Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

ο γιος μου 14 μηνων ηταν και ειναι απαιτητικοτατος στο θεμα του θηλασμου απο την αρχη,,,,οσο εχω προσπαθησει να βαλω προγραμμα μεχρι και σημερα τοσο χειροτερα ειναι,,,,, εκνευριζεται και θελει κι αλλο,,,,,οσο παω ηρεμα και χαλαρα με τα νερα του δηλαδει οταν αυτος θελει τοσο καλυτερα για ολους μας,,,ο αποθηλασμος ερχεται φυσιολογικα,,,,ενα πρωι θα ξυπνησει και απλα θα σου γυρισει το κεφαλι θα ζηταει ολο και πιο λιγο και το γαλα σου θα κοπει.

 

το προγραμμα στον θηλασμο προκυπτει μεσα απο την πραξη, δεν εχω στο κεφαλι μου ετοιμο το σεναριακι που με βολευει και παω να το εφαρμοσω στο παιδι μου,,,,ακουω το παιδι μου συνεργαζομαι μαζι του κι ετσι φτιαχνεται το προγραμμα που βολευει το συγκεκριμενο παιδι και τη συγκεκριμενη μαμα,,,

 

ποιος σου εχει πει οτι δεν εχεις φτιαξει προγραμμα? εχετε φτιαξει το δικο σας προγραμμα και το παιδακι σου μεγαλωνει,,,,,,

 

εμενα το προβλημα μου ηταν οταν εδινα σημασια στα επικριτικα λογια τριτων,,,το βλεμμα τους και οι αποψεις τους με εκαναν να νιωθω οτι σφαλλω σε ολα,,,,οταν το παιδι μου εκανε μακροχροχρονιους θηλασμους κατ αυτους το βασανιζα,,,,,οταν χρησιμοποιει το στηθος για παρηγορια τον κακομαθαινω,,,οταν βγαζει δοντια και απορριπτει τις στερεες τροφες κολλωντας ολη μερα στο στηθος προτιμουν να το αφησω χωρις θηλασμο μπας και φαει, οταν τη νυχτα ξυπναει πρεπει να εφαρμοσω τις λυσεις του βιβλιου κοιμησου παιδι μου και να μην το παρω στο κρεβατι μας,,,,

 

το προβλημα μου ηταν οτι αυταπου ακουγα με αγχωναν και αμφισβητουσα τον εαυτο μου,,,,κουραζομουν οχι μονο απο την καθημερινοτητα και το θηλασμο αλλα κι απο τις αμφιβολιες μου σχετικα με το πως πρεπει να φερθω,,,,,μηπως εχουν δικιο αυτοι? το αγχος μου αυτο δημιουργουσε αγχος και στο παιδι γιατι προσπαθουσα να βαλω ενα πλαισιο στα του θηλασμου οχι συμφωνα με τις αναγκες του δικου μου παιδιου αλλα συμφωνα με τα κολληματα του καθενος-πολιτισμου μας

 

τωρα τους εχω ολους γραμμενους εκτος απο αυτους που σεβονται την μοναδικοτητα της σχεσης μου με το παιδι μου,,,,,ακουω μονο το παιδι μου και τις αναγκες του,,,οταν εχω αποριες απευθυνομαι σε ανθρωπους που δεν εχουν ως στοχο να μου επιβαλλουν μια μαγικη λυση αλλα που θα με βοηθησουν να βρω την δικη μου

 

οταν ειμαστε εξω και θελει να θηλασει προσπαθω να του προτεινω αλλα πραγματα, να του τραβηξω το ενδιαφερον με κατι αλλο συνηθως πιανει, σιγα σιγα θα του γινει σαφες οτι δε θηλαζουμε εξω,,θελει ΥΠΟΜΟΝΗ να πεις τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα,,,αν σε ενοχλει να θηλαζει εξω τωρα που μεγαλωσε μπορει σιγα σιγα να το εμπεδωσει, αν θες να σταματησει να θηλαζει τη νυχτα σιγα σιγα και οσο αντεχεις θα βρειτε τη λυση,,,,,,,θα βρεις το κουμπι της

 

ακου το ενστικτο σου και ασε τους τριτους αυτοι σε βαραινουν και φυσικα ρωτα καποιον ειδικο στα του θηλασμου,,,θα δεις οτι θα σε χαλαρωσει και απενεχοποιησει,,,,,,εισαι μια εξαιρετικη μανουλα για το παιδακι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spithoula δε νομίζω ότι είσαι αμφιθυμική, κουρασμένη μαμά είσαι :D

Μετράτε καθόλου με το μωρό σου;

Κάτι που βοηθάει στο να περιορίσεις μερικούς "ασήμαντους" θηλασμούς (που μπορεί να είναι συγκεκριμένοι μέσα στη μέρα ή ανάλογα με την αντοχή σου), χωρίς να φτάνετε στα όρια σας είναι να επιτρέπεις μεν να θηλάσει αλλά θα μετράς ως το 5, το 10 ή θα βάζεις κάποιο χρονόμετρο, κάτι με το οποίο να είναι εξοικειωμένο το μωρό. Μπορείς να μετράς και όταν δεν θέλεις να βάλεις περιορισμό (σε ένα - ας πούμε - κανονικό γεύμα θηλασμού), ώστε αρχικά να εξοικειωθεί με τη διαδικασία χωρίς να αγχώνεται. Προτιμώ το μέτρημα, γιατί μπορώ να μετράω όσο αργά θέλω :lol: ενώ το ρολόι είναι "αμείλικτο".

 

Συμφωνώ με την ψυχολόγο ότι χρειάζεται να δεις τι λείπει στο παιδί αλλά δεν θα το γενίκευα σαν να μην είναι φυσιολογική η απαίτηση, σαν κάτι να του λείπει στη ζωή του. Εκείνη τη στιγμή μπορεί να ισχύει συγκεκριμένος λόγος ή πολλοί λόγοι μαζί, εσύ που ξέρεις το μωρό σου, μπορείς να κρίνεις αν είναι πχ από βαρεμάρα ή από πείνα ή από ανάγκη για επαφή. Η αλήθεια είναι ότι άπαξ και ζητήσει το μωρό, δύσκολα μπορείς να το αποπροσανατολίσεις σε αυτή την ηλικία. Χρειάζεται να προνοήσεις με τον τρόπο που ανέφερε η palladin ΠΡΙΝ ζητήσει. Δεν βρίσκω νόημα στην "αντιπαράθεση" με το μωρό, νομίζω ότι είναι πιο αποτελεσματικό, όπως είπε η γλυκός, να πας με τα νερά του και στην πορεία να γυρίσεις με τα δικά σου νερά. Πχ ζητάει να θηλάσει επειδή βαριέται, ξεκινάτε και μετά από λίγο αρχίζεις να του μιλάς για κάτι που θα κάνετε μόλις τελειώσετε το θηλασμό. Σταδιακά, θα αρχίσει να σε "παρατάει", για να ασχοληθεί με αυτό που προτείνεις. Σε αυτή την τακτική είναι πολύ χρήσιμος ο μπαμπάς ή κάποιο άλλο πρόσωπο, που μπορεί -χωρίς πίεση- να αποσπάσει το μωρό μιλώντας του, καλώντας το για παιχνίδι κτλ.

