Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Γεια σας μαμάδες σας διαβάζω καιρό και μου δίνετε κουράγιο! ευχαριστώ σας γι'αυτό! Στο θέμα μας τώρα ;-Ρ Λοιπόν έχω ένα σούπερ ντούπερ αγόραρο 5 και κάτι μηνών! Πρέπει σιγά σιγά να κόψω το θηλασμό διότι θα αρχίσω να δουλεύω σκληρά + έχω ψιλοξεφύγει με το κάπνισμα (6-7 τσιγάρα τη μέρα)! Με το θήλαστρο είχα υπερπαραγωγή γάλατος γι'αυτό και το έκοψα! Εδώ και μια βδομάδα του δίνω στις 11 το πρωί μετά την φρουτόκρεμα (την οποία καταβροχθίζει) το βιολογικό της frezyderm και το απόγευμα (από σήμερα) του δίνω πάλι το βιολογικό με λίγο ρυζάλευρο , ξέρεις ίσα ίσα να γίνει κρέμα! Με λίγα λόγια, το θηλάζω πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Λέω τώρα ομαλά να του κόψω και το μεσημεριανό! Πως και πότε είναι καλύτερο να το κάνω; δλδ να περιμένω να μπει το μεσημεριανό του γεύμα; να του δίνω λίγο δικό μου και λίγο ξένο; να το κόψω κατευθείαν; Θα πρέπει μέσα σε διάστημα ενός μήνα να του έχω κόψει και το βραδυνό σνιφ, κλαψ! Τι με συμβουλεύετε; Η παιδίατρος είναι τόσο υπέρ του θηλασμού που νομίζω έχει τσαντιστεί και με το τσιγάρο (μου επιτρέπει μέχρι 3) και που δε θα θηλάσω τουλάχιστον 1 χρόνο! Αισθάνομαι τύψεις ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κορίτσια δυστυχώς έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η μικρή μου είναι 13 μηνών και η περίπτωση μου είναι 'ιδια με σένα παπί.

Ξένο γάλα την αηδιάζει και προσπαθώ εδώ και 1 μήνα κάθε μέρα και δεν έχω καταφέρει τίποτα. Επίσης δεν πίνει όυτε το δικό μου σε μπιμπερό ή ποτηράκι ή με το κουταλάκι. Το φτύνει. Θέλει μόνο από το στήθος αλλίως δεν πίνει καθόλου. Επίσης τη θηλάζω και εγώ τη νύχτα. Εχω δοκιμάσει γάλα σκόνη, εβαπορέ, παστεριωμένο, υψηλής παστερίωσης, με λιγότερη λακτόζη που είναι πιό γλυκό....και δεν έχω καταφέρει τίποτα. Καμιά ιδέα?

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θελω να αποθηλάσω γιατί ειλικρινά κουράστηκα πλέον εχω αρχίσει και έχω μεγάλη κούραση και ανάγκη ύπνου μετά απο 16μήνες αφού στην περίπτωσή μας τουλάχιστον ο θηλασμός είναι απόλυτα συνδυασμένος με τη διαδικασία ύπνου.

 

Καλησπέρα και από μένα...Όλα τα παραπάνω με εκφράζουν απόλυτα :(

Προσθέστε συν 2 μήνες στο συνολικό διάστημα και επιπροσθέτως ένα πολύ δύσκολο μωρό...

Τώρα η μικρή μου, θηλάζει μόνο πρωι-βράδυ (την Μεγάλη εβδομάδα που είχα άδεια, φυσικά θήλασε περισσότερο...)

Μια φορά της αρνήθηκα και έγινε ο κακός χαμός !

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Δεν θέλω να καταφύγω σε βίαιες μεθόδους αποθηλασμού.

Είχα γράψει και στο τόπικ "Φυσικός Αποθηλασμός", αλλά δυστυχώς δεν έλαβα κάποια απάντηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας...

