεις τελείως. Αυτο απαιτεί αρκετή προσπάθεια γιατί θα πρέπει κάποιος να κάνει βόλτες το μωρό.

 

Ξέρω κάποια μωρά στα οποία δούλεψαν αυτές οι μέθοδοι. Τα περισσότερα που ξέρω ή δεν ανταποκρίθηκαν ή οι μητέρες τους δεν είχαν το κουράγιο να επιμείνουν.

 

 

(Πάντως είναι δύσκολο να θηλάζεις μετά το χρόνο εξαιτίας των σχολίων που ακούς . Εγώ λίγο ντρέπομαι με μερικούς . )

 

Αντί να ντρέπεσαι, θα έπρεπε να τους απαντάς έτσι ώστε να ντρέπονται οι ίδιοι.

 

Εδώ μέσα θα βρεις απαντήσεις για όλα όσα μπορείς να ακούσεις!;)

 

Ο άντρας μου μού λέει να μην τους λέω ότι το μωρό ξυπνάει για να μην κατηγορούν το θηλασμό γι αυτό. Γιατί κι άλλα μωρά ΄ξυπνάνε αλλά όταν θηλάζεις φταίει σίγουρα και για όλα ο θηλασμός!

Γενικά δεν χρειάζεται να τους δίνεις λαβές για σχόλια, είτε θηλάζεις είτε όχι! Αν ανοίγουν συζητήσεις σχετικές και ρωτάνε : Ξυπνάει το μωρό;

-Ε, σαν μωρό, πότε ξυπνάει, πότε δεν ξυπνάει.

Σε αυτό που είναι τόσο γενικό δεν μπορούν να πούνε τίποτα. Αν όμως πεις ότι ξυπνάει τόσες φορές, αρχίζουν τα σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Είπαμε με τον άντρα μου τον άλλο μήνα που θα έχει άδεια να μοιράσουμε τη νύχτα και να το κάνουμε βόλτες με βάρδια γιατί εγώ μόνη μου αποκλείεται να τα καταφέρω. (Πέρυσι στην άδεια του κάναμε επαναγαλακτισμό , φέτος θα κάνουμε ξενύχτια).

 

Η άλήθεια είναι ότι δε λέει και πολλές κουβεντούλες το μωρό ακόμα (ούτε μαμά καλά ,καλά) αλλά θα δοκίμάσω να του μιλήσω. Όταν δοκίμασα να τον κοιμήσω αγκαλιά έκλαιγε πάρα πολύ. Ακόμα και όταν προσπάθησα να τον θηλάσω λίγο κάποιες φορές. Δυστυχώς κοιμάται μόνο στο στήθος και μου λένε ότι τον έχω κακομάθει. Γι αυτό σκέφτομαι και το χαμομήλι.

Πάντως χθες βράδυ πρώτη φορά κοιμήθηκε από τις 10:30 ως τις 4:30 (θαύμα) μετά βέβαια συνέχισε κανονικά κάθε μια δυο ώρες.

 

Μπορεί να μη γράφω συχνά αλλά διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τα διάφορα θέματα και έχω αντιμετωπίσει μία μαστίτιδα και δύο φορές καντιντίαση (με δίαιτα) με τις συμβουλές σας και με τις ιστοσελίδες που λέγατε. Επισης έπαιρνα κουράγιο κάθε φορά που με έπιανε απογοήτευση και σκεφτόμουν ότι δεν πειράζει να πιεί και λίγο ξένο γάλα.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές που δίνεται!

Link to comment
Share on other sites

(Πέρυσι στην άδεια του κάναμε επαναγαλακτισμό , φέτος θα κάνουμε ξενύχτια).

 

;)

 

Η άλήθεια είναι ότι δε λέει και πολλές κουβεντούλες το μωρό ακόμα (ούτε μαμά καλά ,καλά) αλλά θα δοκίμάσω να του μιλήσω.

 

Το πόσα λέει δεν έχει καμία σχέση με το πόσα καταλαβαίνει!