 

Δεν ξέρω αν φταίει η δική μου "έλλειψη" προγράμματος αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να πω "θα κόψω τον χ και τον ψ θηλασμό". Πήγαινα πάντοτε σύμφωνα με τις αντοχές μας. Μερικές φορές μπορεί να είναι πιο εύκολο να απομακρυνθείς από το μωρό για λίγες ώρες την ημέρα και να αφήσεις το βράδυ ελεύθερο και μερικές φορές είναι πιο εύκολο να καλείς εσύ το μωρό την ημέρα, με την ελπίδα ότι θα καλυφθεί και θα έχεις ένα πιο ήρεμο βράδυ. Όπως ειπώθηκε, μερικά μωρά πιάνουν αμέσως τη δυσαρέσκεια που πλανάται και προσκολλώνται πιο έντονα, για να πάρουν την επιβεβαίωση. Αν περάσετε μερικές μέρες όπου εσύ παίρνεις πρωτοβουλία και προσφέρεις, ίσως πολύ πιο συχνά από ό,τι θέλει το μωρό, μπορεί να νιώσει "αυθόρμητα" πιο επιθυμητό (Γιατί άλλο είναι να πρέπει να ζητάει και να λες ναι ή όχι και άλλο να προτείνεις κι εσύ, καθώς ο θηλασμός είναι σχέση για δυο. Όπως συμβαίνει με κάθε άλλη σχέση μας, χρειαζόμαστε πρωτοβουλία και από τους δυο, για να αισθανόμαστε επιθυμητή τη σχέση. Αν ζητάει μόνο ο ένας την επαφή, τότε δεν υπάρχει ισορροπία.) Οπότε με τη σιγουριά που θα λάβει, πιθανώς σταδιακά θα είναι πιο εύκολο να το "ξεχάσει", αφού θα επαφίεται σε σένα να το θυμίζεις, ενώ εσύ "ξεχνιέσαι" όσο σε παίρνει και θα ρίχνεις βάρος σε άλλους τρόπους επικοινωνίας.

 

Πάντως, έχοντας πια δυο παιδιά μπορώ να απαντήσω με σιγουριά ότι δεν τα κάνουμε εμείς τα παιδιά "εξαρτημένα" από το θηλασμό. Τα συγκεκριμένα παιδιά έχουν ανάγκη αυτόν τον τρόπο, για να αναπτυχθούν συναισθηματικά (και στην περίπτωση των αλλεργιών κτλ και σωματικά). Εγώ είχα κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη και περίμενα να έχω "μια από τα ίδια" με τη μικρή αλλά η μικρή έχει εντελώς διαφορετική ιδιοσυγκρασία, προς το παρόν δεν τη νοιάζει να μένει στο στήθος με τις ώρες, δείχνει πολύ έντονα ότι θέλει να την ακουμπήσεις κάτω και να ασχοληθείς μαζί της με ομιλίες και τραγούδια και χορούς :lol: συχνά δε, κουράζεται από τη δική μου αγκαλιά και φαίνεται ότι περνάει καλά αλλάζοντας χέρια, κάτι που στη μεγάλη ήταν αδιανόητο και συνοδευόταν από υστερία από πολύ νωρίς. Οπότε είμαι πια σίγουρη ότι καλά έκανα και δεν υπέβαλα την μεγάλη στο μαρτύριο των τρίτων ανθρώπων, ενώ με σιγουριά αφήνω τη μικρή να απασχοληθεί και να νανουριστεί από άλλους, μόλις σιγουρευτώ ότι είναι χορτάτη. Επιπλέον, βλέπω ότι το μεγάλο μου κοριτσάκι σταδιακά έκανε τα βήματα της και κοινωνικοποιήθηκε με το δικό της ρυθμό και μπορεί να βασίζεται και σε άλλους ανθρώπους εκτός από μένα (πχ γιαγιά, δασκάλα), ίσως λίγο πιο αργά από άλλα παιδάκια, αλλά αυτό είχε ανάγκη να κάνει, να πορεύεται με σίγουρα βήματα. Αν την είχα πιέσει, ίσως να είχε κλειστεί στον εαυτό της θεωρώντας ότι δεν έχει κατανόηση, ούτε καν από τη μαμά της. Και είμαι σίγουρη επίσης, όταν ένα παιδί είναι έτοιμο να "περπατήσει", δεν μπορείς να το εμποδίσεις, ακόμη κι αν το "δέσεις" πάνω σου. Απλά θα σε πατήσει, για να περπατήσει :lol:

 

Πέρα από ψυχολόγους, γιατρούς, δασκάλους, συγγενείς, εμείς ξέρουμε τα παιδιά μας καλύτερα από άλλους και αυτό που αντιλαμβάνεται το μητρικό ένστικτο για το δικό μας παιδί μπορεί να είναι πολύ λεπτή απόχρωση για τους τρίτους, οι οποίοι έχουν μόνο θεωρίες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

margarita32 τι καλά που τα λες...

Όνειρο μου ήταν να θηλάσω 20 μέρες, μετά 40 μέρες, 2 μήνες, 3μήνες, 4 μήνες. Στο 5ο μήνα έκανα κάποιες προσπάθειες με ξένο γάλα αλλά τίποτα, για να μην κουράζομαι διπλά (θηλάσμος+προετοιμασία ξένου) θηλάζω μέχρι σήμερα.

Μόνο που τώρα αλλάξανε τα πράγματα και θέλω να α π ο θ η λ ά σ ώ. Ποια είναι η ιδανική ηλικία? Μου έχουν πει ή τώρα (6-7μηνών) ή άστο καλύτερα. Πότε υποφέρουν λιγότερο τα παιδιά? Φοβάμαι και την αλλεργία στο αγελαδινό γιατί δεν τρώει ούτε την κρέμα βανίλια το απόγευμα.

Τι να κάνω???? Δεν μπορώ να τον ακούω να κλαίει. Κάπου διάβασα ξεκινάμε με μικτό γάλα (μητρικό 2/3 κ ξένο 1/3 σε μπουκάλι) αλλά δεν μπορώ το θήλαστρο.

Help pls!!!!!!!!!

 

Σε καταλαβαίνω… και εγώ τα ίδια πέρασα… Δοκίμασα σχεδόν όλα τα γάλατα της αγοράς αλλά τελικά κατάλαβα ότι το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να το πάρω απόφαση εγώ!!!! Ένα πρωί λοιπόν ξύπνησα και είπα ‘’Αν ΟΝΤΟΣ δεν είχα γάλα?? Πες ότι κάτι γινόταν ξαφνικά και δεν μπορούσα πια να θηλάσω…. Τι θα γινόταν τότε??’’ Με αυτή την λογική λοιπόν ‘’Η μανούλα δεν έχει άλλο γάλα’’ (αλλά το πίστευα) κατέβασε ολόκληρο μπουκάλι!!! Φαντάσου ότι οι δικοί μου δεν ήθελαν ούτε το δικό μου γάλα από μπιμπερό!! :(

 

Για να μην αρχίσει να κλαίει μην την αφήσεις να πεινάσει, προσπάθησε να την ταΐσεις κάνα 15λεπτο νωρίτερα από την ώρα που θήλαζες!!!

 

 

Υπάρχουν στιγμές που μετανιώνω που δεν έδωσα 1 ξένο γεύμα απ την αρχή , μία πιπίλα. Τώρα κοιμάται μόνο με πιπίλισμα, τρώγωντας λιγάκι και ξυπναι 3 με 4 φορές τη νύχτα.