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

4η μέρα σήμερα κοιμήθηκε χωρίς στήθος. Θηλάζω πλέον μόνο στις 5 τα ξημερώματα που ξυπνάει για να ξανακοιμηθεί. Δεν περίμενα να είναι τόσο εύκολο. Προσπαθούσα να του κόψω τον πρωινό θηλασμό. Σημειώνω ότι, όπως τα περισσότερα θηλάζοντα μωράκια, δεν παίρνει μπιμπερό και δεν πίνει νερό παρά μόνο 2-3 γουλιές την ημέρα από κανονικό ποτήρι. Του δίνω φρέσκο γάλα όπου έχω τρίψει λίγο μπισκοτάκι ή σπιτικό κουλουράκι και τρελένεται!!! Δοκιμάστε το.

Πάντως είναι αλήθεια ότι σε αυτή την ηλικία καταλαβαίνουν όταν τους εξηγούμε. Έλεγα στον δικό μου όταν ξυπνούσε τα ξημερώματα ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα το μαμ της μαμάς και ότι δεν πρέπει να κλαίει γιατί θα φοβηθεί το μαμ δεν θα έρθει και ηρεμούσε (για λίγο). Και μέσα στην ημέρα το θυμάται και μου το λέει πιάνοντας το στήθος μου!!!! (μιλάμε κιόλας)

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο voukal μας δίνεις κουράγιο. Εμένα δυστυχώς αν και καταλαβαίνει τα πάντα στο θέμα του θηλασμού δεν θέλει να το καταλάβει αφού όταν θέλει να θηλάσει ό,τι και να της πω δεν πιάνει. Αν δεν της δώσω αρχίζει τα κλάματα ιδιαιτερως δε μέσα στην νύχτα.

Από ποιο γεύμα ξεκίνησες την διακοπή του θηλασμού?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μονο το δικό μου παιδί δεν καταλαβαίνει απο λόγια;;;

παντως τα ημερήσια γεύματα κόβονται πιο εύκολα μιας και το παιδί μπορεί να ξεχαστεί με κάτι άλλο...το βραδυνό ειναι το πιο δύσκολο :(

Εγω πριν το καλοκαιρι αποκλείεται να το κόψω και δεν με νοιάζει κιολας εκτος απο το βραδυνο...δηλαδή το πιο δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας!!! Το δικό μου το παιδάκι θηλάζει από την ΠΡωτοχρονιά του 2009 και δεν μου φαίνεται καθόλου έτοιμη να το κόψει. Κι εγώ όμως το χαίρομαι ακόμα. Θηλαζει το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά, το μεσημέρι για να κοιμηθεί και το βραδύ 5-6 φορές (κοιμόμαστε μαζί, οπότε της είναι εύκολο και εμένα δεν με πειράζει).

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κανένα κόλπο έτσι ώστε να επιταχύνω την επιστροφή της περιόδου μου (δεν έχει έρθει ακόμα) έτσι ώστε να ξαναμείνω έγκυος...και να συνεχίσω να θηλάζω τη μικρή μου.

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας!!! Το δικό μου το παιδάκι θηλάζει από την ΠΡωτοχρονιά του 2009 και δεν μου φαίνεται καθόλου έτοιμη να το κόψει. Κι εγώ όμως το χαίρομαι ακόμα. Θηλαζει το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά, το μεσημέρι για να κοιμηθεί και το βραδύ 5-6 φορές (κοιμόμαστε μαζί, οπότε της είναι εύκολο και εμένα δεν με πειράζει).

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κανένα κόλπο έτσι ώστε να επιταχύνω την επιστροφή της περιόδου μου (δεν έχει έρθει ακόμα) έτσι ώστε να ξαναμείνω έγκυος...και να συνεχίσω να θηλάζω τη μικρή μου.

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!;)

 

 

 

ειμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ στα ιδια..και εγω θηλαζω απο 1/1/2009 (γεννησα εκεινη την ημερα) και θηλαζω μεχρι σημερα και η μικρη πραγματικα δεν φαινεται να θελει να με βοηθησει να αποθηλασουμε γιατι εχω σκοπο να μεινω εγκυος μετα το καλοκαιρι και να μην τη θηλαζω γιατι οπως και πριν ετσι και τωρα θα χω μια επικινδυνοτητα που ισως με αναγκασει να τη σταματησω βιαια απο το θηλασμο αν δεν παει κατι καλα..