Τα παιδιά καταλαβαίνουν πάρα πολλά και σε πολύ μικρότερες ηλικίες.

 

Δυστυχώς κοιμάται μόνο στο στήθος και μου λένε ότι τον έχω κακομάθει.

 

Και τους πιστεύεις;

 

Οι περισσότεροι φέρονται πολύ βίαια στα παιδιά τους, δεν ανταποκρίνονται στις ανάγκες τους και ακούς πολύ συχνά φράσεις τους στυλ:

 

Να ξεπαιδιάσω (=να ξεμπερδεύω, λες και όλο αυτό είναι ένα βάρος μόνο)

Θα το στρώσω

Δεν θα γίνει το δικό του

 

Οι περισσοτεροι γονείς είναι πολύ χειριστικοί γιατί έτσι έχουν μεγαλώσει και οι ίδιοι και ενοχλούνται φοβερά όταν βλέπουν διαφορετικές συμπεριφορές. Γίνονται επιθετικοί σε κάθε διαφορετικότητα και προσπαθούν να ενοχοποιήσουν τους γονείς που ανταποκρίνονται στις ανάγκες των παιδιών τους ανάγοντας σε κοσμοθεωρία τις επιλογές τους.

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ στα ιδια..και εγω θηλαζω απο 1/1/2009 (γεννησα εκεινη την ημερα) και θηλαζω μεχρι σημερα και η μικρη πραγματικα δεν φαινεται να θελει να με βοηθησει να αποθηλασουμε γιατι εχω σκοπο να μεινω εγκυος μετα το καλοκαιρι και να μην τη θηλαζω γιατι οπως και πριν ετσι και τωρα θα χω μια επικινδυνοτητα που ισως με αναγκασει να τη σταματησω βιαια απο το θηλασμο αν δεν παει κατι καλα..

 

θηλαζουμε ακριβως οσο και εσεις και ειλικρινα εγω ειμαι ανετοιμη να αποθηλασω και λογω δουλειας η κουραση μου ειναι τετοια που δεν εχω ορεξη για νεες προσαρμογες που μονο ευχαριστα δεν θα γινουν..

τελος παντων η επιστροφη της περιοδου μου εμενα παροτι την αυξημενη παραγωγη εχει γινει απο τον Οκτωβρη του 2009...άλλα μου ρχεται ανα δυο μηνες, καμια φορα καθε μηνα..λενε οτι σχετιζεται με την παραγωγη του θηλασμου αλλα τελικα ειναι μαλλον σχετικο..

 

δεν ξερω αν υπαρχει κολπακι για να επιτευχθει αλλιως

 

κορίτσια, εμένα η περίοδος μου ήρθε όταν ξεκίνησα τη μικρούλα μου τις στερεες τροφές. γέννησα 18 αυγούστου 2009 και η περίοδος μου ήρθε 26 Φεβρουαρίου 2010.τώρα η μικρή μου θηλάζει μόνο το πρωί και το βράδυ.δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο κόλπο για να έρθει πιο γρήγορα η περίοδος. μόνο αν μειωθούν τα γεύματα του θηλασμού πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Είπαμε με τον άντρα μου τον άλλο μήνα που θα έχει άδεια να μοιράσουμε τη νύχτα και να το κάνουμε βόλτες με βάρδια γιατί εγώ μόνη μου αποκλείεται να τα καταφέρω. (Πέρυσι στην άδεια του κάναμε επαναγαλακτισμό , φέτος θα κάνουμε ξενύχτια).

 

Η άλήθεια είναι ότι δε λέει και πολλές κουβεντούλες το μωρό ακόμα (ούτε μαμά καλά ,καλά) αλλά θα δοκίμάσω να του μιλήσω. Όταν δοκίμασα να τον κοιμήσω αγκαλιά έκλαιγε πάρα πολύ. Ακόμα και όταν προσπάθησα να τον θηλάσω λίγο κάποιες φορές. Δυστυχώς κοιμάται μόνο στο στήθος και μου λένε ότι τον έχω κακομάθει. Γι αυτό σκέφτομαι και το χαμομήλι.