 

Θα μάθει, μην φοβάσαι (είναι μικρή ακόμα) θα πίνει τα γαλατάκι από το μπιμπερό και θα γλαρώνει (σαν πιπίλα είναι και το μπιμπερό)… Άσε που δεν θα έχεις και το άγχος του πότε να κόψεις την πιπίλα ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

spithoula δε νομίζω ότι είσαι αμφιθυμική, κουρασμένη μαμά είσαι :D

Μετράτε καθόλου με το μωρό σου;

Κάτι που βοηθάει στο να περιορίσεις μερικούς "ασήμαντους" θηλασμούς (που μπορεί να είναι συγκεκριμένοι μέσα στη μέρα ή ανάλογα με την αντοχή σου), χωρίς να φτάνετε στα όρια σας είναι να επιτρέπεις μεν να θηλάσει αλλά θα μετράς ως το 5, το 10 ή θα βάζεις κάποιο χρονόμετρο, κάτι με το οποίο να είναι εξοικειωμένο το μωρό. Μπορείς να μετράς και όταν δεν θέλεις να βάλεις περιορισμό (σε ένα - ας πούμε - κανονικό γεύμα θηλασμού), ώστε αρχικά να εξοικειωθεί με τη διαδικασία χωρίς να αγχώνεται. Προτιμώ το μέτρημα, γιατί μπορώ να μετράω όσο αργά θέλω :lol: ενώ το ρολόι είναι "αμείλικτο".

 

Συμφωνώ με την ψυχολόγο ότι χρειάζεται να δεις τι λείπει στο παιδί αλλά δεν θα το γενίκευα σαν να μην είναι φυσιολογική η απαίτηση, σαν κάτι να του λείπει στη ζωή του. Εκείνη τη στιγμή μπορεί να ισχύει συγκεκριμένος λόγος ή πολλοί λόγοι μαζί, εσύ που ξέρεις το μωρό σου, μπορείς να κρίνεις αν είναι πχ από βαρεμάρα ή από πείνα ή από ανάγκη για επαφή. Η αλήθεια είναι ότι άπαξ και ζητήσει το μωρό, δύσκολα μπορείς να το αποπροσανατολίσεις σε αυτή την ηλικία. Χρειάζεται να προνοήσεις με τον τρόπο που ανέφερε η palladin ΠΡΙΝ ζητήσει. Δεν βρίσκω νόημα στην "αντιπαράθεση" με το μωρό, νομίζω ότι είναι πιο αποτελεσματικό, όπως είπε η γλυκός, να πας με τα νερά του και στην πορεία να γυρίσεις με τα δικά σου νερά. Πχ ζητάει να θηλάσει επειδή βαριέται, ξεκινάτε και μετά από λίγο αρχίζεις να του μιλάς για κάτι που θα κάνετε μόλις τελειώσετε το θηλασμό. Σταδιακά, θα αρχίσει να σε "παρατάει", για να ασχοληθεί με αυτό που προτείνεις. Σε αυτή την τακτική είναι πολύ χρήσιμος ο μπαμπάς ή κάποιο άλλο πρόσωπο, που μπορεί -χωρίς πίεση- να αποσπάσει το μωρό μιλώντας του, καλώντας το για παιχνίδι κτλ.

 

Δεν ξέρω αν φταίει η δική μου "έλλειψη" προγράμματος αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να πω "θα κόψω τον χ και τον ψ θηλασμό". Πήγαινα πάντοτε σύμφωνα με τις αντοχές μας. Μερικές φορές μπορεί να είναι πιο εύκολο να απομακρυνθείς από το μωρό για λίγες ώρες την ημέρα και να αφήσεις το βράδυ ελεύθερο και μερικές φορές είναι πιο εύκολο να καλείς εσύ το μωρό την ημέρα, με την ελπίδα ότι θα καλυφθεί και θα έχεις ένα πιο ήρεμο βράδυ. Όπως ειπώθηκε, μερικά μωρά πιάνουν αμέσως τη δυσαρέσκεια που πλανάται και προσκολλώνται πιο έντονα, για να πάρουν την επιβεβαίωση. Αν περάσετε μερικές μέρες όπου εσύ παίρνεις πρωτοβουλία και προσφέρεις, ίσως πολύ πιο συχνά από ό,τι θέλει το μωρό, μπορεί να νιώσει "αυθόρμητα" πιο επιθυμητό (Γιατί άλλο είναι να πρέπει να ζητάει και να λες ναι ή όχι και άλλο να προτείνεις κι εσύ, καθώς ο θηλασμός είναι σχέση για δυο. Όπως συμβαίνει με κάθε άλλη σχέση μας, χρειαζόμαστε πρωτοβουλία και από τους δυο, για να αισθανόμαστε επιθυμητή τη σχέση. Αν ζητάει μόνο ο ένας την επαφή, τότε δεν υπάρχει ισορροπία.) Οπότε με τη σιγουριά που θα λάβει, πιθανώς σταδιακά θα είναι πιο εύκολο να το "ξεχάσει", αφού θα επαφίεται σε σένα να το θυμίζεις, ενώ εσύ "ξεχνιέσαι" όσο σε παίρνει και θα ρίχνεις βάρος σε άλλους τρόπους επικοινωνίας.

 

Πάντως, έχοντας πια δυο παιδιά μπορώ να απαντήσω με σιγουριά ότι δεν τα κάνουμε εμείς τα παιδιά "εξαρτημένα" από το θηλασμό. Τα συγκεκριμένα παιδιά έχουν ανάγκη αυτόν τον τρόπο, για να αναπτυχθούν συναισθηματικά (και στην περίπτωση των αλλεργιών κτλ και σωματικά). Εγώ είχα κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη και περίμενα να έχω "μια από τα ίδια" με τη μικρή αλλά η μικρή έχει εντελώς διαφορετική ιδιοσυγκρασία, προς το παρόν δεν τη νοιάζει να μένει στο στήθος με τις ώρες, δείχνει πολύ έντονα ότι θέλει να την ακουμπήσεις κάτω και να ασχοληθείς μαζί της με ομιλίες και τραγούδια και χορούς :lol: συχνά δε, κουράζεται από τη δική μου αγκαλιά και φαίνεται ότι περνάει καλά αλλάζοντας χέρια, κάτι που στη μεγάλη ήταν αδιανόητο και συνοδευόταν από υστερία από πολύ νωρίς. Οπότε είμαι πια σίγουρη ότι καλά έκανα και δεν υπέβαλα την μεγάλη στο μαρτύριο των τρίτων ανθρώπων, ενώ με σιγουριά αφήνω τη μικρή να απασχοληθεί και να νανουριστεί από άλλους, μόλις σιγουρευτώ ότι είναι χορτάτη. Επιπλέον, βλέπω ότι το μεγάλο μου κοριτσάκι σταδιακά έκανε τα βήματα της και κοινωνικοποιήθηκε με το δικό της ρυθμό και μπορεί να βασίζεται και σε άλλους ανθρώπους εκτός από μένα (πχ γιαγιά, δασκάλα), ίσως λίγο πιο αργά από άλλα παιδάκια, αλλά αυτό είχε ανάγκη να κάνει, να πορεύεται με σίγουρα βήματα. Αν την είχα πιέσει, ίσως να είχε κλειστεί στον εαυτό της θεωρώντας ότι δεν έχει κατανόηση, ούτε καν από τη μαμά της. Και είμαι σίγουρη επίσης, όταν ένα παιδί είναι έτοιμο να "περπατήσει", δεν μπορείς να το εμποδίσεις, ακόμη κι αν το "δέσεις" πάνω σου. Απλά θα σε πατήσει, για να περπατήσει :lol:

 

Πέρα από ψυχολόγους, γιατρούς, δασκάλους, συγγενείς, εμείς ξέρουμε τα παιδιά μας καλύτερα από άλλους και αυτό που αντιλαμβάνεται το μητρικό ένστικτο για το δικό μας παιδί μπορεί να είναι πολύ λεπτή απόχρωση για τους τρίτους, οι οποίοι έχουν μόνο θεωρίες.