 

θηλαζουμε ακριβως οσο και εσεις και ειλικρινα εγω ειμαι ανετοιμη να αποθηλασω και λογω δουλειας η κουραση μου ειναι τετοια που δεν εχω ορεξη για νεες προσαρμογες που μονο ευχαριστα δεν θα γινουν..

τελος παντων η επιστροφη της περιοδου μου εμενα παροτι την αυξημενη παραγωγη εχει γινει απο τον Οκτωβρη του 2009...άλλα μου ρχεται ανα δυο μηνες, καμια φορα καθε μηνα..λενε οτι σχετιζεται με την παραγωγη του θηλασμου αλλα τελικα ειναι μαλλον σχετικο..

 

δεν ξερω αν υπαρχει κολπακι για να επιτευχθει αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Την εβδομάδα που πέρασε, η μικρή μου αρρώστησε -οξεία πυώδη αμυγδαλίτιδα- επομένως οι θηλασμοί έδιναν και έπαιρναν.

Το σαββατοκύριακο που άρχισε να συνέρχεται λόγω αντιβίωσης, ήθελε το μεσημέρι να κοιμηθεί, οπότε πάμε να ξαπλώσουμε.Είπα λοιπόν, να ξεκινήσω την προσπάθεια να της εξηγήσω πως δεν χρειάζεται πριν κοιμηθούμε να θηλάσουμε (τουλάχιστον όχι μέσα στην ημέρα).Να σημειώσω πως δεν ήταν νηστική..

Άρχισε λοιπόν τα κλάμματα, τις γκρίνιες, να τραβάει την μπλούζα κλπ.

Είπα πως δεν θα λυγίσω, δεν θα υποκύψω ..Της έλεγα πως τώρα που μεγάλωσε, η μαμά δεν προλαβαίνει να φτιάξει τόσο πολύ γαλατάκι, τόσο γρήγορα..πως την αγαπάω πολύ και θα συνεχίσω να την αγαπάω.. πως εαν θέλει μπορώ να την κρατήσω αγκαλίτσα να κοιμηθούμε...

Μου έγνεψε πως θέλει αγκαλίτσα, την κράτησα λοιπόν σφιχτά, της σιγοτραγουδούσα και την φιλούσα..

Όταν ήταν έτοιμη να κοιμηθεί, την ακούμπησα δίπλα μου στο κρεββάτι.. Τότε είδα ένα δάκρυ που κύλησε από τα ματάκια της και έγινα κομμάτια...

Την Κυριακή το μεσημέρι, είχαμε πάλι το ίδιο δράμα αλλά είδα πως το δέχτηκε λιγάκι πιο εύκολα...:-(

Δεν φανταζόμουν πως θα ήταν τόσο δύσκολο...:-(

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποια κοπέλα εχει δυνατότητα να φωνάξει καμια γιαγιά για 2-3 μέρες να κοιμίσει το μωρό το μεσημέρι νομίζω θα βοηθήσει και μετά ισως δεν θα επιμένει τόσο για τον μεσημεριανό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλα......θα πρεπει η γιαγια να το κοιμιζει ΚΑΘΕ μεσημερι.........για ρωτα και μενα που καθε μερα ειναι στους παππουδες και κοιμαται μια χαρα τα μεσημερια χωρις μεμε και δεν με αφηνει σε χλωρο κλαρι οταν τον κοιμιζω εγω!!!!! Και αυτο γινεται 1 μισι χρονο τωρα........θα μαθει απλα να κοιμαται χωρις μεμε με τους αλλους, αλλα παο τη μαμα θα το απαιτει.