Πάντως χθες βράδυ πρώτη φορά κοιμήθηκε από τις 10:30 ως τις 4:30 (θαύμα) μετά βέβαια συνέχισε κανονικά κάθε μια δυο ώρες.

 

Μπορεί να μη γράφω συχνά αλλά διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τα διάφορα θέματα και έχω αντιμετωπίσει μία μαστίτιδα και δύο φορές καντιντίαση (με δίαιτα) με τις συμβουλές σας και με τις ιστοσελίδες που λέγατε. Επισης έπαιρνα κουράγιο κάθε φορά που με έπιανε απογοήτευση και σκεφτόμουν ότι δεν πειράζει να πιεί και λίγο ξένο γάλα.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές που δίνεται!

Μυρσίνη, καλή επιτυχία με τα ξενύχτια!

Καταρχην να σου δόσω ένα ελπιδοφόρο μήνυμα. Η Σοφία μου -που ξύπναγε όπως ό δικός σου από τους 6 μήνες και μετά- από τη μέρα που χρόνισε (κυριολεκτικά) που έκανε ένα 9.30-5.00 σερί (θαύμα) κοιμάται συνολικά πολύ καλύτερα. Όχι πάντα βέβαια. Τα περισσότερα βράδια πάντως ξυπνάει μια φορά μεταξύ 3.30 και 5.30. Από κει και πέρα την παίρνω στο κρεβάτι μου γιατί ό,τι και αν κάνω αρνείται να γυρίσει στο δικό της με αποτέλεσμα να μένω ξάγρυπνη για ένα 2ωρο το λιγότερο.

Στην αγκαλιά, έχεις δοκιμάσει να τον κρατάς στον ώμο? -μακρυά από το στήθος. Αν δεν πεινάει αυτό καμιά φορά πιάνει. Ενώ αν είναι κοντά στο στήθος και το μυρίζει δεν υπάρχει περιπτωση να μην το ζητήσει.

Ο άντρας σου έχει δοκιμάσει ποτέ να κοιμίσει το μικρό? Αν τον τάιζες και αφού γλάρωνε του τον παρέδιδες να τον 'αποτελειώσει'? Εσύ εννοείται ότι θα πρέπει να εξαφανιστείς, αλλά να του το πεις "Η μαμά πρέπει να φύγει τώρα, θα σε κοιμίσει ο μπαμπάς"

Υποθέτω ότι σ'αυτήν την ηλικία χαμομήλια κλπ υποκατάστατα δεν μπορούν να βοηθήσουν. Το μωρό έχει άποψη για τα πράγματα και δεν ξεγελιέται

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τους πιστεύεις;

 

Δεν τους πολυπιστεύω κ. Αγλαία γιατί είναι το 4 μωρό μου οπότε έχω ακούσει πολλές χαζομάρες 13 χρόνια, αλλά επειδή είναι το πρώτο μου αγόρι και κάποια πράγματα γίνονται πρώτη φορά νιώθω ανασφάλεια. :?

Πάντως σας ευχαριστώ για το θάρρος που μου δίνετε, και το καλοκαίρι που θα επιχειρήσω με ηρεμία το βραδινό απογαλακτισμό θα σας πω τι κατάφερα.

(Για τη μέρα δε γίνεται συζήτηση γιατί θα στεναχωρηθεί πολύ. Πολλές φορές τη μέρα με ζητάει. Είναι όμως και στο παιδί. Η μεγάλη μου στο χρόνο σταμάτησε μέσα σε ένα μήνα χώρίς καμία στεναχώρια,ενώ όταν ήταν 2-3 μηνών με περίμενε 8 ώρες χωρίς να δέχεται μπιμπερό με το γάλα μου).

Eliza ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Καήνύχτα και κάθε καλό στις οικογένειες σας. :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...