 

ποσο συμφωνω μαζι σου, τι ωραια που τα λες

Link to comment
Share on other sites

η μειωση της παραγωγης του γαλακτος ελατωνε καιι το ενδιαφερον του παιδιου για θηλασμο ή θα βρεθω να μην εχω γαλα και η μικρη να μην πινει ξενο? εθυχαριστω εκ των προτερων

 

Έχω ακριβώς την ίδια απορία; Υπάρχει απάντηση άραγε;

 

Θέλω να αποθηλάσω το γιο μου που είναι 11μιση μηνών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακριβώς την ίδια απορία; Υπάρχει απάντηση άραγε;

 

Θέλω να αποθηλάσω το γιο μου που είναι 11μιση μηνών.

 

κι αν δεν πινει αλλο γαλα τι εγινε? ασβεστιο υπαρχει και στα γιαουρτια τα τυρια και σε ενα καρο αλλα πραγματα,,,μια χαρα καλυπτονται,,,αν απορριψει το αγελαδινο γαλα θα δοκιμασει κατσικισιο, γιαουρτια, ενα καρο τυρια, αυγα,,ολο και κατι θα του αρεσει,,,υπαρχουν λυσεις,,,απαραιτητο ειναι το γαλα της μαμας οταν η μαμα αποθηλασει σε ενα παιδι γυρω στον 1,5 χρονο εχουμε ενα σωρο επιλογες εκτος γαλακτος που να τα καλυπτει σε ασβεστιο και βιταμινη d

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια στο forum όμως οι συζητήσεις σας με συντροφεύουν απο τότε που έμεινα έγκυος κ σας ευχαριστώ πολυ γίαυτο!!

Αποφάσισα να γράψω γιατί διαβάζοντας τα λόγια της spithoulas η καρδιά μου χτύπησε βλεπωντας ακριβώς μα ακριβώς τον εαυτό μου!!

Έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών που θηλασε μέχρι τους 6μήνες αποκλειστικά,απο τότε ποτέ δεν υπήρξε fan του φαγητού τρώει πολυ λίγο, δεν δοκιμάζει εύκολα νέες τροφές ( έχει κάποιου είδους αλλεργία σε μερικά γάλατα κ γιαουρτακια- ακόμα δεν έχουμε καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει), δεν μπορούμε να βάλουμε με τίποτα ΄΄προγραμμά΄΄ ( αν κ όλοι με μαλώνουν γίαυτο )... Δόξα τον Θεό ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το θηλασμο ( μόνο ένας βουλομενος πόρος μια φορά λόγω απόπειρας θηλαστρου το οποίο βέβαια κ πεταξα).

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω χειριστεί το θέμα ακριβώς όπως η spithoula πάντοτε κατάφευγω στο θηλασμο για νανουρισμα, για ξύπνημα, για παρηγοριά για τα πάντα!! Με αποτέλεσμα να θηλαζει συνεχώς( ιδιαίτερα τώρα που βγάζει κ καινούργιο δοντακι) μπορεί κ κάθε μια ή δύο ώρες κ όταν της έρθει η "όρεξη" δεν την ξεγελας με κανέναν μα με κανέναν τρόπο !! Ούτε άλλη τροφή, ούτε παιχνίδια, ούτε κάποιος τρίτος τίποτα παρά μόνο πέφτει στο πάτωμα κ χτυπιέται ενώ αν είμαστε έξω αποφεύγω να την κρατάω αγκαλιά διότι συνεχώς το χέρι της είναι στη μπλουζάκι μου κ με τραβολογαει ( κάτι που με στεναχωρεί

αφάνταστα ).

Έχω φτάσει σε ένα σημείο να νιώθω σαν κινούμενο μπιμπερο!!!! Δεν θέλω να κόψω τελείως τον θηλασμο γιατί είναι κάτι που το απολαμβανω τις περισσότερες φορές ( όταν είμαι στο σπίτι) απλώς δεν αντέχω άλλο αυτή την υστερικη συμπεριφορά της μικρής ( πραγματικά οριεται αν καθυστέρησω έστω κ μισό λεπτό να την θηλασω.!!! Θα ήθελα μια πιο φυσιολογική σχέση...

Έχω κουραστεί τόσο μα τόσο πολυ( φυσικά ξυπνάει κ το βράδυ κ αν την πάρω στο κρεβάτι μπορεί κ να θηλαζει συνεχόμενα κ τρεις ώρες!!!) κ δεν ξέρω τι να κάνω γιατί έχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους να το αντιμετωπίσω ( πχ να της δίνω κ ξένο το οποίο δεν θέλει) κ όσο παει γίνεται χειροτερα κολλάει όλο κ περισσότερο πάνω μου!!

Πως θα καταλάβω ποτε είναι έτοιμη να αποθηλασει;;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσακια αποθήλασα...είμαι σε λίγο περιεργη φάση. Ελεγα θα θηλάσω μέχρι τον χρόνο.

Καποιες φορές που είχα δοκιμάσει να του δώσω μπιμπερό δεν ήθελε ούτε να το δει!!!!

Το έσπρωχνε και έχωνε το μουτράκι του στο στήθος μου. Εμένα δε με πείραζε ιδιαίτερα έλεγα όσο θέλει να θηλάσει!! Ηδη όμως είχαν αρχίσει όλοι οι γυρω μου να μουρμουρίζουν... ακόμα θηλάζεις??? θα πάει φαντάρος κ από το β.. σου θα κρέμεται και άλλες τέτοιου είδους αηδίες που όταν τις ακουγα μου αναβαν τα λαμπάκια. (ειδικά όταν αυτοί που τα λένε δεν έχουν καν παιδιά!!!!)

Τελος παντων λόγω ενός ταξιδιού που θέλω να κάνω με τον άντρα μου και δε θα εχω μαζί μου το μωρό σκεφτόμουν να αποθηλάσω. Καλοκαιρι έρχεται ας είμαι λίγο πιο ξένοιαστη έλεγα. Ούτως η άλλως το μωρό εκανε δύο γεύματα στήθος πρωι και βράδυ. Δε το χρειαζόταν ούτε για να κοιμηθεί μεσημερι και τέτοια. Επινε γάλα και μετα κοιμόταν μόνος του. Αρχισα πάλι να κάνω προσπάθειες με ξένο αλλά τπτ. δεν το ήθελε. Κάθε βράδυ πετουσα ένα μπουκάλι γάλα. άλλαξα μπιμερό, πιπίλες, γάλατα τπτ.

ένα βράδυ επινα εγω γάλα ήρθε και ήθελε να πιει με το καλάμακι!!!!! του έδωσα λίγο και ήθελε κι άλλο. Τι να κάνω του φτιάχνω γάλα (από περιέργεια πιο πολύ αν θα το πιει) και το κατέβασε όλο!!!!!! Στα καλά καθουμενα!!! Τί να πω??? Υστερα κ εγώ εδινα ένα γεύμα και τώρα καθόλου. Αποθήλασε φυσιολογικά μόνος του!!!! Εμένα όμως μου λείπει και παρόλο που ήθελα να αποθηλάσω τώρα στεναχωριέμαι. Είναι φυσιολογικό αυτό???

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ μανουλες αν είχατε παρόμοια εμπειρία πείτε μου σας παρακαλώ!! Υπάρχει περίπτωση με κάποια τεχνική ή κάποιο τρόπο να μειώσουμε τους θηλασμους ή θα ησυχασω αν αποθηλασω( κάτι που προσωπικά δεν θα ήθελα ακόμα) ;;;

Τώρα τουλάχιστον προσπαθώ κ της λέω όταν είμαστε έξω ότι τα μεγάλα παιδάκια δεν θηλαζουν οπωσ διαβασα παραπανω αλλα γίνεται ο κακός χαμός... Τουλάχιστον δεν κάνω πίσω σ΄αυτο!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια στο forum όμως οι συζητήσεις σας με συντροφεύουν απο τότε που έμεινα έγκυος κ σας ευχαριστώ πολυ γίαυτο!!