 

 

Εμεις επειδη τωρα τα βραδια αρχισε παλι να ξυπναει συχνα και να ζηταει γαλα (και το θεμα ειναι οτι με εχει πληγωσει και ποναω ειδικα οταν θηλαζει ξαπλωτος) χθες του λεγα καθε φορα οτι γαλατακι θα πιουμε το πρωι, τωρα κανουμε νανι η αν επεμενε ελεγα θα παω στο μπανιο και θα ερθω και μεχρι να γυρισω ειχε αποκοιμηθει (παλι καλα που εχω συχνουρια δλδ)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά σε όλες!!!!

Μετά τα πρώτα μας γεννέθλια ήρθε η ώρα να προβληματιστούμε και εμείς γύρω από τον αποθηλασμό....(;!)Εδώ και ένα χρόνο τα πήγαμε αρκετά καλά στο θέμα του θηλασμού κυρίως γιατί το απολαμβάναμε και οι δύο...Τώρα όμως η "περίοδος χάριτος" τελειώνει για μένα και επιστρέφω στη δουλειά και όπως έχω αναφέρει και σε κάποιο άλλο τοπικ δε βλέπω να συνδυάζεται με παράταση του θηλασμού....Για να είμαι ειλικρινής το θέμα με απασχολεί εδώ και πολύ καιρό γιατί θα απουσιάζω απο το σπίτι 4 συνεχόμενες νύχτες το δεκαήμερο και οι υπόλοιπες βάρδιες θα είναι είτε πρωί είτε απόγευμα.Τις ώρες που θα λείπω ο Σπύρος θα είναι με τον πατέρα του, με τον οποίο τα πάνε πολύ καλά με εξαίρεση τα βράδια....!!!!Πριν από λίγους μήνες που έθεσα τον προβληματισμό μου, με συμβούλεψαν πολλοί, και τους υπερευχαριστώ για αυτό, να μην αγχώνομαι εκ τον προτέρων γιατί τα μωρά προσαρμόζονται και μέχρι την ώρα αυτή θα είχε αλλάξει ο μικρός τις συνήθειές του...Έτσι έκανα λοιπόν και απόλαυσα την άδεια και τον θηλασμό....!!!Σταμάτησα να προσπαθώ να του δίνω το μπουκάλι και ξεκίνησα με το εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά τίποτα!Το μόνο που άλλαξε είναι ότι άρχισε να τρώει καλύτερα τις στερεές τροφές με τις οποίες δεν τα είχαμε καταφέρει στην αρχή...!Κατά τα άλλα ξυπνάει τη νύχτα 3-4 φορές και απαιτεί στήθος.....!Προσπαθήσαμε πολλές φορές με τον πατέρα του να μην θηλάσει αλλά το μόνο που καταφέραμε ήταν να τον εκνευρίσουμε τόσο ώστε να κλαίει απαρηγόρητα και μετά ακόμα και με στήθος δύσκολα να ηρεμεί...Δοκιμάσαμε ότι ξέραμε και δεν ξέραμε, ότι ακούσαμε και ότι διαβάσαμε, ότι σκεφτήκαμε και ότι νιώσαμε αλλά μάταια....Ο Σπύρος ξυπνάει τα βράδια και θέλει να θηλάσει για να ξανακοιμηθεί....

Έτσι τώρα ακόμα και εγώ που είχα χαλαρώσει και έλεγα θα στρώσουν τα πράγματα από μόνα τους έχω πανικοβληθεί και ειλικρινά τα έχω χαμένα...Πώς θα αφήσω το μωρό μου και θα πάω για δουλειά ενώ ξέρω πως αντιδράει όταν δεν του προσφέρω στήθος το βράδυ...;Μήπως να μπω σε διαδικασία αποθηλασμού γενικά μήπως και βρούμε άλλους τρόπους να ηρεμεί και να κοιμάται;:cry:

Ευχαριστώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι κακως αγχωνεσαι......ασε να κυλησουν τα πραγματα φυσιολογικα........τις νυχτες που θα λειπεις θα μαθει το παιδι να κοιμαται χωρις να θηλαζει........ετσι απλα......οπως κοιμουνται χωρις να θηλαζουν τα μεσημερια με καποιον αλλο......απλα οταν εχουν την μαμα ευκαιρη απαιτουν και το γαλατακι τους......

 

Εγω δουλευα ενα διαστημα 3 μηνων περσι για πολλες ωρες καθε μερα, εφευγα απο το πρωι και γυριζα 8-9 το βραδυ........επινε γαλα οταν με εβρισκε διαθεσιμη......

 

Ακομα κι αν καταφερεις να αποθηλασεις κατα τη διαρκεια της μερας, απο οτι βλεπεις το πιο δυσκολο κομματι ειναι αυτο της νυχτας........πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο να αφησεις την κατασταση να διαμορφωσει τη λυση του προβληματος........δεν νομιζω οτι θα ειναι προβλημα να μη θηλαζει τις νυχτες που θα λειπεις......και μπορει ετσι να μαθει σιγα σιγα να μη θηλαζει νυχτες γενικως........

 

Παντως ειναι μικρο ακομα το μωρο σου για να προσφυγεις σε πιο αποτομες λυσεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και ξερεις οταν εσυ αγχωνεσαι και προσπαθεις να φορτσαρεις καταστασεις, το παιδι καταλαβαινει και αντιδρα αναλογα......οσο προσπαθεις να το αομακρυνεις τοσο θα επιμενει να θηλαζει περισσοτερο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini η μικρη εχει μαθει να κοιμαται στη θεια της με νανουρισματα και αγκαλιες χωρις να πινει γαλα η κατι σχετικο για μεσημερι..

εγω οταν επιστρεφω στο σπιτι ακομη και να χει φαει το σκασμου μια ωρα πριν παντα μα παντα με πιεζει να της δωσω στηθος..ειναι μαλλον απο μερια της ψυχολογικο..

αναγκαστικα θα πρεπει μολις επιστρεφω απο τη δουλεια να χω κουραγιο και ορεξη να την τραβολογαω στις κουνιες η σε αλλες δραστηριοτητες μπας και ξεχαστει μεχρι την ωρα του υπνο που σχετικα για εμας ειναι νωρις (γυρω στις 20.00)..