Αποφάσισα να γράψω γιατί διαβάζοντας τα λόγια της spithoulas η καρδιά μου χτύπησε βλεπωντας ακριβώς μα ακριβώς τον εαυτό μου!!

Έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών που θηλασε μέχρι τους 6μήνες αποκλειστικά,απο τότε ποτέ δεν υπήρξε fan του φαγητού τρώει πολυ λίγο, δεν δοκιμάζει εύκολα νέες τροφές ( έχει κάποιου είδους αλλεργία σε μερικά γάλατα κ γιαουρτακια- ακόμα δεν έχουμε καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει), δεν μπορούμε να βάλουμε με τίποτα ΄΄προγραμμά΄΄ ( αν κ όλοι με μαλώνουν γίαυτο )... Δόξα τον Θεό ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το θηλασμο ( μόνο ένας βουλομενος πόρος μια φορά λόγω απόπειρας θηλαστρου το οποίο βέβαια κ πεταξα).

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω χειριστεί το θέμα ακριβώς όπως η spithoula πάντοτε κατάφευγω στο θηλασμο για νανουρισμα, για ξύπνημα, για παρηγοριά για τα πάντα!! Με αποτέλεσμα να θηλαζει συνεχώς( ιδιαίτερα τώρα που βγάζει κ καινούργιο δοντακι) μπορεί κ κάθε μια ή δύο ώρες κ όταν της έρθει η "όρεξη" δεν την ξεγελας με κανέναν μα με κανέναν τρόπο !! Ούτε άλλη τροφή, ούτε παιχνίδια, ούτε κάποιος τρίτος τίποτα παρά μόνο πέφτει στο πάτωμα κ χτυπιέται ενώ αν είμαστε έξω αποφεύγω να την κρατάω αγκαλιά διότι συνεχώς το χέρι της είναι στη μπλουζάκι μου κ με τραβολογαει ( κάτι που με στεναχωρεί

αφάνταστα ).

Έχω φτάσει σε ένα σημείο να νιώθω σαν κινούμενο μπιμπερο!!!! Δεν θέλω να κόψω τελείως τον θηλασμο γιατί είναι κάτι που το απολαμβανω τις περισσότερες φορές ( όταν είμαι στο σπίτι) απλώς δεν αντέχω άλλο αυτή την υστερικη συμπεριφορά της μικρής ( πραγματικά οριεται αν καθυστέρησω έστω κ μισό λεπτό να την θηλασω.!!! Θα ήθελα μια πιο φυσιολογική σχέση...

Έχω κουραστεί τόσο μα τόσο πολυ( φυσικά ξυπνάει κ το βράδυ κ αν την πάρω στο κρεβάτι μπορεί κ να θηλαζει συνεχόμενα κ τρεις ώρες!!!) κ δεν ξέρω τι να κάνω γιατί έχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους να το αντιμετωπίσω ( πχ να της δίνω κ ξένο το οποίο δεν θέλει) κ όσο παει γίνεται χειροτερα κολλάει όλο κ περισσότερο πάνω μου!!

Πως θα καταλάβω ποτε είναι έτοιμη να αποθηλασει;;;

 

1. Κάθε μωρό δεν είναι το ίδιο. Το δικό σου μωρό ίσως και λόγω των αλλεργιών ίσως και λόγω ιδιοσυγκρασίας έχει προφανώς αρκετές ανάγκες να καλύψει με το θηλασμό. Ωθώντας την να αποθηλάσει πριν να είναι έτοιμη, μάλλον πετυχαίνεις το αντίθετο... να αργεί να αποθηλάσει.

 

2. Όλα είναι έτσι όπως θέλουμε να τα δούμε: μπορεί να θεωρείς ότι είσαι ένα "κινούμενο μπιμπερό" και να νιώσεις εγκλωβισμένη, μπορείς όμως να σκεφτείς κι ότι έχεις τον τρόπο να ικανοποιήσεις τις ανάγκες του μωρού σου για τροφή, επαφή, ασφάλεια και ό,τι άλλο μέσα από το θηλασμό. Με άλλα λόγια αν σκεφτείς ότι με αυτόν τον τρόπο προσφέρεις στο παιδί σου όχι μόνο το γάλα αλλά και τον εαυτό σου και τη σιγουριά που αυτό σημαίνει για το παιδί, μεγάλο μέρος της κούρασής σου θα φύγει...

 

3. Η άποψή μου είναι ότι έχεις ένα ευαίσθητο παιδί που αντιλαμβάνεται ότι ταλαντεύεσαι και ζητάει την επιβεβαίωση με τους συνεχείς θηλασμούς ή/και την "υστερική" συμπεριφορά όταν καθυστερείς να τη θηλάσεις (στο λέω από ιδία πείρα...:wink:)

 

4. Γνώμη μου και πρότασή μου είναι να αφήσεις 2-3 μέρες εντελώς χαλαρές με θηλασμούς όταν και για όσο ζητάει το παιδί. Ίσως αυτό να την κάνει να νιώσει σιγουριά, ότι όλα είναι καλά και να χαλαρώσει κι εκείνη λίγο. Μετά μπορείς να εφαρμόσεις το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" δηλαδή δεν ξεκινάς εσύ τους θηλασμούς αλλά θηλάζεις (χωρίς εμπόδια και χωρίς προσπάθεια να την αποπροσανατολίσεις) κάθε φορά που το ζητάει.

 

5. Βγείτε έξω, μετά από έναν καλό θηλασμό ή αφού έχει φάει και ξέρεις ότι δεν πεινάει. Πάρε μαζί σου λίγο νερό για την περίπτωση που απλά θα διψάσει. Συνήθως στις βόλτες ασχολούνται με διάφορα και ζητούν να θηλάσουν μόνο όταν πραγματικά πεινούν (εκτός αν φοβηθούν ή χτυπήσουν...).

 

6. Σε σχέση με τα όσα μαρκάρισα με μαύρο:

 

(Α) Αφού το παιδί ζητήσει να θηλάσει, δεν πρέπει να προσφέρουμε υποκατάστατα/εναλλακτικές γιατί για το παιδί αυτό είναι άρνηση και του στοιχίζει ψυχολογικά (δεν καταλαβαίνει το γιατί). Αν μπορείς πρόσφερε την εναλλακτική πριν το μωρό ζητήσει.

 

(Β) Για ένα μωρό το να πιάνει το κορμί της μαμάς του δεν έχει τη (κοινωνική σημασία) που αποδίδουμε εμείς. Ειδικά για ένα μωρό που θηλάζει είναι απόλυτα φυσιολογικό να πιάνει το στήθος. Το να αποφεύγεις να αγκαλιάζεις το μωρό όταν είστε έξω (που για το μωρό μπορεί να είναι έξτρα λόγος ανασφάλειας) για να αποφύγεις την κίνηση αυτή, νομίζω ότι απλά μπερδεύει το μωρό: ίσως το βλέπει ως αδικαιολόγητη απομάκρυνση... Είναι ίσως προτιμότερο να την αφήσεις να σε πιάσει και διακριτικά να πάρεις το χεράκι της και π.χ. να το βάλεις στα μαλλιά σου και να πεις "τα μαλλιά της μαμάς" και μετά στη μύτη σου και να πεις "η μύτη της μαμάς" ή απλά να το φιλήσεις ή απλά να παίξετε "κόλλα το" ή ό,τι άλλο σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ΄ευχαριστω πολυ για την απάντηση!!