Link to comment
Share on other sites

αχ οσο περισσοτερο διαβάζω τόσο νομιζω οτι το κλαμα δεν θα το γλιτώσουμε :(

ενω ειχε αρχίσει και κοιμόταν ενα πενταωράκι για 3-4 μέρες ξανακυλήσαμε! Ρε γμτ θυμώνω τόσο πολυ το βράδυ και μετά θυμώνω και με τον εαυτό μου που θυμωνω και χεθε μέθα Πολυχρόνη. Δεν ξέρω prosperous αλλα νομιζω οτι μονο στις διακοπές με τη γιαγιά θα γινει αποθηλασμός οπως έλεγαν και στη συνάντηση οι αλλες κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι έχουμε το δικαίωμα να κουραζόμαστε και να θυμώνουμε μεσα στην άγρια νύχτα. Εγώ γύρω στους 14 μήνες ξεκίνησα με τον αποθηλασμό και λέω "εγώ" γιατί ο μικρούλης μια χαρά ήταν. Δεν θυμάμαι τι έγινε το μεσημέρι. Ήταν και δεύτερος όποτε τους έβαζα στα κρεβάτια με τον αδερφό του και ξεχνιόταν. Το πρωί ξεκίνησα να φεύγω για τη δουλειά χωρίς να τον θηλάσω και τον τάιζε η γιαγιά φρέσκο γάλα στον ύπνο του (το δοκιμάσατε; δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο, ήταν όμως σωτήριο). Μετά ξεκίνησα να τον θηλάζω το βράδυ πριν κοιμηθεί και αφού κοιμόταν του έδινα φρέσκο στον ύπνο για να ξέρω τουλάχιστον ότι τη νύχτα δεν πεινάει, παρόλο που θήλαζε 3-5 φορές ακόμη. Και κάπως έτσι ένα βράδυ τον έβαλα στο κρεβατάκι του χωρίς να τον θηλάσω και του έδωσα στον ύπνο του γάλα. Τη νύχτα που ξύπνησε από τις 5 φορές τις 3 τον κοίμησε ο άντρας μου και σταδιακά σταμάτησε να με ζητάει, οπότε άρχισα να ξεμυτίζω κι εγώ χωρίς να ζητάει γάλα. Να σημειώσω βέβαια ότι εμένα ποτέ δεν αποκοιμιόταν στο στήθος μου για βράδυ ή μεσημέρι, μόνο μέσα στη νύχτα. Όλη η πονεμένη ιστορία μας κράτησε περίπου 3 εβδομάδες, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είδα το παιδί να σπαράζει. Σόρρυ για την πολυλογία. Ελπίζω να έδωσα καμιά ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω λοιπόν και εγώ στο θέμα μας αφού μετά απο 6 μήνες προσπάθειας αποθηλασμού δεν τα έχω καταφέρει. καμιά φορά σκέφτομαι οτι ίσως τελικά δεν είμαι εγω έτοιμη και βρίσκω τη δικαιολογία οτι δεν αντέχει το παιδί οπότε συνεχίζω, όμως πλέον κουράστηκα παρα παρα πολύ.. Κοντεύει 18 μηνων θηλάζει το μεσημέρι για να κοιμηθεί , το βράδυ για να κοιμηθεί ενδιάμεσα τουλάχιστον 3 ή και 4 φορές για να την ξαναπάρει ο ύπνος και έχει και εδώ και 10 μέρες που άρχισε να θέλει πάλι και κατά τη διάρκεια της μέρας σε άσχετες ώρες. εξακολουθεί να μην πίνει με τίποτα οποιοδήποτε γάλα και ειμαι απελπισμένη.. Ζητάω ειλικρινά τη βοήθειά σας.. απο όσες μανούλες περάσατε τη φάση του αποθηλασμού και απο την Αγλαϊα ως πιο ειδικη.. τι μπορώ να κάνω για να αποθηλάσω αν είναι δυνατόν όσο πιο ομαλά γίνεται; η μικρή μου εχει μεγάλο κόλλημα με το θηλασμό και σίγουρα δεν είναι έτοιμη να διακόψει, εγω όμως ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!! πως μπορω να της εξηγήσω; πως να το κάνω; μια και έξω; ή σταδιακά; πχ πρώτα να κόψω το μεσημεριανό, μετά τα ενδιάμεσα της νύχτας και στη συνέχεια και το βραδυνό; και εγω πρέπει να πάρω χάπια; περιμένω με μεγαλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας και συγνωμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

αχ οσο περισσοτερο διαβάζω τόσο νομιζω οτι το κλαμα δεν θα το γλιτώσουμε :(

ενω ειχε αρχίσει και κοιμόταν ενα πενταωράκι για 3-4 μέρες ξανακυλήσαμε! Ρε γμτ θυμώνω τόσο πολυ το βράδυ και μετά θυμώνω και με τον εαυτό μου που θυμωνω και χεθε μέθα Πολυχρόνη. Δεν ξέρω prosperous αλλα νομιζω οτι μονο στις διακοπές με τη γιαγιά θα γινει αποθηλασμός οπως έλεγαν και στη συνάντηση οι αλλες κοπέλες.

Λες και το 'γραψα εγώ!

Θυμώνω και μετά θυμώνω που θύμωσα!

Έχω σταφιδιάσει απ' την αϋπνία... αλλά θα 'πρεπε να ντρέπομαι που παραπονιέμαι. Άλλες μανούλες ξενυχτάνε για πολύ δυσάρεστα θέματα...

Πονάει το σώμα μου πια απ' την έλλειψη ξεκούρασης και μου είπε και η κυρα-Μήτσαινα απέναντι ότι το εγγονάκι τις κοιμάται σερί 10ωρο... αλλά από που κι ως που θα συγκρίνουμε 2 μωρά; Είναι ξεχωριστοί άνθρωποι απ' τη μέρα που γεννιούνται κι έχουν άλλες ανάγκες...

 

Τα λέω το πρωί στον άντρα μου και κουνάει το κεφάλι του... νομίζει ότι τα 'χουν παίξει οι ορμόνες μου:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Επιστρέφω λοιπόν και εγώ στο θέμα μας αφού μετά απο 6 μήνες προσπάθειας αποθηλασμού δεν τα έχω καταφέρει. καμιά φορά σκέφτομαι οτι ίσως τελικά δεν είμαι εγω έτοιμη και βρίσκω τη δικαιολογία οτι δεν αντέχει το παιδί οπότε συνεχίζω, όμως πλέον κουράστηκα παρα παρα πολύ.. Κοντεύει 18 μηνων θηλάζει το μεσημέρι για να κοιμηθεί , το βράδυ για να κοιμηθεί ενδιάμεσα τουλάχιστον 3 ή και 4 φορές για να την ξαναπάρει ο ύπνος και έχει και εδώ και 10 μέρες που άρχισε να θέλει πάλι και κατά τη διάρκεια της μέρας σε άσχετες ώρες. εξακολουθεί να μην πίνει με τίποτα οποιοδήποτε γάλα και ειμαι απελπισμένη.. Ζητάω ειλικρινά τη βοήθειά σας.. απο όσες μανούλες περάσατε τη φάση του αποθηλασμού και απο την Αγλαϊα ως πιο ειδικη.. τι μπορώ να κάνω για να αποθηλάσω αν είναι δυνατόν όσο πιο ομαλά γίνεται; η μικρή μου εχει μεγάλο κόλλημα με το θηλασμό και σίγουρα δεν είναι έτοιμη να διακόψει, εγω όμως ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!! πως μπορω να της εξηγήσω; πως να το κάνω; μια και έξω; ή σταδιακά; πχ πρώτα να κόψω το μεσημεριανό, μετά τα ενδιάμεσα της νύχτας και στη συνέχεια και το βραδυνό; και εγω πρέπει να πάρω χάπια; περιμένω με μεγαλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας και συγνωμη αν σας κούρασα

ειχα πει σε αλλο τοπικ και ξανα λεω εκοψα την κορουλα μου 2 ετων με τ λεμονι βαζεις λεμονι λιγο στην θηλη και οταν παει να θηλασει θα νιωσει πικριλα και θα τις λες χαλασε το γαλα αγαπη μου θα δεις σε λιγες ημερες δεν θα ξαναζητησει... βαζεις συνεχεια λεμονι καθε μερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα πει σε αλλο τοπικ και ξανα λεω εκοψα την κορουλα μου 2 ετων με τ λεμονι βαζεις λεμονι λιγο στην θηλη και οταν παει να θηλασει θα νιωσει πικριλα και θα τις λες χαλασε το γαλα αγαπη μου θα δεις σε λιγες ημερες δεν θα ξαναζητησει... βαζεις συνεχεια λεμονι καθε μερα!!!!

 

:?

Yπάρχουν και πιο ανθρώπινοι τρόποι που δεν κοροϊδεύουν το παιδί και δεν υποτιμούν τη νοημοσύνη του.

Υπάρχουν και πιο ανθρώπινοι τρόποι που σέβονται το παιδί, λαμβάνουν υπόψη τις επιθυμίες τους και το προτετοιμάζουν.

Η μητέρα μπορεί να συζητήσει με ένα τόσο μεγάλο παιδί και να του εξηγήσει ότι δεν θέλει πια να συνεχίσει το θηλασμό. Με αυτό τον τρόπο είναι τίμια και ειλικρινής απέναντί του και δεν κρύβεται πίσω από φθηνά και ανόητα ψέμματα. Δεν το μπερδεύει με μια πραγματικότητα που δεν υπάρχει. Σέβεται την προσωπικότητά του. Δεν το υποτιμά.