Ναι απο ότι λες κ διαβάζω γενικότερα προφανώς δεν είναι έτοιμη να αποθηλασει, νιώθω αυτό που είπες ότι θέλει ίσως την επιβεβαίωση αλλα κ πιο πολυ την επαφή η γλυκουλα μου..γιατί δεν το κάνει απο πείνα σίγουρα ( πχ θηλαζει κ μετα απο 15-20 λεπτά μπορεί να ξαναθελει) κ όταν είμαστε έξω παίζει, ασχολείται κ όταν με κοιτάξει κάποια στιγμή, το μυαλό της παει κατευθείαν εκει!!

Λες μηπωσ να συνεχίζω να την θηλαζω κ εκτός σπιτιού ή είναι καλο αυτο που άρχισα; Θα μου έκανε καλο τουλάχιστον έξω να το κοβαμε δεν ξέρω.. Θα προσπαθήσω κ αυτο που λες με τα χεράκια!! Δυστυχώς περιτριγυριζομαι απο ανθρώπους που βλέπουν υπερβολή τον θηλασμο κ έχω κάνει πολυ μεγάλες προσπάθειες στο να μην τους δίνω σημασία...Σκέφτομαι συνεχώς αυτο που εγραψες στην αρχή αρχή κ παρηγορουμαι πραγματικά!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω πολυ για την απάντηση!!

Ναι απο ότι λες κ διαβάζω γενικότερα προφανώς δεν είναι έτοιμη να αποθηλασει, νιώθω αυτό που είπες ότι θέλει ίσως την επιβεβαίωση αλλα κ πιο πολυ την επαφή η γλυκουλα μου..γιατί δεν το κάνει απο πείνα σίγουρα ( πχ θηλαζει κ μετα απο 15-20 λεπτά μπορεί να ξαναθελει) κ όταν είμαστε έξω παίζει, ασχολείται κ όταν με κοιτάξει κάποια στιγμή, το μυαλό της παει κατευθείαν εκει!!

Λες μηπωσ να συνεχίζω να την θηλαζω κ εκτός σπιτιού ή είναι καλο αυτο που άρχισα; Θα μου έκανε καλο τουλάχιστον έξω να το κοβαμε δεν ξέρω.. Θα προσπαθήσω κ αυτο που λες με τα χεράκια!! Δυστυχώς περιτριγυριζομαι απο ανθρώπους που βλέπουν υπερβολή τον θηλασμο κ έχω κάνει πολυ μεγάλες προσπάθειες στο να μην τους δίνω σημασία...Σκέφτομαι συνεχώς αυτο που εγραψες στην αρχή αρχή κ παρηγορουμαι πραγματικά!!!

 

Το να μην θηλάζουμε έξω από το σπίτι είναι ένα όριο που θέτουμε στο δρόμο για τον αποθηλασμό. Ωστόσο, όπως και κάθε όριο πρέπει να τίθεται με γνώμονα το συγκεκριμένο παιδί, την ιδιοσυγκρασία του, το κατά πόσο είναι σε θέση να καταλάβει το όριο, το αν είναι έτοιμο ψυχολογικά να δεχτεί το όριο, το αν η συγκεκριμένη χρονική περίοδος είναι κατάλληλη για τέτοια αλλαγή για το παιδί κλπ. Αυτό εκφράζεται και μέσα από την αρχή της La Leche για τη στοργική καθοδήγηση, που πρέπει να διαπνέει και τον αποθηλασμό.

 

Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι τον αποθηλασμό κυρίως γιατί πιέζεσαι κοινωνικά. Σκέψου ωστόσο ότι το παιδί σου έχει ανάγκη οι αποφάσεις σου να υπογορεύονται από τις δικές σου αξίες και να σέβονται τις δικές του ανάγκες. Με άλλα λόγια, να εξυπηρετούν τα δικά του συμφέροντα και όχι του περίγυρου.

 

Σκέψου επίσης ότι ο θηλασμός είναι πολλές φορές απλά η αφορμή για να καταλάβουμε ότι με τον περίγυρό μας έχουμε διαφορετικές απόψεις σχετικά με το μεγάλωμα των παιδιών μας κι αν παρατηρήσεις από κει και πέρα διαφορές υπάρχουν και στο πώς βλέπει ο καθένας την αγκαλιά, την τιμωρία, το παιχνίδι κλπ.

 

Για το καλό των παιδιών μας, είμαστε υποχρεωμένες να κάνουμε επιλογές με βάση τα όσα επιτάσσει η δική μας λογική και το δικό μας σύστημα αξιών και όχι το τι θεωρεί αποδεκτό ο περίγυρος (στο μέτρο βέβαια που δεν ενοχλούμε ή δεν επιβαρύνουμε τους άλλους). Αν το σκεφτείς έτσι, θα δεις ότι η απάντηση στο ερώτημά σου, θα έρθει αβίαστα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις θα συμφωνησω μαζι σου αλλα δεν είναι τόσο η κοινωνικη πίεση *εχω θηλάσει παντού σε παραλίες, σε εστιατόρια ακομη κ όρθια πολλές φορές* όσο η σωματική κουραση που θηλάζω τόσο τόσο συχνά κ η ψυχική κουραση να ακούω το παιδάκι μου να σπαραζει όταν δεν μπορώ πραγματικα σε καποια στιγμή να το θηλάσω οταν είμαστε έξω κι οχι επειδή ντρέπομαι αν κι αυτο συμβαίνει καποιες φορες.. γι'αυτο θα ήθελα να το ελλατωσω. Αλλά όπως λες θα προσπαθήσω να παω με την προσωπικότητα του παιδιού γιατι από την αρχή είχα πει πως θα της έδινα ότι περνούσε από το χέρι μου γιατί το αξίζει!!!!! Σ'ευχαριστώ κ πάλι για την υποστήριξη!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια.

θα ηθελα να γραψω κι εγω τη δικη μου περιπτωση αποθηλασμου καθως οι συμβουλες και οι εμπειριες απο άλλεσ μανούλες με βοηθησαν απειρες φορες.

Καταρχην ο γιος μου ηταν ενα ησυχο, χαρουμενο αλλα και απαιτητικο παιδι χωρις να εχει προγραμμα ουτε στον υπνο ουτε στο φαγητο. Φτασαμε στους 16 μηνες και αποφασισα να αποθηλάσω ( αν και το σκεφτομουν πολυ καιρό ) για διαφορους λογους.

Στην αρχη προσπάθησα να ελαττωσω τους θηλασμούς , να τον απασχολώ και όλα αυτα που διαβασα απο δω μεσα. Βεβαια αυτο σε μενα δεν λειτούργησε γιατι εκλαιγε και τσιριζε περισσοτερο. Καμια φορα το βραδυ οταν ξυπνουσε και χαζοεκλαιγε τον επαιρνα στο κρεββατι και απλα του ελεγα με λιγο αυστηρο υφος " κανε νανι τωρα " και κοιμοταν χωρις να θηλάσει μερικες φορες. Μεσα στην ημερα ομως δεν ελαττωνε τους θηλασμους με τιποτα. Ετσι τον πηγα στην μαμα μου 4 μερες για να κοιμαται εκει. Ολη την ημέρα ημουν εκει κι εγω και οταν μου ζητουσε , σηκωνόμουν ορθια , τον απασχολουσα με κατι ή πηγαιναμε βολτα. Οταν καταλαβαινα οτι θα ζητησει σε λιγο εφευγα πριν κλαψει. Γάλα ξενο δεν επινε αν και μερικες φορες δοκιμασε λιγο απο το ποτηρι μας. Πριν ξεκινησει η διαδικασια του αποθηλασμου του εδινα καμια γουλιτσα απο το ποτηρι μας ή με κορν φλεικς που εβλεπε εμενα να τρωω.Τα βραδια που κοιμοταν στην μαμα μου ηταν καλα αν εξαιρεσεις το πρωτο βραδυ που ξυπνησε και με ζητουσε αλλα κοιμηθηκε σχετικα γρηγορα μετα.Οταν τον πηρα σπιτι αρχισαν τα δυσκολα. Το βραδυ αρχισε να τσιριζει αλλα ηξερα οτι αν υποχωρησω δεν θα ηταν χειροτερα. Τον πηγαινα βολτα με το αυτοκινητο και μετα ηρεμουσε. καμια φορα τον επαιρνα στο κρεββατι και τον κουνουσα. Εκτος απο τισ 2 πρωτες μερες μετα του εδινα γαλα στο ποτηρακι που επινε νερο και προς εκληξη μου το επινε! Περιπου 5 μερες ειχε νευρα και το θυμοταν με αποκορυφωμα το βραδυ αλλα μετα τα πραγματα κυλησαν ομαλα απο μονα τους. Ουτε που το περιμενα ποτε. Μεσα σε μια βδομαδα το ξεχασε εντελως. Επινε γαλα πρωι και βραδυ οσο ηθελε χωρις να τον πιεσω. Επισης παρατηρησα οτι δεν ξυπνουσε το βραδυ.Τον πηγαινα στο κρεβατι και καθομουν διπλα του τραγουδωντας και παιζοντας για λιγο ωσπου να κοιμηθει. Και μετα τον εβαζα στο κρεβατι του( βεβαια μετα απο κανενα μηνα αρχισε παλι να ξυπναει για να ερθει να κοιμηθει μαζι μου).Και γενικα παρατηρησα οτι ηρεμησε , ετρωγε και κοιμοταν καλυτερα ( δεν εννοω φυσικα οτι ο θηλασμος τα αποσυντονιζει !). Και ολη αυτη την εβδομαδα του αποθηλασμου του φερομουν με πολυ αγαπη , τρυφεροτητα , παιχνιδι, με σεβασμο στις αναγκες του και αυξημενη επαγρυπνηση μηπως και δεν το αντεξει το παιδι. Τελικα αποδειχτηκε πολυ πολυ πιο ευκολο απο οτι ειχα φανταστει. Και ηθελα να το μοιραστω γιατι και εγω ειχα πελαγωσει στην ιδεα και μονο και ισως καποιες μανουλες παρουν καποιες ιδεες. Απλα καταλαβα οτι θελει αποφασιστικοτητα , υπομονη και πολυ πολυ αγαπη.Τελος θα ηθελα να σας πω οτι ο θηλασμος ηταν οτι πιο ομορφο εζησα αυτους τους μηνες και ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας γιατι χωρις εσας δεν θα ειχα καταφερει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Για το καλό των παιδιών μας, είμαστε υποχρεωμένες να κάνουμε επιλογές με βάση τα όσα επιτάσσει η δική μας λογική και το δικό μας σύστημα αξιών και όχι το τι θεωρεί αποδεκτό ο περίγυρος (στο μέτρο βέβαια που δεν ενοχλούμε ή δεν επιβαρύνουμε τους άλλους). Αν το σκεφτείς έτσι, θα δεις ότι η απάντηση στο ερώτημά σου, θα έρθει αβίαστα. :wink:

Με εκφράζει απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλημέρα

 

έχω ενα μωράκι 6 μηνών και έχω ακολουθησει επιτυχως αποκλειστικο θηλασμο εδω και 6 μηνες. μπαινει στον εβδομο σε 2-3 μέρες και ειπαμε να ξεκινησουμε ρυζαλευρο και ξενο γαλα παραλληλα. θελω σε 3 μηνες να βαλω μπρος το δευτερο μωρακι και επειδη δεν εχω ακομα περιοδο θεωρω οτι θα πρεπει με καποιο τροπο να κοψω τον θηλασμο για να μου ξαναρθει περιοδος. το θεμα ειναι πως το κανω? εχω πολυ γαλα και το στηθος μου γεμιζει συνεχεια, το μωρο αντιδρα στο ρυζαλευρο ( αγορασα το απλο χωρις βανιλια κλπ) δεν του αρεσει το ξενο αν και το ανεμιξα με το δικο μου και ανησυχω γιατι δεν μπορω να κοψω τον θηλασμο αν δεν βεβαιωθω πρωτα οτι θα τρωει ξενο. και πως να τον κοψω? με χαπια ισως?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα latina,

 

από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι δεν χρειάζεται να αποθηλάσεις για να μείνεις έγκυος. Εγώ αδιαθέτησα όταν ο μικρός ήταν 8 μηνών, ξεκινήσαμε για 2ο μετά από δύο μήνες και έμεινα έγκυος με την πρώτη! Διάβασε αν έχεις χρόνο τα θέματα αυτά http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24479 & http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023 να δεις πόσες κοπέλες είναι έγκυες και συνεχίζουν να θηλάζουν.

 

Επίσης, αν θες την γνώμη μου μην δίνεις έτοιμες κρέμες. Ξεκίνα με νοστιμότατα φρούτα εποχής (ένα κάθε 4-5 μέρες) και συνεχίζεις με λαχανικά που αφθονούν.

 

Αν πάλι δεν θες να συνεχίσεις το θηλασμό μπορείς να αποθηλάσεις με φυσικό τρόπο (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338).

Τα χάπια απογαλακτισμού να τα αποφύγεις γιατί είναι επικίνδυνα (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20614).

Link to comment
Share on other sites

sonar σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

μου εδωσες κουραγιο γιατι ειχα απελπιστει. σημερα ξεκιναμε με μηλο και συνεχιζουμε απο βδομαδα με μπανανα και μετα αχλαδι. το ρυζαλευρο δεν το θελει. οπως επισης και το ξενο. μονο αν το αναμειξω με μεγαλη ποσοτητα δικου μου γαλακτος. συνεχιζει να μη κοιμαται και να θελει να τρωει καθε 2 ωρες και ειδικα τη νυχτα ειναι ενα θεμα αυτο και για το μωρο αλλα και για μενα που εχω εξαντληθει! ποτε θα αρχιζει να κοιμαται????

Link to comment
Share on other sites

Άγνωστο το πότε θα κοιμηθεί το κάθε μωρό...

ο δικός μου ξύπναγε κάθε 1μιση με 2 ώρες μέχρι που έγινε 18 μηνών! Η μικρή τώρα ξυπνάει μόνο 2 φορές. Δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτησή σου... δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μανούλες πολλές καλησπέρες κι από μένα.

Έχω πολύ καιρό να γράψω, ο μικρούλης με αφήνει πολύ λίγο σε ησυχία. :)

Κι από εκεί που ζητούσα βοήθεια για το θηλασμό, ήρθε η ώρα της βοήθειας για τον αποθηλασμό! ;)

Το λουλούδι μας είναι σήμερα 14 1/2 μηνών. Θήλασε αποκλειστικά 6 μήνες και στη συνέχεια εισάγαμε τις στερεές τροφές. Έχω μπει σε διαδικασία να του δίνω ξένο γάλα από το χρόνο και μετά. Έχουμε φτάσει σε επίπεδο να πίνει από 300 - 500 gr τη μέρα με περίπου το εξής πρόγραμμα:

Ξύπνημα, γάλα ξένο περίπου 100-130 gr.

Δεκατιανό.

12:30-13:00 ύπνος μέχρι τις 14:00-14:30

Μεσημεριανό και λίγο γάλα ακόμη (100 gr)

Απογευματινό φρούτο

Ελαφρύ δείπνο (τραχανάς) και γάλα 180-200 gr.