Link to comment
Share on other sites

τι μπορώ να κάνω για να αποθηλάσω αν είναι δυνατόν όσο πιο ομαλά γίνεται; η μικρή μου εχει μεγάλο κόλλημα με το θηλασμό και σίγουρα δεν είναι έτοιμη να διακόψει, εγω όμως ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!! πως μπορω να της εξηγήσω;

 

Της έχεις πει ποτέ ότι θα θηλάσει σε λίγο;

Άρχισε να το δουλεύεις αυτό για να δεις πώς αντιδρά. Κάνε το στα λιγότερο αναγκαία γεύματα.

 

Μπορείς να μειώσεις τη διάρκεια των γευμάτων (πχ να πεις ότι θα μετρήσεις μέχρι το 20 και μετά τέλος)

Μπορείς να περιορίσεις τα γεύματα του θηλασμού (θηλάζουμε όταν ο ήλιος ξυπνάει και όταν ο ήλιος πάει για ύπνο)

 

 

πως να το κάνω; μια και έξω; ή σταδιακά; πχ πρώτα να κόψω το μεσημεριανό, μετά τα ενδιάμεσα της νύχτας και στη συνέχεια και το βραδυνό; και εγω πρέπει να πάρω χάπια; περιμένω με μεγαλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας και συγνωμη αν σας κούρασα

Εσύ δεν χρειάζεται να πάρεις χάπια

Link to comment
Share on other sites

ειχα πει σε αλλο τοπικ και ξανα λεω εκοψα την κορουλα μου 2 ετων με τ λεμονι βαζεις λεμονι λιγο στην θηλη και οταν παει να θηλασει θα νιωσει πικριλα και θα τις λες χαλασε το γαλα αγαπη μου θα δεις σε λιγες ημερες δεν θα ξαναζητησει... βαζεις συνεχεια λεμονι καθε μερα!!!!

 

Αυτή είναι η απάντησή σου σε αυτό;

 

όσο πιο ομαλά γίνεται

 

Αυτό που προτείνεις το θεωρείς ομαλό;

 

Χαλάει το γάλα στο στήθος; Αυτό θέλεις να πιστεύει το παιδί; Σε φαντάσματα;

 

Η βλακεία είναι επίκτητη και διαταράσσοντας την αντίληψη της πραγματικότητας του παιδιού, ανοίγουμε το δρόμο του προς τη βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η απάντησή σου σε αυτό;

 

 

 

Αυτό που προτείνεις το θεωρείς ομαλό;

 

Χαλάει το γάλα στο στήθος; Αυτό θέλεις να πιστεύει το παιδί; Σε φαντάσματα;

 

Η βλακεία είναι επίκτητη και διαταράσσοντας την αντίληψη της πραγματικότητας του παιδιού, ανοίγουμε το δρόμο του προς τη βλακεία.

 

κοιταξτε.....δεν θα ασχοληθω αλλο με βλακειες!!!!:mad::mad::mad:

στο τοπικ αυτο καποιες κοπελες ζητανε βοηθεια και εμπειριες και απο εσας αυτο ζητησε βοηθεια ....

και οχι να βλεπουν δυο τρεις που δεν εχουν τι να κανουν και κατηγορουν η μια την αλλη, και σχολιαζουν αυτα που μοιραζομαστε μεταξυ μας... εγραψα την εμπειρια μου οχι να ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΙ, ΕΙΡΩΝΙΚΑ!!!! το διαβαζεις αν δεν σου αρεσει το προσπερνας η μπορεις να κανεις ενα σχολιο ποιο μαλακο προς ενα προσωπο που δεν γνωριζετε<<< δεν ειναι σωστος ο τροπος σου κτλ>>>και οχι ΕΙΡΩΝΙΚΑ!!!:o:o:o και καθε ενηλικος μπορει να κρινει τι ειναι σωστο και τι οχι για το παιδακι του...εγω δεν ειπα καντο αυτο που σου λεω αλλα το μοιραστικα με την κοπελα και αυτη ειναι σε θεση να κρινει τι ειναι σωστο και τι λαθος ΣΩΣΤΑ.... τωρα τι θεωρω καλο και ομαλο για το παιδακι μου αφησε το στην δικια μου κριση σε παρακαλω.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...