Τα προβλήματα μου είναι στο μεσημεριανό ύπνο που θέλει να θηλάσει 2-3 λεπτά για να κοιμηθεί, και στο βραδυνό που επίσης δεν κοιμάται αλλιώς. (Εξαιρείται η μεγάλη βόλτα με καρότσι και το αμάξι αλλά όχι πάντα). Επίσης ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξυπνήσει ενδιάμεσα το βράδυ από 2 έως 102 (αστειεύομαι) φορές που θέλει τη βυζοπιπίλα του για 1-2 λεπτά και ξανακοιμάται.

Όπως είπα και στην αρχή λοιπόν, θέλω να αποθηλάσω... Κουράστηκα και νομίζω ότι φτάνει... Πρίν από 2 μέρες έμαθα ότι είμαι και έγκυος στο 2ο... Ο γυναικολόγος μου είπε να προσπαθήσω να το κόψω εντελώς διότι εκκρίνεται η ορμόνη ωκυτοκίνη και προκαλεί συσπάσεις που θέτουν σε κίνδυνο την κύηση. Το ξέρω ότι πολλές κοπέλες είχαν εγκυμοσύνη ενώ θήλαζαν ταυτόχρονα, αλλά εγώ θα ήθελα να σταματήσω.

Δώστε μου όποια βοήθεια μπορείτε ώστε να μην είναι τραυματική εμπειρία για το παιδάκι που ήδη υπάρχει.

Ευχαριστώ!!!!!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησε καμία....

Ίσως δεν έκανα αρκετά σαφείς ερωτήσεις.

Για την ιστορία είμαστε σε καλό δρόμο.

Το μεσημεριανό το έχουμε σταματήσει εντελώς (βοήθησε ότι φροντίσαμε εκείνη την ώρα να γυρίζουμε από το μπάνιο οπότε κοιμόταν στο αμάξι)

Όσο για το βραδινό, η λύση ήταν η βόλτα με το καρότσι.

Έχει αρχίσει και κοιμάται και αρκετές ώρες το βράδυ.

Το μόνο που μου έχει μείνει είναι πια να κοιμηθεί (πολλά) βράδια χωρίς να ξυπνήσει καθόλου και να το αποφύγουμε το πρωί που ξυπνάει και είναι γκρινιαρούλης.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησε καμία....

Ίσως δεν έκανα αρκετά σαφείς ερωτήσεις.

Για την ιστορία είμαστε σε καλό δρόμο.

Το μεσημεριανό το έχουμε σταματήσει εντελώς (βοήθησε ότι φροντίσαμε εκείνη την ώρα να γυρίζουμε από το μπάνιο οπότε κοιμόταν στο αμάξι)

Όσο για το βραδινό, η λύση ήταν η βόλτα με το καρότσι.

Έχει αρχίσει και κοιμάται και αρκετές ώρες το βράδυ.

Το μόνο που μου έχει μείνει είναι πια να κοιμηθεί (πολλά) βράδια χωρίς να ξυπνήσει καθόλου και να το αποφύγουμε το πρωί που ξυπνάει και είναι γκρινιαρούλης.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε!

Καλησπερα, εμενα με βοηθαει πολυ η βολτα με το sling οταν ειναι η ωρα να κοιμηθει τον βαζω στο sling και συνεχιζω να κανω τις δουλειες μεχρι που τον παιρνει ο υπνος , ετσι εχουμε ξεχωρισει λιγακι τον υπνο απο το θηλασμο . Τ ο δικο μου θεμα ειναι οτι δεν θελει καθολου το μπιμπερο και επισης με καλαμακι οταν του δινω ξενο γαλα κανει σαν να ανατριχιαζει ε το που το νιωθει στο στομα του, εσυ τι γαλα δινεις? Εχω δωσει κατσικισιο και advance αλλα τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα, οποια ιδεα καλοδεχουμενη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησε καμία....

Ίσως δεν έκανα αρκετά σαφείς ερωτήσεις.

Για την ιστορία είμαστε σε καλό δρόμο.

Το μεσημεριανό το έχουμε σταματήσει εντελώς (βοήθησε ότι φροντίσαμε εκείνη την ώρα να γυρίζουμε από το μπάνιο οπότε κοιμόταν στο αμάξι)

Όσο για το βραδινό, η λύση ήταν η βόλτα με το καρότσι.

Έχει αρχίσει και κοιμάται και αρκετές ώρες το βράδυ.

Το μόνο που μου έχει μείνει είναι πια να κοιμηθεί (πολλά) βράδια χωρίς να ξυπνήσει καθόλου και να το αποφύγουμε το πρωί που ξυπνάει και είναι γκρινιαρούλης.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε!

 

το να μην ξυπναει καθολου το βραδυ ειναι κατι που θα ερθει με τον καιρο. Κατ εμε, αν θηλαζεις λιγα λεπτα πριν κοιμηθει (πιο πολυ πιπλαει λιγο οπως λες για να κοιμηθει) το βραδυ και αν πιπιλαει λιγο οταν τυχει και ξυπναει καμια φορα , εχεις πρακτικα αποθηλασει.

 

Στην ηλικα που ειναι μπορεις να του εξηγησεις και να καταλαβει αυτα που θελεις να του πεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εμενα με βοηθαει πολυ η βολτα με το sling οταν ειναι η ωρα να κοιμηθει τον βαζω στο sling και συνεχιζω να κανω τις δουλειες μεχρι που τον παιρνει ο υπνος , ετσι εχουμε ξεχωρισει λιγακι τον υπνο απο το θηλασμο . Τ ο δικο μου θεμα ειναι οτι δεν θελει καθολου το μπιμπερο και επισης με καλαμακι οταν του δινω ξενο γαλα κανει σαν να ανατριχιαζει ε το που το νιωθει στο στομα του, εσυ τι γαλα δινεις? Εχω δωσει κατσικισιο και advance αλλα τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα, οποια ιδεα καλοδεχουμενη...

 

 

ποσο ειναι το μωρακι σου?

λιγο δυσκολο να βαλει κανεις ενα μεγαλο μωρο-παιδακι στο σλινγκ και να κανει δουλειες..

ειδικα αν ειναι και λιγο μεγαλοσωμο...ακομα χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Eve κι εγώ θεωρώ ότι έχω πια αποθηλάσει. Τις τελευταίες μέρες ακόμα κι όταν πιπιλάει μέσα στη νύχτα ή νωρίς το πρωί δεν τον ακούω να καταπίνει τίποτε... Οπότε υπομονή όπως λες μέχρι να έρθει ο καιρός του να κοιμάται συνέχεια και συνεχώς! :)

dhmhtrianna+ sling δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ... Τον κοιμίζουμε όπως είπα στο καρότσι του ή στο αμάξι αν είμαστε βόλτα. Άσε που μου πέφτει και βαρύς. Πριν 2 μέρες τον κοίμισα στην αγκαλιά μου γιατί έκλαιγε πολύ και με ζητούσε και το ίδιο βράδυ είδα αίμα... (είμαι 7 εβδομάδων έγκυος και τρόμαξα)

Όσο για το γάλα, από το χρόνο και μετά δοκίμασα το Neslac 1+ της Nestle, και τώρα του δίνω το Almiron Growing up (υγρή μορφή) 1-3 ετών. Μεγάλη συζήτηση το γάλα... Σχεδόν τσακώθηκα με τον παιδίατρο γιατί ήθελε να του δώσω σκόνη, αλλά δεν είναι για αυτό το τόπικ. Το πίνει και με το μπιμπερό και με καλαμάκι και με ποτηράκι. Είναι πολύ βολικό παιδάκι!

Φιλιά και σας ευχαριστώ πάλι!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...